PU ROL De man van de week Grinnik-Pilletjes Bij Ruwe- Schrale Huid Abdijsiroop Voor de Jeugd. Sergeant: Zeg, wat ben je een uil. Heb je soms nog meer broers of zusters Milicien: Ja, nog een broer, ser geant. Sergeant: Is die ook zoo stom als jij Milicien: Nog stommer. Sergeant: En wat is die dan? Milicien: Sergeant. t! I „Wel, Jan, zou- je werkelijk nu niet eens proeven van demi wijn, dien je nieef je ten geschenke heeft gezonden?" „Dank je feestelijk. Want, weet je, die wijn dat is een tegengeschenk voor de sigaren, die ik hem gegeven heb". III :i I. I.I. I De pa van kleinen Wim is een harts tochtelijk jager. Eens op een. dag stuurde zijn mama hem uit koffiedrinken naar een vriendje, wiens ouders de eetkamer ver sierd hadden met borstbeelden van gfe storven verwanten. Midden onder het eten maakte Wim, met een zwaai van zijn mes naar de bustes, zijn enkele en eenige opmerking „Heeft u die geschoten?" vroeg hij aan de mama van zijn vriendje. Bij een concert riep een .heer, terwijl hij een jong, winderig mannetje aankeek, dat midden in een andante hardop zat te praten en te lachen: „Hoe vervelend! Het manneke keerde zich om en zeide: „Slaat dat op mij „Wel neen," was het antwoord, „het slaat op de muziek. Door al dat lawaai kan ik uw geestige woorden niet hooren I Schoonmoeder tot schoonzoon, die haar er in heeft laten loopen: „Hé, ik wilde dat ik honderdduizend gulden bezat". Schoonzoon: „Waarvoor?" Schoonmoeder: „Om het pleizier te hebben jou te kunnen onterven". Op een vergadering ging het warm toe. Het zakelijk debat was langzamer hand een persoonlijk debat geworden. Op een gegeven moment wierp een der spre kers zijn tegenstander woorden naar het hoofd „Meneer, je bent de grootste ezel, dien ik ooit heb gezien". „Kalm wat, asjeblieft", zoo liet thans de voorzitter zich hooren, „niet zoo hef tig. U vergat daar, dat er hier nog een voorzitter is". Een jongmensch wilde zijine bruid, die in cene andere stad woonde, zijn portret over de post zenden. Om port te sparen, schreef hij op het adres: inhoud, stalen zonder waarde. Hrinkenszand. Woensdagmiddag kwam onder voorzitterschap van den burgemees ter de raad in openbare zitting bijeen. Tegenwoordig zijn alle leden. De notplen der vorige vergadering worden onveran derd goedgekeurd. Ingekomen zijn de goedkeuring van Ged. Staten betreffende het raadsbesluit, waarbij vastgesteld zijn de salarissen van burgemeester, secreta ris, ontvanger en wethouders. Opgaaf van den Inspecteur der directe belastingen van het bedrag der kwade posten be dragende f36,Een verzoek van de vereeniging handelsonderwijs te Goes om uitbetaling der toegestane subsidie over 1926. Een adres der „Z.L.M." tot hel geven van een landbouwcursus in deze gemeente door de gemeente een geheel gratis verlicht en verwarmd schoollokaal. B. en W. stellen den raad voor om f 1,- per week te heffen. De heer B. v. d. Dries stelt voor het lokaal gratis te ge ven. De voorzitter zegt dat het niet denk beeldig is dat dan ook andere vereeni- gingen zullen komen die tothet geven van onderwijs in een of ander vak het lokaal gratis wenschen, waardoor dit de gemeente wel eens te bezwarend kon ko men te staan. Wethouder van Iwaarden zegt dat de cursus z. i. wel zooveel voor voor de onderwijzer oplevert dat het voor hem geen bezwaar kan zijn deze kleine tegemoetkoming te verleenen. De heer B. v. d. Dries zou daarmede accoord kunnen gaan, wanneer de vergoeding op den on derwijzer verhaald wordt. De voorzitter zegt dat de gemeente zulks niet kan, doch alleen kan bepalen dat er vergoeding ge geven wordt. Het voorstel van B. en ,W. wordt met 6 stemmen aangenomen, de heer B. v. d. Dries houdt zich buiten stemming. De voorzitter deelt mede dat een ge schil i s gerezen tusschen gemeente en R.K. schoolbestuur. Dit bestuur had op hare rekening gebracht een post van f 10 per jaar wegens betaalde premie ten be hoeve eener verrekening van haar perso neel. De gemeente was van oordeel dat deze post niet kon worden geaccepteerd. Thans is de gemeente in het gelijk ge steld. j De voorzitter zegt dat hij in een vo rige vergadering heeft medegede°ld eer lang bij den raad te zullen komen met voorstellen tot herziening der politiever ordeningen. Van een tweetal verordenin gen zijn concepten gemaakt ter behande ling in deze vergadering. De eerste betreft van Handen en Gelaat Doos30-60"90ct de wijkverdeeling, nummering enz. en de tweede de verordening op de openbare begraafplaats enz. Beide concepten wor den gelezen en met algecmeene stemmen goedgekeurd zooals deze door B. en W. zijn opgemaakt. Thans komen B. en W. met: een nieuwe verordening betreffende de maximumsnelheid. Met algemeen© stem men- wordt besloten tot invoering eener verordening. Een concept wordt voorge lezen en de bepaling dat de maximum snelheid 25 K.M. per uur zal bedragen met algemeeme stemmen goedgekeurd. Na breedvoerige bespreking wordt vast gesteld dat tot de beperking zullen be- hooren de kom der gemeente vanaf Slaak- weg tot Oudenkamerschen weg, benevens het voetpad in het Claraspad. Over dit voetpad zijn de stemmen verdeeld. Een gedeelte der leden meent, dat dit voet pad gevaar oplevert voor voetgangers en fietsers, wanneer het door tweewielige motoren mocht worden bereden, terwijl een ander deel meent, dat die straatweg niet altijd geschikt is voor motorrijwielen. Met stemmen van de he eren Simonse, de Vos en Dominions tegen wordt be sloten, dat motorrijwielen op het voet pad zullen mogen rijden me! inachtneming der maximumsnelheid. Iinverband met deze verordening zullen de noodige borden wor den geplaatst. De heer B. v. d. Dries vraagt of de voorzitter als burgemeester ook wil be vorderen dat daar ook door de politie de hand aan een en ander zal worden ge houden. De begrooting der gemeente voor 1926 wordt gewijzigd in dier voege dat uit het goed slot van 1925 f2032,33V2 zal wor den genomen om een tekort van 1926 te dekken. Hiertoe wordt met algemeene stemmen beslo ten Aan de orde komt de electriciteits- voorziening. De voorzitter deelt mede dat heenen Ged. Staten vóór 15 November antwoord wenschen op het oonceptcon- tract, wat destijds in den raad is be sproken. Namens B. en W. deelt hij mede dat nauwkeurig is nagegaan of het contract voor de gemeente aannemelijk is. Omdat hier een plaatselijk electrisch net reeds eenige jaren voor stroomleverinig zorgt, meende men uit verschillende ge gevens te kunnen besluiten dat het ga rantiebedrag f 25 per aanskiitbaar per ceel en 40 cent per inwoner en per jaar voorstraatverlichting veel te hoog zijn. B. en W. zijn na hun onderzoek tot de slotsom gekomen dat vooral de eerste jaren de begrooting en daardoor ook de belasting met ongeveer f2500, naar boven moeten zou, iets wat voor Heinkenszand met zijn reeds hooge be lasting onmogelijk is. Na zeer langdurige besprekingen, waaruit blijkt, dat alle le den er van overtuigd zijn dat hdt garantie bedrag te hoog is, wordt besloten mede te deelen dat ,de gemeente er in beginsel voor is, doch dat eenige bepalingen in het contract het onmogelijk maken er thans op in te gaan. Bij de rondvraag vestigt de heer Kuzee de aandacht van B. en W. op het staan van woonwagens in het Claraspad. Na bespreking wordt B. en W. in overwe ging gegeven een staanplaats aan te wij zen aan den Zanddijk tusschen „Kapel- Ie stee" en bebouwd gedeelte. BINNENLAND. Vijfhonderd kippen verbrand. De Wassenaarsche brandweer is Woensdag omstreeks acht uur gealarmeerd voor een uitslaanden brand op den Pape- weg. De kippenmesterij en -slachterij van de firma T. H. S. bleek in brand te staan. De larme dieren, die binnen ten prooi wa ren aan zengende vlammen en verstikken de rook, schreeuwden en kakelden in hun doodsangst zoo hard dat het vanuit de verte reeds te hooren was. De brandweer maakte zich zoo spoedig mogelijk gereed om water te geven, maar het vuur had zich reeds van het gehieele gebouwtje meester gemaakt. Niets dan de kale muren bleven staan. Ruim 500 kippen kwamen om. Een vergeten markt. Woensdag kwam een veehandelaar met koeien te Woerden in de stad, waarop de marktohef vroeg wat dit beteekende. De koopman antwoordde, dat hij koeien kwam markten op de namarkt welke bij veror dening is vastgesteld, veertien- dagen na de groote najaarsmarkt te houden. Blijkbaar had noch het dagelijksch be stuur der gemeente, noch het marktperso- neel aan dezen marktdag gedacht en in groote haast werden palen gezet en draad gespannen, waaraan ten slotte ongeveer 100 koeien kwamen te staan-. De markt had hoegenaamd, geen vertraging. De moord te Rotterdam. Maandag is een kantoorbediende op het bureau aan de Nassaukade te Rot ter dam komen vertellen, dat hij Zaterdag avond in de Asterstraat, onmiddellijk na dat Reingoud, die van morgen is ter aarde besteld, was neergeschoten, iemand had hooren zeggen, dat de schiefcerij niets te beteekenen had en dat hij den dader wel kende. Naar aanleiding van deze mede- deelingen heeft de politie nog verschillen de getuigen gehoord en zoodoende is een signalement komen vast te staan van den man, die verklaard zo-u hebben, te weten wie Reingoud had gedood. Daar d>e po litie het sterke vermoeden had, dat men hier met een havenarbeider te doen. had, heeft men onder de havenarbeiders een uitgebreid onderzoek ingesteld en daar ltreeg men het adres van een. man, van wien men vermoedde, dat hij de gezochte zou zijn. Een -agent van politie is daarop naar dat adres gezonden, om den havenarbeider die daar woont, te verz-oeken den volgen den ochtend op het bureau te komen, ten einde inlichtingen te verschaffen omtrent de moord in de Asterstraat. Het resultaat van dit verzoek was o.m. dat gisternacht de commissaris van de vijfdie afdeeling, de heer T. Albarda, te zijnen huize werd opgebeld door het po litiebureau aan de Paul Krugerstraat, waar men hem mededeelde, dat iemand op het bureau Nassaukade was ontboden om inlichtingen te geven over den moord op Reingoud. Omdat deze getuige evenwel den volgenden ochtend bezwaarlijk kon komen, was hij nu maar naar het politie bureau gekomen om van zijn verhindering kennis te geven. Hij zou dan 's avonds wel aan het bureau verschijnen. Commissaris Albarda verzocht den man echter op het bureau aan de Paul Kruger straat te blijven, waarna de commissaris zich onmiddellijk naar dit bureau begaf, teneinde nog denz-elfden nacht een ver hoor af te nemen. De getuige verklaarde toen, dat hij Zaterdagmiddag een boodschap moest doen op een bepaald uur, maar omdat het nog te vroeg was, liep hij een paar straatjes om. In de Violierstraat kwam hij -de kastelein F. de Ruyter van de Maashaven tegen, dien hij wel kende. De mannen groetten elkaar. Kor ben tijd daarop, liep de getuige in de Astersfcraat en daar zag hij den kaste lein weer, nu evenwel in twistgesprek met een. man die hem, getuige, onbekend was. Hij volgde hen, omdat hij toch niets anders te -do>en had, maar omdat hij het zelf dwaas vond de mannen zoo op den voet te volgen, ging hij vo-or een winkel staan, zonder de twistenden uit het oog te verliezen. Hij heeft toen gezien, dat De Ruyter iets uit zijn achterzak haalde en kort daarop hoor-de hij schoten. Aan vankelijk dacht hij, dat het niets te be teekenen had en daarom zei hij: „Het is maar een bleekpoeiertje" en „ik ken den dader wel". Toten hij echter zag, dat de man, die op den grond lag, bloedde, is hij maar stil weggegaan zonder iets te zeggen, omdat hij De Ruyter kende. Hij had zijn mond geh-ouden-, totdat een agent zijn vrouw was komen waar schuwen, dat haar man op het politie bureau moest komen, in verband met den bewusten moord. Na deze mededeeling was zijn rust heelemaal weg geweest en na nog geruimen tijd zenuwachtig te heb ben rondgeloopen, was hij tenslotte maar naar de politie gegaan. Na het verhoor heeft de commissaris den kastelein uit zijn bed doen lichten en hij heeft hem naar liet bureau aan de Nassaukade doen overbrengen. Deze aan gehoudene is de kastelein, die vrijwel onmiddellijk na den moord is aangehou den, maar die denzelfden avond weer op vrije voeten werd gesteld, omdat de juf frouw, die de-n moord van dichtbij had zien plegen, hem niet herkende. Even als Zaterdagavond toen hij zeide niets van dien moord af te weten blijft hij ontkennen. Nader wordt gemeld, dat de kastelein bekend heeft den moord te hebben ge pleegd. De autobussen der spoor wegen. Volgens he ^Hbld." zullen de plannen tot exploitatie van autobuslijnen door een onder sanctie der Nederlandsche Spoorwegen op te richten maatschappij voorloopig nog niet ten uitvoer worden gebracht. Hoopte men aanvankelijk 1 Januari 1927 te kunnen beginnen, thans blijkt dat het wel Juli 1927 zal worden alvorens de eerste bussen zullen loopen Bet wachten is n.l op de oprichting van bovengenoemde maatschappij, waarvoor de toestemming van het departement van wat rsaat nog s eeds niet is afgekomen. Zoodra deze oprichting werkelijkheid geworden is, kan pas een begin worden gemaakt met het aanvragen van conces sies Allereerst zal hierbij nagegaan moeten worden welke der bestaande autobus ondernemingen erin zullen slagen even eens een concessie te vermeesteren. Wanneer men bedenkt dat alle san- vragen hiertoe gedurende eenigen tijd bij gedepute» rde staten ter visie moeten lig gen en dat dan van elke door gedepu teerden te nemen beslissing beroep op de Kroon door belanghebbenden mogelijk is zal het ieder duidelijk zijn, dat een zoo Hoest Uw man t IS hij eigenwijs; zegt hij dat het vanzelf wel over zal gaan, dan doet U verstandig maar te zwij gen en straks een flesch Abdijsi roop te halen. Als het toch een maal in huis is, zal hij er voor het naar bed gaan wel wat van inne men. En als het beproefde kruiden middel 's nachts de slijm losgemaakt heeft, zoodat hij die 's morgens gemakkelijk kwijt raakt en de borst- beklemming verdwijnt, dan zal het niet veel overreding meer koster} om hem er geregeld mee door te laten gaan. tot hij er voorgoed van af is. Neem Akker s te baat bij Bronchitis, Influenza, Asthma, Kinkhoest, Keelpijn, Heeschitoid, Verkoudheid. Per fleich van 230 gr. f t.50: 550 gr. f2.75 t mslachtige procedure heel wal tijd kan kosten. VI aar voor elke provincie afzonderlijk de aanvragen tot gedeputeerden mreten worden gericht, staat he' vast dat slechts en zeer geleid, lijke invoering van bus lijnen i laa's kan hebben fn verband met dezen nog zeer onzekeren toestand is men dan ook nog niet ove gegaan tot a n schaffing van ma riaal id het engageeren van personeel. Alles bij het nieuw* bed-jjf verkeert lus nog in een s'adium' van studie en onderzoek. Massa-ontslag. Naar de „Limb. Kceri r" verneemt is aan een aantal arbeiders der Zinkwit- fabriek te Maastricht en Eysden aauge zegd, dat er a s. Dinsdag voor he" geen werk meer zal zijn De oorzaak van dit ontslag ligt volgens het blad in de geweldige verbooging der kolenprijzeu, welke de Nederlandsche mijnen -hans vraren. De z nkwitmaat schappij heeft zich dan ook gedw, ngen gezien 'e besluite i tot dooving van 25 ovens te Maastricht en van ODgeveer 15 der pl.m. 50 ovens te Eysden. Daardoor zullen as. Dinsdag te Maas tricht 75, te Eyslen eveneens 75 men schen zonder werk komen. De Suikerindustrie. De Nederl grossiersbond en de Ned suikerbond, als vertegenwoordigers der organisaties van den groothandel in sui ker, hebben in een adres aan den minis ter van financiën zich verzet tegen delf gevraagden steun aan de su keriudustrie zij beschouwen deze maatregelen als noch noodzakelijk, noch doeltreffend, maar wel als schadelijk voor het Nederlandsche publiek. De Goudzoeker. De 2 L-jarige Duitscher K„ die dank zij de activiteit van twee Bloemendaalsche politiemannen geknipt werd, toen bij met zijn buit uil de villa van mevr. Coninck Westenberg-Calkoen te Aerdenhout per E. S. M. naar Amsterdam vertrekken wou, is een eigenaardig man. Men staat nog voor de vraagIs hij een slimme simu lant of een abnormale zonderling? Als zijn blik valt op de in beslag genomen ouden voorwerpen, die hij buitgemaakt had, schitteren zijn oogen en roept hij in bewondering uit„Gold gold!' Verder mompelt hij iets, wal beteekenen moet Wat is goud toch mooi 1" Als men gelooven mag wat de Duit scher vertelt, heeft hij in zijn jonge leven al heel wat doorgemaakt. Miincken is zijn officieele woonplaats, waar hij al eenigen tijd in de gevangenis heeft doorgebracht Na zijn vrijlating heeft hij eerst in Zwit serland vertoeft, waar hij als ongewenschte vreemdeling over de grens werd gezet Bij heeft door Frankrijk en België gezworven en is ten slotte te Rotterdam gekomen, waar hij beweert gewerkt te hebben. Daarna is hij steeds noordelijker getrokken en eindelijk was hij te Haarlem gekomen. De naam Bentveld had veel indruk op hem gemaakt Ik dacht dadelijk, zei hij hier moet goud te vinden zijn. Zijn aan deel in het gondbezit van de wereld moest hij daar vinden. Dinsdag omstreeks half twaalf ging hij met de tram naar Bent veld en hij heeft daar, naar hij ver klaarde, naar goud loopen zoekeaj^ïk heb, ^oo vervolgde hij zijn verhaal, steeds ondervonden Zoolang iemand zoekt, vindt hij, en het goud heb ik dan ook gevon den, al was het dan niet in Bentveld, dan toch dicht daarbij. Van de betichting, het goud gestolen te hebben, wil hij niets weten niet ge stolen, alleen afgehaald, is zijn uitlegging Gezwollen rivieren. Uit Cuyk wordt omtrent de dijken in het land van Cuyk dd gisteren aan de „Maasbode* o.a geschreven De grillige Maas is hier weer omhoog gesprongen en doet de ongerustheid der bevolking al meer en meer toenemen. Want te Cuyk is het water reeds de lager gelegen huizeu genaderd, terwijl 3e Minister DE GEER aam het woord in zijn Memorie van Antwoord Staats- begrooting 1927: „Vergelijkingen met vroegere parlemen taire ministeries moet dit kabinet afwij zen. Vooreerst omdat daarin ongelijksoor tigs grootheden worden vergeleken. In de tweede plaats omdat de vergelijkimig nooit objectief kan zijn. Elk parlementair ministerie heeft een meerderheid en een oppositie gekend. De meerderheid uit den tijd, waarmee vergeleken wordt, zal van zelf drang gevoelen tot een te ongunstig, de oppositie uit disn tijd tot een te gun stig oordeel over den nieuwen toestand. Een zuivere vergelijking zal zwaar yallem. Het Voorloopig Verslag vertoont daar van trouwens de sporen. De voorstanders van één der vroegere parlementaire kabi netten noemen het program van dat kabi net „frisch en klinkend" in tegenstelling met dat van het huidige kabinet, waarvan geen vruchtdragende arbeid is te verwach ten. Docb toen het program van het hui dige kabinet op 11 Maart j.l. werd mee gedeeld, was van de zijde disr zelf de voor standers alle streven er op gericht en aannemelijk te maken, dat dit program ais twee druppelen waters geleek op dat gene wat thans als „frisch en klinkend" wordt aangeduid. Een bevestiging ligt hierin van de boven weergegeven opvat ting, dat het niet gemakkelijk is, steeds met volkomen objectiviteit vergelijkingen te trekken tusschen een parlementair kabi net en het huidige. Het wil den ondergeteekende dan ook voorkomen, dat zoodanige vergelijkingen voortaan beter achterwege blijven. iVfaas al maar hooger wordt en reeds hoog van dijk tot dijk staat. Gelukkig echter wordt uit Maastricht thans val gemeld. In het naburige St. Agatha trachten de menschen het water door het plaatsen van dammen zooveel mogelijk te keeren In Boxmeer wordt het verkeer met Noord- Limburg zooveel mogelijk met booten onderhouden, evenals men te Cuyk de verbinding met Mook per boot in stand houdt. De imnschen werken met man en macht om de dijken te versterken. Vooral de Valuwsche dijk, waarover men het verkeer met Katwijk nog kan onderhouden is door de aanhoudende regens in een erbarmelijken toestand gekomen. De dijktoestanden te Overasselt laten ook nog alles te wenschen. De nieuwe fylaasdijk blijft steeds aan 't, verzakken en men heeft het noodig geoordeeld ook hier tot versterking over te gaan, zooveel als dit nog eenigszins mogelijk is Dat de menschen hier ongerust zijn, valt te begrijpen. Men begint al de levensmiddelen op veiliger plaatsen te brengen, terwijl de aardappelen uit de kuilen worden gehaald en op hooge punten gebracht. Snippert. Onder de meer dan 160 sollici tanten voor de be rekking van poliiie- agent te Nieuwer Amstel bevinden zich personen met einddiploma H.B.S. 5 j. c. en met akten die getuigen van een aca demische opleiding. Beste jongens cn meisjes, Hier zijn de oplossingen van de vorige raadsels. Ze luiden als volgt: 1. Kiel 2. Mat-roos of de Roos bij het schijfschieten. 3. Doniino(spel). 4. De muis van haar hand. Nieuwe raadsels 1. Welke pomp wordt eiken dag door velen gebruikt en heeft todh nog nooit water gegeven 2. Wie kan mij zeggen, wat men tusschen licht en donker vindt? 3. Gewoonlijk krijgt een Lui zakenman als hij weinig werkt, het steeds minder druk. En toch ken ik een man, die, al doet hij niets, steeds drukker is. Wie is dat? 4. Mijn geheel bestaat uit 7 letters, wordt door de leerlingen op school wel gebruikt, is lang en dun en heeft alleen nut, als het recht is. 5 6 1 is een visch zonder schubben. 7 6 5 3 i s een weg met veel hoornen. 5 7 2 is de verkorting van een meis jesnaam, die mot een A begint. 4 5 is de uitroep van een ezel. OOM KAREL. DE AVONTUREN VAN HEINTJE KOOL. (Vervolg). Voorzichtig gaven Hansje en Ansje pink aan Heintje Kool, die deze neei deftig schuddeWant hun heele hand, die was te groot, die had Heintje nooit kunnen vastpakken. Even later kwamr vader thuis. Wel, wat zette die een groote oogen op. hun he wel,

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 2