II behoort mijn hart N\ lie, Vrijdag 10 December 19S6 Ü5e Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Verloren tijd.. ÜJ 11 SAMOS PRIMA f1,10 n 22 FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Go&s f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooza Vennootschap Goesche Courant COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cènt. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 enKleeuwens k Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertenlien worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Zij, die ziek met ingang van 1 Januari 1927, voor minstens 3 maanden op de Goesche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Wanneer ooit het Carpe Diem, het ,,pliuk den dag" systematisch in praktijk is gebracht, dan is het zeker wel door de huidige, in ten levende generatie. Het streven is voortdurend gericht op „vlug ger", machines en allerlei hulpmiddelen bij de productie van onze levensbehoef ten of wat daarvoor doorgaat, worden geperfectionneerdom steeds meer en „vlugger" te produceeren; middelen van transport worden aldoor verbeterd, om „vlugger" te kunnen vervoeren, alles moet snel en vlug, „vlugger" gedaan worden. Tijdverlies moet zooveel mogelijk bestre den worden. Vlugger, vlugger, geen tijd verloren la ben gaan. Verloren tijd Ja, en toch, laten we zoo ontzaglijk veel tijd verloren gaan. Neen, niet door onvolmaakte machines, of doordat we even vertraagden in den dagelijkschen „hurry". Neen, juist op oogenblikken, dat we meenen zoo heel ijverig bezig te zijn, zaken en omstandigheden te overdenken, verliezen we soms den kostbaarsten tijd. Hetgeen paradoxaal mag klinken, doch niettemin bij nader inzien juist blijkt te zijn. Want het gaat er niet om of we veel en snel denken, het gaat er om „hoe" we denken. Het is de kwaliteit van ons denken, dat de waarde ervan bepaalt. We denken nog dikwijls zooveel aan de onvriendelijke eigenschappen van de memschen, waarmee we dagelijks in aan raking komen, we denken aan het nadeel, dat we wel van hun kwaadgezinde be doelingen zullen kunnen ondervinden, we denken aan mogelijke tegenslagen, aan sombere dingen die zouden kunnen gebeu ren, kortom, we zetten de deur van ons denken wijdopen voor al de onharmoni sche gebeurtenissen uit de doos van Pandora van het menschelijk denken. Dat as de „verloren tijd". in luxe rietverpakking Fa. J. A. L. G WITTE Wijnhandel, Goes. door Hotfwig Courtho—Mahior Er is al te veel verkeerd met haar omgesprongen, van den een naar den an der moest zij gaan, zonder dat men reke ning hield met die jonge, naar liefde snakkende ziel. Het kind heeft nu vóór alles een plekje noodig, waar zij zich thuis kan gevoelen, eene plaats voor haar hart, eens plaats, waarop zij recht heeft en die haar niet uit gunst of barmhartig heid of uit minder edele beweegredenen, gegeven wordt. En deze plaats vindt uwe dochter alleen in het huis van haar va der en die zult ge haar geven, beste vriend, totdat zij eenmaal aan de zijde van een echtgenoot een andere plaats vindt. Ik smeek u niet 't minst- om uws zelfs wil vervul dezen plicht als een edel en goed mensch. Bereid mij niet de teleurstelling, dat ge uit gemak zucht en egoisme uw plicht jegens uw arm kind verwaarloost, nu deze plicht voor het eerst op uw schouders wordt gelegd." Met een boetvaardig gelaat zat ba ron Valberg voor haar. ,U hebt gelijk jgroot gelijk! Maar waarachtig, zelfs als ik niet aan me zelf denk, voel ik me geheel hulpeloos tegen over het kind. Wat weet ik er van, wat zoon meisje toekomt? Geloof me, 't is Want we zijn allen het er toch wel over eens, dat hoe men ook verder over wfczejn en doel der menschelijke er varing mag denken alle verkeerde en slechte dingen ten slotte zullen moeten verdwijnen, om plaats voor de goede en harmonische te maken. We weten, dat we nog heel veel problemen opnieuw zul len moeten oplossen, over zullen moeten doen, omdat we er nog niet in slaag den, ze op te lossen op de eenige goede en rechtvaardige manier, die de univer- seele wet van het onkreukbare principe van het komische „goede" voorschrijft. We schenken dikwijls te weinig aandacht aan de vraagstukken, die op onzen weg komen. We aanvaarden de omstandighe den;, zooals ze zijn en leggen er ons bij neer. Maar als we goed toezien, dan zul len we bemerken, dat soms een te over winnen moeilijkheid, een besluit of een vraag aan ons wordt voorgelegd, die we onder eenigszins anderen vorm, vroeger al te verwerken kregen. En die we als we het ons "eerlijk willen bekennen toen niet volgens de hoogste eischen van ons nimmer falend geweten hebben uitgewerkt. Elk uur, elk oogenblik, kun nen we op deze manier zien, hoe een stukje „kwaad" wordt vernietigd, en plaats maakt voor het goede. Wanneer we dat inzien, dan beseffen we ook, dat slechte, onaangename en onharmonische dingen en gedachten ten slotte geen wer kelijk recht van bestaan hebben. Want waar ten slotte alle kwaad verdrongen zal worden door het goede, en het goede het stempel van de eeuwigheid draagt, is het duidelijk, dat er in kwaad geen werkelijkheid kan zijn. Maar waarom dan in onze gedachten nog zooveel ruimte verleend aan dingen, die toch vernietigd moeten worden, die toch niet werkelijk of eeuwig zijn? Waarom onzen tijd ver loren aan onvriendelijke, afbrekende, on harmonische gedachten Zou er niet heel wat minder tijd „verloren" gaan, indien we leerden inzien, dat elk moment, dat we wijden aan verkeerd denken, verloren tijd is 0 Grauw, grauw lijken de dagen soms, vol van een grijze liefdeloosheid, ons denken verduisterd door de sombere wol ken, die we zelve te voorschijn riepen. En toch schijnt achter de wolken de zon. Kunnen we met één gebaar, het grauwe wolkengevaarte wegvagen, onze eigen som bere gedachtenbeelden verjagen, door te trachten in de menschen om ons heen vrienden te zien, in plaats van vijanden of concurrenten. We kunnen soms met zoo weinig moeite, met een vriendelijk woord of een kleine dienst, een ander een genoegen doen, over een moeilijkheid heen helpen. En hoe meer we om ons heen zien, hoe meer gelegenheden we ^zullen ontdekken, om hier en daar een bemoe digend woord te plaats en* een kleine dienst te bewijzen, een helpende hand toe te steken. En, eigenaardig, het zal dan hoe langer hoe lichter worden en en we zullen steeds minder tijd verloren laten gaan. me warm om 't hart geworden, toen Rita zoo vol liefde en vertrouwen zich tegen me aanvlijde en om mijne liefde smeekte. Ik begrijp en ik voel, dat zij liefde noodig heeft. Die wil ik haar ook geven. Maar, lieve hemel, ik kan het niet helpen ik kan haar me niet denken in mijn huis." Mevrouw von Tronsfield moest lachen. Haar liefderijk hart vond voor alles eene verontschuldiging. „Gij zijt werkelijk zelf een groot kind, beste vriend. Schep maar moed, met goe den wil gaat alles. Ik wil ui graag helpen, zooveel ik kan. Breng voorloopig voor de dingen voor hare komst in huis moet tref- Zeg haar, dat je eerst eenige voorberei- dinge nvoor hare komst in huis moet tref fen. Dan gaat ge eenige kamers voor haar inrichten. Een slaap- en kleedkamer en een boudoir zijn voorloopig voldoende. Wie weet, hoe spoedig er zich al een aan bidder voor haar opdoet. Dan zijt ge alweer van uwe plichten ontslagen. Maar tot dien tijd moet ge u, met een opgewekt gelaat in het onvermijdelijke schikken. En let eens op, tenslotte zal 't u best bevalljen zoo'n lief dochtertje in huis te hebben. Ik zal mij ook zooveel mogelijk met haar bemoeien;, om u te ontlasten. Zij zal, hoop ik, vertrouwen in mij hebben. Maar vóór alles moet zij weten, dat hare plaats hij haar vader is. Zij mag vooral niet mer ken, diat zij u ongelegen komt. En ga be hoedzaam om niet deze jonge ziel, waar tegen al gezondigd is." „En de wereld? Wat zal die er van Zij glimlachte eenigszins spottend. „Hebt ge er u ooit om bekommerd, STADSNIEUWS. Gemeenteraad. (Vergadering van gisteren.) Voorzitter: De heer G. A. Hajenius. Afwezig: de heeren De Loof en Eek- hardt. Aanwezig: 11 leden. Ingekomen stukken. Mededeeliing wordt gedaan van de na volgende ingekomen stukken 1. Goedkeuring voor zooveel noodig van het raadsbesluit d.d. 21 October 1926, No. 13, houdende vaststelling van een verordening, regelende de samenstelling en den werkkring der commissiën van bij stand. 1Goedkeuring van het raadsbesluit d .d> 21 October 1926, No. 14, betreffende het toekennen van een hooger voorschot in gevolge de woningwet aan de woning- bouwvereeniging „Nieuw-Goes" voor den bouw van 30 woningen in Bouwplan III. 3Goedkeuring van het raadsbesluit d.dl. 21 October 1926, No. 15, inzake het aangaan eener geldleening ad f 112.500. 4. Bericht van ontvangst van gedep. staten van Zeeland van de op 21 Oc tober 1926 vastgestelde wijziging der mo tor- en rijwielverordening. 5. Bericht van ontvangst van gedep. staten van Zeeland van de op 21 Oc tober 1926 vastgestelde verordening tot wijziging der verordening op de straten, stegen, enz. 6. Inlichtingen van B. en W. inzake een door hun college aan de arbeiders ge zonden circulaire, waarin werd aangera den zich tegen werkloosheid te verze keren. 7. Verzoek van gedeputeerde staten van Zeeland om bericht of er eventueele be zwaren bestaan tegen verandering van de veemarkt te Oostburg. 8. Verzoek van het bestuur der vereemi- ging voor christelijke gezondheids- en vacantie-koloniën in Nederland, om een bijdrage in de kosten van uitbreiding en inrichting van het Koloiiiehuis „Zonne- heuvel" te Seppe (Noord-Brabant). Bij punt 6 zegt de heer Crucq ver baasd te zijn dat B. en W. nog op deze kwestie terug komen. B. en W. moeten zich niet inlaten met een particuliere ver zekering. Spr. ontkent dat er een politieke vakbeweging zou zijn. De vak-organisaties hebben ook nooit gevraagd om steun van B. en W. bij de werkloosheidsverze kering. Op een propaganda van een particu liere verzekering hebben B. en W. nu een officieel stempel gezet. Spr. zegt, dat van de moderne vak-organisaties ieder lid kan worden, van welke politieke richting ook. Spr. doet eenige mededeelingen over de financieele positie van bedoelde ver zekeringsmaatschappij, die volgens spr. zeer ongunstig is. De verhouding tusschen uitkeeringen bij werkloosheid en ziekte en de salarissen is zeer ongunstig, in verge lijking met de vak-organisaties wt de wereld zegt of denkt? Ik meende, dat u dat altijd koud liet. Denk daar dus nu ook niet aan. Vertel kalm aan ieder een, die het booren wil, dat uwe geschei den vrouw gestorven is en gij daarom uwe dochter nu bij u neemt. Iedereen zal dat verstandig en goed vinden. Dat ge getrouwd waart en gescheiden zijt, weet Jan en alleman. Het zal volstrekt geen opzien baren, dat uw dochtertje nu bij u komt. Men zal ook dat, zooals alles wat ge doet en laat, zeer interessant vinden en ge zult nog meer harten veroveren mis schien." Eene diepe zucht ontsnapte hem. Met een lieven, bijna moederlijken blik keek zij naar hem op." „Ik spot heusch niet. Ge weet zelf heel goed dat baron Viktor Valberg altijd bet enfant chéri der dames was en altijd zal blijven." Baron Viktor zag in, dat 't hem alle maal niets hielp 't ging niet anders hij moest zich schikken. En ten slotte had zijne trouwe vriendin gelijk, dat zij in dit geval onverbiddelijk was. 't Zou wreed zijn geweest het vaderlijk huis voor Rita te sluiten. Maar toch het gaf hem een. zeer onrustig gevoel. Mevrouw von Tronsfeld dacht, dat het zoo eenvoudig was een jong meisje in een jonggezellenhuis te laten wonen. Lieve hemel, er moest van allerlei opgeruimd worden. In zijne kamers waren er allerlei dingen, die niet bestemd waren voor de reine, onschuldige oogen zijner dochter. Hij moest eerst duchtig schoon schip maken. Maar dat kon men met eene dame niet bespreken, zelfs niet De circulaire is namens B. en W. ook gezonden aan vele georganiseerden. Daar om is hier sprake van een aanslag op de vakbeweging. Wethouder van den Bout zegt, dat de raad nu terdege propoganda heeft gemaakt voor de bedoelde maat schappij. Meermalen is aan B. en W. gebleken, dat verschillende arbeiders zich niet wilden organiseerer in een bond. Toen is een schrijven van den minister geko men, inhoudende kennisgeving van de op richting van bedoelde verzekerings-mij. Vandaar dat B. en W. een dergelijk schrij ven zonden aan de Goesche arbeiders. Spr. deelt mede, dat de oogst echter in Goes al heel gering geweest is. Er zijn slechts 2 personen, die zich hebben ver zekerd. De heer Crucq: Dat pleit voor de arbeiders. Mr. Goedbloed steunt het betoog van den heer Crucq. Spr. aclht het „a slip of the pen" van B.enWi. om recla me te maken voor een particuliere maat schappij. Dat hebben de vele woorden van B. en W. niet kunnen ontzenuwen. De ingekomen stukken worden daarna voor kennisgeving aangenomen. V erzoeken Behandeling van het verzoek van de American Petroleum Company om ver gunning tot het aanbrengen van een ben zinetank in de R. B. v. d. Boschstraat. Toegestaan. Behandeling van het verzoek van de mij. tot detailverkoop van petroleum „De Automaat" om wijziging der voorwaar den, waaronder aan haar grond aan dien Westhavendijk in erfpacht is afgestaan. Het verzoek wordt toegestaan. Behandeling van het verzoek van de mij. tot detailverkoop van petroleum „De Automaat" om vergunning tot het plaat sen van een benzinepomp op grond aan den Westhavendijk. Toegestaan. Verhuring lokalen. Behandeling van het verzoek van de gymnastiekvereeniging „Volharding" in zake gebruik van het gymnastieklokaal der O. L. school C. De heer Van Me 11e zou de ver- eeniging willen ontslaan van de verplich ting om huren voor het lokaal te betalen. Ze zou alleen die concierge zijn werk moeten vergoeden z. i. Ook de heeren Labrije en Simons pleiten voor steun aan de gymnastiekvereeniging. De heeren Simons en Crucq wijzen er echter op dat eerst een verzoek öm subsidie moet inkomen. De voorzitter ontraadt de aanne ming van het voorstel-Van Melle. Waar gaat men op die wijze heen. Er zijn zoo veel nuttige vereenigingen die gebruik ma ken van gemeentelokalen. B. en W. heb niet zoo'n verstandige vrouw met ruimen blik als zijn vriendin was. Zichtbaar bedrukt stond hij op. „Dus, lieve vriendin, dan mag ik van avond mijne dochter bij u brengen? Ge wilt haar dan voor korten tijd een dak verteenen, tot ik alles voor haar ontvangst gereed heb. Gij hadt toch geen plannen voor van avond?" „Neen, neen, ik ben thuis en ge zijt me met uwe dochter elk uur welkom. En ga nu en laat het arme kind niet te lang alleen. Zij zal ook wel een bezwaard ge moed hebben, nog veel meer dan gij, vergeet dat niet." Hij kuste hare hand. „Ik zal het niet vergeten. En al ben ik een slecht vader geweest ik houd toch veel van het kind". „Dat geloof ik ook en dat geeft mij hoop voor u beiden. En wat me nog juist invalt het zou misschien wel goed zijn om Rita's stiefvader te seinen, dat zij hier is. Men zal daar toch zeker in zorg over haar zijn". Hij glimlachte. „Gij denkt aan alles, lieve Maria, en ik ben als altijd, weer uw schuldenaar. Snel nam hij afscheid en ging heen. Met een lieven, stillen glimlach keek zij hem na. „Groot kind! Hoe gemakkelijk zou het voor mij geweest zijn alle zorgen van hem af te nemen. Graag zou ik het het arme, jonge ding bij mij genomen hebben, ik denk, dat ik al heel gauw veel van haar zou houden. Zij is immers zijne dochter. Maar 't zal zoo goed, zoo heel goed voor hem zijn als hij uit zijn egoisme van jonggezel wordt weggerukt, Voor H.H. Winkeliers tegen fabrieks~ prijzen verkrijgbaar bij E. Verbeem, Goes. ben getracht de financieele lasten zoo licht mogelijk te maken. Het verzoek wondt toegestaan. Eveneens wordt toegestaan het verzoek van den heer G. van de Kreke te Seroos- kerke (W.) om beschikbaarstelling van een schoollokaal voor het geven van on derwijs in handenarbeid. Diversen. Voorloopige vaststelling der gemeente rekening en de bijbehooonende bedrijfs- rekeningem over 1925. Aangenomen. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1926. Aangenomen. Voorstel tot wijziging dier begrooting van bet gemeente-grondbedrijf voor 1926. 2e suppletoir-kohier der hondenbelasting dienst 1926. Aangenomen. Voorstel tot het opnieuw aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de Bank voor Nederlandsche gemeenten. Aangenomen. Voorstel tot wijziging van het raadsbe sluit van 21 October 1926 tot verkoop van grond aan den heer W. J. van Doe- selaar. Aangenomen. Verkeersregeling. Voorstel tot wijziging der motor- en rijwielverordening. als zijn hart zich opent voor een mooi, rein gevoel, als hij ook eenmaal onder vindt hoe vast zorgen en plichten men schen aan elkaar kunnen binden. Zijn leven zal waardevoller worden, als hij het niet meer met beuzelarijen vervult. Hij moet alleen eerst leeren inzien hoe gelukkig en benijdenswaardig hij is door de liefde van een kind te bezitten". Toen stond zij op om bevel te geven, it een kamer voor haar jonge gast in orde gemaakt zou worden. Baron Viktor Valberg reed in geen rooskleurige stemming naar huis. De ge dachten, die in hem op kwamen wa ren verre van aangenaam. Hij kwam zich zelf plotseling voor als een met zware zorgen beladen mensch. Tehuis gekomen beval hij den chauf feur zich klaar te houden om gauw weer uit te rijden. Zijn kamerdienaar ontving hem en nam zijn bontjas en hoed aan. Weemoedig keek baron Valberg de def tige hal rond. Hier behoefde niets ver anderd te worden, ook niet in de ont vangkamer en eetzaal. Maar verder hij zou van allerlei dierbare gewoonten moeten afstappen. Zuchtend begaf hij zich naar zijne dochter. Zij bevond zich in de ontvang kamer. Angstig zag zij zijne komst tege moet. Hoe langer zij op haar vader moest wachten, des te beklemder werd zij. Zij vreesde, dat haar vader zich toch weer bedacht zou hebben en haar weg zou zenden. (Wordt vervolgd). I

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1