PU ROL Uit den Westhoek A. C. v. d REST, TOILETARTIKELEN, St. Nicolaas-Cadeaux. Onze St. Nicolaas= Prijsvraag MET TOONDAG "Jasz=Band Van drie onderkoningen. De communistische aanslag in Indië heeft de geesten in Nederland wakker geschud, en het gebeurde is zeker een ern stige waarschuwing om het gevaar van het communisme in Indië niet gering te schatten. Wel zwaar is de verantwoordelijkheid van den man, dia thans in tropisch Ne derland de teugels van het bewind in handen heeft en voorkomen, dat deze hem ontglippen. Onwillekeurig gaan de gedachten terug naar den moeilijken na-oorlogstijd, waar in van Limburg Stirum den toestand tochtte te beheerschen door onvoorzich tige toezeggingen aan over het paard ge tilde volksleiders. Maar spoedig klonken de salvo's van Tjimaremé, want het ge schonken vertrouwen van dien landvoogd had den communistischen geest niet wei nig versterkt. Hoe verstandig het was, de krachtige communis tenbestrijding uitdrukkelijk tot een punt van het regéeringsprogram te maken, blijkt uit den geest van orde en rust, die heerschte tijdens het bewind van Gouverneur-Generaal Fock. Het In- landsche volk wil nu eenmaal een bewind gevoerd door een krachtige doch recht vaardige hand. De nieuwe landvoogd, Jhr. de Graeff, heeft den troon te Buitenzorg bestegen onder aankondiging van een „verlicht staatkundig beleid". Zijn woorden van verzoening hebben de Inlandsche bevolking echter niet bereikt het opkomend com munisme plaatste zich tusschen hem en de gezonde volksbeweging, en alleen reeds de aankondiging van verzachte machts middelen was voor de onruststokers het sein om tot den bloedigen aanslag over te gaan. Het is een bittere ontgoocheling voor den nieuwen onderkoning, maar tevens een aansporing om Indië te sparen voor een tweede periode van Limburg Stirum. Het zou een noodlottige periode worden, die de voortzetting der welvaartspolitiek in gevaar zou brengen en de inheemsche bevolking slechts in ellende zou dom pelen! Ass. Apotheker - GOES - Telef. 168 Ruime sorteering zeèr geschikt voor gJC ZIE ÉTALAGE "98 cultuur beschermd worden. Uit de his torie blijkt, dat de suiker altijd geweest is een object voor belasting, terwijl de suiker-industrie steeds beschermd werd. In de wet van 1897 was vastgelegd niet alleen de accijns v^or de suiker, maar ook een premie, volgens een afloopende schaal in de komende jaren. Toen is kort daarna op initiatief der Belgische regeering gevolgd de Brussel- sche conventie, waar de zaak internatio naal werd geregeld. Die conventie heeft gewerkt vanaf 1903 tot aan den Euro- peeschen oorlog. Nu zitten we weer mid den in de moeilijkheden en daarom vraagt meergenoemde Bond niets anders dan weer een internationale conventie en zoolang die er niet is, inwerkingstelling der wet van 1897. Die wet strijdt niet met het vrijhandelsprincipe. Aan de grenzen ge beurt niets. Dé bietencultuur is wel van zoo groote beteekenis, dat het Nederlandsche volk daarvoor tijdelijk wel iets mag bijdra gen. Wanneer nu achter den Bond van Coop. Suikerfabrieken ging staan de ge organiseerde Nederlandsche Landbouw, zou dit op de Kamerleden, die ten slotte te beslissen hebben, meer indruk maken. Vandaar, dat deze kwestie nu alom in de laedbouw-organisaties aan de orde wordt gesteld. De voorzitter brengt den heer Welle- man dank voor zijn betoog en wijst er op, dat a.s. Maandag te Middelburg een breed debat over deze kwestie zal ge houden worden. Er volgde eenige bespreking. Enkele heeren wijzen op den verhoogden suiker prijs der laatste weken. Den heer Welle- man antwoordt, dat een eventueel pre mie-stelsel gekoppeld zou kunnen wor den aan den wereldprijs van suiker. Maar al te veel waarde moet men aan een toevallige plotselinge prijzenwijziging niet toekennen. Den heer van Bommel van Vloten gelooft niet, dat de stijging der laatste weken van blijvenden duur zal zijn. Ze heeft een oorzaak in een be perking van de suikerteelt in Cuba. Standplaats autobussen. B. en W. hebben aan de diverse auto busondernemers een circulaire gezonden waarin o.m. wordt medegedeeld, dat zij door den Directeur van Gemeentewerken een plan hebben laten samenstellen voor verbetering van de standplaats voor auto bussen aan de Koepoort. Volgens dat plan zal bet aldaar aanwezige pleintje Bij Verwonding minim dadel ij kimi» geheel tot autobusstandplaats worden in gericht, ongeveer op de wijze als de be staande standplaats bij het spoorwegsta tion, en ruimte bieden voor 22 wagens. Verder zal een eenvoudige overdekte schuilplaats worden aangebracht voor de reizigers. Het is de bedoeling, dat de auto bussen dan op gewone dagen, gelijk tot beden, standplaats zullen innemen op de Groote Marlet en op Dinsdag, gedurende kermis en toomdagen en op andere buiten gewone dagen bij de Koepoort. Door de autobusondernemers zou dan, wanneer het plan mocht doorgaan, een vergoeding moeten worden betaald, het welk zou bedragen per wagen voor het gebruik van beide standplaatsen (dus zoo wel op de Groote Markt als bij de Koe poort) f 1,per week en voor het enkel gebruik van de standplaats bij de Koe poort f 0,50 per week. Mocht de regeling doorgaan, dan zul len autobussen, waarvoor geen vergoe ding wordt betaald, niet langer op de Groote Markt, bij de Koepoort of op een andere openbare plaats standplaats mogen innemen. Den verschillende ondernemers is ver- zocht aan B. en W. te willen berich ten, of, wanneer de bedoelde regeling wordt ingevoerd, zij bereid zouden zijn daarvan gebruik te maken, Oeconomische spijsuitdeeling. De commissie voor Oeconomische spijs uitdeeling schrijft ons: In tegenstelling met vorige winters, zonder vorst, zette deze winter reeds in de eerste helft van December met vorst en sneeuw streng in, zoodat we eerst voornemens waren de bedeeling iets vroeger te doen aanvangen, maar daar er slechts een week tusschen den da tum van, het begin onzer gewone bedee lingen was en de ingrediënten ook nog niet alle aanwezig waren, besloten we om maar direct met onze volle vorige be- deelingsrol te beginnen. De commissie heeft wederom de ge wone bedeeling van driemaal per week gehandhaafd en vond geen aanleiding deze uit te breiden. De ambachts- en grond werkzaamheden moesten wei eenigen tijd stilliggen, maar dat had niet veel invloed op de aanvragen. De gewone bedeelingen bestonden alle uit voedzame warme erwtensoep, doch door een ingekomen gift werden wij in staat gesteld tot het houden van een extra-bedeeling van brood en spek op 21 Januari *1926. Op 26 December 1925 begonnen met een rol van 69 hoofden van gezinnen bedeeld met 190 porties, werd dit getal op 31 December reeds uitgebreid op 74 gezinnen met 210 porties, welke allen tot en met 29 Maart 1926 zijn bedeeld. Er zijn uitgereikt in 43 gewone bedeelin gen 8740 porties, plus een extra bedeeling van brood en spek. Voor de bereiding daarvan zijn aange schaft 1750 K.G. groene erwten, 240V2 K.G. in land sch spek, 100 K.G. gort, II8V2 K.G. rijst, wortelen, uien, prei en de noodige specerijen. De rekening sluit in uitgaaf met f 1753,77%, in ontvang met f 1638,28V2, alzoo met e en nadeelig saldo van f 115,49. De commissie dankt allen, die haar ook den afgeloopcn winter met hunne bijdragen en extragift steunden en blijft de instelling nog steeds in de weldadigheid harer medeburgers ten zeerste aanbevelen. De „SymphomV'. In het Schuttershof heeft de orkest- vereeniging de „Symphonic" Woensdag avond jv.oor een vrij talrijk publiek ge concerteerd onder leiding van den heer F. X. Mannhardt. Het programma, dat aan de uitvoeren den wel zeer hooge eischen stelde (Schu bert, Urbach, Verdi) was aanleiding dat we met eenige reserve aan den muzikalen disch aanschoven. Spoedig bleek echter, dat „Symphonie" als dilettantenvereeni- gimg volkomen het recht heeft de belang stelling van hen, dis goede muziek waar- deeren mag opeischen. Natuurlijk, de avond was niet geheel vlekkeloos, maar de dassonanten, die de illusie kwamen verstoren, waren zeer sporadisch. Indi vidueel werden meer fouten gemaakt dan en ensemble, hetgeen van de verdiensten van den leider getuigt. De heer Mann hardt, wiens taak in deze allesbehalve licht is, weet met zijn troepje heel wat tot stand te brengen. Het best uitgevoerd werd het laat ste nummer voor de pauze, de achtste symphonie, H. Mol van Schubert. Goed werd hier de cello en de koper-partij vertolkt in het eerste gedeelte, terwijl de eerste violen in het tweede gedeelte prijzenswaardig werk verrichten. Na dit nummer dient genoemd te worden het karakterstuk van Mann „In der Wind- friühle". Toen de laatste tonen van Kreurtzer's „Nachtlager in Granada" verstorven wa ren, noodde een langdurig applaus het orkest tot een toegift. Behalve den heer Mannhardt, den emi- nenten Leider van de vereenigmg, komt op deze plaats Mej. M. Mannhardt een woord van lof toe voor de klavier-partij. „Symphonie" heeft blijk gegeven iets waardevols te kunnen presteeren, het geen wellicht nog overtuigender tot uiting zou zijn gekomen als het programma van iets lichtere samenstelling was geweest. Cabaret-avond. We herinneren nog eens aan den ca baret-avond van Jacques Dutreau, die heden in het Schuttershof gehouden wordt. Verloting Nijtengo. Gisteravond heeft onder groote be langstelling de verloting van Nijtengo plaats gehad. Medegedeeld werd dat zeer waarschijnlijk het volgend jaar geen ver loting meer gehouden zal worden. Toen de Ford gevallen was zakte de stemming in de eivolle zaal. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 28 November, des morgens te half elf: Ds. J. Koekebakker. *- PROVINCIE-NIEUWS. Heinkenszand. Woensdagavond had al hier een vergadering plaats van den ring Westelijk Zuid-Beveland en Noord-Beve- land van den Gereform. Jongeling sbond. Voorzitter den heer C. Melse te Nieuw- dorp. Door den heer A. Nieuwerihuijze uit Baarland werd als onderwerp behan deld: „Noodzakelijkheid van letterkunde in de Jongelingsvereeniging", en door den heer F. de Schipper uit Nisse: „Het No- achitisch verbond". Rilland-Bath. Door het kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn herbenoemd de heeren J. Dansen, ouderling en J. Deur- loo, diaken. Schore. Mej. Pa. Bauer alhier is be noemd tot wijkverpleegster te Zalt-Bom- mel. Tholen. Door den Commissaris der koningin is tot lid en voorzitter der ge zondheidscommissie zetel Tholen benoemd die heer P. J. Duinker, arts aldaar, zulks ter vervanging van den heer M. de Jong, die naar eiders is vertrokken. Wolfaarisdijk. Woensdagavond gaf de zang vereenigmg „Looft den Heer' onder leiding van den heer Tamminga een uit voering in de Ned. Herv. Kerk. Na dat de voorzitter den heer J. J. Preuniger voorgegaan was in gebed, werden verschil lende zangnummers ten gehoore gebracht. Mevr. Preuniger begeleidde op het orgel. In de pauze hield Ds. Mantz een toe spraak. Het ruime kerkgebouw was voor een goed deel gevuld, zoo dat de vereeni- ging met genoegen op dezen avond mag terugzien. Wemeldhige. De heer F. Wabeke is herbenoemd tot burgemeester dezer ge meente. De lezer vindt thans het tweede gedeelte der prijsvraag in ons blad. Het laatste gedeelte verschijnt Maan dag. Zij, die mededingen naar de prij zen. #(f 20,f 15,f 10,en f5,moeten zorgen, dat de op lossingen der prijsvraag, duidelijk van naam en adres voorzien, uiterlijk Donderdag 2 December (12 uur 's middags) in ons bezit zijn. In de „Goesche Courant" van 3 December zullen de prijswinnaars bekend worden gemaakt. BEURSBERICHT. Goes, 25 Nov. 1926. De beurs is blijkbaar over het laagste punt heen en met het verdwijnen van de ongunstige berichten omtrent de ge beurtenissen op Java, is het vertrouwen weer ten volle teruggekeerd. In de eerste plaats hebben hiervan suikeraandeelen kun nen profiteeren. Zooals wij reeds vroe ger schreven lag de oplossing van het sui- kervraffgstuk geheel in handen van Cuba; geen der andere suikerproducenten was bij machte in de positie van het artikel een dusdanige verandering te brengen, dat daardoor de prijs van het product noe menswaardig zou worden beïnvloed. Slechts Cuba, met een productie van 5 millioen ton, welk land ongeveer de helft van alle aan de vrije markt komende sui ker levert, kon door een productiebe perking een merkbare verandering in de stemming van de suikermarkt brengen. En inderdaad is door het thans genomen be sluit van den president, waarbij de nieu we oogst tot 4.5 millioen ton beperkt wordt, zulk eene stemmingsverandering ge komen. Onmiddellijk na het hekend wor den van dit besluit is de suikerprijs, zoo wel in Amerika als op Java sterk ge ALLEN NAAR stegen en op dil moment noteert Cuba- suiker in New-York ver boven de 3 $ct., een prijs die men voor korten tijd nog onbereikbaar achlte. De gevolgen van het thans genomen besluit zullen echter eerst later in hun vollen omvang tot uiting komen. Nu is er kans, dat de voorraden geheel verbruikt worden, terwijl de steeds stijgende consumptie een voldoende te genwicht voor de productie vormt. Ver moedelijk zal de positie van het artikel suiker vooral in de eerste weken van het volgend jaar gunstig zijn, wijl de pro ductie op Cuba eerst op 1 Jan. mag beginnen, zoo dat de eerste suiker niet voor half Jan. zal kunnen worden afge leverd. In tusschen zullen de voorraden op Cuba aan het einde van dit jaar ver moedelijk geheel verbruikt zijn, zoodat er dan een korte spanne tijde komt waar in aan de vraag naar suiker slechts met moeite zal kunnen worden voldaan. In verband met een en ander hebben de voornaamste suikeraandeelen deze week dan ook een zeer vaste stemming aan den dag gelegd, in tegenstelling met de tendenz voor rubberwaarden, waarvan de koersen regelmatig afbrokkelden. Deze minder gunstige stemming voor rubber- aandeelen komt echter voor het grootste deel voort uit een gebrek aan inzicht in de beteekenis van het nieuwe restrictie- systeem en de groote belangen die vele Nederlandsche beleggers nog steeds bij deze aandoelen hebben, geven ons aanlei ding hierop thans iets dieper in te gaan. De stand van den wereldrubberaanplant rechtvaardigt de verwachting, dat in de jaren 1927 1939 de verhoudingen beter zullen worden, in verband met het feit, dat er in de malaisejaren 1921 1922 zoo goed als in het geheel geen nieuwe rubber- boomen werden geplant, terwijl daartegen over in de naaste toekomst het verbruik regelmatig zal toenemen. Deze beschou wingen betreffen echter alleen de rubber positie op langen termijn; voor de aller naaste toekomst schijnt het van meer be lang, te weten, welke veranderingen er in het uitvoerpercentage ^yaty Ceylon en Malakka te wachteif zijn." De op 1 Nov. j.l. van kracht gewor den bepalingen, houden o.m. het vol gende in: Blijft de rubberprijs in een kwartaal boven de 1 sh, 3 p. doch onder 1 sh. 9 p. dan wordt het uitvoerpercentage met 10 verminderd; gold ecl^er voor dat kwartaal een uitvoer-percentage y$n 100 dan wordt dit onmiddelijk pp 80 0/0 gebracht. Blijft de rubberprijs tusschen de 1 sh. 9 p. en 2 sh. dan blijft het percentage onveranderd; wanneer echter drie kwar talen achtereen de prijs boven de 1 sh. 9 p. en onder de 2 sh. is geweest, dan volgt een verhooging van het uitvoerper centage met 10 °/o. Is de prijs in één kwartaal boven de 2 sh., dan wordt het percentage direct met 10 °/o verhoogd; was het percentage echter 80 °/o, dan wordt het in dit ge val dadelijk op 100% gebracht. Bij een gemiddelde prijs onder de 1 sh. 3 p. wordt het percentage dadelijk tot 60 verlaagd en bij een prijs boven de 3 sh. dadelijk tot 100 verhoogd. Op het oogenblik bedraagt, sinds 1 Nov., het uitvoerpercentage 80 indien nu voor de maanden November, Decem ber en. Januari, de gemiddelde prijs onder de 1 sh. 9 p. blijft, dan komt er een verlaging tot 70 In de daarop volgende maanden komt juist de groote seizoens- vraag naar rubber, waarna dan met een sterk beperkte productie zal moeten wor den voldaan. Stijgt daardoor de prijs bo ven de 2 sh. gemiddeld over het kwar taal dan wordt het uitvoer-percentage op 80 gebracht, terwijl, wanneer de prijs tusschen de 1 sh. 9 p. en 2 sh. blijft, er drie kwartalen lang geen ver andering in het uitvoer-percentage komt. Stellen wij nu echter eens het geval, dat voor het thans loopemde kwartaal de gemiddelde prijs op of boven de 2 sh. kwam, hetgeen door velen als een zeer gunstig iets beschouwd zou worden, dan zou dadelijk het uitvoerpercentage tot 100 verhoogd worden, hetgeen een overmatig aanbod van rubber te voor schijn zou roepen. Tenslotte zou, wan neer de rubberprijs deze drie maanden tusschen de 1 sh. 9 p. en 2 sh. blijft, het uitvoerpercentage onveranderd blijven, terwijl indien dit prijsniveau gedurende de volgende kwartalen gehandhaafd bleef en de winsten, die er bij zulk een no teering gemaakt worden zijn alleszins be vredigend eerst na negen maanden een verhooging van het' uitvoerpercentage zou plaats vinden. In elk geval is het dus als een gunstige factor te beschou wen, wanneer de rubberprijs deze maan den niet boven de 2 sh. komt. Blijft hij onder de 1 sh. 9 p. dan is de kans groot, dat er in de naaste toekomst weer een tekort aan rubber ontstaat. Het meest gewenschte geval zal dus zijn, een rub ber-noteering tusschen de 1 sh. 9 p. en 2 sh., waarbij de productie beperkt blijft, maar toch niet in een mate, dat daardoor de Amerikaansche verbruikers tot al te groote spaarzaamheid verleid zouden wor den. In dat geval zullen ook de winsten, die er over 1927 behaald zullen worden, alle mogelijke redein tot tevredenheid kun nen geven. KAMER-OVERZICHT. TWEEDE KAMER. Woensdag, bij de voortzetting van de behandeling der marine-begrooting, werd het tempo wat minder vlot. Was het met de algemeeine beschouwingen vrij snel ge gaan, bij de artikelen ging het heel wat trager. De reden hiervan was te zoeken in pogingen om verschillende bedragen op de begrooting te schrappen, met name f250.000 als eerste termijn voor een on derzeeboot en f450.000 voor twee nieu we torpedojagers. Dit is ongetwijfeld een aanmerkelijk lager bedrag dart voor 1926 werd aangevraagd, terwijl dat jaar reeds groote vermindering gaf, vergeleken bij 1925. Maar de Kamer maakte er korte metten mee; men kan niet steeds hetzelf de zeggen en daarom verwierp zij, zon der eenige discussie, zonder meer de amen dementen. De eenige die meeging met d* sociaal- en vrijzinnig-democraten bleek de heer Braat, die door de eersten bij alle andere gelegenheden wordt voorgesteld als de personificatie van het meest brute conservatisme Tevoren was bij de wet op de middelen een kleine discussie gevoerd over de vraag of de vleeschkeuring niet uitsluitend haar eigen kosten moet dekken en geen bron van belasting mag zijn. Minister de Geer scheen voor deze opvatting te gevoelen en beloofde nadere overweging. In de zitting van Donderdag werd de begrootin'g met 48 tegen 28 stemmen aan genomen. Bij de behandeling van de be- grootiing van justitie is o.a. van gedachten gewisseld over een herziening der huwe lijkswetgeving en een verbetering der rechtspositie van de vrouw en over het be houd van het bestaande. Verder sprak men over wijziging der krankzinnigenwet, over zedenkwetsende lectuur en over naam looze vennootschappen. BINNENLAND. Weer een spoorwegongeluk. Nabij het wachthuis aan den over gang Haarlemmerweg te Leiden is gis teren een goederentrein ontspoord. Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. De locomotief en eenige wagens zijn op de rails blijven staan. Eén wagen ligt half omgekanteld op den spoordijk. Deze wagen heeft een telegraafpaal langs de lijn door midden geslagen. Daarop volgt een goederenwagen, die geheel schuin op den dijk is komen te staan, en de twee daarop volgende wagens hangen tusschen het overige gedeelte van den .trein. Op de plaats van het ongeval was men juist bezig, een nieuwen wissel te leggen. Ee». rail ter plaatse was geheel omgekan teld. Of dit als oorzaak of als gevolg van het ongeval moet worden aangemerkt, kon nog niet worden uitgemaakt. Een buitenlandsche wagen is het eerst uit de rails geloopen. Het verkeer Amsterdam-Den Haag kwam geheel stop te staan; het verkeer in omgekeerde richting werd door ver legging van de rails onderhouden. Elk der vier laschplaten van het te veranderen stuk rail, waarvan de wissel moest vernieuwd worden, was slechts met één bout vastgemaakt, toen de trein er over heen ging. Na de herhalingsoefeningen. De heer K. ter Laan, lid van de Twee de Kamer, heeft aan de ministers van jus titie en van oorlog de vólgende vragen ge steld 1. Hebben de heeren ministers reeds stappen gedaan, om te bevorderen, dat de verdachten van strafbare handelingen ter gelegenheid van de herhalingsoefeningen uit de voorloopige hechtenis worden ont slagen 2. Zoo neen, zijn zij dan bereid, om ten spoedigste deze stappen te doen? 3. Indien dfe heeren ministers niet be reid mochten zijn, hun medewerking te verleenen ten aanzien van al de genoemde verdachten, zijn zij dan althans bereid dit te doen voor de soldaten van de wacht te Assen, die geweigerd hebben patronen in ontvangst te nemen? Oplichting. Aan de Gem. Arbeidsbeurs te Gouda vervoegde zich Woensdag een persoon die voorgaf vertegenwoordiger te zijn van de uitgevers van een nieuw op te richten dagblad en de bemiddeling inriep van de arbeidsbeurs bij de .aanstelling van eenige hoofdagenten in de omgeving van Gouda. Er werden hem adressen verstrekt van werkzoekenden die na storting van een waarborgsom tot hoofdagent werden aan gesteld. De gedragingen van den man

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2