U behoort mijn hart N°. 155, Maandag 15 November 1926 113° Jaargang. ST. NICOLAAS- PRIJSVRAAG. Uw Hoofdhuid FEUILLETON Spreekt nooit van „nooit". ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Numlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens ft Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Onze Sint Nicolaas-prijsvraag ligt ge need. In drie opeenvolgende nummers van de „Goesche Courant" zal een kort artikel verschijnen, dat op het eerste gezicht niet te lezen is, daar de regels (niet de woorden.) van het oorspronkelijk opstel met opzet door elkaar zijn geplaatst. Be kijkt men het gedrukte nader, dan zal blijken dat met eenige moeite een leesbaar geheel te formeeren is, door de regels uit te knippen en ze anders te rangschik ken dan wij deden. Men zou echter niet tot een goed resultaat komen als men niet wist dat het wir-war opstel de namen van onze adverteerders bevat en dat het handelt over artikelen die in de Sint Nico laas-étalages der adverteerders voor komen. De sleutel tot de goede oplossing is dus te vinden in de advertentie-pagina van onze courant en in de étalages van hen, wier namen de advertenties be vatten. Ter verduidelijking hieronder een voor beeld: Men zal lezen: handtaschje offreeren, die ik in alle ges van den heer M. in de winkelstraat fraaie overhemden. Geef mij zoon das en keek goed rond. Tegen Sint Nico laas trekken de étala- straat. De jongen trad den winkel binnen zei de jongen met het roode haar tot veel bekijks door de kleurige dassen en prijzen weet te liggen bij K. in de Lange zijn zwarte meisje, dan zal ik je een Als men de regels uitknipt en in de goede volgorde opplakt leest men het volgende Tegen Sint Nicolaas trekken de étala ges van den heer M. in de winkelstraat veel bekijks door de kleurige dassen en fraaie overhemden. Geef mij zoon das zei de jongen met het roode haar tot zijn zwarte meisje, dan zal ik je een handtaschje offreeren, die ik in alle prijzen weet te liggen bij K. in de Lange «traat. De jongen trad den winkel binnen en keek goed rond. De oplossingen der prijsvraag moeten uiterlijk 1 December te 9 v.m. aan onze bureaux zijn afgeleverd. Later inkomende inzendingen worden terzijde gelegd. Even zoo wordt gedaan met de oplossingen die 11 door Hedwlg Courthm—Mmhlor* Den volgenden morgen zond baron Vik tor aan mevrouw von Tronsfeld een prach tig bouquet. Eene kaart was bij de bloe men, waarop in zijn keurig handschrift de volgende woorden stonden: „Laat mij met deze bloemen het graf tooien, waarin een groot gevoel werd neergelegd, waarnaar eene arme, dwa lende ziel steeds met verlangen heeft ge zocht, zonder het te vinden. Dit laatste woord van dankbaarheid m-oet ge toe staan aan uw dankbaren en trouwen vriend Viktor Valberg". r u III Mevrouw von Tronsfeld bekeek glim lachend den prachtigen bloemenschat. „Hij is en blijft een groot kind, dat graag zichzelf bedriegt", dacht zij met het moederlijk gevoel, dat zij hem toe droeg. Toen 's middags baron Valberg als eerste gast op haar jour verscheen, roer den zij met geen enkel woord meer aan, wat er gisteren tusschen hen besproken werd. Maar in alles toonde baron niet bestaan uit gedrukte en geknipte re gels uit onze courant. Als prijzen worden beschikbaar ge steld bons ad f 20,f 15,f 10, en f 5,De gelukkige winnaars kunnen deze bons bij een der adverteerders, in het Sint NicoLaas-artikel genoemd, in wisselen tegen een cadeau naar eigen keuze. De prijswinnaars worden aangewezen door de Directie der „Goesche Courant". Van hare beslissing kan niet in hooger beroep worden gekomen, ook zal niet worden ingegaan op correspondentie over de prijsvraag. Directie „Goesche Courant". Een bekende anecdote verhaalt van een jongmensen, dat op een groote partij op vele gasten een hoogst aangenamen en ook serieuzen indruk had gemaakt, of schoon hij, rechts en links buigend en met zeer hoffelijk gebaar de hand rei kend, onverstaanbaar doch in diverse toon aarden, geen enkel ander woord gepre veld had dan „papiertje, papiertje". Degenen, die voortdurend om verboo- ginig van ons tarief van invoerrechten roepen, doen ons aan dit jongmensch den ken. Het eenige verschil is, dat deze voo or standers van booge tariefmuren niet zachtkens praten, maar met luide stem aldoor hun zinledige woorden als: „be scherming van onze noodlijdende indu strial", „actieve handelspolitiek", e.d. uit- s too ten. En inderdaad, ook zij hebben in eenige landen succes gehad. Het is te begrij pen, dat verschillende Staten, door den oorlog geruïneerd en worstelend met ern stige werkloosheid, tenslotte in hun ver twijfeling heil in hooge tarieven zoch ten. Alles was zoo abnormaal, dat ook protectionisme daarin paste. Gelukkig begint ook hier, met de ver anderde omstandigheden, die kentering te komen. Bij de verkiezingen voor het Parlement in Canada, eenige weken geleden gehou den, heeft het volk een stevige overwin ning bezorgd aan die partijen, welke voor verlaging van het tarief van invoerrech ten streden. Men verwacht nu, dat de regeering spoedig tariefsverlaging zal voorstellen. En ongeveer gelijktijdig vernamen wij van minister Stresemann de volgende merk waardige uiting uit Genève „Wij zien oude vormen verdwijnen en nieuwe economische organisaties ont staan. Het economische leven breekt door de oude landsgrenzen heen en zoekte nieuwe vormen van internationale samen werking. Onze taak is den traditioneelen warenruil te doen herleven. Maar zoo vervolgde de Duitsche staatsman, die de ellende van het protectionisme heeft be Viktor nog meer dan vroeger, zijne tee- dere vereering voor Maria von Trons feld. En toen zij rustig samen zaten te pra ten, zei mevrouw von Tronsfeld met een emstigen blik: „Beste baron, ik vond vandaag in de Kölner Zeitung een bericht, dat u wel treffen zal. Of weet u al dat uwe vrouw gestorven is?" Hij keek haar getroffen aan. „Lisa?" „Ja, Lisa von Heerwege, geboren Rippach". Baron Viktor streek zich over het voor hoofd. „Neen, dat wist ik niet". „Dat dacht ik al, ik heb de courant voor u bewaard. Mijnheer von Heer wege kondigt den dood zijner vrouw aan en ook de namen der kinderen uit haar tweede huwelijk moeten er ook kin deren zijn staan erbij vermeld". Zij reikte hem de courant. Hij las de advertentie. Claiusz von Heerwege onderteekende als echtgenoot, Rita, Hans* Lena en Sy bille als kinderen. Zijne oogen bleven rusten op dezen naam „Rita". Dat was zijne dochter, zijn klein, zwartgelokt meisje, dat nu een ander vader noemde. Hij zag haar nog voor zich, zooals hij haar het laatst had gezien, een sierlijk wezentje in een wit jurkje met mooie, donkere krullen. Dat zij intusschen ouder was geworden, daaraan dacht hij niet. Hij maakte eene beweging, alsof hij seft indien wij aan het economische leven van de wereld een blijvende ont wikkeling willen verzekeren, kan dat niet geschieden door versperringen te bouwen op de grenzen der Staten; dan moet alles worden verbroken, wat tocnutoe de eco nomische stelsels van de verschillendelan den van elkaar gescheiden heeft gehou den". De Amerikaansche en Duitsche tarief muren, hoe heeft ons land ervoor ge beefd! En hoe velen zijn niet vol kom mernis, dat deze booge slagboomen voor onze exportbedrijven nooit meer zouden worden weggeruimd. Het bovenstaande leert ons echter, dat men ook in deze zaken nooit van „nooit" moet spreken! BUITENLAND. OVERZICHT. Een motie van vertrouwen. De Fransche Kamer, Vrijdag na een lang recès weer bijeengekomen, heeft met 365 tegen 207 stemmen b:sloten tot uit stel van de interpellaties. Er hadden zich niet minder dan 60 in terpedanten aange meld, en de Kamermeerderheid had blijk baar geen lust al deze aanvallen op de regeering aan te hooren, juist nu Poin- caré zich de redder van Frankrijk heeft getoond, die het land uit den financ'eelem chaos heeft opgericht en een goed eind op weg heeft gebracht naar definitief financieel herstel. Poincaré overwon, hetgeen was te voorspellen, ondanks, dat de sociaal-de mocraten kort voor de bijeenkomst der Kamer een paar moties aannamen, waar in zij zich duidelijk tegen het kabinet uitspreken. De socialisten gingen in de oppositie en waren van plan krachtig tus- schenbeide te komen in de financieele besprekingen, critiek te oefenen op de regeeringspolitiek en een algemeen debat uit te lokken over de buitenlandsche po litiek. Do Kamer besloot echter geen alge- mcene discussie te voeren dan na behan deling van de begrooting. Poincaré hield ter inleiding een korte speech, waarin hij op de noodzakelijk heid wees, de begrooting vóór het eind van het jaar te doen aannemen. De pre mier verzocht de Kamer het werk voor het algemeen welzijn te voltooien en met terzijdestelling van alle andere aangele genheden, onmiddellijk over te gaan tot de bespreking van de begrooting. Diens- volgens vraagt de regeering opschorting der interpellatie tot na de stemming over de 'begroeting en stelt voor deze opschor ting de kwestie van vertrouwen. Met een meerderheid van ruim 150 stemmen kreeg Poincaré zijn zin. Na tuurlijk is dit een bewijs, dat het ka binet vrij stevig staat, maar de Fransche bladen wijzen erop, dat zulks alleen het geval zal zijn zoolang het Poincaré gelukt een openhaar debat over de Rijnland ontruiming, de schuldovereenkomsten met iets drukkends van zich afschudde. Bijna hulpeloos keek hij mevrouw von Trons feld aan. ,,'t Is vreemd! Sedert ik terug ben, komt er allerlei tot mij, dat mijn evenwicht dreigt te verstoren. Het verleden treedt vermanend voor mij op. Lisa dood! Zij is maar acht-en-veertig jaar geworden. Zoo volkomen was zij uit mijn leven ver- dwenen, dat ik haar bijna vergeten was. Ik hoop, dat zij in haar tweede huwe lijk het geluk gevonden heeft, dat zij bij mij te vergeefs zocht. Maar toch treft mij haar dood. Zij was toch de moeder van mijn kind, dat zoo geheel van mij is vervreemd. Mijne kleine, lieve kind! Zij vlijde zich altijd zoo* teeder tegen mij aan, als ik haar een enkelen keer mocht zien. Nu weet zij misschien nauwelijks iets van mijn bestaan. Stellig is zij zoo samengegroeid met de nieuwe familie van haar moeder en voelt zij zich daarin gelukkig, zoodat zij mij niet mist". „Dat is te wenschen, beste vriend. Het werkt zoo verkeerd op een jong gemoed, als het met zijne liefde tusschen zijne ouders staat en tusschen hen beiden moet kiezen, 't Was voor uw kind het beste, dat zij zich geheel van u losmaakte, om zich beter te kunnen hechten aan de familie van haar stiefvader." Baron Viktor sprong op en wreef zich over het voorhoofd. *,Ja, ja, dat was 't beste voor Rita. Zij hoort nu bij haar broers en zusters en weet misschien nauwelijks, dat zij nog een eigen vader heeft. Laten wij er niet meer over spreken, ik wil mezelf niet wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en glanzend als ge des morgens het haar inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. PUUOL Engeland cn Amerika en over de franc stabilisatie te vermijden. Door den verrekijker. De procureur der Fransche repu bliek heeft kolonel Macia, kolonel Ricci- otti Garibaldi en c.s. in staat van beschul diging gesteld wegens het distribueeren en het in depot houden van wapens, moord werktuigen en ontplofbare stoffen. Macia en Garibaldi werden gearres teerd en in de Santé-gevangenis opgeslo ten. Dezer dagen zal de verloving wor den aangekondigd van kroonprins Olaf van Noorwegen met prinses Martha, de tweede dochter van den hertog en de hertogin van West-Gothland en de zuster van kroonprinses Astrid van België. In de Engelsche mijnwerkerscon ferentie is besloten de regeeringsvoor stellen naar de districten te verwijzen met de aanbeveling ze aan te nemen. Naar gemeld wordt is de Noorsche regeering van plan het drankverbod met 1 April 1927 op te heffen. Officieel wordt gemeld dat de Por- tugeesche iregeering aan de opstelling eener nieuwe grondwet bezig is, in over eenstemming met de nationale historisdie traditie. Na het afkondigen der consitutie zal de verkiezing van een nieuw staatshoofd plaats hebben. Er hieerscht in China groote bezorgd heid over de ziekte van den keizer, wiens toestand onveranderd is. Over het gdheele land wordt voor zijn herstel Het Fransche stoomschip „Saloni" werd Vrijdag overvallen door 26 Chinee - sche zeeroovers, die de Annamietische wacht doodden. Zij stalen voor 50.003 dollar en vele goederen van passagiers ter waarde van 20.000 dollar. KOLONIËN. Een communistische poging. Aneta meldde Zaterdag uit Batavia: Een uitgebreid, doch onhandig opgezet communistisch complot is hedennacht op verschillende plaatsen in West-Java uit gebroken. De politie was sedert eenige dagen hierop voorbereid, doch niet be kend met de détails. Van verschillende plaatsen wordt het volgende over het uitbreken van het complot vermeld: Weltevreden: Sedert gisteravond wa week maken". Zij zwegen een tijdlang. .Toen ging baron Viktor weer zitten. „En nu iets heel anders, lieve vrien din ik zal binnenkort het majoraat Valberg aan mijn neef Gun ter afstaan". Hij vertelde haar, wat hij met Gunter besproken had. Zij luisterde aandachtig en toen hij geëindigd had, zei zij hoofd schuddend „Dat ge uzelf toch geen enkelen dwang kuilt opleggen! Ge zijt een echte vrij- heidsfanaticus. Dus Gunter Valberg krijgt zijne erfenis al voor uw dood? Baron Viktor lachte. „Ja, ik vind 't een zeer onaan genaam gevoel, dat iemand, op mijn dood zit te wachten". „Daarom sterft men niet eerder of later". „Dat is waar. Maar de gedachte is me onverdragelijk. Ik heb al lang dit plan en wil het spoedig verwezenlijken". „Nu Gunter Valberg zal er niets tegen hebben. Ik gun het hem zeer, ik mag den jongen man graag. Juist omdat hij uw opvolger op het majoraat is, heb ik mij altijd voor hem geïnteresseerd, en zoo dikwijls wij te zamen in gezel schap waren, of als hij bij mij kwam, heb ik mij altijd speciaal met hem be moeid. Daarbij meende ik op te mer ken, dat hij warme belangstelling had voor de mooie dochter van kolonel von Platen". Baron Valberg keek verrast op. „De mooie Carry von Platen?" „Ja". ren op vier plaatsen gewapende benden die de politie molesteerden. De vergaderingen werden uiteengejaagd verschillende personen zijn gearres teerd. Eén politieagent is gedood, twee werden gewond. Tangerang: De politie-kazerne is aan gevallen door een vijftigtal in het wit gekleeden. De aanval werd afgeslagen. Er zijn geen gewonden. West-Bantam: Bij het plaatsje Menes de wedana vermoord. Benedenstad Batavia: Het telefoon kantoor is hedennacht door een dertigtal communisten bezet, nadat hun aanval op de gevangenis afgeslagen was. Zij kre gen hierbij vier gewonden, waarna zij zich in het telefoonkantoor terugtrokken. Nadat eenige salvo's gelost waren, wer den velen gearresteerd. Hierbij vielen doo- n, noch gewonden. Bandoeng: Bij Nagrek is de spoorlijn op vier punten opgebroken en werden de telegraafdraden doorgesneden. Commu nisten beletten den eersten trein uit Me nes te vertrekken. De toestand is thans volmaakt rustig. Geheel Weltevreden vernam vanochtend eerst, wat gebeurd was. De toestand is echter zoo, dat het nog voorbarig zou zijn, te zeggen, dat de autoriteiten de situatie meester zijn. PROVINCIE-NIEUWS. Griffier der Staten. Op aandrang van Ged. Staten heeft de heer H. J. G. Hartman zijn verzoek om ontslag als griffier der Staten van Zeeland ingetrokken. „Schardijn", een Zeeuwsch volksvoedsel. Een Zeeuwsch medewerker schrijft aan het „Hbld.": De „Schardijn" (Clupea sprattus) in Nederland, voor zoover mij bekend, niet anders bekend dan gerookt in den vorm van die bekende bosjes „sprot", wordt in Zeeland veel in verschen toestand ge nuttigd. Zeer na verwant met de haring (Ciupa harengus), heeft de schardijn daar mee ook de gewoonte gemeen het groot ste deel van 't jaar op vrij groote diep ten door te brengen, en alleen op bepaal de tijden van het jaar (aan onze- kusten October en November, of nog later) in groote scholen te trekken naar ondiepe gedeelten der zee, of naar de kustwateren. Het feit, dat in dezen tijd van 't jaar hier ook veel mist is, heeft bij 't volle het geloof doen ontstaan, dat de schardijn zich alleen bij mist vangen laat. Deze meening is echter meermalen door erva ren visschers tegengesproken. Volgenls hen wordt de schardijn even goed bij zonnig helder weer, als bij mist gevan gen. Toch is 't geen wonder, dat het volk verband heeft gezocht tusschen mist en 't vangen van schardijn. Ook dit jaar was er weer aanleiding toe. Een paar dagen geleden hing er 's morgens hier (W. Zeeuwsch-Vlaanderen) een dikke mist. 's Middags werd het wat minder, „Zool Ik weet niet of 't voor Gunter wenschelijk is zich met haar te engagee- rem. Dil mooie meisje schijnt een koude, berekenende natuur te hebben en Gunter beeft een warm gemoed en is voorbe schikt om een goed echtgenoot te wor den." „Carry von Platen is een slachtoffer der omstandigheden, beste vriend. Ik ge loof eerder, dat zij een hartstochtelijk karakter heeft, maar zich in bedwang houdt om tot haar doel te geraken. En dit doel is eene schitterende partij te doen, die haar weelde en rijkdom ver zekert. Dit doel heeft zij nu bereikt en ik zou wel eens willen weten hoe Gunter Valberg dit verlovingsbericht heeft opgenomen, dat mij gisteren, da delijk na uw verbreit, door de post ge bracht werd". Baron Viktor luisterde met belangstel ling. Gunters gedruktheid van gisteren schoot hem weer te binnen. „Heeft Car ry zich verloofd?" vroeg hij haastig. „Ja met den buurman van Valberg, met baron Franz Croner von Croner s- beim". Een uitroep van verrassing kwam over de lippen van baron Valberg. „Zoo, zoo? De mooie Carry en de lang niet knappe en niet aangename von Croner? Een zeer ongelijk paar hij L ook eens zoo oud als zij. Hm! En u dacht, lieve mevrouw, dat Gunter veel voor Carry v v (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1