tl behoort mijn hart N°. Ui. Maandag 29 November i926 115s Jaargang. Onze St. Nicolaas- Prijsvraag:. FEUILLETON Vergeet niet ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave NaairJooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiên worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Door een vergissing is in ons ar tikel van Zaterdag tweemaal de regel geplaatst fi straat, terwille van de puzzle. Daarom Eén van de twee regels moet natuurlijk vervallen. BUITENLAND. OVERZICHT. Duitschland en Frankrijk. In de zitting van den Duitschen rijks dag heeft dezer dagen minister Strese- mann een rede gehouden, die volgens Fransche bladen niet bijster in den smaak gevallen is van minister Briand, die de Duitsche opvatting omtrent de ontwape ning en opheffing der militaire controle niet deelt. De Duitsche minister heeft beweerd: le. dal Duitschland's ontwape ning voltooid is en dat de geallieerde controle-commissie onverwijld moet ver dwijnen; 2e. dat de geheime bonden een bnnenlaodscheaangelegenheid van Duitschland is; 3e. dat de ontwapenings toestand van het „Reich" afhankelijk ge maakt moet worden van de algemeene ontwapening; 4e. dat Duitschland niet ver plicht is het controle-plan van den Vol kenbond te erkennen; 5e. dat de politiek van Lccarno de ontruiming van het Rijn land tengevolge moet hebben. Briand heeft in zijn jongste onderhoud met den Duitschen gezant von Hösch er op gewezen,, dat hij geen enkele van deze beweringen kan bekrachtigen. Al leen de Gezantenraad kan vaststellen, of de militaire voorwaarden zijn vervuld en daarop de geallieerde controle opheffen, maar eerst na oplossing van de nog han gende geschilpunten. De geheime bonden worden door de mogendheden als een gevaarlijke bedrei ging van den vrede beschouwd. De ont wapening van Duitschland is geregeld door het verdrag van Versailles en niet verbonden aan den militairen toestand van andere staten. Duitschland heeft schrif telijk zijn toestemming tot 't Volkenbond- cointrole-plan gegeven. De bezetting van Rijnland tenslotte is volledig door het verdrag van Versailles geregeld en uit drukkelijk bekrachtigd door het pact van Locarno. Uit bovenstaande volgt, dat er nog al tijd een Fransch-Duits ch meeningsver- 6chil is, hetgeen op de a.s. Volkenbonds raad-bijeen komst op 6 December te Ge neve tot een geanimeerd debat kan leiden. Duitschland poogt de hulp van Italië te verkrijgen, hetgeen in zoover gelukt zou zijn, dat Italië zich in het ontwape- ningsvraagstuk aangesloten heeft bij de Engelsche opvatting, welke, zooals be leend, meer het Duitsche dan het Fransche standpunt naderbij komt. Alvorens de Volkenbonders vergaderen, 17 door Hod wig CourthsMahler, Getroffen keek hij haar aan en snel op haar toeloopend vroeg hij, geheel in de war, nog eens ,,Rita? Dat is toch niet waar neen dat kan niet Z knikte heftig met het hoofd. „Ja, papa! Rita Valberg uwe doch ter Rita." Als versuft zonk baron Valberg in een stoel neer. „Werkelijk? Mijne kleine Rita? Dat is eene verrassing eene groote ver rassing?" Zij vouwde de handen smeekend sa men. „Maar u verheugt u toch wel een beet je, dat ik bij u gekomen ben? Toen ik u voor 't laatst zag, zei u: Als je groot bent, kleintje, dan kom je me opzoeken. Weet u dat nog, lieve papa?" Zoo vreemd klonk hem dit „lieve papa' in de ooren. 't Was hem zonderling te moede, hij voelde zich beklemd en ver heugd tegelijk. „Zoo dat heb je dus onthouden, dat heb je niet vergeten in al die lange ja ren, sedert ik dat tegen je gezegd heb? is een tusschenspel te Parijs aangekon digd Chamberlain zal volgende week een paar dagen in de Fransche hoofdstad vertoeven en daar met Briand en Poin- caré conferaeren. Verwant wordt, dat ook de Ita- liaansche gezant van de partij zal zijn en dat er belangrijke onderhandelingen gevoerd zullen worden over de Duit sche ontwapening en de vervanging der militaire controle. Uit de Engelsche mijnen. De Schotsche mijnwerkersconferentie heeft de voorwaarden der overeenkomst definitief goedgekeurd en den mijnwer kers instructie gegeven Maandag overal waar dit mogelijk is, het werk te hervatten. In Northumberland hebben de mijnwer kers met groote meerderheid van stemmen besloten de voorgestelde regeling te aan vaarden. Er is instructie gegeven het werk terstond te hervatten. De gasoorlog. Het jaarverslag van den chemischen oor logs dienst der Vereenigde Staten onder leiding van generaal Fries wettigt niet de verwachting, dat gassen, die in staat zijn de heeie bevolking van een dorp te verdelgen, in toekomstige oorlogen zullen worden gebruikt. Het rapport zet uiteen dat de onderzoekingen hoe langer hoe meer zullen doen blijken, dat de chemi sche oorlog zich in de toekomst meer zal ontwikkelen in den zin van toepassing van het gebruik van de reeds bekende chemi sche producten, dan in de richting van uit vinding van machtiger chemische producten t Door den verrekijker. In de staten Parana en Santa Ca- talina (Zuid-Amerika) is een revolution- naire beweging uitgebroken. De regee- ringstroepen hebben een honderdtal rebel len, die Guarapuara, in Parana, veroverd hadden en waren begonnen met het doen van heffingen van de kooplieden, op de vlucht gedreven. In China is het nog alles behalve rustig. Uit Hankau wordt gemeld, dat er talrijke ernstige onlusten zijn uitgebroken en dat er zich een tegen de vreemdelin gen gerichte beweging openbaarde. De Japanners worden min of meer geboycott. De Vesuvius is aan het werken, de krater werpt steeoen en lava uit, De vlam men stijgen zeer hoog ten hemel en op zeer verren afstand hoort men het ge rommel. Onder de bevolking van de dor pen: om den Vesuvius heersdht een paniek. KOLONIËN. De communistische relletjes. Wat nog verwacht wordt. Volgens de „Tribune" heeft de heer Samaoen, de vertegenwoordiger der Per- serikatan Kommunist India, die in den vroeg hij nog altijd weifelend en on zeker. „Neen, dat heb ik niet vergeten, ik heb er altijd aan moeten denken. Maar zegt u mij nu eens bent u een beetje blij, dat ik bij u ben gekomen?" Hij keek haar weifelend aan. „Ja, natuurlijk ben ik blij heel heel blij. Maar ik ben natuurlijk erg verrast en een beetje in de war. Wij hebben elkaar in zoo lang niet gezien. Ik herkende je niet. Dus ik heb zoo n groote dochter! Ik zag je nog altijd voor me als het kleine meisje, dat ik jaren geleden voor het laatst zag mijn lieve, kleine Rita, in een kort jurkje' en met lange krullen. En nu eene jonge dame! Ja, ja de tijd heeft ïn- tussohen niet stilgestaan. Maar ik ben toch erg blij, dat je me niet vergeten bent en dat je me nu opzoekt. Je bent ze ker op eene doorreis hier?" Nog nooit in zijn leven had baron Val berg zich zoo onzeker gevoeld tegenover eene dame en deze dame was nog wel zijne dochter. Zij schudde het hoofd. „Neen, papa, niet op eene doorreis. Mama is gestor ven". Hij knikte. „Ja, dat heb ik in de cou rant gelezen. Als ik geweten had, dat de herinnering aan je vader nog niet was weggewischt, dan zou ik je wel geschre ven hebben". Zij zuchtte. „O, daarom liet u in 't geheel niets van u hoornen". „Zeker, kind, ik wilde je rust niet verkiezingsstrijd hier te lande ook rede voeringen gehouden heeft, in de -verga dering der executieve van de communis tische internationale te Moskou o.m. het volgende gezegd: „De opstand in Indonesië beteekent een werkelijken burgeroorlog! Dertig procent der 55 millioen bevolking van Indonesië is geproletariseerd. De ellen dige looraen hebben een reeks van sta kingen doen uitbreken, die door de re geering bloedig worden onderdrukt. In Indonesië bestaat geen nationale bour geoisie. De Leiding der nationale beweging is in handen der communistische partij. De huidige opstand beteekent het be gin van het einde van het Hollandsche imperialisme. De overwinning der Kan ton-troepen had een geweldigen invloed op de opstandige beweging van Indonesië. De huidige opstand is nog slechts de aan vang van een reeks opstanden, die de bevrijding moeten brengen!" KUNST EN WETENSCHAP. Vinding op scheepsgebied. De heer Meindersma, ir. te Rotter dam, heeft een nieuwen, vinyormigen voort stuwer voor schepen uitgevonden, die op een willekeurige plaats aan de kiel kan worden aangebracht. Deze voortstuwer heeft volgens den uitvinder groote voor deden boven de schroef. Hij zou twin tig procent grooter rendement géven, een kortere scheeps-as moodig, kraagblokk^n, roer en tunnel overbodig maken en ster ker zijn dan een schroefblad. De machine zou geen omkeerbewegimg meer noodig dig hebben; besturen en manoeuvreeren zouden er van de brug af mogelijk door worden en door dit alles zouden repara ties veel minder geld kosten dan tegen woordig en de exploitatiekosten dalen. De nieuwe vinding lean op alle vaar tuigen in het water zoowel als in de lucht worden toegepast. PROVINCIE-NIEUWS. Wemddinge. Vrijdag werd ten over staan van den notaris H. W. NeerVoort te 's Gravenpolder, voor de ervan van VeenKooien, in het openbaar ver kocht een huis met schuurtje en bouw land aan den Kanaaldijk, groot 11 A. 95 c.A. Kooper werd de heer J. Weber te 's Gravenhage voor f3200, Wolfaartsdijk. Donderdagavond hield de vereenigimg Landbouw en Veeteelt haar najaarsvergadering, die werd bijgewoond door 38 leden. Mede was aanwezig den heer Kielstra, secretaris der Z. L. M. Als bestuursleden werden herkozen de hearen J. Lindenbergh en M. J. Mol en in de vacature door het bedanken van den heer J. Koert, de heer A. Koert. De heer J. Koert, die gedurende 26 jaar bestuurslid was, werd hartelijk dank ge bracht voor al wat hij in die jaren voor de vereenigimg heeft gedaan. Hij werd onder applaus der vergadering tot eere lid benoemd. Als lid der commissie van verstoren en je niet in tweestrijd bren gen." Haar oogem keken hem gelukkig aan. „O, ik wist wel, dat u mij niet beele- maal vergeten zoudt zijn". „Neen, zeker niet. Het doet me leed voor je, dat je je moeder hebt verloren. Het was een groot verlies voor je, dat je zeker veel verdriet doet". Rita streek over hare oogen. Een har de, pijnlijke trek lag om den jongen, weeken mond. „Mama hield niet erg van me. Mijn jongere zusters en broer waren haarveel, veel liever. 'Zij zijn ook allen veel knap per en liever dan ik. Allen zoo blond en rose als mama was. En ik kon niet zoo aanhankelijk zijn voor mama als zij waren." Er lag een stille klacht in deze op zachtem toon geuite woorden. Het werd baron Valberg warm om het hart onder den treurigen blik uit de donkere kim- deroogen. Hij zou Rita graag getroost en ge liefkoosd hebben, maar hij voelde zich zoo onbeholpen, zoo onzeker in deze omstandigheid, die hem zoo verrast had. „Dat is heel treurig voor je, mijn arm kind. Maar zeg me nu eens, hoe komt Ihiet, dat je me nu komt opzoeken. Heeft men je dit toegestaan? je hebt toch, hoop ik, niet alleen gereisd, zonder geleide? Hoe lang wilde je hier blij ven?" Hij vroeg dit gedwongen, daar hij niet wist op welken toon hij tegen zijn kind aankoop werd herkozen de heer J. A. Koert; tot lid der oommissie tot nazien der rekeningen werd gekozen de heer J. A. Klompe, zulks inplaats van den heer J. C. Koert, die niet herkiesbaar was. De heeren J. A. Klompe, A. Sinke en I. A. N. van Oeveren werden aangewezen tot leden eener weide-commissie, inge steld op verzoek van de Zeeuwsche com missie, waarvan de Landbouwconsulent voor Zeeland voorzitter is. De rekeningen van de musschenbestrij- ding werden goedgekeurd. Oud-Sabbinge had een saldo van f79,13, Oostkerke van f34,44, Besloten werd met de musschen- bestrijding voort te gaan. Verder werd op voorstel van het be stuur besloten de herdenking van het 50- jarig bestaan der vereeniging op 15 Fe bruari a.s. feestelijk te vieren. De agen da voor de algemeene vergadering der Z. L. M. lokte een uitvoerige discussie uit, waarbij in het bijzonder de heer Kielstra een duidelijke uiteenzetting gaf van de aangelegenheid suiker-industrie-be scherming. Het slot van de beraadsla ging was dat aan de 4 afgevaardigden een vrij mandaat werd gelaten. Voorts werd medegedeeld dat van het Centraal Bureau als winstaandeel in con tanten was ontvangen f 182,40. Aan het bestuur werd machtiging verleend aan dit geld een. bestemming te geven. De heer Kielstra lichtte de vergadering uitvoerig in over de financieele toestand van het Centraal Bureau. Ter illustratie dient dat de vereeni ging rechtstreeks van genoemd Bureau aankoopt, en niet meer overgaat tot de gewone aanbesteding. Ook werd beslo ten tot gemeenschappelijke aankoop van benzine. De commissie van aankoop zal een en ander regelen. Tot slot werden een drie-tal verslagen uitgebracht over genomen proeven. Door den voorzitter J. Lindenbergh en den heer A. C. J. Noteboom over tarwe-varië teiten en door den secretaris C. van der Slikke met maaigel-variéteiten. Aan het einde nam de voorzitter met een har telijk woord afscheid van den heer Kiel stra bij zijn vertrek naar 's Gravenhage op 1 December a.s. De vergadering stem de met deze woorden in door applaus. Den heer Kielstra dankte met een we derwoord voor de hartelijke woorden tot hem gericht. BINNENLAND. Het spoorwegongeluk bij Leiden. Teneinde nadere inlichtingen te ver krijgen omtrent de oorzaak van het te Leiden plaats gehad hebbende goederen- trein-deraillemenj, heeft het rHjbl.' zich tot ir. H. P. Maas Geesteranus, hoofd ingenieur, cbef van den dienst van weg en werken der Ned. Bpoorwegen gewend Deze deelde het volgende mede Inderdaad staat dit laatste ongeval in verband met aanbrengen van een nieuwen wissel ter plaatse. De oude wissel was gedeeltelijk gedemon eerd, zoodat deze als wissel dan ook buiten dienst was moest spreken. Zij klemde met een hulpeloos smee kenden blik die honden samen. „Ja ik ben alleen hier en ik wil voor altijd bij u blijven. Ik wil u alles vertellen. Thuis heeft niemand ge weten wat ik van plan was. Ik ben stil letjes weggegaan en ik heb een brief achtergelaten, waarin ik mijn stiefvader en zusters en broer heb meegedeeld, dat ik naar mijn lieven vader ging. Uw adres wist ik, ik had altijd heimelijk de plaat selijke bladen gekocht en daarin steeds bij groote feestelijkheden uw naam ge lezen. En de koetsier, die mij van het station hierheen bracht wist ook dade lijk de straat, waar u woonde' Zij zei dit alles half verlegen, half triomfantelijk. Hij streek zich over het voorhoofd, alsof hij 't heel warm had. „Maar, kind, mijn lief kind hoe onbezonnen! Waarom deed je dat? Groote tranen blonken plotseling in hare oogen en vielen in heldere druppels over hare wangen. „Niemand hield daar van me. Ik was altijd zoo alleen sedert grootmama dood is en ik in het huis van mijn stiefvader kwam. Hij 'nam mij niet graag in zijn gezin op. Enik verlangde zoo erg tiaar u." Een zonderling warm gevoel ontwaak te, bij deze tranen en deze treurige woor- djen, in het hart van baron Valberg. „Niemand hield van mij". Hoe aan grijpend kwam die klacht over deze jonge bij he boodschappen doen, een doos Pu- rol mede te brengen. Elk oogenblik van den dag komt het in Uw gezin te pas. gesteld. Bovendien mocht, in verband met de v erkzaamheden, slechts in één richting gereden worden. Men heeft reeds kunnen lezen, dat de bewuste goederentrein de laatste was, die over den ouden wissel zou worden geleid. Onmiddellijk na het passeeren van dezen trein zou de nieuwe wissel morden ingelegd. C p de vraag aan den heer Maas Gees- teranus, of de demontagewerkzaamheden dan ook te ver doorgevoerd konden zijn, zoodat hieraan het ongeluk te wijten zou zijn, kon deze nog geen definitief ant woord geven. i\raar zijn mtening was de wissel niet te ver gedemonteerd. De ver klaring van het ongeluk op te sporen, zal de taak zijn eener ambtelijke com missie, die door de spoorwegen is inger steld en vermoedelijk binnen veertien dagen wel met haar rapport gereed zal komen. Vast staat in ieder geval, dat dit déraillement geen enkele overeenkomst' vertoont met het ongeluk bij „De Vink". Van een minder goeden toestand van het ballastbed is hier geen sprake, bovendien heeft de laatste ontsporing op een geheel ander baanvak plaats gehad, dan die bij „De Vink'', terwijl ook een andere ingenieur en opzichter met het toezicht op dit baanvak belast waren. Van de zijde der spoorwegmaatschappij verneemt het ^Hbl*, dat de ontsporing bij Leiden toe te schrijven is aan een onvoorzichtige werkwijze van een of twee ambtenaren bij het vervangèn van een wissel door een anderen. De toestand van den spoorweg ter plaatse had dus met het ongeval niets te maken. Voor 100.00U francs juweel en vermist. Bij de politie te Den Haag heeft mevr. V., uit Parijs, aangifte gedaan, dat zij uit haar handtaschje een schildpadden-doosje, bevattende voor frs. 100 000 juweelen en twee bankb Ijetten van f 100 vermist. Zij kwam om 5 uur Vrijdag uit Parijs aan het station Hollandsche Bpoor aan. In den trein was het doosje nog aanwezig. Up het Stationsplein ontdek-e mevrouw V., dat het taschje openstond en het doosje er uit verdwenen was De juweelen bestaan uit een stel oorhaugers, een sier speld en een collier, allen bezet met dia mant, gevat in platina. Het is mogelijk, dat hei gladde schild padden-doosje uit de tasch gegleden is, De kans bestaat evenwel ook, dat een dief de tasch heeft opengemaakt en het doosje er uit gerold heeft. Kannibalisme. In de gemeente Hoensbroek kregen mijnwerkers twist, die in een vechtpartij ontaardde. Een der vechtersbazen beet zijn tegenstander een flink stuk van den neus af. lippen en hoe droevig zagen die voch tige kinderoogen tot hem op. Hij stond op en trad op haar toe. Zacht legde hij zijn hand onder haar kin en hief haar hoofd op. „Mijne arme, kleine Rita?" zei hij en voor 't eerst begreep hij, dat zijne schei ding een diepe schaduw geworpen had op den levensweg van zijn kind. Zij greep zijne hand en kuste die. Een vroolijke glans kwam in hare oogen. „U houdt van me, paipa, is 't niet?" „Ja, mijn arm kind." Zij zuchtte diep. „O, dat wist ik wel, hoewel iedereen zei, dat het niet zoo was. Iemand op de wereld moet toch van me houden. Mijn stiefvader heeft zijne kinderen ook zoo lief. Maar mij mocht hij niet lijden. Ik was voor allen een vreemde. Ook voor mama. Zij was heejpimiaal niet blij, toen ik na grootmama's dood, bij haar kwam. En toen ik haar naar u vroeg en haar steeds smeekte mij wat van u te vertellen, noemde zij mij een akelig kind en zond mij naar mijn© kamer. O, en ik wilde u zoo dolgraag weerzien. Ik vroeg mama mij naar u toe te laten gaan. Maar toen werd zij zoo boos, zoo boos! En ik had maar één troost en dat waren uwe woorden: Als je groot bent, kleintje, dan kom je bij me. Daar aan heb ik me altijd vastgeklampt, als 't me te moeilijk werd. En nu ben ik naar u toe gereisd. Niet waar, papa, u houdt van me? (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1