U behoort mijn Im i N\ 126. Maandag 25 October 1926 115® Jaargang. MIJNHARDTS's ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOBSCHE 1 COURANT Uitgave Naamloos# Vennootschap Goesche Courant Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. OVERZICHT. De Duitsche kwesties. Duitschland, de neergeschoten adelaar, de machtelooze. Zoo was bet na het sluiten van het pact van Versailles. Duitschland, de jonge oplevende, krach tige staat, zoo wordt het nu. En in dat jonge Duitschland houden verschillende dingen de gemoederen warm. Eén hier van is de mogelijkheid van een terugkeer van Wilhelm II, die de linker partijen nog steeds als een bedreiging aanvoelen. Dit geval trekt eveneens de aandacht in de diplomatieke kringen van het buiten land. Zoo heeft de Duitsche ambassa deur te Parijs, von Hoesch, in een on derhoud met Berthelot verzekerd, dat de Duitsche regeering den terugkeer van den keizer naar Duitschland in ieder geval zou weten te verhinderen. Een officieele bevestiging van dit bericht is echter niet gegeven. Wel staat vast, dat von Hoesch geen opdracht had gekregen, deze kwestie ter sprake te brengen. Een andere kwestie, die de aandacht trekt is de ontwapening vain Duitschland. Zooals we reeds meldden, heeft de gezantenraad te Parijs het besluit geno men, dat de Duitsche ontwapening on voldoende was gevorderd, om deze kwes tie te kunnen overdragen aain de controle van dien Volkenbond. Achteraf is echter gebleken, dat dit bericht onjuist is, daar deze zaak niet besproken is door de gezanten. Wei werden verschillende pun ten besproken, welke met de Duitsche ontwapening in verband staan. Besloten is, om de correspondentie hierover met de Duitsche regeering voort te zetten. Men overweegt, of niet een snelle over eenstemming inzake deze -ontwapenings kwestie kan bereikt worden door een mondelinge uiteenzetting tusschen de lei- dende militaire overheden der vroegere ge- i alüeerden en bevoegde Duitsche overheden. Volgens geruchten zou de gezanten raad afgezien hebben van het zenden eener nota naar Berlijn, i Ie yerband met deze ontwapening heeft de rijksminister van binnenlandsche zaken Külz op een bijeenkomst van de leiders der democratische partij te Ber lijn gewaarschuwd tegen het soldaatje- spelen door de „Wehrverbande", omdat dit Duitschland op buitenlandsch-politiek gebied juist thans groot jnadeel kan be rokkenen. Als teeken, dat men Duitschland toch weer gaat meetellen, is wel de uitnoo- diging die de Engelsche federatie van industrieelen aan de rijksvereeniging van Duitsche industrieelen tot het houden van officieele besprekingen. Dit alles te samen genomen blijkt, dat de oude Duitsche stam naast vele dorre takken, toch ook weer jonge krachtige scheuten heeft, die zullen zorgen voor het voortbestaan in de toekomst. FKUIL.L-.ETON door Hedwlg CourthsMaA/er. Hij nam daarop een teeder en hartelijk afscheid van zijn toen zesjarig kind, schonk haar van allerlei wat een kinderhart vreug de bereidt en zei haar, toen zij hem innig omhelsde: „Als je groot bent, kleintje, dan kom je je vader, die je innig liefheeft, op zoeken. Tot weerziens tot dien tijd". Enkele jaren later stierf ook zijn schoonmoeder en zijn gewezen vrouw nam het kind uit haar eerste huwelijk bij zich. Hij zag of hoorde niets meer van zijn dochtertje, dat nu een tehuis bij haar stiefvader gevonden"" had. Hij was bijna vergeten, dat hij ooit een kind gehad bad. Maar als hij soms een lief, klein meisje zag, dat zoo aardig ronddribbelde op haar kleine beentjes en donkere krullen en groote zwarte oogen had zooals zijn kind, dan voelde hij toch een wonderlijk week en warm gevoel in zich en* ver beeldde hij zich het zachte kinder lichaampje te voelen, dat zij zoo teeder tegen hem aangevlijd had. Maar zulk aandoeningen duurden nooit lang bij hem. Toen hij in de residentie teruggekeerd was, had hij een kleine, bekoorlijke villa laten bouwen en die ais leen ideaal jonggezeJlenhuis laten inrich In het land van Kemal Pasja. Hoe weinig benijdenswaardig op het oogenbÜk de positie van den vreemdeling in Turkije is, blijkt uit een brief van een correspondent van het „Journal", die een reis door het land van Kemal Pasja maakte. De vneemdeing, schrijft deze journalist, is bloot gesteld aan voortdurende verne deringen, het reizen wordt zelfs een ge woon toerist onmogelijk gemaakt. Bij ge brek aan mili'aire overwinningen tracht men thans politieke successen te behalen. Het nationalisme wordt door sommige officieuze bladen waanzinnig opgezweept. Naar aanleiding van den herinnerings- dag van den aftocht der geallieerde troe pen, na de ondertee kening vain den vrede van Lausanne, schreef een nationalistisch orgaan: „Heden herdenken we den dag, waarop onze dappere krijgers de barba ren, het schuim van 72 naties overeen komstig den wil van den Ghazi naar den duivel joegen". Omtrent de wijze, waarop de Ghazi, da overwinnaar en reformator Kemal Pas ja regeert, lezen we het volgende: Hij vertoont zich niet, hij is de groote onzichtbare. Men regeert in zijn naam, vult zich in zijn naam de zakken, speelt de tyran in zijin naam en tracht hem te vermaken en te verstrooien. Nu en dan vermant hij zich, maar al spoedig valt bij weer in den ouden apathetischen toestand terug. Angora is een stad van angst, van wantrouwen van den een jegens den ander, en in zulke angst aanvallen gebeurt het, dat men een rman als Djavid Bey ophangt. Djavid Bey was geheel onschuldig, bij werd terechtgesteld, alleen omdat Kemal bevreesd was voor de capaciteiten van den vroegeren minister van financiën. Ter wijl de veroordeelde vlak bij het buis van den president opgeknoopt werd, vier de Kemal luidruchtig feest. Het tegen woordige regime in Turkije noemt de journalist drukkender dan dat van een der vroegere sultans. Hij meent dan ook dat Moestafa Kemal's dagen geteld zijn, want zegt hij: ,,Een regeering, die naar de terreur grijpt, handhaaft zich niet lang. Wie angst verbreidt, toont dat hij zelf angst heeft". Door den verrekijker. Uit Londen wordt gemeld, dat de besprekingen tusschen Francqui, den Bel gischen minister van financiën, met de Britsche en Amerikaansche bankiers ge leid hebben tot het vaststellen der voor waarden eener leening tot stabilisatie van den Belgischen franc. Volgens een bericht uit Wezzan, in Marokko, is weer een wederopleving van de onrust te bespeuren. Een gedeelte van den stam der Beni Berthoeb, die zich aan de Franschen heeft onderworpen, weigert met de Spanjaarden in contact te treden. Venizelos, de bekende Grieksche staatsman, heeft het voorstel der regee- ten. Zijn financieele omstandigheden per mitteerden hem elke luxe. Hij had van zijne gestorven broeder een vermogen ge- erf d, dat hem tot millionnair maakte. Zijne moeder was eene gravin Oelderloh geweest, die zijin vader als arm officier getrouwd had. Zijn vader had niets beze ten dan zijne beminnelijke en innemende persoonlijkheid, een niet te grooten schul denlast, zijne positie als officier en een aanspraak op het majoraat Valberg, dat aan een oom behoorde, een kinderloos weduwnaar. Doch deze oom had zijn neef overleefd en de vader van baron Valberg was als majoor gestorven en was tot het laatst toe afhankelijk geweest van het fortuin zijner rijke vrouw. Baron Viktor erfde daarna van zijne moeder dit groote vermogen en kort na zijne scheiding ook het majoraat Valberg, dat in de nabijheid der residentie, op twee uur sporens afstand lag. Hij ge voelde het haast als een last majoraats heer te zijn, want aan de rechten daarvan waren ook veel plichten verbonden. En plichten beteekenden voor den vrijheid- lie venden man een dwang en hij haatte allen dwang. Gelukkig was hij tenminste niet de laat ste -Valberg en behoefde hij niet voor een erfgenaam te zorgen. Liever had hij af stand gedaan van zijn rechten op het ma joraat, dan nogmaals te trouwen. Een weef van hem had een zoon nagelaten. Deze, baron Günter Valberg, was een onbemiddeld officier en woonde in de zelfde residentie. Baron Viktor beschouwde het als een eerezaak dezen toekomstigen majoraats Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tablelten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth, en Drogisten. ring aanvaard om zich naar Londen te begeven tot het heropenen dier onderhan delingen inzake de regeling der Griek- sche oorlogsschuld aan Engeland. Vrijdagmorgen te 7.40 uur heeft te Leninak3h (het voormalige Alexandropol) en in de omgeving een hevige aardbeving plaals gehad. Er zouden meer dan 3000 dooden zijn, terwijl 70 personen ernstig en vele andere licht gewond werden-. Te Leninakan is ongeveer de helft der huizen e.a. gebouwen vernield, vele dorpen in de buurt zijn verwoest. De telegrafische verbinding tusschen Leninakan' en Erivan is verbroken. - De schokken werden ook te Batoem gevoeld. RECHTSZAKEN. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag 22 October werd de volgende zaak behandeld Weggenomen. A. A. v. D., 35 jaar, schippersknecht te Rotterdam, gedetineerd, werd ten laste gelegd dat hij in den nacht van 17 op 18 Juni 1926 te Schore heeft weggeno men een rijwiel, toe behoor ende aan Cor nells Boonman. Eisch 3 jaar. Mr. vain der Beke Callenfels refereerde zich aan het oordeel der Rechtbank. KAMER-OVERZICHT. TWEEDE KAMER. Vrijdag heeft de Kamer de herziening van de personeele belasting behandeld. Tegen de verlaging der tarieven heeft niemand bezwaar geopperd; het debat liep uitsluitend over een amendement-Van Aalten, dat den gemeenten de bevoegd heid wilde geven, een eigen tarief voor een plaatselijke personeele belasting vast te stollen. Dit vrijzinnig-democratisch amendement vond scherpe bestrijding van de zijde van den heer J. ter Laan, die vreesde dat van gemeentelijke vrijheid in zake de personeele belasting de arbeiders het slachtoffer zouden worden, terwijl de minister het amendement onaannemelijk verklaarde, volhoudend, dat de regeling van het ontwerp goed was, dank zij de vrij heid welke gemeenten krijgen om voor taan hetzij een uniform aantal opcenten te heffen, hetzij de progmesisie al dan niet gewijzigd te handhaven. Intusschen bleven de heeren van Gijn en de Wilde moeilijk heden voor vele gemeenten vreezen, wes halve op uitstel van behandeling werd aan gedrongen, hetgeen te eer mogelijk was, heer eene flinke toelage te geven, waar voor deze hem zeer dankbaar was. Een eigenaardige verhouding bestond er tusschen baron Viktor en baron Gün ter. Zij begrepen elkaar zeer goed. Of schoon baron Günter pas dertig jaar oud en volstrekt geen brave Hendrik was, maar een flinke jongeman, was hij toch de kalme en verstandige van de twee. Hem ontbrak de goddelijke Lichtzinnigheid van baron Viktor, die hem zoo betoove- nend jong deed schijnen. Baron Günter had al veel strijd ge kend. Het leven had hem dikwijls ruw aaangepakt. Hij stamde van een jon geren takHfal'bergs, die nooit met aard- sche goederen gezegend waren geweest. Zijne oilers waren dood, vroegtijdig ge storven door de vele zorgen des Levens. Hijzelf had zich daardoor zijn vroolijken levenslust niet laten ontnemen en hij had, dank zij de edelmoedige ondersteuning van baron Viktor, zich zeer gelukkig en tevreden kunnen als hij niet het geluk of liever het ongeluk had xad verliefd te worden op een jong meisje zonder eenig fortuin, Deze liefde werd wel beantwoord en dikwijls gaf deze zekerheid hem gelukkige uren, maar hij moest, zichzelf toch beltonnen, dat het eene hopelooze zaak was. Op de onzekere toekomst, eens majoraatsheer van Valberg te worden, kon hij geen huwelijk aangaan, want ten eerste was baron Vik tor nog zeer jeugdig en flink en zou een hoogen leeftijd kunnen bereiken en ten tweede was het in 't geheel niet uitge sloten, dat deze nog eens weer zou trou wen en een erfgenaam zou kunnen krijgen. nu deze verlaging, ingevolge het door den min. aanvaarde amendement van de Comm. van Rapporteuirs, eerst op 1 Januari 1928 in werking zal treden. Waarop de Minister zich bereid verklaarde te overwegen, een regeling,, welke aan de technische en prin- cipieele bezwaren tegemoet komt, waar bij tevens zal worden overwogen, of een plaatselijke personeele belasting, dan wel een geheel overdragen van de opbrengst van de personeele belasting aan de ge meenten, mogelijk zal zijn. Na deze toe zegging trok de heer van Aalten. zijn amendement in en ging de wetswijziging er met nagenoeg algemeene stemmen door. KUNST EN WETENSCHAP. D£ influenza -bacterie. Zoowel tijdens de epidemie van 1890 als die van 1918 hebben de bacteriologen in de heele wereld gezocht naar het virus, dat de ziekte veroorzaakt. Tal van bac teriën in verschillende landen zijn bij in- fluenzalijders gevonden, maar het bewijs dat de gevonden bacterie werkelijk de oorzaak was van de ziekte, kon eigenlijk nooit worden geleverd. Meer en meer kwam men tot het inzicht, dat al deze bacteriën slechts complicaties van de in fluenza veroorzaakten en dat het eigen lijke virus nog moest gevonden worden. Twee onderzoekers in Amerika, Oiitsky en Gates, hebben beweerd, dat zij ge lukkiger zijn geweest dan hun collega s en dat zij een bacterie hebben geïsoleerd, bacterium pneumosintes, die als de wer kelijke oorzaak der influenza moest wor den beschouwd. De bacterie groeide niet op de gewone voedingsbodems en was zoo klein, dat ze het feit, dat de influenza b.v. in Japan kon worden overgebracht op gezonde vrijwilligers door bacterievrij ge filtreerd sputum. De influenza kan vol gens deze onderzoekers op konijnen wor den overgebracht door inspuiting v^n al of niet gefiltreerd sputum in de luchtpijp dezer dieren. De konijnen gaan dan niet dood, maar ze hebben een dag lichte temperatuursverhooging, de samenstelling van hun bloed is wat veranderd en hun longen vertoonen, als men de dieren eenige dagen na de inspuiting doodmaakt, eigen aardige veranderingen, die ook bij influ enza van den mensch zijn waargenomen. Olitsiky en Gates hebben deze bacterie ook buiten het organisme op heel bijzondere wijze kunnen kweeken en met culturen dezelfde ziekte bij konijnen kunnen teweeg brengen. Tevens konden zij aantoonen, dat in het bloed van genezen influenzalijders stoffen aanwezig zijn die op hun bacterie inwerken. Deze zeer belangrijke onder zoekingen, zijn nog maar heel weinig na gedaan; thans wordt echter een studie gepubliceerd van een anderen Amerikaan, dr. Hilton W. Hall, die een typisch ge val van influenza heeft onderzocht en eigenlijk ongeveer alle vondsten van Oiits ky en Gates heeft kunnen bevestigen. Ook nu nog is men geenszins zeker, dat alle influenza-gevallen door denzelfden bacil Dps over 't geheel genomen was baron Günter veel bezadigder en verstandiger dan zijn eeuwig jonge en overmoedige oom. Als de beide mannen te zamen waren, had het meer den schijn, alsof Günter de oudere en de meer bezadigde was, die een goed voorbeeld moest geven. Dit vermaakte baron Viktor dikwijls zeer, ofschoon hij Günter zeer genegen was. Uit alles schiep hij zich vermaak en vreugde. De onaangenaamheden des le vens gingen aan hem voorbij en beroer den hem niet. Baron Viktor wilde heden allerlei be zoeken afleggen, om zijn vrienden en be kenden te doen weten, dat hij van zijn reis was teruggekeerd. Doch eerst ver wachtte hij baron Günter Valberg, dien hij had verzocht bij hem te komen om hem het eerst te begroeten. Hij had zich zooeven uit zijn elegante kleedkamer naar een der kleine smaak volle salons begeven, waarvan de inrich ting bewees, dat baron Viktor niet alleen een rijk, maar ook een kunstzinnig man van goeden smaak was. Hij wierp zich in een fauteuil en wilde juist naar een boek, het nieuwste werk van een der beste schrijvers, grijpen om zich den tijd te korten, toen baron Gün ter aangediend werd. Baron Viktor had een uitgelezen schaar van bedienden, die zijne minste handbe weging begrepen en elk zijnier bevelen op 't nauwkeurigst uitvoerden. Zijn ka- merdienaaar en zijn kok waren beroemd, elke bediende van voorbeeldel-ooze toe wijding en met juist zooveel verstand worden veroorzaakt, maar de papieren van den bacil van Oiitsky en Gates zijn nu toch wel belangrijk gestegen. Voor een welberekende beveiliging tegen de ziekte door een vaccin van den bacil is nu meer te zeggen dan vroeger. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. „Ons Zeeland". (Uitgave G. W. den Boer, Middelburg). In het jongste nummer schrijft de chro- niceur vari de Bevelanden over het goed koops vee en het dure vleesch en over den invloed van de radio op het platte land; in „De kalender der Noordgroep" lezen we over het vereenigingsleven te Zie- rikzee; de schrijver van „De week in Zeeuwsch Vlaanderen" wijdt zijn aan dacht o.a. aan de verkeersrinspectie en aan de werkverruiming. De geestige Wil lem Tell II, treft het drama van Kat- tendijke. De fotopagina is ditmaal ge wijd aan een film, die in Zeeland opgeno men werd. Voorts bevat het nummer nog tal van interessante bijdragen. SPORT. Voetbal. Gisteren hadden de volgende wedstrij den plaats met uitslagen als volgt: Zuidelijke 2e klasse N.V.B. VlissingenL.O.N.G.A. 41. ZeelandiaD.O.S.K.O. 04. AllianceBreda 41. V. S. C.Middelburg 51. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. GoesZeelandia II 50. Middelburg -IITerneuzen 30. S.I.N.O.T.O.—Walcheren 2-0. SCHOOL EN KERK. Zoo zijn onze manieren! In een onzer vorige nummers namen we een ingezonden schrijven over uit de „N. R. Crt.", betreffende het „schaken" van een leerling der openbare lagere school door een r.k. onderwijzer. De „Msb." die de kwestie onderzocht heeft, zegt dat het personeel der betrok ken openbare lagere school een onjuiste voorstelling van het geval gegeven heeft. De r.k. onderwijzer zou met een en' ander niets uitstaande hebben. Het personeel der lagere school komt thans in een tweede ingezonden schrijven zijn eerste lezing bevestigen. Wij ontlee- nen er het navolgende aan: „De Maasbode heeft nota genomen van onze beschuldiging en is op onder zoek uitgetogen naarden dader Bij de ouders van hete betrokken kind een onderzoek in te stellen, zooals men toch onpartijdigheidshalve had mogen ver wachten, heeft het blad blijkbaar niet noodig gevonden. Hoe dit te rijmen valt bedeeld, als van een goed dienaar ver wacht mag worden. Daarom was één lichte beweging van de slanke aristocra tische hand genoeg om zijn wil kenbaar te maken. Baron Günter werd binnengelaten. Hij was een lange, slanke verschijning en de schitterende uniform kleedde hem uitstekend. Hij was iets grooter dan baron Viktor en had ook breedere schouders, terwijl zijn gebruind, flink soldatengezicht krachtiger trekken had, dan dat van den oudere baron. Deze stond op. Met een stevigen hand druk begroette de beide heeren elkaar. „Als^ltijcL precies op tijd, mijn beste Günter," zei baron Viktor glimlachend. „Anders zou ik een slecht soldaat zijn, oom Viktor. Bovendien kon ik ternauwer nood den t ijd afwachten, dat ik u zou weer zien. Ik ben blij, dat u zoo gezond en wel van de reis zijt teruggekeerd." „En zoo voort, en zoo voort," viel ba ron Viktor dien jongen man in de rede met een eenigszins spottende uitdrukking op het gelaat. „Vermoei je maar niet, mijn jongen. Ik kan werkelijk niet denken, dat je je zoo verheugt over mijn sterke con stitutie!" Günter lachte geheel onbevangen. „Al verzekerde ik u met zooveel eeden, dat dit toch het geval is, dan zoudt u me toch niet gelooven, dat ik blij ben, dat u weer terug zijt. In uwe afwezigheid is dit lustoord voor me gesloten en ik kan me niet in syibaristisch welbehagen verheugen over de prestaties van uw kok." Baron Viktor lachte hartelijk. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1