DE WENTELTRAP Dat'sKWAFTA N°. 121 Woensdag 20 October 1926 iiSe Jaargang. e» FEUILLETON Ruwe Huid FUHOfc KWATT^.V JAVA REEPEN ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. BUITENLAND. GOESCHE i COURANT Uitgave Naamlooz# Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross* Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. De radicale partij. Een ieder in de wereld heeft zijin voor- en tegenstanders ei (hierop maakt ook Harriot, de voorzitter der radicaal- sociiaüstische partij in Frankrijk, geen uit zondering. Vooral zijn tegenstanders, zijn vroegere partijgenooten, zijn steeds iel in 'hum woorden. Ze hebben hem niet langer als partijgenoot erkend, wamt. do or zijn toetreding tot het ministerie-Poin- caré, was 't hem, volgens hen, onmogelijk zich nog langer socialist te noemen. Voor Herriot was dit een duidelijken wenk en hij besloot het voorzitterschap van de radicaal-sodalis ische partij neer le leggen. Naar aanleiding van dit besluit, is er een partijcongres bijeengeroepen te Bor deaux, waar niet alleen Herriot's zwakke zijde, maar ook zijn goede zijde belicht werd. Ook de builenlandsche politiek van Herriot is ter sprake gekomen en die kon de algemeene goedkeuring wegdragen. Aan het einde van het congres heeft de radicaal-socialistische partij er op ge wezen, dat na de verkiezingen van 11 Mei, de partij bezig is te versnipperen; de eensgezindheid is verre te zoeken. Een schriftelijke verklaring legde den nadruk op de oonsiiiutioneele nauwgezet heid van president Doumergue en de republikeinsche overtuigingen van Poin- caré. Zij was van oordeel dat de radicale ministers, die tot het kabinet- Poincaré zijn toegetreden, geen blaam mag treffen, daar zij slechts hun plicht hebben gedaan. Als opvolger van Herriot is nu benoemd Maurice Sarraut, eveneens een bekende figuur in de Framsche politiek en een der stichters van de radicale partij. Een werk zaam aandeel heeft hij gehad als gede legeerde in den volkenbond aan de op stelling van het protocol inzake de arbi trage, veiligheid en ontwapening in 1924. Hem wacht dus thans de moeilijke vertrouwenstaak, om een partij van hon derdduizenden te leiden. Door den verrekijker. 'Reeds langen tijd worstelt men in de sowjet-unie met het probleem van de invordering der belasting bij de boeren bevolking, die over het algemeen nog al onwillig schijnt om te betalen. Vooral dit jaar schijnt het euvel zich in sterke male le openbaren; vandaar dat men be sloten heeft tot krachtige maatregelen enmilitaire hulp heeft ingeroepen! De raad van volkscommissarissen heeft namelijk aan den revolulionnairen militai ren raad verzocht, den commandanten in de verschillende militaire districten op dracht te geven, om zoo noodig aan de burgerlijke overheid assistentie te verke nen bij de invordering der belastingen. Ook in Noorwegen worden er ge vonden die van drooglegging vrél heil verwachten. Het is zelfs zoover gekomen, Naar hat Amarikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( Ergens uit Colorado stuurde ze een anoniem telegram aan Jack Baily aan de Handelsbank. Zij was hulpeloos, maar ze wilde niet dat er een onschuldige gearres teerd zou worden. De kassier ontving dit telegram op een Donderdag en dienzelf den avond was hij in zeer opgewonden toe stand naar de Bank gegaan. Louise kwam op Zonniehoek en ont dekte dat het huis verhuurd was. Niet we tend wat ze moest doen, stuurde ze om Arnold, die op de Greenwoodclub was, en vertelde hem iets, maar niet alles. Ze vertelde hem dat er iets niet in orde was en dat de bank zou sluiten. Dat zijn vader verantwoordelijk was. Over de samenzwe ring zei ze niets. Tot haar verbazing had Arnold dien avond al van Baily gehoord, dat er iets niet in den haak was. Boven dien vermoedde hij, waar Louise niet aan dacht, dat het geld op Zonmehoek verstopt was. Hij had een papiertje waaruit viel op te maken dat er ergens een geheime kamer moest zijn. Zijn begeerte naar geld ^erd opge wekt. Nu was het er om te doen om Hal- sey en Jack Bailey heihuis uit te krijgen en dat men een referendum gehouden heeft. Hoewel de einduitslag nog neet bekend is, voorspellen de bladen e:n meerderheid tegen het drankverbod. De president van de Board of Tradi Sir Lister (Amerika) heeft een deputa tie- ontvangen ter bespreking van de staal tarieven die door de Spaansche regeering geheven worden als repressaille 'egen de tarieven op de Spaansche exporten. De toestand zal nauwkeurig ouder de oogen worden gezien. Volgens officieele cijfers werkten ei' gisteren 219.000 mijnwerkers in Enge land, d.i. een vermindering van 17.000 bij het vorige aanial vergeleken. Die vermin dering zou deels het gevolg zijn van de ijverige propaganda van Cook en deels van het feit, dat een deel van de mijnwer kers, als gewoonlijk, Maandag houdt. SCHOOL EN KERK. F ran sch o p de Lagere school. Een wetsontwerp tot het scheppen van d;e gelegenheid tot het geven van onder wijs in de Fransche taal in de vijf dn en zesde klasse der lagere school zal dezer dagen bij de Tweede Kamer wor den ingediend, schrijft het „Hbld.". z ij n onze p r a k t i j k e n Zoo In de „N. R. Crt." treffen we het na volgende ingezonden schrijven namens het personeel der openbare school in de Sir- temastraat te Rotterdam: „Verleden week Dinsdagmorgen bleek dat in één der klassen der openbare schooi Siirtemastraat 179 een leerling absent was. Bij navrage kwam aan 't licht, dat de oudiers dien morgen toch als naar woonte hun kind naar school hadden ge zonden. Daar ondier de leerlingen reeds eenige dagen geruchten hadden geloopen, dat er 's morgens op den hoek van de Sirtema straat <en de N. W. Binnensingel een man op den uitkijk stond met het kennelijk doel jongens mee te lokken, trokken we er zoo gauw mogelijk op uit, om bij de ouders van het bewuste kind inlichtingen in te winnen. Hier bleek inderdaad, dat het kind aan den arm was meegevoerd naar de Katholieke school Westeinde 39 en wel dooreen R.K. onderwijzer Tevens verklaarden de ouders, dat dit niet alleen zonder hun voorkennis, dodh zelfs tegen hun uitdrukkelijken wil was geschied. Want bij huisbezoek hadden zij herhaaldelijk verklaard, dat bun kinderen op de openbare school waren en dat zij daar zouden blijven. Commentaar overbodig. 't Is echter te hopen, dat allen, voor wie het woord vrijheid geen ijdele klank is, zich wel bewust dienen te maken, dat het reeds zóó ver gekomen is, dat een Roomsch onderwijzer zich niet ontziet, op klaarlichten dag, leerlingen van de openbare school mee te 'troggelen naar een Roomsche school en zich dus wel hij ging naar den oostelijken ingang; in de biljartkamer gaf hij den kassier wat hij hem vroeger geweigerd had het adres van Paul Armstrong in Califormië en een telegram dat op de club bezorgd was voor Baily, van dokter Walker. Dit was in ant woord op een telegram dat Bailey ges tuurd had en er stond in dat Paul Armstrong ernstig ziek was. Bailey was de wanhoop nabij. Hij be sloot naar het westen te reizen. Paul Armstrong op te zoeken en hem tot een bekentenis te dwingen. Maar de cate- strophe van de Bank kwam eerder dan hij verdacht had. Toen hij op het punt stond om op het station te Andrews, waar Jamieson de auto gesignaleerd had, in een trein naar het westen te stappen, las hij dat de bank ai gesloten was en ging terug om zich aan te geven. John Bailey had Paul Armstrong van zeer nabij gekend. Hij geloofde niet dat het geld weg was; het was haast onmo gelijk in den korten tijd nadat de effec ten gestolen waren. Waar was het dan? En uit een opmerking; die Arnold Arm strong zich eenige maanden tevoren bij een diner had laten vallen, maakte Bai ley op dat er een verborgen kamer moest zijn op Zonnehoek. Hij probeerde den architect te spreken te krijgen, maar deze, en de aannemer ook, weigerden om inlichtingen te geven. Het was een idee van Halsey om John Bailey voor tuin man te laten spelen, zooidat hij gelegen* heid zou hebben om zijn onderzoek voort te zetten. Bailey vermomde zich afdoen van Handeu en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. bewust schuldig maakt, tegen den uit- drukkelijken wil der ouders, aain de meest bru!ale vrijheids ber o o ving. RECHTSZAKEN. In h'ooger beroep. Door A. C. M., 41 jaar, timmerman te Haarlem, gedetineerd te Middelburg, is hooger beroep aangeteekem-d tegen het vonnis der Rechtbank te Middelburg van 8 October j.l., waarbij hij ter zake van rijwieldiefstallen op Zuid-Beve'.and ge pleegd bij herhaling, is veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. #De eisch was 7 jaar. Dt Culemborgsche moordzaak. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak, waarin de procureur-generaal optrad als eischer in cassatie, in het be lang der wet, tegen de beschikking van de rechtbank te Ti el, waarbij de gijzeling is gelast voor den tijd van twaalf dagen van den commissaris van politie te Culem- borg, die als getuige gehoord was door den rechter-oommissaris in de Tielsche rechtbank, mr. Hofdijk, in het gerech telijk vooronderzoek legen eenige verdach ten inzake de Culemborgsche moordzaak. De advocaat-generaal mr. Besier had er in zijin conclusie op gewezen, dat ge tuige Blok bij het bewuste vooronderzoek verklaard heeft, volkomen te volharden bij betgeen bij altijd verklaard had en niet meer licht in de zaak te kunnen verschaf fen. De rechtbank was blijkens baar be schikking tot die conclusie gekomen,, dat getuige wel meer licht zou kunnen ver schaffen. In dien gedachlengang zou de getuige dan een onware verklaring heb ben afgelegd. Naar het oordeel van mr. Biesier, had de rechtbank ten onrechte be slist, dat gebui.ge geweigerd heeft op vra gen te antwoorden. De advocaat-generaal concludeerde, dat art. 221 strafvordiering verkeerd is toe gepast en vorderde dat de beschikking der rechtbank in het belang der wet zou worden vernietigd. De Hooge Raad heeft thans overwo gen, dat -door den requirant terecht is opgekomen tegen de beschikking van de rechtbank, aangezien de verklaring dat getuige Blok niet meer licht in de zaak kon verschaffen, geen weigering kon in houden om op gestelde vragen te antwoor den en dat mitsdien de rechtbank onjuist heeft beslist. De Hooge Raad vernietig de de beslissing van de rechtbank te Tie! in het belang der wet. De Hooge Raad verstaat daarbij, dat geen weigering, om op gestelde vragen te antwoorden, heeft plaats gehad. de door toepasselijke kleeding, het af scheren van zijn snor en door zijn haar te laten knippen door een dorpsbarbier. Dus het was Alex Jack Bailey die bij ons gespookt had. Niet alleen had hij Louise en zichzelf, zooals hij toegaf aan het schrikken gebracht op de wen teltrap, maar hij had ook het gat in den muur van den kofferzolder gemaakt en later Eliza een zenuwtoeval bezorgd. Het briefje dat Liddy in Gertrude's prulle- mand had gevonden was van hem, en hij was het geweest, die mij een flauwte be zorgd had dien nacht, en mij met behulp van Gertrude, naar Louise's kamer had gedragen. Later hoorde ik dat Gertrude, doodelijk ongerust den heelen nacht bij mij gewaakt had. Er viel niet aan te twijfelen of Tho mas had zijn mieester gezien, en hem ge houden voor een spook. En wat Thomas vertelde, dat, hij Jack Bailey gezien had op het voetpad tusschen Zonnehoek en de club, dat was ook juist. Op den avond voor Arnold Armstrong vermoord werd, had Jack Bailey een poging gedaan om de geheime kamer te vinden. Hij had Arnold's sleutels weggenomen uit zijn ka mer op de club en was het huis binnen gedrongen, gewapend met een golfstok om op de muren te kloppen. Hij liep te gen de waschmand aan, die bovenaan de trap stond, bleef er met zijn manchet knoop in haken en liet den golfs'tok uit zijn hand vallen. Hij was dankbaar dat hij nog had kunnen ontsnappen, zonder dat er alarm werd gemaakt en ging met PROVINCIE-NIEUWS. Geslaagd. Voor het examen als kommies le kl. bij de rijksbelastingen zijin geslaagd de volgende kommiezen: L. Hector te Vlis- singen, D. H. Meulenberg le Middelburg, E. P. Schieuirs te Sluis, L. de Groot te Oostburg, H. Bruinooge te Hulst, A. Verschuure te Hansweert, J. IT. Drioel te Krabbendijke, J. G. L. Everaert en A. Kraijenbrank te Ter Neuzen. Minister Kan in Zeeland. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. Kan, vertoeft in onze provincie, waar hij met den commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, verschillende instellingen op landbouwgebied in hoofdzaak in Zceuwsdh Vlaanderen bezoekt. Heinkenszand. Maandagmorgen verloor een slagersknecht, die voor zijn patroon met een boodschap was belast een briefje van f25,waarvan aangifte werd ge daan ter secretarie. Nog voor dat een publicatie van gemeentewege was ge plaatst, was reeds de eerlijke vinder ver schenen die tot belooning een rijksdaal der ontving. Gistermiddag werden na een huis zoeking bij den heer F. alhier, diens zoon en een neef tevens buurjongen van dien, gevankelijk naar Middelburg getranspor teerd. Deze inhechtenisneming schijnt in verband te staan met diefstal in Walche ren gepleegd. Kapelle. Maandagmiddag kwam de raad der gemeente Kapelle in openbare zitting bijieen. De voorzitter deelt mee dat de telefoon is geplaatst in de burgemeesterka- mier din. het gemeentehuis, dat de 5 straat lantaarns van den heer Kloosterman zijn aangekocht voor Biezelinge en reeds ge- De vereeniging van oudleerlingen van de Tuinbouwwintercursus dankt den raad voor de volle medewerking door haar verleend bij de gehouden Tuinbouwten toonstelling 911 Sept., genoemd wordt het een succes voor de vereeniging, ge hoopt wordt dat het ook een succes voor de gemeente moge zijn. Aangeboden wordt een lijst met foto's op de tentoonstelling genomen, die dank baar werd aanvaard en een mooie plaats heeft gekregen reeds in de raadszaal. De politiebeambten die hiervoor in aan merking kwannen, dankten voor de ver leende gratificatie, verleend voor 1925. Ged. Staten, aldus de voorzitter, hebben een nieuwe regeling getroffen' voor de jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger. Onze gemeente valt in de 5e klasse, enkel voor burgemeester en ont vanger komt een kleine verandering ten goede (zeer klem). De gemeenteltas van den ontvanger na gezien door B. en W. werd 29 Sept. in orde bevonden. Aanwezig was f 16.542,09. De vereeniging van kweekscholen voor vroedvrouwen te Heerlen verzocht f25 jaarsubsidie. Wordt aangenomen voor kennisgeving. den eersten trein naar de stad. Het vreemdste vond ik nog dat Ja mieson al een poosje geweten had, dat Alex eigenlijk Jack Bailey was. Maar de zoogenaamde tuinman keek heel vreemd toen de detective dien avond in het speel- zaaltje tegen hem zei: „Vind u niet dat het tijd wordt dat u en ik ophouden met tegen elkaar comedie te spelen, meneer Bailey?" Enfin, het is nu allemaal afgeloopen. Paul Armstrong is begraven op het kerk hof te Casanova en dezen keer is er geen vergissing mogelijk. Ik ging naar de begrafenis en ik keek naar de plek waar ik dien nacht (gezeten had en verbaasd© mij er over, of het werkelijk allemaal gebeurd was. Zonnehoek staat te koop neen ik zal het niet koopem. Klein© Lucien Armstrong woont bij zijn stief - grootmoeder in en zij komt langzamer hand op haar verhaal na al de moeilijk heden Van haar tweede huwelijk. Anne Watson ligt begraven niet ver van den man, dien zij gedood heeft, en ook haar dood veroorzaakte. Thomas, het vierde slachtoffer van de samenzwering, is op den heuvel ter ruste gelegd. Met^ Nina Carrington mee heeft deze tragedie dus vijf menschenlevens gekost. 'Binnenkort komen er twee bruiloften en Liddy heeft gevraagd of ze mijn paars© japon mocht hebben om bij die gelegenheid te dragen. Ik dacht het wel. Ze loert er al drie jaar op, en ze was woedend, dien keer toen ik er koffie op morste. We hebben het stilletjes samen, Slechts een merk kan't beste zijn Bij d© bespreking van het verzoek om opheffing van het Spaarlingpaadje, deelt die voorzitter mee, dat B. en W. niet kunnen adviseeren dit verzoek in te willi gen. Wanneer tot opheffing overgegaan werd zou ook de nieuwe weg overgeno men moeien worden, zooals deze door de bouwondernemers Staal en Mol is gelegd. De heer Ganseman: Dit paadje kan niet opgeschort worden. Spr. wijst op aangrenzende peroeelen, die hun uitweg hierover hebben. De voorzitter: Ook vraagden deze om opheffing. De heer Zegers acht de tijd nog niet rijp' hiervoor. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De gemeente Schone verzoekt gebruik te mogen maken van den lijkwagen. Dit wordt toegestaan zonder hoofdelijke stem ming, op dezelfde voorwaarden als die voor de gemeente Kattendijke. Vaststelling verordening der gemeente lijke avondcursussen volgt. Dhr. Fraanje vindt het een breed opgezet rooster. Spr. wil vooral het aantal leerlingen gestand doen blijven op 10, een vorig jaar heeft toien hierop de christelijke school geen uitkeering genoten, omdat zij er minder dan 10 had. De bezoldiging van de lesuren voor de te benoemen onderwijzers wordt vastge steld op f 1,25 per lesuur met vier stem men, voor: Zegers, van Wiegen, Fraanje en wethouder Vereeke. Voor f 1,50 per lesuur Ganseman, v. d. Have en wethou der Zuidweg. Als leerkrachten voor deze cursussen worden benoemd de heeren Drinkwaard, de Keijzer, v. d. Hoek en v. d. Linde, Mevr. v. d. HoekSloten en Mej. Rottier. Het Nuts'departement Kapelle ver zoekt subsidie voor huisvlijitcursussen. Dit verzoek wordt afgewezen. De rekening 1925 van het burgerlijk armbestuur en de begroeting 1927 wordt bij monde van den heer van Wingen, na mens de commissie geadviseerd toit vast stelling. Wordt aldus besloten. Dan komt in behandeling de gemeente- begroo-ting 1927. Namens de commissie tot nazien brengt de heer Zegers rapport uit. Het doet spr. goed dit te mogen mee- deelen dat om de begrooting 1927 slui tend te krijgen, niet de belasting wordt vergroot, maar f5000 van het vermoe delijk batig slot dienstjaar 1925 wordt genomen. Voorts valt hier uit af te leiden diat B. en W. de belastingen in deze ge meente hoog genoeg achten en gezien dus het feit dat de opbrengst der belastingen zeer is verminderd, zal in. 1927 een zuinig beleid geboden eisch zijn. Het komt de commissie verder voor gezien de omstan digheid dat de gemeente zich steeds uit- Liddy houdt nog stijf en strak' vol dat er een spook aan te pas moet zijn ge komen, en ze voert als bewijs aan, dat ze mijn natte modderlaarzen op den kof ferzolder heeft gevonden. Ik moet be kennen, dat ik erg grijs geworden ben, maar ik heb mij in geen tien jaar zoo gezond gevoeld. Soms, als ik me ver veel, bel ik om Liddy en spreken we nog eens over alles. Toen Warner met Rosie trouwde, trok Liddy haar neus op, en zei, dat wat ik voor aanhankelijk heid van Rosie had gehouden, niets an ders was geweest dan eigen belang. En Liddy is nog steeds woedend op me, onir dat ik hen bij hun huwelijk lepels en vorken heb gegeven. En zoo zitten we met elkaar te pra ten, en soms dreigt Liddy dat ze weg gaat en af en toe ontsla ik haar, maar toch blijven we steeds bij elkaar. Ik denk er over om het volgend jaar een huis te huren, en Liddy zegt, dat ik dan eerst wel goed mag infornieeren of het er niet spookt. Eerlijk gezegd heb ik nooit echt geleerd voor dien gedenkwaar- digen zomer. Er zijn al weer maanden voorbij gegaan sedert ik begon met het ichrijven van dit verhaal. Mijn buren gaan naar hun zomerverblijf. Liddy Laat de zonneschermen ophangen en de bloem bakken vullen. Liddy of geen Lid dy, morgen plaats ik 'n advertentie voor een buitenhuis, en het kan mij niets schelen of er een wenteltrap in is. EINDE.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1