Grinnik-Pilletjes Voor de Jeugd. Iemand, die niet veel haar op zijn hoofd had, bespotte een anderen kaalhoofdige, omdat deze een pruik droeg. „Zie eens, hoe ikaal ik ben!" sprak hij; „maar 't komt niet bij me op, om een! pruik te dragen". „Dat wil ik graag gelooven", zei de ander; „een leege schuur heeft geen dak noodig!" President: „Staat gij in eenige familie betrekking tot den beschuldigde?' Getuige: „Dat weet ik niet, r!" President: „Wat! Weet je dat niet?" Getuige: „Neen; ik ben een vondeling moet u weten' „Ik rook niet meer. Ik heb gehoord, dat tabak iemands geheugen totaal ruïneert". „Is dat waar?" „Ik heb het gelezen". „Kun je mij vijf-en-twintig gulden lee- nen Een boerenknecht zei, dat hij soms vijf- en-twintig uur op een dag werkte. Toen men hem aan het verstand tracht te te brengen dat dit niet kon, omdat dag en nacht maar vier-en-twintig uren heb ben, antwoordde hij „Nou ja, maar ik sta ook een uur vóór zonsopgang op". In de Kalverstraat te Amsterdam stond een heer te kijken naar de uitstalling van een vischkooper. Zijn hond knoopte kennis aan met een paar enorme levende kreeften, die in een korf lagen, met het gevolg dat een dier kreeften zich aan zijn staart vastklemde De hond zet het op een loopen, zonder zich van zijn teederen last te kunnen ontslaan De koopman snelt de deur uit „M'neer!" roept hij; „m'neer je hond fluit je hond!" „Dank je", zegt de heer, „fluit jij je kreeft!" „Och", zegt m'neer, „wilt u even mijn paard vasthouden?" „M'neer! Ik ben lid van den ge meenteraad." „Geen bezwaar. U ziet er eerlijk uit. Daar waag ik het op." Dame: De man, dien ik zal hu wen, behoeft niet gefortuneerd te zijn. Heer: Deze eigenschap, mejuf frouw, bezit ik, zonder mij te vleien, in rijke mate. Oude dame: Je moogt niet met vuil naar de menschen gooien,versta je! Jongen: Moet ik dan wachten, tot ik een auto heb? aanvankelijk niet konden worden voorzien, maar die voor den waterontvangenden polder deze uitoefening dermate bezwarend maken, dat onveranderde handhaving der regeling onbillijkheid zou veroorzaken. Ged. Staten hjijven het daarom noodig achten, dat ook van de besturen van waterontvangende, voorgelegen polders het initiatief tot eene nieuwe regeling inzake den doortocht van polderwater kan uit gaan. Bovendien berust bij geschillen daaromtrent de beslissing bij Ged. Staten. GEMENGD NIEUWS. Dranksmokkelarij. Na een jacht in volle zee tot op 225 K.M. uit den Amerikaanschen vasten wal hebben Amerikaansche torpedo-jagers van de kustwacht een Duitsch schip aangehou den, en met een sterke wacht aan boord naar New-York gebracht. Nader wordt bekend ge-maakt, dat het aangehouden schip 100.000 kisten Schot- sche whiskey aan boord bad, tot een gezamenlijke waarde van 1.000.000. De Amerikaansche autoriteiten bewaren het stilzwijgen over de redenen, die haar ertoe hebben gebracht, zoo ver van de Amerikaansche kust over te gaan tot de aanhouding van het schip in kwestie. Er bestaat geen enkel verdrag tus schen de Vereenig de Stoten en Duitschland dat de aanhouding van een Duitsch schip buiten de driemijlszone zou kunnen wettigen. Een groote diamant. De „Daily Mail" zegt dat de Golden Dawn (Gulden Dageraad), een van de kostbaarste diamanten die ooit gedolven zijn, op 1 December bij Christy te Lon den geveild zal worden. De man die hem in 1913 dicht bij de bekende mijnen van Kimberley had gevonden, heeft hem totdusver niet op de markt gebracht. Minnesmart. Een jeugdig vrouwelijk advocaat heeft Zaterdag in een van de gangen van het paleis van justitie te Parijs groote op schudding verwekt door een revolver te voorschijn te halen, op haar hart te zetten en af te drukken. Een van de mannelijke omstanders ving het meisje in zijn armen op en de geneesheer van het hof was da delijk bij de hand om haar bij te staan. Het schijnt, dat de advocate verliefd was geworden op een mannelijke collega, die haar liefde niet beantwoordde. Men heeft hoop haar in het leven te houden. Droog Amerika. Groote verrassing is gewekt door de mededeeling, dat het Amerikaan che de partement van financiën aan het Congres zal voorstellen onder de auspiciën der regeering, een maatschappij op te richten, voor den aankoop van alle alcoholvoor- raden in particulier bezit en voor de ver vaardiging van alcohol, benoodigd voor geneeskundige doeleinden. De directie de zer maatschappij zou door de regeering benoemd moeten worden, die tevens toe zicht er op zou houden, dat de, winsten der maatschappij zoodanig blijven, dat liet publiek verzekerd kan zijn van rede lijke prijzen. Minister Mellon, die eenigen tijd gele den nog sterk geltan t was .tegen eiken aankoop van particuliere alcoholvoorra- den door de regeering, steunt, volgens de „Times", het huidige plan. Hoewel er nog geen bijzonderheden bekend zijn, is het duidelijk, dat er voor dit plan gewel dige financieele middelen vereischt wor den. Alleen de aankoop der particuliere voorraden, die ongeveer 15.000.000 gallen beloopen, zou bij de huidige prijzen niet minder dan 150.000.000 dollar vereischen. Ten gunste van het plan wordt aange voerd, dat een gecentraliseerde regee- ringscontrole voorkomen zal, dat genees kundige alcohol als genotmiddel wordt verkocht, wat nog al eens geschiedt. Van de zijdé der fanatieke „drogen" moet heftige oppositie tegen het plan van de schatkist worden verwacht. Aan den an deren kant zal eveneens verzet bestaan, daar men in dit plan een begin ziet van de fabricage en den verkoop van alcohol door de negeer ing. Een geheimzinnig drama. Noisy-Rudignon, een lief dorpje in het Fransch departement Seine-et-Marne, werd in opschudding gebracht door een ophef makende en tevens geheimzinnige moord zaak. De alom geachte landbouwer Eugè- rne Perthuison, 45 jaar oud, werd Donder dagavond in zijn bed vermoord gevon den. Perthuison en zijn 31-jarige vrouw Lucile waren om 6 uur 's namiddags in de dorpsherberg aangeloopen. Rond 8 uur keerden ze huiswaarts. Hun wo ning ligt heelemaal benoorden bet dorp je. Ze is, evenals de tuin, die het om ringt, omsloten met een haag van struiken en boompjes. Terwijl haar man zich te bed legde, beredderde mevr. Perthuison nog een en andere huishoudelijke aan gelegenheid. 'Het was 8 uur 25 toen ze even in den tuin ging. Geen tien minuten later keerde ze naar binnen Jerug en vond haar man levenloos uitgestrekt op den buik, het ge zicht in het hoofdkussen gedrukt, badend in een plas bloed. De ongelukkige \yas van achteren neer slagen met een moordtuig, dat heel de basis van den schedel had gespleten, te vens een diepe wonde veroorzakend van 30 c.M. lengte tot in het midden van het onderkaaksbeen. Toen ik terug in huis kwam*, heb ifeï een schaduw zien heenvlieden, langs de voordeur. Dat is al wat ik gezien héb. Dadelijk ben ik naar de buren geloopen, daarna naar de cinema, waar mijn schoon zuster was". Zoo verklaarde de vrouw. Deze verklaring hield ze trouwens staande tegenover de gendarmen en ma gistraten. Ondertusschen staat het al vast, dat er geen diefstal mee gemoeid was. Er was trouwens al zeer weinig te stelen bij het als arm bekend staand gezin, en er wordt dan ook geen cent vermist. Wraakneming? Ook dat is weinig waarschijnlijk, want men kende van het slachtoffer geen vijanden. Bij de eerste opsporingen werd in een put in den tuin, een zware hamer met eshoekigen kop en houten steel gevon den. In een stalletje staat 'n schrijnwer kersbank, waarop een spanijzer lag, met bloed bevlekt. Ook bloedvlekken op een klein houten hamertje, niet ver vandaan. Mevr. Perthuison nu verklaart den dag tevoren konijnen in het stalletje te heb ben gedood. Daarbij zóu ze zich echter niet van de daar gevonden, bebloede voor werpen hebben bediend, wel van een hamer, die in de keuken werd gevonden, en die enkel een bloedspoor droeg. De echtelingen Perthuison hadden een zeer kwaadaardigen, trouw wakenden hond. Het staat vast, dat die hond Don derdagavond, op het oogenblik van den moord, met haar is naar buitengegaan en dat hij niet heeft geblaft. 'Drie maanden geleden herbergde het gezin, enkele dagen lang, werklieden, die .tijdelijk in de buurt werkzaam waren. Onder hen bevond zich een vreemdeling, een Pool, die een maand geleden ver trok, en, tengevolge van een verkeers ongeval in het gasthuis te Montereau moest worden opgenomen. De Pool werd onder- gd, maar tot nog toe werd zijn alibi juist bevonden. x h Een duur k o n ij n. De rechtbank te Bourg heefo drie auto handelaars uit Lyon, die 's nachts „ge jaagd* hadden met behulp van de lichten van hun auto goelijk .^troopers wel met £en //lichtbak' werken veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf ieder, echter met opschorting van de uitvoering van het vonnis, herder hebben de heeren elk dui zend gulden boete gekregen en gedurende vijf jaar zal het hun verboden zijo een jacht ac e te bezitteu. Ze moeten geza menlijk duizend frank betale i aan een groote vereeniging van jagers, die zich civiele partij had gesteld. 1 e auto en het geweer, waarmee de strooperij is gepleegd zijn inbeslag genomen, de auto kan tegen storting van tienduizend frank, het ge weer tegen storting van zeshonderd frank worden vrijgemaakt. Op het oogenblik dat deze wildgerechte jagersmannen bij hun nachtelijk bedrijf werden betrapt, waren zij in het bezit van één konijntje, dat hun strooperij hun had opgebracht. Overhaaste eerbewijzen. Men is m Sowjet Rusland zeer haastig met het eeren van levende of overleden volksleiders, door hun namen te geven aan openbare instellingen van verschil- leuden aard. Blijkbaar echter is men al even haastig met hetterugnemen van burgerlijke eerbewijzen getuige het feit, dat men dezer dagen de Zinowjef univer siteit te St. Petersburg heeft herdoopt in „communistische universiteit van.St Petersburg'. Dit besluit is, volgens de Krasnaja Gazeta genomen na een stem ming onder de studenten, waarbij de overgroote unerderheid voor de boven vermelde naamsverandering was. De ontvluchte apeu. Bimbo, een van de nog op vrij //han den" losloopende apeu, is W oensdag» ochtend te Rugby een afstand van 125 K.M. van l onden - gepakt, toen hij keurig netjes uit een eerste klasse coupé van den eersten trein uit Londen stapte Waarschijnlijk is dit de aap die zich op den trein naar Paddington had laten vallen Sandy en Franco zijn nu nog in vrijheid, aar men is hen waar schijnlijk op het spoor, aangezien de eigenaar van een porseleinwinkel in Lon den is komen aangeven, dat zijn heele magazijn overhoop was gehaald zonder dat iets gestolen was De dieren hebben waarschijnlijk in dat magazijn naar voedsel gezocht. Ongeluk met een zweef poor „.Vrijdagavond gebeurde er in de buurt vau Marechioro (Italië) een ernstig onge luk. Op een eilandje voor de uiterste punt van kaap Posilippo staat e n villa, die door dr Grumbach e» barones Parisch wordt bewoond. De rots, waarop de villa staat wordt door een tijdens den oorlog ge bouwd zweefspoor, met het vasteland ver bonden Vrijdag reden barones Parisch en dr. Grumbach in een wagen van de zweef sjoor naar de ro's Midden boven de zee sprong de barones uit den wagen en ver dronk. Haar lijk werd Zaterdag door vis schers gevonden. Waarschijnlijk is dr. rumbach de barones nagesprongen om haar te redden, want van hem heeft men niets meer gezien. (Volgens een bericht van de //Corriere delle Sera' hoorde een zeeman, die ooggetuige van 't ongeluk was, dr. Grumbach om hulp roepen, ver loor hem echter door dfe duisternis uit 't oog.) Dr. Grumbach, die 40 jaar oud is is te Bazel geboren (volgens de Corriere della Sera was hij Duitscber) Hij was arts en speci list voor longziekten Een jaar geleden leerde hij de barones, die uit een oude Du tsclre familie storat, kennen Zij was de nicht van den vroe ger n Duitschen rijkskanselier en vroe geren Duitschen gezant te Rome prins Biillow, getrouwd met den musicus Cher- bulier en moeder van twee kinderen Dr. Grumbach had haar naar Napels bege leid om de aan tuberculose lijdende jonge vrouw te behandelen Een nader bericht uit Napels in het Zwitsersche blad van 23 November luidt frBij het onderzoek der politie inzake de tragedie van de Gainolo-rots in de buurt van Marechioro is gebleken, dat dr. Grumbach niet omgekomen is bij de poging barones Parisch te redde-, doch dat hij zich door een revolverschot van het leven beroofd heeft nadat hij het droevige einde van zijn vriendin had bijgewoond. Het lijk van dr Grumbach werd door zijn neef dr. Koskowitz in zijn villa gevonden' INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Gedenkteeken voor Juliana van Stolberg. Bij gelegenheid van den a.s. 18en jaar dag van onze Prinses Juliana, zal de eerste steen gelegd worden voor het in Den Haag op het Louise de Colignyplein op te richten monument voor de groote Stammoeder van het huis van Oranje Nassau, Juliana van Stolberg. Ons Nederlanidsche volk heeft nu de gelegenheid opnieuw bewijzen te geven vain zijn nationaliteitsgevoel en zijn groote liefde voor ons Vorstenhuis. Immers een Nationaal Comité, verscnei- dene Provinciale Coraité's en tal van plaat selijke comité's, over stad en land ver spreid, hebben op zich genomen, gelden in te zamelen voor de uitvoering van bo venbedoeld gedenkteeken, opdat heel ons Nederlandsche volk daaraan kan mede werken en door grootere of kleinere bij dragen deze zaak kan steunen. Het Oranje-Comité alhier, heeft gaar ne zijn schouders gezet onder dit werk en roept thans heel de burgerij van Goes tot medewerking op. Iedere gift groot en k'lein is wel kom. Jongedames zullen volgende week lijs ten aanbieden en we .vertrouwen opnieuw, dat de Goesche, Oranjelievende burgerij, gaarne zal me fewer ken, om de tot stand- koming van een waardig monument voor de stammoeder van ons geliefd vorsten huis te verzekeren. Wij weten, dat nimmer een vergeefsch beroep voor een of ander doel, ons Oran jehuis betreffende, op de burgerij van Goes is gedaan. Stel ons ook thans niet teleur, doch helpt van harte deze mooie nationale ge dachte verwezenlijken. Het Oranje-Comité te Goes, P. C. LABRIJN, Voorzitter. F. G. C. ROTHUIZEN, Secr. Drentsche Veenkinderen. Door den heer Plantsoen te Doetin- chem werd met toestemming van B.' en W. een buscollecte voor het Drentsche Veenkind gehouden, die f245,17 opbracht. Z. D. H. de bisschop van Haarlem deed als bewijs van instemming een gift toekomen aan don penningmeester Mr. A. J. M. Leesberg te Alkmaar. Door bemiddeling van den Commissaris der Koningin in Drenthe werd voor de 2de maal f2000, - ontvangen. Het bestuur van het Herstellingsoord van het Noord-Hollan kche Witte Kruis, Fleideheuvel, heeft zich bereid verklaard 3 kinderen gedurende 6 a 8 weken kos teloos te verplegen. Wanneer blijkt, dat die termijn voldoende is, kunnen na af loop nogmaals 3 kinderen kosteloos wor den opgenomen. Op 'het oogenblik worden verpleegd 74 kinderen in het Noorderhuis van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies te Ruinen, 59 kinderen in het koloniehuis van de R. Kath. Vereeniging voor Kindervacantie- kolonies en Herstellingsoorden te Egmond aan Zee en 28 kinderen in de koloniehui zen te Nunspeet en Hellendoorn van de Vereeniging voor Christelijke Gezond heids- en Vacantiekoloniën in Nederland. Reeds tal van kinderen zijn flink op geknapt teruggegaan en de plaatsen in genomen d oor andere zwakke en onder voede stumpers. De resultaten der verpleging zijn op vallend goed. De bedoeling is tot eind April door te gaan met de verpleging en deze zoo mogelijk, uit te breiden en na den zomer, ongeveer October, weer te beginnen, in dien althans de actie voor 't veenkind voldoende geld oplevert. Voorloopig is nog voor een paar we ken geld in kas. Het comité hoopt echter op voldoende steun om zoolang de economische op bouw van Drenthe duurt, ook de kinder bevolking op peil be kunnen houden. De giften worden alle verantwoord in het maandblad van het Centraal Genoot schap „Het Hoefijzer". De Secretaris der Propaganda-Commissie, A. C. BOS. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Amsterdamsche tijd. 2. Welke pitten vindt je nooit in een vrucht 3. Welke kaas wordt niet uit melk bereid 4. Mijn geheel bestaat uit 7 letters en noemt een man, die naar verre lan den trekt, dikwijls geheel te voet. Op den eersten regel X staat een medeklinker, op X den tweeden een hoofd- X dëksel, óp den derden, den X naam van een kussen, X waarop we rusten als we X slapen, op den vierden de X namen van de kleurige lap pen, die we zien bij fees telijke gelegenheden, verjaardagen van het Koninklijk huis, en zoo voort. Op den vijfden regel staat een ander woord voor wereld, op den zesden het tegenoverge stelde van mager en op den zevenden een medeklinker. OOM KAREL. Dagen H oogwater Laagwater Vrm Nam Vrm. Num. 27 Nov. 8 13 8.46 1.26 1.59 28 9 12 9.54 2.28 3 05 29 10.21 11 03 3.42 4.14 30 11.30 4.53 5 23 1 Dec. 0 09 0 31 5.58 6 24 2 1.03 1 19 6.50 7.11 3 1.45 2 00 7.33 7.50 Beste jongens en meisjes, Als jelui goed je best hebt gedaan, dan heb je uit do raadsels van verleden week ook de volgende oplossingen ge kregen 1. Hooivork. 2. Gaskroon of electriscbe kroon. 3. Vleermuis. 4. Venster. (Eva, bes, Ant, pst, sta, pen, arm). De nieuwe raadsels luiden: 1. Met welke munt kun je den win kelier niet betalen? DE AVONTUREN VAN HEINTJE KOOL. (Vervolg). Heintje begreep dadelijk dat hier iets gebeurde, dat niet goed was. Maar de man bad juist zijn zak dichtgeknoopt en sloop de kamer uit, naar de voordeur. Wat moest Heintje doen? Wanneer hij vader of moeder ging roepen, zou het veel te lang duren. Dan zou intusschen de man al lang verdwenen zijn. Nee, hij moest met den man meegaan, om te zien, waar hij naar toe ging. Maar hoe? Kijk, daar zette de man den zak even neer, om de deur open te maken-. Vlug als de wind wipte Heintje in den zak, vlak bij de zilveren vorken en lepels. De man pakte den zak op, zwaaide hem op zijn rug en liep hard weg. Door een heel klein gaatje in den zak, keek Heintje naar buiten. Het was erg donker. Maar de lantaarns brandden, zoodat hij nog juist kon zien, dat ze een nauw straatje inliepen, dat niet ver van het huis van Hansje en Ansje gelegen was. De man liep nog een paar straten door. Toen duwde hij de deur van een heel oud huisje open en stommelde een smalle trap op. Even later ging hij een klein kamertje binnen, waarin alleen een klein olie lampje brandde, naast een bed. De man zette den zak op tafel neer. Vlug wipte Heintje er weer uit en verschool zich achter den melkkan die op tafel stond. Zoo stil als een muisje zat hij daar en zette ooren en oogen goed open. In het bed Lag een vrouw, die heel bleek zag. En hij hoorde, dat de vrouw met zwakke stem zei: Ben je daar Barend? Ben je nu toch wefer uit stelen geweest? En ik had je nog zoo gevraagd, het .vooral niet te doen? De man bromde terug: Ik wist geen raad. We hebben geen halve cent meer. En jij moet toch een lekker bordje pap eten? De rest kon Heintje niet verstaan. De man kleedde zich uit en ging ook slapen. Toen Heintje hoorde, dat de man rustig sliep, liet hij zich heel zachtjes weer langs den tafelpoot naar beneden glijden. Toen klom hij de lange trap af en liep de straat uit. Naar huis toe! Hans was dien morgen het eerst wak ker. Het was al licht in het slaapkamer tje en het eerste waar hij naar keek, was naar Heintje, in zijn bedje, dat op het nachttafeltje stond. Hans wreef zijn oogen eens goed uit. Wat was dat nu? Zag hij dat goed Het bedje van Heintje was leeg! Heintje was weg! Misschien was hij alleen opgestaan en was hij heel parmantig-van het tafeltje afgeklommen? Hans riepHeintje, Heintje, waar zit je? Geen antwoord. Door het geroep werd Ansje ook wakker. Om beurten riepen ze om' Heintje: maar er kwam geen antwoord» Als een haas sprong Hans uit zijn bed, waschte zich en kleedde zich alleen aan. En toen op een draf naar vader en moeder. Vader, moeder!, riep Hans, Heintje is weg, hij is ner gens te vinden en zijn bedje is leeg! Daar schrokken vader en moeder ooit wel een beetje van. Ze gingen dadelijk zoeken het heele huis door. Toen ze in de huiskamer zochten, riep moeder op eens uit: O, kijk eens! Er is ingebro ken! Alle zilveren vorken en lepels zijn weg! O, o, wie heeft dat 'gedaan? Zou Heintje? Vader keek heel bedenkelijk. Al zijn mooie dure zilveren lepels weg* En Heintje ook weg. Het was wel heel vreemd. Misschien was Heintje Kool wel het kindje van een inbreker, en had hij zich in de kool verstopt om 's nachts de deur open te maken voor den inbre ker. Wie weet? En ze waren nog wel zoo lief voor hem geweest. Moeder had een heerlijk bedje voor hem gemaakt en mooie kleertjes. Moeder kreeg er tranen van in haar oogen. Huil niet moeder, zei Hans op eens, ik geloof niet dat Heintje dat gedaan heeft. U zal zien, hij komt terug. Ik 'hoop het, zei moeder en zuchtte diep. (Wordt vervolgd). t

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 6