U behoort mijn hart dm-REEP N°. 150. Woensdag 5 November 1926 115° Jaargang. Zelfbezinning. e FEUILLETON BeterdanöoedHDE^MSTE Babies ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooz. Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kteeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal "berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. AdvertentiÈn worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Wanneer wij scheppende bezig zijn, zullen wij, onverschillig van weiken teclh- nischen aard onze arbeid ook moge zijn* zoo nu en dan het werktuig laten rusten om het reeds bereikte resultaat van ons werk te aanschouwen. Wij bandelen, zoo bij al onzen arbeid, waaraan onze gees te lijke en lichamelijke krachten gewijd wor den. Toch is er een werk, een schepping, waaraan wij dagelijks bezig zijn, dat schier al onze krachten vergt en waaraan wij, zonder een oogenblik ons gereedschap terzijde te leggen om te bezien wat bereikt werd, rusteloos voort werken. Ons Leven is de schepping, het resultaat van ons wer ken, waaraan wij, voorzoover het gereed is, weinig aandacht meer schenken. Ja, wi) weten wel, dat ge ons onmiddellijk zult tegenspreken. Onze bewering is niet waar, want ieder mensch leeft in herin neringen. En wat is zich herinneren an ders dan beschouwen van het achter ons liggende deel van het Leven. Toegegeven. Maar zoo bedoelen wij het niet, wanneer wij zeggen, dat de mensch zijn afgedanen levensarbeid niet als resultaat van schep pend werk beschouwt. Het herinnerings beeld, dat wij, dank zij ons geheugen, voor ons kunnen oproepen, wekt gedach ten od aan het verleden,. En als deze dachten verwerkt zijn, verdwijnt ihet beeld, En wij leven weer verder, in het heden. De kunstenaar, die de resultaten van zijn arbeid bekijkt als herinnering, die niet verder komt dan te weten wat hij reecis gereed heeft, zal nooit iets bereiken. Zijl schepping zal „zielloos" zijn. Een plaatje een doosje, een poppetje. Geen kunstwerk, De ware kunstenaar, de schepper, zal niet tevreden zijn met te weten wat er klaar is van zijn werk, hij zal ook willen weten, dat'het goed is. Hij legt zijn ge reedschap terzijde om te kunnen oordee- ien over het werk. Dan, maar ook dan al leen, zal zijn kunstwerk, de door hem ver werkte doode stof, bezield worden. In den aanvang van het oude scheppings verhaal in Gemisis, lezen wij het woord: „En God zag, dat het goed was". Willen wij, met onze menschelijke krachten iets bereiken, iets scheppen, hoe gering ook, dan zullen wij ons ook moeten, overtuigen, dat wat wij deden, goed was, d.w.z. wij zullen onderzoeken, of wij in onzen levenst arbeid trachten ons zelf te zijn. En dit is voorwaarde van goed leven. Ons zelf zijn. De eigen ziel leggen i mhet resultaat van onzen hoogs ten seheppinigsarbeidhet Le ven. Dit is de zin van de woorden, die d# oude Goethe sprak tot Eckermann: „Denn im Gnunde ist dem Menschein nur Zustand gemasz, worin und wofür er ge boren worden." De zucht naar materieel gewin, naar genot, of in het algemeen: het jachten van den modernen mensch naar middelen ter bevrediging van zijn tallooze behoeften, och, op zich zelf is dit niets kwaads. Het is ook niets „modems". Het is zoo zuiver memschelijk dat streven naar behoeften bevrediging. Maar wat wel iets kwaads is en tot bittere teleurstellingen aanleiding geeft, is het gemis van moed bij den mensch om te onderzoeken, of hetgeen door Hot/wig Courthm—Mahler. Doch dat had haar niet verhinderd op Gunter Valberg verliefd te worden. En eer zij zich bond aan een man, dien zij niet liefhad, wilde zij tenminste voor kor ten tijd haar hart tot zijn recht laten ko men. Daarom glimlachte zij slechts bij al zijn plannen, glimlachte zacht en verlei delijk, bood Gunter steeds weer hare warme, roede lippen en zei zachtjes: „Laat ons toch aan niets denken, dan aan dit oogenblik, Gunter. Nu houden wij elkaar omvat, nu kussen wij elkaar en deze zalige oogenblikken mag niemand ons ont- rooven. Spreek niet over de toekomst, niet over trouwen, dat is alles zoo onwe zenlijk als we elkaar maar liefhebben. En het blijft ons zoet geheim, niet waar, liefste?" „Ja, mijn Carry zoolang, totdat ik naar je vader kan gaan met goede vooruit zichten voor de toekomst, zoolang moeten wij onze liefde verbergen. Maar je blijft me trouw, niet waar je bent voor mij?" Toen had zij zachtjes gezucht en weer geglimlacht, L wordt nagestreefd wel goed is, d.w.z, in overeenstemming is met het eigen Ik, Hi eraan ontbreekt veel, beel veel. Zelfbezinning hebben wij „modernen van noode. Zelfbezinning van le kunnen scheppen en aan het Leven stijl en karak ter te geven. BUITENLAND. OVERZICHT. De aanslag op Mussolini. De door de woedende menigte ge- lynschte jonge man, die een aanslag op Mussolini pleegde, is de 15-jarige Anto nio Zamboni, zoon van een bekend druk ker uit Bologna. De vader had hem verboden zich na vijf uur op straat te begeven. Wijl de jongen na dien tijd echter niet terugge keerd was, begaf de vader zich naar de politie. Op het bureau herkende de on gelukkige man in het lijk van den ge- iynchtien jongen zijn zoon. Gebleken is, dat de revolver, waarmee de aanslag is gepleegd, acht kogels be vatte. De dader heeft het schot op Musso lini op een afstand van een halven meter gelost. De kogel schijnt te zijn afgestuit op de Mauri'iusorde, die de dictator op de borst droeg. De dader droeg een donker hemd, dat open was, op dezelfde wijze als de zwarte hemden, die door de fascisten wor den gedragen. Dientengevolge kon hij on gestoord bij het militiecordon komen, het welk hij bij het naderen van Mussolini met één sprong doorbrak. Kort te voren had hij nog met een officier der Militia gesproken, dien hij had verteld uit Parma afkomstig te zijn. Mussolini bewaarde tijdens en na den nslag een volmaakte kalmte; hij liet zijn auto eenige oogenblikken stoppen en zetbe daarna zijn tocht voort. Na het bekend worden van den aan slag is het te Milaan tot ongeregeldheden gekomen. De fascisten liepen in groolen getale naar de redacticbureaux van de „Avantia" en van de communistische „Unita", waar zij de inventaris kort en klein sloegen. Aan het station werd de leider der socialisten Balestri aangevallen en mishandeld. De koning van, Italië heeft Mussolini een telegram, gezonden, waarin hij hem geluk wen scht met den afloop van en zijn verontwaardiging uitspreekt over den ge- pleegden aanslag. Ook van den Paus en Briand zijn gelukwenschen binnengekomen. De secretaris-generaal der fascistische partij, Turatti, heeft een manifest uitge vaardigd, gericht tot de zwarthemden van Italië, dat besluit met de woorden: „De eerste daad van rechtvaardigheid is vol bracht. Thans blijft de bestraffing der medeplichtigen over". De gouverneur van Rome heeft even eens een manifest uitgegeven, waarin hij ipreekt over de „hei'ige bescherming, die Mussolini's leven redde", terwijl hij er op aandringt, vertrouwen te stellen in dit „teeken van God", en de discipline te handhaven. Inderdaad is de orde onder die ,Ik heb je lief en mijn hart zal je altijd behooren." Vanaf dit oogenblik voelde Gunter zich gebonden aan de geliefde. Slechts zelden was hun een gelukkig samenzijn vergund. Voor andere menschen moesten zij zich dubbel beheerschen en zich als vreemden tegenover elkaar gedragen. Gunter wachtte met ongeduld op den terugkeer van zijn oom en was zeer verheugd geweest toen deze hem heden bij zich riep. En nu? Eer hij er nog toe had kun nen komen oom Viktor zijne moeilijke omstandigheden te vertellen, had deze een hoorn van overvloed over hem uitgeschud. Hij was nu in staat Carry een goed ver zekerd bestaan aan te bieden, vrij van zorgen en vol geluk en trots de wereld zijn liefde voor haar te kunnen toonen. Zijn hart werd warm en groot van geluk- iligheid en hij kon nauwelijks den tijd afwachten, waarop hij Carry alles zou kunnen zeggen. Zoo gaarne had hij dadelijk alles zijin oom toevertrouwd, maar toen deze hem zoo zonder complimenten weg had gezon den, moest hij 't wel uit stellen. Vol dankbaarheid jegens zijn oom en geheel vervuld van een vurig ongeduld en •rlangen het geliefde meisje de gelukkige wending in zijn lot te kunnen melden, ijlde Gunter naar zijne woning. Hij had nog juist den tijd zich voor de rijles in de ma nege te verkleeden. De dienst ging voor. Maar hij was in de beste stemming. Het Vraagt KWATTA-SPECULAA8 bevolking van Rome tot dusver vrijwel gehandhaafd. Behalve de vernieling van de kantoren der oppositiebladen en een aanval op die huizen van een paar welbe kende anti-fascisten, hebben er geen wan ordelijkheden van beteekenis plaats ge had. Uit andere deelen van Italië wordt even eens gemeld, dat wel is waar de veront waardiging buitengewoon groot is, doch dat de or die gehandhaafd blijft. Uit de thans beschikbare gegevens beeft mien nog niet kunnen opmaken, of de jon gen in verbinding stond met revolution- nairen. Er hebben te Bologna thans wel eenige arrestaties, o.a. de vader en moe der van Zamboni, plaats gehad, maao over het onderzoek naar de mo gelijke motieven van den aanrander wordt weinig bekend gemaakt. Russische intriges. De Engel sche minister Churchill ver klaarde in een rede met betrekking tot de mijnwerkersstaking het volgendeGroot Brittannië is op het oogenblik het onder werp van de nauwlettendste aandacht en de volhardende energie eener buitenland- sche regeering, met name de bolsjewisti sche regeering van Rusland. Churchill verzekerde de Britsche natie, dat haar regeering met de grootste waakzaamheid deze buitenlandsche inmenging gade slaat en dat zij erop kan vertrouwen, dat de regeering te allen tijde de maatregelen zal nemen, welke door de omstandigheden vereischt mochten worden om »de vrije uit oefening der rechten van alle Britsche rgers te waarborgen en met krachtige hand tegen opruiing op te treden. Door den verrekijker. Het Roomsch Katholieke Episco paat in Mexico heeft een verklaring ge publiceerd, waarin het ontkent dat het episcopaat ooit machtiging heeft gegeven tot opstand of een poging (ieeft gedaan tot opstand in Mexico. Men beschouwt deze verklaring als een antwoord op een regeeringscomiMiniqué, dat, wijzende op de vernietiging van een kleine bende fa natici in den staat Durango Zaterdag, beweert dat de regeering het bewijs heeft, dat door het episcopaat een revolutie wordt georganiseerd. De Amerikaansche consulaire amb tenaren te Kanton hebben er bij de plaat selijke autoriteiten van Kanton tegen ge protesteerd, dat dezen een nieuw bureau hebben ingesteld, waardoor alle schepen, die de haven van Kanton binnenkomen, worden geïnspecteerd. Deze inspectie ge- scheen hem een gelukkig voorteeken, dat hij naar de manege rijdend, Carry von Platen tegenkwam. Zij was in gezelschap van haar moeder en naast haar liep met een onbeschaamde vertrouwelijkheid, mijn heer von Croner van Cronersheim, dien Gunter evenmin mocht lijden;, als zijn oom Viktor. Deze mijnheer von Croner drong steeds zijn gezelschap aan Carry op en kwam veel bij den kolonel aan huis. Gunter haatte zijne luidruchtige, arro gante manieren. Croner verkondigde luid keels zijn plan nu eindelijk te gaan trou wen op zijn vijfenveertigste jaar en eene vrouw te zoeken, en hij deed dit op weinig kiesche wijze. Desondanks werd hij nage- ioopen en aangehaald op eene manier, waar Gunter van walgde. Van alle kanten maakte men jacht op de rijke partij en men wedijverde in vrien delijkheden voor den in 't geheel niet aan- trekkelijken minnaar alleen omdat hij heer von Cronersheim en zeer rijk was. Met eene onbeschaamde arrogantie liet hij zich omfladderen en verwennen, wek te verwachtingen op, die hij niet vervulde en vond zich zelf zeer onweerstaanbaar. Het deed Gunter zeer onaangenaam aan toen hij Carry in het gezelschap van dien man zag. Maar hij koesterde niet den min sten argwaan. Carry had hem nooit ver heeld, dat zij Croner hoogst onsympa thiek vond. Zij behandelde hem zeer koel en afwijzend en deed in het geheel niet schiedt onafhankelijk van den gewonen douanedienst, die onder leading en toezicht staat van de mogendheden. De Ameri kaansche consulaire ambtenaren te Kan ton beschuldigen er de Kantonneesche overheid van op deze marnier inbreuk te hebben gemaakt op de verdragsrechten, In tegenstelling met de absolute onverschilligheid welke door het Griek- sche volk aan den dag werd gelegd tij dens de jongste revoluties, wordt er thans in het geheele land een opgewekte ver kiezingsstrijd gevoerd. Met groote belang stelling wordt de dag van Zondag tege moet g'ezien. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ, Een productieve kip. Uit Vancouver in Britsc'h Columbia seint Reuter het opzienbarend feit dat een witte leghornihen op een rijksproef station in de nabijheid der stad in de 365 dagen tot 1 November 351 eieren gelegd heeft. De Canadeezeo hebben voor dieze kip het wereldrecord opgeëischt dagen iederen bona-fide kjjjpenhouder uit tot een nieuwen wedstrijd in het leggen tot 1 November 1927. RECHTSZAKEN. Een gemengd kamp. Voor het kantongerecht te Zutphen heeft zich een aantal jongens en meisjes uit Apeldoorn, Enschedé, Borculo en Kampen moeten verantwoorden, omdat zij op Zondag 20 Juni 1.1. op de Gorssel- sche hei hadden geloopen (dit is verbo den terrein). Er werd gekampeerd op grond van een landbouwer, doch de jongens en meisjes liepen op dien Zondag op genoemd ver boden terrein. De meesten vluchten weg, toen de militaire politie verscheen en om er den schrik in te brengen schoot men in de lucht, waarna eenigen bleven staan. Bij onderzoek bleek, dat in twee tenten jongens en meisjes tegelijk den nacht hadden" doorgebracht. Het O. M. wees erop, dat op de Gors- selsche hei streng wordt gesurveilleerd, juist om dingen, als er nu gebeurd zijn te) voorkomen. Een troep kinderen was daar bijeengekomen onder het motto „geheelonlhoudinig". In hoever geheelont houding met kampeeren te maken heeft kon spr. niet beoordeelen. De J.G.O.B. beoogt ook den vrijeren omgang van jongens en meisjes. Daar het publiek een ongunstigen indruk van die kampeerderij gekregen had, heeft de bondsvoorzitter getracht dien indruk weg te nemen, door te zeggen, dat de ouders niet wisten, dat door jongens en meisjes samen gekam peerd zou worden'. Men heeft hier, meende spr., te doen met kinderen die een beetje uit het even wicht geslagen zijn. Misschien is het een poging om Russische toestanden na te bootsen, waar men de eerbaarheid der vrouw niet meer ontziet. Dergelijke feiten kunnen niet worden geduld, en daarom mee an de vriendelijkheden, waarmee men hem overlaadde. Gunter salueerde in het voorbijrijden. Zijne stralende oogen zochten die zijner geliefde, die zijne blikken even stralend beantwoordde. De koloneische groette zeer deftig en mijnheer von Croner groette zeer amicaal welk recht hij zich met de volgende woorden aanmatigde: „Wij wor den immers nog eens buren, ofschoon het nog wel lang kan duren, eer de tegenwoor dige majoraatsheer plaats maakt." Gunter bemerkte nog, eer hij voorbij was, dat Croner zich vertrouwelijk tot Carry boog. Maar Carry hield zich trotsch op een afstand. Gunters hart sloeg wild in zijn borst, Wat had hij er niet voor willen geven ais hij Carry had mogen toeroepen, wat hem zoo geheel vervulde. Maar dat ging natuurlijk niet. Hij wil de eerst morgen nog alle bijzonderheden met oom Viktor bespreken, eer hij naar kolonel von Platen ging. Aan hem moest hij nauwkeurig zijne omstandigheden kun nen uiteen zetten, als hij hem om de hand zijner dochter vroeg. Hij haalde diep adem. Mijn trotsche, lieve Carry 1 Wat zou zij gelukkig zijn nu alle hindernissen wa ren weggeruimd. Als zij maar eerst zijn© verloofde was, dan zou die mijnheer von Croner wel ophouden haar met zijn gezelschap lastig te vallen. Want dat deed hij. Carry kon dezen slappen, arroganten hebben vaak last van een gesmetten of ontstoken huid. Dit is dadelijk te verzachten en spoedig te genezen door Doos 30-60-90 ct. PUROL vroeg spr. veroordeeling tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis, subs, tuchtschool voor de minderjarigen. Eenige verdachten protesteerden na mens den J.G.O.B. er tegen, dat de kwestie van de zedelijkheid er bij werd gehaald, terwijl zij gedagvaard waren al leen wegens het loopen op verboden grond. De plaatsverv. kantonrechter noemde het misdadig, dat er minderjarige kinde ren waren geweest in een tent, waar jon gens en meisjes sliepen. Hij veroordeelde tenslotte alle verdachten overeenkomstig den bovenvermelden eisch. UIT DE RADIO-WERELD. Met een verplaatsbaren zender in de woestijn. De onderzoeker Kemal-el-Din, een Egyptische prins, zal zich' in de Libische woestijn van een zender bedienen. Het zend- en ontvangtoestel is ondergebracht in een Citroën-auto. De zender heeft 5 zendlampen voor een anodespanning van 3000 volt. De gloei- en anodespanning wordt ge leverd door twee gelijkstroomgeneratoren, welke direct op de as van den motor ge monteerd zijn. De zendan tenue wordt gespannen van een 30 M. hooge mast af, die samenge klapt kan worden, terwijl de aarde wordt gevormd door een aardmet, dat uit ver schillende draden bestaat, of door een tegencapaciteit. De zender kan werken met golven van 250-25000 meter lengte, zoodat kan wor den vastgesteld, welke golflengte het best voldoet. De ontvanger is een 6 lamps Ultradyne- ontvanger, eveneens met een golfbereik van ^250-25000 meter, en gemonteerd in een afzonderlijken koffer. De ontvang- anbenme bestaat uit een ca. 250 M. langen kabel die op den grond wordt gerold. De ontvanger dient in hoofdzaak voor het opnemen van tijdsignalen, waardoor de nauwkeurigheid dgr astronomische waar nemingen verhoogd wordt. Eer ste Zeeuwsche avond. Het zal onze lezers bekend zijn, dat de Hilversumsche Draadlooze Omroep (H. D. O.) van hare oprichting af de uitzen dingen van het radio-station der 'Neder- landsche Seintoestellenfabriek heeft ge organiseerd, met uitzondering van een drie tal avonden welke zijn gereserveerd voor de Katholieke Radio Omroep, de Ned. Chr. Radio-vereeniging en de Ver. voor Arbeiders Radio Amateurs. Elke radio-amateur kan dag aan dag en avond aan avond genieten van de program ma s der H.D.O., welke o.m. bestaan in het uitzenden van opera's, symphomie-con- man niet uitstaan, die na eene zeer on stuimige jeugd, nu eene jonge vrouw aan zich wilde binden. En slechts de mooiste meisjes vonden genade in zijne oogen. Carry was de mooiste van allen en zij behoorde Gunter toe! Stralend van geluk reed hij verder. In de manege h^d hij allerlei ergernissen door den dienst, maar die lieten hem he den koud en konden zijne goede stemming niet bederven. Met eenige vrienden ging hij daarna eten in de club. Eene overmoedige vroo- lijkhieid lag over zijn geheele wezen. Hij sleepte zijne vrienden mee en' deze plaag den hem met zijne overmoedige stemming. „Valberg heeft zeker eqp lot uit de loterij getrokken, hij zal ons zeker kunnen leenen!" riep er een. „Neen, neen, Kinnings, er is een erf tante van hem gestorven." „Kerel, heeft die fameuse oom van je een paar papieren lapjes als welkom thuis voor je meegebracht?" „Leve de oom, wees niet hardvochtig Gunter en laat een paar kurken knallen." Zoo riep men door elkaar. Gunter lachte. „Nu, op een paar fles- schen champagne komt het vandaag niet aan." „Hoor, hoor! Kom op met je dhampie. Valberg heeft geld als water!" Gunter bestelde en spoedig daarop klonken de glazen tegen eikaar. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1