schen hoofd-ingelanden onderling. 2e. Wanneer personen, elkaar in dien graad bestaande, tegelijkertijd tot hoofd ingelanden worden gekozen, wordt de oudste in jaren voor benoemde gehouden. In geval van gelijken ouderdom beslist het lot. 3e. Zwagerschap na de benoeming ontstaande is geen reden tot aftreding. 4e. Bij aftreding is niet herkiesbaar de voorzitter, heemraad of hoofd-ingelan- den, door wiens huwelijk de zwagerschap is ontstaan. Ged. Staten wijzen er op, dat thans, het verbod van bloedverwantschap of zwagerschap, bestaat tusschen den voor zitter, de heemraden en de hoofd-iinge- landen, onderling in den tweeden graad, en dit in het vervolg zal worden tusschen den voorzitter en de heemraden onder ling tot in den derden graad en tusschen deze personen en de hoofd-ingelanden en tusschen deze laatsten onderling in den eersten graad. Tegen de voorgestelde ver zwaring van het verbod aan den eenen kant, zoowel als tegen verlichting aan den anderen kant bestaat bij Ged. Staten bedenking en stelden zij daarom voor af wijzend op het verzoek te beschikken. Zij merken nog op, dat de regeling voor den polder Walcheren" needs werd opge nomen in het Bijzonder reglement van 1870 en wellicht al van twee eeuwen vroeger dateert. Leendért Abraham-polder Ten einde het mogelijk te maken de bestaande verdediging uit te breiden van den onderzeeschen oever van, den cala- miteiuzeTi Leendert Abrahampolder, welke uitbreiding bij de peilingen in Augustus j.l. noodzakelijk bleetk, stellen Ged. Sta ten voor, de grens tusschen den polder en den Al-te-klein-polder te wijzigen en te lezen: De lijn, welke den hoek tus schen de buitenkruinlijn van den dijk tus schen den Oud-Bevelandpolder en den Al-te-kiein-polder en de noordelijke kruin- lijn van den inlaagdijk van 1909^011 den LeendertAbrahampolder middendoor deelt. Begrooting 1926. Voorgesteld worden eenige wijzigngien in de begrooting 1926 van de Provinciale inkomsten en uitgaven. Aanleg rijwielpad. Naar Ged. Staten gebleken is, bestaat langs den provincialen weg wederzijds Sluis in verband met de toeneming van het doorgaand verkeer groote behoefte aan een rijwielpad. Deze toeneming ge paard met de omstandigheid, dat naast de keibaan op een der bermen een tram baan gelegen is, waardoor reeds onge lukken met doodelijken afloop ontstaan zijn, maakt het naar de meening van Ged. Staten zeer gewenscht tot splitsing van het verkeer over te gaan en een rij wielpad langs dien weg aan te leggen. Blijkens het ontwerp van den hoofd ingenieur komt het pad ter breedte van 1.50 M., loopende van Draaibrug naar Sluis op den zuidelijken berm en van Sluis naar de rijksgrens, op den noor delijken berm tusschen die trambaan en de noordelijke boomenrij. Voor de con structie van het rijwielpad zal langs het eerste gedeelte weg o.m. gebruik ge maakt kunnen worden van oude keien, welke van de vernieuwing van de kei- baan van dezen weg beschikbaar zijn of komen, terwijl het pad langs het twee de gedeelte in verband met zijne bijzon dere ligging van eenvoudige constructie zal kunnen zijn en weinig kostbaar. On der St. Anna-ter-Muiden zal een stukje van 26 vierk. M. tuingrond van H. J. de Bert moeten worden gekocht. De to tale kosten worden geraamd op f4800 en stellen Ged. Staten voor, aanleg van het pad en aankoop van den tuingrond te besluiten. (Wordt vervolgd). De kerk te Kapelle. Men schrijft aan de „N. R. Nadat voor eenige jaren het gemeente bestuur van Kapelle den bijzonder be- laogwekkenden toren heeft, doen restau- reeren, heeft thans het kerkbestuur, met financieelen steun van rijk en provincie onder de bekwame leiding van den ar chitect H. van der Kloot Meyburg, het niet minder interessante noordelijk bij- koor doen herstellen. Niet alleen is het monument hierdoor voor verval behoed, maar zooials dat bij dergelijke restauraties meer gebeurt, zijn bij de werkzaamhe den bijzonderheden van den oorspronke- lijken bouw aan den dag gekomen, die achter een later aangebrachte steenen of pleisterlaag waren verscholen. Naast het hoofdkoor, met vijf-tiende Sluiting, dat vermoedelijk uit de tweede helft der dertiende eeuw dateert en in wendig fraaie spitsboognissen en -frieis- jes en kolometten met gefigureerde draag steen tjes bevat en daarvan gescheiden door twee spitsbogen op een kolom van natuursteen met dubbel bladkapiteel en muurkolommen van baksteen, met ban den van zandsteen, is in de vijftiende eeuw een buiten den noordbeuk uit springend bijkoor, met drieachtste slui ting, aangebouwd. Nog later werd ten Westen daarvan een kapel aangebouwd, waardooi* het hoog© venster in den westmuur voor dit bij koor werd gedicht. Hieraan kon nu na tuurlijk niets worden veranderd. Voor dien dag echter kwam in dezen muur een nis en, boven in den top, over de kapel uitstekend, een topvenster, waarin de tra- oeering nog gemakkelijk op de juiste plaats kon worden aangebracht. Ook van de ove rige ramen kon de fraaie traceering met gebruikmaking van de bij het monument zelf gevonden gegevens worden hersteld. Onder het zuid-oostelijke venster werd een later gedichte, doorgang gevonden, waarbij een der geheugen nog in den dik ken muur aanwezig bleek. Aanwezig waren eenige fragmenten ge brandschilderd glas, deelen vermoedelijk van een raam, door Jhr. Ver us van Cats heer van Bruëlis, Capelle en Biezelinge, in 1628 aan de kerk geschonken. De wapens van hem en zijn echtgenoote, Geertruyt van Wassienaer, henevens dat van een zijner kw artieren, Sandelin, zijn thans symmetrisch geplaatst, in de venstens op genomen. De vloeren van koor en bijkoor, die in den Franschen tijd door de hoeven der paar Jen van de Napoleontische rui terij reeds groootendieels waren gehavend en die in onzen tijd nog slechter wanen geworden door de wielen dier dorpsbrand spuit tot bergplaats van dit nuttigja doch h'ier toch wel misplaatste instrument, was het fraaie Gothische koor gedegra deerd zijn thans opnieuw met grijs blauwe plavuizen belegd. Daarbij zijn een paar grafzerken ingemetseld, die voor dien elders waren en daar gevaar liepen. Behalve de tombe van Jhr. Philibert van Tuyll van Seroos kerke 1639) en diens echtgenoote, in 1878 op last van een der inzaten gerestaureerd, vindt men hier thans o.a. de grafzerk van Adrianus Jacobszone Sack, kannuinnik der kerk, gestorven in 1523; het koperen gegraveerde middenstuk echter is verdwenen*). Ook is hier aange bracht de zerk van zekeren Willem Huys- sen, gestorven in 1509 waarvan echter slechts drievierde gedeelte is bewaarden die tot voor kort buiten de kerk vóór den waterput lag. Bij de werkzaamheden onder den vloer der later aangebouwde consistoriekamer is een grafkelder met het jaartal 1649 en eenvoudige beschildering ontdekt, die voor ze dicht ging door den bouwkundi gen opzichter nauwkeurig is opgenomen. Het gesmeed ijzeren kruis, dat evenals bij het hoofdkoor het geval is, op het nok-einde van het bijkoor prijkte, kon wegens zijn slechten toestand niet meer worden aangebracht en is aan liet mu seum van het Zeeuwsch genootschap ge schonken. Mogen nu de middelen worden ge vonden om ook het muurwerk van het hoofdkoor van de ontsierende pleister laag te ontdoen en ook deze vensters in hun ouden vorm terug te brengen. Mr. Blois van Treslong Prins in zijn werk over de genealogische en heral dische merkwaardigheden in de Zeeuw- sche kerken en Bijlo in zijn Kroniek van Kapelle-Biezelinge geven deze zerk als verloren op. Hij is door den secretaris der Provinciale archaeologische commis sie teruggevonden. Colijnsplaat. Dinsdagavond hield het harmonie-gezelschap „Wilhelmina" in ca fé „Coomans" alhier zijn jaarlijksche al- gemeene vergadering van werkende le den en donateurs, bijgewoond door alle werkende leden en 12 donateurs. Uit diet jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal werkende leden thans 27 be draagt en 4 leerlingen, en 65 donateurs. In het afgeloopen boekjaar bedroegen de ontv. f 637,94V2, de uitgaven f533,07, dus het goed slot is f104,87V2. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering van den Bond van harmonie- en fanfare vereenigingen, die op Zaterdag 20 Nov. zal worden gehouden, werd be noemd de heer J. de Looff en tot plaats vervanger de heer J. Huisson. Uitgeloot werden twee aandeelen der rentelooze geldleening. Daarna kwam aan de orde bestuurs verkiezing, wegens periodieke aftreding der heeren J. Huisson als voorzitter, H. M. Haringman als vice-voorzitter en Janse als secretaris. De aftredenden had den zich niet meer herkiesbaar gesteld. Tot voorzitter werd gekozen de heer K. van den Berge, tot vice-voorzitter de heer J. de Looff, tot secretaris de heer M. J. Schikker. Door benoeming van den heer K. van den Berge tot voorzitter was de post van penningmeester vacant geraakt, waarvoor gekozen werd de heer P. C. de Lange. Ten slotte werden de aftredende voorzitter en vice-voorzitter tot eere-voorzitter en eere-lid benoemd. Hansweert. In de commissie voor [iet op 20 April 1927 en volgende dagen te Arnhem te houden vergelijkend examen voor kommies der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen, heeft o.a. zit ting als lid de inspecteur M. J. H. Smeets, alhier. HoedekenskerkeMaandag is alhier opnieuw een geval van Febris Typhoidea geconstateerd, bij een meisje, dat steeds behulpzaam is geweest in de zieken barak. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar Werken vlug zonder kramp of pijn. Rij apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Heinkenszand. In tegenwoordigheid van heeren burgemeester en wethouders open de de landbouwoinderwijzer, de heer Cle ment alhier Dinsdagavond een lanclbouw- oursus. Die lessen werden aangevangen met 13 leerlingen. Terwijl Dr. Griep en diens vrouw Dinsdagavond afwezig waren ontstond brand in den scliooirsteen, die van dien aard was, dat de kachelplaat met buis roodgloeiend werden. De dienstbode, die hulp inriep, wist met die hulp erger te voorkomen. Ierseke. Tijdens het lossen van oesters werd de zoon van dhr. Riedijk door een vallend stuk ijzer getroffen. De te hulp geroepen geneesheer comstaleerde hersen schudding en schreef absolute rust voor. Kapelle. De rondgang voor een te hou den St. Nicolaasfeestje voor de kinderen van de bewaarschool bracht f 67,50 op. Middelburg. Gisternacht is in het Huis van Bewaring op den Ko-usteenschen dijk alhier door een drietal gevangenen een poging tot ontvluchting gedaan. Ze wa ren met hun drieën op één slaapzaal. Door het afrukken van paneelen van de deuren wisten ze daaruit te komen. Ze hebben toen nog pogingen gedaan om de sleutels van de buitendeuren, in hun be zit te krijgen, maar dit is hun niet ge lukt, aangezien de nachtsleutels onder be heer van den directeur berusten. De directeur werd in zijn woning wak ker door het geluid dat ze maakten. Hij is opgestaan, heeft telefonisch een der bewakers gewekt, en is gewapend met een revolver naar het gebouw gegaan, wa$r hij licht ontstak. Hij zag toen dat iemand trachtte te klimmen over de af sluiting van een (ook nog afgesloten) terrein in den tuin. De directeur heeft een schot gelost en toen nog een schot in de lucht gevuurd, waarop de man riep: Ik geef me over. De beide an deren waren inmiddels weer in de slaap zaal teruggekeerd. Ovezand. Op de veemarkt waren Maandag aangevoerd 115 stuks hoornvee. De handel was. slap. Schore. De heer Johs. Glerum heeft ontslag ingediend als lid van den raad dezer gemeente. Opvolger is de heer C. Potter Azn. STADSNIEUWS. Scheidsgerecht. In de heden gehouden verkiezing van een lid en een plaatsvervangend lid in het Scheidsgerecht-, voor de Werklieden der gemeente Goes, wegens periodieke aftreding van de heeren M. Heinsdijk (lid) en A. M. Sampon (plaatsvervangend lid), zijn deze personen in gelijke functie herkozen. Pakketpost St. Nicolaas. De directeur van het postkantoor al hier, schrijft ons Stevige en doelmatige verpakking, ge bruik van sterk papier en sterk touw, wordt dringend aanbevolen. Het adres is bij voorkeur op den om slag te schrijven, insluiting van een twee de, los adres is gewenscht. Vasthechting van adressen met lak is niet toegelaten. Aanbevolen wordt de nieuwjaarscor respondentie voor de onderstaande lan-/ den uiterlijk op den daarachter aangegeven datum te verzenden: Argentinië 2 Dec.; Aruba 2 Dec.; Australië 24 Nov.; Bo naire 2 Dec.; Brazilië 2 Dec.; Bntsch- Indië 15 Dec.; Canada 20 Dec.; Ceylon 8 Dec.; China 14 Dec.; Curasao 2 Dec.; Egypte 22 Dec.; Japan 11 Dec.; Mexico 13 Dec.; Nederlandsch Indie (zeepost) 22 Nov.; Nederlandsch Indie (mail) 1 Dec.; Nieuw Zeeland 17 Nov.; Paraguay 2 Dec.'; Peniang 8 Dec.; Phillippijnsche eilanden 27 Nov.; Saba 2 Dec.; Siam 1 Dec.; St. Eustatius 2 Dec.; St. Martin 2 Dec.; Straits Settlements 1 Dec.; Su riname 17 Nov.; Unie van Zuid-Afrika 8 Dec.; Uruguay 2 Dec.; Venezuela 2 Dec.; Vereenigde Staten van Amerika 20 December. Do overtoehtsduur is berekend tot aan het eerste station of de eerste haven van het land van bestemming waar de brievenmalen worden afgegeven. Voor correspondentie voor verder gelegen plaat sen is dus vroegere ter postbezorging gewenscht. „De opium-kit". Eigenlijk heet het tooneelstuk van Hans Bachwitz „Yoshiwara", de N.V. Groot Tooneel, die het gisteravond in de „Prins van Oranje" ten fooneele bracht, heeft het wellicht „tot meerdere aantrekkings kracht" omgedoopt in „De opium-kit In dit spel, dat zich tusschen drie men- schen, Si-shy een hetere uit Mandsjoerije, haar uitbuiter de Chineesche eigenaar van een opiumhuis en een jonge Engelschman voltrekt, heeft de schrijver het conflict tusschen gevoels-liefde en liefde uit harts tocht aangeroerd. De jonge Engelschman destijds uit hartstocht gehuwd mot een jong meisje, dat hij verlaten heeft, zoekt naar de vrouw zonder, ziel, die hij vindt in het Chinee-che opium-huis. Hij wordt daar bedwelmd en droomt van het ver leden, daarbij de gestalte van het heden en het verleden verwisselend. Deze droom ziet men gebeuren. Het is ten slotte de dolk van de Chinees die aan het drama een einde maakt. Het stuk is zwaar van symboliek en stelt aan de vertolkers zeer hooge ei schen wil het boven het sensueele uitkomen. De N.V. Groot Tooneel schoot in kracht te kort. Alleen de heer Langenaken, voor al in zijn rol van Engelsch graaf, schonk voldoening. Een weinig talrijk publiek heeft de spelers met niet erg veel enthousiasme bedankt. Bal. De heer Ant. van Dam heeft zijn leer lingen en introducé's Maandag een dans avond in het Schuttershof aangeboden. Vooral de spes patriae was op dit ope ningsbal sterk vertegenwoordigd. The jolly musical band uit Breda animeerde tot dansen, en er heerschte die prettige stemming, die de Van Dam-avonden ken merkt. Interessant was de demonstratie van de Charleston door den heer van Dam, waar uit bleek hoe men dezen nieuwsten dans wel en hoe men hem niet moet dansen. De klok van één maakte een einde aan een allergenoeglijkst soiree. In en uit. Gedurende de le helft van Novem ber vestigden zich hier ter stede: M. J. S. Bleiker, leerl. analy&te, van Schoom- dijhe, Kleine Kade 1; M. Snoep, bak kersknecht, van Schore, Lange Kerkstraat 19; Wed. van der Klooster, geb. den Haan, zonder beroep, van Rilland-Bath, 's Heer Hendrikskindenendijk 63; E. J. Maar tense, geb. de Gruijter, zonder be roep, van Ellewoutsdijk, Piccardstraat28; C. L. van Osch, landmeter, van Engwir- den, Wijngaardstraat 13; L. J. C. Bel- zer, ambtenaar N.S., van Eindhoven, Pic cardtstraat 80; P. A. Blanker, expedi teur, van Middelburg, de Ruijterlaan 80; F. J. Boons, handelsreiziger, van Oude- lande, Groote Kade 30; P. C. Hubregtse, klerk gasbedrijf, van Middelburg, Groote Kade 4; E. Krijn sen, geb. Fmij tier,, zon der beroep, van Roosendaal, Picoardt- straat 46; M. P. Kramer, winkeljuffrouw, van Kortgene, Piccardtstraat 41; J. Dor- repaal en gezin, spoorwegarbeider, van Kloetinge, de Ruijterlaan 66; W. F. J. M. Vienings, onderwijzeres, van Nijme gen, Westwal 24; P. L. Schipper, chauf feur, van Wemeldinge; Lange Vorststraat 33; Iz. van Boven en gezin, mechani- cien, van Wemeldinge, Westwal 44; M. J. Cornelisse en gezin, schipper, van Rot terdam, St. Jacobstraat 36. ✓Vertrokken: Joh. Verschuurc en ge zin, bakkersknecht, naar Kloetinge A4f; L. Schrijver, horlogemaker, naar Wissen- kerke; J. W. H. Keijzer, leerares in dustrieschool, naar Groningen, Brugstraat 7a; M. J. de Dreu en gezin, gasfitter, naar Wemeldinge; J. M. de Wilde, stuur man, naar Vlissingen, Koudekerkscheweg 79; J. P. M. de Witte, winkeljuffrouw, naar Gouda, Turfmarkt 87. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding: Leerplichtwet: P. B. te Kamperland fio S. 10 d. Met auto de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: L. W. S. te Wemel dinge f25 s. 25 d. Sloot niet op bevel van B. en W. dicht maken: L. W. N. te Kapelle f5 S. 5 d. StrooperijG. K. te KLoetinge f 25 s. 25 d., C. v. d. B. te Wolfaartsdijk f 15 s. 15 d. Straatschenderij: P. W. en J. d. J. te Goes, terug aan ouders, E. M. v. H. te Goes f 15 s. 15 d. Wederrechtelijk op openbaren weg een anders vrijheid in zijn beweging belem meren H. B. te Ierseke f25 s. 25 d. Naam van schipper niet op zijn vaar tuig hebbenM. R. te Teteringen f 5 s. 5 d. Paarden los over den openbaren weg laten loopen: L. P. te Ierseke 15 s. 5 d. Niet opgeven van de verandering zijner woonplaats: A. B. te Biezelinge f 3 s. 3 d. Zonder vergunning visscherij uitoefe nen op eens anders perceel: M. d. R. te Arnemuiden, R. v. B. aldaar f 10 s. 10 d In de kom eener gemeente op honden kar zitten: J. V. te Heinkenszand f3 s. 3 d. Overtreding wet op de openbare mid delen van vervoer: J. C. K. te Goes f5 s. 5 d. Niet kennis geven van een gestorven dier: C. d. V. te Ierseke f5 s. 5 d. Loonlijst niet op tijd inzendenA. N., J J. v. S. en P. B. te Ierseke f25 s.' 25 d'. In verboden tijd kreeften in oesterput hebben: J. J. B., P. B., A. N. (en J. C. P. te Ierseke f10 s. 10 d. Te Ovezande te hard rijden met mo tor: H. A. R. te Goes f3 s. 1 week tuchtschool. Auto niet op eerste vordering stilhou den en zonder achterlicht rijden: J. S. te Wemeldinge f 5 en f 15 s. 5 en 15 d. Met rijwiel de veiligheid van het ver keer in gevaar brengen en rijden met rijwiel zonder rem: P. C. J. V. te Goes f 10 en f5 s. 10 en 5 d. Wielen van wagen niet zuiveren: W. K. te Oudelande, P. v. S. te 's Hee- renhoek, C. M. te 's Gravenpolder, J. P. te 's Heerenhoek f5 s. 5 d. 's Avonds fietsen zonder licht: J. L. d. J. te Kapelle f2 s. 1 week tucht school, J. B. te Ierseke f3 s. 1 week tuchtschool, P. G. te Goes f5 s. 1 week tuchtschool, P. K. te 's Heer Arendskerke, M. d. J. te Borssele, C. J. V. te Goes, J. M. aldaar f5 s. 5 d. Als voren en opgeven van een valsche naam: J. R. te Heinkenszand f5 en f25 s. 5 en 25 d. Met voertuig 's avonds rijden zonder licht: M. d. J. en A. d. L. te Goes LW-5 d. Met een rijwiel de veiligheid van het keer in gevaar brengen: M. N. te Hein kenszand, berisping, N. W. te Heinkens zand f 10 s. 2 weken tuchtschool. Dronkenschap: G. J. H. M. te Rot terdam f 10 s. 10 d. Hooger beroep is aangeteekend door: P. L. D. te Schore, beklaagd van straat schenderij, veroordeeld tot twee maanden tuchtschool; door M. d. J. te Borssele, beklaagd van Jachtovertreding, veroor deeld tot f50 s. 50 d.; door C. J. B. te Nisse verdacht van overtreding Jacht wet, veroordeeld tot 2 maal f 10 s. 2 maal 10 dagen en verbeurdverklaring van het geweer met bevel tot uitlevering of te betalen f20 s. 20 dagen. Veemaxkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 34 koeien, 54 vaarzen, 27 ossen, 41 kalveren, 9 loopvarkens en 54 biggen. Ontsmettings-toestel. Men verzoekt ons nog even de aan dacht te vestigen op A.Z.O.T., het alge meen zelfwerkend ointsmettingstoestel, dat beveiligt tegen besmettingsgevaar. Zooals men in een advertentie in ons blad van Vrijdag j.l. hepft kunnen lezen,, heeft de de heer W. J. Bartelse te Kloetinge het agentuur dezer toestellen. De circulaire met volledige beschrijving wordt op aan vrage gratis toegezonden. KAMER-OVERZICHT. TWEEDE KAMER. In beschouwing. Het keurkorps van 100, voortgesproten uit de jongste stembus, en de kleinste helft van het jaar verblijfhoudend op het Binnenhof, zit momentcel in beschouwing. Men kan het zich voorstellen Honderd hoofden, groote en kleine, fijne en grove, hoofden met haar en zon der haar, intelligente hoofden en hoof den, die indrukken wekken van middel matige snuggerheid, steunen op honderd handen, groote en kleine, blanke en roode, op handen met fijn gepolijste en er- zorgde uiteinden en op handen, die ein digen in rouwgewaad. Tweehonderd oogen staren voor zich uit, peilen de verte. De Kamer zit in beschouwing. Ze tuurt als een zieneres in de onbekende toe komst, die 1927 heet. Men kan het zidh ook anders voor stellen Het korpsvan 100 zit, hangt of ligt in de banken op één na. Die ©ene staat en beweegt zijn mond. Waarschijnlijk spreekt hij. Dit is echter niet zeker, want hij maakt niet meer lawaai dan de 99 an deren. Het is ook mogelijk, dat hij her kauwende is, zonder veel geluid, dat hij den geheelen parlementairen maaltijd, in het afgeloopen jaar genoten, her-maalt. De 99'; anderen schijnen herkauwen een prettige bezigheid te vinden. Zij maken zich vroolijk over den tijd, dat zij aan de beurt zullen komen, zoo nu en dan kijken zij wel eens naar den staande, die bezig is, doch dit is meer om te zien of hij nog niet klaar is, dan wel om te genieten van het herkauwen zelve. Men kan de beschouwende Kamers zich nog anders voorstellen Laten we ons echter beperken, tot de bovenstaande methoden, waaruit, zooals gisteren bleek, de tweede de meest de werkelijkheid nabijkomende is. De algemeene beschouwingen schijnen in het leven te zijn geroepen om de Ka merleden, ieder jaar in hoofdzaak het zelfde te laten zeggen. We voelen iets voor deze vergemakkelijking der zware parlementaire taak. Ze spaairt de krach ten der leden ten ze draagt er toe bij, dat het verstand en de oratorische be gaafdheden der geachte afgevaardigden voor meer gewichtige zaken gespaard blij ven. 'Voor een algemeene beschouwing draait een goed Kamerlid zijn hand niet om, ééns in zijn parlementaire leven stelt hij een beschouwingsrede op (ais hij

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2