PU KOL N°. 129. Maandag 1 November 1926 115e Jaargang. Kapitaalsvlucht. 5 FEUILLETON Schrijnende Handen na de Wasch ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooz. Vennootschap Goesche Conrant COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Men kan zich levendig voorstellen, dat allen, die genoodzaakt zijn in het land te blijven, onaangenaam getroffen worden als anderen zich door vertrek naar het buiten land weten te onttrekken aan de drukkende lasten, welke de overheid oplegt, en zoo doende voor hen, die blijven, den last verzwaren. Inderdaad zou een vervolging door den fiscus van hen, die het land verlaten om de verplichting te ontgaan» overeenkomstig vermogen en inkomsten hun aandeel bij te dragen tot de buitengewone lasten, welke moeten worden opgebracht om de schulden te kwijten, in 1914-1919 gemaakt, op zichzelf sympathiek zijn. Intussohen wordit de zaak wel anders wanneer de uitwij kenden niet uitsluitend bewogen werden door de zorg, om zich te onttrekken aan de verplichting om de oorlogs- o f oris i suit gaven te helpen goed maken immers in elk land1, waar zij zidh kunnen vestigen» wacht hen een soortge lijke last. De meesten verlaten dan ook het land om dezelfde reden als velen de gemeente hunner inwoning met een andere verwisselen; afkeer van het ondoelmatig beleid van de overheid, welke leeft boven de kracht van de belastingbetalerson macht om de drukkende lasten, welke daardoor op de burgerij worden gelegd, op te brengen. Zoo kan dus het feat, dat vermogende lieden, die volkomen bereid zijn ten volle hun deel te betalen in alle lasten, ook dien van zorg, binnen redelijke grenzen voor den kleinen man die zulks behoeft, opstandig worden tegen, onverstandige overheidsmaatregelen» welke de spaarders en bezitters uitkleeden, en hun mooie land niet dan zeer ongaarne deswege ontvlie den, een ernstige waarschuwing inhou den. Hun afreizen, een klinkend protest tegen de wijze van staathuishouding moet tot nadenken en inkeer stemmen. En men moge dan afleiding trachten te zoeken door maatregelen te beramen om de uit- wijkenden fiscaal na te zetten, deze zul len weinig resultaat opleveren; Immers de kapitaalvlucht neemt juist toe naargelang men er meer hindernis aan in den weg legt, gelijk de ervaring in Frankrijk en Duitsch land heeft bewezen. De achterblijvenden kunnen zichzelf dan alleen beschermen tegen de vluchtelingen, als de overheid het niet meer noodig maakt, zich aan zijn hebzuchtigen greep te onttrekken! BUITENLAND. OVERZICHT. Duitschland en Frankrijk. Na het onderhoud te Thoiry wilde Duitschland op financieel gebied mobili- seeren, n.l. mobilisatie van zijn spoor wegobligaties in ruil voor snellere ont ruiming van Rijnland en teruggave van het Saar-gebied. De spoor we gobligalies vormen een on derdeel van het Dawes-plam. Door het aankoopen van deze obligaties door Ame- rikaansche bankiers, zou de herstelschuld door Hod wig OourthsMahler, Guiiters gebruind gelaat werd rood van opwinding. Van vreugde had hij kunnen jubelen. Zijn stem trilde toen hij vroeg: „Is 't werkelijk ernst? Ik ben er ontdaan van, dit grootmoedig aanbod „Och, lari, mijn jongen. Van groot moedigheid is geen sprake, 't is louter zeiüzucht. En voor de grap verzin ik zoo iets niet, hoezeer ik anders tot grap pen maken geneigd ben. Nu wil je of niet?" De jonge officier sprong op. Hij kreeg 't er warm van. Hij knoopte zijn uniform kraag los. „Aan willen ontbreekt het niet, oom Viktor. Als iets je op zoon manier wordt aangeboden, dan moest je toch een dwaas zijn om het niet met beide han den aan te nemen. U vermoedt niet welk een groot geluk u me daar biedt ik och oom Viktor kon ik u maar genoeg danken de woorden ontbreken me, ik i Baron Viktor sprong ook op en maakte een comische beweging alsof hij vluchten wilde. „Wees zoo goed en spaar me je dankbaarheid. Je maakt me rood van aan Frankrijk op zoo ruime schaal worden uitbetaald, dat de mogelijkheid geopend werd tot bespoediging van de ontruiming. Dit plan, door Briand ein Stresemann te Thoiry besproken, vond echter bij het kabinet-Poimcaré niet de gehoopte goed keuring, zoodat het mislukte. De rijksre gering wil het plan echter „op de baan" houden. Vandaar dat von Hösch, de Duit- sche gezant te Parijs, erop uitgezonden wordt de besprekifigen met Briand warm te houden. Sedert Thoiry is er in Fransche bladen op gehamerd, dat Duitschland nu ook waarborgen heeft te geven, zijn Oos telijke grens voor permanent te verklaren evenals het zulks voor het Westen deed bij het pact van Locarno. De „Echo de Paris" wijst er op, dat de besprekingen tusschen Briand en von Hösch niet zonder beteekenis zijn,, aan gezien Briand voor het eerst, sedert Thoiry, gedwongen is zijn toenaderings- poli'.iek nader te omschrijven. Het natio nalistisch getinte blad juicht het toe, dat Briand zijn „onverstandige" rede van 10 September heeft verloochend en betoogt dan, dat „Duitschland waarborgen moet aanbieden, welke in de plaats zullen ko men van de veiligheid, welke Frankrijk door de bezetting van het Rijnland heeft. Logisch kan Frankrijk zijn soldaten eerst dan terugtrekken, als Duitschland alle bezorgdheid omtrent revanche - gedachten in het Oosten heeft doen verdwijnen. Dit is het beslissende punt in de politiek van Thoiry. Met spanning wordt de verklaring tegemoet gezien, welke Berlijn omtrent dit punt en vooral ook omtrent zijn poli tiek ten opzichte van Oostenrijk zal geven. Frankrijk moet in dit opzicht des te zorg vuldiger handelen, omdat in den Raad van den Volkenbond nooit met algemeene stem men het denkbeeld van een aansluiting van Oostenrijk en Duitschland is be streden, zoodat het noodig is op zijn hoede te zijn» teneinde niet plotseling voor een voldongen feit te worden gesteld." In verband met de hernieuwde Parijsche besprekingen, vermoedt^ de „Tag", dat van Duitsche zijde nieuwe economische concessies zijn aangeboden. In goed inge lichte politieke kringen te Berlijn houdt men, schrijft de „Köln. Ztg.", er aan vast, dat de samensprekimg van Briand met von Hösch binnen de perken van dje onderhandelingen te Thoiry is gebleven en dat van nieuwe concessies geen. sprake is. Minister Stresemann, die wegens ziekte niet aan een bijeenkomst der Duitsche volkspartij te Dresden, waar hij zou spre ken» kon deelnemen, heeft in een schrijven aan partij vrienden fce Dresden nog een en ander over de politiek van Thoiry mede gedeeld. Hij schrijft o.a., dat hij in den laats,ten tijd leert, dat de politiek van Thoiry volkomen schipbreuk heeft gele den en dat alles» wat in het kleine Jura- dorp tusschen Briand en hem is bespro ken, in rook is vervlogen. „Ikhfclb er na mijn terugkeer uit Genève voor gewaarschuwd, zoo zegt Strese mann, het verwezenlijken van veelomvat tende plannen in een korten tijd te ver wachten» en heb te Keulen deze waarschu wing herhaald. Evenzoo waarschuw ik te schaamte, want ik geef je mijn woord, dat ik bij alles in de eerste plaats aan mezelf heb gedacht en aan mijn gemak. Ik heb dan eindelijk rust, behoef me niet te bekommeren om een nieuwen admi nistrateur en bovendien nog gewetensbe zwaren te hebben, dat ik door mijn slecht bestuur het mooi majoraat verwaarloos en jou, ais mijn opvolger, daardoor scha de berokken. Wij zijn 't dus eens, mijn jongen, enkele bizonderheden bespreken wij later kom morgen bij mij dimeeren. En nu stuur ik je weg ik moet visites maken". I Met een warmen handdruk namen zij afscheid. Gunter Valberg verliet zijn oom in een zeer vroolijke, opgewonden stemming en zochtp zijn woning op. Het edelmoedig aanbod veranderde met één slag zijne omstandigheden, zij wer den schitterend in vergelijking van de vroegere en bovenal, zij stelden hem in staat bij de ouders van zijne aangebedene oim haar hand te gaan vragen. Carry von Platen heette het jonge meisje, dat hij innig en hartstochtelijk lief had. Zij was de dochter «van een kolonel, die zijn dochter geen huwelijks gift kon meegeven. Carry was heel mooi en werd zeer bewonderd, maar er had zich nog geen aannemelijke partij voorgedaan. Gunter had onmiddellijk zijn hart aan haar ver loren, toen hij haar voor 't eerst zag. verzacht en geneest men spoedig met Doos 30-60-90 ct. gen het gepraat, dat nu, omdat zulke plan nen niet in enkele dagen rijp worden, ze als onuitvoerbaar voor te stellen. Deze opvatting is in tegenspraak met alle ge gevens, die ik zelf bezit' Stresemann blijft aansporen tot volhou den, met taaien, doelbewusten arbeid. Door den verrekijker. Naar verluidt, hebben de mijnwer kersleiders in Engeland op dringend ver zoek van den algemeenen raad er in toe gestemd een tijdelijke hervatting van den arbeid te overwegen» zoolang nog een per manente nationale overeenkomst is ge sloten. Een nieuwe conferentie van mijn- wierkersgedelegeerden is rnoodig om dan eenige voorloopige regeling of wijziging in de politiek van het bestuur der mijn werkerfederatie te ratificeeren. De toestand is daardoor hoopvoller ge worden. In die overeenkomst tusschen Pruisen en de Hohenzöllerns wordt bepaald, dat Pruisen aan het vroegere koningshuis een bedrag in contanten van 15 mallioen mark zal betalen. De eerste termijn van 5 mü- lioen mark zal heden aan den vertegenwoor dager van de Hohenzollerns, den heer von Berg, te Berlijn worden uitbetaald, de tweede termijn van. 5 millioen mark zal op 1 Februari en de derde even groote termijn op 3 Mei 1927 worden uitbetaald. De Spaansche Rockefeller, markies Valdieciila heeft 100.000 peseta's ge schonken voor het fonds tot aankoop van een paleis voor ex-keizerin Zita van Oos tenrijk, die sedert de omwenteling in Span je woonde, als gast van de koninklijke fa milie. Het heeft enkele jaren geduurd alvorens dit fonds volgestort was en niu het benoo- digde bedrag bijeen is, zal spoedig tot aan koop worden overgegaan. Een kasteel te Lequritio, een dorp bij Ei bao, zal daarvoor worden uitgekozen. Prins Joachim Albrecht van Prui sen heeft de uitnoodiging om in de Ver- eenigde Staten een concert-tournee te ma ken, aangenomen, evenwel met de nadruk kelijke verklaring, dat hij hoopt door zijn werk op dit gebied de goede betrekkingen en de overeenstemming tusschen beide lan den te bevorderen. KAMER-OVERZICHT. TWEEDE KAMER. De Besprekingen over het Nederlandsch Belgisch verdrag zijn Vrijdag ingeluid. Er stonden totaal 13 sprekers ingeschre ven, waarvan Vrijdag vier zich van hun taak konden kwijten. Bij deze vier sprekers, die tegen het verdrag waren, passeerden de revue de Maar hij had zich altijd zoo goed moge lijk op een afstand gehouden, omdat hij er niet aan denken kon haar te trouwen en omdat hij te veel van haar hield, haar voor eene onzekere toekomst te plaatsen. Carry's oogen evenwel hadden hem dikwijls genoeg te verstaan gegeven, dat zij zijne liefde beantwoordde. Zij ontmoet ten elkaar natuurlijk veel in gezelschap pen. Zij hadden allerlei punten van aan raking, en het toeval, wel een beetje geholpen door Carry, leidde ook af en toe wel tot een kort alleenzijn. Dan moest Gunter ai zijn zeiflbeheersching te hulp roepen om het mooie, blonde meisje niet in zijn armen te nemen en haar rooden, fijngevormden mond niet met kussen te bedekken. Carry's schoonheid was betoo verend. Op een dag 't was in November had het regiment in de bosschen rond de stad, een jachtfeest georganiseerd. De dames der officieren namen er ook aan deel en natuurlijk, in de eerste plaats, de dochter van den kolonel. Carry was eene uitstekende amazone en haar mooie gestalte kwam te paard volmaakt tot haar recht. Gunter was ge durende de jacht steeds aan haar zijde. Plotseling deed het paard van Carry een misstap en struikelde. Dadelijk sprong Gunter uit het zadel en was maast haar. Opgewonden door de jacht stroomde zijn bloed vuriger dan ooit door zijn aderen en liet zich niet meer bedwingen. Toen hij Carry, uit het zadel lichtte zij was Schelde-kweslie, het prijsgeven van onze soevereiniteit, door belangrijke beslissin- en over te laten aan een gemengde be heerscommissie; door naar Belgische ha vens opvarende schepen te onttrekken aan de macht van onze politie en justitie; door de beloodsing van de Wielingen de Wie lingenkwestie is zelf gelaten zoo ze was over te laten aan de Belgen. Verder de verplichting om het vaarwater in de Schel de fcen allen tijde in goeden staat te hou den, hetgeen tengevolge van natuurlijke oorzaken, op millioenen ons kan komen te staan, ofschoon de baggerplicht beperkt is geworden. Dan de belangen van de Zeeuwsche waterschappen. Dit wat de Schelde betreft. Gelijke aandacht werd besteed aan de concessie, door minister Van Karoebeek gedaan, om een kanaal, van buitengewone breedte, te laten gra ven van Antwerpen naar den Moerdijk, het beruchte kanaal, dat België een afvoer buis naar eigen haven moet bezorgen voor het Rijngoederen-verkeer. Dan de belood sing, ook al in 't voordeel van België ge regeld. i Alles in 't nadeel van ons land En wat staat er tegenover, vroegen de sprekers. Slechts het voordeel van de ver betering van 'het kanaal van Luik naar Maastricht. Dinsdag worden de -algemeene be schouwingen voortgezet. KOLONIËN. Epm typhoon. Een hevige wind, die op sommige plaat sen het karakter van een typhoon had, teis terde Vrijdag de omgeving van Djember. De schade aan gebouwen van cultuur maatschappijen bedraagt f70.000. PROVINCIE-NIEUWS. Vechtpartij op een Harwich-boot. Een matroos, die Vrijdagnacht door een revolverkogel op een der Harwich- booten werd getroffen, is in het zieken huis te Vlissingen overleden» Gebleken is, dat er aan boord ruzie is geweest, waarna een vechtpartij plaats had, met het beleende gevolg. De vermoedelijke dader is te Antwer pen gearresteerd. Het lijk werd in beslag genomen. Een telegram aan de Tweede Kamer. Vrijdag werd te Middelburg een zeer druk bezochte vergadering gehouden, uit gaande van de afd. Zeeland van het comi té van actie tegen het Nedierlandsch-Bel- gische verdrag, welks voorzitter, de heer C. Boudewijnse, wees op het groote Zeeuwsche belang, dat bij het verdrag is betrokken. Het woord werd gevoerd door ir. A. A. Mussert, lui tenant-generaal b. d. H. L. van Oordt, en prof. H. T. Colenbrander, die achtereenvolgens de economische, de militaire en de historisch-politjeke zijde van het tractaat belichtten. Na een slotwoord van den heer Umb- grove werd staande het Wilhelmus en het Zeeuwsche volkslied gezongen, waarna op voorstel van den voorzitter werd besloten het v'o'lgende telegram aan de Tweede Ka mer te zenden: „Zeeuwen in grooten getale te Middel burg in vergadering bijeen, van oordeel, dat h et thans aan uwe goedkeuring onder worpen Ned. Belgisch verdrag niet is in het landsbelang, noch in dat van Zeeland in het bijzonder, beducht voor de gevolgen van gedeeltelijk prijsgeven der Nederlands sche souvereiniteit op de Westerscbeide, verzoeken u het verdrag niet te aanvaar den. Boudewijnse, voorzitter Zeeuwsch Comité." Nadat de heer Mussert nog aan de ver gadering had gevraagd of het comité de actie moest voortzetten en op den steun der aanwezigen kon rekenen, waarop toe stemmend werd geantwoord, werd de ver gadering gesloten. De oudste vrouw van Nederland. Het is heden feest te Hengstdijk ter eere van de oudste inwoonster dier ge meente, tevens vain heel ons land, mej. weduwe As solman-De Wit, die 1 Novem ber 1822 geboren werd en dus heden 104 jaar wordt. De vrouw is voor dien leeftijd zeer goed, verricht nog huishoudelijke werkzaamheden en gaat geregeld ter kerk. De P. Z. E. M. n de vergadering van aandeelhouders der N.V. /^Provinciale Zeeuwsche Electriciteits* Maatschappij* te Middelburg, van 29 October jl. zijn benoemd tot leden van den Raad van Advies, als bedoeld in artikel 9 der Statuten, de heeren Ir. B. H. L. de Bel te Sas van Gent, A. H. F. Francken te St. Janssteen, M. W. Koster te Axel, j. Truijman te Bosclikapelle, V. Verschaffel te Sas van Gent, B. I. Zonnevylle te Neuzen, M. AJ Bleiker te Schoondijke, A. A. E. Hen- drikse te IJzendijke, A. I. Leenhouts te Retranchement, I. van Melle te Breskens, I.. J. de Jager te Nieuwdorp, W. Kake- beeke te Goes, Ir. J. van Poelgeest te Goes, Jan Vogelaar te Krabbendijke, Jac. Welleman té Krabbendijke, S. J. de Regt te Wissekerke, I. P. van der Weele te Colijnsplaat, W. Dronkers te Poort vliet, Mr. A. van der Hoeven te Tholen, W. M. Kloet te St. Maartensdijk, W. L. Klompe te Tholen, A. Wisse te Anna Jacobapolder, W. van Oeveren te Nieuwer- kerk, Mr. A. J. F. Fokker te Zierikzee. S. Hage te Bruinisse, J. C. van Lange- raad te Dreisckor, A. C. de Oude te Zierikzee, C, Boudewijnse te Middelburg, L. Simonse Lz. te Biggekerke en E. C, Wesseling te Vlissingen. Heinkenszand. Tot bestuursleden van die alhier opgerichte tooneelvereeniginig „Vriendenkring" zijn gekozen de heeren C. Klap, voorzitter, G. Nijsse Jz„ secre taris en S. Dekker, penningmeester. Ierseke. De raad vergaderde onder pre sidium van voorzitter J. Sinke, voltallig. De notulen der laatste vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. Goedkeuring van Ged. Staten is ge kregen voor de laatste wijziging in de be- begroolamg en voor de aankoop van grond en huis op den Dam voor wegverbetering. De firma Goedheer vraagt wegens gesta- geheel ongedeerd sloeg zij de armen tot steun om zijn hals. En toen was 't met zijn zeifbeheersching gedaan. In haar oogen las hij denzelfden gloed die hem verteerde en plotseling brandden zijne vurige lippen op de hare in een langen, zaligen kus. Na dit kort oogenblik van gelukzalig heid deed Gunter zich de bitterste ver wijten. Toen hij Carry weer in het zadel had geholpen het paard was ook on gedeerd en hij aan haar zijde in een langzaam tempo verder reed, klaagde hij zichzelf aan en zei Carry alles wat hij voor haar voelde en ook' wat hem verhin derde haar te vragen zijn vrouw te wor den. Hij smeekte haar hem te vergeven, dat hij zich dit geluksmoment gestolen had. Carry luisterde met een droomerigen glimlach naar hem, daarna keek zij hem openhartig aan en zei: „Ik heb 't alles geweten» Gunter. Ik heb je niets te ver geven. Liefde Iaat zich niet door ver standelijke redeneeringen oaiderdrukken. Laat ons deze gelukkige oogenblik ken niet verstoren door zelfverwijten. Wie weet of ons ooit weer zoo'n oogenblik geboden wordt." Gunter trachtte nu de mogelijkheid tot een verbintenis met de geliefde te vinden. Hij zei haar, dat hij zijn oom, als hij van de reis terug kwam, zou vragen hem te helpen, zoodat hij zich met haar zou kunnen vereenigen. „Hij zal het doen, Carry, oom Vik tor is grootmoedig. En al moeten wij ons ook heel bescheiden inrichten als wij elkaar maar mogen toebehooren. Wacht nog dezen korten tijd, mijn lieveling". Carry had hem glimlachend aangehoord. Het kwam volstrekt niet met haar wen- sohen overeen een huwelijk te sluiten, dat dadelijk met zorgen en zuinig zijn zou beginnen. Zij had de ellende van een hu welijk zonder geld van hare ouders gezien. Van haar jeugd af aan hadden haar moeder, die gebukt ging onder de gelde lijke zorgen, en haar verbitterde vader, baar voorgehouden, dat slechts een rijke partij haar uit allen nood verlossen kon. En zij wilde een rijke partij doen» zij wilde tot eiken prijs aan deze bekrompen levens wijze ontkomen. Haar schoonheid moest haar daarbij helpen. Maar jaar na jaar verliep, zonder dat de rijke minnaar kwam opdagen. Carry was reeds twee-en-twinlig jaar. Eindelijk kreeg zij dezen winter een kans. Baron Franz Croner van Cronersheim, een rijk grondbezitter, de buurman van het majo raat Valberg, vertoornde zich in de gezel schappen der residentie en verheelde het niet, dat hij een vrouw zocht Carry be viel hem heel goed, maar zij vond hem weinig beminnelijk. Maar zijn rijk dom lokte, haar moeder bezwoer haar bij hoog en laag verstandig te zijn en Carry zei zichzelf, dat hier eindelijk de gelegenheid was om uit haar benepen, om standigheden te komen. (Wordt vervolgd)*

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1