"Backin' 60ESCHE COURANT I BI66ELAAR! Voor de VrouW BIJVOEGSEL Engelsche Cake DrOehker's Bakpoeder VAN DE VAN VRIJDAG 19 NOV. 1926. I 1 BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. „Appassionata", door Fannie Hurst. (H. P. Leopold's uitg.-Mij., Den Haag). Uit Amerika komt maar weinig lec tuur die de belangstelling vast houdt nadat de laatste bladzijde is omgeslagen. Heel veel met litteratuur heeft het Amerikaan- sche boek gewoonlijk niet uitstaande. De werken van Fannie Hurst vormen een uitzondering. Eerst bracht deze -schrijfster haar boek van goedheid: „De sloof" en thans verrast ze weer met „Appassionata", de jeugdgeschiedenis van de mooie vrome Laura Regan, die tijdens hare verloving inziet dat zij niet voor het aardsche hu welijk geschikt is, maar voor het Hemiel- sche, tijdens dit leven te sluiten in het klooster der zusters van barmhartigheid. Fannie Hurst geeft een knappe psycho logische ontleding van het ietwat ge exalteerde meisje, wier hart uitgaat naar alles wat lijdt. Knap geteekend zijn ook de menschen uit Laura Regan's omgeving, de vader die door een attaque gebrekkig is geworden van lichaam, maar die ieder een onder den duim houdt en een auto riteit in zijn huis is, „leeft" voor ons, evenals de zielige moeder, die schuw is en die eerst wat gaat beteekenen na ge storven te zijn. Hoe goed is iedere figu' uit dat werk opgezet en volgehouden. Even belangrijk als de technische kwa liteiten van dit bqek is de sfeer die het inhoudt. Fannie Hurst moet wel een zeer gevoelige ziel hebben om haar hoofdper soon zulk een groote liefde voor de men schen en voor God te kunnen meegeven. Welk een goedheid straalt dit boek af. De vertaling van Mevr. Van Schaik- Willing is zoodanig, dat men geen be tere verlangen kan. „Naar onbekend Midden-Azië", door Ph. C. Visser. (Nijgh cn v. Ditrtiar's Uitg. Mij., R'dam.) De heer Visser, die ook hier ter stede onlangs voor een enthousiast gehoor een lezing heeft gehouden over zijn tweeden kara-korum-tocht, heeft over zijn interes sante en gevaarvolle expeditie thans een lijvig boekwerk geschreven. De ontdek kingsreiziger blijkt daarin een even pret tig schrijver als hij vertelier is. Hij ge waagt van de voorbereidingen van den tocht, van het doel, hij voert den lezer me de naar het onbekende gebied en laat hem deelen in de emoties die de heer Visser en zijn gezellen te verwerken hadden. Een zestigtal schitterende foto's verluch ten het ongemeen aantrekkelijke werk. Gezien het enthousiasme dat den heer Visser na zijn lezing ten deel viel, zal ook dit boek van zijn hand, hetwelk den tocht meer uitgewerkt beschrijft dan een rede doen kan» de belangstelling trekken die het ten volle verdient. Werken van Ne- derlandsdhe ontdekkingsreizigers zijn zóó zeldzaam, dat de exemplaren die verschij nen, de aandacht zullen hebben, van een ieder, die het waardeert Nederlander te zijn. De heer Visser heeft het boek op gedragen aan zijn reisgenooten. „C. R. 133", door Maurits Dekker. (H. P. Leopold's Uitg. Mij.. Den Haag) De vermechaniseering der wereld, de steeds grooter wordende rol welke de machine te vervullen krijgt is voor Mau rits Dekker aanleiding geworden tot het schrijven van een toekomstroman. Hij brengt ons in een gefantaseerde maat schappij, waar alleen plaats is voor „Denkers" en „Werkers". De „Denkers" zijn vrije menschen, de „Werkers" zijn naamloozen, genummerden en geuoiform- den die in kazernes ondergebracht zijn en het recht missen over zichzelve te be schikken. We malden kennis met allerlei machines en toestellen die nog niet be staan, maar die we ons zelfs zonder heel veel fantasie op papier wel kunnen indenken. Er wordt een complot gesmeed om de heerschappij der „Denkems' om ver te werpen., hetgeen mislukt door toe doen van een gepromoveerd „Werker en een verpleegster, die door de Liefde tot elkaar gebracht zijn. Dit boek mist het geniale dat Jules Verne's werken aantrekkelijk maakt; als fantasie is het echter niet onverdienste lijk. Het ontbreken van het menschelijk 'gevoel in de machine Maatschappij is aannemelijk, behalve voor den hoofd persoon. Deze figuur komt trouwens nergens bovéo het middelmatige uit, zijn streven is onvolkomen aangeduid, en mist de overtuiging die sympathie schept. „De mannenhaatster", door Gertie De S. Wentworth-James. (Bruna en Zoon's Uitg. Mij., Utrecht). De hoofdpersoon van dezen roman, de verdienstelijke, pas ontdekte danseres Lmda Henniman wordt op een. ruwe wij ze uit den sluimer harer liefde voor een operette-zanger gewekt. In haar vrouwe lijke inkonsekwentie schrijft ze deze ont goocheling op alles wat man heet, ze zoekt de eenzaamheid op en gelooft een mainnenhaatster te zijn geworden. Zoodra evenwel de ware „hij" opdaagt blijkt hoe gevaarlijk het is te generaliseeren, vooral als het een ongelukkige liefde betreft. Linda volgt de roepstem van haar hart en bloed, wordt gelukkig en ziet in hoe verkeerd het is mannen te haten. Dit is de hoofdlijn van het boek, dat eemige aardige verwikkelingen bevat, vlot geschreven is en soms die specifiek-Engel- sche humor heeft, welke doet glimlachen. Verschillende uitgaven. „Licht", uitgave W. de Haan, Utrecht brengt deze week artikelen over „De Krant", „Holbewoners", „De oude my steriën in de Geneeskundige", „Neder- landsche boekdrukkunst", „Het schaak spel en zijin geheimen". Verder vele be langrijke foto's. Bij Van Holkema en Warendorf's Uitg. Mij. te Amsterdam verscheen in de pagekop-serie „De Meiclub ontbonden", door Tine Brinkgreve-Wicherink. Dit al ler genoeglijkste verhaal zal bij de meis jes in den smaak vallen. Bij de Hollandia-drukkerij te Baarn zag het licht „De klas van 12", door Carry van Bruggen. De schrijfster heeft op zeer aantrekkelijke wijze de lotge vallen van de meisjesklas te. boek ge steld. Het boek boeit van het begin tot het einde. Over tegels, ruiten en spiegels. Een rechtgeaard huisvrouw heeft geen rust, voordat alles om haar heen glanst en glimt, wat glanzen en glimmen lean. Dus: tegels ruiten en spiegels! Bij het reinigen van tegels is het zaak, zoo min mogelijk de witte voegen te raken. Daar om raadt men meestal aan, de tegels met een schoonen linnen doek stevig af te nemen. Maar zijn de tegels nu eenmaal vuil, dan moeten ze met wat koud water afgenomen worden. Vette tegels boven gasstel in de keuken, of boven fornuis, moeten met zeepsop -afgenomen worden. In beide gevallen toch nog weer met een linnen doek na wrijven. Het is mo gelijk, dat door deze behandelingen de mooie witte Voegen vuil worden. Om dit weg te nemen, wrijven we die voegen met een papje in van krijt met water. Dat onze ruiten niet helder zijn, kan verschillende oorzaken hebben. De ruiten worden gewoonlijk afgenomen met spons en lap, met gewoon schoon water. Maar als het vriest, kan dat niet, omdat dan de ruiten zouden bevriezen en we er heelemaal niet door zouden kunnen kij ken. In dat geval nemen we ze af met wat spiritus. Om het ijs van bevroren ruiten weg te nemen, gebruikt men een spons met pekel. Wanneer de zon op de ramen staat, moeten ze noch met spi ritus, noch met water afgenomen wor den. In beide gevallen zouden er vlekken op komen. In dit geval moeten ze schoon gewreven worden met zacht krantenpapier of met linnendoek. Heeft U met het zee pen van de raamkozijnen enz. zeepsop op het glas gemorst, neem die vlekken dan weg met een doek of lap met azijn. Ook kalkvlekken worden daarmee ver wijderd. Wanneer de slordige schilder Uw ramen met verf bespat heeft en de vlekken nog niet te sterk gedroogd zijn, kan terpentijn helpen. Anders moeten ze reggeschuurd worden met een geldstuk, b.v. een cent. En de spiegels? Nooit af- lappen met water of zeepsop. Slechts opwrijven met zachte doeken. En zijn er vlekken, dat helpt brandewijn wel, of an ders een papje van krijt met brandewijn. Helpende handen.... Zijh die aardappelen altijd zoo slap en vochtig, als ze op tafel komen? Maar waarom zet U ze dan ook met het dek sel op de schaal op tafel? Laat het deksel er af, want anders absorbeeren de aardappels weer hun eigen dampen en worden week en onsmakelijk. Die moddervlekken op Uw parapluie kunt U wegwrijven met een lapje mét brandspiritus. Is die spons vuil en vettig? Die kunt U vlug reinigen door haar een paar maal uit te spoelen en uit te knijpen in een emmer, waarin ongeveer een 'iter wa ter en het sap van een citroen. Spoel wollen kledingstukken altijd uit in schoon water van dezelfde tempera tuur, als waarin ze gewasschen werden. Die melkvlekken in wollen stoffen kunt U met water er moeilijk uit krijgen. Maakt U liever een papje van benzine met magnesia. Stalen voorwerpen (messen enz.) die geroest zijn» moeten met een doorgesne den ui afgewreven worden en dan een dag blijven liggen. Daarna polijsten met een papje van amaril-poeder en petro leum. Die bandhaniddoeken, met gekleurde strcepen, moeten niet eerder gewasschen worden, dan dat ze een nacht in koud water met een handvol zout hebben ge staan. Dan in heet zeepwater uitwas- schen» waarin een kopje azijn is ge- Het behoud van de traploopers is, op elke trede er een kussentje onder te leg gen, z.g. looperkussentjes. Het is, vooral voor lange trappen» een heel karwei die te maken. Maar we kunnen het ook doen met oude kranten; die op de vereischte dikte en maat vouwen. Appe lpudd ing. Daarvoor nemen we op 1 kan water 1V2 pond zure appelen, een citroenschil, 2 ons suiker (zijn de appelen erg zuur, dan wat meer) sap van 3 citroenen en 40 gram witte (of roode) gelatine. De appelen worden, na geschild te zijn, in stukejs gesneden, gewastechen en in het water (dat met den citroenschil aan de kook gebracht is) gaargeJ;ookt. Dan wordt alles door een (paardenharen) zeef ge wreven. Het moes wordt met het citroen sap, de suiker, de geweekte (10 minu ten) en in zoo min mogelijk kokend wa ter opgeloste gelatine, vermengd. Af en toe roerend laten we het mengsel gelei achtig worden» waarna het in een pud dingvorm (vooraf met koud water om gespoeld) gegoten, wordt. Na afkoeling op een vochtigen schotel storten. Geef er vanille-saus bij. SPORT. Voetbal. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor de Zuidelijke 2e klasse A luidt: ZeelandiaV. S. C. D.O.S.K.O.—L.O.N.G.A. AllianceV lis singen BredaRoosendaal. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor de Zuidelijke derde klasse A luidt: S.I.N.O.T.O.-—Zeelandia II. TerneuzenZ ierikzee. Vlissingen II--Walcheren, Middelburg IIGoes. Propaganda-wedstrijd. Zondag a.s. speelt het eerste elftal van de Middelburgsche voetbalvereeiiigimg Middelburg een propaganda-wedstrijd te gen een elftal dat samengesteld zal zijn uit de beste elf spelers van Zeeuwsch Vlaanderen. SCHOOL EN KERK. Scheepvaartonderwij s. De door den minister van financiën ingestelde scheepvaartcommissie (welker eerste verslag met betrekking tot de bij de scheepvaartinspectie en raad voor de scheepvaart, in te voeren bezuinigingen korten tijd geleden is verschenen) onder zoekt thans welke bezuinigingen kunnen worden verkregen bij de scheepvaartsdho- len en de examens voor de scheepvaart. Is Vaz Dias goed ingelicht, dan overweegt de commissie in haar verslag niet voort te zetten eenige scheepvaartscholen in het Noorden van ons land; en dat ook voor de examens voor de scheepvaart ingrij pende veranderingen zullen worden voor gesteld. Vrouwelijke ger. predikanten. Eenigen tijd geleden werd bericht, dat bij de Geref. kerken in den Elzas voort aan ook vrouwelijke predikanten konden worden beroepen. Het jaarverslag dier kerken vermeldt nu de voorwaarden, waar onder deze toelating zal kunnen geschie den. Eerst blijkt, dat de dienstdoende naar Oetker's^ReccpJ, gebakken met een voor direct gebruik gereed Gistpoeder. Batkin vervangt de Gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. 250 gr. boter f 0.70 of margar. f 0.30 250 gram suiker,,0.13 12 eieren0.72 500 gram tarwebloem0.16 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.071/9 150 gram krenten....0.08 l citroen 0.05 f UI1/» Bereiding: Boterensuikerroere men totroom en voege-langzamerhand de eierdooiers bij. Dan roerc men het met Backin vermengde meel, de. krenten, de geraspte citroenschil en ten laatste het zeer stijfgeklopte eiwit erdoor, waarna men de massa in een inge- vetten, langwerpigen cakevorm stort, om ze bij middelmatige hitte I h 1)4 uur te bakken. Deze cake ts bijzonder smakelijk, een zeer gewild gebak bij familie«feestelijkheden Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker. en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis*receptenboekje tóezenden. predikanten voor het grootste deel be staan uit ouderen. De helft hunner is reeds die vijftig gepasseerd, terwijl een vierde deel reeds ouder is dan 60 jaar. Reeds 15 Zwitsersché theologen hebben in den Elzas een gemeente gekregen, ter wijl men nu hoopt de vacaturen te kunnen vervullen met vrouwelijke predikanten. De Sylnode nu besloot in principe vrou wen toe te laten, die op de gewone wijze aan een universiteit in de theologie ge studeerd hebben. Haar wordt het venia contionandi (het kanselrecht) toegekend. Deze vrouwen kunnen tot het predikambt ingezegend worden na een onderzoek pro miinisterio. Zij krijgen dan het recht van de bediening des woords en der sacramen ten. De consistoriën kunnen dan kerke raden de machtiging verleenen deze vrou* lijke theologen te beroepen eerstens als vicarissen voor den geheelen predikants- dienst. De Syjnodale commissie zal nadere voorschriften uitwerken ter vaststelling van de plaats der vrouwelijke predikanten en van hare rechten. PROVINCIE-NIEUWS. De Z.L.M. Maandag 29 Nov. te half tien zal de Z.L.M. in het Schuttershof te Middel burg vergaderen. Op de agenda is alsnog geplaatst een verzoek van de afdeeling Gapinge, lui dende: „Kan de Z.L.M. haar invloed doen gelden ter verbetering van de V leeschprijzen Stroom uit België. Nadat de gemeente Overslag sedert 1923 zonder succes bij de Ged. Staten van Zeeland en de Prov. Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij pogingen had aangewend om aansluiting bij het elec- trisch net van genoemde maatschappij te krijgen, is thans vergunning verkregen stroom te betrekken uit de naburige Belgische gemeente Langerbrugge. Men hoopt, dat nog dezen winter daarvan zal kunnen worden geprofiteerd. De kerk te Kap el Ie. Onze correspondent te Kapelle deelt ons mede, dat men bij de uitgraving van de consistoriekamer te Kapelle, die vol gens de kroniekschrijver Bijlo aangebouwd is in de 16e eeuw, benevens grafkelders die zelf schuin onder die fundamenten zaten» nog heeft gevonden een geraamte; zeer waarschijnlijk aangespoeld bij over strooming. De afdruk in het zand, was duidelijk zichtbaar, één arm lag in uit gestrekte houding, zoodat men hier niet hoeft te twijfelen aan een ter aarde be steld lijk, vooral met de uitgestrekte hou ding van den arm. De onderscheidene zandlagen die men aantrof zijn ook mede een bewijs hiervoor, dat zeker de kerk veel lager geweest is, steeds weer hebben' ophoogingen hiertegen plaats gehad. Tot diep onder de fundamenten van koor en kerk had men deze vondst. De beenderen zijn in het koor in een der vele grafkelders, die men aantreft, opgeborgen. De kroniekschrijver Bijlo meent «dat deze kerk dan ook ouder is dan het jaartal 1427 dat men aangeeft, misschien is deze vondst wel een staving voor dit argument, het wordt door hem met verscheidene voorbeelden aangehaald en beslist tegengesproken, mogelijk heeft eigens hem in 1427 een restauratie plaats gehad of opnieuw opbouwing; in geen geval, als toen de stichting der kerk. Ook bij de 30 c.M. verlaging van den vloer in het nu onderhanden genomen koor der kerk heeft men in een hoek aan den buitenmuur een stuk mooi wit marmer gevonden, o.80 c.M. lang en 25 c.M. breed, praóhtig bewerkt met druiventros sen, jammer bij de opgraving heeft men nog een stuk afgebroken. De Kroniekschrijver Bijlo gewaagt van een marmer wapenbord van Van Tuijl, in de patriottentijd vermoedelijk is ver nield, evenals vele familie-wapens, die of stukgeslagen of weggebeiteld zijn van de grafzerken. Dit wapenbord is later ver vangen door een houten bord dat nog voor de toAibe van Van Tuijl hangt. Zou het niet mogelijk zijn, dat men hier een ondier- of bovenstuk van gevon den heeft? Het is in elk geval niet te hopen dat dit mag verloren gaan. De oplichter. Meer dan waarschijnlijk, is de brille- koopman-oplichter-pseudo oogmedicus,d ie te Koewacht een stofbril voor f27 van de hand deed, ook in Sas van Gent aan den slag geweest. Verleden week al thans, bracht een persoon met een auto een bezoek aan de wijk Zandstraat en bezocht aldaar verschillende personen. Hij gaf voor afgevaardigd te zijn door de Universiteit te Utrecht en specialist oog geneesheer te zijn. En hij besprak het wel en wee der Zaodstraatsche men schen zoodanig, dat hij er inderdaad in slaagde eenige zaken te doen. .Zoo ver kocht hij „doodgewone" brillen voor f2 en f4, verder een a f 12 enz. Het bleek dat alle prijzen hem gewenscht voorkwa men. Bij een boer verscheen hij op het erf en gaf zijn redeneerkunst ten beste, waarop een der kijkers laconiek en zon der bedoeling opmerkte: koopt die prul len toch niet het is een oplichter". Dit gezegde beteekende voor den. „oog- technicus" blijkbaar genoeg om de bee- nien onder de armen te nemen en heel kalm weg te trekken. Geven hooger genoemde prijzen niet direct den schijn van oplichterij toch moet men bedenken, dat de aangeboden brillen vrijwel waardeloos zijn en dat één geval zich heeft voorgedaan, waarbij de oplichterspogingen geheel en al slaagden. Zijn talent en redeneerkunst beinvloedide een der bewoners van de Zandstraat n.l. dusdanig, dat, nadat vast gesteld was, dat de klant „slechte" oogen had en hij binnen een paar maanden stekeblind zou zijn, de aftruggelaar er in slaagde tot honderdzestig gulden van een bril te maken. Twee fleschjes water, waarvan één voor de oogen en het twee de voor de voeten waren bij den prijs inbegrepen. En bemerkende, dat de man nog meer centen had, probeer de onze universiteitsman een tweede bril (om te lezen) van de hand te doen voor honderd vijf en twintig gulden. Na dit buitenkansje vertrok hij ijlings per auto. Actie tegen het Belgische verdrag. Het bestuur van de afdeeling Zeeland van het nationaal comité van actie tegen het Nederlandsch-Belgische verdrag heeft de leden van die afdeeling opgeroepen tot een vergadering op a.s. Zaterdagmid dag te Middelburg. Aan die vergadering zal het voorstel worden voorgelegd, hand- teekeningen van Zeeuwsdhe kiezers en kiezeressen te verzamelen op een petion- nement aan de Eerste Kamer, verzoekend, haar goedkeuring aan hut verdrag met België niet te verleenen. Voorts zal daar de kwestie besproken worden van het vormen van plaatselijke commissies ter uitvoering van dit denkbeeld. Kruiningen. Woensdagnamiddag verga derde de. gemeenteraad. De voorzitter dóet mededeeling dat op 27 October j.l. kasverificatie van boeken en kas van den gemeenteontvanger heeft plaats gehad. De administratie is in alle opzichten in orde bevonden. Mededeeling wordt tevens ge daan van verleende goedkeuring door Gec Staten aan verschillende genomen raiads besluiten. B. en W. stellen voor op 1 Januari 1927 aan een der onderwijzers van de openbare school te Hansweert eervol ont slag te verleenen wegens overcompleet Na een langdurige discussie wordt be sloten tot ontslag over te gaan, daar het handhaven van dien onderwijzer voor de gemeente een financieel offer zou eischen, vooral ook met het oog op het steeds da lend leerlingental der openbare school te Hansweert. Een tweede voorstel is ont- ilag te verleenen aan den heer Beun. Hier toe wordt met algemeene stemmen beslo ten. Vervolgens wordt de pensioensgrond slag vastgesteld van den veldwachter Van Kleunen. 1 Bij de rondvraag wijst de heer Van der Straaten op den slechten toestand, waarin de vloer van het speellokaal der bewaarschool te Hansweert verkeert. De voorzitter zegt, dat B. en W. reeds ge- ruimen tijd hun aandacht aan den vloer hebben gewijd. Maatregelen zullen dan ootlc genomen worden. De heer Visscher vraagt en krijgt ver lof tot het stellen van eenige vragen over den schoolbouw. Ie. Zijn B. en W. bereid: de in het bestek voorkomende bepaling omtrent de boetebetaling door den aanne- toe te passen. Zoo niet, welke zijn de redenen, waarom ze niet toegepast worden. De voorzitter zegt dat de schoolbouw deze

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 1