Uit den Westhoek Militaire hersenen. De idee is \^el eens geopperd, dat de hersenen van een militair van een andere samenstelling zijn, dan die van de overige schepselen op twee beenen .Volgens booze tongen zonden de eerste mateloos traag functioneeren. Hoewel het leger bestuur zelf meermalen pogingen in het werk stelt deze bewering te bewijzen, zijn we insuibordinair genoeg om haar niet te aanvaarden. O. L verwart men de traagheid van het denkvermogen met de bedachtzaamheid, een van de sieraden van de militaire zoo wel als de burgerlijke ambtenarij. In de wereld van den gesabelden of ge-kantoor jasten ambtenaar gaat men niet over ijs van één nacht. Gelukkig vooral wat betreft die ambtenaren, die gevaarlijker functies bekleeden dan zulke waarin de pen het meest puntige wapen is. Deze zin voor be dachtzaamheid is zeer te prijzen, want wat zon er van een leger terecht komen dat aangevoerd werd door mannen., die aan de. eerste de beste opwelling gevolg gaven. Niet veel meer of minder dan ge hakt! Aangezien geen enkel, weldenkend mensch van dit soort gehakt iets weten wil kan de bedachtzaamheid van de begelei ders slechts instemming verwerven. Be zint en peinst eer ge begint" is ook hier het ware. Verheugend is het daarom dat het le gerbestuur de bedachtzaamheid en de voor zichtigheid, die de moeders der porcelein- kast zijn, bij de onderhoorigen aanwakkert en wat van nog grooter waarde is zelf het voorbeeld geeft. Dezer dagen is dit weer overtuigend gebleken. In 1918, toen we aan onze laat ste eenheidsworst toe waren, vaardigde deze autoriteit het bevel uit, dat op alle militaire bureaux de gebruikte enveloppen nogmaals gebruikt moesten worden enten derde en volgende male gebruikt moesten worden, door telkenmale over het oude adres een strook wit papier te plakken en daarop het nieuwe adres te schrijven. Het papier was in 1918 onbetaalbaar en dit voorschrift getuigde van veel inzicht. Toen later het papier goedkooper werd, zoo goedkoop zelfs, dat het strooken plak ken duurder bleek dan het gebruik van nieuwe enveloppen zouden U en wij het voorschrift hebben ingetrokken. In 1920 b.v., hetgeen pleit voor onzen zin voor het practische, maar hetgeen een schrikba rende getuigenis aflegtvan onze onbe dachtzaamheid. Iemand die de waarde van de rijpelijk© overweging kent, doet zooiets niet. Het legerbestuur dat zie boven de over- ijlheid (als een gevaar moet. mijden, ging in 1920 eerst aan het overwegen en aan het peinzen, en de vrucht hiervan bloeide in October 1926 op, toen het bevel ver scheen, dat het in 1918 gegeven voorschrift werd ingetrokken. We weten wel, dit drama van overplak- ken wordt natuurlijk op rekening gezet van de stelling, dat militaire hersenen van een andere samenstelling zijn dan de burger lijke. Met klem komen we hiertegen op, om dat we niet medewerken om de beste be doelingen in het zonnetje van de verdacht- makerij te plaatsen. Htet legerbestuur heeft een voorbeeld van juiste bedachtzaamheid willen geven. Dit isi'prachtig gelukt, en voor zooiets, dat de waarde van ons leger zal verhoogen dienen we enkele blanke guldens over te hebben. „Een arme bloedverwante", door Hedwig Couths-Mahler. (J. T. Swartsenburg Zeist). ï)e bewonderaars van Mevr. Courth- Mahler's werken en hun aantal is niet gering zullen het verschijnen van dit nieuwe boek met vreugde begroeten. ,,Een arme bloedverwante", is de geschiedenis van een meisje, dat met1 veel moeilijkhe den te kampen heeft alvorens haar het geluk der liefde deelachtig wordt. „Johny Nelson en de veedieven", door Clarence E. Muiford. (J. T. Swartsenburg Zeist). Het leven der cowboy's blijkt rijk ge- genoeg aan stof om er een lange reeks van boeken aan te wijden. Clarence E. Muiford geeft in dezen jongs ten roman weer talrijke bijzonderheden over het verre Wesiien. Evenals dn de vroeger .ver schenen ui'gaven der cowboy-serie kan de lezer hier genieten van gezonde sensatie. Verschillende uitgaven. Van Holkema en Warendorf's Uit gevers-maatschappij te Amsterdam, zond ons een Catalogus van nieuwe en courante ui'gaven, die voor een ieder een wegwij zer is. Bij de Hollandia-drukkerij ^te Baarn, verschenen: „De vooruitgang van het Room sch - Katholi ci sme in Nederland", door David de Kok en „Geschiedenis onderwijs en oorlog dóór Lod. van Mierop. STADSNIEUWS. Huldiging mevr. Mann-Bouwmeesler. Het voorspel. De scheidende actrice, mevr. Theo Mann is gisteravond hier ter stede ge huldigd. Te 5 uur werd mevr. Mann aan het sta tion door den voorzitter van het huldi gingscomité, den heer J. A. H. Abeleven, welkom geheeten. Vervolgens werd per auto naar hotel Centraal gereden., waar de actrice en de leden van haar gezelschap dineerden en logeeren zouden. In „De Prins van Oranje". In de nabijheid van „De Prins van Oran je" heerschte tegen 8 uur een levendige drukte. Door den neveligen avond kwa men auto's aanrijden, die even stopten om de inzittenden gelegenheid tot uitstappen te geven en dan vlug plaats maakten voor de volgende kixieuse wagens. Tusschen de auto's bewogen zich de voetgangers, die dien toegang tot den Goeschen schouwburg trachtten te bereiken. Verder waren er de nieuwsgierigen, die zich in een kleinen kring terzijde hadden opgesteld om een glimp te vangen van de meer-gelukkigen, bezit ters van een toegangskaart tot de voor stelling. In het inwendige van „De Prins van Oranje" roezemoesden de stemmen, be groetingen werden gewisseld, plaatsen op gezocht en gevonden. De geheel gevulde toomeelzaal, die veel bezoeksters en bezoekers in avondtoilet te aanschouwen gaf, bood een gezelligen aanblik. Ter zijde van het tooneel waren hhoge palmen opgesteld, die zelfs den niets wetende geiheld zouden hebben, dat er wat bijzonders te gebeuren stond. Het strijkje speelde, de klanken der muziek mengden zich met het gekabbel van zoe mende stemmen, waartusschen soms plots een hooge lach opklonk. Te goed acht uur deed de lampenver zorger de ronde, daarmede het sein ge vend, dat het doek gehaald zou worden. De Fakkelloop. Bij een jubileum van een tooneelspeel- ster i s het stuk waarin zij optreedt meest bijzaak. Ook hier was dat het geval, en daarom zullen we aan „De Fakkelloop" van Paul Hervieu, een stuk dat men niet zondier opmerkingen aanvaarden kan, en dat bovendien overbekend is, niet die be spreking vaslknoopen, die bijna altijd van den criticus verwacht wordt. Stuk was bijzaak, hoofdzaak was mevr. Mann, die voor het laatst hier ter stede toonen kwam welk een rijk en onverwoestbaar talent in haar schuilt. „De Fakkelloop" bood de gelegenheid daartoe, omdat het een sterk speelstuk is, een drama van scherpe con trasten en veel ontroeringen. Vooral de rol van Sabine Réval, vertolkt door de welhaast 80-jarige is van een inhoud, die iedere tragedienne bekoren moet. De ver tolking door mevr. Mann van de egoïstische moeder die de liefde van haar kind tot el- ken prijs behouden wil, heeft ons met be wondering en ontzag en heel vaak ook met ontroering vervuld. Met bewondering! Door het vitale van haar spel, door haar charme, door haar nog zoo warme en klankvolle stem. Met ontzag! Door haar élan en haar jeugdigheid, haar onverwoestbaar phy- siek. Met ontroering! Door haar weergave der hopeiooze en gefolterde moeder, die het hoogtepunt bereikte aan het slot van het 3e bedrijf, toen de toestemming tot mevr. Fontaine om mee te gaan naar Zwitser land gegeven werd (het land dat voor deze deze vrouw het graf beteekende), en deze toestemming was als de rauwe kreet van het moeder-dier, dat haar kind te bevei ligen zoekt, terwijl de gevaren zich ang stig opstapelen. Dit spelmoment was van zulk een superbe «gehalte, dat het zien al leen daarvan reeds een gang naar den schouwburg over waard geweest zou zijn. Mevr. Mann heeft Goes voor het loatst nog eens willen overtuigen van haar mees terschap, en dit is haar volkomen gelukt. Wij stellen het op prijs, dat zij dit niet heeft trachten te bereiken door het ster systeem, dat zich o.a. uit in het formeeren van een gezelschap van weinig-beteeke- nende mede-spelers. We zeggen niet, dat „De Fakkelloop" gisteravond de ideale bezitting had, we vestigen er alleen dein na drukdop® dat het geheel beter was dan bij jubileum-tournée's te doen gebruikelijk is. De huldiging. Na het tweede bedrijf had de huldiging van Tie scheidende tooneelspeelster plaats. De dames en heeren van het comité stelden zich op het tooneel op. Nadat de heer Abeleven de actrices bloemen had aangeboden, werd mevr. Mann door den heer Labrijn naar den zetel geleid, die in het midden van het tooneel geplaatst was. Toen de actrice zitten, ging steeg uit de zaal een langdurig applaus op. De heer Abeleven sprak vervolgens mevr. Mann toe. Spr. wenscht haar geluk met de benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau, haar te 's Gravenhage door den minister uitgereikt. Het bewijst dat onze koningin haar ingenomenheid en belangstelling heeft willen toonen met Uw persoon. (Applaus). 4 Nog niet zoo lang geleden tajof ons in onze courant het nuchtere berichtje dat U in Goes een afscheidsvoorstelling zou komen geven. Dit kleine berichtje, dat wel licht velen ontgaan is had een groote be- teekenis, omdat het beduidde dat U me vrouw een tijdperk ging afsluiten van zeer hooge kunst. Gij zijt geweest de groo te tragedienne die de heldinnen van diverse schrijvers op meesterlijke wijze heeft uit gebeeld. Uw naam op een programma was altijd een. belofte van een avond van 'heer lijkheid, U te zien en te hooren, vaak in samenspel met Uw grooten, helaas te vroeg ontslapen broeder Louis, was steeds een genot. Ook buiten de grenzen van ons land is Uw naam bekend en staat Uw kunst meer dan hoog aangeschreven. Voor dat alles is men U dankbaar, hetgeen blijkt uit de huldiging die men U overal bereid heeft. Thans gaat U, mevrouw de heerlijke rust genieten, die U zoozeer ver diend heeft. Wij verliezen daardoor een groote kunstenares, doch het stemt tot vreugde, dat het U gelgeven is bij den eind paal van een carrière met dankbaarheid op dieze terug te zien. Spr. herinnert eraan wat het mevr. Mann gekost heeft afscheid te nemen van haar geliefd Amsterdamsch publiek. Scheiden is moeilijk, zegt spr. vervolgens, doch als eens de rust weerge keerd zal zijn, zal dankbaarheid voor het besluit U vervullen. U zult dan kunnen terugzien op Uw kunst en op die genegen heid en de liefde van Uw publiek. Wij ho pen dat er nog vele jaren van voorspoed voor U weggelegd zijn. Goes heeft U van avond willen huldi gen, en het doet goed te kunnen zeggen dat de oproep van het comité daartoe door een ieder met instemming werd ontvangen. Wij kunnen U niet een hulde bereiden zoo als U die in Den Haag gewerd, onze wardieéring jegens U is echter even groot. Deze zaal is thans geheel gevuld, kon ze tweemaal zooveel menschen bevatten, dan zou er ook geen plaats onbezet geweest zijn. Spr. biedt mevr. Mann een geschenk aan, dat op ldesche wijze de enveloppe camoufleert. Hierop volgt een minutenlang applaus. Tot slot brengt het publiek op uitnoo- diging van den heer Abeleven staande een driewerf hoera uit. Bewogen brengt mevr. Mann dank voor de hartelijke hulde. Ik ben slechts zelden hier opgetreden, zegt ze, en het heeft me getroffen dat mijn spel hier zulk een in druk heeft nagelaten. Mijn innigen, immigen dank. 1 Als de actrice, getooid met het officiers kruis, met den heer Abeleven voor het voetlicht treedt, nemen die toejuichingen dien vorm van een ovatie aan. N a schrift. Op een laat uur eindigde de afscheids- voorsiteliing van een onzer grootste too- neelspeelsters. Ons heeft het getroffen, dat Goes zoo fijn en bescheiden mevr. Mann heeft gehuldigd. Op kleine plaatsen naderen huldigingen van groote personen dikwijls de grenzen van het inldicule, omdat men- te veel wil doen. Dit geval was een prachtige uitzondering, er was bescheiden heid die van voorname distinctie getuigt. Bescheidenheid was er in de huldigings- speech van den heer Abeleven, die met veel gevoel en overtuiging z-ijin bewondering uitte. Bescheidenheid wias er ook in den omvang van die huldiging, die niet meer be slag op mevr. Mann legde dan strikt noodig was. We waren eerlijk gesproken bevreesd voor die traditoneele lauwering, zooials we die in overige kleine steden wel leerden kennen. Dat onze vrees ongegrond bleek, heeft ons oprecht verheugd. Het huldigings comité en inzonderheid zijn voorzitter, komt een woord van warme hulde toe. Verkeersspiegel. Vanwege den bond van Bedrijfs-auto- houders in Nederland is een verkeersspiegel geplaatst aan de vroegere keuken van de apotheek van Van der Hoek aan de Kreukelmarkt, een der drukste punten der stad. Verwisseld. De heer B., alhier kwam tot de on - aangename ontdekking dat zijn rijwiel terwijl hij zich in het postkantoor bevond, was verwisseld. De politie die hiermede in kennis werd gesteld mocht het gelukken, den heer B's eigendom weder ter hand te stellen. (Men zié voor het vervolg van „Stads nieuws* ons Tweede blad BEURSBERICHT. Ieder land heeft genoeg aan zijn eigen kwaad en in Europa zijn er nog tal van problemen, die om een oplossing roepen, alvorens op economisch gebied alles in orde is. fntusschen wordt er reeds in vele opzichten gewerkt aan een uit den weg ruimen van de hinderpalen, die een uitbreiding van den internationalen ban del in Europa beletten. Een welslagen in deze richting zou natuurlijk o.a. ook voor de scheepvaart van groote beteeke nis kunnen worden en de mogelijkheid is inet uitgesloten, dat, naast de factoren van bijzonderen aard, ook dergelijke over wegingen bij het bepalen van de stem ming voor scheepvaartaandeelen, een rol hebben gespeeld. Zooals men weet werd de gunstige stemming, die er sinds eenigen tijd op de vrachtenmarkt heerscht, voornamelijk te voorschijn geroepeu door de groote vraag naar scheepsru'mte die er ontstond als direct gevolg van de steenkolenstaking in Fm eland. Jn de eerste plaats moeiten er kolen van Amerika naar Engeland vervoerd worden, doch ook de voorzie ning van andere landen met steenkool vereischte van nu af aau meer tijd en na-n daardoor ook meer scheepsruimte in beslag dan in de eerste maanden van dit jaar, toen Groot Brittannië als steenkool leverancier optrad Het pevolg hiervan is geweest, dat de vrachten voor steeu- kool van Hampton Roads naar Europa van 15 sh per ton in Juli j 1 tot 35 sh. per ton op dit oogenblik zijn gestegen. Wat er bij de tegenwoordige noteerin gen door de reeders voor winsten worden gemaakt blijkt al zeer duidelijk, wanneer men weet, dat voor een betrekkelijk kleine boot van Hampton Roads naar Engeland een vrachtsom van f 96.000 werd betaald, welke prijs een winst laat van ruim f 70.000. In tusschen werd door de groote vraag naar scheepsruimte voor kolenvervoer ook de beschikbare tonnage voor andere tra jecten krap, zoodat, toen Zuid- en Noord- Amerika ruimte voor graanvervoer moesten hebben, deze niet dan tegen aanzienlijk hooger prijzen dan eenige maanden gele den, verkrijgbaar was Zoo stegen de vrachten van La Plata naar Engeland, van 12 sh. in April, tot ruim 50 sh op dit moment. Zelfs schijnt dezer dagen een vracht van 52 sh betaald te zijn, terwijl tegen eei^ noteering van 50 sh. bijkans geen schepen meer aangeboden worden. Deze prijs van 50 sh wordt trouwens reeds geboden voor vervoer in November, terwijl er voor December con tracten worden gesloten tegen ruim 42 sh. fn even sterke mate zijn thans ook de graan vrachten van Noord-Amerika geste gen en ook op de meeste andere trajec tan zijn de vrachten opgeloopen tot min stens het dubbele van de noteeringen van dit voorjaar. Dat intusschen deze gunstige gang van zaken in het scheepvaartbedrijf niet in meer dere mate tot uiting is gekomen in de koersen van de betrokken aandeelen, vindt zijn verklaring in de algemeen heerschende opvatting, dat deze verbetering toch slechts van korten duur zal ziju en dat met het eindigen van de kolenstaking de vrachten onmiddellijk weer tot het lage peil van de eerste maandeu Van 1926 terug zullen vallen. In de eerste plaats zij hierbij a an ge teekend, dat er voor net feit, dat het con flict in Engeland veel en veel langer duurt dan men aanvankelijk had durven verwachten, een zeer bepaalde reden valt aan te wijzen Het geldt hier namelijk niet een opportuniteitsconflict, doch er is hier sprake van een strijd van absoluut principieel en aard De tngelsche werk gevers hebben in den laatsten tijd in woord en schrift duidelijk zichzelf a's voorstanders van de liberale idee geken merkt in tegenstelling met de meeste 'ontinentale kolen en staal producenten, die in de bestaande afzetcrisis willen voor zien door internationale kartelvorming en productiebeperking. Kunnen in Engeland de werkgevers dit conflict winnen, dan zullen zij volkomen in de gelegenheid zijn huu beginsel, met als gevolg dalende loonen, door te voeren. En juist hiertegen is de geheele arbeidersstand in een wan hopig verzet gekomen. Terwijl dus de kans niet is uitgesloten, dat het einde van dezen strijd nog niet zoo nabij is als meuigeen verwacht, schijnt bovendien de opvatting gewettigd, dat ook na betwinde der staking, de vrachtenmarkt nog ge- ruimen tijd een veel gunstiger beeld zal blijven vertooneu, dan in de periode vóór den strijd. In direct verband met de sterk gestegen vrachtprijzen, ziju ook de noteeringen van tal van hier te lande ingevoerde artikelen, omhoog gegaan Zoowel tarwe, als lijn zaad en hout is in prijs gestegen, hetgeen voor die importeurs, die reeds bij de lagere vrachten groote voorraden lieten aanvoe ren, een extra winst beteekent Uit deze omstandigheid schijnt ook de vas'e stem ming, die er de laatste dagen voor de aandeelen der Houthandel William Pont geheerscht heeft, verklaard te moeten worden Tenslotte mogen wij hierbij niet onver meld laten de betera stemming, die de laatste dagen voor aandeelen Koninklijke merkbaar was en die waarschijnlijk mede in verband staat met de niet onaanzien lijke verhooging van den stookolieprijs, wederom een nevenverschijnsel van de steenkolenstaking. Nu het jaar ten einde loopt, is ook de mogelijkheid om een overzicht te krijgen van de door dit concern in 1926 be haalde resultaten grooter geworden Ge zien de productie-cijfers, die in totaal niet veel van die in 1925 verschillen en de petroleumprijzen, schijnt de opvatting gewettigd, dat ook het dividend over het loopende boekjaar niet noemenswaardig van dat over 1925 zal verschillen. PROVINCIE-NIEUWS. Kapelle. Door kerkvoogden en nota beien van de Ned. Herv. Kerk alhier is besloten om centrale verwarming aan te doen leggen in de kerk. De uitvoering hiervan is opgedragen aan de Gebrs. Vincent te Schiedam. Dekolenbond Ons Voordeel" alhier herdacht gisteravond op feestelijke wijze haar 35 jarig bestaan. De voorzitter, de heer J. banseman, heétte de talrijk op- gekomenen welkom. De secr.-penningin., de heer W. K. C. *chrier, omschreef de vereenigingsgeschie denis. Opgericht in 1891 met 118 leden, op initiatief van de heeren H. Mallekote en N. Remijnse, beiden reeds overleden, in het bestuur werden alstoen gekozen de heeren L. Eversdijk, voorzitterW. K. C. Schrier, secretaris en M. v. d. Hage, penningmeester. De eerste kolen kostten toen f 0,70 per H L en werden betrokken van de firma vYibaut te Vlissingen, van wie de vereeniging nog altijd haar benoodigde steenkolen betrekt en nu 300 leden telt. Door verschillende leden werden voor drachten gegeven en gezongen, die het feestelijke samenzijn verhoogden De firma Wibaut offereerde een geschenk dat in rook opsteeg. Het nutsdepartem'ent te Kapelle kwam in ledenvergadering onder voor zitterschap van dhr. H Blok bijeen. De voorz. deelde mee dat de opening en re»taureering van kOns Huis* had plaats gehad, dat de bibliotheek ook aldaar ten onder gebracht zou worden. Dat de boekerij bestaat uit ruim 300 nummers w o van de nieuwste schrijvers, welke uitgaaf zal begonnen worden. De penningmeester deed rekening en verantwoording ovrr gehouden beheer. Verkoop van tijdschriften volgde waar van verschillende zullen gezonden worden naar Kinderzorg te Middelburg. Uitgenoodigd is dhr. Alt om op te treden met Tannhauser. Rilland-Bath. Maandag j.l. overleed Rilland Path's oudste inwoonster mej. de wed. Klazina Moelker geboren Van den Berge, in den ouderdom van 92 jaar. Waarde. De Commissaris der Konin gin in Zeeland heeft tot leden van het college van zetters voor deze gemeente herbenoemd, de heeren J. J. Mol en M. Allewijn. BINNENLAND. Het verdrag met België. In een artikel inde//N R. C." omtrent het Belgisch tractaat lezen wij het volgend opzienbarend feit, dat de deur dicht doet*. «Ten opzichte van dit verdrag hebben wij een mededeeling te doen, die ons op zich zelf reeds geschikt lijkt, ieder wel denkend Nederlander, die nog geaarzeld mocht hebben, te overtuigen van de on aanvaardbaarheid van het verdragWant zonder kennis van dit totnogtoe onbe kende feit heeft men slechts een zeer onvolledige voorstelling, zoowel van de onmiddellijke gevaren, die het verdrag meebrengt, als van de wijze waarop Be'gië tracht, ons de dupe te laten worden van onze grootmoedigheid. „Zooals bekend is, heeft België onder handelingen gevoerd met Duitschland over een teruggeven van Eupen en Mal- médy aan het Duitsche rijk Het tot »tand komen van een regeling is slechts mislukt doordat Poincaré om begrijpelijke redenen zijn veto uitbracht tegen de reeds getroffen schikking. //Bij die onderhandelingen nu heeft België den Duitschers voorgesteld, een gedeelte der tegenprestatie te laten bestaan in een grootscheepsche bevoordeeling van de haven van Antwerpen. Wij kunnen voor de juistheid van deze mededeeling instaan, en zouden haar zelf moeten handhaven tegenover een mogelijk Belgisch démenti. Dat de voorloopige schikking dit punt niet omvatte, ligt daaraan, dat de Duitschers terugschrikten voor de vergaande «trekking van het voor stel, dat zij als een zoo sterk aan banden leggen van hun beweginsvrijheid beschouw den, dat zij de voorkeur gaven aan zuiver financieele offers. „Dit voorstel is gedaan, na dat het Belgisch-Nederlandsche verdrag reeds ge- teekend was INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Het Drentsche veenkind. Op 15 September jl. waren in het mooie koloniehuis //Het Noorderhuis* te Ruinen bij Hoogeveen verschillende anto- riteiten bijeen om de eerste arme, zwakke kinderën der venen te ontvangen. Het was een mooie dag! Woorden van hoop en vertrouwen werden gesproken door den heer Commissaris der Koningin van Drenthe en anderen Er viel een lichtstraal over de ongeveer 3000 stum- perds, die daar ginds in de verarmde veenstreken wachten op hulp en steun om den langen, hangen winter door te

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2