GOESGHE COURANT Demanvandeweek 2DE BIJVOEGSEL MIJNHARDTS's Voor de VrouW VAN DE VAN VRIJDAG 26 NOV. 1926. BUITENLAND. OVERZICHT. De Britsche Rijksconferentie. De Britsche Rijksconferemtie, die 19 Oct. is -begonnen, is gesloten, nadat zes tien plenaire zittingen en 146 zittingen der verschillende commissies zijn gehouden. In een sloiresolute eer conferentie wordt de opvatting der gedelegeerden uitgespro ken, dat er niet alleen practisch werk is verricht, maar dat de door de conferentie verschafte gelegenheid tot in tieme besprekingen en tot het versterken der vriendschap van het grootste belang zal zijn voor het bevorderen in alle dee len des rijks van de eenheid van gedachte en van de samenwerking. Het groote belang der conferentie werd uiteengezet in de slotredevoeringen der eerste ministers. Mackenzie King, de premier van Ca nada, verklaarde, dat er gedurende die geheele conferentie een treffende bereid willigheid had bestaan om eikaars* stand punt en de speciale moeilijkheden te be- J grijpen en te waardeeren. Het grootste resultaat der conferentie is, dat zij het I bewijs heeft geleverd van het bestaan van ■N gemeenschappelijke doeleinde 1 en idealen M en van den wensch om een gezonden grondslag te leggen voor eèn duurzame samenwerking. De Australische premier zeide, dat het wellicht in enkele richtingen onmogelijk was geweest om zoo ver te gaan als sommige gedelegeerden persoonlijk zou den hebben gewen scht, maar in andere opzichten had de conferentie groote vor deringen gemaakt. ,,Wat wij hebben ge daan heeft de wereld een duidelijker beeld gegeven dan ooit te voren van wat wij bedoelen met een rijk van zuiver zelf besturende naties, trotsch op haar auto nomie en tevens op de imperieele eenheid Ik meen, dat onze status als individueele naties is vergroot, terwijl tegelijkertijd het prestige van het geheele rijk aanzien lijk is toegenomen". De conferentie mocht z.i. trotsch zijn op haar resultaten, die een definitie ven stap zijn op den weg van den vooruitgang des rijks, s Generaal Hertzog zeide: „Ik verlaat i deze conferentie met het gevoel van vol doening, dat wat ik wenschte te hebben en te bereiken is bereikt op deze bijeen komst en wat meer zegt, het is bereikt - met de volkomen samenwerking en sym pathie van allen". Nadat «te andere premiers nog het woord hadden gevoerd zei Je Baldwin ten slotte, dat de tegenwoordigheid der dele- gaties en de geest der conferentie het land had vervuld met nieuwe kracht en hoop. De conferen tie was gekenmerkt door zulk een fijnen geest, als hij maar zeiden had ontmoet; de .gemaakte vorderingen i moesten niet zoozeer worden afgemeten naar de ge chreven woorden, hoe belang rijk ook, maar veeleer naar de verfris- sching van den geest in elk gedeelte des rijks. Ondanks de van voldoening getuigende I verklaringen van de premiers, schijnt men in sommige dominions niet best te spre ken over de resultaten der conferentie. In Noord-Ierland b.v. maakt men be zwaar tegen de wijziging in den titel van den koning, die thans als volgt luidt: „George V, bij de gratie Gods koning van Groot-Brittannië, Ierland en de Brit sche overzeesche dominions, Handhaver van het Geloof en Keizer van Indië". In Noord-Ierland meent men nu, dat de titel zou moeten luiden: „George V, bij de gratie Gods koning van het Ver- eenigd Koninkrijk van Groot-Brittannië, Noord-Ierlanid, den IerscbSh Vrijstaat en de Britsche dominions over zee". Men stelt zich te Ulster n.I. op het standpunt, dat Noord-Ierland, dat afge vaardigden naar het Emgelsche parlement zendt, niet zooals die Iersche Vrijstaat gescheiden is van Groot-Brittannië, maar integendeel deel ervan uitmaakt. Teneinde de Britsche regeering met den wensch van Noord-Ierland in kennis te stellen., hebben de premier van Noord- Ierland, sir James Craig, en de minis ters van financiën en arbeid zich naar Londen begeven." Vandaag zullen zij over de kwestie, die hen zoo na aan het hart ligt een onderhoud met Baldwin hebben. De staking in de kolenmijnen. Het Emgelsche mijnwerkersbestuur heeft gisteren twee uur lang te Londen ver gaderd ter voorbereiding van het congres van afgevaardigden. Het bestuur heeft, evenals de vorige maal, besloten het con gres zelf te laten besluiten en geen aan bevelingen in eenige richting fce doen. De radicale elementen zullen echter voorstel len, dat de mijnwerkers die in hun dis tricten tot overeenstemming komen, geen collectieve contracten zullen aangaan. Ieder man moet trachten een persoonlijk contract te krijgen met opzegging op korten ter- Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag Tabletten 75 ct Bij Apoth en Drogis:en. mijn, om verder zoo vlug mogelijk vrij te kunnen zijn in zijn handelingen, m. a. w. voor een nieuwe staking. Toen die vergadering verdaagd werd, Heten de bestuurders z.ch zeer pessimis tisch uit over den toestand in de distric ten. Een hunner zei de eigenaars onder handelen niet, zij leggen hun i wil op. Door den verrekijker. In den Duitschen rijksdag hadden de communisten en Volkschen moties van wantrouwen in minister Stresemann inge diend. De moties werden verworpen. Aardappelen-misère verholpen. Vooral als we nog een beetje verder in den winter komen, is het dikwijls mi sère met de oude aardappelen. Nu eens koken de aardappelen stuk en kunnen we ze haast niet droog krijgen, dan weer zijn ze van buiten al bijna pap en van binnen nog hard. Daarvoor zijn verschil lende middeltjes. Die stukkokers bijvoor beeld, die van binnen nog bard zijn. Die moet U als volgt behandelen. U weet, dat het koken ongeveer 20 minu ten duurt. Dus na een kwartier gaat U vast kijken en zo o dra U ziet, dat de aardappelen aanstalten gaan maken om stuk te koken, giet U ze af, tot er onge veer nog V-i water in den pan over is. Dan doet U het deksel er weer óp en zet ze op een zacht vuur. Op die manier worden de weerbarstige aardappels gaar en te gelijk droog gestoomd. Zijn ze gaar, dan gaat het deksel er af en worden ze op de gewone manier droog gemaakt. Af en toe schudden om ze kruimig te krij gen. Zijn er nog andere moeilijkheden bij het aardappelkoken Wel er zijn ook nog andere manieren om ze te koken. Probeert U dan eens of het helpt, om de aardappelen met kokend water op te zet ten, in plaats van irffet koud, of omge keerd. Andere aardappelen zien er weer smakelijker uit als zij op tafel komen, wanneer ze geschild eerst een dag in koud water hebben gestaan. En, wil U eens precies weten, hoeveel zout er in de piepers moet? Onthoud dan goed: één afgestreken eetlepel (niet te groot) op elke liter water. Niet meer zoeken, in stoffige boeken: hier is Uw middel! Ik weet al, wat U wilde vragen: hoe het nu in vredesnaam kan, dat het bed, in die vochtige kille kamer, niet eens lekker warm .was, hoewel U er toch een heetwaterflesch of heete kruik in had gelegd. Probeert U nu den volgenden keer eens dit. Leg den kruik niet neer, maar zet hem onder de dekens overeind. Op die manier wordt er een klein ka mertje gevormd, dat met heete lucht ge vuld wordt. Zoo kan de hitte zich door het bed verspreiden en het geheel ver warmen. Legt U den kruik echter neer, dan wordt de 'hitte slechts geconcen treerd op één plekje. Wat is dat? Ontdekte U een mot in dat kleed in die kamer, welke U slechts weinig gebruikt? Voorkom voortaan mot ten in Uw kleed, cloor er elke week een schuier over te halen, die gedoopt is in heet water, waarin een weinig terpentijn Is het dikwijls zoo'n toer, die koperen ketels of andere koperen vaten te poet sen? Maak het U dan wat gemakkelijker door ze vóór het poetsen met kokend water te vullen. Dan glimmen ze veel gauwer. Neen, U hoeft van het blauwselwater bij het wasschen geen vlekken op het goed te vreezen,, wanneer U een handje soda erin oplost. En op de stijfsel hoeft ook heelemaal geen vel te komen als zé pas gemaakt is, wanneer U maar een doek legt over het bakje, waarin U de stijfsel goot. Die tandenborstels kunnen veel langer mee, wanneer U ze, als ze nieuw zijn, eerst een tijdje in heet zout water laat staan weeken. Voor die leelijke schrammen en kras sen op Uw meubelen bestaat ook nog wel een remedie. Schud in een flesoh flink door elkaar: gelijke deelen sla-olie en azijn. Vouw èen zachte lap eenige kee- ren op, tot het een zacht kussentje wordt en doop dat in het mengsel. Wrijf daar- ,mee de schrammen, tot ze allemaal ver dwenen zijn. Daarna op de gewone manier wrijven. Kruidtaart in plaats van speculaas. Jaar in jaar uit eten we nu ai met Sinterklaas: speculaas. Laten we het nu eens varieeren en er kruidtaart van ma ken. Die maakt U zoo*: 8 eetlepels (afge streken) boter, 10 lepels bloem, 6 lepels krenten, 6 lepels rozijnen, 10 lepels don kere bruine suiker, 1 theelepeltje gestamp te nagelen, idem geraspte nootmuskaat, 2 lepeltjes kaneel. Verder wat zout en 2 eieren. We beginnen met de boter tot room te^ roeren en er dan de eieren goed door te roeren. Vervolgens de suiker er geheel fijn door roerein. Dan komen er eindelijk de bloem (alle klontjes er uit wrijven!) de kruiden, het zout bij, en het allerlaatste de na het wasschen goed ge droogde krenten en rozijnen. Dit deeg gaat in een taartvorm (met boter besmeren!) en deze in een tamelijk heeten oven. Na ongeveer een uur is de taart dan gaar en lichtbruin. Af en toe met een vleeschpen prikken, om te zien of de taart al gaar is. De pen moet er droog uitkomen. Op een vischplaat of paardenharen zeef wordt de taart gestort. Eerst laten afkoelen, voor haar in een trommel te bergen. PROVINCIE-NIEUWS. Provinciale Staten. Electric iteitsvoorziening. Ged Staten leggen aan de Maten over een bericht dd. 19 Nov. van den Raad van Bestuur der N V. ,,P.Z E i\l." en deelen mede, dat de stukken inzake stroom'evering der N V. é.N.E.M." voor de voorziening van Noord- en Midden groep ter Provinciale Griffie vertrouwelijk voor de leden ter inzage liggen. In het bericht van den Raad van Be stuur wordt allereerst melding g maakt van de reeds vroeger gepubliceerde samen stellen van dien raad van be-tuur en van den Algemeenen Raad van Advies, van welken Ratsten Raad de eerste constitu eerende vergadering op 30 November zal plaats hebben. Wat de eleclrificatie ven het gewest aangaat, wordt het volgende aangeteekend. Zuid groep De stroomvoorziening te Axel en te Oostburg kwam .tot stand, in beide t/emeenten wordt thans stroom ge leverd. In Oostburg door de gemeente zelf, die haar stroom en gros van de PZE,M. betrekt, te Axel rechtstreeks door de vennootschap, wijl de pogingen om door tusschenkomst van de gemeente den stroom daar door de afnemers te leveren, niet geslaagd waren de tot de gemeente behoorende buurtschappen Spui, Magrette, Schapenbout en Axelsche-Sas sing zullen eveneens binnenkort aauge sloten zijn. Ook te Draaibrug (gemeente Aardenburg) zal stroom aan de Stoom trammaatschappij Breskens-MaJdeghem en aan aldaar wonende particulieren worden geleverd, evenals aan de Zandstraat in de gemeente Sas van Gent, deze voorzienin gen worden zoo spoedig mogelijk gereed gemaakt Voor zoover aan de PZE M. bekend werd, kwamen in de gemeenten Stoppeldijk, Koewacht, Zaamslag, Groede en Schoondijke uitbreidingen der plaatse lijke laagspanningsnetten tot stand. Ook industrieele voorzieuingen hadden voortdurend de belangstellingzoo kwa men met de N.V. „De Hoop" te Ter-< neuzen en met den heer J. van der Linden aldaar overeenkomsten tot stand terwijl ook „de Spoorwegmaatschappij Mechelen- Terneuzen" voor 'de verlichting van hare terreinen te Neuzen onder de groot-af nemers plaats nam. Op de bij de N.V. in exploitatie zijnde laagspanningsnetten deden z ch in 1926, ongerekend in Axel, ruim 100 ni uwe afnemers aansluiten, dit beduidt, eene uitbreiding van ongeveer 20 pCtt Over eene wijziging van het tarief voor de levering van stroom en gros, die ija overweging is, zijn de gemeentebe sturen gehoord De aanvang van den sper tijd der P.Z E M is voor de maand Nov dezes jaars op 4J uur n m vastgesteld Middengroep Op 15 November was van alle gemeen'en in deze groep bericht op een rondschrijven on vangen, waaruit blijkt, dat 16 gemeenten in beginsel be reid zijn, tot electrificatie over te gaan, hetzij al of niet met de toevoeging, dat ten aanzien van de bepalingen van het garantiecoutract nog nader overleg wordt gewenscht, 9 verkeeren in een aparte positie, hetzij wegens de aanwezigheid van een gasbedrijf, hetzij wegens de aanwezig heid van een plaatselijk e ectriciteitsbe- drijf (2), 3 zijn niet bereid, ten aanzien van bet aangeboden contract de gevraagde beginselverklaring af te geven. Noordgroep. In deze groep zijn 17 ge meenten, die in beginsel zich voor elec trificatie verklaarden, 3 verkeeren in een aparte positie wegens de aanwezigheid van electri iteitsbedrijven, terwijl 4 een geheel gereserveerde houding hebben aange nomen Zooals reeds vroeger is aangeteekend vallen onder deze gemeente niet Goes, Zierikzee en Tholen, omtrent de onder handelingen met deze drie gemeente t kan nog niets naders worden medegedeeld. Wat de plattelandsgemeenten aangaat zal het duidelijk zijn, dat het noodzakelijk is de onderhandelingen en onderzoekingen De goedkoope hoestmiddel- tjes welke men gewoonlijk te baat neemt, genezen den hoeat niet: ze onderdrukken hoogstens de verschijnselen. Neemt toch de Abdijsiroop te baat het krachtig werken de, beproefde kruidenmiddel en U zult zien, hoe gauw 11 Uw verkoudheid kwijt is. nog voort te zetten en er nog voorstellen kunnen worden gedaan. Teneinde tot meerdere klaarheid te komen omtrent de wijze, waarop gewerkt zou moeten worden in gemeenten met een gasfabriek en in het bijzonder in die, waar eene door de M. A. B. E. G. geëxploiteerde fabriek in werking is, heeft de Raad van Bes'uur een' commissie uit zijn midden benoemd ter nadere'bestudeering van de vele vraag stukken diq daarbij betrokken zijn. Haar eindrapport hoopt de Raad spoedig te ontvangen waarna definitieve besprekingen voorloopige hadden reeds pl ats met de vertegenwoordigers der M A .B.E G zullen volgen. Met de P.N E.M. kou de Raad stap voor stap verder onderhandelen en ook thans kunnen de contracten nog niet als afgesloten worden beschouwd Van een en ander zijn omstandigheden afhankelijk van den wil van den Raad, zooals b.v. ziekte van den directeur van het J^oord-Braban sche bedrijf de voor naamste oorzaak. Wat e aan de gemeeute Middelburg eventueel uit te reiken concessie voor de voorziening van het plat'eland aangaat werd nog eenige correspondentie gevoerd, waarin bij een gehouden bespreking met het gemeentebestuur de nog overgebleven punten van verschil konden worden op gelost, zoodat thans tusschen het Dag. Bestuur "dier gemeente en -Ged. Staten en den Raad van Bestuur der P.Z.E.^L. ten aanzien van de voorwaarden der concessie overeenstemming is bereikt. De aangele genheid moet thans bij den gemeeuteraad van Middelburg aanhangig worden ge maakt, terwijl tevens de besturen der be trokken plattelandsgemeenten zullen moe ten worden gehoord. Subsidie Handelsscholen. Naar aanleiding van de verzoeken de» Vereeniging voor Handelsonderwijs te Middelburg, het bestuur der Kath. Mid delbare School vereeniging te, HuLt en van de Vereeniging voor Handelsonderwijs te Goes, om subsidie voor hare handels scholen voor 1927 en volgende jarenheb ben G. S. het advies ingewonnen van den inspecteur van het H. O te 's Graven hage. I aaruit is o a. gebleken, dat terwijl de adresseerende vereenigingen bij hun begrootiugen rekenen op 50 pet der netto ui gaven als rijkssubsidie, dit met een groote mate van waarschijnlijkheid voor 192*7 en volgende jaren op 60 pet mag worden gesteld. Ged. State juichen dit toe, eensdeels omdat hieruit blijkt, dat het rijk zich in grootere mate dan tot dusverre de belangen van het H. O., hetwelk in wezen veeleer Rijks- en dan Rrov. belang betreft aantrekt, ander deels omdat het zoodoende mogelijk.zal blijken, den last, die de subsidieering van het H O. op de Prov. financiën legt, te verlichten. Waar Middelburg 3/5 van de rijks bijdrage vergoedt, blijft er 'nog 4 pet. der netto uitgaven voor de scholen daar te betalen, terwijl de provincie vroeger 15 pet der gewone uitgaven tot een voor iedere inrichting van] onderwijs vastge legde maximum vergoedde. Voor wat betreft Hulst en Goes zou 4 pet van de provincie niet hetzePde bereiken, indien overigens de tot dusverre gegolden hebbende voorwaarden bleven gehandhaafd, doch Ged. Staten zijn van oordeel, dat ook ten aanzien van deze instellingen gevorderd mag worden, dat dé gemeente van vestiging, al dan niet in vereeniging met anderen, tenminste 3/5 van het Rijkssubsidie bijdraagt Steeds hebben de Staten zich met de opvatting van Ged. vereenigd, dat de subsidieering van het H O niet in de eerste plaats op déü weg der provincie lag, doch"veeleer, voorzooverre de verschillende vereenigingen niet uit eigen inkomsten hare uitgaven konden dekken, als 'aak van het rijk mo^t worden beschouwd, een opvatting, die naar de meening van Ged hare bevestiging vindt in de omstandig heid, dat het Rijk op dit gebied in hooge mate regelend is opgetreden, zoodat de tekorten, waarmede de verschillende ver- eenigiugen te kampen hebben, veelal oorzaak vinden in door het rijk genomen of voorgesphreven maatregelen. Na en naast het rijk behoort de streek, die van de aanwezigheid der school onmiddellijk voordeel trekt, bij te dragen in de kost en van instandhouding der school, eerst in de derde plaats bestaat er voor de pro vincie aanleiding de helpende hand toe te steken. Ged Staten stellen dqn ook voor aan alle g-noemde scholen eene subsidie te verleenen van 4 pet voor het jaar 1927, onder voorwaarde het rijk 60 pet. en de gemeenten van vestiging omliggende gemeenten en belangstellenden minstens 3/5 van de rijksbijdrage alles betrekking hebbend op de netto uitgaven, Ir. A. PLATE aan het woord over: „De derde trede": „Toen het met het uitsluitend econo misch leven (het stoffelijke) vast ging loopen, werd in het sociale element (het menschelijke) het heil gezien. Nu het met beide vast gaat loopen, moet een element van hooger orde (het geestelijke, het kosmische) de uitkomst brengen. De ontwikkeling van het sociale ele ment verdreef het economisch leven niet, het liét alléfen een andere zijde zien. Het bracht het inzicht bij, dat de maatschappij op den duur niet alleen op economisch inzicht zich verder ontwikkelen kan. De ontwikkeling van het geestelijk ele ment zal niet den socialen strijd uit de wereld helpen of het economisch principe verdrijven. De klassestrijd zal niet in luttel tijds tot een vreedzaam einde ko men, zoo min als de wedstrijd om meer stoffelijk bezit zal ophouden. Maar de ontwikkeling van het geeste lijk element keert de aandacht af. Ze leert de betrekkelijkheid der dingen zien. Ze tempert daardoor den socialen strijd en brengt de beteekenis van het econo misch leven in een ander licht. Ze maakt ze beide minder belangrijk. De samenhang der botsende menschen- groepen zal opnieuw kunnen worden aan gevoeld. Partijen en klassen zullen blij ven strijden, maar het neerslaan van de weerpartij zal niet het hoogste streven meer kunnen zijn. De taaie der samenle ving in haar geheel wordt opnieuw dui delijk. Een cultuur te scheppen wordt als nieuw doel gezien. Europa bestijgt de derde tasee". Algemeen reglement voor de polders of waterschap pen in Zeeland. In art. 4 van het Alg, reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland wordt bepaald, dat de verplichting tot het bêheeren en onderhouden van werken, bestemd ofdienende tot waterkeering, zeewering of oeververdediging, rust op de polders of waterschappen, welke door die werken tegen het zee- en rivierwater onmiddellijk worden beschermd. Daarvan zijn echter uitgezonderd die werken, waaromtrent door eenig voor schrift der overheid van vroegeren of lateren tijd, door eene overeenkomst of tengevolge van den historisch ontstanen oestand anders is voorzien. Omtrent l' de bedoelde overeenkomst wordt echter verder niets bepaald, zoodat de overdracht van beheer en onderhoud van genoemde werken niet aan de goed keuring onderworpen is. In verband met het groote belang, dat er bij een behoor lijken toestand der bedoelde werken be staat. achten Ged. Staten het zeer ge wenscht, dat deze leemte in het boven genoemde reglement wordt aangevuld. Om zulks te bereiken, dieut eene toevoeging in art. 127 sub a, waarin de aan de goedkeuring van Ged. Staten onderworpen overeenkomsten, tusschen polders of wa terschappen onderiing of met anderen aangegaan, worden vermeld, de meest aangewezen weg zijn. Van de hiertoe noodige reglements wijziging zouden Ged. Staten gebruik willen maken, om eene verduidelijking aan te brengen in de bedoeling van hoofd stuk IV aangaande het recht van door tocht van het polderwater. Volgens art. L9 zou alzoo in de daar genoemde ge vallen het overleg tusschen de betrekke lijke polders of waterschappen behooren uit te gaan niet van de waterontvangende of voorgelegen polders of waterschappen, doch van de waterloozende of achterge legen polders of waterschappen Het ge val, dat van een aterontvangs en, voor gelegen polder het initiatief tot een nieuwe regeling met de achtergelegen polders is uitgegaan, zou dan in het reglement niet voorzien zijn. Dit is echter fiimmer de bedoeling van deze reglementsbepalingen geweestook de besturen der waterontvangende of voorgelegen polders of waterschappen moeten bij geschillen de tusschenkomst van Ged. Staten kunnen inroepen Eene desbetreffende aanvulling van art 19 komt Ged. Staten dan ook wenschelijk voor. Ten slotte zouden volledigheidsha've onder in art. 19 genoemde kosten ook vermeld behooren te worden die van eenigen kunstmatigen uitslag van polder water, waarmede bij de bepaling van de bijdragen der binnenpolders rekening wordt gehouden. Ged. S "aten stellen mitsdien voor. in het Alg. Reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland de hier bedoelde wijzigingen aan te brengen. Deb langhebbenden zijn in de gelegen- heid gesteld van het voorstel kennis te nemen. "Van de besturen van j^e polders Anna-Eriso en Camperland bereikten Ged. Staten gelijkluidende brieven, zwaar met bezwaren, doch waarvan de inhoui hen niet overtuigd van de onjuistheid van hunne opvatting. Er kunnen zich bij de uitoefening van het aan den achterliggen- den polder toekomende recht van door tocht omstandigheden voordoen, welke

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 5