Volle-melk-reep Uit den Westhoek KWATTA^ Deterdanöoed^^BESTB Vraagt KWATTA-SPcCULAAS A. C. v. d REST, Eet meer Dezer dagen gewerd ons een pers communiqué van de Nederlandsche bak kers, waarin geconstateerd wordt dat we minder brood eten dan vroeger. De bak kers vinden dit niet zooals het behoort en daarom hebben zij besloten een propa ganda voor de bevordering van het brood- verbruik te gaan voeren. Als we binnen korten tijd des avonds de couranten opslaan zuilen we daarin ongetwijfeld een advies vinden. Het is niet buitengesloten, dat we, na van een sensationeel ziekte geval in Amerika ge noten te hebben, stuiten op een adverten tie, die min of meer met het navolgende overeenkomt Ge hebt vandaag be weinig Brood gegeten, en daardoor Uw gezondheid in de waagschaal Gesteld. Brood is Leven. Eet meer Brood, doe het nu! Na lezing van een dergelijken raad moet men al heel weinig aan het Leven hechten, als men in den loop van den avond niet eenige sneedjes brood ver werkt. Nietwaar? Men heeft zijn gezondheid lief, en als men haar veilig kan sbellen met behulp van een onsje brood, dan Iaat men dat niet. Daar behalve bakkers ook anderen het recht hebben over den goeden welstand van ons lichaam zich bezorgd te maken kam het gebeuren dat we, na een week zeer nauwkeurig het advies der bakkers in de courant hebben opgevolgd, een kolom verder een waarschuwingskreet der Ne- derlandsche slagers onder oogen krijgen, die er ons attent op maakt, dat we den afgeloopen dag minder vleesch hebben genuttigd dan met den zorg voor den inwendigen menséh overeen te brengen is. De woorden Eet meer vleesch, doe het nu, zal naast de reeds traditioneele twee sneedjes brood een halve biefstuk op onze avondlijke tafel doen verschijnen. Nietwaar? Men heeft zijn gezond heid lief. Na de bakkers en slagers zulleij an dere personen zich gedrongen gevoelen om door middel van de courant te toonen dat ons welzijn hun ter harte gaat. De bezorgden en de gezondheidsadviezen zul len bij tientallen oprijzen, en we zullen die raadgevingen evenmin kunnen negee- ren als die der bakkers en slagers. Binnen niet te langen tijd prijken op de tafel van hem, die zijn gezondheid lief heeft, na lezing van de courant, zoo tegen een uur of 9 in den avond: De onmisbare twee sneedjes, de ge zonde halve biefstuk, het gezonde ééne glaasje oude Genever, de verkwikkende' appel (voor de hersens)de voedzame banaan, de porties havermout, kaas en capucijners, die we dien dag be weinig aten, de sigaret, die de zorgen doet ver geten, de spinazie en de karnemelk die ons zoo kwade bloed zuiveren moeten, het fleschje kalk waarop ons gebit iede- ren dag recht heeft, de honingzoete pe perkoek die purgeerend werkt, de zuur kool en het bier van zoo een hooge voedingswaarde, de schotel met bruine boonien, zijnde de paardekracht zonder welke het niet mogelijk is te leven De bakkers, de geestelijke vaders van de leuze: „Eet meerladen een zware verantwoording op hunne schouders. De Engelsche mijnwerkersstaking. Het daghet in Engeland. De confe rentie der mijnwerkers - gedelegeerden heef t thans besloten om onbeperkte volmacht te verleenen aan den uitvoerenden raad om de onderhandelingen - met de regeering voort te zetten., ten einde eene overeen komst te bereiken. Dit bebeekent, dat het bestuur onderhandelen kan op den grondslag van districtsregelingen zonder voorbehoud omtrent het aantal uren, op voorwaarde slechts dat er eenige natio nale waarborgen worden verschaft. De uitvoerende raad vroeg onmiddel lijk een onderhoud met Baldwin aan. De bespreking met den premier en Churchill had plaats in de kamer van den eersbe- minister in het Lagerhuis. Later woonde de heele kolencommissie van het kabinet de besprekingen bij. In zekere kringen gelooft men, dat er zeer spoedig een voorloopige over eenkomst tot stand zal komen. Door den verrekijker. In Italië zijn alle anti-fascistische politieke partijen en organisaties en an dere organisaties, die een verdacht ka- lakfcer hebben, ontbonden verklaard. Wat betreft de economische organisaties, wel ker bestuur verdenking wekte, daarvan zijn 1de bestuurders vervangen door regee- r ingscommissar is sein Tengevolge van den hevigen storm die in den nacht van Dinsdag op Woens- gewoed heeft, is Venetië ten deele over stroomd. De eerste verdieping van som mige hotels moest ontruimd worden. Vele huizen staan ten deele onder water. Volgens den correspondent van de „Times" te Hongkong, loopt daar het gerucht, dat vier leden der bemanning van den torpedo-jager „Wild Swan" bij Sjanghai zijn gedood en dat een lid der bemanning van den torpedojager „Wivera" gewond is. KUNST EN WETENSCHAP. Shaw krijgt den nobelprijs. De Zweedsche Academie heeft Woens dag besloten den Nobelprijs van 1925 voor literatuur te verleenen aan den Engelsch- man Bernard Shaw, den schrijver van een gansobe reeks, over de geheele we reld gespeelde toomeelstukken, zooals: St. Joanne, Pygmalion, Candida, You never can tell, Arms and the Man, Mrs. War rens Profession, The Philander, The Man of Destiny A Doctors Dilemma en nog vele andere. Op 26 Juli j.l. is Bernard Shaw 70 jaar geworden. KAMER-OVERZICHT. TWEEDE KAMER. Het Belgisch verdrag aangenomen. Gisteren is in de Tweede Kamer de beslissing over het verdrag met België gevallen, met 50 tegen 47 stemmen nam de volksvertegenwoordiging het aan. Te voren was de motie-Marchant verwor pen, die op schorsing van verdere behan deling aandrong, in afwachting van de resultaten van nader overleg betreffende de kwestie van de doorvaart der Belgi sche oorlogsschepen en het kanaal Ant werpenMoerdijk. Nu de beslissing gevallen is heeft heU geen zin meer hier nader op de replieken in te gaan. Minister van Karnebeek schijnt zijn twijfelachtig succes vooral te danken te hebben aan den invloed van Mgr. No- lens, de dictator van zijn partij, de man die zelden spreekt, maar die de sterkste touwtjes in handen heeft. We gelooven niet dat de Kamer gis ter de meening van het volk heeft weer gegeven. Het wachten is thans op den Senaat. De militaire relletjes zijn op het Bin nenhof ook achter den rug. De roods hee- ren hebben danig voor den broek gekre gen, en zij zullen zeker wel niet verlan gen naar de „herhalingsoefeningen' in de Kamer. De motie-De. Visser betreffende af schaffing van de herhalingsoefeningen en opheffing van de politiefcroepen, werd ver worpen met 64 tegen 22 stemmen. Van de S. D. A. P. stemde de heer Schaper tegen. De motie-K. ter Laan, vragende een nieuwe commissie van onderzoek is ver worpen met 57 tegen 31 stemmen. Voor de S. D. A. P., de V. D., de heeren Braat en L. de Visser. BEURSBERICHT. Goes, 11 November 1926. De positie van suiker, in vergelijking met eenige weiten geleden, vertoont en kele belangrijke veranderingen, die voor een niet gering deel hun oorzaak vinden in de gevolgen van den orkaan op Cuba. Terwijl absoluut juiste cijfers hieromtrent nog steeds ontbreken, schijnt men toch wel te mogen aannemen, dat de oogst van de drie Westelijke provincies circa 20 °/o lager zal wezen dan dit jaar, hetgeen in totaal een vermindering van den oogst met 270.000 ton zou be teekenen. Hierbij komen dap nog ongeveer 30.000 ton, die in de haven van Havana vernield werden, zoodat men voor den nieuwen oogst van dezen voomaamsten suikerproducent, op niet meer dan 4.900.000 tón zou behoeven te rekenen, aannemende, dat het door Willet Gray vastgestelde cijfer van 5.200.000 ton, waarbij géén rekening werd gehouden met de stormschade, juist zal blijken te zijn. In totaal ramen Willet Gray den nieuwen oogst 1926'27 op 24.279.000 ton, hetgeen tegenover verleden jaar een vermindering van bijkans 97.000 ton zou be teekenen. De wereld-rietsuikeroogst wordt in deze raming geschat op 16.070.000 ton, waar van Cuba bijkans een derde of 5.2 mil lioen ton zou leveren, terwijl de tweede producent Engelsch-Indië met 3 millioen ton is. Zooals wij boven schreven, zal de- Cuba-oogst waarschijnlijk ongeveer 300.000 ton lager worden, terwijl de En- gelsch-Indische oogst voor de wereldpo sitie van het artikel suiker van minder beteekenis is, wijl deze kolonie geen sui ker uitvoert. Voor de bietsuikeroogst komen W. G. op een totaal van 8.209.000 ton, waar van Europa 7.319.000 ton zou moeten leveren. Nu hoeft Dr. Mikusch dezen oogst geraamd op 7.211.000 ton, welke raming waarschijnlijk dichter bij de waar heid zal blijken te zijn, dan de taxatie van Amerikaansche zijde. Hierbij wordt Duitschlands productie geschat op 1.700.000 ton, en die van Tsjecho-Slo- vakije op 1.100.000 ton, terwijl de kans geenszins uitgesloten is, dat ook deze ramingen niet gehaald worden. Houdt men rekening met al deze fac toren, dan zal de nieuweoogst niet meer opbrengen dan 23.880.000 ton, hetgeen in vergelijking met 1925'26 een vermin dering van 400.000 ton zou beteekemen. Het is intusschen een vaststaand feit, dat Cuba, (waar meer dan een vijfde van den totalen wereld-suikeroogst wordt geproduceerd) den doorslag geeft voor de statistische positie van het artikelvan daar dan ook, dat men met zooveel be langstelling de verdere maatregelen, die de president zou nemen, bleef afwach ten; vandaar ook dat een betrekkelijk kleine beperking van de Cubaansche pro ductie, van veel meer invloed voor den prijs van suiker kan zijn, dan een mis schien veel grooter deficit elders. Wan neer Cuba slechts 1 millioen ton meer produceert, dan het in Amerika en in het eigen land kan afzetten,, bestaat er geen gevaar voor den suikerprijs; mocht echter deze meer-productie met enkele honderdduizenden tonnen werden over schreden, dan zal dit overschot zeer waar schijnlijk op de geheele suikermarkt een deprimeerenden invloed oefenen. Nu kan Cuba in Amerika en op het eiland zelf ongeveer 3.5 millioen ton per seizoen on derbrengen,, zoodat eein oogst van 4.5 millioen ton zonder gevaar voor den sui kerprijs van de hand zal kunnen worden gedaan. Het komt er dus op aan een te veel van ongeveer 400.000 ton te doen verdwijnen, in welk geval de regelmatige toeneming van het suiker verbruik wel voor een stijging van de noteering zal zorg dragen. Dat de vermindering van den oogst, die er tengevolge van den orkaan heeft plaats gevonden, aanleiding zal wezen om geen verdere productie-beperking in te voeren, hetgeen hier en daar werd be weerd, gelooven wij niet. Integendeel zal die Cubaansche regeering thans nog meer dian voorheen,, alles in het werk moeten stallen, om een verbetering van den sui kerprijs te voorschijn te roepen. Immers do Westelijke provincies hadden reeds dit jaar een kleineren oogst dan verleden jaar, zoodat de oeconomische toestand daar allesbehalve bevredigend is; mocht do suikerprijs op het huiJlge lage niveau blijven, dan zullen deze provincies, met de wederom geringere productie van dit oiogstseizoen, wel zeer veel moeite heb ben „to make both ends meet". Rekening houdend met alle factoren, mag men dus wel in de naaste tojekomst een verbetering van den suikerprijs ver wachten, en de kans hierop is des te grooter, wijl op het oogenblik de prijs, dio er gemaakt kan worden, aan tal van producenten, ook op Cuba, slechts ver lies laat. Onze Nederlandsch-Indische sui ker-producenten verkeeren in een eenigs- zins bevoorrechte positie. In de eerste plaats is de kostprijs op Java aanzienlijk lager dan die op Cuba; bovendien kunnen de Java-ondernemingen veelal in het ver re Oosten prijzen bedingen, die boven het wereld-niveau liggen. Tenslotte zijn de vooruitzichten voor 1927 aanmerkelijk gun stiger dan een jaar geleden. De weers omstandigheden zijn, vooral de laatste weken, veel en veel gunstiger geweest; bovendien hebben verschillende onderne mingen nieuwe rietsoorten aangeplant,-die een hooger rendement geven dan de tot nog boe gebruikte, terwijl inA vele geval len mede in verhand hiermee, de kost prijs lager zal kunnen uitvallen dan in dit boekjaar. 1926 is voor de meeste maatschappijen zeer slecht geweest en de dividenden, die er over deze periode zullen word^p uitgekeerd, zullen dan ook zeker geen bijzonder hoog rendement op de aandeelen geven. Waar de onmiddel lijke vooruitzichten echter veel gunstiger zijn, is die mogelijkheid natuurlijk niet uit gesloten, dat bij de best gesitueerde Mijen, dit mede van invloed zal zijn op de be be volgen dividend-politiek. Rubber-aandeelen zijn deze week ta melijk prijshoudend gebleven; de prijs van het artikel is iets opgeloopen, doch blijft toch nog onder de 1-9. Hier en daar blijft men dit als een ongunstig teeken beschouwen, een opinie, die echter in rubberkringen niet gedeeld wordt. Im mers, wanneer de gemiddelde prijs voor het loopende kwartaal niet op 1-9 komt, wordt voor die maanden Februari— April het uitvoerpercentage tot 70 °/o verminderd. In dat geval zou dus aan de vraag, die juist in die maanden het aller grootst is, moeten worden voldaan met een uiterst kleine productie. Zelfs, in dien de rubberprijs voor die maanden daardoor zou stijgen tot 2 sh. zou het uitvoerpercentage in het volgend kwartaal slechts tot 80 o/o verhoogd kun/un wor den. Wanneer reeds in het loopende kwar taal de prijs tot 2 sh. gemiddeld mocht stijgen, zou er onmiddellijk een stijging van het uitvoer-peircentage tot 100 °/o plaats vinden. Wel duidelijk blijkt dus, dat een niet te hooge prijs in de ko mende twee maanden voor de statistische positie van dit artikel slechts van voor deel kan zijn. Ass. Apotheker - GOES - Telef. 168 Speciale en Homoëopathische GENEESMIDDELEN. STADSNIEUWS. Het abattoir. Aan het rapport der slagersvereeniging over het abattoir ontleenen we: "De vereeniginig kwam tot de overtui ging, dat het te bouwen abattoir in alle deelen te klein, te primitief is. De vee- stalling is veel te klein. Er zijn 7 plaat sen, er moeten er minstens 12 zijn. In de kleine stal moeten tegelijk ge borgen worden veulens, kalvers, geiten, wat natuurlijk een onmogelijkheid is. Oók veel te klein. Bovendien is er geen stal ling vojor paarden. De runderhal. Er zijn drie slachtplaat sen, waarin dus tegelijk drie groots dieren kunnen worden geslacht d.w.z. dat zou moeten kunnen, maar de ruimten zijn weer te klein, vooral wanneer er tegelijk een volwassen paard wordt geslacht. Deze hal is in Go-es groot 8.50 bij 6.80 M. In Doetinchem, waar evenveel runders worden geslacht, zijn de afmetingen 13 bij 9 M., welke ruimte beslist noodzakelijk is. De varkenshal in Bodegraven is 7.42 bij 6.32 M., in Goes 5.80 Gij 6.75 M., dus ook al weer veel te klein. Ook de ophangruimte, waar al het geslachte vleesch van Maandag en Dins dag tegelijk moet worden geborgen is, in vergelijking met andere' plaatsen, veel te klein. De koelruimte. Deze bevat 13 cellen voor alle slagers (16). Sommigen hebben aan één cel niet genoeg. Ook de voorkoelruimte moest veel groo ter zijn. De koelmachine is naar onze meening van veel te geringe capaciteit, daardoor zijn ketelhuis en machinekamer ook te bekrompen. Personeel. Eén man kan onmogelijk al de werkzaamheden verrichten, ook zal de machinist waarschijnlijk niet te vin den zijn voor het opruimen en reinigen, zoodat er ook met het oog op de arbeids wet wel 2 of 3 man noodig zijn. Bovendien is het hoogst gewenscht, dat het abattoir, gezien de groote hoeveelheid vleesch -en levend vee, die het kan be vatten, niet onbeheerd blijft; een woning voor den concierge dient mede aanwezig te zijn, liefst tegen het slachthuis aan. Vele slagers lijden een groote schade wanneer ze niet thuis mogen slachten, omdat ze meer personeel en meer mate riaal moeten hebben b.v. om hun vleesch van 't abattoir naar hun winkels te ver voeren. De vrijheid der slagers wordt aan ban den gelegd, nu slachten ze wanneer ze denken, dat het noodig is, en liefst op uren, dat het in den winkel stil is, (dit geld vooral voor de kleinere slagers). Het particulier initiatief wordt aan ban den gelegd. De kosten van het abattoir met koel installatie zijn geraamd op f55.000, Als men nu weet dat voor een even- groot slachthuis zonder koel-installatie te Bodegraven f 54.000,is betaald, dan is de raming voor Goes, waar alles te klein is, zeker veel te laag en zal eer der de f 100.000,belangrijk overschrij den dan er beneden blijven. Is zoo'n uit gaaf voor Goes gemotiveerd, waar b.v. van export geen sprake is? In Baarn is voor de koelinstallatie alleen f29.700 be- noodigd voor een zeer bescheiden koel huis. Andere plaatsen, waar slachthuizen zijn gebouwd, kunnen tot voorbeeld strekken, hoe de raming in de practijk blijkt veel te laag te zijn gedaan b.v.: Baarn, abattoir f 84.000 en koelhuis f 29.000. Doetinchem, abattoir zonder koelhuis f51.500. Bussum werkt met een aanzienlijk tekort. Leeuwarden, abattoir en koelhuis f 357.000. De exploitatierekening heeft de be- grooting verre overtroffen en is voor 1927 f5000 lhooger gesteld dan voor 1926. Een slager die één koe per week slacht, betaalt daar aan het abattoir f 1300 per jaar. Geldrop, duur. Mislukte bouw, te be ltrompen. Wanneer de slagers hun inrichtingen laten verbouwen zooals dë wet verëischt, dan is daarvoor noodig een bedrag van ten ihioogste f21000. Ieder der slagers heeft aan het bestuur opgegeven wat het verbouwen vermoe delijk kost en heeft gekost. Aan afschrij ving, rente, onderhoud, water, gas, benzine, huur lokaal (voor hen die geen slacht plaats hebben)1 is jaarlijks benoodigd on geveer f 4000. Het slachten in een abattoir kost hun f8000, bovendien moeten zij meer personeel (5 knechts) aanstellen en meer en beter vervoermateriaal aanschaf fen, zoodat die f 8000 stijgt tot f 12000. Als Uw Kind Hoest geeft het dan onvei%ijld de genezende Mijnhardt's Th'jmsiroop lloesfstillend, slijmoplossend verzachtend. Bij Apothekers en Drogisten Flacon 7." ct. Naam Vljjnhardt op verpakking Let hierop. De toondagen. Van 23 tot en met 30 Nov. zullen op de Markt opgesteld worden een stoom-ca- roussel, een luchtschommel, een auto-Lu- na-park en een gebakkraam. Huis-toe. Twee minderjarige meisjes, uit Goes en Baarland, hadden ygii de ouders toe stemming gekregen om in Amsterdam naar een betrekking om fce zien. In de hoofd stad kwamen de Zeeuwinnetjes op het verkeerde pad. Door de Amsterdamsche politie zijn ze daarop naar de ouders teruggebracht. Bachus-patiënt. Een inwoner van Wémeldinge die meer aan Bachus had geofferd dan hij doen kon, zonder met de evenwichtswetten in contact te komen, werd Woensdagavond door de politie hier ter stede uitgenoodigd mee naar het bureau op de Markt te gaan. De Wemeldimger had er geen lust in en pleegde verzet. Onder groote be langstelling van jong en oud kwam hij ten slotte toch in het gastvrije openbare huis terecht. Men gaf hem daar de ge legenheid zijn roe$ uit te slapen. „De opium-kit". De N.V. „Groot tooneel" zal a. s. Dinsdagavond in de „Prins van Oranje" opvoeren „De opium-kit", een Chineesch spel van droom en werkelijkheid in 3 bedrijven door Dr. Hans Bachwitz. Men zie de advertentie in dit nummer. „Volharding". Ter gelegenheid van haar 35-jarig be staan geeft de gymnastiek - vereeniging „Volharding" Zaterdag 20 November in het „Schuttershof" een eere-avond. Tien vereenigingen en de beste turners uit het gewest zullen aan den avond medewerken. Na afloop wordt er gedanst. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 14 November, des morgens te half elf: Ds. Tj. Kiestra, te Zeist, „Na vijftig jaar". PROVINCIE-NIEUWS. Landbouwhuishoudschool te Zierikzee. Woensdagmiddag werd in tegenwoordig beid; van vele autoriteiten uit Zierikzee en op landbouwgebied, de nieuwe land bouwhuishoudschool, de eerste in Zee land, te Zierikzee geopend. Mr. Diele- man was de eerste spreker, die de vele autoriteiten een hartelijk welkom toeriep. De burgemeester van Zierikzee, mr. Fok ker, wees er op, dat zijn gemeente, welke in den loop der jaren zooveel is ontnomen, thans weer iets krijgt, en wel in den vorm van ideze school. Mocht op den duur blij ken, dat de school te klein wordt, dan durft spr. toezeggen, dat ook dan het ge-' meentebes tuur de R. L. M. ter wille zal zijn. Mevr. Leliman Bosch, imspectrice bij het Nijverheidsonderwijs wees op de tot standkoming. Door die ambulante cursus sen te concentreeren kreeg men van regee- ringswege dezelfde subsidie als voor vier of vijf losse cursussen. Spr. hoopte, dat nog eens zal worden bereikt dat dit onderwijs voor het jonge meisje verplichtend wordt gesteld. De leringvoorzitter van Schouwen-Dui- veland, de heer Van Oevenen, gewaagde o.m. van den grooten steun, die de Nuts- spaarbank bij de totstandkoming der school had verleend. Spr. hoopte voorts, dat de nieuwe inrichting er toe zal mede werken, de tevredenheid, huiselijkheid en welvaart te bevorderen. Ook de secretaris der Z. L. M.# de heer Kielstra, voerde het woord, evenals mej. Reichhardt, de leidster van de nieu we school. 's Heer Arendskerke. In de Donderdag gehouden raadsvergadering, die door 11 leden werd bijgewoond,werd medege deeld, dat door Ged. Staten is goedge keurd dé rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1925. Verder werd m.a.s. in beginsel besloten tot èlectrificatie der gemeente onder voorwaarde echter, dat met de Coöperatieve Vereeniging voor eiectrische verlichting te Nieuwdorp eene bevredigende oplossing wordt gevonden met betrekking tot overname van het be staande electricifceitsbedrijf aldaar. De gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1927 werd aangeboden -voor den ge wonen dienst in ontvang en uitgaaf op f 93144.441/2. De vergoeding ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over het tijd vak 1922 tot en met 1924 voor de Bijzon dere Lagere school te Nieuwdorp werd vastgesteld op f2515,611/2. Daar reeds aan die school over dit tijdvak is uitge keerd een bedrag van f 3406,85 V2 zal door haar moeten worden terugbetaald f 891.24 welk bedrag op het voorschot van 1927 zal worden ingehouden.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2