UUeUoort mijn Hart 60ESGHE COURANT BIJVOEGSEL Voor de VrouW SAMOS PRIMA f 1,10 Fa. J. A. L. G. WITTE FEUILLETON BANK VOOR ZEELAND GOES. Alle Bank- en Effectenzaken VAN DE VAN VRIJDAG 12 NOV. 1926. Bouillonpraatje. In de koude winterdagen is bet soms een waar genot, een fijne dampende kop bouillon. En ook lijkt het wel, of de soep des winters veel beter smaakt dan in een warmer jaargetijde. Voor allebei is het trekken van den bouillon van groot belang. Voor drinkbouillomi, die natuur lijk zeer krachtig en geurig moet zijn,, heeft men twee keer zooveel vleesdh (poulet) noodig als voor soepbouillon. Normaal kan men aannemen, dat voor soepbouillon noodig is op 2 liter water 1 pond poulet en een eetlepel zout, en voor drkikbouillon 2 pond poulet op 2 liter water en ook een eetlepel zout. Voor het trekken ga men aldus te werk. Snijdt het vleesdh in kleine stukjes, doe het met zout in het water en laat het zoo een paar uur staan. Vervolgens moet het in een pan, met een goed sluitend deksel, aan den kook gebracht worden, op een zacht vuur. Dan begint eigenlijk pas het trekken. De bouillon wordt van het vuur genomen en op een zacht pitje, of op een niet te heet plekje van het fornuis gezet om gedurende eenige uren, liefst een uur of vier, te trekken. Dan is d-e bouillon gereed. Men ziet, dat er zoo wat een geheele dag mee gemoeid is. Ten slotte wordt de bouillon gezeefd, waartoe men een neteldoeksch lapje in den zeef legt. Wil men den bouillon hei- dier hebben, dan moet af en toe onder het koken het schuim weggenomen wor den. Dat moet vlug gebeuren, opdat de deksel zoo kort mogelijk van de pan is, omdat anders alle geur ontsnapt. Wil men aan den drinkbouillon nog een extra smaakje maken, dan kan men er wat pieterselie en een stukje foelie in mee laten trekken. Geef ten slotte bij drink bouillon een schijfje citroen en een be^ schuit. Nuttige wenken. Die peau de suède handschoenen en schoentjes kunt u een heel stuk opknap pen door ze te wrijven met havermeel. Dat neemt vrijwel alle vuil weg. Wilde u die oude bruine schoenen zwart maken? Dat kan. Neem voor een stuiver gewone ammonia en een halve liter water. Spons de schoenen eerst goed met dat mengsel af. Spons ze vervolgens af met een weinig zwarte schoen inkt en laat ze door en door drogen. Dan gewoon met zwarte crème poetsen. Had u een paar schoenen, dat u met het oog op onzen vochtigen winter water dicht wilde maken? Ook dat kan. Smelt en meng dooreen: een half pond schapen vet, 1 ons bijenwas, V2 ons hars, 25 gram glycerine. Maak de schoenen eerst vol- in luxe rietverpakking Wijnhandel, Goes. 10 door Hod wig Gouriho—Mahlor. Glimlachend schudde zij het hoold. „Dat maak je je nu wijs, beste vriend. Had ik je bede verhoord, zooals andere het deden, dan was ik in je leven ook slechts eene vluchtige episode geweest, niets meer. Van je rusteloosheid en je haast ziekelijken vrijheidsdrang had ik je evenmin kunnen genezen als andere vrouwen. De vlinder blijft altijd slechts kort op dezelfde bloem zitten, proeft haar zoetheid, maar dringt nooit door tot diep in haar kelk, hij wordt verder gedreven van de eene bloem naar de an dere. En zijn vlindematuur kent niet het gevoel van trouw. Ik heb je leereu ken nen, zooals slechts weinigen je kennen, omdat je mij een dieperen blik in je ziel gunde. En omdat ik je kende met al je fouten maar ook met al de voortref felijkheden van je karakter, daardoor kon ik eindelijk je vriendin worden, maar ook niet meer dan eene vriendin. Zoolang mijn hart nog jong was en onstuimig in mijne borst klopte, wilde het mij niet gelukken. Nu echter ben ik sedert ver- scheidenen jaren je oprechte vriendin, en Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74. (2 lijnen). IERSEKE - KAPELLE 's HEERENHOEK. maakt schoon, zoodiat etr gaetn spatje of kruimeltje modder meer op zit. Wrijf ze dan in met het mengsel, flink wrijven, zoodat het overal in de poriën van het leder dringt. Speciaal op de naden flink inwrijven. Nieuwe koperen voorwerpen, als lamp- ornamenten, kranen, knoppen, enz. moe ten niet met poetspomade of eenig metaal poetsmiddel gewreven worden. Behandel ze integendeel met een goede meubelwas, dan zult u zien, dat de vernis er niet af gaat. Want bijna alle nieuwe koperen voorwerpen zijn bedekt met een dun laagje beschermend vernis, goudlak of iets van dien aard. Eens per maand met meubel- was wrijven is voldoende. Er worden dit seizoen, veel lakschoenen gedragen. Denk er om, wanneer ze mod derig zijn geworden, dat u ze afborstelt, terwijl ze nog wat nat zijn. Is de modder een maal opgedroogd, dan gaat het veel moei lijker en loopt u gevaar het lakleer te kras sen. Wrijf ze verder af met een lap met weinig terpentijn. Daarna uitwrijven met een zachte doek, totdat er een prachtige glans op ligt. i6ii sma kei ij k toe-tje. Smakelijk en weinig bewerkelijk, ja, dat zijn griesmeelkransjes. Maar er gaan nogal een paar eieren in. Hoewel we hiervoor best kalkeieren kunnen gebruiken voor 6 flinke eters hebben we 5 eieren noodig, met V2 kan melk, 8 groote eet lepels griesmeel, de helft van een citroen schil, 5 eetlepels suiker, 4 eetlepels bo ter. De giriesmeelpap woordt op de ge wone manier gekookt, mei de boter. Dan wordt de citroenschil er uit gehaald en nemen we de pan van het vuur om er één voor één de eierdooiers door te roe ren. Het deeg spreiden we dan uit op een met boten* besmeerden plaat. De laag moet ongeveer Va c.M. dik zijn. Nu ma ken we ronde plakjes van het deeg, door er een met boter besmeerden ring in te drukken. In het midden van die plakjes maken we ook weer een gaatje. Zoodat we kransjes krijgen. Die lichten we met een scherp mes van den plaat en bakken ze in braadvet, Delfia, of i.d. dat goed heet is (blauwe damp), bruin. Op grauw pa pier laten uitdruipen en op elk kransje wat marmelade en poedersuiker doen. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. De „Bevelander". De door den Wilhelminapolder door kruising verkregen aardappelsoort „Beve lander" werd dit jaar op groote schaal dat geeft mij bevrediging. Want daardoor heb ik het beste deel van jezelf ver overd en je trouw. In vriendschap is trouw je eene behoefte en in liefde ontrouw". Nu nam hij toch haar hand en legde zijn gelaat een oogenblik zwijgend in deze koele, mooie vrouwenhand, die nog al tijd de betoovering der jeugd bezat. Toen hij na eenigen tijd zijn hoofd weer op hief lag er een vochtige glans in zijne oogen. Daarna stond hij op, ging naar het raam en bleef daar een poosje staan. Eindelijk ging hij weer zitten en zei met ingehouden stem „Dit uur zal mij onvergetelijk blijven, Maria! Niets heeft ooit in mijn leven me zoo getroffen als deze bekentenis. En dat ge mij deze bekentenis niet voor altijd onthouden hebt, dat ge me waardig keurde die te hooren, verheft me in mijn eigen oogen. Het zal voortaan mijn eenige wensch zijn, mij dit vertrouwen waardig te toonen. Ge hebt tot nu toe eene groo- tere macht over mij bezeten., dan eenig ander mensch, in de toekomst zal deze macht nog grooter zijn. Gij zijt en blijft de heerlijkste vrouw, die ooit in mijn leven gekomen is. Geloof me veel grootheid van ziel vond ik niet bij de vrouwen die mij voor een tijdlang hare liefde schonken en aan wie zich mijn vlinderhart slechts voor korten tijd gaf. Ik weet niet of je liefde mij toch niet tot een ander, beter mensch had kunnen ma naverbouwd in Nederland en in het bui tenland. Blijkens de opgedane ervaring heeft deze nieuwe aardappelsoort zeer goed voldaan. In den Wilhelminapolder werden 12 H.A. verbouwd. Het gewas had een regelmatige opkomst en een gelijkmatigen, goeden stand. Bladrol en mozai'k kwamen hoegenaamd niet voor. Daar de „Beve lander" zeer sterk is tegen de aardappel ziekte (phytophtora infestans), werd niet gesproeid. Bij het rooien werden slechts enkele zieke knollen aangetroffen. De opbrengst overtrof die van de meeste andere soorten-, zooals roode ster, Eigen heimer, Zeeuwsche blauwen en bonten, bravo en eersteling. De vorm is ovaal-rond. Bovendien is de smaak zeer goed, kookt hij uitstekend en komt kruimig op schotel. Voorts is in den afgeloopen winter gebleken dat hij zeef gemakkelijk en tot aan den nieu wen oogst kan worden bewaard. De prijs f4,de H.L. af station van verzending komst overeen met dien der blauwen, bon ten en bravo's. Soortgelijke ervaringen heeft men op gedaan op zware, zoowel als op lichte klei, op hoogen bumusrijken en op mid delmatig hoogen zandgrond. Volgens deze eigenschappen is de „Be velander" een aanwinst van groote waarde. Mond- en k l,a u w z e e r De minister van bmmenlandsche zaken en landbouw zegt in de-M. v. A. inzake zijn begrooting o.a., dat bij den. thans geldenden prijs van het serum tegen mond en klauwzeer iedere veehouder in staat is gesteld de bedrijfsschade, door deze ziekte veroorzaakt, zoo garing mogelijk te doen zijn. Tegen een no:g grootere verlaging van den prijs bestaan verschil lende bezwaren. In verband met den korten duur der immuniteit, welke met serum tegen mond- en klauwzeer kan worden ver kregen, is hiervan als algemeen bestrij dingsmiddel, alleen dan succes te ver wachten, wanneer het wordt toegepast gelijktijdig met verschillende andere maat regelen, ontleend aan de Veewet. Dit zal echter slechts dan met kans op suc ces kunnen geschieden, wanneier de ziekte minder uitgebreid voorkomt dan thans nog het geval is. Zoodra 't oogenblik daar voor gunstig wordt geoordeeld, moet wor den overwogen in hoeverre hiertoe, het zij provincie sgewij ze of meer uitgebreid, kan worden overgegaan. SPORT. Voetbal. Zuidelijke 2e klasee N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor de Zuidelijke 2e klasse A luidt: MiddelburgL.O.N.G.A. D.O.S.K.O.Roosendaal. BredaVlissingen. Alliance—V. S. C. DongenZeelandia. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor de Zuidelijke derde klasse A luidt'. S.I.N.O.T.O.—Middelburg II. T emeuzenWalcheren Zeelandia IIZierikzee. KOLONIËN. Een stormwind. Wederom heeft in het Djembersche een stormwind groote verwoestingen aange richt; o.a. zijin negen tabakloodsen van de landbouwmiaatschappij Oud-Djember vernield. Er zijn enkele dooden en vele gewonden. ken. Want juist in mijn eeuwig zoeken, in mijn jagen van de eene vrouw naar de andere, lag toch het heimwee iets groots, reins, verhevens te vinden. Mijn dorst werd nooit gestild. Gij hadt dien toch misschien kunnen stillen". Maria von Tronsfeld schudde haar hoofd met haar stillen glimlach. „Neen, beste vriend, maak dat jezelf niet wijs. Ik ken je beter dan je jezelf kent. En nu zullen we dit thema laten rusten. Dat waren herinneringen uit ver vlogen dagen. Ik verheug me, dat ge terug gekeerd zijt. Ge komt juist ter rechter tijd. De volgende week is er een groot hofbal en je beschermster, prinses Leoniei heeft me al gevraagd, of ge nog niet waart teruggekeerd. Ook zijn er plannen voor weldadigheidsfeesten in grooten stijl. Prins Herbert, de neef van den hertog, heeft voor het eene feest een stuk ge schreven, waarin hij je een rol heeft toe bedacht. En de dames van het comité zul len blij zijn, dat baron Viktor Valberg met zijne milde hand haar kas zal hel pen vullen. Ge ziet, alles wacht op je." Zoo praatte de generaalsche luchtig verder om op een ander thema te komen. Hij zuchtte diep. „Laat mij nu niet aan feesten denken, Maria. Ik vier in dit uur een feest, zoo als mij nog nooit ten deel viel ik lig in dien geest geknield voor de ziele- grootheid eener vrouw". Zij maakte haastig een afwerende be weging. PROVINCIE-NIEUWS. Een ontaard oplichter. De „Tem. Crt." meldt uit Koewacht: De vorige week hield een mooie auto stil voor de woning van een ingezetene dezer gemeente, een arme oude mian, die door kerk en armbestuur ondersteund wordt. Een- deftig gekleed heer met een valies in de hand stapte de armoedige woning binnen en vertelde, dat hij een opticien of oogheelkundige was en dat hij gehoord had, dat de man zulke slechte oogen [had. Hij zou ze eens onderzoeken en ja wel, hij kwam tot de treurige ont- deldking, dat de man op het puint was blind te worden. Het eene oog was al geheel ontstoken en het andere was ook al aangetast, binnen een maand was hij stekeblind, als hij niet ging brillen. Ge lukkig had hij goede brillen bij zich. Na veel zoeken werd er een geschikte ge vonden. Hij kostte maar 4 gulden en met het onderzoek mee maar 27 gulden. De goedhartige geleerde had nog een bril, maar die kon de man niet koopen, daar voor was* hij te arm, die kostte f 100, maar omdat hij medelijden had met den armen drommel, die groot gevaar liep blind te worden, mocht hij hem gratis drie maanden gebruiken om hem op te zetten, als de zon scheen. Voorzichtig haalde hij uit zijn valies een bril met groote groene glazen, een soort stofbril, die men in iederen winkel voor een paar kwartjes kan koopen. De arme man zijn vrouw was erg ziek haalde luit die kast f25,die hij met veel zorgen en sparen bijeengegaard had om de pacht te betalen voor een stukje land, dat hij bewerkte, zocht het geheele huis af naar „Beste vriend maak mij niet be schaamd en nu geen. woord meer, anders zou ik het betreuren je deze bekentenis gedaan te hebben." „Neen, dat zal je nooit berouwen. En als ik er niet meer over spreken mag, dan wil ik het met mij nemen als een kostbaar geschenk en het als een schat bewaren. En nu, liefste' vriendin, nu zult ge me veroorloven heen te gaan. Over alledaagsche dingen kaai ik nu niet spreken'. Ik ben door je bekentenis die- pier getroffen dan ge vermoeden kunt. Ik wil alles liefst in stilte overdenken". Zij reikte hem hare hand en keek hem ernstig aan. «Ja, ga nu heen. En vergeet niet, dat het morgen mijn jour is. Ik mag je toch verwachten?" Hij kuste hare hand. „Vaarwel, beste vriend." Nog een eerbiedige kus drukte hij op haar hand. Toen ging hij snel met veer- krachtigen tred heen. Terwijl de deur deur achter hem in het slot viel zuchtte zij diep. „Wat is hij jong gebleven! En ik wat ben ik oud en kalm geworden' dacht zij. Maar het gaf haar toch een stille vreugde, dat hij zoo bewogen was door hare bekentenis en dat hij niet, op zijne gewoonlijk zoo luchthartige manier, daar na over andere dingen had kunnen spre ken. Baron Viktor was zoo vervuld van de andere twee guldensen betaalde. De „philantroop" streek het geld op en vroeg of de man ondersteund werd en op be vestigend antwoord, beloofde hjj onmid dellijk naar den pastoor te rijden, dan zou hij wel een gedeelte van de 27 gulden terugkrijgen. En bij drie maanden zou hij terugkomen om zijn wonderbril. Daar op reed hij weg, natuurlijk niet naar den pastoor, maar waarschijnlijk naar andere goedgeloovige sukkelaars, om oqk hen van hunne „blindheid" te genezen. Men zij gewaarschuwd I Borssele. Woensdagmiddag geraakte de vrachtauto van den kolenhandelaar v. d. V. alhier, in- een vrij diepe sloot aan den Oostsingel in deze gemeente. De auto werd bestuurd door C. Corstanje, die er vrij goed afkwam. Hij bleek n.l., toen hij zich uit zijn voertuig op den kant had gewerkt, aan één hand en aan 't gelaat door glasscherven niet ernstig gewond. Toch moest geneeskundige hulp worden ingëiroepen, die dokter Pen verleende. Het kostte nog al moeite het zware ge vaarte weer op den weg te krijgen. De stuur-inrichting bleek defect, de spatbor den waren verbogen, terwijl ruiten en lantaarns gebroken waren. Hfansweert. Bij het binnenkomen van de haven is het Belgische schip „Prefe- rance 6", geladen met cement van België naar Rotterdam, op den berm omhoog gevaren, en eenigen tijd later met zware lekkage vlotgesleept. Om zinken te voor komen moest het schip direct in de vlucht- haven omhoog gezet worden, en is door de pomp boot „Bastiana" leeggepompt, waarna het gat met ©ene noodreparatie is 'gedicht en het schip de reis heeft voortgezet. (alles wat zijne vriendin hem had toe vertrouwd, dat het hem niet opviel hoe gedrukt en stil Qunter was. De beide heeren dineerden samen, doch deden den lekkeren maaltijd geen eer. aan. Daarbij spraken zij slechts over zake lijke aangelegenheden. Pas toen baron Viktor bij het dessert champagne liet inschenken, werd zijn© stemming wat beter. En nu merkte hij spoiedig, dat Gunter telkens met een som ber gelaat voor zich uitstaarde. Einde lijk kon hij dit niet meer aanzien. „HoLa, jongen, wat scheelt er aan? Wiat kijk je ernstig, voel je je niet goed?,, „O, ja oom Viktor, ik ben heel wel. Let u er maar niet op ik ja ik heb met de post een onaangenaam bericht gekregen." „Zoo, zoo - heb je schulden Heb ben je schuldeischers je gemaand?" „Neen, u weet wel, dat ik er voor zorg niet in schulden te komen en dat ik altijd uitkom met wat u me geeft." „Hm! Dus kan ik je niet helpen?" „Neen, dat is eene persoonlijke aan gelegenheid." „Dus eene ongelukkige liefde", dacht baron Viktor. „Nu, daar is verandering van lucht goed voor". Hij liet dit onderwerp varen en begon weer over Gunters verhuizing naar Val berg te spreken. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 1