Ubehoort mijn HM N°. 155. Woensdag 10 November 1926 Ü5e Jaargang. FEUILLETON RWATTA^ tkm-REEP ^eterdanöoedyDEJMSTC Verstopping Mijnharöt's Laxeertabletten ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooza Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. OVERZICHT. Prinses Astrid. De Belgische bevolking heeft de a.s. kroonprinses een meer dan enthousiaste ontvangst bereid. In Antwerpen ontstond gedurende de tocht van het stadhuis naar het station een verwarring. Het volk brak door de politiecordcwis en omringde ko ning Albert, koningin Elisabeth, prinses Astrid, prins Leopold en de andere prin sen en prinsessen. Dé prinsen, geholpen door eenige offi cieren en een paar journalisten moesten met handen en ellebogen werken om on gelukken te voorkomen. Prins Leopold had prinses Astrid omarmd, het kleine Zweedsche prinsje zocht weenend bescher ming 'bij prinses Marie José, terwijl ko ning Albert zelf van de rest van het ge zelschap afgesneden zich een weg baan de door de menigte. Er werden jassen en bonten gescheurd, menschen vielen ten gronde, vrouwen verloren het bewustzijn en tot overmaat van tegenslag vielen de hooge pylonen met groen en vlaggen, langs den doortocht geplant, omver, ver scheidene toeschouwers kneuzend. Toen de trein, na een half uur wrin gen, dringen, stooten en stompen was be reikt, hield het gejuich nog steeds aan en ook verder, langs de kaden, hield het aan. Overal langs den spoorweg, te Meche- len, te Vilvoorde, stonden groepen wui vende schoolkinderen, burgers, arbeiders en vrouwen en het bleef één lange ovatie, tot Brussel toe. Daar regende het echter, zoo dat men er een oogenblik aan dacht de hofkoet sen te fluiten. Maar op verzoek van het jonge prinselijke paar gebeurde zulks niet. Op een draf ging het tusschen de dubbele haag van de wapens pre sen tee- rende bereden en onbereden troepen, naar het Paleis, langs de Kruidtuinlaan en de Koningstraat. Een paar ruiters werden ontzadeld met het gevolg dat de. paarden op hol sloegen en een begin van paniek verwekten. Ook hier dreigde de nieuws gierige massa een oogenblik, door het troepencoron te breken, doch zoover kwam het gelukkig niet. Even hield de stoet stil bijlhet graf van den Onbekenden Soldaat, prinses Astrid, prins Leopold, koning Al- bert en prins Karei van Zweden stap ten iuit; prinses Astrid legde de bloemen, haar bij die aankomst te Brussel-Noord aangeboden, op het graf neer, en weer werd, in geslrekten draf verder gereden Bij het paleis weerklonken nog de Bra- ban^oune en het Zweedsche volkslied, de koning, koningin, prinsessen en prinsen deden een korte verschijning op het bal kon en toen eerst ging de menigte uiteen, Later had een intiem dejeuner plaats, in een der zalen van het paleis en 's avonds werd prins Leopold en prinses Astrid door de stad Brussel in den Muntschouw burg een feestvoorstelling aangeboden. door Hodwig Gourtho—Mmhterw „Omdat ge de eenige vrouw zijt, die tegenover mij nooit zwak is geworden, Dikwijls heb ik vrouwenharten overwon nen, zonder het te willen. U wilde ik gaarne overwinnen, langen tijd heb ik me ingespannen uwe gunst te verwerven neen uwe liefde. Ik heb alles ge probeerd u te winnen. Maar al mijne vurige pogingen zijn afgestuit op uwhoog- Jhartig glimlachje. In dezen strijd hebt gij de overwinning behaald. En toen# bleef mij niets anders over dan om uwe vriendschap te bedelen, om niet geheel en al fiasco te lijden." „Wat uwe ijdelheid toch niet gekwetst b«heeft'\ spotte zij. Hij schudde afwerend het hoofd. „Neen, neen, ik zag 't al heel gauw 'in u stond te hoog voor eene flirtation 8 en tot een groote liefde ben ik in mijn leven nog nooit in staat geweest he- laas. Ik zou wenschen dat het anders was geweest. Ik ben slechts in staat tot vluchtige passies. En ik zag in, dat men f eene vrouw zooals u slechts een gefceel, vol hart mag aanbieden of vriendschap. En zoo werd ik onvoorwaardelijk uw trouwste, toegewijdste vriend. Dat gelooft u toch 2f Ricciotti Garibaldi. Een groote naam wordt door het slijk gesleurd, schrijft de „N.R.C." Ricciotti Garibaldi, kleinzoon van den nobelen Ita liaan, die voor de vrijheid en de eenheid van Italië heeft geijverd, blijkt niet anders te zijn dan een spion en aanbrenger van de fascistische politie. Ricciotti Garibal di heeft het bij het verhoor, dat hem te Parijs wordt afgenomen bekend, dat hij een geheime agent is van de Italiaansche regeering, die hem dit jaar viermaal hon derdduizend lire heeft uitbetaald. Hoewel Ricciotti Garibaldi zegt geen agent provo cateur te zijn geweest, schijnt hij deze be wering moeilijk te kunnen volhouden tegen over de stellige uitlatingen van Fransche politie-ambtenaren. Nadat Garibaldi aanvankelijk fascist was geweest, keerde hij zich van het fas cisme af om zich in Juni van verleden jaar bij de republikeinsche partij in Italië aan te sluiten. Maar tevens trad hij in betaal den dienst van de Italiaansche politie en bespionneerde zijn antifascistische land- genooten, die hij bij de politie te Rome verklikte. Het „Journal des Débats meent, dat er zelfs reden fce over bestaat om te mee men, dat verscheidene Italianen, door Ric ciotti Garibaldi verraden, in Italië zóó fascisticamente zijn behandeld, dat men nimmer meer iets van hen heeft gehoord Zooals het blad zegtHet is weerzin wekkend een afstammeling van Guiseppe Garibaldi, den held van het risorgimento, een zoozeer stuitende bezigheid te zien verrichten. Er is echter nog erger, want de F ransche politie heeft kunnen vast stellen, d at Lucetti, die in September een overigens {mislukten, aanslag op Musso lini heeft gepleegd, in betrekking stond tot Ricciotti Garibaldi en dat hij naar Italië is gegaan met medeweten van de Italiaansche politie. Men heeft dus het recht, zegt het Journal des Débats, waar aan wij deze bijzonderheden ontleenen, zich af te vragen of de aanslag van Lu cetti niet van denzelfden oorsprong 'u als die van Zanibomi op het Corso. Er zou slechts dit verschil tusschen de twee zijn geweest, dat Zaniboni met misbaar is aangehouden vóór de uitvoering van een plan, dat onder rocamboleske omstan digheden was voorbereid, terwijl Lucetti een bomgeworpen heeft, die vier men schen heeft gekwetst. Men huivert wan neer men aan sommige bijzonderheden denkt van den laatsten aanslag te Bo logna: ieen jongeman, die men op het oogenblik van den aanslag voor den der'hield, is ter plaatse gelyncht, terwijl er een geheimzinnig individu ontsnapte, over wien niet wordt gesproken. Wanneer men, zegt het „Journal des Débats", al deze feiten in verband brengt met de uitbarstingen van woede tegen Frankrijk onmiddellijk na elk Van die aan slagen en de exploitatie daarvan ten gun ste van versterking der dictatuur, dan ge raakt men in wonderlijke verlegenheid, „Ja dat geloof ik." Een poosje keken zij elkaar zwijgend en glimlachend aan. Toen zei hij peinzend: t Is toch vreemd, lieve vriendin, juist op u, die mij nooit het geringste spoor van liefde getoond hebt, die mij steeds koel bejegende, als mijn vurig bloed zich eens niet weer bedwingen liet, opu was mijne gewezen vrouw het meest jaloersch. Een onbeteekenend briefje van u, dat u me schreef over een of ander weldadigheids feest, ik geloof dat het een kwitantie was voor een gegeven som gelds, was ten slotte de aanleiding, dat ik mijne vrouw verliet, nadat zij me van te voren een geval van groote ontrouw al bijna vergeven had, Juist op u was zij het meest jaloersch." Mevrouw von Tronsfeld keek hem met groote oogen aan. „Dit is <u toch geen ernst, baron?" „Ja, zeker. Maar sdhrikt u er maar niet van. U weet zelf hoe onschuldig u was. Maar mijne vrouiw had 't zich in haar eigenzinnig hoofd gehaald, niet alleen, dat li mij liefhadt, maar 'dat u zelfs gevaarlijk was voor mijne gemoedsrust. Het laatste was waar, maar het eerste lieve hemel, hoe koud kon, u mij niet bejegenen. Mijne vrouw zocht echter andere gevoe lens achter uw koel gedrag. Herinnert u zich den korten tijd, dat ik met haar de hofbals hier in de residentie bezocht? Toen beweerde zij, dat niet alleen prinses Leonie, maar ook u in vurige liefde voor mij ontvlamd was. En daarmee kwelde zij mij voortdurend. Is dat niet vreemd?" Zwijgend staarde mevrouw von Trons feld een poosje voor zich uit. Eene zon derlinge uitdrukking kg in hare oogen. Vraagt KWATTA-SPiCULAAS Door den verrekijker. De betrokken commis ie uit den Duitschen rijksraad heeft het regeerings- voorstel over de 10 tot 15 pet. verhoo ging van den onderstand der werkloo- zen goedgekeurd. Dit geeft het voorstel bindende kracht zonder dat het opnieuw in den rijksdag of rijksraad ingediend be hoeft te worden. In tegenstelling met andere mede- dieelingen heeft het Duitsche rijksmini sterie van binnenlandsche zalven nog geen beslissing genomen ten aanzien van bet vraagstuk van verleening van titels. Het. is zelfs de vraag of een apart ontwerp daaromtrent ingediend zal worden, nu een artikel in de grondwet althans in be ginsel de gelijkstelling van alle burgers in dit opzicht heeft gewaarborgd. Blijkens telegrammen uit Duran- go (Mexico), hebben de militaire auto riteiten in die stad alle katholieke pries ters die daar woonden, in hechtenis ge steld op de verdenking dat zij de bevol king hadden aangezet tot opstand. Naar uit Swatou (Ghina) wordt gemeld, worden de kooplieden in die stad met zware straffen bedreigd, indien zij Britsche goederen laden, lossen of op welke wijze ook behandelen. Men vreest te Hongkong, dat deze dreigementen de boycott te Swatou nog zullen verscherpen, indien de (Chineesche) regeering te Kanton daar niet krachtig tegen optreedt. 15.000 Canadieesche spoorwegar beiders zullen hun stem uitbrengen over die vraag of de staking geproclameerd zal worden in verband met een geweigerde loonsverhooging van 6 °/o. KOLONIËN. De nieuwe gouverneur- generaal. In een correspondentie aan de „Loco motief" over bet natuurwetenschappelijk congres lezen we bet volgende over jhr. De Graeff: Die indruk, dien de nieuwe landvoogd door zijn optreden in bet publiek maakt, wijkt in hooge mate af van dien van zijn voorganger, die, welk een charmante per soonlijkheid hij in een intieme bespreking ook zijn mocht, in het openbaar altijd Eindelijk zeide zij zachtjes: „Men zegt, dat liefde blind is, maar soms is zij ook helderziend." „In dit geval-was zij blind, 'tHeeft mijne vrouw werkelijk niet aan redenen tot scheiding ontbroken, ik gaf haar ge noeg aanleiding tot jaloerschheid. Maar juist waar er de minste aanleiding voor was, daar was zij 't meest jaloersch". Nog altijd lag de vreemde uitdrukking in baar oogen. Diep ademhalend leunde zij achterover in haar stoel. „Beste ba ron uwe vrouw was in dit geval toch helderziend". Verbaasd keek hij haar aan. „Hoe meent u dat, lieve mevrouw?" Een zacht lachje lag om haar mond. ,Uwe vrouw heeft een beter en scherper blik gehad, dan u zelf, beste vriend. Wij vrouwen hebben in zulk een geval wel een zesde zintuig. Door dit zintuig beeft uwe vrouw ontdekt, wat voor u en an dieren tot niu toe een geheim bleef". „Wat was dat dan?" vroeg hij ge troffen. Rustig en ernstig keek zij in zijn oogen. Hij sprong op als door een electrische schok getroffen. „Maria!" En weer in zijn stoel terug vallend, ging bij voort: Ge wilt den spot met mij drijven". Glimlachend schudde zij het hoofd. Het was weer bet hooghartige en toch zachte Lachje, dat baar steeds eigen was. „Neen, beste vriend, ik spot werkelijk niet. Nu ik vijftig jaar ben is de tijd voorbij, dat ik voor u van mijne liefde een geheim wil en moet maken. En nu bet ter sprake komt, nu kan ik bet je ietwat stroef en kort aangebonden, leek. Mr. Fock kon, wie met hem in aanra king mocht komen, in beperkten kring snel op zijin gemak zetten en verloor dan ook vanzelf de afgemetenheid, die zijn waardigheid hem in bet publiek scheen op te leggen. De heer De Graeff daarentegen heeft ook in zijn publiek optreden een gemak kelijkheid en een vlotheid, die wel nim mer zal kunnen doen denken aan gemoe delijkheid, maar toch vanzelf een sfeer van sympathie schept, die er toe kan leiden, dat deze landvoogd zich meer dan. zijn voorganger zal kunnen verbeu gen in zekere sociale populariteit. Onrustig Sumatra. In de memorie van antwoord op het afdee lings vers lag van den Volksraad over de begrooting van binnenlandsch bestuur erkent de regeerimg dat er redenen zijn om aan te nemen, dat de uitingen van onrust onder de bevolking, in het bij zonder in West-Sumatra, niet alleen ver klaard moeten worden uit communistisch gestook ofschoon dit gestook meestal de onmiddellijke aanleiding is. Afgescheiden van mogelijke economische misstanden is het niet onwaarschijnlijk, dat in West- Sumatra een verslapping van het Adat- verband en vermindering van het aan zien der adathoofden tot gevolg heeft ge had dat het contact van het bestuur met de bevolking minder nauw is geworden Indien zulks inderdaad het geval zou zijn hetgeen zou kunnen blijken uit een vooirloopigen indruk bij het aanstaand be zoek van den landvoogd zal de re organisatie van het inlandsch bestuur aan stonds worden overwogen. De regeering meent over bet alge meen, dat de toestanden op de buiten gewesten gunstig zijn, uitgezonderd in zeer enkele gewesten. Vergiftiging. Het „Soer. Handelsblad" meldt, dat van het het echtpaar G. G. C. Thierens, administrateur van de suikerfabriek Wa- roe, bij het diner in hotel Nongkodjadjar (boven Malang), mevrouw onpasselijk werd en opstond met krampen in de in gewanden. Kort daarop kwam zij terug, waarna die beer Thierens onpasselijk op stond. Hij bleef ziek en is den volgen den dag overleden. Mevrouw schijnt bui ten gevaar. Het is nog niet uitgemaakt of het hier een crimineele vergiftiging betreft of een vleesch- of blik vergiftiging. De bedienden zijn voorloopig gearresteerd. RECHTSZAKEN. Moord. Voor bet gerechtshof te 's Hertogen- bosch beeft terecht gestaan de 25-jarige koopman M. K. te Veen, beschuldigd- in den avond van 24 Mei aldaar met het oogmerk bem te dooden een revolverschot eerlijk bekennen. Ja, beste vriend ik heb je liefgehad boven alles met dui zend smarten en met bitter leed". Geheel verward keek hij haar aan en streek over zijn voorhoofd. „Neen neen dat kan niet waar zijn, Maria! Hoe dikwijls heb ik om je liefde gebedeld. Nooit heb ik zoo met geheel mijn kracht, de liefde eener vrouw trachten te winnen, als de uwe. Je bleef altijd koud en trotsch en terugwijzend." Zij knikte zacht en zag hem rustig aan. „Ja, omdat ik niet eene der velen wilde zijn, die ge, na eene gemakkelijke over winning, onbekommerd terzijde schoof. Ik was te trotsch je te toonen, dat ik, on danks dat ik je zoo goed kende, toch mijn trotsch hart aan je verloren had. Liever was ik gestorven, dan mij aan je gewonnen te geven. Ik heb de tanden op elkaar geklemd om mijn trots te laten zegevieren. En om een scheidsmuur tus schen ons op te richten nam ik- het aan zoek van mijn man aan die een vader lijke genegenheid voor mij koesterde. Hem heb ik alles toevertrouwd, hij alleen wist, wat er in mij omging. En hij heeft mij geholpen, dat ik mijzelf bleef. Zoo wor stelde ik mij na jarenlange pijn door deze smartelijke liefde heen en werd eindelijk werkelijk wat ik je steeds voorhuichelde je vriendin, tot wie je kwam als je wilde uitrusten van de dwaze verliefdhe den, die je hart leeg lieten en waaraan je ial je gevoel verspilde. Ik was toch gelukkiger met mijn eenig groot gevoel, of schoon het mij meer verdriet dan vreug de gaf. Ja, ja, mijn vriend, zoo is het Leven. Daar buiten in de groote wereld of moeilijke en ongeregelde stoelgang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. be hebben gelost op Jacob Vos, die in de borst werd getroffen en aan de ge volgen is overleden. De rechtbank in Den Bosch heeft verdachte tot 3 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Getuige Z. Bouman deelde mee dat verdachte hem verklaard heeft, ruzie te hebben gehad met Jacob Vos over diens vrouw. Hij zei dat Vos er aan moest, waarop getuige hem gewaarschuwd heeft voor de gevolgen, die verdachte echter niet konden schelen. Hij was dronken. Verdachte herinnert zich niet, met Bou man gesproken te hebben. De weduwe van Vos deelde mee, dat haar man te bed lag, toen er op de ra men werd geklopt. Zij hoorde dat de broer van verdachte en Giel haar man wilden spreken, maar waarschuwde hem niet naar buiten te gaan, daar Giel altijd met messen stak. Haar man ging echter toch naar buiten en zij zag hoe hij door een schot van M. K. viel. Zij ging den dokter halen, die bevond dat haar man in de borst was getroffen. Verdachte stond volgens getuige slecht bekend en liep al 14 dagen met het plan rond. Haar man deed nooit iemand kwaad. De verdediger betwistte dat de ver- slagene geen lastig mensch was. Hij werd verdacht van moord op een vrouw en man, wier huis hij in brand zou gestoken hebben, van aanrandingen en beroovingen en een zwaar misdrijf in Haarlemmer meer. Getuige C. van Rijswijk deelde mee dat er allang kwestie was, tusschen ver slagen© en verdachte. Verdachte erkende tenslotte geschoten te hebben, omdat hij zoo bang was van Vos. Hoe hij bij zijn huis is gekomen weet hij niet, want hij was dronken. Toen hij Vos voor zich zag staan heeft hij uit angst geschoten, maar hij zal er altijd spijt van hebben. De advocaat-generaal achtte het von nis juist gewezen, maar vroeg verhooging van de straf tot vijf jaar. De verdediger, mr. E. van Zinnicq Bergmaan, pleitte voor een lichtere straf. Uitspraak 22 November. Een beest. Tegen den gedetineerden J. W. werd gisteren door het O. M. te Maastricht ter zake van mishandeling van zijn 3-jarig dochtertje den dood tengevolge hebbende 6 jaar gevangenisstraf geëischt. Bekl. had op kermis-Maandag dronken thuiskomende het kind dat sliep uit het bedje gepakt daaronder geworpen, toen weer er onder uitgehaald en tegen den muur geworpen. De kleinp is aan een dubbele schedelbreuk overleden. hebt ge wel menig vrouwenhart met licht zinnig spel bekoord. Ge bleeft jong in het eeuwig op en neer gaan uwer ge voelens. Maar ik ben in mijn hart eene oude vrouw geworden, die afgedaan heeft met alle stormen des levens, wat de liefde betreft. Ik zit hier behaaglijk in mijn hoekje en kan nu rustig denken aan den hartstocht, die eens woelde in mijn hart". Met een zonderling gemengd gevoel van vreugde en smart, bewondering en medelijden, keek baron Valberg in het nog altijd schoon© gelaat zijner vriendin. Hij waagde het niet hare hand aan te ra ken. Al zijne zorgelooze lichtzinnigheid had hem verlaten. Hij dacht er aan, hoe vurig hij eens naar de gunst dezer vrouw had gedongen. De bekentenis, dat zij hem bemind had en toch zoo sterk en trotsch dit gevoel in zich had opgesloten, trof hem diep meer dan nog ooit iets in zijn leven hém getroffen had. Een diepe zucht ontsnapte hem. „Dat had ik nooit vermoed, Maria! Ik hen diep getroffen. Ik zou voor je willen knielen en toch ook zou ik boos op je willen zijn: 't Is me, alsof ge door je trots mij het kostbaarste hebt onthouden, dat het leven mij geven kon. Als ge me uwe liefde geschonken hadt, Maria, jou was ik trouw gebleven, jou alleen. Gij hadt me kunnen verlossen van mijne (rusteloosheid. Want gij hebt me be ter en inniger liefgehad, dan alle andere vrouwen voor wie alles ook slechts een spel was". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1