IIbehoort wijn hart Woensdag 21 November 1926. Ü5e Jaargang. Een modern Zeeppoeder N°. 159. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Schipper, waarheen iB FEUIL.i_.ETON GOESCHE Uitfave Naamlooz. Vennootschap Goesche Courant COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeowens ti Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2. buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Wanneer we aan boord zijn van een schip op zee, en we zien in de verte op de blauwe watenen een ander sdhip, dan worden aan boord van ons schip allerlei vlaggetjes gehesdhen en evenzoo aan boord van het andere sdhip. Elke vlag heeft een beteekenis, elke vlag be duidt een vraag of een antwoord. De stuurman kent die taal: Waar vandaan? Waarheen? Goede reis gehad? Iets bij zonders ontmoet? Zieken aan boord? Ge brek aan 't een of ander? Geheele ge sprekken worden op die wijze gevoerd, waaruit blijkt de belangstelling in elkan ders lotgevallen bij die schippers op de onmetelijke zee. In het leven der volkeren zijn wij he laas nog ver verwijderd van die op rechte belangstelling bij de schippers op de wijde wateren. De wereldoorlog heeft de nationale tegenstellingen verscherpt, de economische betrekkingen tusschen de vol keren verbroken, en sommige naties er 'zelfs toe gebracht, zich af te sluiten door dreigende muren van invoerrechten. Maar spoedig werd bemerkt, dat die hooge invoerrechten aan de eigen volks huishouding schade toebrachten, en juist verhinderden dat datgene, wat het eigen land in het internationaal verkeer bij de productie van bepaalde goederen vóór heeft, tot zijn volle recht kwam. Met iederen oorlog, waarbij elk der volkeren als een gesloten geheel strijdt, is onvermijdelijk een versterking van het nationaal gevoel verbonden. Maar een gezond nationalisme valt volkomen te rijmen met een vrij ruilverkeer, dat het internationaal verkeer in de hand werkt en de eigen welvaart bevordert. Want wij-handel beteekent, dat alle menscben volmaakt vrij zijn in het uitoefenen van handel en industrie, terwijl een hoog ta rief van invoerrechten medebrengt, dat het volk waarvoor het geldt, tegenover de geheele wereld komt te staan. Schipper, waarheen? Naar de solida riteit der wereldhuibhouding, gegrond op nationale verscheidenheid SCHOOL EN KERK. Een schoppende onder wij ze res. De gemeenteraad van Blcemendaal heeft ongevraagd ontslag verleend aan mevr. K., onderwijzeres aan de openbare la gere schooi te Vogelenzang. Over deze ontslagkwestie is in een geheime raads zitting langdurig gesproken. Met 11 te gen 3 stemmen werd een motie verwor pen van 3 leden om uit te spreken dat de staat van ontslag in dit geval te zwaar is. De voorstellers wenschten te volstaan met een schorsing van een maand, zonder uitbetaling van salaris. Toen deze motie verworpen werd en het voorstel van door Hedviig Gourths—Mmhlor* Hij was een man, die een wouw ge lukkig wist te maken. Met welgevallen en zeer tevreden met zichzelf streek Cro- ner over zijne mooie snor, rekte zich trotsch uit om naast Carry's trotsche, slanke verschijning niet te klein te lijken. Met stralende oogen vertoonde het ver loofde paar zich aan de gasten. Ook Carry's gelaat straalde van geluk, want zij wilde aan de afgunstige blikken rond zich toonen, dat zij een gelukkige, benijdenswaardige verloofde was. Maar met heimelijke blikken zocht zij Gunter Valberg, Deze stond, nadat hij de zaal weer binnen was gegaan, tegen een pilaar geleund en keek met bran dende blikken naar Carry. Zijn hartstocht voor het mooie meisje was opnieuw ontvlamd. Hét had hem moeite gekost haar zoo koel en rustig te antwoorden. Hare schoonheid had zijne zinnen geprikkeld. Maar 't was nu een ander gevoel, dat hij voor haar had. De achting en de vereering, die te voren onafscheidelijk van zijn liefde waren ge weest, waren verdwenen. Zijne ziel was Burg. en Weth. werd aangenomen, ver lieten de voorstellers bij wijze van pro test de besloten vergadering. Bij nadere informatie is gebleken, dat de onderwijzeres een jongen van zeven jaar herhaaldelijk had verzocht geen bla deren, welke voor de school lagen, uiteen te trappen. Nadat dit niet had geholpen, had zij den jongen in den arm geknepen en hem geschopt. Eenige dagen later was bij den jongen een breuk geconstateerd. Echter was niet bewezen, dat dit een ge volg van- 't schoppen was. Op een oudervergadering werd -beslo ten, Burg. en Weth. te verzoeken, de onderwijzeres niet voor ontslag voor te dragen. Burg. en Weth. hadden haar eerst voor twee weken geschorst met behoud van salaris. Daarna hadden zij haar in overweging gegeven ontslag aan te vra gen, omdat zij naar hun meening de ka raktereigenschappen miste voor onderwij zeres, met de mededeeling dat, indien het ontslag niet werd aangevraagd, Burg. en Weth. zouden voorstellen, het haar te ver kenen. Het ontslag werd niet aangevraagd en vandaar het voorstel van Burg. en Weth. Het betreft hier een onderwij zeres, die reeds zeven jaar aan de school werkzaam was. De „Tel." wieet hieraan nog toe te voegen dat de Bond van Nederlandsche Onderwijzers zich met de zaak heeft bemoeid. Vermoedelijk zal vernietiging van 't raadsbesluit worden gevraagd. RECHTSZAKEN. Rechtbank te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft N. D. uit Ierseke veroordeeld wegens het rijden met een rijwiel zonder licht tot f5 boete subs. 5 dagen hechtenis. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. „Ons Zeeland". (Uitgave G. W. den Boer, Middelburg). Het jongste nummer bevat o.a. het slot van een interessant artikel over Na poleon's bezoek aan Zeeland. De foto pagina is gewijd aan de te Goes ge houden tentoonstelling van werk der le den van de amateur-fotografen-vereeni- giing. De technische uitvoering van „Ons Zeeland" laat weer niets te wenschen over. PROVINCIE-NIEUWS. Vergunningen voor autobussen. Ged. Staten stellen voor in de Ver ordening op de heffing en invordering van leges ter Provinciak Griffie op te nemen, dat voor het verkenen van een vergunning voor een autobus dienst f5 en voor wijziging of overdracht f2,50 aan leges zal worden geheven. Colijnsplaat. In de Maandag gehou den raadsvergadering waren alk leden tegenwoordig. Ingekomen was een schrij van de hare vervreemd. Slechts hare uiterlijke schoonheid deed zijn hartstocht ontvlammen. Het was niet meer de zui vere gloed eener echte, diepe liefde, die in hem brandde en zijn blik altijd weer naar haar deed gaan. Hij kon niet be grijpen, dat zij zoo teeder en stralend aan von Croners arm rondliep. „Een valsche edelsteen", zei hij, in ge dachten voor zich uitstarend. Een hand werd op zijn arm gelegd. Hij keek op en zag zijn oom voor zich staan. „Dat is ook mijne opinie over de mooie verloofde, beste jongen, maar het is toch beter h'et niet zoo hard te zeg gen", zei baron Viktor kalm. Gunters blank voorhoofd, dat sterk af stak tegen zijn gebruind gelaat, werd rood. „Heb ik hardop gesproken?" vroeg hij aarzelend. „Wees maar gerust, ik alleen heb het gehoord. Overigens zijn er meer valsche edelsteemen op de wereld. Je staat hier zoo alleen.Amuseer je je nog ai?" „Matig, oom Viktor". „Hm! 't Gaat mij net zoo. 't Is geen verheffend en vroolijk gezicht de mooie Carry zich zoo teeder te zien gedragen tegen dkn opgeblazen kikvorsch en de menigte gade te slaan, die daar met ver rukte oogen of met andere gevoelens naar kijkt." „Waarom zoo scherp en bitter, oom Viktor?" „Wel, ik heb plotseling ontdekt, dat ven van Ged. Staten van Zeeland, hou dende bericht, dat het raadsbesluit van 12 October 1925, waarbij Mej. S. E. FeliusRisseeuw op wachtgeld werd ge steld, door de Kroon is goedgekeurd. Tot machinist bij de motorbrandspuit werd benoemd de heer B. Korsuize met 4 stemmen, tegen 3 stemmen op de heer E. J. de Rijcke. Tot plaatsvervangend machinist werd benoemd de heer J. Ver burg Az., met 6 fe temmen, tegen 1 op den heer E. J. de Rijcke. Tot lid van het burgerlijk armbestuur werd herbenoemd de heer P. v. d. Weele Az. met algemeene stemmen. Medeaanbe- volen was den heer W. Adriaanse. Tot lid van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, werd in de plaats van den heer A. J. Ridder, die be dankt had voor een herbenoeming, be noemd de heer M. H. Kievit met 6 stem men, tegen 1 stem op den heer D. J. de Koster, no. 2 van de aanbeveling. Het suppletoir kohier der Hondenbe lasting 1926 werd vastgesteld op f24, Vastgesteld werd de rooilijn voor nieuw te bouwen woningen in de Aohterkerk- buurt. Op voorstel van B. en W. werd be sloten om vrijstelling te vragen voor het vak lichamelijke oefening tot 1 Januari 1929. Besloten werd verder om een geldlee- ning aan te gaan groot f3250,in gaande 15 Januari 1927 en af te lossen in 10 j aarlijksche termijnen van f325, of zooveel meer als de geldmiddelen der gemeente toelaten tegen een rente van hoogstens 5 °/o. De le aflossing zal plaats hebben 15 Januari 1928. Een voorstel van B. en W. om een nieuwe lantaarn aan te schaffen voor de haven, werd aangenomen, terwijl nog werd besloten aan beide gemeentewerk lieden f25,te geven voor overwerk. Ierseke. Tot notabelen der Hed. Herv. Kerk alhier, zijn gekozen de heeren G. Schouwenburg en G. Paaiuwe. Kapelle. Door de daartoe in de zit ting van 18 Oct. j.i. benoemde onderwij zers tot het geven van vervolgonderwijs is het verzoek van den raad der gemeente alhier door hen ingewilligd en is met het geven van onderwijs een aanvang geno men met 20 leerlingen. Als gemachtigden in het kiescol lege der Ned. Herv. Kerk te Kapelle werden herkozen Jan Bayens met 97 stemmen; C. de Jager met'93 stemmen; M. Glas Jbz. met 89 stemmen en J. van Wingen met 91 stemmen. Opgekomen 106. 14 diverse stemmen. Bij de gehouden stemming voor een gemachtigde in het kiescollege, vaca ture P. van Oeveren, die gekozen was als diaken verkreeg C. O bewaarde 38 stemmen, Johs. Schipper 14 stemmen. 14 blanco en 21 diverse stemmen. Opgeko men 102. Herstemming tusschen C. Osse- waarde en Johs. Schipper. Middelburg. In de raadsvergadering van 26 Juli hebben B. en W. naar aanlei- leiding van den brand in het „Grand je mij zeer na" aan 't hart ligt en je bleek gelaat verstoort mijn zielsrust. Ik stel je voor stiletjes uit te knijpen en in een rustig hoekje ver van het feestgedruisch, een fleséh wijn te drinken, 't Bevalt me hier ai even slecht als jou. Je ziet er werkelijk miserabel uit". „Ik heb wat hoofdpijn, oom Viktor". Baron Viktor stak zijn arm door dien van Gunter. „Ja, ja, dat ken ik. Maar ik zal je eens wat zeggen, mijn jongen. Vele vrouwen zijn niet waard, dat een eerlijk man hoofdpijn om haar krijgt. En deze Carry von Platen zeker niet. Ik ken dit soort". „Och, oom, alstublieft ik ..Ja, ja, kerel, 't is al goed. Wees blij, dat je niet in Groners plaats bent, hoor je? Van alle leelijke dingen is het lee- lijkste een berekenende vrouw. Dat is de eenigste vrouw, die ik niet kan uit staan. Kom, wij ontsnappen en drinken onze ergernissen weg met een goed glas wijn. Dat is beter dan hier te blijven staan en jezelf hoofdpijn te bezorgen". Met deze woorden trok hij Gunter met zich vmee. Langzaam gingen zij door de zaal en verlieten het feest. 't Was èenige dagen later. Tegen vier uur in den middag reed er een eenvoudig huurrijtuig voor de villa van baron Val berg. Het huis lag in een tuin en of Hotel" medegedeeld ernstig te overwegen het aanvullen van de Politieverordening met zoodanige bepalingen, dat hotels en dergelijke gebouwen zullen moeten voor zien zijn van brandkranen en brandblusch- middelen, alsmede van de noodige brand trappen en branduitgangen. Bij nadere overweging stellen B. en W. thans voor desbetreffende voorschriften niet in de politie- doch in de bouwverordening op te nemen en daarin te bepalen, dat met betrekking tot gebouwen bestemd voor godsdienstoefeningen, vergaderingen, bij eenkomsten voor het geven van voorstel lingen of uitvoeringen, hotels, ziekenhui zen, fabrieken, werkplaatsen, winkels of dergelijke gfebouwen, B. en W. bevoegd zijn nadere eischen ter voorkoming van brandgevaar te stellen. Wolfaartsdijk. De bazar ten bate van de cursys voor huisvlijt (welke cursus kosteloos aan de leerlingen zal worden gegeven) zal niet 25, 26 en 27 Nov. worden gehouden, maar 7, 8 en 9 Dec. Er zijn nog verschillende stukken in be werking ten bate der bazar, die op eerst- genoemden datum niet afgeleverd kun nen worden. BUITENLAND. OVERZICHT. Niets geleerd. Men heeft het Frankrijk en andere landen wel eens kwalijk genomen, dat zij zeer sceptisch staan tegenover de vre delievende bedoelingen van Duitschland. Toch hebben bedoelde staten niet geheel ongelijk. Dikwijls heeft het er veel van weg dat Duitschland's houding een co- medie en dan nog slechts een weinig aanneembaar gemaakte oomedie is. Bij onze Oostelijke naburen is een boekje verschenen, dat bedoelt te zijn een handleiding voor het Duitsche leger. Dit boekje heeft nog al opzien gebaard in Frankrijk, waar de zin; „Geen enkel Duitsch soldaat mag vergeten, dat het opperst doel van het Duitsche leger is de herovering van de verloren provincies en koloniën", bijna als een openlijke oor logsverklaring wordt beschouwd. Niet alleen de Fransche bladen zijn over het boekje gevallen, ook de Engel- sche couranten wijdden aan de verschij ning ervan artikelen. De „Times" oor deelt al dadelijk het gebruik van het woord „Heer" opvallend, terwijl het oude Duitsche leger toch geacht moet worden niet meer te bestaan. Daar de eerste oplaag spoedig was uitverkocht, is reeds een tweede ver schenen, waarin men een uittreksel van het Verdrag van Versailles heeft opge nomen. Dit uittreksel begint met de woor den: „Ten gevolge van de ineenstorting zijner bondgenooten, maar vooral ten ge volge van de uithongering der bevolking door de blokkade, welke tegen het Vol kenrecht inging, kon Duitschland, hoewel te velde ongeslagen, den oorlog niet voortzetten". Dan worden Wilson's veertien punten opgesomd, gevolgd door een samenvat- schoon er een breede poort aan het hek was, en een breede rijweg tot voor het huis voerde, lag deze poort toch een weinig verscholen en liet de koetsier dus zijn rijtuig op de straat stilstaan. Naast de groote poort was een kleine deur waar een bel was aangebracht. Toen het rijtuig stil hield steeg er een slanke, jonge dame uit, gekleed in een donkeren reismantel. Zij betaalde den koetsier, nam de kleine, bruine reistasch, die op de bank van het rijtuig naast haar gestaan had en keek met groote, donkere oogen eenigszins angstig en onzeker door het ijzeren hek naar de voorname villa voor haar. Het rijtuig, dat haar gebracht had, reed weer weg en nu stond het jonge meisje alleen in de stille straat. Eindelijk scheen zij een besluit te hebben genomen en drukte op de electrische schel. Zij beefde van schrik, toen dadelijk daarop de kleine deur als door onzicht bare handen bewogen, opensprong. Maar zij klemde de lippen vast op elkaar, ging met schroomvallige schreden door de poort en betrad het kiezelpad, dat naar de villa voerde. Op het overdekte bordes stond al een knecht in voorname, donkere -livrei op haar te wachten en keek haar eenigszins verwonderd aan. Het jonge meisje haalde diep adem, alsof zij moed wilde scheppen. Toen trad zij op den knecht toe. „Is baron Valberg thuis?" vroeg zij* ting van de militaire clausules van het verdrag van Versailles, onder het op schrift Duitschland's weerloosheid. Duitschland, wordt verder gezegd, ver klaarde zich bereid te ontwapenen, mits de andere landen dat ook zouden doen, en dan volgt een tabel, waarin het aan tal ge wapenden per 1000 inwoners der verschillende landen is opgenomen. Frankrijk heeft er 21 tegen Duitschland minder dan 2. Er wordt herinnerd aan het „heldhaf tig besluit" om de vloot bij Scapa Flow te laten zinken. Dan komt als conclusie: „Een vrede, welke 4 millioen Duitschers onder vreemde heerschappij brengt, is een voorbeeldelooze zonde tegen het Duitsche volk, gaat in tegen het beginsel van zelfbeschikking en draagt de kiemen in zich van nieuwe oorlogen". Dit wordt punt voor punt nader uiteengezet. Zoo heet het in zake den Elzas: „het oude land der Alemanni behoorde tot 1681 het Duitsche rijk, werd toen gestolen door de Franschen. Werd in 1871 her overd door de Duitschers en is heden ten dage voor 87 Duitsch". Hieraan wordt toegevoegd, dat de bewoners thans vech ten voor de bewonderenswaardige auto nomie", welke zij van 1871 tot 1918 genoten. Op alle verloren gebied wordt een commentaar geleverd, welke den indruk moet wekken van grove onrechtvaardig heid. l i Men ziet, in den geest van Lo carno, Genève en Thoiry is deze trachtend vastheid aan hare stem te geven. 1 I De knecht keek onderzoekend in het smalle, bleeke gelaat van het jonge meis je, waaruit de groote re donkere oogen hem opgewonden en angstig aankeken. Hij wist niet wat hij van haar denken moest. Hare kleeding was eenvoudig, maar elegant en haar geheele optreden was, niettegenstaande haar onzekerheid, toch volmaakt ladylike. Dat had de die naar van den baron al gauw gezien. En hij antwoordde beleefd: „Baron Valberg is op 't oogenblik niet thuis". „Wanneer zou hij terugkomen?" vroeg het jonge meisje verder. „Dat kan ik u niet zeggen." „Maar vandaag komt hij toch weer thuis? Hij is toch niet op reis?" „Neen, baron Valberg is niet op reis. Misschien komt hij gauw naar huis, maar het kan ook wei vanavond laat worden." Een oogenblik overlegde het meisje met zichzelf. Daarna gaf zij plotseling den knecht haar reistasch. „Neem dit aan! En breng me in de ontvangkamer van baron Valberg. Ik zal daar op hem wachten", zei zij zeer be slist. Eenigszins verbluft door dezen beve lenden toon nam de knecht half onwil lig de reistasch aan. Maar hij stond be sluiteloos te denken wat hij doen zou- (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1