GOESGHE COURANT Ruwe Quid BIJVOEGSEL VAN DE I I VAN WOENSDAG NOV. 1926. KUNST EN WETENSCHAP. Concert te Middelburg. In de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg werd Dinsdagavond het 14de concert uitgaande van de Concert-Ver- eenigmg gegeven. Dit eerste concert in dit seizoen was toevertrouwd aan Het Berliner Trio, Leonid Kreutzer, piano; Josef Wolfsthal, viool en Gregor Piati- gorsky, cello. De zaal was geheel vol en onder de bezoekers waren er vele van buiten Middelburg o.a. uit Zuid- Beveland. Gegeven werden het Trio op. 49 D kl t van Mendelsohn, Trio no 1 G gr. t. van Haydn en Trio op. 87 D gr. t. van Brahms. Onder diepe stilte werd de zoo hoog staande vertolking van deze nummers van de groote componisten aangehoord en na ieder nummer werd den uitvoerenden een ovatie gebracht. Felix Timmermans. De Brusselsche .Standaard" meldt, dat er stappen worden aangewend om Felix Timmermans candidaat te stellen voor den Nobelprijs voor letterkunde. KOLONIËN. De toestand rustig. In den Volksraad heef! mr. Sc'hriekè meegedeeld, dat de oeoomomische toe stand in West-Sumatra bevredigend is. Wapens gevonden. Op het vrachtschip Medan zijn fce Belawain 58 brownings en 8000 patronen achterhaald, die clandestien vervoerd werden. RECHTSZAKEN. Poli ierechter te Middelburg. Aardappelen weggenomen. P. A. d. W., 31 jaar, koopman te Goes, werd ten laste gelegd, dat hij op 11 October j.l. te 's Heer Ar ends kerke met behulp van een wagen 309 K.G. aardappelen, toebehoorehde aan A. Placi de f, heeft weggenomen. Eisch: f25 boete s. 25 d. ti. Uitspraak: f25 boete s. 25 d. h. De Portugeesche bankbiljetten. Voor de Haagsche rechtbank is giste* ren onder groote belangstelling begonnen de behandeling van de zaak tegen den koopman en commissionnair K. Marang van IJsselveere, te 's Gravenhage, ver dacht betrokken te zijn in de bekende Portugeesche bankbiljettenkwestie. Zooals men zich zal herinneren zijn in verband met deze zaak te Lissabon mede ge arresteerd de vroegere gezant van Por tugal bij ons hof, de heer A. de Ban- deira en diens broer, de heer J. de Bandeira. De verdachte Marang van IJ. ontkent de hem ten laste gelegde medeplichtigheid aan het voor millioemen door een druk kerij te Londen doen aanmaken van Por tugeesche bankbiljetten, met het doel deze als echt te gebruiken, uit te geven of te doen uitgeven. Het O. M. heeft 34 getuigen gedag vaard. Kort voor het aanvangsuw van de terechtzitting werden de hier te lande in beslaggenomen koffers, bevattende de te Londen gemaakte Portugeesche bankbil jetten, uit de safe-inrichting van het ge bouw der Ned. Handel Mij. op den Kneu terdijk, waarin de biljetten opgeborgen waren, naar de rechtzaal overgebracht. Deze overbrenging geschiedde onder ge wapend politiegeleide inburgerkleeding, onder toezicht van den griffier der recht bank. De koffers met het Portugeesch bank papier werden uit het gebouw der Handel Mij. in een groote gesloten politie-auto geladen. Er waren zeven koffers, vier groote en drie kleinere. Vooral de groo- tere koffers bleken Loodzwaar, want vier politiebeambten waren noodig om ze uit de safe naar de politie-auto te dragen. De inlading van deze massa bank biljetten trok nogal de aandacht van de voorbijgangers. KAMER-OVERZICHT. TWEEDE KAMER. Het college van honderd werkt dit jaar de begrootingen al buitengewoon vlot af. Landbouw ging gisteren zonder lang durige besprekingen onder den hamer door, nadat was uitgemaakt dat men den mi nister geen directeur-generaal zal op dringen. Vervolgens kwam de begrooting van van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct, PUROL marine aan de orde. Minister Lambooy wees er op dat samenvoeging van leger en marine zeer goed mogelijk is. De ontwapenaars lieten wéér him ge brom over de booge kosten van onze vloot hooiren. De minister bestreed deze opvatting. Hij zei, dat de regeering eenige jaren wil afwachten, alvorens tot vloot- versterking over te gaan. Er kan in een paar jaar, nu de Volkenbond zich ont wikkelt, zooveel gebeuren! En daarom heeft de Regeering voor de jaren tot 1930 een bouwplan ontworpen; dat onze financiën niet te boven gaat. De woordvoerder der christ.-histori- schen sprak zich tegen splitsing der ma rine uit en voor twee ministers aan het hoofd van de beide militaire departemen ten en bovendien betreurde hij, dat dit jaar minder werd aangevraagd (1.7 mil- lioen) voor aanbouw van materieel. De heer J. ter Laan diende een motie in, die bedoelt de pensioenen van het per soneel bij de marine van voor 1920 op hetzelfde peil te brengen als de tegen woordige pensioenen. De heer Oud, die verwerping dezer motie vreesde, diende een motie in, waarin slechts een herzie ning van de oude pensioenregeling wordt gevraagd. In de avondvergadering gisteren haal de minister van Karnebeek met heel wei nig moeite de begrooting van buitenland- sche zaken erdoor. Laat in den avond begon men aan de begrooting van Justitie, waarbij mr. Mar- chant een bijzonder punt behandelde: de echtscheiding wegens erkend overspel (dik werf bij onderling overleg), waartegen uit het christelijke kamp telkens stem men opgaan. BINNENLAND. Een vreemd geval. In het ziekenhuis te Den Haag is op genomen de 21-jarige koetsier K. K. uit de Lionetstraat. Deze was Donderdag avond „op stap" gegaan. Twee dagen bleek hij verdwenen, tot hij j.l. Zaterdag avond met een auto thuisgebracht werd in gezelschap van twee onbekend geble ven vrouwen. Het jongmensch was er lee- 1 ijk aan toe, boven zijn linkeroog had hij een wonde, de rechterzijde van zijn li chaam was verlamd en hij was niet meer in het bezit van zijn spraakvermogen. De huisdokter wist geen raad met het ge val en adviseerde om K. in het zieken huis te doen opnemen. Dit is toen gebeurd. K„ aan wien men verzocht zijn relaas op te schrijven, kon dit niet, omdat zijn rechterarm verlamd was en hij met zijn linker niet schrijven kon. De politie heeft de zaak in onderzoek genomen. Als verklaring van het geval geeft de moeder op, dat de jongen Don derdagavond op den Rijswijkschen weg in gevecht is geweest met een onbekend man, die hem een klap zou hebben gege ven, welke de verminkingen tengevolge had. De politie hoopt spoedig meer licht in deze vreemde zaak te brengen. De ex-keizer ziek. Het „Vad." verneemt uit Doorn: Na een lichte ongesteldheid begaf de ex-keizer zich Zaterdag weer buitenshuis. Hij is toen plotseling opnieuw ongesteld geworden, waardoor hij Zondag de gods dienstoefening, die meestal onder zijn lei ding plaats vond, niet kon bijwonen. Hij heeft opnieuw kou gevat en moet het bed houden. Medegedeeld wordt, dat de ex-keizer koorts heeft en zijn ongesteldheid hem veel pijn veroorzaakt. Er bestaat echter in geen geval oogenblikkelijk gevaar. Lijk gevonden. Maandag heeft een schipper in de Willemsvaart nabij Zwolle drijvende ge vonden het lijk van een man, als heer gekleed, met grijze regenjas. Bij het op halen bleek, dat de voeten boven de en kels heel stijf aan elkaar waren gebon den en de handen op den rug vastgemaakt, waarvoor omwonden electrische geleidings draad was gebruikt. Aan het achterhoofd was een kleine wonde. Uit de op het lijk gevonden papieren heeft men kunnen opmaken, dat het is den sedert 18 October vermisten onder wijzer W. Greiwe, oud 25 jaar, geboren te Meppel. Hij heeft dien dag per motor fiets zijn kosthuis te Kloosterveen, ge meente Smiide, verlaten en nadien heeft men niets meer van hem gehoord. Zijn motorfiets is nog niet teruggevonden. Doodelijk ongeval. Op de Catharijnebrug te Haarlem heeft gisteren een ernstig ongeluk plaats ge had. De ongeveer 50-jarige heer Jansen uit Vijfhuizen liep daar achter een leegen handwagen, toen een auto met zand en grint geladen naderde. De auto werd be stuurd door den 18-jarigen J. v. T. JDe remmen van den auto weigerden, waardoor J. overreden werd. De beide achterwielen gingen hem over den hals, en de dood trad onmiddellijk in. De auto is in beslag genomen. De handwagen werd geheel vernield. Het slachtoffer laat een vrouw met 8 kinderen na. De m a 1 ve r s a t ie s te Halsteren. Onlangs werd, zooals gemeld de ge meente-secretaris te Halsteren, de heer J. v. Hoek, geschorst wegens aan het licht gekomen onregelmatigheden. De „Mnd.m." verneemt echter dat de offi cier van justitie te Breda geen termen heeft kunnen vinden om in te gaan op de tweede klacht tegen den gemeente-secre taris, zoodat hij strafrechtelijk vrij gaat. Een goede vangst. Maandagavond omstreeks 8 uur is op den Tilburgschenweg een berucht jenever smokkelaar, E. V., uit Princenhage, aan gehouden. Hij maakte er zijn werk van belangrijke partijen jenever over de Bel gische grens te vervoeren. Het was den politie te Princenhage ter oore gekomen, dat hij een partij jenever te Roosendaal had opgeborgen en dat hij van plan was, deze te vervoeren naar Tilburg. De amb tenaren, in samenwerking met de politie, hielden een oogje in het zeil en niet zon der gevolg. Gisteravond passeerde hij in een auto, van zekeren C. uit Roosendaal eerst het dorp Rucphen. Hem werd daar door de ambtenaren en politie het halt toegeroepen, maar hij gaf hieraan geen gehoor, zoödat de politie zich genood zaakt zag, eienige -schoten op den wagen te lossen, zonder resultaat echter. In razende vaart reed V. door. Hij passeerde te Princenhage, waar de poli tie ook was opgesteld, den Eredalschen weg, en werd ook daar door de ambtena ren en de politie gesommeerd halt te houden,, maar ook daar lukte het hem te ontsnappen. In earn klaarstaan den auto reden de veldwachters van Princenhage Beusenberg en Buisen, een rijksveldwach ter en twee kommiezen hem achterna, een buitenweg kiezend; de smokkelaar had waarschijnlijk de stad genomen, en zij kwamen het eerst op den grooten Rijksweg Breda-Tilburg, even achter den driesprong. Daar zetten zij hun auto dwars over den weg efi zij legden aan beide zijden van den auto walzen neer, die toevallig voor reparatie aan den weg daar aanwezig waren. Er werd dus een formeele barricade opgesteldMet geladen revolvers gingen zij den auto tegemoet. Zij sommeerden hem andermaal halt te houden en V. gaf zich toen over. V. en C. werden gevangen genomen en zij zijn voor den officier van justitie geleid; de luxe auto met vijf vaten jenever en 50 L. elixer d'an vers zijn naar den rijksont vanger te Brede overgebracht. Reeds acht dagen en nachten hadden de anfbtenaren en politie op dezen smokke laar geloerd. Voor eenzelfde feat is V. vroeger te Tilburg aangehouden. Het rijk helpt. De burgemeester van Kerkrade heeft schriftelijk aam den raad dier gemeente meegedeeld, dat hij reeds gedurende twee jarein zoowel mondelinge als schriftelijke onderhandelingen heeft gevoerd met de ministeries van arbeid, handel en nijver heid en van financiën over de terugbeta ling van de door de gemeente van het Rijk in voorschot ontvangen gelden ten bedrage van f575.000,tegen een rentevergoe ding van 5 °/o, ten behoeve van het bak ken van steenen door de gemeente, inge volge raadsbesluiten van 27 Januari en 5 Mei 1920. Er werden ïUxm 23 milliöen steenen gebakken, waarop op 1 Septem ber j.l. een verlies was geleden van f 356.035,Dit verlies zou ten laste van de gemeente gekomen zijn, indien de regeering zich niet had vereenigd met het voorstel van den burgemeester, een deel van dit verlies te nemen ten laste van het Rijk. Bij brief van 11 dezer heeft de minister van financiën bericht, dat de schade op het bakken van de brikken op 1 December a.s. f360.485,zal be dragen, en dat het Rijk van dat verlies negan-tiende of f 324.437,voor zijn re kening neemt. Het door de gemeente te dekken verlies bedraagt dus slechts f36.048,Op 1 September beschikte de gemeente nog over 4 millioen brikken ter waarde van ongeveer f32.000, De watervoorziening van Amsterdam., B. en W. van Amsterdam vragen den raad machtiging tot het doen verrichten van een geo-hydrologisch onderzoek op de Veluwe ten behoeve van het stichten van een nieuwe waterleiding. Zij verzoe ken hiervoor beschikbaar te stellen een crediet van f 45.000, De indertijd mede aanbevolen onder zoeking van den Utrechtschen heuvelrug heeft men laten rusten, wegens de steeds toenemende bebouwing. En het ook aan bevolen water van de Geldersche vallei bleek chemisch minder begeerlijk te zijn. De zeer uitgestrekte heide op de Ve luwe^ bevat in den ondergrond een water kapitaal van grooten omvang, dat direct door den neerslag wordt aangevuld. Het rechtstreeks aan deze heide te onttrekken water heeft minder kans op chemische Vraagt KWATTA-SPECULAAS verontreiniging, dan het water, dat een zeer langen weg in den bodem heeft afge legd. In de tweede plaats is van belang, dat een groote uitgestrektheid heide- en boschterrein in handen is van het rijk en dat voorloopig gegronde verwachting bestaat, dat de regeerinig zal willen mede werken, om de waterverzorging van Am sterdam en het daaraan verbonden verzor gingsgebied te helpen bevorderen, mits natuurlijk de belangen waarvoor zij heeft op te komen niet worden geschaad. Noodig zullen zijn drie boringen, gaan de >door het diluvium en reikende tot in de tertaire afzetting, die vermoedelijk 150 M. diep ligt en voorts 20 boringen van gerinige diepte (pl.m. 30 M.), om georiën teerd te geraken in het tusschen en ter zijde van de diepboringen gelegen terrein in het bijzonder ter bepaling van den wa terstand in het diluvium en de wijze, waarop het water in beweging is. Jeugdige avonturier. In de Stichting Nederland sch Metfcray te Gorsel, had een veertienjarige pupil, afkomstig uit Amsterdam, heimwee. Hij wilde naar zijn vader toe en had al eens getracht de reis per fiets te ondernemen. Maar toen werd hij bijtijds door de politie gepakt. Zaterdag j.i. werkte hij een avon tuurlijk plan uit. Hij nam van den IJsel- oever te Gorsel een visschersboot weg, om daarmee via den IJsel en de Zuider zee naar Amsterdam te komen. Stilletjes voer hij langs den westelijken oever der rivier en tegen middernacht wilde hij te Deventer onder de schipbrug doorglippen, niet door een doorvaartopening, maar tus schen twee brugschepen. De doortocht mislukte! Fel botste de boot tegen een brugschip. De jongen was al gauw door de brugwacht ingerekend en weer aan de politie overgegeven. Met zijn schoenmoeder getrouwd. Uit Amersfoort wordt aan het „Volk" gemeld Een stadgenoot is dezer dagen te Gro ningen in het huwelijk getreden. Toen ten stadhuize de gebruikelijke plechtigheden waren afgeloopen en het huwelijk daarna kerkelijk zou worden voltrokken, bleek dat de bruidegom in plaats van met zijn uitverkorene gehuwd was met zijn schoonmoeder. Dooir het verkeerd behandelen van de huwelijksformulieren was de naam van de aanstaande êcmgeiïccte nïe-t die van de moeder# van de bruid verwisseld. Moordaanslag. Gisternacht is tijdens een verjaars feest je te Gees teren (gem. Tubbergen), door den 23-jarigen W. een moordaanslag gepleegd op een bekend smokkelaar, ze keren R. Met een scheermes .-bracht W. hem verschillende diepe sneden toe over het lichaam. De toestand van den ver wonde is zeer ernstig. De dader is in hechtenis genomen. Tegen stemplicht. Een gehuwde vrouw te Eemnes (Utr.), die het vorige jaar gewetensbezwaar had, deel te nemen aan de stemming voor de Tweede Kamer, liep deswege een proces verbaal op. De kantonrechter te Amers foort veroordeelde haar, naar men meldt, tot 50 cents boete of 1 dag hechtenis. Ook tegen het betalen van de geldboete voerde de juffrouw gemoedsbezwaren aan en ze gaf te kennen, de opgelegde hech- tenasstraf te willten uitzitten. Hiertoe werd ze echter niet in de gelegenheid ge steld. Thans heeft een deurwaarder be slag op h aar inboedel gelegd en deze zal 1 December publiek verkocht worden. GEMENGD NIEUWS. De reiswagen van Paul Kru- ger De City of London heeft dezer da gen, bij het verleemen van het eereburger schap aan de premiers van Zuid-Afrika, Nieuw Zeeland en Newfoundland, tegen over eerstgenoemd land een gebaar ge maakt, dat vele vrienden van de oude Zuid-Afrikaanders met sympathie zullen hebben begroet, schrijft het „Hbid." De lord-mayor heeft n.l. aan een lunch, die in het Mansion House op de plechtig heid volgde, medegedeeld, dat de City Paul Kruger's reiswagen, die in den Boerenoorlog aan de Engelschen in han den viel en dien lord Kitchener later aan den toenmaligen lord-mayor van Londen ten geschenke gaf, aan Zuid-Afrika terug zou geven. Aldus doet Engeland afstand van een trophee, waaraan geen rechtge aard Boer ongeroerd kon terugdenken. Aan dezen reiswagen is, zooals men denken kan, onmetelijk leed verbonden. In dezen wagen hebben Paul Kruger en zijn vrouw en overige familieleden tijdens den geheelen Zu id - Afrikaan schen oorlog achtervolgd rondgetrokken, heeft Kruger krijgsraad gehouden en hartstochtelijk ge beden* voor het lot van zijn volk. De wagen was wellicht iets royaler van afmeting dan de bekende, door de Boeren zoo veel gebruikte ossewagen, doch overigens van hetzelfde Kaapsche model. In het midden ervan staat een tafel en aan de kanten bevinden zich opvouwbare stoelen. Eerst is de wagen in het Crystal Palace voor het publiek te bezichtigen geweest, doch de laatste jaren stond "hij in het Alexandra Palace. Het merkwaardige yan het voertuig is, dat het nog in zulk een uitmuntenden staat verkeert, dat het als het ware mor gen weer den „trek" zou kunnen aan vangen. o. De City-autoriteiten zijn reeds bezig om den wagen voor verzending gereed te maken. In Zuid-Afrika zal hij zeker een eere-plaats verkrijgen onder de andere voorwerpen, die daar ter herinnering aan Oom Paul worden bewaard. Een.ape n-h i s t o r i e. Im den nacht van Zaterdag op Zondag hebben dieven, die het waarschijnlijk op kalkoenen voorzien hadden, bij vergissing in de buurt van Notting Hill (Londen) een kooi opengemaakt, waarin zich 13 apen bevonden, die weliswaar de dieven op de vlucht joegen, maar daarna ook zelf de wijde wereld zijn ingetrokken. Zondag ochtend wist de eigenaar er negen op be trekkelijk eenvoudige wijze terug te krij gen, maar de vier stoutmoedigsten waren Lattimen Road ingetrokken, en na zich onderweg aan een mand wortelen te goed gedaan te hebben, toonden ze levendige belangstelling voor het station Notting Hill Gate van de ondergrondsche. Zij gingen wel niet door den gewonen ingang naar binnen, maar klommen langs den gevel naar boven, en met een handigheid, die ieder geveltoerist hen zou hebben benijd. Den heelen Zondag heeft de eigenaar met behulp van politie, vrijwilligers en ten slotte de brandweer getracht, de dieren weer in zijn macht te krijgen, maar ze bleven onbewogen tegenover de verlok kingen van pinda's, versche worteltjes en dergelijke apenmaag-streelende geneugten, en zoodra iemand met of zonder ladder in hun nabijheid kwam, ontweken zij naar een ander déél van de blijkbaar ruime stationsoverkapping. Ten slotte werkte er zich één door de kap naar binnen, en toen een trein kwam aanstuiven schreeuwde hij van pleizier, liet zich op een wagon vallen en ver dween een paar seconden later in de rich ting Paddington. Het dier is op dat station echter niet aangekomen en dus onderweg of vermorzeld of weer ergens anders beland. Bij het invallen der duisternis op Maan dagmiddag genoten de drie anderen nog van hun vrijheid, maar men hoopte hen, door honger gedreven, tot een of andere onvoorzichtigheid te kunnen verleiden, diö hen weer in het rechtmatig bezit van hun eigenaar zou stellen. Een bewogen' huwelijk. Kapitein A. Konow van het Noorsche stoomschip Jacob Christensen, dat op het oogeinblik in Plymouth ligt, is eenige da gen geleden getrouwd met miss J. Neass. De inzegening had plaats op een motor boot in de branding, vijf en dertig meter van den vuurtoren af. Kapitein Konow had niet de noodige papieren om op het vasteland te trouwen en hij bedacht toen maar het huwelijk op zee te doein sluiten. Daar het echter stormachtig weer was, bleef de boot geankerd in de branding. Steeds dwazer. Het ultramoderne meisje is niet tevreden met haar shingled of Eton-cropped kopje. Ze wil steeds meer opvallen door origina liteit. Het allernieuwste is een shingled kopje met pony. Niets nieuws, zou men denken. Maar.... de pony is niet recht ge knipt, doch met vier of vijf driehoekige punten. Het staat heelemaal niet mooi, maar geeft wel iets pikants aan sommige gezichtjes. Zij, die het kunnen weten, beweren, dat deze mode wel niet alge meen zal worden. Turkije en Charleston. De Charleston heeft van de Stamboul- autoriteiten haar doodvonnis ontvangen. De rage om dezen dans te leeren nam in Turkije de laatste maanden zulke af metingen aan, dat de dansacadémies be stormd werden, door dames en heeren, die ten spoedigste ingewijd wenschten te worden in de geheimen van de Charleston voet- en knieverdraaiingen. De laatste we ken was Konstantinopel bezeten door Charleston-manie. De autoriteiten werden zeer ongerust. Ten slotte hebben zij den knoop doorgehakt en de Charleston in het pas gemoderniseerde Turkije verboden. 443ste STAATSLOTERIJ. Ie klasse 2e lijst Trekking 23 Nov. f5000 20314 f1500 20600 f1000: 6894 f 400: 4110 19542 I f 10Q: 4519 8964 11857

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 1