8iW4TTAsH'- IMt'sKWAÏÏA •ÏAVA REEPEN Schrijnende Handen na de Wasch inziens maar moet trachten de ontbrekende gelden op andere wijze te verkrijgen. Dhr. M. de Regt wenschte op te merken dat wij zoodoende twee zusters krijgen, waarvoor geen voldoende werk schijnt te zijn. Dhr. M. Walraven zegt dat voor de katholieke bevolking zijns inziens een onoverkome lijk bezwaar its om eerst bij te dragen voor hnn eigen religeuse ein daarna nog be lastin gpeim in gen te moeten opbrengen voor de gemeentelijke wijkverpleegster. Dhr. D. de Regt zegt dat de inwoners 'van Kwa dendamme ook van de gemeentelijke wijk verpleegster kunnen gebruik maken, maar Kwadendamme wenscht geen gemeentelij ke wijkverpleegster en de inwoners van Hoedekenskerke geen religeuse, dat is zijn® inziens precies hetzelfde. Dhr. M. Walraven en J. Steenbakker zeiden dat dit niét hetzelfde is daar Kwadendamme een religeuse levert voor f 500 goedkooper dan een wijkverpleegster. De gemeente secretaris bracht in het midden dat die be rekening niet juist is. De gemeente kan er ten hoogste f 300 per jaar voordeel uit genieten, hetgeen door dhr. M. Walraven werd erkend. De voorzitter wenschte op ie merken, dat juist de wijkverpleging hier van ge- gemeentewege geregeld is omdat er in deze gemeente zooveel verschillende gods dienstige gezindten zijn, wie ten slotte be noemd wordt moet worden overgelaten aan de gecombineerde vergadering van B. en W. van de beide gemeenten. Hij stelde ten slotte voor overeenkomstig een voor stel van de meerderheid van B. en W. om het contract met de gemeente Baarland tot aanstelling van één gemeenschappelijke wijkverpleegster ingaande 1 Juli 1927 we derom met 6 jaar te verlengen. Dhr. M. Walraven wenschte voor te stellen het con tract niet te verlengen, doch de voor de wijkverpleging uitgetrokken gelden onder de verschillende politieken partijen die een wijkverpleegster wenschen aan te stel len te verdeelen,- en vulde zijn voorstel aldus aan, dat mocht men te Hoedekens- kerke hetzij al dan niet in combinatie met Baarland niet kunnen slagen met betrek king tot het aanstellen van een wijkver pleegster, ook Kwadendamme geen sub sidie daarvoor zal genieten. Op verzoek van dhr. Johs. Boone werd daarna het voorstel van de meerderheid van het col lege van B. en W. in stemming gebracht en, aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Wet houder C. Chamuleau en dhrn. M. Walra ven en J. Steenbakker veriaeten de verga dering. Vervolgens werd besloten aan zuster J. de Boer bij haar vertrek uit de gemeente een cadeau aan te bieden', wegens hare goede hulp bij de verpleging van de typhus patiënten, waartoe zij niet verplicht was. Voor de betrekking van wijkzuster voor de gemeenten Hoedekenskerke en Baarland hebben zich 12 sollicitanten aan gemeld. 'sHeer Hendrikskinderen. Voor de be trekking van onderwijzeres aan de op 1 Jan. a.s. te openen Chr. school hebben zich 51 sollicitanten aangemeld. Benoemd is Mej. S. M. Ente te Stads kanaal. Kattendijke. Vervolg van de raads vergadering van Maandag j.l. Den heer Molhoek is de giro-dienst niet duidelijk. De voorzitter zegt, dat de giro-dienst destijds is aangesloten op de gemeente. Wanneer er gestort is op de ,gemeente, komt er van de post een bewijs je van storten, dat spr. als hoofd der gemeente ontvangt. Dit geeft spr. aan den ontvan ger. Alleen de ontvanger echter kan geld halen. De heer Molhoek: En als er op slaat „aan toonder", dan kon toch de toon der van het bewijsje geld ontvangen. De voorzitter: Dat weet ik niet. Ik kan echter onmógelijk aan de postrekening van de gemeente komen. Sommige leden klager erover dat de ontvanger gemachtigd is om op een chèque betalingen te doen. De voorzitter zegt dat de gemeente ontvanger geen enkele betaling doet zonder dat hij een bevelschrift daartoe heeft van B. en W. Dit is ook nog nooit gebeurd. De ^oötzitter deelt mede, dat hij niet gebruik zal maken van de macht, hem destijds toegekend om alleen de kas op te nemen. Voortaan zullen B. en W. dit doen. De heer Molhoek zegt, dat Kemp en hij naar den directeur van het post kantoor zijn geweest. Deze heeft hen uitlegging gegeven. Toch is spr. alles nog niet duidelijk. Waarom niet direct open kaart gespeeld. Nu is er veel herrie ge weest. De voorzitter: Dit is niet mijn schuld. Ik heb nooit begrepen wat ik voor fout begaan zou hebben terzake van den post- chèque en girodienst. U begrijpt de zaak van den girodienst niet. De beer Molhoek: Ik begrijp het heel goed. De heer Hundersniarck zegt over den brief van Ged. Staten, dat de verande ring van het vermenigvuldigingscijfer, bet geen zij een vergissing noemen, opzet is geweest. Ged. Staten moeten voor ons uitkomen zooals het is, dat hebben wij ook gedaan. De heer Kemp: Hier hebben de ge- Slechts een merk kan 't beste zijn machtigden van Ged. Staten gezegd: de burgemeester is te eigenmachtig opgetreden In den brief vindt men er niets van. De burgemeester heeft de wet op te volgen. De heer Hundersmfcrck heeft den kas sier van de Boerenleenbank gesproken. Deze heeft nooit die bezwairen gehad, die de voorzitter hem in de vorige ver gadering toedacht. Alles is opzet geweest en geen vergissing. De voorzitter stelt voor de motie van wantrouwen in te trekken. De raad ver werpt dit voorstel. De beer Kemp wil, dat gedeputeerden verklaren, dat de burgemeester te eigen handig is opgetreden. De voorzitter stelt voor over te gaan tot die behandeling van de begrooting. De rekening sluit in ontvangst en uit gaaf met f 36.240,11V2. De heer Molhoek wenscht zich niet met de begrooting te bemoeien. De b eer Hundersniarck wil de ge meente-ambtenaren geen vrij pensioen meer geven. De begroo'.ing wordt aangenomen. De beer Molhoek is er tegen. De voorzitter sluit daarop de verga dering. Kapelle. Maandag en Dinsdag zijn de eerste lessen gehouden in de huisvlijt in een daartoe door het bes tour van het Nutsdepartemen t ingerichte kamer aan het begin van de Weststraat. Deze lessen zijn gesplitst in vier af deelingen van jon gens en meisjes, school- en niet-school gaande (ouderen). De leidsters van deze cursussen Zuster Scheffer, Mej. M. de Jonge, Mej. Tollenaar en Mej. K. de Jager, geven zich geheel belangeloos tot het geven van onderwijs. 120 leerlingen hebben zich voor de cursus opgegeven. Kortgene. Ter openbare terechtzitting voor burgerlijke zaken, der arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg van 27 October 1926 is de heer J. K. C. Matthijs, beëedigd als notaris ter stand plaats Kortgene. Nisse. De heer A. van der Poest Clement is herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente. Rilland-Bath. De heer M. A. Koeman alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school te Kortgene. Wissenkerke. Maandag vergaderde de raad dezer gemeente. Op een voorstel van den heer de Regt iging de raad in ge heime zitting. Na heropening kwam de begrooting 1927 in behandeling. Zij werd aangenomen met een ontvangst van f88.460,13, een uitgaaf van f88.460,13 en een onvoorzien van f2953,31. Een ver zoek van de school voor U. L. O. te Kortgene, werd na eenige wijziging in gewilligd dat een jaariijksche subsidie van f 300,— zou worden toegekend onder voorwaarde, dat eene jaariijksche aan vrage voor het behandelen der begrooting wordt overgelegd met de noodige bewijs stukken van het tekort. De belooning van den havenmeester te Kamperland werd herzien en op een voorstel van het Lid de Boer, bepaald op 4 pet. der ontvang sten met een minimum van f500,en een maximum van f700,— per jaar. De voorzitter deelde mede dat gebleken was dat de heffing van keurloonen voor slacht vee moet herzien, worden. B. en W. stelden voor de verordening met een ar tikel aan te vullen, waardoor voor een pink f 4,keurloon zal worden be taald. Een bespreking over de autobus- dienst Veere-Middelburg had tot resul taat dat getracht zal worden om voor de veerboot Veere-Kamperland een zomer dienst in te voeren van 8 maanden en een winterdienst van 4 maanden. Hierin be hoeft niet veel te veranderen, alleen het bootje dat 41/2 uur van Veere vertrekt zal een half uur later moeten vertrekken in verband met de aankomst van een trein uit Holland te Middelburg. Uit de rapporten v an de brandmeesters bleek dat alle spuiten in goede orde zijn, tengevolge waarvan geen motorspuit zal worden aan geschaft. Weth. van der Maas drong nogmaals aan op verbetering van den af rit naar de Ihaven van Geersdijk. Naar aanleiding van een door den voorzitter te Kamperland gegeven uiteenzetting van de kosten der Electrificatie, stelde het lid Schippers de vraag hoeveel de kosten van een lamp per uur zullen zijn. De voorzitter antwoordde dat met verbetering van hetgeen hij destijds daarover gezegd heeft, die kosten voor een lamp van 40 Watt, welke de meest gebruikte is en wier lichtkracht ook voldoende is, ongeveer 2 en een kwart cent per uur bedragen. Hij berekende dat een arbeider die tot 9 uur des'^avonds zoo'n lamp gebruikt, in een jaar 1000 uren noodig heeft. De K.W.U. berekend tegen 45 cent komt dat voor een lampje van 40 Watt op 1.8 cent per uur, zoodat 1000 uren kosten f IS, met f 4,80 voor meterhuur, totaal f22,80 of 2.28 cent per uur. Over dit onderwerp nog even doorgaande gaf spr. nog verslag van de over deze belangrijke kwestie gevoerde correspondentie met Ged. Staten. Wemeldinge. In het nummer van Maan dag maakten we melding van de open bare verpachting van 34 pcrceslen bouw en weiland. Ten ormechte schreven we dat de onkosten 8V2 pot. bedroegen. STADSNIEUWS. Mevr. Mann-Bouwmeesler. Voor de afscheid s voorstelling van mevr. Mann-Bouwmeesler morgenavond blijkt zeer veel belangstelling te bestaan. De „Prins van Oranje" was hedenmorgen op enkele plaatsen na, reeds uitverkocht, zoodat verwacht kan worden dat „De Fakkelloop" voor een uitverkochte zaal zal gaan. Herbenoemd. De commissaris der koningin heeft voor de jaren 1927 tot en met 1930 herbe noemd tot zetters voor 's rijks directe belastingen in Goes de hoeren P. A. de Ligny en W. Waltez. Ook in de overige gemeenten werden de aftmedenden her benoemd. 40 jaren gemeentelijk gas. 1 Januari a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat de gasfabriek van de concessio narissen overging in handen der gemeente. We vernemen dat men dit feit op be scheiden wijze zal herdenken. Het Marktfeest. Het jaariijksche marktfeest is gisteren letterlijk m het water gevallen. De kra men waren niet versierd, het aantal markt- bezoekers was gering. Autobussen op de Markt. In de jóngste zi'.ting van den gemeente raad is gesproken over het toelaten van de autobussen op de Markt op Dinsdag, nadat de kramen verwijderd zijn. B. en W. hebben thans besloten, dat de auto bussen dien dag na 6 uur n.m. hun stand plaats op de markt weer mogen innemen. Dak ingestort. Toen men Maandag bezig was in een op het placement der spoorwegen staande houten loods het dak te stutten, stort te dit in. De 45-jarige opperman J. v. Stel uit Kapelle geraakte onder de val lende materialen. Ernstig gewond werd hij naar het r.k. ziekenhuis vervoerd, waar na het nemen van een X-foto geconsta teerd werd, dat hij ernstige kneuzingen aan de wervelkolom had bekomen. De politie heeft van het ongeluk pro ces-verbaal opgemaakt, terwijl een onder zoek wordt ingesteld in hoeverre de bou wers van de loods verantwoordelijk zijn voor het gebeurde. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding Leerplichtwet: J. J. G. te Heinkens- zand fis. 1 d. Leerplichtig kind gedurende schooltijd laten werken: J. D. te Kamperland f25 S. 25 d. Zonder vergunning loopen over wei land: A. C. J. v. A. en D. L .te Goes f5 S. 5 d. Zonder vergunning loopen over grond met verboden toegang: J. v. d. M. te Kwadendamme f 10 s. 10 d. StraatschenderijC. v. E. te Goes, J. J. d. B. en J. B. te Hansweert f 15 s. 15 d. Op eerste vordering van ambtenaar met zijn rijwiel niet stilhouden: P. J. M. L. te Goes f 15 s. 15 d. Niet onmiddellijk aan burgemeester ken nis geven van aan mond- en klauwzeer aangetast vee: J. v. D. te Wolf aartsdijk f 10 s. 10 d. Rumoer verwekken waardoor de nacht rust wordt verstoord en in staat van dronkenschap eens anders veiligheid be dreigen L. Z. te Goes 2 maal f 15 s. 2 maal 15 d. Geen rentezegels plakken voor zijne arbeiders: J. P. d. J. te Borssele 10 maal f3 s. 10 maal 3 d. Autobus niet op aangekondigden tijd laten vertrekken: J. C. K. te Goes f25 s. 25 d. Wielen van wagen niet zuiveren van klei en modder: C. D. te Baarland f5 s. 5 d. Leunen tegen een niet daarvoor be stemd voorwerp te Colijnsplaat: J. J. H. en J. V. te# Colijnsplaat, ontslagen van rechtsvervolging. Overtreding politie-verordening van El- lewoutsdijk: J. V. te Ellewoutsdijk, ont slagen van rechtsvervolging. Met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: G. J. K. te 's Heer Arendskerke f 10 s. 10 d. Naam van den schipper niet op zijn vaartuig hebben: F. B. te Bruinisse, O. R. te Miltenberg, W. v. W. te Druten f5 s. 5 d. Fietsen zonder bel: J. W. te Goes f3 s. 3 d. 's Avonds fietsen zonder licht: J. J. P. te Kapelle, A. R. te Heinkenszand, L. J. W. te Wissenkerke f5 s. 5 d. Vrijgesproken beklaagd van vee drijven over een spoorweg als de trein nadert: M. H. C. K. te Kioetinge. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 2 koeien, 2 ossen, 27 kalve ren, 2 drachtige zeugen en 78 biggen. KAMER-OVERZICHT. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren heeft de Kamer een aanvang gemaakt met de ai- gemeene beschouwingen over het ontwerp wegenbelasting. Verschillende sprekers hebben het woord gevoerd, en het bleek, dat men niet algemeen volkomen instemming met het ontwerp kon betuigen. Vele leden waren tegen het tarief, dat men vrijwel alge meen te hoog vond, sommigen pleitten voor een bandenbelasting, daar hij, die 't meest rijdt, ook 't meest slijt en dan automatisch degenen, die het meest of met de zwaarste voertuigen .rijden, ook het meest zouden betalen. Anderen wilden de autobussen en vrachtauto's die niet verder dan de steden komen en dus geen gebruik maken van de rijkswegen vrij stellen. Eenige leden maakten terecht be zwaar tegen het niet opnemen van de paar- dentraclie (nog 40 pet. van liet heele ■"erkeer), generaal Duymaier van Twist wees in deze op de zware verhuiswagens die de wegen stuk rijden en niets be hoeven te betalen. De heer Hiemslra diende een motie in tot het opheffen der rijwielbelasting. Ondanks de vele bezwaren die de Tweede Kamer uitte wordt algemeen ver wacht dat het ontwerp zonder ingrijpende veranderingen zal worden aangenomen. BINNENLAND. Een nieuwe scheepsramp. Het staat thans wel vast, dat de ha- ringlogger „VI. 25" in den storm van 10 op 11 October j.l. is vergaan. Het vaar buig beeft op Vrijdag 8 October de thuisreis aanvaard en sindsdien is niets meer v&n het schip vernomen. Slechts beeft een Scheveninger logger stukken van den inventaris* van de „VI. 25" op zee drijvende gevonden. Te Scheveningen heeft men dan ook alle hoop, dat bet vaartuig nog zal binnenkomen, opgegeven. Aan boord \an de „VI. 25" bevonden zich de schipper J. de Bru:n, gehuwd, de stuurman A. Pronk, de matrozen S. Verbaan, gehuwd, W. Vink, gehuwd, P. Taal, gehuwd, C. Dijkhuizen, gehuwd, L. Spaans en A. Spaans, twee broers, P. Taal, een zoon van den hierboven ge noemden matroos van dien naam, J. Plug gen, de reepschieter J. Bal en de af- houder W. Knoester. Olympiade postzegels. Van de zijde van het hoofdbestuur der posterijen verneemt bet „Hbld.'dat in beginsel aan het Nederlandsch Olym pisch Comité de toezegging is gedaan, in 1928 ter gelegenheid van de Olympiade speciale postzegels uit te geven. Over de waardie, waarin de zegels zullen worden uitgegeven, wordt nog overleg gepleegd tusschen het hoofdbestuur der posterijen en het Ned. Olympisch Comité. Koleuschaarschte. De kolenvoonaden in de Rotterdamsche haven raken langzamerhand uitgeput Tengevolge van den geweldigen uitvoer in de laatste maanden is het surplus ge heel verdwenen en gaan uit- en invoer tegen elkaar op. Zoo zich in dien aanvoer geen belemmeringen voordoen, behoeft men nog niet te vreezen voor een tekort Hetgeen echter wel het geval is, zoo bijv in de komende wintermaanden de Rijn vaart tengevolge van ijs ernst g zou worden belemmerd of gedurende eenigen tijd zou komen stil te liggen. „In de dertig jaren, dat ik hier in de steenkolenbeweging zit, zoo verklaarde de directeur der Steenkolen HandeJsvereeni- ging, de heer van Beuningen, heb ik het uog nooit meegemaakt, dat we den winter moesten ingaan zonder eenigen voorraad. Onze groote Rotterdamsche scheepvaart ondernemingen, onze afnemers rekenen erop, dat wij wel voorraden zullen hebben Maar dit is geenszins het geval. En als bijv. het geval zich mocht voordoen, dat de Rijnvaart van den winter eenigen tijd komt stil te liggen, weet ik niet, hoe het gaan moet." Reeds thans doet zich de schaarschte aan bunkerkolen reeds gevoelen. Het s s. „Bovenkerk" van de Vereenigde Scheep vaart Mij en, om een Voorbeeld te noemen vertrekt dezer dagen met kolen, welke eerst vanuit Amerika naar hier moesten aangevoerd worden De g a s v e r s ti k k i n g te Alkmaar. Bij het onderzoek naar de oorzaak van de gasverstikking van een drietal personen in een perceel aan de Sint Jacobusstraat te Alkmaar, is gebleken, dat de vorige bewoners verzuimd hadden bij het af schroeven der lampen van de gasleiding verzacht en geneest men spoedig met Doos 30-60-90 ct. PUROL den afsluitdop er op te bevestigen, zoodat het gas vrij uit kon stroomen en het ge- heele vertrek gevuld had, nadat de hoofd kraan later was opengezet. De 3 personen zijn waarschijnlijk plotseling bedwelmd geworden en hebben geen gelegenheid meer gehad zich uit de bovenwoning te verwijderen. De familie van de overleden vrouw heeft opgemerkt, dat uit de woning zijn verdwenen en een geldkistje en een spaar bankboekje, waarop een bedrag van f 700, toebelioorende aan den mede overleden jongen, zijnde het erfdeel van zijn groot vader. De familie heeft nader onderzoek verzocht, te meer, omdat volgens verkla ring van een verzekeringsagent korten tijd geleden het kistje nog in het bezit van de weduwe was De agent heeft dat ge constateerd bij het innen van premiegelden voor een verzekering. De in obilisati e—s i a (PU t o f f e r s. In een vergevorderd sladium van voor bereiding verkeert, naar de „Tel ver - neemt, op het oogenblik een wetsont werp, houdende een regeling voor de toekenning van uitkeering aan de mobi lisatie-slachtoffers Tot dusver zijn deze uitkeeringe'u, naar men weet, niet wette lijk geregeld en worden de gelden daar toe elk jaar op de begrooting van oorlog aangevraagd. Inbrekers verrast. In de onbewoonde villa „Lina's hoeve" te Dantumawoude (Friesland) werden Maandagavond 5 personen door den veld wachter verrast Bij zijn nadering namen ze de vlucht. R'a de gebruikelijke somma lies en een schot in de lucht vuurde de veldwachter op de vluchtelingen. Een hunner, afkomstig uit Murmerwoude, werd in het zitvlak getroffen en moest naar het ziekenhuis te Leeuwarden worden overgebracht. Vliegtuig-ongeluk. Gistermorgen toen voor een aantal Ne- derlandsche militaire en maritieme auto- •iteiten nabij het vliegstation Schelling- woude demonstraties werden gehouden met twee Zweedsche militaire vliegtuigen, vloog een der toestellen, een tweepersoons vol ledig bewapende lichte tweeverkenner, na eenige loopings, tegen de vliegtuigenloods Met een geweldigen knal vloog het in stukken en stortte in het water. De vlie ger werd ernstig gewond opgevischt en werd voor medische hulp naar Schelling, woude overgebracht. Gevangene ontvlucht. Gistermorgen werden vier gedetineerden uit de strafgevangenis te Arnhem op transport gesteld naar Breda, onder ge leide van twee rijksveldwachters. Bet vierlal wachtte op het tweede perron van het station te Arnhem, ongeboeid, met de veldwachters op de komst van den trein. Opeens zette een der gedetineerden het op een loopen, stak de rails over en wist over de afsluiting langs den spoorweg op den Arasterdamschen weg te komen. Hij werd terstond nagezet door een reiziger, die juist uit Zutpben was aangekomen en die erin slaagde, na over de omheining langs den spoorweg te zijn gesprongen, den vluchteling te grijpen en vast te houden De veldwachter, die zijn gevan gene eveneens 'achtervolgde, had het on geluk, over de rails te struikelen en een kuie te verwonden. Toch kwam hij over de spoorwegafsluiting heen en hij kon toen den arrestant van den reiziger over nemen, boeien en naar het station bren gen, van waar men met een volgenden trein naar Breda ging. Snipper*. Te Breda heeft zich gisteren een nieuw geval van typhus voorgedaan. Het aantal gevallen te Breda bedraagt 32. Te Princenhage en Teteringen is de toestand stationair: resp 24 en 3 gevallen. Totaal in Breda en omstreken59 gevallen van typhus en één geval van paratyphus. GEMENGD NIEUWS. Misdaad en scheikunde. Prof. dr. J. G. Sleeswijk schrijft onder dit hoofd aan het „Vad." Reeds tientallen jaren geleden hebben scheikundigen vastgesteld, dat eyaanwater- stofzuur en zijn verbindingen, b.v. cyaan kali, onder den invloed van suiker een bepaalde verandering ondergaat (wordt gereduceerd). Men heeft er zich toenmaals echter toe beperkt, dit proces van zuiver scheikundig standpunt te bestudeeren Enkele maanden geleden eerst is er een publicatie van Violle verschenen, die, uitgaande van een dissertatie van Perrier (1921), zich heeft afgevraagd, of deze chemische reactie, waarbij de zoo gevaar- liike cyaanverbindiDg haar giftigheid ver iest, geen toepassing zou kunnen vinden in de hygiënische practijk. Violle ver-

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2