II behoort mijn Maandag 6 December abonnement. Il5e Jaargang. buitenland. ISchrale Lippen ^FEUILLETON stadsnieuws. Prijs per kwartaal, in Goes i 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Adverientiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Chamberlain te Parijs. Chamberlain, die op zijn doorreis naar Genève, enkele dagen te Parijs vertoeft, had aldaar een onderhoud met Poincaré, en later op den dag een gesprek met Bri- ancl. Met den laatsts besprak hij de pun ten van de agenda van Genève (zooals men weet zal Briand Frankrijk op de vergadering van den Volkenbondsraad ver tegen woord igsn Na afloop van dit onderhoud verklaar de Chamberlain o.m., dat Frankrijk en Engeland een beslissing zullen nemen zake de ontwapening van Duitschland na de beslissing van d»s inbergealliearde con trolecommissie der Gezantenconferentie. Briand voegde hi.raan toe, dat het moge lijk was, dat de qu.aestie van het orgaan van onderzoek, dat de commissie van con trole moet opvolgen, te Genève zou wor den opgeworpen ter gelegenheid van d* aanwijzing van den president der com missie, wiens bevoegdheden eindigden. Chamberlain meende er verder nog aan te moeten herinneren, dat Frankrijk, vóór dat het verdrag van Locarno in werking trad, tegenover Duitschland met verzach tingen zijn goeden wil betoonde, in het bizonder door het verminderen met meer dan achtduizend man van de bezettings troepen, het teruggeven aan de gemeenten en de bevolkingen van vele openbare ge bouwen en van meer dan tweeduizend hotels, en het verleenen van amnestie op groote schaal aan veroordeelde Duitschers Uit de verklaringen van Chamberlain bleek tenslotte, dat omtrent een bijeen komst van de ministers van Italië, Enge land, Duitschland en Frankrijk nog niets is vastgesteld. Of de verzekering van Chamberlain dat hij met Briand geheel tot overeen stemming is gekomen over de quaesties, die te Genave zullen worden besproken, iets meer was dan de gebruikelijke phrase, waarmee het krantenlezend publiek zoo lang wordt zoet gehouden, zal spoedig blijken. Door den verrekijker. De Duatsche sociaal-democratische rijksdag fractie heeft een nieuw voorstel betreffende de schadeloosstelling van vroegere vorstenhuizen bij den rijks. w ingediend. De sociaal-democraten wen- schen, dat de verschillende landen het recht zuilen krijgen, de schadeloosstelling van de vorstenhuizen langs wettelijken weg te regelen. Indien dit voorstel wordt aangenomen, zullen dus de rechtbanken geheel worden uitgeschakeld. Sir Perceval Philips, die voor de „Daily Mail" in China is, seint aan de „Evening News" dat de algemeene staking te Hankau slechts een wapen is voor de Kantonncezen om een nieuwen aanval te beginnen op de buitenlandsche instellin gen in China en ten doel heeft Shanghai |te veroveren, geheel Zuid-China in hun macht te krijgen en den Brit schen handel te ver nietigen. Ruwe Buid, Springende Banden Winterhanden, W ntervoeten en Huidwondjes geneest men snel met Doos 30 60 90, Tube 80 ct. PUROL RECHTSZAKEN. f 300.000 boete. Voor het Amsterdamsdhe gerechtshof werd 19 October j.l. behandeld de zaak tegen J. K. E. L. S. te Haarlem, die in hooger beroep was gegaan van een vonnis der rechtbank aldaar, waarbij hij werd veroordeeld tot een boete van f 296.861,40 subs, een hechtenis van 82 maal 2 dagen. Verdachte zou een aan te melden hoe veelheid gedistilleerd hebben doen toe laten in het bij hem in gebruik zijnde pand te Haarlem, zulks met de weten schap, dat voormeld gedistilleerd in strijd met de wet was vervoerd. De behandeling was toen uitgesteld. Vrijdag werd ze echter voortgezet. De beklaagde was niet verschenen, waarop het Hof verstek tegen hem verleende. De rijksadvocaat eischte bevestiging van het vonnis der Haarlemsche rechtbank. De uitspraak werd bepaald op 16 December. KOLONIËN. door Hodwig Courthm—Mahlor, Hij belde en dadelijk trad er een be diende binnen, Baron Valberg gaf hem Rita's mantel en wees op haar hoed en reistasch. „Bewaar dat in de kleedkamer. Mijne dochter blijft voorloopig hier. Maak daar na vlug de thee klaar voor de freule en voor mij en de kok moet gauw een war men schotel klaar maken. Haast je en kom 't me zeggen als alles gereed is." Het gezicht van den bediende bleef on beweeglijk, hoewel er in de oogen een schijn van verwondering was te lezen, toen baron Valberg het jonge meisje als zijne dochter betitelde. Vlug verdween hij met de zaken der barones. Vader en dochter praatten nog een oogenblik met elkaar, maar er waren nauwelijks vijf minuten verloopen toen de bediende meldde, dat alles klaar was. Baron Viktor bood zijne dochter een arm en bracht haar naar de aangrenzende kamer. Dit was de kleine eetzaal, in Engelsche stijl gemeubeld, waar baron Valberg de maaltijden gebruikte als hij alleen was of wanneer Gunter bij hem at. K o e 1 ie-m ishandeling. De Raad van Justitie te Batavia heeft Van H., administrateur in het Palembang- sche, wegens koelie-mishandeling veroor deeld tot een maand gevangenisstraf en ontsloeg van rechtsvervolging in dezelfde zaak controleur De B., die van hetzelfde j beschuldigd was. KAMER-OVERZICHT. TWEEDE KAMER. Bij de afdeeling Volksgezondheid van de begrooting van Arbeid bepleitte Vrij dag de heer Engels een ruime toepassing van de Woningwet en besprak ook met instemming het voornemen om bijdragen aan. gemeenten te verstrekken om ten behoeve van krotopruiming, arbeiders ten plattelande een eigen woning te verschaf fen. Spr. vroeg dit voornemen uit te breiden tot industrieele centra. De heer Van Aalben besprak de wo ningpolitiek, waarbij hij critiek uitoefen de op de circulaire van 17 Maart 1926. die niet in overeenstemming is te achten met de Woningwet, welke een veel rui mere toepassing beoogt. Het beleid van den minister werd door spr. gelaakt, Mocht geen bevredigend antwoord wor den verkregen, dan zal het op den weg der Kamer liggen, (zeide spr.) om door een uitspraak te voorkomen, dat de be langen der volkshuisvesting nog langer door een voortzetting van dit beleid wor den geschaad. De heer Kersten verklaarde met het Als hij een groot heerengezelschap genoo digd had, werd een grootere zaal gebruikt. Deze zaal was zeer smaakvol inge richt met Chippendale meubelen, die ba ron Valberg direct uit Engeland had la ten komen. Rita zorgde met schuchtere aanvallig heid als eene lieve huisvrouw voor de theetafel. 'Haar vader weigerde eerst zich door haar te laten bedienen, maar keek toch met welgevallen naar de mooie, slanke handjes zijner dochter en ver heugde zich over haar gracieuse bewe gingen. Uit macht der gewoonte kuste hij de kleine handen die zoo> voor hem zorgden. Rita werd rood en lachte zacht. En uit den grond van haar hart zei zij met gelukkige stem: „O! wat is 't heerlijk en goed bij u, mijn lieve, lieve papal" Hij wilde niet toonen, dat 't hem nog niet behaaglijk te moede was. Hij zorg de, dat zij zich goed bediende, schertste over haar hongerkuur en babbelde oogen- schijnlijk luchtig en vrooiijk. Toch had hij een gevoel, alsof hij een vreemde was in zijn eigen huis. „Als ik eerst maar eens met Maria von Tronsfeld gesproken heb, zal dat wel beter worden", troostte hij zichzelf. En hij verlangde vol onrust er naar zijne vriendin op te kunnen zoeken en zijn hart voor haar uit te storten. Eindelijk stond hij haastig op. „Nu, mijn kind, blijf maar rustig zitten en stil je honger op je gemak; je hebt nog woningbeleid van den minister in te stem men. Spr. drong er op aan een open oog te hebben voor de woningbehoeften van groote gezinnen. De spreker ontwikkel de ook tal van bezwaren tegen vaccine- dwang; hij kwam voorts op tegen het Kon. besluit in zake het slachthuis fce Rijssen en tegen den uitgeoefenden dwang om te komen tot algemeene aansluiting bij de Tholensche waterleiding. De heer Droogieever Fortuyn was het in hoofdzaak wel eens met het minis terieel beleid in zake woningbouw. De heer v. d. Heide wees er op, dat de samenkoppeling van het werk van het rijksinstituut voor zuivering van afvalwa ter met dat van de inspectie der volks gezondheid tot toestanden geleid, die vol strekt onhoudbaar zijn gebleken. Mej. Katz vond, dat de regeering schitterend geslaagd was in de voorzie ning in den woningnood. De heer Braat drong er op aan den termijn, genoemd in de Vleeschkeurings- wet voor de vrijstelling van eischen aan slachterijen, met vijf jaar te verlengen. Voorts wenschte spr. ten plattelande vrij heid van slachten van vee voor eigen con sumptie. Om zes uur begon de heer Ter Laan te spreken voor een aandachtig gehoor, bestaande uit den voorzitter entwee Kamerleden. Spr. kwam op tegen de opheffing der huurwetten. De minister heeft wel verklaard, dat de opheffing door zijn voorganger was voorbereid, doch spr. wees er op, dat de tegenwoordige minister toch verantwoor delijk is. Spr. noemde den maatregel on tijdig en ongemotiveerd. BEURSBERICHT. De bes lissing van den. Cubaanschen pre- sident, waarop wij in ons vorig overzicht doelden, is spoediger gekomen dan men algemeen verwacht had. Waarschijnlijk heeft generaal Machado juist in het feit, dat de Westelijke provincies na den or kaan een verbetering van den suikerprijs meer dan ooit noodig hebben, aanleiding gevonden om te bevelen, dat de nieuwe oogst 192627 niet grooter zal mogen zijn dan 4.5 millioen ton. Het gevolg hiervan is geweest, dat men thans de we reldoogst niet hooger taxeert dan 23.350.000 ton, tegenover 24.350.000 ton voor 192526. Behalve deze verminde ring van 1 millioen ton, geeft de suikerpro ductie van het oogenblik nog meer gun stige factoren te zien-, immers zoowel wat Duitschland als Tsjecho-Slovakije be treft, luiden de jongste ramingen lager dan de voorgaande. In verband met een en ander is de suikerprijs de laatste dagen niet onbe langrijk gestegen, en terwijl men eenigen tijd geleden nog niet dorst te droomen van een Amerikaansche noteering van 3 ct. is de prijs van het oogenblik daar al een stuk boven, terwijl men op Cuba verwacht, dat een verdere verbe tering tot boven de 4 ct. zal intreden. Veel zal er hierbij afhangen van de tech nische positie van de suikermarkt; als een gunstige factor kan daarbij het feit gelden, dat tot nog tqe de speculatie geen overmatig groote hausseposities heeft aangegaan. In directe aansluiting aan de verbete ring van de New-Yorksohe no teering, zijn ook de suikerprijzen in Indië deze veer tien dagen aanzienlijk gestegen en op I het oogenblik dat wij dit schrijven theeft 1 de V.l.S.P. zelfs biedingen op suiker uit oogst 1928, tegen f 18,25 per 100 K.G. geweigerd. Terwijl er dus deze dagen voor Sui- keraandeelen een bepaald willige stemming heeft geheerscht, bleef de grondtoon van I Petroleumaandeelen en met name die van I Koninklijke goed prijshoudend tot vast. In tegenstelling met de opvattingen, die er eenigen tijd geleden heerschten, begint thans de zienswijze, dat de financieele resultaten van het Royal Dutch Shell concern, tegenover die van verleden jaar niet ongunstig zullen afsteken, meer en meer veld te winnen. In deze opinie werd men nog versterkt door de aankondiging van een extra dividend door de Shell Union, de groote Amerikaansche „wor king company" van de Koninklijke Shell groep. Boven het gewone kwartaalsdivi dend van 35 dollarcent, declareerde deze Mij. een extra-dividend van 60 dollar cent. Waar de JConinklijke Shell ongeveer 7.2 millioen Shell Union aandeelen in haar bezit heeft, beteekent dit een extra- bate van f 10.8 millioen,, van welk be drag de Koninklijke circa twee-vijfde zal moeten ontvangen. Ook uit het feit, dat de totale we reldproductie van petroleum over 1926 niet veel zal verschillen van die van 1925, terwijl het aandeel dat de Royal Dutch hierin had, vermoedelijk iets grooter zal zijn dan verleden jaar, wettigt de opvat ting, dat ook de financieele resultaten zich op gelijke hoogte zullen bewegen. Dat intusschen de afzetmogelijkheden der petroleummijen gestaag in omvang toe nemen, blijkt wel uit de steeds stijgende cijfers van het gebruik van automobielen en motor-schepen. Vooral wat deze laat- ste factor betreft, is nog een zeer sterke groei mogelijk. Van de totale wereldvloot van ruim 60 millioen ton, voeren op het einde van October 3.5 millioen ton met olie-motoren de olie-stokende stoom schepen blijven hierbij dus buiten beschou wing. Een jaar geleden was dit cijfer nog 700.000 lager. Vooral het feit, dat het gebruik van Diesel-motoren, een van de meest oeconomische wijzen van brand stofverbruik is, houdt voor de toekomst nog veel 'beloften in. Gemeenteraad. Werkverschaffing. B. en W. bieden den raad aan een door den directeur van gemeentewerken samengesteld plan van uit te voeren werk zaamheden voor eventueele werkverschaf fing gedurende den winter 19261927, waarmede zij, evenals de betrekkelijke commissie ad hoe, zich kunnen ver- eenigen. Ook dit jaar zal de behoefte aan ge schikt werk hoofdzakelijk gevonden wor den bij de z.g. ongeschoolde werkkrach ten; vakwerk lieden, bouwvakarbeiders en dergelijke zullen voor zoover zij bekwame ambachtslieden zijn, hun werk wel weer vinden. Als uit te voeren werken worden genoemd 1. Egaliseering van het haventerrein tusschen den beerput aan de haven en de Veevoederfabriek. Hiervoor zal wel licht f500,tot f700,aan werkloon uitgegeven moeten worden. 2. Oude begraafp laats weg verbeteren het maken van een verhard wandel-pad langs de boomen; het doortrekken van dit pad langs het nieuwe terrein van de gasfabriek tot aan de Zaagmolenstraat; het omspitten van den ouden weg, voorzoo- ver deze geen wandel-pad wordt en het bezaaien van het omgespitte met gras; het verharden van het plein tusschen de Zaagmolenstraat, Oude Begraafplaatsweg en weg naar den Goeschen Polder; kort om het verbeteren en verfraaien van de omgeving der algemeene begraafplaats, kostende aan werkloonen f 400,en aan materialen f 300, I 3.Sloot tusschen het bouwterrein aan de Zaagmolenstraat (le gedeelte vanaf de Westerstraat) en het terrein, behoorende bij den daartegenover staanden molen dempen kostende aan werkloonen f 400, en aan materialen (riolen) f 140, 4. Afwerken Stationsweg. In totaal zal nog noodig zijn aan werkloonen f 200,en aan materialen f 600, 5. Verbetering van wegen. Langs de wegen (Oude Singel, weg naar Wilhel- minadorp, Westsingel zijkanten) de kan ten afsteken en afronden; langs Wester straat en Oostsingel de bermen naast de straat verharden en goede rijwielpaden maken; het geheele dijkje tusschen Wes terstraat en onderweg verbeteren. Werk loonen f 400, 6 Ongeveer 60 Meter sloot aan de Piet Heinstraat dempen, waarin tevens aan te brengen een rioleering en enkele putten; materialen en putten f 300, werkloonen f 250, 7. Aanvulling van een reeds door be langhebbenden gedempte sloot achter de graanpakbuizen der N.V. Wed. P. de Jongh aan den Stationsweg en de wonin gen van de heenen Bonnet, Huese, Mul der. Hiervoor noodig aan werkloonen f 200,—. 8. Verbetering bestrating om de Ju bileumbank en langs de Boudewijn de Wittestraat. Deze straat met 1 Meter te verbreeden en vóór de Jubileumbank de bestrating 2 Meter te verbreeden naar de zijde van de bank. Vervolgens het over blijvende deel voor de bank en tusschen de Boudewijn de Wittestraat en het plant soen pl.m. 8 tot 10 c.M. te verhoogen 'en met teer-basaltslag te verharden; de afscheiding tusschen de bestrating en het verharde voetpad te maken van be- tonbanden. Bereikt wordt dan een breedere ver keersweg en een veilig trottoir langs het plantsoen en voor de Jubileumbank. Het betreft hier een der meest drukke en j gevaarlijke punten der stad. De kosten veel in te halen. Ik ga intusschen naar mevrouw von Tronsfeld. Als je klaar bent ga dan maar weer naar den salon en maak het je gemakkelijk. Ik zal zorgen, dat je niet gestoord wordt. Zoo gauw mogelijk kom ik weer terug. Dan zal mevrouw von Tronsfeld me geraden heb ben, wat ik met mijn dochtertje moet beginnen". Zij vatte zijne handen. „Zij zal u toch niet aanraden mij weer weg te sturen?" „Neen, neen dat doet zij zeker niet". „O, dan is 't goed." Hij kuste haar op het voorhoofd, vluchtig en verstrooid. „Tot weerziens, lieveling". „Tot weerziens, lieve papa". Vlug verliet hij de kamer. Zij keek hem een oogenblik droome- rig na en drukte de handen op het hart. „Papa mijn lieve, papa", fiuister- I de zij innig. Zoo bleef zij een oogenblik zitten. Maar toen lokte haar weer de lekkere spijzen. Haar honger was nog niet ge stild, want zij had de laatste dagen van [opwinding weinig gegeten. Een veilig ge- |,voel van geborgen te zijn vervulde haar. Met welbehagen genoot zij van alle goede dingen. De bediende bracht haar ook nog eene schaal vruchten en eerne met koekjes en bonbons. Dat had baron Valberg nog vlug besteld eer hij wegging, 't Was de zelfde knecht, die Rita ontvangen had. Hij was blij beleefd tegen haar te zijn geweest, in plaats van haar eenvoudig te laten, vertrekken, zooals hij eigenlijk had willen doen. Jean, de kamerdienaar, had zich niets op zijn gemak gevoeld toen hij vernam, dat de jonge dame de dochter van zijn heer was, omdat hij op zijne vraag of zij knap was „tamelijk" geantwoord had. Eene barones en vooral de dochter van zijn eigen heer, moest men toch onder alle omstandigheden knap of zelfs mooi te noemen. Ondanks al les had hij nog geluk gehad, dat hij haar tenminste „tamelijk" knap en niet leelijk genoemd had. Er viel Jean een pak van 't hart, toen hij merkte, dat zijn heer hem niet boos aankeek. Wie kon nu ook weten, dat de baron eene volwassen dochter had. Men wist wél, dat hij getrouwd was geweest en ge scheiden was, maar verder niets. Nu, alles was nog goed afgeloopen. Baron Valberg's auto hield stil voor het huis van mevrouw von Tronsfeld. Terwijl hij uitstapte keek hij naar de ramen der eerste étage. Zij waren ge deeltelijk verlicht. Maria was dus thuis en, naar hij hoopte, allfen. Hij beval den chauffeur te wachten en ging het jhuis binnen. Mevrouw von Tronsfeld ontving hem iweer in haar kleinen salon. Zij zat met leen boek op haar geliefkoosd plaatsje bij den haard. Snel legde zij het boek weg en reikte haar bezoeker de hand. „Het theeuur is voorbij, beste vriend. Ik had u vandaag niet meer verwacht"v Hij boog zich neer en kuste hare hand. Zijn gelaat was rood en er was een onrustige en opgewonden blik in zijne oogen. Zij, die hem zoo goed kende, wist dadelijk dat iets belangrijks hem tot haar voerde. Op een stoel tegenover haar wijzend, vroeg zij hem plaats te nemen. Hij ging zitten en keek haar ernstig aan. „Vandaag kom ik niet als bezoeker, lieve vriendin, maar als een radelooze, die uit zijn evenwicht is gebracht en uw I raad en hulp noodig heeft". Zij keek hem onderzoekend aan. „Ik zie, dat ge onrustig en opgewonden zijt. Ik hoop, dat ge me niets ernstigs hebt te zeggen. Maar wat 't ook is uwe oude vriendin is altijd bereid, u aan te hooren, en als zij kan., raad en hulp te geven. Dat weet u". Hij haalde diep adem. „Ja, dat weet ik, beste Maria. En nu ik tegenover u zit, komen mijne zorgen mij niet half zoo erg meer voor. Maar, om kort te gaan, er wachtte mij vandaag toen ik ongeveer een uur geleden thuis kwam eene groote verrassing. Denk eens 1 aan, de knecht ontving mij met het be richt, dat eene jonge dame mij wenschto te spreken en in de ontvangkamer op mij wachtte. I (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1