ST. NICOLAAS- PRIJSVRAAG. MET TOONDAGEN Jasz=Band handleiding voor de Duitsche rijks weer allerminst geschreven. De nieuwe strafwet in Italië. In het land van Mussolini worden toe bereidselen (getroffen om de nieuwe straf wet in werking te stellen. Een speciale militaire (rechtbank zal zetelen in een klooster 'te Rome. De minister van ju stitie jRiocco heeft een decreet uitgevaar- d.gd', jwaarin gezegd wordt dat de pro cedure, die gevolgd zal moeten worden, bekend zal worden gemaakt, zoodra de Koning ide wet onderteekend heeft en de ïtekst in de staatscourant verschenen is. 'Drie gevallen met betrekking tot po- gjinigen om Musolini te vermoorden zullen door Ideze rechtbank worden behandeld, Besloten is, dat Zaniboni, Generaal Ca pello ten de medeplichtigen Violet Gibson en Lucetti burgerlijke verdedigers mogen aanwijzen. Violet Gibson is vanuit het provinciaal 'krankzinnigengesticht naar de vrouwengevangenis te Rome overgebracht, doch <"t is niet waarschijnlijk, dat haar zaak voor Maart zal voorkomen. Zaniboni ein/CapelLo komen in het begin van 1927 voor hun reciters. Door den verrekijker. (De conferentie tusschen de mijn eigenaars fen mijnwerkers in Engeland ter bespreking van districtsovereenkomsten, zijn! gisteren aangevangen in verscheidene groote (districten w.o. Lancashire, Dur ham!; *Z. Wales en Schotland. De raad der mijnwerkersfederaties van Nottingham shire heeft beslist, dat het voortzetten der staking geen nut heeft, en heeft den leden geadviseerd onmiddellijk de dis trictsovereenkomst te teekenen. Twintigduizend mijnwerkers hebben gisteren den arbeid hervat, zoodat het to tale aantal thans 310.502 bedraagt. De voorbereidingen voor de Duitsoh Engelsche industrieele besprekingen, die volgende week zullen aanvangen, zijn ge ëindigd. In de Fransche Kamercommissie van buitenlandscbe zaken zette Briand uiteen, dat de Fransch-Duitsche bespre kingen niet noodzakelijkerwijs behoefden te leiden tot een vervroegde ontruiming van het Rijnland. In het Saargebied, aldus Briand, heeft Frankrijk een goede positie en het geniet er de sympathie der bevol king. Hij sprak de hoop uit, dat de ver dragen tusschen de volken steeds talrij ker zouden worden en dat Frankrijk, Duitschland, Engeland en Italië steeds nauwer met elkaar verbonden zouden zijn. RECHTSZAKEN. De moord te Overschie. Een tweede dader gearresteerd. In den nacht van 16 op 17 Mei heeft J. V. uit Delft een roofmoord gepleegd op de Gebr. Hoogerbrugge te Overschie. Ongetwijfeld zal men zich deze gerucht makende zaak nog herinneren. Gisteren stond J. M. voor de Rotterdamsche rechtbank terecht. De belangstelling van de zijde van het publiek, alsmede van de pers was voor deze zaak zeer groot. Van den verdediger was een schrijven ingekomen waarin verzocht werd een nieuw onderzoek in te stellen "daar er een twee de dader bij den moord betrokken zou zijn. De rechtbank besloot tot het openen van een nieuwe instructie. Het „Vad." verneemt dat de politie den tweeden persoon reeds heeft aange houden. Het is zekere H. M., die in de laatste dagen verblijf had gehouden in een logement aan de Bagijnenstraat. De man had vroeger in een woonwagen ge huisd, later in een woonschip te Delft gewoond en was ongeveer in den tijd, dat het feit te Overschie is gepleegd, uit die stad verdwenen. Waarschijnlijk hebben de gegevens, die mr. E. J. ÉU Heida, de verdediger van den verdachte V., aarf de rechtbank heeft verstrekt, tot deze arrestatie geleid. STADSNIEUWS. De kerkrestauratie. De commissie voor de restauratie van de Groote kerk heeft zich met het ver zoek tot de Staten gewend om een ver dere bijdrage uit de Provinciale kas in de kosten der door die commissie uit te voeren herstellingswerken. In 1921 hebben Prov. Staten f 1000, per jaar toegekend gedurende 10 jaar en dus het laatste in 1930. Inmiddels zijn de h erstellingswerkzaaMieden«waarvan de kosten o.m. uit deze bijdrage worden be streden, welhaast voltooid en de commis sie is voornemens, 'tfjians met alle haar ben dienste staande middelen een aanvang te maken met het tweede deel der restau ratie! Ook in deze herstellingskosten wordt een Provinciale bijdrage gevraagd en wel van f20.000,evenals de vorige bijdrage te verdeelen over tien jaren, te be ginnen over het jaar 1931. Uit een op een vraag van Ged. Staten gedane nadere mededeeling blijkt, dat, behoudens onvoor ziene tegenslagen, bij toekenning van een bijdrage der provincie tot het gevraagde bedrag, dekking der te maken kosten is verzekerd. Ged. Staten stellen voor te be ginnen met 1931 en eindigende in 1940 per jaar f2000,toe te kennen. Welis waar wordt op deze wijze een grooter bedrag beschikbaar gesteld, dan het ge val zou zijn, wanneer de provinciale bij drage werd berekend op 10 °/o van de eerste f30.000,en 5% van de meer dere kosten, doch Ged. Staten meenten, dat in dit geval bijzondere omstandig heden pleiten voor afwijking van den in 't algemeen gestelden regel. Het hier om het behoud van een der grootste en belangrijkste bouwwerken op Zuid Beveland, tot welks instandhouding en herstel door velerlei groepen van perso nen met aanzienlijke bedragen is, en ook in de toekomst zal worden bijgedragen, De provincie mag hierbij niet achter blij ven en zij behoeft dit te minder te doen, nu de last over een aantal jaren kan wor den verdeeld. Bij het voorstel wordt de bepaling gemaakt, dat, indien het rijk minder dan f 154.000,bijdraagt, de bij drage der provincie in evenredigheid zal worden- verminderd. Na het ongeval bij Baarland. Gistermiddag heeft Mej. Molde Ja ger van Oudelande, wier been tengevolge van het autobus-ongeluk te Baarland, on der de knie is afgezet geworden, de zie ken-inrichting St. Joanna verlaten en is naar haar woning vervoerd. V oorts vernemen we dat de vorige week door de rechtelijke macht eenige getuigen zijn gehoord, teneinde na te gaan in hoeverre de spoorwegen- aansprakelijk gesteld kunnen worden voor het beurde. Benoemd. Mej. S. Blanker alhier, is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school te Colijnsplaat. Lezing. Ds. van Ruitenberg zal blijkens een achterstaande advertentie morgenavond voor de ver. Vrijz. Godsd. een lezing houden over „Godsdienst en Kunst". N ijtengo-verloting. In het Schuttershof wordt morgenavond te 7 uur de verloting van Nijtengo gehou den. Na afloop is er bal. Waarschuwing. De Commissaris van politie te Goes waarschuwt belanghebbenden voorzichtig te zijn met het aanknoopen van relatiën met Christiaan Smith, geboren te Am sterdam 31 Juli 1875, zich noemende op richter en voorzitter van het Kolonisatie- kantoor „Saskatchewan", wonende te Sas katoon (Canada), tijdelijk verblijvende te Rotterdam. Hij tracht thans personen te bewegen als landverhuizer naar Canada te gaan. In overweging wordt gegeven eerst in lichtingen in te winnen bij den Com missaris van politie. Kantongerecht. De kantonrechter beeft veroordeeld wegens overtreding: Leerplichtwet: W. S. te Goes fis. 1 d., J. v. G. te Colijnsplaat f3s.3d. Strooperij: J. v. L. te 's Gravenpolder f 10 s. 10 d., W. V. aldaar, vrijgesproken, Een dier noodeloos arbeid doen ver richten op pijnlijke wijze: L. J. L. te Kamperland f 40 s40 d. Op openbare weg te 's Heerenhoek venten zonder vergunning: F. P. A. te Goes f5 s. 5 d. Vuur stoken op een verboden afstand van den openbaren weg: W. A. te Wol- faartsdijk f5 s. 5 d. Wielen van wagen niet van klei en slijk zuiveren: I. L. v. A. te Wissen- kerke, F. d. K. te Kapelle, J. Z. en J. v. e. L. 'aldaar, D. B. en A. K. te Biezelinge, P. V. te Baarland, P. B. te Nisse, f5 s. 5 d„ J. P. te Ovezande f10 s. 10 d. Met motorrijtuig geen signaal geven als de veiligheid van het verkeer zulks vor dert: J. v. d. H. te Amsterdam f 10 s. 10 d s Avonds met auto rijden zonder ach terlicht: K. B. te Goes f3 s. 3 d. Met auto rijden^ waarvan nummer en letter niet voldoende zichtbaar zijn: H. v. d. M. te Kats f5 s. 5 d. 's Avonds met motor rijden zolder licht: J. D. te Kapelle f 10 s. 10 d. 's Avonds fietsen zonder licht: L. P. M. te Kattendijke f 1 s. 1 d., A. W. en P. R. te Goes, B. T. te Kloetinge, P.'C. te Kruiningen f5 s. 5 d. Met voertuig 's avonds rijden zonder licht: L. P. te Kruiningen f5 s. 5 d. Door G. K. te Kloetinge is booger beroep aangeteekend tegen het vonnis van het kantongerecht Goes, waarbij hij is -veroordeeld tot f25 boete s. 25 d. h,< ïgens strooperij. Veemarkt. Ter markt van gisteren waren aange voerd: 37 koeien, 106 vaarzen, 8 ossen, 14 loopvarkens, 79 biggen en 1 nuchter kalf. ALLEN NAAR PROVINCIE-NIEUWS. Aan den- dood ontsnapt. Gistermiddag omstreeks half drie had de overweg wachter bij 's Heer Arends- kerke verzuimd den overweg af te slui ten toen een trein naderde." De bestuur der van een autobus, die van Goes naar Middelburg reed zag gelukkig den trein naderen en kon zijn voerfuig tijdig tot stilstand brengen. Door de oplettendheid van den chauf feur ontkwamen de circa 15 passagiers aan een wissen dood. Naar we vernemen is van bet verzuim van den overwegwachter proces-verbaal opgemaakt. Invoerrechten. Bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken kwam van de afdeeling handel van het departement bericht, dat sedert 1 October j.l. in België ds laatste bij zondere tarieven van invoerrechten zijn komen te vervallen, in verband met de om standigheid, dat Duitschland vanaf dien datum bij invoer in België meestbegun- stiging geniet. Als gevolg van een en ander wordt thans bij invoer in België voor alle goe deren, ongeacht de herkomst het mini mumtarief toegepast, waardoor het re gime van de certificaten van oorsprong althans vo#rloopig heeft opgehouden te Het verdrag met België. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen wordt ge meld, dat velen in die grensstreek wen- schen, dat het verdrag met België niet wordt verworpen en wel om deze reden, dat men bang is, dat bij verwerping de Belgische regeering over zal gaan tot het maken van voor de grensbewoners on aangename bepalingen. Men moet niet ver geten, dat Zeeuwsch-Vlaanderen voor eel van de verbruiks-artikelen op België is aangewezen omdat het door de boo ge transportkosten veel te duur zou komen ze uit „Holland" te betrekken. Ook met -den uitvoer is men bang voor Belgische maatregelen. De invoer van som mige vruchten in België mag alleen ge schieden langs de greinskantoren. Hiervan is aan enkele kweekers dispensatie gege- yen. Deze verwachten nu bij verwerping van het verdrag intrekking van die vergun ningen. Op veel handteekeningen uit Z. Vlaanderen op het petitionnement mag men dus niet rekenen. Provinciale Staten. Wijziging begroot ing 1927. Bij de voorgestelde wijziging van de begrooting voor 1927 wordt verhooging van de ontvangsten geraamd voor de post „Geldleening voor de uitvoering van bui tengewone werken" met f 1.132.676,34 en wordt deze post; die nog memorie was (uit getrokken op dit bedrag gesteld en het to taal der inkomsten op f3.089.170,97. De ze verhooging van ontvangsten is moodig door de volgende nieuwe uitgaaf posten: verbetering steigerdam te Katsche veer f20.000; renteloos voorschot spoorweg-- Mij.- „Z.-Beveland" f417.333.34; idem aan de Z. VI. Tramweg-Mij. voor de lijn Breskens-Hoofdplaat f 136.693; bouw nieuwe boot voor den Prov. Stoomboot- dienlt f325.000; subsidie kosten van ver betering van den weg van Zierikzee naar Brouwershaven f 100.000; aanleg van een nieuwen verbindingsweg in de gemeente! Groede f25.500, al deze posten zijn over gebracht van de begrooting 1926, waarop zij eerst waren uitgetrokken. Verder voor vernieuwing van den weg van Zierikzee naar Zijp© f20.000; van den weg langs Wolphaarts dijk. f25000; voor aanleg be planting langs wegen in Zeeuwsch-Vlaan deren f2500; verbetering weg Walzoor- den-Hulst en aanleg rijwielpad daarlangs f36.250; aanleg rijwielpad wederzijds Sluis f 4800, gedeeltelijke vernieuwing van een der drijfkisten van de aanlegplaats voor den Provinciale stoombootdienst op de Westerschelde te Vlissingen, nu het vast staat, dat deze ponton als aanleg plaats in gebruik zal blijven, f2600; en ten slotte voor den bouw van eene wacht kamer c.a. te Breskens f 17000. Het ligt in de bedoeling een eenvoudig gebouw te stichten, waarin zich zullen bevinden een wachtkamer, een goederenbergplaats, een kantoor voor het personeel en een ten be hoeve der Z. VI. Tramweg-Mij., alsmede ©en voldoend groote-, niet-overdehte vee bergplaats. D<mr de Z.V.T.M. zal voor het door haar in gebruik te nemen ge deelte een nog nader te bepalen haur wor den betaald, berekend op den voet van 8°/o der te haren behoefte ftieer gemaakte bpuwkosten. Door vermindering van onvoorzien met f2.046,42 kunnen gedekt worden de kos ten voor eene subsidie voor den stoom tramweg-Mij. Walcheren f 1296,42, en een meerdere uitgave voor het jaarboekje van- Zeeland (f 750, BRIEFWISSELING. Inzender Ellewcutsdijk. Wij plaatsen nooit berichten waarvan de herkomst ons niet bekend is. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand ^67.1 te Bres- lau. Laagste barometerstand 746.5 ;te Var- doe. De verwachting tot den avond van 25 dezer luidt: zwakke tot matige Z.O. tot Z.W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets kouder. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Pietermella Jannetje, d.v. Jo hannes Kole en Kornelia Eva de Jonge. HuwelijksaangifteJacob Go ene, j.m„ 22 jaar, en Adriana van dien Berge, j.d., 27 jaar, te Wemeldinge. VEILIGHEID EN VOLKS GEZONDHEID. Ondeugdelijk gereedschap, zooals los zittende hamers, gescheurde hamers telen, uitgesleten schroefsleutels, veroorzaken ernstige ongelukken. GEZONDHEIDSRAAD. MARKTBERICHT. GOES, 23 Nov. 19.26. Aanvoer goed, vooral bruine boonen. Handel gedrukt. Nieuwe tarwe f 14,50 a f 14,50 Wintergerst faf Goudgerst f12,a f JL2,25 Haver f *19,50 a f 10, Kookerwten f 18,a f 23, Kroonerwten f 18,a f 25, Bruine boonen f 14,50 a f 17, Maanzaad f 60,a f 64, Ksrwijzaad fa f Aanvoer boter pond. Aanvoer roomboter 84 pond a f 1,10 Eieren per 100 stuks t ll,50 boter per kilo f 1,90 a f 0, Vlidden prijs eieren per 25 stuks f 2,87^ Middenprijs boter per kilo f 0,95 a f 0, koter aan particulieren f 1,05 a f 0,- Eieren aan particulieren verkocht 13 cent Eendeneieren 8 cent. Poeleieren 7 cent. Middenprijs afwijkende boter f 0,per p Eierenverkoop. Onderafdeeling Zuid-Heveland V.P.Z. Aangevoerde eieren 4900 stuks. Prijs f 11,90 per 100 stuks. ROTTERDAM, 23 Nov. 1926. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 241 paarden, 23 veulens, 0 ezels, 1657 magere runderen, 810 ff vette runderen, 182 vette kalveren, 310 graskalveren, 526 nuchtere kalveren, 245 schapen of lam meren, varkens, 537 biggen, 13 bokken of geiten, 12 overloopers. Frijzen per kilokoeien van 28 to 30 tot 41 tot 43 tot 47-J- tot 50 et., ossen van 33 tot 39 tot 41 tot 46 ct, stieren van 31 tot 36 tot 40 tot 42 tot et., kalveren van 52-J tot 55 tot 70 tot 72-J tot 85 tot 87-J ct. Prijzen per stuk van mager vee melk koeien |f 2 70 tot f425 tot fkalf koeien f275 tot f430, stieren f I20 Ttot f490, pinken f85 tot f130, vaarzen f150 tot f250, paarden f200 tot f350, slachtpaarden f90 tot f160, hitten f100 tot f200, veulens f40 tot f 90, biggen fll tot f 20, biggen per week f2,50 tot f2,75, overloopers f 25 tot f40; gras kalveren f 40 tot f 90, fok nuchtere kal veren f tot f slacht nuchtere kal veren f tot f AppelsGoudneinetten f21 a f 60, Canada Reinettsn f20, Lemoenappels f25, Zura Bellefleur f 16 a f 30, Dubbele zure Bel lefleur f25 a f30, Westlamdsche Belle fleur f 15 a f27, Fransche Bellefleur f 12 a f 16, Present van Engeland f 21, Sterappels f 38 a f 40, Pomme de Nord f 15, Roode Paradijs f 17, Tante Dora f 14, Salomé f 13, Grauwzuur f 14, Court Peindu f 10 a f 20, Reinette d' Or f 15, Zoete Campagner f 13 a f 20, Zoete Bel lefleur f 14 a f 18, Zoete Arm gaarde f17 a f23, Zoete Blapke f 16. Huis- manszoet f9 a f 15, Pomme d' Oranje f 18 a f20, Afval- en Kroetappels f2 a a f 10, Diversen: Mispels f3 a f 12, Spruiten f3 a f 12, Uien (groote) f2,60, Kroten fl, Rapen (blauwkop) f 1, alles per 100 K.G., Bloemkool f 1 a f5, Witte kool f2,10, Noten f 0,40, alles per 100 stuks, Prei f7 a fll, Bloemen f5 a f 15, beide per 100 bos,«Hazen f3,45 a f4,44, Konijnen f 1,20, Fazanten f 1,90, Houtsnippen f0,74, Eenden f 0,36, alles per stuk, Honing f 0,56 a f 0,60 per fla- VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 23 November 1926. Peren: Doyenne de Cornice f30 a f71, Doyeinne d' Alencon f 15 a f22, Josephines de Malines f 16 a f26, Com- tesse de Paris f 14 a f21, Nouveau Poi- teau f7 a f22, Beurré Alexander Lucas f 18 a f35, Beurré Diel f 19 a f27, Beurré Clairgeau f 15 af 22, Duchesse d' Angouleme f25, Le Lectier f 13 a f 18, Le Curé f 5 a f 12, Bezy van'Schei- nauwen f 20, Passé Colmar f 12, Groene Chaumontel f5 a f 15, Bergamo Re d'Es peren f9 a f 15, Jodenperen fll a f 15, Winter Bergamotten f6 a f ll, Winter Suikerijem f9 a f 12, Broompark f 11, Roem van Vlaanderen f 12, Rietperen f 10, Pondsperen f5 a fll, St. Remey f8 a f 10, Witte Cousin f4 a f6, Gie- ser Wildeman f7 a f 17, Kleiperen f 6 a fll. Afval- en Kroetperen fl a f6, den Opril in wijnen. - het uitzoeken heeft en naar Ross aan kunnen echter niet alles, de poging om Zijn we tiaar, tian is het een kleine die fraaie leesboeken en keurig post- jaals, vesten, jumpers, schortjes, kleed- Schemerlampen verhoogen de gezellig- Nicolaas in verrukking kunnen brengen, den vervangen door nieuwe. Motie en tijd moeite even over te wippen naar Paasse zelfs een verwend man als Sint spreken ongekleed binnentreden en haar besteilen, zich op voorschrift van den den richten naar dë Lange Vorststraat. Wat dit is zullen we niet behoeven motie doet al even zoo. het bij uitstek nationale feest van Sint Warén we. er niet op uit tie prijsvraag van Fa. Bartelse en Remijnse. Naast overs biedt of om de zaak in vleeschwa- bebalve het hoofd andere liohaamsdeelen straat, terwille van de puzzle. Daarom tot teen bedekt verlaten. Qm iets te noe- Voors de variatie kan men bij Snoodijk verzorging dan is er tie zaak van De min of meer ingewikkeld te maken, dan die ons lief zijn spoedig zullen kunnen beid in huis, evenals de meubels, kleed- verblijden. De tijd tornt aan vele zaken, en de De practische men sch kan zijn schre- men tevens de broom-oliedruk kan be- Nicolaas in de galerij van het verleden ren van Glerum aan de Opril gade te wonderen. étalage op het allerbest werd uitgedost, kom geheeten als in de oudheid. Als men in deze dagen door de winkel oogarts bij J. Geense een bril aanschaffen straten van Goes wandelt, waar iedere wortit ook thans nog even hartelijk wel waar men enkele verkoophuizen treft die voorraad heeft, en' dat het goed is te Men kan deze straat bij wijze van om te zien wat Hollestelle aan de Turf- bij te zetten, mochten tot^.nu toe niet lage van Joh. de Dreui in de Sint men. Daar is b.v. de winkel van J. van Ligny, die o.a. etaleert5 mantels, zijden Oude gebruiken verdwijnen en wor- slaan. gelukken. De grijze bisschop uit Spanje den over tie- Gebr. C. en W. F. Steutel te verklaren. Men kah voorts* in die omgeving blijven Laten we eens zien waarmede we hen, naar een bezoek aan de winkels van top waar men tie sigaren en sigaretten voor tioor tiie van De Graag waar de klokken- koopen. „0( kade aan handschoenen, kousen en pull hoofddeksels in voorraad'heeft. Eischen En geen wonder I Westen, die een fraaie collectie van van Vermaire, die verschillende manufac- ver daar vandaan bevindt zich de winkel "dan kan men de verzoeking moeilijk wéer- staan om van dat moöip. te kiezen en te en zich daarmede laten fotografeeren bij met van in chocolade veranderde droomen, tik-takken. zoudeh' we langer in de Papegaaistraat dan een Itieal-naaimachine of een fiets jes enz., te veel om ofc te noemen. Niet schikt zijn voor de bloemen uit de winkel bande speelgoederen en luxe artikelen in bloemen mag fruit staan. Men zie de

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2