praatje, dat er op eenige plaatsen ge spookt werd. Op de rails van de stoomtram „Maas en Waal" en de aangrenzende boomgaa den werd men nu en dan 's avonds een witte gedaante gewaar. Het geheele dorp was vol van dit mysterieuse wezen,,Velen hadden reeds geheele avonden gen gelegen om het „spook" te pakken Ook de politie bemoeide zich met het geval Het mocht hun echter niet gelukken h%t „spook* te pakken te krijgen. Dezer dagen echter waren eenige jon gens in de buurt .van de traimrails aan het spelen, toen ze plotseling het spook zagen loopen Angstig liepen ze weg en waarschuwden eenige jonge mannen, die zich in de nabijheid bevonden. Dezen trokken de stoute schoenen aan en gingen den strijd met liet „spook" aanbinden Weldra was heti overmeesterd en bleek hetgeen geest, maar een gewoon mensoh van vleesch en bloed te zijn. Tóén men bem zijn masker en wit laken had afge daan, bleek het A. O. te zijn, die zifch op zulk een mysterieuse wijze des avonds vertoonde. Wat de beweegredenen tot deze verkleeding mochten zijn, is onbe kend. Waarschijnlijk heeft hij het volk maar wat schrik aan willen jagen. Thans ademt men fn de buurt, waar het spook zijn „operaties" hield, weer vrijer Hoog water. De hevige regenval der laatste dagen in de Ardennen en Noord-Frankrijk heeft de Maas en haar zijrivieren sinds Vrijdag aanzienlijk doenjiwassen. Hierbij komt, nog, dat in Noord Frank rijk de in de bergen gevallen sneeuw zeer snel wegdooit. In Zuid Limburg, waar het de laatste dagen voortdurend regende, slechts afge wisseld door sneeuwjachten, zijn de beken die het vele water niet kunnen verzwelgen, buiten haar oevers getreden, zoodat de landerijen onderloopen. Verschillende dor pen, o a Hoensbroek en Simpelveld heb ben reeds last van het water. De Maas stijgt zeer snel. Gelukkig had de rivier voor dezen tijd van het jaar een zeer lagen stand, anders zou thans reeds ernstig gevaar dreigen. Pe peilschaal te Maastricht was gisteren om vier uur 2.40 meter of 44 41 boven A P. met 62 c M. was in de laatste acht uur. Sindsdien is de rivier nog 80 c M gestegen. De uiterwaarden zijn overstroomd België meldt voortdurend was van Maas en Sambre De K. W. 148 vergapn. Ingevolge een door den schipper van den.Vlaardinger logger 103 bij terugkeer van de haringvisscherij uitgebracht rap port, wordt thans vaststaand aangenomen, dal pok het loggervaartuig K W. 148, van de N V. Katwijksehe Reederij en Haringhandel v/h A. den Duik te Katwijk aan Zee, waaromtrent door het uitblijven van berichten in die gemeente reeds enkele dagen ongerustheid heerschte, bij de jongste stormen is vergaan, waarbij de geheele bemanning, uitsluitend bestaande uit Katwijkers, om het leven moet zijn Bovenbedoelde schipper heeft bij de Doggersbank breels (netten), afkomstig van de K W. 148, opgeviscbt en in die buurt zijn ook tonnen drijvende aange troffen Vooral door dit laatste wordt het vergaan van het schip als een feit bp- schouwd. W a t e r t a x i's. Door de groote uitbreiding van de Amsterdamsche havens en industrie-ter reinen aan de overzijde van het IJ is al lang behoefte gevoeld, de verschillende bedrijven of de:,op stoom liggende sche pen gemakkelijk en niet te duur te kunnen bereiken. Taxi's te land kannen lang niet overal komen en het drukke pontverkeer, vooral door de vele auto bussen, belemmert het snely.erkeer uaar de overzijde van het IJ. Snippers. Over 'de afgeloopen week, eindi gende 28 October zijn ju Nederland uit gesproken 7 l;r faillissementen tégenover 54 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot 28 October 1926 3.121 faillissementen tegenover 3425 over hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. In den gemeenteraad van Breda is besloten, wegens' het heerschen van den typhus, de keïfes uit te stellen tot 24 April. Het aantal typhusgevallen in Breda en omgeving bedraagt thans 52. Gisternacht is tusschen burg ersen politie op de K&aéfilarkt nabij de Boter- sloot te Rotterdam een ware veldslag geleverd, waarbij één"burger, de 26 jarige varensgezel A. O. 'Goossen, uit de ffudsoai straat, door een revolverschot is gedood. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt bereJoènd, i» de prijs j per regel slechts 16 cent. Wandelingen door Zuid- en Noord- Beveland in den ouden tijd J. AB UTRECHT DRESSELHUYS Een verhandeling van de wordings j geschiedenis en verdere ontwikke ling van de tegenwoordige eilanden ZUID EN POORD-BEVELAND Elke Pevelander die iets voor ge schiedenis voelt, dient dit werk van den bekwamen geschiedkun dige in zijn bezit te hebben Verkrijgbaar bij de Uitgeefster de N.V. Goesche Courant en Kleeu- wens Ross en bij den Boekhandel Prijs ingenaaid f 3,50gebonden f 4 GEMENGD NIEUWS. Dame in 't z w a r t. Londen wordt op het oogenblik onvei lig gemaakt door „een dame in het zwart", die met weergalooze snelheid haar slag slaat in rijke huizen. Een week geleden heeft zij een groote partij tafelzilver ge roofd uit het huis van het lagerhuislid kapitein Ernest Evans. Gisteren is zij via de keukeu doorgedrongen in het huis van lord Doverdale, te Krightsbridge, waar zij uit de slaapkamers van lord en lady Doverdale al wat aan juweelen voor de hand lag bijeengaarde, om op de brutaal ste wijze liet huis door de voordeur weer te verlaten, alles in vijf minuten tijds. Rechercheurs vermoeden dat het dezelfde vrouw is, die nog zes diefstallen op haar geweten heeft en naar wie zij reeds eenigen tijd zoeken. Gefilmde zeeslagen. Te Britsche admiraliteit zal in samen werking' met een groote filmonderneming de zeeslagen bij Coronel en bij de Falk landseilanden uit het jaar 1914 in beeld brengen. Een marine-officier van hoogeu rang werkt met een regisseur het scenario dat door de admiraliteit is goedgekeurd, uit. Deze stelt voor de verfilming per. soneel, scheepsmodellen en andere hulp middelen beschikbaar. Eminente tooneel- spelers zullen lord Fisher, den toenmali gen eersten lord der admiraliteit, admiraal Sturdee, Winston Churchill en andere leidende figuren voorstellen. Werkelijke episoden zullen gegeven worden, zoowel uit den slag bij Coronel, waariu de "üflitschers de zege wegdroegeu, als uit dien bij de Falklandseilanden, waarin het Duitsche eskader van admiraal von Spree vernietigd werd. Een onvindbare vrouwen moordenaar. De stad Toledo in Ohio wordt geter roriseerd door een bandiet, die in een jaar tijd 4 vrouwen vermoordde en 7 anderen zware verwondingon toebracht. Jlet indi vidu, dat zijn wandaden bedrijft met een knots of een zwaar, stomp voorwerp, wordt „Sam de mepper* genaamd. Tegen dat het donker wordt, valt hij in stille straten alleen loopende vrouwen van ach teren aan die hij dood of bewusteloos slaat. In ieder van die elf gevallen van een jaar geleden werden de slachtoffers bijna geheel van kleeding beroofd gevonden in een donkeren schuilhoek Toen deze reeks misdaden van „Sam de mepper" aan den gang was, heerschte er in Toledo een dolle paniek; patrouilles reden door de straten, overal lagen speurders op de loer en de meisjes en vrouwen stonden doodsangsten uit De dader werd niet ge. pakt, hoewel omtrent zoo'n arrhstatie wel telkens geruchten opdoken. Maar plotse ling hielden de aanslagen op en een jaar lang werd van „den mepper" niets meer gemerkt Maar naar het schijnt heeft de krank zinnige zijn sinister werk thans weer hervat. Maandag 1.1. begaf zich de onderwijze res Lily Croy naar een avondschool. Later werd haar lijk gevonden onder de brand ladder van het schoolgebouw. Zij was op gruwelijke wijze afgemaakt, met tien sla gen op 't hoofd, toegebracht alweer met een zwaar niet scherp voorwerp. Den volgenden dag toen de geheele stad nog onder den enerveerenden invloed was van de gruweldaad, drong de mysterieuze „Mepper" een huis binnen in dezelfde buurt waar hij den moord op mej. Croy had gepleegd, en overviel er een mevr. Mary Alden. Jn dit geval week hij als het de zelfde geweest is af van zijn gewone wijze van werken. Hij ver moordde de vrouw met drie kogels. Blijk baar heeft mevr Alden zichkloek verde digd. Heel het kam era meublement was vernield..6; Thans loopt iedereen en alles in Toledo gewapend rond en de menschen zijn zoo zenuwachtig, dat er bijna zeker ongeluk ken zullen gebeuren en menschen zullen worden neergeschoten, die verkeerdelijk voor den dader worden aangezien. Het m oordproces te Douai, In het proces tegen Je schoonmoeder uit Douai, die bij Rijssel haar schoon dochter in een automobiel had doodge schoten, zijn nu de geneeskundigen ge hoord, die de verdachte onderzocht hebben, en die alle drie verklaarden, dat zij geens zins krankzinnig was en dit ook niet was op het oogenblik van den moord. Haat, haat alleen was de drijfveer voor haar misdaad. Een der deskundigen verklaarde uaar aanleiding van haar verweer, dat zij onder den invloed eener obsessie gelian deld had, dat zij blijkbaar niets had ge daan om zich tegen die obsessie te ver zetten. De beweegredenen van deze vrouw waren niet van pathologischen aard meende deze deskundige, maar zeer ele mentair psychologisch. Zij is een vrouw, die naar gezag dorst, tyranniek is en in botsing komt met een moderne jonge vrouw, die niet buigt en zich verzeteen misdaad uit haat derhalve. De huisdokter, als getuige door de ver dediging gedagvaard, verklaarde, dat haar daad een krankzinnige daad was, maar geen daad van een krankzinnige. Twee deskundigen, door de verdediging gedagvaard, verklaarden daarentegen, dat de verdachte wel degelijk in een krank zinnigengesticht thuis hoorde Een hunner noemde haar een monster, maar een patho logisch monster. Ook geldzaken kwamen ten processe ter sprake de verdediging schijnt te willen aantoonen, dat de wrijving tusschen de verdachte, die gierig was en haar schoon dochter al begonnen was met het huwe lijkscontract. 1 e man der vermoorde, de zoon derhalve van de verdachte, wiens houding bij het geding van groote slap heid getuigde (hij had het doodende schot niet gehoord ofschoon hij aan het stuur had gezeten, hij. wist niet wie de politie gewaarschuwd had en wie het magazijn uit den revolver had genomen na het misdrijf) kwam verklaren, dat hij onder dwang een brief aan zijn zwager ge schreven had om te doen uitkomen, dat er geen geldquaestie in het spel was. Hij was bang voor slaag van zijn zwager, zoo verklaarde hij voor het Hof Het publiek liet zich bij dit proces uiet onbetuigd en als de celwagen met de verdachte voorkwam of vertrok (hoewel zij het recht had op eigen kosten een rijtuig of een taxi te nemen', werden er vijan dige kreten geslaakt. Ben „aan slagen museum". Kort geleden was er van een samen zwering sprake die te Barcelona tegen het leven van koning Alfonso van Spanje ontdekt zou ziju. Later is het bericht daarover gedementeerd, eu het ware van het geval laat zich slechts raden. In ieder geval behoort koning Alfonso tot die staatshoofden, wier leven steeds meer dan dat van anderen bedreigd is geweest. De koning houdt er in verband daarmee een eigenaardige liefhebberij op na, Hij heeft in een zijner kasteelen een „museum van aanslagen" ingericht. Tel kens wanneer een aanslag tegen hem heeft plaats gehad, komt eeuig voorwerp, dat daaraan herinnert in het museum. Alles is keurig geregistreerd en chrono logisch gerangschikt. Nummer 1 van de verzameling is een zuigflesch, die men wilde gebruiken, om hem, zuigeling nog, te vergiftigen. Daarnaast bevinden zich tal van bomscherven, afkomstig van de helsche machines, die naar zijn broze lichaam geslingerd zijn. Toen hij eenigen tijd geleden, na zijn oponthoud te Parijs te Londen aankwam en daar hoorde, dat men in de Fransche hoofdstad een com plot tegen hem had ontdekt en bij de samenzweerders talrijke revolvers had ge- vonden, rustte hij niet voordat hij een dier revolvers in handen had gekregen, welke direct bij de collectie werd ingelijfd Het eigenaardigste exemplaar uit de verzameling is echter het geraamte van een paard. Het is afkomstig van een bomaanslag, die op Alfonso's trouwdag, in 1906, op hem en de jonge koningin Ena werd gepleegd. De bom moest het koninklijk rijtuig treffen het eenige slachtoffer was echter een der paarden, tiet skelet van dat dier verhuisde naar de bizarre collectie in 's konings kasteel. Men zegt dat hij zijn aanslagmuseum vaak bezoekt. Er zijn sterke zenuwen voor noodig, zou men zoo zeggen. Maar die schijnt Alfonso te bezitten. Waardevolle zending ver dwenen. Amundsen's pad gaat niet op rozen, Telkens weer krijgt men gelegenheid dit te constateeren. Ook thans weer is een bittere ontgoocheling den beroemden Poolreiziger ten deel gevallen. Zooals men weet, heeft hij met zijn schip de „Maud" van 1922 tot 1925 een zwerftocht door de Noordelijke IJszee naakt. Het spreekt vanzelf, dat men van een dergelijke reis niet met ledige handen terugkeert. Tal van kostbare bontvellen, curiositeiten, alle aanteeke- ningen, die aan boord waren opgesteld, had Amundsen in tweehonderdnegen kisten laten verpakken. Eenige maanden geleden is deze enorme zending vau Seattle naar Vancouver ver scheept En Donderdag jl. kwamen, naar de „New York Herald" verneemt, de kisten te Oslo aan ledig. Alles was gestolende inhoud, ter waarde van duizenden, is verdwenen. Amundsen zal elke gedachtenis aan zijn tocht vol ont beringen moeten missen. Een moord uit wraak. Te Parijs heeft dezer dagen een 27- arig kok den secretaris-generaal der koksvereeniging voor het departement van de Seine uit wraak doodgestoken De moordenaar had geen voldoening gegeven aaji de verschillende werkgevers, waar hij door het bureau der vereeniging geplaatst was. De secretaris-generaal, de heer Rover, aarzelde dan ook hem bij een nieuwen aatroon aan te bevelen. Daarop had de rok gedreigd den secretaris generaal van het leven te zullen berooveii. Hij Werd op grond daarvan als lid der vereeniging geroyeerd Dezer dagen heeft hij aan zijn voornemen gevolg gegeven en den heer dover op het kantoor der vereeniging, met een mes gedood Roovende meisjes Het is in den communistiscken heilstaat nog maar altijd geen pais en vree, zelfs niet als men de eeuwig elkander in de haren zittende leiders uitschakelt. ThanB wordt weer melding gemaakt van een rooverbende, die geheel is samen gesteld uit meisjes van 19 tot 21 jaar Deze amazones houden zich echter aan het principe, dat slechts de rijke boeren in den omtrek van Leningrad worden ge brandschat, terwijl de arme boeren onge- moeid worden gelaten De Sovjet—politie wensebt echter een dergelijke brandschatting der bezittende klasse niet en achtervolgt deze zachtzin nige dametjes, docli tevergeefs De arme boeren ziju er namelijk zoo mee in hun schik, dat zij de meisjes zooveel mogelijk helpen bij de ontvluchting. Aanslag op een sn el-trein v e r ij d e 1 d. Twee personen hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gepoogd een aanslag te plegen tegen den sneltrein ParijsBerlijn. Te Flémalle (bij Seraing) bemerkte de onderstationschef een man, die op de spoorlijn gebukt zat en bezig was de schroeven van een rail los te maken. De spoorbeambte gieep hem Vast en wierp hem op den grond Een tweede persoon kwam toen te voorschijn, die een revolverschot loste in de richting van den spoorbeambte. Beiden vluchtten daarop in de duisternis. Hun signalement is be- kend. De spoorbeambte werd niet ge kwetst. Een B T. A.-bericht- meldt nog, dat de boosdoeners werden ontdekt even voor het voorbijkomen van den sneltrein. Ver ondersteld wordt, dat zij den trein wilden doen ontsporen om de reizigers te be- rooven. recht was. Toen was 't ruim een uur en was erniemand, en heb ik opgaven van plaatsbespreking mij van in- en buiten de stad schriftelijk verstrekt, laten volgen. Ik vermoed, dat daarna „Bezoeker" is gekomen, en tot zijn teleurstelling op de elfde rij een plaats moest opzoeken. Maar waar ik met de jongste verbouwing en restauratie aan 't tooneel juist de bedoe ling heb gehad, dat elke bezoeker, onver schillig of hij op de eerste of laatste rij zit, vanuit zijn zitplaats rustig kan zien en hooren, wat er op ,'t tooneel geschiedt, en gezien de zeer kalme houding van t publiek op alle tot zelfs de aller laatste rij in de overvolle zaal, geloof ik wel te kunnen zeggen, dat ik daarin ben laagd en kan ik niet aannemen, dat Bezoeker" zich na zijn bezoek nog zoo teleurgesteld kan gevoeld hebben, (Jat hij daarvoor onder een schuilnaam een praatsje in Uw blad moest opeischen. Bij voorbaat mijn dank voor Uwe plaatsing. Uw dw. BREEN, „Prins van Oranje" BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Janna, d.v. Jan Pieter Oran je en Maria Anna Francina Snijders; Jan na Anthonia Cornelia, d.v. Adriaan Pik en Adriana Pieternclla van der Have. Huwelijksafkondiging: Matthijs Pieper j.m., 32 jaar, en Joppa van der Wekken, j.d., 27 jaar; Marinus Johannes cie Dreu, j.m., 25 jaar, en Wilhelmina van Subben, j.d., 25 jaar; Geerard Tazelaar, weduw naar, 5 7 jaar, te Kapelle, en Maria Schip per, weduwe, 50 jaar, te Goes; Albertus Adolf Boel, j.m., 27 jaar, te Heerlen, on langs te Goes, en Adriana Johanna Boers j.d., 29 jaar. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Aanslag op Mussolini. MILAAN, 31 Oct, Op Mussolini, die zich op het oogenblik op een rondreis door Italië bevindt, is heden te Bologna een revolveraanslag gepleegd. De - dader, een klaarblijkelijk nog zeer jeugdig persoon, is door de woedende menigte gelyncht. Het was tot dusverre nog niet mogelijk zijn indentiteit vast te stellen. Mussolini, die ongedeerd bleef, hield aan het station een rede voor het aldaar verzamelde officierskorps en zette ver zijn reis per speciale» trein voort. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De plaatsbespreking. Mijnheer de Redacteur 1 Tot mijn spijt zie ik mij gedwongen eenige plaatsruimte van U te vragen naar aanleiding van een ingezonden sluk van „Een bezoeker"" in Uw blad van Vrijdag j 1. over de gehouden plaatsbespreking bij de voorstelling Mevr. Mann-Bouw- meester. Er is" eenige minuten te vroeg begonnen^ ik geef dit toe, doch er bevonden zich reeds geruimen tijd van te voren eenige dames en heeven en met hun goedvinden en in 't bijzijn van comité-leden is dit eschied. Ze beschikten echter over heel wat meer plaatsen als de inzender wil goen voorstellen, wat trouwens hun goed WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 768.1 te Jain- mayen. Laagste barometerstand 751.7 te Vardoe. De verwachting tot den avond van 2 diezer luidt: aanvankelijk zwakke tot ma- e wind uit W. richtingen, later toene mend Z.W. tot Z., toenemende bewolking, later regenbuien en stijging van tempera tuur. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. November 2 Goe», olmen, Beth. 17 Nicuvdorp, boomen, Pilaar. 18 Kapelle, verp. bouw- en weiland, Kram. Wolphaartsdijk, woonhuis en bouw terrein, Van Dissel. Wolphaartsdijk, Bouwlanden, Van Dissel. 's Heer Arendskerke, huis met tim merwerkplaats, Pilaar. Goes, boomgaard en woonhuis, Pi laar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. October: November 16 Prins van Oranje, N.V. Groot Too neel, De vrouw in de vuurtoren. Prins van Oranje. Onderling Kunst genot, „De vrijbuiter". December Prins van Oranje, Kunstvrienden, „Een halsbrekend huwelijk". AANBESTEDINGEN. November: 6 Wolfaartsdijk, bouwen G. van Dijk. heerenhuis, MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 1 Nov. 1926. Ylasaanvoer7000 Groningen f 0,70 a f 0,85, 400 wit f 0,70 a f 0,—, 6700 geel f 0,80 a f 1,05, 6650 Blauw f 0,80 a f 1,Dauwroot f 0,a f0,-. Aardappelen Zeeuwsche eigenheimers f3,30 a f3,50, blauwe f 4,30 a f 4,70, bonten f 4,50 a 1 4,80. Ajuinaanvoer groot. Pootajuin f 0,a f 0,per 100 K.G. Groote f2,10 a f2,20, kleine f 1,50 a f 1,70, redelijk verkocht, Maltha f 0, Zaai f 0,sjalotte f 0,a f 0, extra f 0,a f 0,--, egyptische f 0,a f 0,puike f 0,a f O, Granen buitenlandsche, prijshoudend. Meel f21,25 a f 0,Mais mixed f 0, af 0,Haver Canada f 11,75 a f Öj Mais Laplata f 180. Binnenlandsohe: Tarwe f£l4,25 a f 1,405 Rogge a Haver 9,75 a 10, Gerst Chevalier 12,a 12,60 Kanariezaad a Karwijzaad 40,a „h48, Koolzaad 24,a 25, Maanzaad 50,a 52, Boekweit 14.50 a Mosterdzaad (geel) 26,a 28, Lijnzaad (voer) 16,a'18, Lijnzaad (zaai) 19,a 21, Zonbloempitten .a Erwten 18,— a 25,— Bruinebóbnen 15,a 17, Eieren 9,50 a 12,— VARKENSMARKT ROTTERDAM. Varkensaanvoer 972, eerste kwaliteit f 0,71 a f 0,73 tweede f 0,65 a f 0,69 derde f 0,60 a f 0,63 licht f 0,— a' f 0,— export f 0,65 a f 0,68. Handel vaster.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 3