II beboert mijn hart N6. 156. Woensdag 17 November 1916 115e Jaargang. Communisme in Indië. d4\A-REEP Êgter^nOoedDEMSjE Harde Baard PUROL ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (lOESCIIE Uitgave Naamlooz, Vennootschap Goesche Courant COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 Kteeuwens êt Ross' Drukkers- ca Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden j aangenomen tot 12 uur voormiddag. Er is op West-Java een poging ge daan om een communis tischen aanslag tot uitvoering te brengen. Uit de verschil lende feiten, die zijn bekend geworden, blijkt deze aanslag van zeer emstigen aard te zijn. Gelukkig was de politie op dergelijke gebeurtenissen voorbereid en is men den toestand thans volkomen meester. Het gebeurde is een waarschuwing om het gevaar van het communisme in Indië niet gering te schatten. Wat de verhou ding der communisten tot de Inland- sche vereenigingen betreft, is het opval- land, dat zoo goed als alle, met welk doel zij ook worden opgericht, na ver loop van tijd langzaam maar zeker af glijden naar den communistischen afgrond. De bekende cellembouw der commu nisten blijkt dus ook in Indië ijverig te worden toegepast. Moskou bedient zich van het ontwakend bewustzijn, van den natuurlijken dwang van zelfbestuur en vrijheid om de zachtaardige Inlandsche bevolking op te zweepen tot een z.g. communisme, waarvan zij niets begrijpen. Onder het motief: „Eerst moeten wij ons bevrijden van de vreemde overheer- schers, de rest wordt later wel gere geld". Inderdaad, er zetelt te Moskou een lichaam, dat met alle middelen zich tracht te mengen in een strijd, die behoort te worden uitgestreden tusschen de Inland sche bevolking en Nederland. Er arbeidt in Indië thans een vreemde kracht, die iedere vreedzame beslechting in dien strijd met alle haar ten dienste staande midde len tracht te beletten; een kracht die haar eigen doeleinden najaagt onder voorwend sel het op te nemen voor zwakken en verdrukten. Aan die inmenging, die een ernstig ge vaar voor land en volk dreigt te gaan be- teekenen, moet na dezen aanslag eens en vooral paal en perk worden gesteld! BUITENLAND. OVERZICHT. De Duce over Frankrijk. Mussolini heeft aan de „Matin' ver klaringen afgelegd nopens die Fransch- Italiaansche incidenten en de betrekkingen tusschen beide landen. Hij gaf zijn vol doening te kennen over de houding der Fransche regeering en haar ambassadeur en verklaarde dat hij, onder welke om standigheden ook, dit soort excessen schandelijk en niet te dulden achtte. Hij zeide er persoonlijk zeer verontwaardigd over te zijn en had niet alleen zeer stren ge maatregelen genomen, maar ook dus danige bevelen gegeven dat zoo iets zich nooit meer zou herhalen. Mussolini voegde er bij, dat de moei lijkheden inzake het statuut van Tanger 12 FEUILLETON door Hodwtlg Oourths—Mnhlorm „Dat leek me zoo. Maar ik kan me ook vergissen". „Nu u ziet meestal scherp en hel der. En Gun ter was gisteren zeer me lancholiek, wat anders zijn gewoonte niet is en op mijne vraag, wat hem scheelde, zei hij, dat het een persoonlijke aangele genheid was en dat de post hem een slecht bericht gebracht had. Ik dacht da delijk aan eene ongelukkige liefde en schijn mij dus niet vergist te hebben". „Wat u me daar zegt, versterkt mijne overtuiging. Doch ik zou wel eens willen weten of Carry niet liever barones von Valberg geworden was, als zij geweten had, welke vooruitzichten ge Gun ter ge opend hebt. Hij is wel niet zoon schit terende partij als de rijke von Croner, maar toch zeer aannemelijk voor de doch ter van een armen kolonel. Misschien is uw besluit, Gunter het majoraat Valberg over te geven, maar een oogenblik te laat gekomen om van hem en Carry von Platen een gelukkig paar te maken". Baron Viktor schudde heftig het hoofd. „Neen, neen, dat kan ik niet gelooven, dat Gunter met de mooie Carry gelukkig geworden zou zijn. Dat is geen geschikte vrouw voor hem. uit den weg werden geruimd. Ten slotte verklaarde Mussolini, dat hij levendig wenschte zich met Frankrijk te verstaan over het statuut der Italianen in Tunis er bij voegend dat deze kwestie voor Italië van het allergrootste belang is. Nooit, zoo zeide hij nog. heb ik mij een gezonde Europeesche politiek ge dacht zonder een nauwe entente tusschen Frankrijk en Italië. Mussolini zeide verder, dat hij binnen kort gelegenheid zal hebben in de Ka mer en den Senaat duidelijk te verkla ren wat hij hieromtrent denkt. Hij zal daarbij o.m. zeggen, dat de politiek van Briand voortdurend wordt inge geven door de belangen en de be hoeften van Italië. Onrustig Mexico. In de laatste dagen is het in Mexico weer verre van rustig. Een stadje in de buurt van Jalapa, nabij de zeehaven Vera Cruz is n.l. door movers overval len, die er 12 man van het garnizoen vermoordden. Na het stadje geplunderd te hebben is de bende afgetrokken, In de buurt van El Paso (Ver. St.) zijn negen Mexicaansche revolutionnairen die de grens overkwamen door Ameri kaan sche troepen gedood. Officieel worden alle geruchten,, dat zich een ernstige revolutionnaire bewe ging in Chibuaha en langs de Noorde lijke grens van Mexico ontwikkeld, ont kend. De geruchten houden niettemin aan. Gemeld wordt, dat generaal Nico laas Fer nandez, een vroeger lid van den staf van generaal Pancha Villa de leider is van een kleine bende. Men is van mee ning dat Fernandez van plan is, zich de hulp van de vroegere volgelingen van Villa voor zijn beweging te verschaffen. De regeering vertrouwt, dat zij de op standige benden onschadelijk zal maken, voordat deze kwaad kunnen stichten. Een troep van 500 Yaquis-Indianen met een aantal blanken, naar men ge looft Amerikanen,, hebben Zaterdag j.l. een federaal detachement aangevallen in de buurt van Ortiz. De Indianen maakten daarbij gebruik van machine geweren en eerst nadat de federale sol daten versterking hadden gekregen trokken zij terug. Men vreest dat vijfhonderd federale soldaten door de Yaquis in de pan zijn gehakt, daar men sedert hun vertrek, tien dagen geleden, naar de Yaqui-vallei niet meer van deze soldaten heeft gehoord. De federale troepen, die kortge leden zijn opgetrokken tegen de ben den rebellen, die vanuit Texas Mexico binnentrokken, hebben thans Hidalgo del Par ral bereikt. Door den verrekijker. Koningin Maria van Roemenië keert op 11 December met de „Majestic" uit Amerika naar Europa terug. Een groep Hongaarsche aristo- Mevrouw von Tronsfeld haalde de schouders op. „Wie weet? Misschien zou Carry als Gunters vrouw een heel andere geworden zijn. Dikwijls beslissen de om standigheden over het geluk en het karak ter van een mensch. Doch zooals de zaak nu eenmaal is, hoop ik maar, dat het ma joraat Gunter gauw over eene mogelijke teleurstelling zal heen helpen," „Daar ben ik niet bang voor. Hij is toch een man." Mevrouw von Tronsfeld lachte met goedhartige ironie. „Beste vriend niet alle mannen vergeten zoo gauw en gemak kelijk als gij." Toen verschenen er meer gasten en zij konden hun gesprek niet voortzetten. Carry von Platen's verloving met Franz von Croner werd op den jour van mevrouw von Tronsfeld druk besproken en vele meer of minder vriendelijke opmerkingen werden er over gemaakt. Maar Gunters naam werd er niet bij genoemd. Behalve mevrouw von Tronsfeld met haar scher pen en helderen blik, had niemand het geheim van Carry en Gunter ontdekt. Baron Viktor Valberg had spoedig zijn evenwicht herwonnen, dat hem in de eer ste dfagen na zijn terugkeer, door allerlei gebeurtenissen, ontnomen was. Hij liet zich vroolijk glijden op den stroom van het schitterende gezelschapsleven en werd, als altijd, van alle kanten verwend. Ook aan het hof was hij weer zeer vriendelijk opgenomen. Prinses Leonie, van wie men fluisterde, dat zij ongetrouwd was geble ven, omdat zij baron Viktor Valberg Vraagt KWATTA-SP,CULAAS craten heeft het eenige exemplaar van het doodenmasker van koning Trans Jo zef, gemaakt door Marscliall, aangekocht voor 10.000 goud kr. De koopers hebben het aan den Hongaarscben staat ten ge schenke aangeboden. Het zal in het Nationale Museum te Boedapest worden bewaard. Sedert eenige dagen toont de Ve suvius een verhoogde activiteit. Het uit werpen van de lava gaat met hevigen donder gepaard. Voor de omgeving be staat geen gevaar. Volgens een bericht uit zijn te Iglau (Tsjecho-Slowakije) een aantal soldaten gearresteerd wegens spi- onnage voor Rusland. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Suikerbieten uit België. Het „Hbld." verneemt, dat de Belgi sche regeering dezer dagen 'heeft uitge vaardigd een verbod van uitvoer van sui kerbieten. Nederlandsche fabrikanten on dervinden daarvan schade, omdat zij con tracten hadden afgesloten in België voor de levering van suikerbieten. Bovendien schijnt ook het transito-vervoer van sui kerbieten van Staats-Vlaardiingen uit over België naar Nederland door het uitvoer verbod te worden getroffen. Nederlandsche fabrikanten hebben des wege de bemiddeling ingeroepen van onze regeering, die zich, ten behoeve van onze industrie, reeds tot de Belgische regee ring heeft gewend. KOLONIËN. Nieuwe onlusten. Aneta seint uit Batavia: Uit Serang wordt gemeld: Maandag om 7 uur onder namen 500 man met witte vlaggen een aanval op Laboean. Zij vielen op kor ten afstand met vuurwapens de militaire bezetting aan, die onder commando stond van kapitein Bekking. Na een paar sal vo's ging deze bezetting tot snelvuur over. De aanval werd afgeslagen. Een fu selier kreeg een schampschot. De ver zetslieden moeten vele dooden en ge wonden hebben. De telefoonverbinding is wederom verbroken, waardoor Laboean geïsoleerd is. Er zijn versterkingen aan gevraagd. Er zijn eenige bruggen afge broken en wegen versperd. liefhad, inviteerde hem dadelijk weer op hare intieme soirees, waar altijd een gees tige toon heerschte en waarop ook me vrouw von Tronsfeld steeds uitgenoodigd werd. Prins Herbert, de neef van den hertog, besprak met den kunstzinmigen baron de opvoering van het aardige -en geestige stuk, dat hij voor het weldadigheidsfeest gemaakt had en ook de hertog en erfher- tog behandelden den baron met onderschei ding. Het was waar, dat prinses Leonie in haar jeugd eene innige genegenheid voor baron Valberg had opgevat. Zij had er geen geheim van gemaakt tegenover hare hofdame en vertrouwde, mevrouw Trons feld en deze had maar al te goed begre pen, wat er in het hart der prinses om ging, zonder hare eigen gevoelens te ver raden. Baron Valberg had op zijne beminne lijke manier de lieve, bekoorlijke prinses een tijdlang zijne hulde gebracht en dit waren de glanspunten in haar leven ge weest, die zij in haar hart bleef koesteren. Nog altijd had zij eene d weepen de vereering voor haar gunsteling. Zijne vele galante avonturen kwamen haar niet ter oore. Men hield die voor haar verborgen. Dat hij van zijne vrouw gescheiden was wist zij. Maar zij zocht de schuld enkel bij zijne vrouw, die hem wei niet begre pen zou hebben en daardoor leefde zij in de veronderstelling, dat zij hem wel gelukkig had kunnen maken, als 't haar vergund was geweest zijne vrouw te wor den. Maar die gedachte bleef in haar hart oi Een Europeesche en Manadoneesche compagnie infanterie zijn in den afge- loopen nacht in auto's uit Meester Cor- nielis naar Serang vertrokken. Te Menis is alles rustig. Een trein uit Laboean bracht te Me nis 29 gevangenen aan. De eerste be richten spraken van 25 dooden, zonder de verzetslieden. Kapitein. Bekking zet zijn actie voort. Uit Meester Cornelis wordt gemeld, dat Dinsdag bij Radahbangka pogingen ge daan zijn de spoorbaan te versperren, die mislukten. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat 30 personen zijn gevangen genomen, onder wie Mohammed Ali. Verder wordt mede gedeeld, dat in de suikerstreken alles rustig is. Uit Bandoeng wordt gemeld, dat 4 radiostations uit Tjimahi naar Serang zijn overgebracht. De arrestatie van Moenthalis te Cheribon heeft tot de ont dekking geleid van een complot voor Midden-Java. Dit complot was reeds lan gen tijd voorbereid. PROVINCIE-NIEUWS. Provinciale Staten. Najaarszitting. Naar aanleiding van het op 6 Juli in hun handen gesteld adres van het bestuur van den centralen bond van Transportarbeiders, betreffende belangen van het personeel der Prov. Stoomboot- diensten, deelen Ged. Staten mede, dat betreffende 'het punt Werktijden de direc teur van. den Wester-Scheldedienst ge hoord is. Volgens zijn antwoord zouden bij hem den walkapitein en den vertegen woordiger van den centralen bond van Transportarbeiders te Vlissingen geeme klachten omtrent de werk- en diensttij den van het personeel zijn ingekomen en zon hij ook niet op andere wijze verno men hebben, dat er klachten zouden zijn Ook is dit niet het geval met Ged. Sta ten of de Commissie van toezicht. Inder daad wordt op den Ooster-Scheldedienst acht dagen gevaren en heeft men daama twee dagen vrij, doch dat is de wensch van het personeel, dat aan die regeling de voorkeur geeft boven één dag vrij na elke vier dagen varen. Wat betreft de vergoeding voor aflossing, achten Ged. Staten het billijk, dat de stoker, die als machinedrijver een machinist tijdelijk ver vangt daarvoor f0,50 per dag ontvangt, omdat in het algemeen een stoker nim mer voor bevordering tot machinist in aanmerking komt. Een stuurman, die als kapitein optreedt, krijgt geen vergoeding daarvoor, omdat het hein gelegenheid heeft om te toonen, dat bij een vacature van kapitein voor bevordering tot deze betrek king hij in aanmerking kan komen. Inzake de rechtspositie, herinneren Ged. Staten er aan, hoe de Staten in de zo- merz'itting van 1924 hun voorstel om geen regeling te treffen werd aangenomen, na dat met 22 tegen 19 stemmen was ver- In elk geval vond baron Viktor zoo als gewoonlijk, alle deuren en harten voor hem geopend, met zijne opgewekte beminnelijke persoonlijkheid bracht hij overal gezelligheid en hij amuseerde zich, zooals altijd, met hart en ziel. Maar aan de bekentenis van Maria von Tronsfeld dacht hij nog dikwijls in stille uren en kwam daardoor altijd in eene ernstige, plechtige stemming. Nog meer dan vroe ger zocht hij haar gezelschap. Met Gunter had hij nog verscheidene besprekingen. Gunter had zijn ontslag al aangevraagd. Hij was dankbaar de resi dentie zoo spoedig te kunnen verlaten, waar Carry von Platens verloving het gesprek van den dag was en hem overal vervolgde. Plichtmatig bracht hij een felicitatiebe- zoek in het huis van den kolonel. Het ge lukte hem, uiterlijk kalm, een gelukwensch begen Carry uit te spreken. Hare hand lag daarbij koud en bevend in de zijne en uit hare oogen trof hem snel een treurig smeekende blik. Deze blik, het beven van haar hand en hare betooverende schoonheid hadden hem smartelijk aangedaan. Maar toen hij dadelijk daarop zag hoe Franz von Cro ner op weinig kiesche wijze Carry tot zich trok en zij zich dit, zonder tegen streven, liet welgevallen, toen voelde hij, dat hij alle achting voor haar verloren had en zijne zinnen nog slechts aan haar hingen. Daama ontving hij eene uitnoodiging voor een groot en schitterend verlovings»- feest in een der eerste hotels, dat baron von Croner noodzakelijk vond te geven. Bij het scheren van de meest harde en stugge baard geen last van stuk gaan of schrijnen der huid, indien men vddr het inzeepen de baard- oppervlakte inwrijft met een weinig Doos 80, Tube 80 ct. worpen een motie-Overhoff om Ged. Sta ten uit te noodigen te komen met een voorstel voor een reglement voor de rechtspositie van ambtenaren en werk lieden. Inzake de vrijbiljetten zeggen Ged. Sta ten, dat bij het verstrekken daarvan re kening wordt gehouden met de samen stelling van het gezin. Voor ieder lid van het personeel kunnen verstrekt worden 12 vrijbiljetten per gezin per jaar, bene vens twee biljetten per jaar voor elk inwonend kind. Dit wordt algemeen vol doende geacht. Nog wordt medegedeeld, dat kleine zaken en klachten van het personeel te allen tijde rechtstreeks bij de directeuren kunnen worden aangebracht, die het per soneel dan steeds zullen aanhooren en naar bevind van zaken, zullen handelen, c.q. de klachten zullen overbrengen, waar zij thuis bebooren. De directeuren zullen echter ""'niet kunnen beslissen, dan voor zoover hun daartoe door Ged. Sta ten machtiging is verleend. Ten slotte stellen Ged. Staten voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Polder Walcheren. Ged. Staten stellen voor goedkeuring be verkenen aan het besluit van den pol der Walcheren, genomen in overleg met hun college om den Oude-Havenpolder, in 1829 ontstaan door het aanbrengen van een afsluitdam tusschen de parallel loopende dijken langs de voormalige Mid- delburgscbe haven, met dien verstande dat voor de in dien polder liggende gronden geen dijkgeschot moet worden betaald, bij den polder Walcheren te voegen. Te vens moet daarmede in verband het Bij zonder reglement op het bestuur van den polder Walcheren worden gewijzigd en kan tevens van de gelegenheid gebruik worden gemaakt eene noodzakelijke ge bleken herstelling van een vergissing aan te Waterschap Schouwen. Door de algemeen© vergadering van het Water schap Schouwen werd verzocht in het bijzonder reglement voor dat wa terschap, in navolging van hetgeen op genomen is in dat voor den polder Wal cheren te bepalen: le. Bloedverwantschap of zwager schap in den zin van het Burgerlijk Wet boek mag niet bestaan tot in den derden graad tusschen voorzitter en heemraden onderling, noch in den eersten graad tus schen hen en hoofd-ingeLanden of tus- Hoewel hij 't liefst onmiddellijk bedankt had, overlegde hij bij zichzelf, dat dit misschien opzien zou verwekken. Boven dien voelde hij een drang in zich dit feest bij te wonen. Hij wilde Carry gadeslaan aan de zijde van haar ver loofde, dien onuitstaanbaren arroganten man en hij dacht, dat hij van zijne liefde voor haar zou genezen., als hij zag hoe zij samen waren. Wat een Franz von von Croner in zijn armen nam, had alle waarde voor hem verloren. Ook baron Viktor Valberg had de uitnoodiging voor dit verlovingsfeest aan genomen. Gedurende dit feest sloeg hij Gunter heimelijk gade om uit te vorschen of zijn -vriendin goed gezien had. Gunter beheerschte zich meesterlijk, maar aller lei kleinigheden bevestigden toch den. ba- ron, wat hij weten wilde. Gunters gedwongen vroolijkheid was niet echt. Dat wist echter behalve baron Viktor, slechts Carry von Platen de mooie verloofde. Haar geweten was bezwaard, zij voelde, dat het valsdhe spel, dat zij met Gunter gespeeld had, hem diep had gekwetst. En zij had hem, on danks alles zeer lief gehad, had hem nog innig lief. Van haar vader had zij ter loops gehoord, dat Gunter zijn ontslag had aangevraagd. Naar de oorzaak daar voor vroeg zij niet, daar rij meende die te kennen. Veel liever was Carry de vrouw van Gunter geworden, als hij haar een schit terend leven had kunnen aanbieden. (Wordt vervolgd). j

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1