Ubeboarl tart PUROL N\ 127, Woensdag 27 October 1926 115® Jaargang. 3 FEUILLETON Pijnlijke Kloven ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. mmm Uitgavo Naamloozt Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. OVERZICHT. De Belgische franc gestabiliseerd. Een van de moderne krachttoeren is het remmen van een naar den afgrond rollende munt-eenheid. Welke enorme eischen deze „toer" aan een regeering stelt, heeft men kunnen afleiden van de langdurige pogingen die in België en in Frankrijk in het werk gesteld werden alvorens zij succes opleverden. In België is de financieeLe manoeuvre thans gelukt, men heeft den franc gesta biliseerd en wel als volgt: de franc blijft franc; met dat verschil, dat hij nu ge garandeerd is. Om echter tegenover het buitenland het verschil aan te geven is besloten een vijfvoud van den franc in te voeren, met den naam Belga. Vijf francs zullen zoodoende ten allen tijde inwis selbaar zijn tegen 1 Belga en omgekeerd. Het goudgewicht der „Belga' zal pre cies 0.209.211 gram bedragen, en op deze basis zal de dollar 7.20 en het pond, als dit op pari staat, 35 Belga's waard zijn. Eén Belga is dus ruim 34 ct. De slabilisatiekoers zal 174.31 zijn, be rekend naar de dollarwaarde. Minister Franck- heeft Maandag ter Brusselsche beurze nog eeoige verklarin gen afgelegd over de monetaire reorga nisatie. Hij zeide, dat de regeering voor twee keuzen stond: óf invoering van een goudmunt overeenkomende met pond ster ling of dollar, óf invoering van eigen munt-eenheid, de „Belga". Dit laatste had den ministerraad voor een klein land het verkieselijkst geleken. De inflatie die zich alzoo weerspiegeit in de schuld van 6700 millioen van den. staat aan de Banque Nationale, zal teruggebracht worden tot 2 milliard. Een leening van 500 millioen goudfrancs zal Zaberdag te Londen worden uitgegeven door drie der grootste banken der we reld. Deze leening geeft een netto op- brengst van 450miilioen, die aan de Nationale Bank worden afgedragen. De gouddekkinig der bankbiljetten zal dan veel grooter zijn don 50 pet. en boven dien zal de bank over ruime middelen beschikken om den export te begunsti gen en den franc te verdedigen. Het heele proces steunt op den zede lijken en stoffeiijken steun, dien een aan tal groote circulatiebanken in het buiten land door een overeenkomst tot crediet- verleening en herdisconteer.ng verleenen. Deze banken zijn: de Bank van Engeland, de Bank van Frankrijk, de Federale Bank van New-York, de Keizer.ijke Bank van Japan, de Duitsclie Rijksbank, de Nederlandsche Bank en de centrale ban ken van Zweden, Hongarije en Oosten rijk.. Opnieuw is dus een ontredderde staat, gelijk daarvoor Duitschland bij de Da wes-regeling, Oostenrijk, Hongarije, Ts'jecho-Slowakije enz., door internatio nale medewerking uit het moeras gehol pen en dit is andermaal een verblijdend teeken van den geest die in onze oude door Hedwig CourthsMsh/erm „Goed, dat wil ik gelooven, dat valt me tenminste niet moeilijk. Maar ga zitten. Zij namen plaats en baron Viktor ver volgde „Zie je, mijn jongen, ik heb tegenover jou, wat ik verder tegenover geen mensch heb, het fatale gevoel, dat ik je in den weg k sta dat ik je, zoolang ik leef, je plaats 4 in de zon ontroof, 't Zou werkelijk van eene ongeloofeiijke edelmoedigheid getui- ,gen, als je je verblijdde over mijn sterk gestel. Neen, verdedig je maar niet. 'tZou voor jou aangenamer zijn, omdat je toch ook een mensch bent, als ik een mummelende grijsaard was, wiens einde* vermoedelijk niet veraf meer was." Giinter lachte opnieuw van harte. „U een mummelende grijsaard ik hoop dat nog te beleven. En niettegenstaande ik maar een mensch ben, verheug ik me toch over uwe gezondheid. Niet alleen omdat u voor mij zoo'n nobel mensch zijt, maar ook omdat uw lichamelijke gesteldheid een bewijs is, dat de Valbergs van een krachtig geslacht zijn. Men kan' daaruit de aangename gevolgtrekking maken, dat wij de wereld nog lang met ons zijn ge lukkig zullen maken. Maar om de koe wereld na den oorlog gelukkig vaardig is geworden. België heeft de financieeie moeilijk heden natuurlijk nog lang niet overwonnen, maar door de stabilisatie komt het land in een gunstiger positie te verkeeren van weleer. Alle handelstransacties kunnen b.v. weer op een vaste basis plaats vinden en geleidelijk zal het kapitaal terugkeeren dat uit vrees voor verdere inzinking van den franc de vlucht naar het buitenland heeft genomen. Een tijd van groote ellende heeft Bel gië thans afgesloten, hetgeeen wellicht ook a an ons land, zijn onmiddellijke buur, ten goede kan komen. België is Frankrijk op den goeden weg voorgegaan. Verwacht kan worden, dat ook weldra met den Franschen franc di krachttoier zal worden verricht. Denemarken en de Engelsche kolen. De staking der mijnwerkers in Engeland doet zich behalve in ons land elders in Europa gevoelen. Het Deen sche ministerie van handel, nijverheid en scheepvaart heeft inzake de brands tof voorziening in Denemarken in verband met de Britsche mijnwerkers- staking Zaterdag geconfereerd met de vertegenwoordigers van de voornaamst; indus'neele organisaties en andere groote verbruikers en importeurs. Thans is een telling gelast van alle voorraden van steen kool, cokes en briketten, grooter dan 10 ton in het bezit van handelaars, coöpera tieve en soortgelijke organisaties, verschil lende industrieën enz. De voorraden, voor doorvoer bestemd, vallen hier eveneens onder. Door den verrekijker. In het Zwarte Woud sneeuwt het sedert Zaterdag hard; op dien Feldberg ligt de sneeuw 20 c.M. hoog. In de Sode ten zijn Zondag drie treinen in de sneeuw blijven steken; eerst na 24 uur ifras de lijn weer vrij. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Een eigenaardig ziekte ver s c h ij n s e 1 Er wordt medegedeeld, dat dit najaar in sommige karwijakkers, vooral in het oostelijk deel van Zeeland, met name Tholen, St. Philip sfland, ook in Zuid- Beveland en Westelijk Noord-Brabant,een eigenaardig ziekteverschijnsel werd waar genomen, waardoor op sommige akkers kale gedeelten kwamen en men zelfs overging tot omploegen. Het verschijnsel wees op de werking van een schimmel, maar een deskundig onderzoek bij den Plantenkundigen ziektendienst te Wage ningen zou tot gevolg hebben gehad, dat de oorzaak zou te vinden zijn in het optreden van een luizensoort, die het af sterven der wortels tot gevolg hebben gehad. Bestrijdingsmiddelen tegen deze plaag zouden moeilijk op uitgestrekte bij de horens te pakken, beste oom, weet, ik houd niet van omwegen laat ik dan zeggen, dat ik volstrekt niet met het ééne oog kijk naar de erfenis van het majoraat, terwijl tk schijnheilig uit het andere een vreugdetraan wegpink over uw welzijn. Ik ben wel een arme drom mel, maar toch een fatsoenlijk man, die zijn weldoener oprecht dankaar is. U kunt 't gelooven of niet 't is zoo. Basta. En zinspeel er nu alstublieft nooit meer op; dat ik een huichelachtige erfenis! jager zou zijn". De jonge man had dit zeer kalm en beslist gezegd. „Bravo, daar heb ik mijn boetpredicatie te pakken. Dat noem ik werkelijk de koe bij de horens pakken. Je bent een fameuse kerel, Gun ter. Maar een punt kan ik toch niet achter deze aangelegenheid zetten. Na je fameuze rede zie ik je er waarachtig niet toe in staat, dat je me 't liefst zoo spoedig mogelijk zou willen ombrengen, neen, dat zou ik toch niet van je gedacht hebben. Maar het stoort toch mijn, anders zoo aange name gemoedsirust dat ik, die toch al met aardsche goederen ben gezegend, een armen duivel zijn erfenis onthoud, waarop hij evenveel recht heeft als ik. Dat' spookt den laats ten tijd door mijn hoofd. Je bent werkelijk een fatsoenlijke kerel, dat je me dit niet laat ontgelden". Gunter zag hem vol warme hartelijk heid aan. „Dat ik dat ben, dank ik tenslotte u, oom Viktor. Wie weet als u mij niet van harte zuilk een groote toelage die mij bevrijdt van alle drukkende karwijveiden aangewend kunnen worden, maar in den loop van deze maand zal het optreden wel geëindigd zijn. KOLONIËN. Een transport bescnoten.^ Een tweehonderd Papoea's h.bben een transport Dajaks van de Nederlandsch- Amerikaansche expeditie, in Nieuw-Gui- nea met pijlen beschotenhet transport was genoodzaakt terug te trekken. Een volgende tocht van het transport kon on gestoord geschieden. SCHOOL EN KERK. Het Fransch op de lagere school. Ingediend is een wetsontwerp tot we derinvoering van Fransch op de lagere school. Er wordt voorgesteld, het onderwijs in Fransch, Duitsch en Engelsch weder mo gelijk te maken, maar slechts in het 5e en 6e leerjaar en dan slechts gedurende ten hoogste twee uren per week en per leerjaar voor één dezer drie vakken. An derzijds is ook ingevoegd een nieuw der de lid in art. 12, waardoor het faculta-' lieve der regeling ook geldt voor, de leerlingen der school, in dier voege, dat de gemeenteraad voor een openbare, en het schoolbestuur voor de onder zijn be heer staande bijzondere school voor ge woon lager onderwijs kan bepalen, dat zij niet verplicht zijn het onderwijs in het toegevoegde vak te volgen, ook niet, wanneer het onderwijs daarin in het ze vende leerjaar wordt voortgezet. Voorgesteld wordt, dit ontwerp, wan neer het tot wet is verheven, op 1 Ja nuari 1927 in werking te doen treden. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg ver oordeelde W. W. uit 's Heer Arends- kerke, wegens het rijden met een rij wiel op zoodanige wijze, dat de vrij heid en de veiligheid van het verkeer belemmerd en in gevaar gebracht wordt tot f 10 boete s. 10 dagen hechtenis. Wegens het rijden met ëen motor rijtuig, terwijl dit niet is voorzien van twee onafhankelijk van elkaar krachtig werkende remmen werd C. d. W? uit 's Heeremhoek veroordeeld tot f 10 boete s. 10 dagen vhechtemis. Wegens het rijden met een motorrijtuig dat niet voorzien is van minstens twee voorwaarts een helder wit licht uitstra lende lantaarns, werd M. J. K. uit Goes veroordeeld tot f5 boete s. 5 dagen hechtenis. Wegens het buiten noodzaak berijden van een rijwielpad anders dan met een motorrijwiel of een rijwiel, hoorde L. M. uit Borssele zich veroordeelen tot f 10 boete s. 10 dagen hechtenis. zorgen, dan zou mijn karakter misschien al lang bedorven zijn en was ik zeer ze ker een naar, afgunstig mensch gewor den. Ik kan u niet genoeg voor uwe goed heid danken". „Baron Viktor wenkte heftig met de hand. „Spaar me! Geen dankbaarheid as(jeb!ieft. Dat woord kan ik niet uit staan. Wat ik voor je deed, was een uit vloeisel van het ergste egoïsme, 't Zou mij elke vreugde bederven, als jij ont beren moest. Ik ben 't mijzelf verschul digd, zooveel mogelijk te doen, dat je me niet voortdurend van harte onder de aarde wemscht ik laat me overigens verbran den als 't zoover is, dat lijkt me aesthe- tischer. En om nu er geheel zeker van te zijn, dat je, ook niet in een donker uur van je leven, zou mogen denken: „O, wanneer zal hij toch eens heengaan?" daarom heb ik je laten roepen om je een voorstel te doen". Gunter zag hem vragend aan. „Daar ben ik zeer benieuwd naar, oom Viktor." „Hm! Dadelijk zal je alles hoorem. Maar eerst zullen we een sigarette op steken bedien je asjeblieft. Wil je cognac? Niet ook goed. Ziezoo nu branden de offerlichten. Nu, luister. Ik voel al lang, dat ik mijne plichten als majoraatsheer slecht vervul. Dat verwenschte majoraat is me een blok aan 't been en belemmert me in mijn vrijheid. Je weet hoe fanatiek ik ben op 't punt van vrijheid. Ik haat allen dwang. Wat ik vrijwillig en met genoegen doe, wordt me tot een gruwel als ik 't doen moet. En niettegenstaande verzacht en geneest men met Aan B. J. te Heinkenszand werd we gens het rijden met een rijwiel zonder licht een straf opgelegd van f 5 boete s. 5 dagen hechtenis. De Glindhorst-zaak. Maandag is hoor het Gerechtshof te Amsterdam voortgezet de behandeling van de zaak tegen ds. V., oud-directeur van De Glindhorst. Het O. M. zeide in zijn requisitoir o.a.: Ds. V. is een man, die van paedagogle weinig verstand heeft en een man van een hard karakter. Iemand die de hondenzweep en een stok hanteert, kan men niet, gelijk sommige getuigen a décharge deden, een zacht man noemen. Spr. meent dan ook, dat de getuigen a décharge niet betrouw baar geacht moeten worden. Hun ver klaringen zijn blijkbaar in den mond ge geven door sympathie en medelijden met beklaagde. Het werd volgens een uitLa- ting in hst „Vaderland" van de daken geschreeuwd, de schande van De Glind horst. Men sluit er een meisje op in een oei, in een hok. En er zou iin de per9 heel wat te doen komen wanneer men het zou wagen iets dergelijks te wagen met iemand die van moord en doodslag beschuldigd wordt. Ook moet men niet vergeten, dat in de dagvaarding slechts een greep is gedaan uit de vele feiten, die men ten laste had kunnen leggen. Spr. eischte ten slotte vernietiging van het vonnis der Utrechtsche rechtbank en veroordeling van bekl. op andere gron den dan in primo tot veertien dagen ge vangenisstraf. PROVINCIE-NIEUWS. De Zuid-Bevelanders naar Londen. Daartoe ui! genooctigd zal de heer Hou tekamer uit Kloetimge met zijn zangkoor „De Zuid-Bevelanders!" in nationaal cos- stuum deel nemen aan de groote folklo ristische feesten, welke gedurende de a.s. kerstweek te Londen in de Albert Hall zullen gehouden worden en waarbij ver tegenwoordigd zullen zijn groepen en ver- eenigingen uit alle deden van, Engeland. Driewegen. De heer L. W. B. A. Mul der is herbenoemd tot burgemeester van Ovezande en Driewegen. Hoedekenskerke. In de Maandag ge houden vergadering van den raad deelde de voorzitter mede dat door Ged. Staten was goedgekeurd het in de voorgaande raadsvergadering genomen besluit tot wij ziging der gemeen lebegrooting dienst '26. Ingevolge art. 178 der gemeentewet wer den alle verordeningen dezer gemeente tegen wier overtreding straf is bedreigd opnieuw vastgesteld. Daarbij werd inge trokken de verordening op de woonwa ik me er weinig mee bemoeien wil, heb ik toch allerlei gezeur met Valberg. Nu dreigt er weer van allerlei. De administra teur, die al veertig jaar zijn post be kleedt, wil pensioen nemen, wat hem met zijn zeventig jaar ook wel toekomt. Maar nu moet ik een plaatsvervanger voor hem hebben. Goeie hemel, dat is gemakkelijk gezegd. Ik word ër ziek -van als ik er aan denk, wat me al zoo* te wachten staat. De oude administrateur heeft alle touwtjes in handen, men kan alles aan hem overlaten. Maar een nieuwen beambte kan men toch maar niet dadelijk alles toe vertrouwen en zonder toezicht laten. Be grijp je dat?" Gunter had opmerkzaam geluisterd. „Zeker, oom Viktor, volkomen. U moet natuurlijk voor een tijd uw intrek op Valberg nemen, als er een nieuwe ad ministrateur wordt aangesteld' Baron Viktor knikte. „Zie je wel ik moet natuurlijk! Maar ik denk er niet over me iets van dit moeten aan te trekken. Als ik eens vrijwillig van het buitenleven wil genieten, verveelt 't mij al dadelijk gruwelijk. Ik doe niets don geeuwen, als ik eens acht dagen op Val berg moet zijn". Gunter lachte. Daarna zei hij, diep ademhalend „Wat zijn de menschen toch verschil lend. Ik kaïn uw afkeer voor het buiten leven in 't geheel niet begrijpen. Valberg is toch zoo mooi en het heeft een pret tige omgeving. Het slot is geriefelijk in gericht het heeft zelfs eiectrisch licht. Het beste jachtterrein is ter uwer be gens. Zonder discussie of hoofdelijke stemming werd besloten de toetreding tot het werkloosheidsbesluit 1917 ingaande 26 Nov. 1926 wederom voor een jaar te verlengen. Vervolgens was aan deordp de verlenging van het contract met de ge= meente Baarland tot het aanstellen van één gemeenschappelijke wijkzuster, welk contract per 1 Juli 1927 ten einde loopt. De heer M. Walraven zegt tegen verlen ging te zullen stemmen, hij beroept zich op een door Dr. de Boer gegeven advies, waarbij deze zou hebben medegedeeld dat zoo Kwadendamme een religeuse als wijk zuster kreeg een wijkzuster voor Hoede- kenskerke door hem overbodig werd ge acht. De voorzitter liet dit advies boven bedoeld voorlezen, waaruit bleek, datDr. de Boer in dit geval adviseert een R.K. wijkzuster aan te stellen en waarbij hij mededeelt dat zoo dit zijn beslag zou krijgen Pastoor J. Nieuwendijk afziet van het aanstellen van een religeuse te Kwa dendamme. De voorzitter zegt dat op dien grond een oproeping is gedaan voor sol licitanten én in de Maasbode én in het vakblad voor de verpleegsters. Het is voorts de bedoeling om de wijkzuster in Baarland te doen wonen. De heer M. Walraven zei dat zijns inziens voor een katholieke wijkzuster in Baarland wel geen onderdak zal zij;n te vinden. De heer Chamuleau zei dat hij niet vóór heeft gestemd om de zuster in Baarland te doen wonen. De voorzit ter merkte op dit bij meerderheid van stemmen was uitgemaakt, zullen in over eenstemming met een advies van Dr. de Boer. Dhr. M. Walraven zegt, dat de zuster toch ook op Kwadendamme had kunnen wonen. De voorzitter merkte op, dat over Kwadendamme als woonplaats in de gecombineerde vergadering van bur gemeesters en wethouders van de betrok ken gemeenten door niemand is gesproken, buitendien betaalt de gemeente waar de zuster woont f50 extra in de jaarwedde. Dhr. Johs. Boone geeft in overweging voor h et niet katholieke gedeelte van Hoe dekenskerke te samen met Baarland een wijkzuster aan te stellen voor een salaris van b.v. f250 minder dan thans. Zij heeft dan veel minder werk en heeft zeer zeker geen motor noodig. Dhr. M. Walraven zou de f 1090, die Hoedekenskerke in deze jaarwedde besteed willen verdee- len. Dhr. Johs. Boone vraagt of het mis schien voor deze gemeente voordeeliger is als die gemeente zich niet verder ver bindt met Baarland. Dhr. J. Steenbakker zegt, dat don de kosten voor een religeuse wijkverpleegster slechts f500 zouden be dragen. Wethouder Chamuleau herhaalde dat Dr. de Boer geadviseerd heeft een R.K. zuster aan te stellen en had dan ook naar sprekers meening geen vrije op roeping moeten geschieden, doch men had moeten oproepen een R.K. wijkverpleeg ster. Dhr. Jobs. Boone protesteerde hier tegen. Dhr. M. Walraven zegt, dat zoo de kosten in de wijkverpleging gelijkelijk onder Hoedekenskerke en Kwadendamme worden verdeeld, Hoedekenskerke al of niet in combinatie met Baarland zijns schikking en in de buurt wonen toch eeni- ge behoorlijke families, waarmee u een prettigen omgang kunt hebben". Baron Viktor trok een bedenkelijk ge zicht. „Nu over 'den smaak valt niet te twisten. Misschien zou ik 't allemaal ook zoo vinden, als 't maar niet moest. En wat de omgeving betreft. behalve Cromers- heim ligt alles tamelijk ver weg. En geen enkele bekoorlijke, charmante vrouw mij len in den omtrek. Cromer van Croners- heim is met zijn vijf-em-veerbig jaar ook nog een vrijgezel en niet veel thuis. Trou wens, ik vind hem een vrij onaangenaam mensch en een echte druktemaker. Dus veel aangename omgang is er niet." Maar Valberg vergoedt alles". „Zoo, zoo, dus jij zoudt het niet af schuwelijk vinden het grootste deel van je leven op Valberg door te moeten brem- n?" Gunter lachte. „Volsitrekt niet in tegendeel. Als u mij toestaat er van den zomer eenige weken van mijn verlof door te brengen, neem ik' dat met beide han den aan". „Hm! Nu ja zoo'n paar weken ver- Lof! Maar zeg eens je bent toch met bart en ziel soldaat? Je zou er toch ze ker voor bedanken als iandsjonker in Valberg kool te planten ik bedoel voor bet geval, dat je voor de keus ge steld werd?" Gunter wreef over zijn voorhoofd. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1