Onze Parel-Cokes Als U zich Onwsl gevoelt Mijnhardt s Laxeertabletten is dit zeer dikwijls een teeken dat uw stoelgang niet voldoende geregeld is regelen dezen vlug, zonder kramp of pijn Bij Apoth. en Drogisten. Doos 60 cent, GEMENgP NIEUWS. Een liuwe l'ïj'k In Bredford in den staat New York is gistermorgen het hu«elijk voltreken tusschen den 80-jarigen heer dr Selas Conwith en mejuffrouw Viol,j A Her, oud achttien jaar l'e ouders der bruid waren met eenige vrienden aanwezig' Het jonge paar gaat te Bpllworth, Long Island, ziju tenten opslaan ".q De r ij k s t eojn a n van Austra li - iro n John Brown, Australië's grootste steen koolmagnaat en waarschijnlijk, de rijkste man uit het Australische gemeewabest. vertoeft op een van zijn gebruikelijke bezoeken te Londen. De 80 jarige is d t- maal om gezondheidsredenen in Engel_aud, maar hij doet tevens enkele inkoopen. Bij een vorig bezoek moet hij voor bijna een miljoen pond sterling gekocht hebbeji, te weten verscheidene sleepbooten een kolen schip, het laatste snufje van een electri - sche mijnuitrusting, een paar auto's fok- merries, een paar fokhengsten en eenige bekroonde ganzen Natuurlijk vraagt men zich af, wat de A ustralisohe steenkoolbaron denkt van de staking, maaVdaarover wil hij zich niet uitlaten „Bemoei je met je eigen zaken", is zijn parool Brown bezit vier van de beste mijnen ter wereld. Zijn gaskolen vinden overal aftrek Hij heeft zijn eigen vloot vau kolenbooten en sleepbooten, een eigen spoorwegnet, de mooiste paardenstoeterij van Australië efl betaalt aan belastingen, mijnrechten enz, meer dan iemand anders in dat gebied. John I rown bluft nooit. Een directeur van een spoorwegmaatschappij heeft eens getracht hemjte bluffen. Hij deelde mee, dat hij de tarieven voor de bediening van Brown's mijnen zou verhoogen. Brown antwoordde, dat hij geen enkele verhoo ging betalen zou, De spoorwegman dacht, dat hij opsneed, maar binnen het jaar had Brown zijn eigen lijnen. Brown wordi in zijn omvangrijke ad minis ratie bijgestaan door eenige direc teuren, die allen van kinds af aan bij hem in dienst zijn geweest. l'e mijneigenaar stelt na zijn werk het mees'e belang in renpaarden. Op de ren baan is hij bekend als „mister J. Baron". In zijn zaken ,heet bij eenvoudig John Brown en in arbeiderskringen „Baron Brown" Filmstudie a f g e]b r a n U. Maandag is het grootste film-atelier van de Moskousche filmtrust, „Merqabpom Buss", geheel door vlammen verwoest. In deze studie, welke staatseigendom' was, werkten 3 a 4000 personen. Voor verscheidene millioenen roebel aan film- costuums zijn verbrand Dertig personen werden gewond. Geheel verbrand is o m de in den zomer opgenomen film met Douglas Fair banks en Mary Pickford in de hoofdrollen welke de Powjet Filmtrust, voornemens was uit te geven onder den titel„Hoe Douglas Fairbanks vocht met Igor llyinski (den vroegeren komiek van het Meyer hold theater) om Mary Pickford". Fe brand ontstond door kortsluiting. De ontaarde' schoonmoeder. Een ontzaglijke menigfd Vulde Zaterdag het Assisenhof te Douai om de pleidooien en het vonnis He hooren in het proces tegen madamr 'Lefebvre, die haar schoon dochter uit jalodzie en haat vermoordde De verdedigers trachtten allen aan te toonen dat de oude dame ontoerekenbaar was, geestelijk onevenwibhtig ten gevolge van lichamelijk lijden. Meedoogenloos echter was het requisitoir, waarin de advocaat gedraal verklaarde dat Mins Lefebvre haar schoondochter doodde in hoofdzaak omdat deze een kind verwacht te Zij wilde, uit haat jegens haar schoon dochter niet dat deze het geluk van het moederschap zou kennen Zonder wroe ging of spijt eischte de advocaat generaal d»n ook de doodstraf Toen beklaagde werd gevraagd of zij nog iets had te izeg gen, verklaarde zij slechts de fqmilie harer schoondochter vergiffen s tc vragen voor het leed, dat zij, berokkend heeft Natiën minuten beraadslagen keerde de jury te rug. Zonder verzachtende omstandigheden werd beklaagde tot het schavot veroor deeld. Zij zal op een openbaar plein in Bijssel worden terechtgesteld.... Zelfs deze laatste worden hoorde de oude dame volkomen onbewogen aan. De kraaien op het oorlogs pad. el' Het gebied der.dKraai Indianen in den staat Montana gaf Vrijdagmorgen een tooneel te zien, dat herinnerde aan de dagen der oude Roodhuiden van het Wilde Westen Het Rraai-Indianeh-Agentschap, d i. het bureau jjgj den vertegenwoor diger welke de regeering der Ver. Staten heeft benoemd om haar op de hoogte te houden met alles wat dien stam betreft, vertelt er van i. Een neger was wegens diefstal uit de reservatie verbannen, maar had, in plaats van deze te verlaten, zijn toevlucht ge zocht in een schuur, waar hij het vuur opende op zijn achtervolgers, van wie hij er velen doodde >.f verwondde Hef hoofd der politie deed, een beroep op de krijgs lieden.der Kraaien. Bijna 300 gaven aan zijn roepstem gehoor, sommigen gewapend nwt geweren, anderen met boog en pijlen, waarvah de punten in benz.ine gedrenkt waren. Onder, dekking van het geweervuur rukten de boogschutters voorwaarts tot bij een aantal wagens, die zich binnen schoots afstand van de schuur bevonden. Knie lende en onder het roepen van hun strijd kreet schoten zij brandende pijlen op de schuur af, van waaruit de neger nog steeds bleef schieten en twee roodhuiden doodde. Plotseling vloog de schuur in brand", de neger, die bijna gestikt was, snelde naar buiten, waar alle geweren op hem werden gericht. Door kogels door boord viel hij op den grond, evenwel nog niet dood De woedende Kraaien vlogen op hem af, sleurden hem terug naar de schuur en sierpeu hem in den vuurgloed, waar hij verbrandde. Een avontuur van Ca rpen tier Carpentier, de bokser, die pas weer uit de Ver. Staten te Parijs terqg is, is dezer dagen bijna slachtoffer geworden van op lichters met de z g. vertrouwenstruc Hij leende 182 dollar aan iemand, die zei dit bedrag noodig te hebben om een som van 1000 dollar vol te maken, waarmee hij een voordeeligen koop kon sluiten. De man, die het geld geleend had, nam Car pentier vervolgens mee naar zijn hotel om den bokser het geleende terug te geven. Nadat Carpentier al een tijdje in de hal van het hotel gewacht had, zag hij plotseling zijn man door een anderen uitgang de straat op schieten. Carpentier liep hem na, haalde hem na een korten wedloop in en sloeg hem neer met een „rechtsche hoek". Zoo kreeg hij zijn geld terug. De kou. Met een ongekende koude is November vooral in Schotland begonnen, waar het op sommige plaatsen al 20 graden ge vroren heeft. Te Hichin was de signaal- inrichiing van een blokhuis bevroren en de treinen moeten over een ander spoor geleid worden tot de wisselgrepen weer gebruikt konden worden. De prijs van steenkool is in Edinburgh gestegen tot 5 shilling een zak en er wordt al veel geleden door een groote menigte menscheu die zulke prijzen niet kunnen betalen. INGEZONDENSTUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De plaatsbespreking. Mijnheer de Redacteur. Mag ik nog éénmaal een plaatsje van U. Bij voorbaat dank. Van mijn vorig stukje heb ik vol doening. Ten eersteomdat er op ge antwoord is, ten tweedeomdat ik merk dat zeer velen met mij instemmen. Er is dus komen vast te staan dat er te vroeg begonnen is met be spreken, en dat dhr. B. voor anderen een aantal plaatsen tegelijk besproken heeft. Dit zijn juist de twee punten, waar het om gaat en die naar ik hoop in het vervolg vermeden zullen worden. Wordt het eerste niet vermeden zoo is er geen grens en wordt er tenslotte een kwartier of half uur te voren be gonnen, als er personen zijn, en wordt het tweede niet vermeden en in het ver volg geven nog meerderenj plaatsen ter bespreking op, terwijl deze alle tegelijk op het aangegeven uur besproken worden, zoo heeft iemand, die zelf komt, doch juist daarna, kans op de 15de of 20ste rij terecht te komen. Door de verbeteringen schijnen alle plaatsen in de zaal even goed te zijn Laten wij dat aannemen, doel) waarom dan alle opgegeven plaatsen op de voorste rijen besproken en niet over de zaal verdeeld Men mag niet uit het oog verliezen, dat er altijd personen zijn, die, trots alle mogelijke goede eigenschappen van tooneel en zaal, zoo mogelijk gaarne eenigszins vooraan willen zitten. Trouwens waren dezen er niet, zoo zou, volgens het antwoord, plaatsbespreken vrijwel overbodig zijn. Hiermede is voor mij deze zaak afge- loopen en dank ik U nogmaals voor de verleende plaatsruimte. DEZELFDE BEZOEKER. Oneerlijke concurrentie. Geachte Redactie 1 Gaarne zag ik in Uw blad een klein plaatsje ingeruimd tot opname van het volgende. Ondergeteekende, J de Wael, werkt te Goes met nog vier andere personen, die, évenals hij, te Kloosterzande wonen. Des Maandagsmorgens komen wij van Walsoorden per boot naar Hapsweert en verder per autobus van den heer Zoetewei haar Goes en we keeren Zaterdagmiddag met dezelfde autobus weer terug naar ttansweert. De vorige week kwam er een andere autobusondernemer van Hansweert naar ons toe, die zei: „Wanneer jullie met mij meegaat, dus 1 retour Hansweert- Goes neemt, behoeven jullie maar f 0,30 'e betalen, dus f 0,60 retour". Is dat eerlijke- concurrentie, terwijl het tarief is Hansweert-Goes f 0,40, wat niet te veel is. Ik vraag me af of deze autobus ondernemer geen vast tarief voor zijn openbaar middel van vervoer heeft. Zoo ja, waarom vraagt hij dan aan ons 10 cent minder, of denkt hij dit door oneer lijke concurrentie goed te maken. Moet een burger van Hansweert f 0,40 betalen en wij, die een maal per week meegaan, f 0,30 Neen, dat doen wij niet. Wij steunen geen oneerlijke concurrentie en betalen dan ook wat tarief is aan de autobusdienst die de pionier van dien dienst is. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsing, J. DE WAEL, Kloosterzande. ALLERLEI. Het Sponzenvisschen. De spons is een dier, dat op den aller laagsten trap van ontwikkeling staat. Zij wordt in zeer veel zeeën en ook wel in enkele rivieren aangetroffen. Het mees: vindt men ze in de Middellandsche Zee, in den Grieksche# Archipel, langs de Syrische kust in de Roode Zee. Niet minder dan 3UU variëteiten bestaan er van deze diersoort en men kent ze in in allerlei vormengestrengeld, gebla derd, bolvormig, gevingerd enz. Het sponzenvisschen wordt o.a. door Grieken bij de kust van Egypte uitge oefend. In Maart komen zij te Marsa ilatroch.-ten westen van Alexandrië, bij een en blijven dan visschen tot October. De schepen, zijn, of ingericht voor het visschen in volle zee, of voor het vis schen aan de kusteerstgenoemde zijn gewoonlijk bemand met drie roeiers en vijf duikers en meten van acht tot twaalf ton; de laatste categorie van niet meer dan vier ton inhoud, heeft een beman ning van vier of vijf man, die om beu: ten roeien of duiken. Behalve deze booten hebben de visschers nog zeilschepen van grootere tonnenmaat te hunner beschik king, die levensmiddelen in depot hou den, de opbrengst der visscherij bewaren' en van vijf tot veertien kleine booten aan boord kunnen nemen, om die bij onstuimige zee naar een beschutte plaats te vervoeren. De oudste en ook nu nog de meest gevolgde methode is het zwemmend duiken. De duiker heeft om het middel eeu touw gebonden, dat ook aan het schip is vastgemaakt. In zijn hand houdt bij een eveneens aan het schip vast gebonden langwerpig vierkanten steen van plm 18 K.G die hem moet helpen de bij het duiken gewenschte, vooruit bepaalde-richting te houden. Op den bodem van de zee gekomen, neemt de visscher den steen onder den arm, scheurt de sponsen, die hem ge schikt voorkomen, af, duwt ze in een net, dat hij om den hals gehangen heeft en trekt, zoodra de adem hem begint te begeven, aan het touw, waarop hij, na den steen losgelaten te hebben, naar boven getrokken wordt. Zulk een onder duiken duurt 2 h 4 minuten. De diepte welke meu bereikt bedraagt 5 tot 15 M„ terwijl het duiken hoogstens vier maal per dag gedaan wordt. De duikers, die zich verder van de kust verwijderen, gebruiken voor het on derzoeken van den zeebodem die voor hen, in tegenstelleng met de visschers aan de kust onzichtbaar is een lange tinnen buis, waarin zich aan het onder einde een heldere, enkele malen, vergroo- tende lens bevindt De daarmee ontdekte goede plaats wordt met een langen stok aangewezen, waarnaar de duiker zijn' richting bepaalt. Het visschen met behulp van een dui kerpak is aan de kust van Egypte en ook op Kreta en Cydrus verboden. Door Dat de visschers zich te diep waagden en geen voldoende voorzorgsmaatregelen namen, kwamen talrijke gevallen voor van verlamming en bloeduitstorting, met doo- delijken afloop In talrijke volksgedichten wordt de ellende beschreven, die „de ge vloekte uitvinding" over de sponzenvis- schers en hun gezinnen bracht. De sponzen worden aan boord van de groote schepen door trappen met de voe ten voorloopig gereinigdaan den wal worden zij zorgvuldig schoongemaakt en in de zon gedroogd. Voor verhandelen zijn zij eerst dan geschikt, wanneer zij 30 uren in een oplossing van zwavelzuur hebben gelegen en vervolgens behaudeld zijn met een oplossing van kalium-per- mangauaat. De sponzen worden naar gelang van de fijnheid van het weefsel in drie soorten verdeeld. Wetenswaardigheden. Op het Bennell-eiland in den Grooten Oceaan gebruikt men geen geldstukken. Als eenig ruilmiddel heelt men er tanden van vliegende honden, een soort vleermuis De tabernakel der Mormonen te Salt Lake City kan 8000 personen bergen. In Dalmatjë vischt men met bruin en groen geverfde netten, omdat de visschen witte netten zien en ontwijken. De kat heeft een fijnen reuk. Legt men een stuk vleesch naast het slapende 'dier, dau is het dadelijk klaar wakker, gewaarschuwd door haar reukorganen Het Japansche volkslied is reeds meet dan zeven eeuwen oud. De eerste flesschenfabriek werd tegen' het einde vau de 18e eeuw te Leerdam opgericht. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. De aanslag op Mussolini. ROME, 3 Nov. Volgens een bericht uit Milaan wörelt het vermoeden grooter, dat de vermoorde Zamboni niet- de dader van den aanslag op Mussolini is: Het is bekend geworden, dat de familie Zam boni niet vijandig tegenover de fascisten, stond. De joinge Zamboni zou zelf eenige maanden geleden verzocht hebben tot de fascistische jeugdorganisatie te mogen toe treden. Do in de militaire dienst zijnde oudere broeder van Zamboni heeft een desbe treffende verklaring afgelegd en aangezien deze mededeeling van andere zijde be vestigd wordt, gelooft men, dat de wer-' kelijke dader kon ontvluchten en dat de gelynchte Zamboni onschuldig was. Het „Stef. Ag." meldt, dat nog niet bevestigd kon worden of Zamboni de schuldige is. BURGERLIJKE STAND over de maand October 1926. BORSSELE. Geboren: 16, Tamnelje d.v. Markus Meulenberg en Sara de Kumdier; 23, Jan, z.v. Johannes Nieuwem- huijse en Johanna Boone. Gehuwd: 7, Jacob de Smidt 28 j. jm. en Adriana Cat'harina Leijs. s HEER ABTSKERKE. Geboren: 9, Adriaan Pieter z.v. Marmus Drijgers en Pieternella Maria Schipper; 28, Ma rinus z.v. Johannis Vermue en Cornelia van Stee. Gehuwd: 14, Boudewijn Smolders 28 j. jm. te Goes en Adrian# de Jager 21 j. jd. onlangs te Goes; 28, Cornelis T'atenhoven 47 j. jm. te Axel en Grietje van Eenenaam 45 j. jd. onlangs te Axel. Overleden: 12, Adriana Ossewaarde 45 j., ongehuwd. HOEDEKENSKERKE. Geboren:2 Sabina d.v. Adriaan de Koning en Cor nelia Driedijk; 1, Martina Maria d.v. Adriaah Steenbakker en Jobina Beulens; 2, Helena d.v. Cornelis de Bart en Jo hanna MeJio; 2, Cornelia Pieternella d,v. Leendert de Bart en Pieternella Lucasse; 6, Willem z.v. Laurus Poortvliet en Eli zabeth Steenbakker. Overelden: 9, Franciscus van Loon 37 j. echtgenoot van Johanna Geers; 9, Jan de Schipper 76 j. weduwnaar van Cornelia Pot. KLOETINGE. Geboren: 3, Johanna d.v. Johannes van de Velde en Jacoba Carolina van Boven; 3, Jan Pieter z.v. Pieter Dalcbout en Christina Bliek; 3, Jan Marinus z.v. Jacob Gerard Vermeu len en Neeltje Sclieffers; 11, Pieter Adriaan z.v. jacobus Maliekoote en Eli sabeth de Kraker; 14, Adriaan z.v. Jo hannes Nijsse en Johanna van den Berge; 19, Pieter Marinus z.v. Jacob Felius en Geertruida Elizabeth Lindenbergh; 25, Jan z.v. Jan Paardekooper en Jacoba Stevense; 31, Jannetje Elizabeth d.v. Ja cobus van Bremen en Lena Knieriem. Gehuwd: 14, Cornelis Zweedijk 29 j. jm. te Kattendijke en Maatje Francina Toorenaar 23 j. jd. te Kloetinge. Overleden: 7, Adriana van Strien 66 j. weduwe van Sijmon Notéboom. OVEZAND. Geboren: 18, Johannes Franciscus z.v. L. de Jonge en J, M. Slokx; 31, Sebastiaan z.v. Johannes Goen- se en Tannetje Simonse. s Gehuwd: 29, A. Anthonise 25 j. en J. Poelman 20 j. SCHORE. Geboren: 9. Adriaan z.v. B. C. H. v. d. Borgt en Pa. Ja. den Boer; 12, Janna Machelina d.v. N. de Kunder en Ea. Paardekooper24, Cor nelis z.v. H. Wabeke en M. Mol; 30, Adriana Cornelia d.v. H. Glerum en Ja. Aa. Burger. Gehuwd: 14, Cornelis Brceweg 23 j. jm. te Kloetinge en Cornelia Stroosnij- der 19 j. jd. te Schore. Overleden: 12, Adriaan op 't Hof 81 j„ weduwnaar van Anna de Back; 14, Adriana de Groote 74 j.( ongehuwd. LICHT OP. November uur Woensdag 3 4.58 Donderdag4 4.56 Vrijdag 5 4.54 WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 773.1 te' I la- paranda en Hernqpsand. Laagste baro meterstand 747.1, te Vestmanoer. De verwachting tot den avond van 4 dezer luidt: zwakke tot matige O. tot Z. wind, betrokken tot half bewolkt, waar schijnlijk regenbuien, 'stijjgpg van tempe ratuur. VEILINGSVEREENIGING f ZUID-BEVELAND TE GOES. Veilïng van 3 November 1926. Ppruilen f6 a 'f 14. Uien f3, Aard appelen (groote) f4,60. Aardappelen (poters) f2,90, Boonen f 16, Wortelen f3, alles per 100 K.G., Wortelen f5 per 100 bos. Koolrapen f2, Savoye- kool f3,80, Bloemkool f 1 a 15, Komkom mers f3, Kropsalade f 1,80, Meloenen f6 a f25, alles per 100 stuks. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Jan z.v. Jacobus Marinus Polderman en Levina Sturm; Sara Mar- garelha d.v. Cornelis Baarendse en Wil- helmiaa Rijn. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. November 17 Nieuwdorp, boomen, Pilaar. 18 Kapelle, verp. bouw- en weiland, Kram. Wolphaarlsdijk, woonhuis en bouw terrein, Van Dissel. Wolpbaartsdijk, Bouwlanden, Van Dissel. 's Heer Arendskerke, buis met tim merwerkplaats, Pilaar. Goes, boomgaard en woonhuis, Pi laar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. October: November: 16 Prins van Oranje, N.V. Groot Too neel, De vrouw in de vuurtoren. Prins van Oranje, Onderling Kunst genot, „De vrijbuiter". December Prins van Oranje, Kunstvrienden, „Een halsbrekend huwelijk". AANBESTEDINGEN. November 6 Wolfaartsdijk, bouwen heerétihuis, G. van Dijk. ADVERTENTIEN. wordt meer en meer de gewilde, goedkoope, voordeelige, zindelijke en gemakkelijke Huisbrand. Zij leent zich speciaal ook voor ge- meugd gebruik met de duurdere anthra- ciet, eier- en andere huisbrandkolen. Directie Gemeente Gasbedrijf Goes. Wandelingen door Zuid- en Noord- Beveland in den ouden tijd rio DOOR óli J. AB UTRECHT DRESSELHUYS Een verhandeling'van de wordings geschiedenis en verdere ontwikke ling van de tegenwoordige eilanden ZUID- EN NOORD-BEVEL AND Elke Bevelander die iets voor ge schiedenis voelt, dient dit werk van den bekwamen geschiedkun dige in zijn bezit te hebben. ..fm Verkrijgbaar bij de Uitgeefster de N.V. Goesche Courant ep Kleeu- wens Ross en bij den Boekhandel. Pri)s ingenaaid f 3,50gebonden f 4,—

Goessche Courant | 1926 | | pagina 3