PUROL Kloven Zondagmorgen circa half negen lag ik nog in4 de kooi toen ik boven geroepen werd omdat het dek. van den logger, waarmee wij reeds een paar weken op zee waren, bijna voortdurend onder wa ter stond. Toi^n ik boven kwam, vernam ik, dat het voor ruim reeds geheel onder water stond en dat er niet gepompt kon worden, omdat de pompen lek geslagen waren.' De schipper D. Penning heeft toen de Hollandsche vlag in top laten hijschen, als het teeken, dat we hulp noodig hadden. Op ongeveer 500 M. af stand voer de Columbus Vlaardingen 47, en het was speciaal een sein voor dezen logger om ons, te hulp te komen. De schipper Ts daarop begonnen met het uitdeelen der zwemvesten. Toen 9 man van een zwemvest waren voorzien, trachtte de schipper ook de tweede kist met zwemvesten open te maken. Toen hij daarmee bezig was, kwam een hooge zee over het schip. Het vaartuig werd met de neus naarde diepte getrokken, met allen die zich aan boord bevonden. Wat er toen precies gebeurde weet ik niet. Het schijnt dat ik door de zee in de nabijheid vande Vlaardingen 47 ben gegooid, en dat mén* mij daar aan boord onmiddellijk vheeft opgemerkt. Met een haak ben ik<iö[an bowd van de Columbus gehaald. De geredde C. Assenberg, even als de Waard, •/oh'g'éte aan boord van de Vlaardingen 46, zeide aan dek te hebben vertoefd toen- de schipper het gevaar zag aankomen. De schipper dacht evenwel niet, dat het zoo ernstig was. Want door het hijsche^i, van de vlag wilde hij slechts te kennen geven, dat men hulp wenschte, hoewel men nog niet in nood verkeerde. Assenberg wist een breel te grijpen en is daarop blijven drijven. Als laatste is hij door' de opvarenden van de Vlaardrrrgen 47 opgemerkt en aan boord gehaald. Töen de ramp plaats had, was de ergste storni reeds voorbij. Ook heeft de correspondent een on- houd gehad met den gezagvoerder van de yiaardingeu 47. Ik voer met mijn schip in de nabijheid van de Vlaardingen 46. Ik zag dat de vlag geheschen werd, en begreep dat er hulp noodig vwas. Ik trachtte dan ook met mijn vaartuig naar die „Copernicus" te51 komen. E\%n later zag ik echter een zware grondzee ovef de Vlaardingen 46 rollen, en zonk het schip met alles wat zich er op bevond, in de diepte. Even later zagen wij aan boord een drenkeling, die_wij meer dood dan levend ophaalden. Het was de jongen D. de Waard. Daarna ontdekten wij nog twee drenkelingen, de jongste Assenberg en de zoon van' den schipper D. Penning. Wij trachtten -ftaar die plaats te komen, waar de Vlaardingen 46 was gezonken. Op het water dreven vele wrakstukken. Anderhalf uur zijn wij nog in de buurt blijven kruisen. De Vlaar dingen 46 heeft zelf geen schade- vopge- loopen. ijs Van het eiland Marken wordt gemeld: Ons heéle eiland is wear ondergeloo pten. Zondagmiddag, t«g drie uur 30 wees de peilschaal 1.86 meter boven volle zee aan/*De dijken liggen 1.40 meter boven volle zee, zoodat Marken sedert voor eb en vloed ligt.,„De watervloed heeft geen schade aangericht aain de huizen, en de Rijks Waterstaat Voorziet tegenwoordig de ^dijken zóó, dat zij een stootje velen kunnen. Zij hebben niet "geleden. De nood lottige samenloop' van omstandigheden, die steeds het eiland onder water zet, deed zich ook nu weer voor: storm uit het zuid-westen, die dan' opeens uit t noord westen aanvliegt. Maandag bleef de toe stand vrijwel onvëtónderd bij harden zuid westenwind. Het verkeer tusschen de ver schillende buurtjes hééft plaats in roei- bootem. iiH Bij N.W. storm is iaden vroegen mor gen van Zondag de 16 H.A. groote pol der van den heer J. v. Heerwaarden in het Noorden van Texel onder water ge- looxpen. Er ont stond* een gat ter breedte van 60 M. Het vee werd in veiligheid gebracht. Het water steeg tot 2 M. boven volle zee. t ii* Door dien hevigen^Z.W. wind is hel water fn den H oliëndschen IJsel zoo sterk gewassen, dat vele uiterwaarden zijn ondergeloopen. Het vee' kon met moeite worden gered. Op de Waal, ter hoogte van Vuren, is bij den storm eon schip, geladen met staven ijzer, uit Zwijndarecht, dat op de rivier voor anker lag, los geslagen en midden in het vaarwater gezonken. De mast steekt boven liet water uit. De op varenden hebben zich get hun sloep ge red. - Schoonmoeders tactiek. Zondagmiddag kwam een man den po li tie-post aan den Linker Veerdam binnen hollen te Rotterdam. Geheel ontdaan ver telde hij, dat hiji ruzie met zijn schoonmoe der had gehad, In zijn woning aan de Atjehstraat, dat ^ijrac schoonmoeder eens klaps %en fleschje voo^ den dag gehaald, dit fleschje aan den njond had gezet en leeggedronken en dat zij daarna in elkaar verzacht en geneest gezakt was en voor dood was blijven liggen Terstond werd de geneeskundige dienst gewaarschuwd. Twee verplegers ver'.rok- k"u naar de Atjehsitraat, waar zij de schoonmoeder in het huis op den grond .vonden liggen. Juist toen zij de vrouw wil den optillen, sloeg zij de oogen op, keek de verplegers verbaasd aan en zei toen: Wat moeten jullie? Zijn jullie van den geneeskundigen dienst? Ga dan maar gauw weg. 't Is niets geweest hoor. Ik heb mijn schoonzoon maar eens bang willen maken. Het fleschje bleek gewoon water be vat te hebben. Jongen doodgereden. Zaterdagavond ging een 14-jarige jon gen per fiets van Maartensdijk te De Bilt een boodschap doen. Bij de boerderij Laj renstein van den heer v. d. Grift gekomen, kwam van tegenovergestelde richting .„de veekooper Van Soest met een slingeren den hittewagen aanrijden. Van S., die naar het „U. D." meldt, in beschonken toestand verkeerde, had de geheele breedte van dein weg noodig. Met den boom van liet wa gentje werd de borstkast van het jongetje ingedrukt, die aan den kant van den weg werd gdeslingerd en onmiddellijk dood is geweest. Na even te hebben gekeken, is de veekooper direct doorgereden, zonder zich verder om het slachtoffer te bekom meren. P seudo-beroof de. Een 17-jarige loopknecht te Hilversum kwam 's avonds van zijn ronde bij zijn baas terug met opengekrabd gelaat en geha vende kleeren, plus een avontuurlijk ver haal van een roofaanval, die hij op den Taludweg zou hebben doorstaan. Vijftig gulden had men hem ontstolen, en hij had zich krachtig geweerd, getuige zijn be bloed aangezicht. De zaak werd in handen der politie ge steld, die bij haar onderzoek ontdekte, dat het jonge mensch niet was aangeval len doch zich zelf had toegetakeld en het verhaal had bedacht om zich de vijftig gulden te kunnen toeëigenen. Met dit geld hoopte hij vroegere gepleegde kleine dief stallen te kunnen aanzuiveren. P1 a a t s n a a m b o r d e n. De Algem. Nederl. Wielerbond heeft Het ptó"' ópgÉ&at, in samenwerking met die Kon. Nederl. Au'o mobielclub, over het geheele land plaatsnaanibor den te plaatsen aan den ingang van de kom van iedere ge meente. In het vertrouwen, dat het rijk bereid zal worden gevonden, voor dit doel subsi die te verleenen, is hiermee thans reeds een begin gemaakt op de wegen 's Graven- hage-Rotterdam en Rotterdam-Dordrecht. De blauw en wit geëmailleerde borden zijn aan ijzeren palen bevestigd. Een d o o d e 1 ij k e stee k. Gisternacht heeft een chauffeur in het kleedingmagazijn Het Witte Hu.s aan de Houtstraat te Nijmegen een groote spiegelruit ingetrapt. De heer Adolf Mo gend orff, 24 jaar oud, zoon van den eige naar van het magazijn, die daar juist te genwoordig was, wees den dader aan een agent van politie aan, waarop de chauffeur plotseling zijn mes trok en den heer 1V1 ogend orff aan den linker schouder een steek toebracht, die na en kele uren bleek doodelijk te zijn geweest. De dader is onmiddellijk in arrest gesteld. Na den watersnood. De heer Braat heeft den minister van financiën erop gewezen, dat de uitkeeriin- gen van het watersnoodcomité aan de slachtoffers van den laatsten watersnood zeer ongelijk geschieden, zoodat, ook zelfs van de minder gesitueerden, velen niets, velen een klein percentage en anderen weer honderd procent van de geleden schade ontvangendat de algemeens scha de vele millioerien meer bedraagt dan er door genoemd comité gecollecteerd is. Is de minister bereid mee te deelen, of hij voornemens is maatregelen te nemen om dat tekort tot op ongeveer 80 pet. van de totaal geleden schaden uit de staatskas aan te vullen en te zorgen, dat dit bedrag spoedig worde uitbetaald in dien zin, dat de minder kapitaalkrachtige daarvan honderd pet. van zijn geleden schade ontvangt? LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Suikerbieten. In bet in de „St.-Crt." opgenomen derde bericht betreffende de vermoedelijke opbrengst en het gehalte der suikerbie ten lezen wij, dat bij de directie van den Landbouw zijn binnengekomen de be richten omtrent het resultaat van 197 monsternemingen ter bepaling van het ge wicht en het gehalte der suikerbieten. De monsters zijn op 1 Oct. genomen door landbouwers-correspondenten der di rectie van den Landbouw in alle deelen des lands, waar de teelt van suikerbie ten van eenige beteekenis is, en zijn onderzocht aan de fabrieken, welke daar toe door |de organisaties van beetworteil- suikerfabrikanten zijn aangewezen. Het gemiddeld gewicht bedroeg per biet 775 gram, tegen 720 gram op 15 Sept. en 621 gram op 1 Sept., zoodat sinds 1 Sept. gemiddeld een gewichttoe- neming heeft plaats gehad van 154 gram. Liet suikergehalte bedroeg op 1 Oct. gemiddeld 16.75 pet. tegen 16.15 pet. op 15 Sept. en 15.89 pet. op 1 Sept. STADSNIEUWS. Emiel HuIIebroeck. Over Emiel Huileb roek, die zijn Vlaamsche land en volk zoo lief heeft en wiens levenstaak het is van deze liefde in het openbaar te getuigen, is reeds veel geschreven. Gedurende den wereldoorlog heeft hij in ons land vertoefd en gewerkt en er zullen er niet veel gevonden worden, die hem nooit hoorden en zagen. Wie met HuIIebroeck's zeer bijzondere kunst in aanraking komt, ondergaat de emotie van een blijmoedige en grootsche uiting van een humoristisch, sterk en trouw volk: HuIIebroeck praat en zingt over Vlaan deren, over de vroomheid van de Vla mingen, over de schoonheid van hun taal, over Hun smarten en over hu/n vreugden vooral. Hij jubelt over de lage sappige landen, bij is fier op de oude stedekens, waar traditie leeft en waar de beiaar dier uit de torens parelende klanken als duizenden kleine fijne bloempjes uit strooien, hij lacht over de boertige geest van het Vlaamsche volk en hij snikt om zijn menschelijke verdrietigheden, om de melancholie, die heel even en niet dik wijls tusschen de rondborstige vroolij Ik heid zich vertoont. Emiel HuIIebroeck is voor alles een fier en goed Vlaming en dan een knap zanger en een rijkbegaafd componist. De muziek, die hij voor de gedichten der beste Vlaamsche dichters schreef, is zoa illustreerend en ook zóó fijn, dat liet d# illusie, door het woord gewekt, altijd evenaart en soms zelfs overtroeft. Hij neemt in het artistieke leven een zeer bijzondere plaats in, hij is in het groot wat Jan van Riemsdijk de Gelder- sche boerenzanger voor een beperkte landstreek werd. Gisteravond heeft hij in de „Prins van Oranje" veel schoonheid gebracht. De opening en de eerste liederen werden eenigszins gereserveerd ontvangen, het geen men moet toeschrijven aan HuLe- broeck's persoonlijkheid, die niet helt naar de zaal, en aan het Nederlandsche pu bliek, dat de Vlaamsche sappigheid niet zonder voorbereiding waar deer en kan. Maar toen HuIIebroeck eenigen lijd had gesproken en gezongen was de stemming plots aanwezig. Zij verdween den ge- heelen avond niet meer. Tusschen zaal en toomeel was iedere scheiding opgeheven. Dit is wel de ideale kunst voor iederen dichter-zanger. Slechts weini gen bereiken dit. Geslaagd. Maandag slaagde te Utrecht voor het examen assistent-apotheker de' heer G. dien Herder, alhier. Beëedigd. Heden is door de Arrondissements rechtbank te Middelburg beëedigd' de heer H. R. J. van der Veen, benoemd nota ris te Ter Neuzen, in de plaats van notaris Van der Moere. T entoonstelling. De heer A. J. vain Dijck, kunstschil der, zal in hotel Centraal een tentoon stelling van zijn werk organiseeren. Vrij dagmiddag, a.s. te 3 uur zal de heer P. C. Labrijn de expositie openen. Handelsregister. Aan de in „Handelsberichten" opge nomen wekelijksche openbaarmakingen in zake het Handelsregister, ontleenen we betreffende Goes de volgende op gaven: Nieuwe inschr ij vingen. Firma „Bartelse en Remijnse" (B.P.), Goes, Kerkstraat 37, kweeken van boo- men en planten, handel in hoornen, plan ten en bloemen. Venn.: G. F. Remijnse, 's Heer Abtskerke en J. J. P. C. Bar telse Jz., Goes (2718); G. A. J. Koch Lange Kerkstraat 47, winkel in schoen werk (2722). Wijzigingen. Fruitteelt Maatschappij Zuid-Beveland Goes, Rimmelandplein 5. Uitgetreden Comm.: L. W. A. SiHevis; Goes. Nieu we Comm.: Th. J. Tuyt, Rotterdam. In observatie. Het staat nog niet vast, dat de ver pleegster van die typhus-patiënten te Hoe- dekenskerke, die zooals gemeld naar Goes is overgebracht, aan deze ziekte lijdende is. De verpleegster is echter wel in ob servatie gehouden. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangeveerd: 15 kalveren, 4 loop varkens en 54 bigden. PROVINCIE-NifeUWS. Provinciale Staten. Ged. Staten van Zeeland hebben de opening der najaarszitting der Prov. Sta ten bepaald *op Woensdag 30 November. Het ligt in de bedoeling op Woensdag 1 December over ie gaan tot de benoeming van een griffier der staten, alsmede om die verslagen der afdeeiingen te behan delen op Dinsdag 21 Decmeber a.s. Het kanaal door Zuid-Beveland. Mijn aandacht werd getrokken, aldus lezen we in de „X. R. Ct." door de meedeeling in de Memorie van Antwoord inzake het Belgische verdrag, waar ten opzichte van het kanaal van Antwerpen naar Moerdijk werd gezegd ,/Het nieuwe kanaal werd van Bel gische zijde gemotiveerd met een be roep op de bezwaren, aan den tegen- woordigen weg verbonden, en op de ontoereikendheid van het kanaal van Hansweert in verband met toekomstige en zich steeds uitbreidende behoeften». Toen ik dat las kwam er sterke twijfel in me op of die klacht over de ontoe reikendheid van dat kanaal de werkelijke beweegreden van België Was, en vroeg ik me ook af, of er tegenover dat Be1- gische motief dan niets had kunnen wor den aangevoerd onzerzijds. Want juist in de naaste toekomst is er geen sprake van, dat dit kanaal „on toereikend" zal zijn. Nog even een herinnering Er waren daar aan weerszijden, bij Üahsweert en bij Wemeldinge, bij het'begin dezer eeuw twee sluizen met de volgende afmetingen Westsluis schutlengte 112 M., wijdte 8.15 M., diepte 4.90 M Middensluis resp. 119 M., 16 M., 6.50 M. Toen is Nederland een jaar of vijftien geleden begonnen, om terwille van de Belgische klachten over ontoereikendheid van die doorvaart, nieuwe derde sluizen te bouwen aan de beide uiteinden. Dat zijn werken geweest ten koste van milli- oenen, die wij betaalden. Breede kanalen vormen de toegangswegen tot de nieuwe sluizen, waarvan die in Hansweert in 1916 gereed is gekomen, en, waarvan die te Wemeldinge vermoedelijk het volgend jaar in gebruik zal kunnen worden ge nomen L'e afmetingen van de nieuwe of Oostsluizen bedragen schutlengte 152 M., wijdte 16 M., diepte 6.50 M. De grootste toegelaten lengte der vaar tuigen in dit kanaal was tot nu 100 M. Wanneer de der$e schutsluis te WetneJ- dinge gereed zal 'zijn, zal de-grootst toe gelaten lengte voor een schip gebracht worden op 150 M. Nu zou ik wel eens willen, weten, of dit werkelijk onvoldoende is, zelfs: „in verband met toekomstige en zich steeds uitbreidende behoeften.» Wat is dan nog meer ontoereikend in liet Z.-Bevelandscbe kanaal? De spoorweg- en de trambrug (die een doorvaartwijdte hebben van 16 M.) en die zooals andere bruggen, vóór en na het passeeren van een trein gesloten zijn? Maar dat blijft immers precies hetzelfde hij het nieuwe kanaal naar Moerdijk, dat als het ten Westen van Roosendaal wordt geprojecteerd, dezelfde spoorlijn kruist j en dat ten Oosten van Roosendaal nog veel meer en drukker lijnen zou kruisen Er is zelfs nog een groot voordeel aan 't bestaande kanaal verbonden. Over het 's winters „open» blijven van bet Zuid-Bevelandsohe Kanaal zal zeker wel niet geklaagd kunnen worden. Door dat het aan weerszijden gevoed wordt met zout water, vriest het zelden dicht, en dan zeker eerst nadat de riviervaart bij Dordrecht reeds gestremd is Het nieuwe kanaal AntwerpenMoerdijk zou een zoet waterkanaal worden, dat vermoedelijk niet zoo lang zou open blijven. Maar zijn dan die klachten over het Zuid Bevelandsche Kanaal niet een voor wendsel dat verbergt den werkelijken wenseh tot het verkrijgen van den af stand AntwerpenMoerdijk tot de helft En krijgt het. vraagstuk niet dadelijk een heel ander karakter wanneer men de vraag stelt, of wij verplicht zijn tot ons eigen nadeel, aan Antwerpen een kortere waterverbinding met den Rijn te geven F Heinkenszand. Dinsdagmiddag reed de heer de W. uit 's Heerenhoek, doordat zijn stuur op een gegevwi moment niet goed werkte den dijk af met zijn auto, lusschcn Heinkenszand en 's H. Arends- De W. kwam met den schrik vrij. De auto werd met een bok den dijk weer opgehaald en bleek tamelijk beschadigd. Het mond- en klauwzeer breidt zich in onze omgeving onrustbarend uit. Verscheidene sterfgevallen komen voor. 's Heerenhoek. De heer J. v. d. P. alhier, Is sinds Dinsdag 5 dezer niet meer in zijn woonplaats' teruggekeerd. Ierseke. De visschersboot YE 93 was Zaterdag met defect roer voor anker gekomen onder de wal van Stavenisse en Zondagmorgen door het hooge water ver rast en door het doorgaan van 't anker tegen den dijk geslagen boven de perkoen- palen. De schade aan de boot viel veel mode en is verholpen, waarna de boot door Verstopping of moeilijke en onregelmatige stoelgang regelt men vlug zonderkramp of pfln met Mijnhardt's Laxeertabletten Bij Apothekers en Drogisten Doos 60 cent. t aanbrengen van een slee is te water gelaten ein veilig de haven van Ierseke is binnengekomen. Kloetinge. Alhier is in werking ge treden het verbod voor bestuurders van motor-rijtuigen (rijwielen) om met z.g. open knalpot te rijden. Dit verbod geldt voor alle wegen in deze gemeente. Wellicht dat door dit verbod een e'nde wordt gemaakt aan het oorverdoovend lawaai dat sommige motor-rijtuigen (rij wielen) maken. Wilhelminadorp. Hedenmorgen om streeks kwart voor zeven kantelde de bus van den heer van S trien, op weg naar liet Katsche veer, bij de brug om. Bijna alle ruiten werden ingedrukt. Er waren behalve de chauffeur, die met de schrik vrijkwam, geen personen in de bus. Wolfaartsdijk. Op 7, 9 en 11 Ooct. hield de chr. Jongedochtersvereeniging „Bid en werk" ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een bazar, welke ten doel had de netto-opbrengst ie verdeden tusschen Kinderzorg en plaatselijke t.b.c.- bestrijding.' GEMENGD NIEUWS. De ongrijpbare. De „snaakschheden" van den eindelijk toch gegrepen „ongrijpbare" bandiet Ré- me, van wiens aal-achtige gladheid wij dezer dagen eenige krasse staaltjes ge releveerd hebben, vormen natuurlijk een dankbaar onderwerp voor de Fransche bladen. Rème is Woensdag voor den rech ter van instructie geleid. Speciale voor zorgsmaatregelen waren voor zijn over brenging getroffen. Vier inspecteurs van politie begeleidden den gevangene, ter wijl een politie-auto achter de gevangenis- auto volgde. Rème droeg de uniform van luitenant. Op de vraag, waarom hij zich als luite nant vermomd had, antwoordde Rème: „Das nogal eenvoudig. Ik had geen be hoorlijke papieren; mijn rijbewijs als automobilist was valsch. Maar voor een „officier" brachten de gendarmen eer biedig het voorgeschreven militair saluut, zonder naar papieren te vragen". Verder vertelde Rème niet zonder zelfingenomen heid, dat zijn persoon overal indruk had gemaakt. „Wat ik zoo mee heb" zeide hij, „is mijn sympathiek gezicht". Toen men hem er aan herinnerde, dat hij reeds 75 jaar gevangenisstraf op zijn leitje" had, antwoordde de bandiet: „Nu, dan zal ik, als ik mijn tijd uitgediend heb, njet meer hoeven te werken om de Ame rikaan sche schuld te regelen". Met bijzondere trots verhaalde de ge vangene nog bijzonderheden over zijn verblijf te Aix-les-Bains. Hij was daar U/2 maand lang de vriend van den com missaris van politie en leerde dezen, poker spelen. Na zijn verhoor werd de bandiet weer in de gevangenis-auto weggevoerd. Om al te luidruchtige manifestaties van de tallooze nieuwsgierigen te vermijden, had men tevoren een politie-inspecteur, die ongeveer als Rème vermomd was, zwaar geboeid en met de pet over de oogen getrokken, in de cellulaire auto laten wegbrengen. Toen de menigte ver dwenen was, keerde de auto terug en werd de echte Rème rustig naar zijn stille en degelijk afgesloten en bewaakte verblijfplaats teruggebracht. Het probleem der bande- looze jeugd. Te Moskou heeft een openbaar debat plaats gehad over de kwestie van de toe nemende bandeloosheid der jeugd. Hierbij hebben o m, de volkscommissarissen van gezondheid en van justitie, Semasjko en Krylenko het woord gevoerd. Volkscom missaris Krylenko sprak de bewering tegen, als zou de justitie veel te slap tegen de jeugdige misdadigers optreden, maar ver zette zich tegen invoering van de dood straf voor ernstige misdaden door jeugdi ge personen gepleegd. Een der grondbe ginselen van het sowjet-strafrecht is im. mers, dat de doodstraf slecht wordt toe gepast in geval van politieke misdaden. Een groot percentage der misdaden, die in Sowjet-Rusland voorkomen, wordt gepleegd door jongelieden tusschen de 19 en 25 jaar. Krylenko wees er op, dat deze jodge menschen in de zeer ontvan kelijke kinderjaren den wereldoorlog met zijn degenereerende gevolgen en zijn al- geheele ontwrichting van het cultnreele leven hebben medegemaakt, tengevolge waarvan de ethische en sociale gevoelens bij hen slecht ontwikkeld zijn. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Vreeselijk ongeluk. Vier-personen vermorzeld. KETHEL. In den afgeloopen nacht heeft zich nabij de halte Kethel een vreeselijk drama afgespeeld, waarbij 4

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2