DE WENTELTAAP N\ 121. Woensdag 15 October 1926 1158 Jaargang, KWATTA5.^ JAVA REEPEN DatsKWAïTA ea FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooz» Vennootschap Goesche Courant COURANT ta Kleeuwens ft Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. OVERZICHT. Storm. De storm heeft zich niet beperkt tot de natuur, hij is zelfs doorgedrongen iin de zaal waar vergaderd werd' over het compromis met de Hohenzollem. In den Pruisischen Landdag is het er weer frisch van langs gegaan. Toen de democraat Fialk gistermorgen aan de beurt was het woord te voeren kon hij door het aanhoudend gejoel der commu nisten slechts een paar woorden zeggen, die alleen voor zijn partijgenooten die het spreekgestoelte omringden, verstaanbaar waren. Plotseling grijpt de communist Keilerman een zware aktentasch en ke gelt die te midden der afgevaardigden van rechts. Van die zijde wordt geroe pen: „er uit met dien vlegel", maar nt begint de publieke tribune een woordje mee te spreken. De bezoekers blijken bijna allen communisten te zijn, die tot hun partijgenooten in de zaal luide kreten van aanmoediging blijven richten. Voor zitter Bartels deelt daarop mee dat hij de publieke tribune zal laten ontruimen waarop de afgevaardigde Kellermann (comm.) zich met geweld baan breekt naar dien voorzitters stoelbij smijt een glas water en een inktpot naar rechts en tracht den voorzittershamer te bemachtigen. Den inktpot vangt een zaaldienaar op, de ha mer wordt hem weer ontrukt maar het water treft doel. Bartels schorst nu de zitting en deelt mee dat hij de politie heeft laten roepen om op verdere gebeurlijkheden voorbe reid te zijn. De communisten begeleiden de ont ruiming der publieke tribune met het zin gen der Internationale, de bezoekers die zich van huin plaatsen laten sleepen ver dwijnen met den kreet: leve de wereld revolutie,,. De zitting wordt voor een kwartier geschorst; de meeste afgevaardigden blij ven in de zaal en de communist Kasper verschijnt eensklaps op den voorzitters- stoel en begint met water te gooien. Hij wordt door zaaldienaars naar beneden gesleurd. De Uit het gebouw verwijderde bezoekers der publieke tribune scholen voor bet gebouw samen en braken de lie derlij kste verwenschingen aan het adres der HohemzoMems uit. Zij worden door de poli lie verspreid. Ook in ons land wordt wel eens ge daagd over het gedaalde peil der volksi afgevaardigden. Zelfs Lout je de Visser is echter nog een tam heerschap verge leken - bij zijn Duitsche geestverwanten, Economische besprekingen. Algemeen is sinds de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond de politiek er een van toenadering tusschen de volken. Ondanks de verschillende incidenten is de toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland steeds hechter geworden. En na Frankrijk komt Enge land met zijn toenadering tot Duitsch land. Slechts één merk kan 't beste zyn Naar hat Amcrikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( De krantenjongen was den weg afge hold en daar het langzamerhand etenstijd werd, zette ik haastig het onderzoek voort. Gelukkig was het dak plat, en kon ik ieder plekje er van bereiken. Maar het leverde niet veel op. Er was nergens een luik of een raam, niets dan twee pij pen van ongeveer vijf centimeter door snee een meter van elkaar af en onge veer 50 centimeter hoog, met een soort kapje er op om den regen tegen te hou den, maar waardoor wel lucht naar bin nen kon komen. Ik nam een steentje van het dak en liet het er invallen, terwijl ik mijn oor tegein een der pijpen legde. Ik - hoorde dat het ergens op viel met een scherp metaalachtig geluid, maar ik kon onmogelijk uitmaken hoe diep het gevallen was. Tenslotte gaf ik het op en liep den lad der weer af, zonder door iemand gezien te worden klom ik de balzaal weer in. Ik ging dadelijk terug naar de kofferzolder en zittend op een koffer, overdacht ik het probleem zoo nauwkeurig mogelijk. Als de pijpen op het dak ventilators wa xen van de geheime kamer, en er was geen Tusschen Duitschland en Engeland is een economische band, die in den wereld oorlog verbroken was. Langzamerhand werd hij bij stukjes en beetjes weer her steld, maar hij bleef toch nog altijd akelig slap hangen. Maar nu is dan toch een poging gedaan om hem wat sterker aan te halen. Daartoe is de vorige week een conferentie gehouden van Engelsche en Duitsche industrieelen, ter bespreking van de vele kwesties van internationale samenwerking. Deze conferentie is er in geslaagd een J^roote mate van overeen stemming te bereiken. Het practische resultaat is, dat er een gemengde com missie is benoemd om de kwesties meer in het bijzonder te onderzoeken en er rapport over uit te brengen. Maar zooals het gewoonlijk met com missiewerk het geval is, zal ook hier nog wel eenigen tijd mee heengaan, voordat we de practische resultaten zien. De juiste aai^l der besprekingen, die tot nu toe gehouden zijn, is niet bekend gemaakt, daar men in de zakenwereld geen hoop wil koesteren, welke steeds kans heeft, niet vervuld te worden. De conferentie zelf kon trouwens ook geen bepaalde stappen doen, daar de Engel sche afgevaardigden geen machtiging hadden in onderhandeling met de Duit- schers te treden. Een groot aantal punten zijn besproken, waarvan de uitslag eerst later bekend zal worden gemaakt. Het idee van de economische samen werking, dat de grondgedachte is van deze besprekingen, is een samengesteld idee, dat, naast de samenwerking van en geren zin, bestaat uit de regeling van de productie, de prijzen en de voorwaar den van den verkoop', waarmee de Euiro* peesche douanetarieven in nauw verband staan. De besprekingen waren geheel vrij van politieke kleur, terwijl het naet in de be doeling ligt om een inleiding te vormen voor de formatie van groote trusts. In het (o>fficieele communiqué wordt „De besprekingen werden in een atmos feer van wederzijdsch vertrouwen en goeden wil gehouden en het is de alge' meene opinie van alle aanwezigen, dat een werkelijke stap is gedaan naar een betere internationale verstandhouding in handel en industrie tusschen de Euro- peesche naties". Door den verrekijker. Een onbekende Spanjaard, op wien een revolver gevonden werd, is ge arresteerd in de omgeving van Poincaré's woning. Hij had getracht een onderhoud te verkrijgen met den premier. luik boven, moest de toegang te vinden zijn in een der twee kamers waar 't ge heime vertrek tusschen in lag. De schoorsteenmantel liet mij geen rust. Hij was van hout en met snijwerk ver sierd, en hoe meer ik er naar keek, hoe mèer ik er mij over verwonderde hoe dwaas zulk een schoorsteenmantel in deze kamer was. Er waren ingewikkelde krul len en platte vakjes in uitgesneden en tenslotte schoof ik, louter toeval, een van die platte vakjes opzij. Het bewoog ge makkelijk en er kwam een koperen knop te voorschijn. Het is niet noodig om hier uit te weiden over de afwisselende hoop en wanhoop, en angst voor wat ik er achter zou kun nen vinden, waarmee ik de knop omdraaide Het ding bewoog wel, maar er gebeurde verder niets, en toen ontdekte ik wat er aan die hand was. Ik duwde de knop hard naar één kant en toen kwam de heele schoorsteenmantel naar voren uit den muur, en werd er een holle ruimte zicht baar. Ik haalde diep adem, deed de deur van den kofferzolder naar -den gang dicht gelukkig niet op slot en na den schoor steenmantel nog verder miaar voren ge trokken te hebben, ging ik de verborgen kamer in. Ik zag nog net flauwtjes' een kleine draagbare brandkast, een gewone houten tafel en een stoel en toen viel de schoorsteenmantel weer achter mij dicht. Een oogenblik bleef ik heel stil staan in het donker, zonder te beseffen wat er gebeurd was. Toen keerde ik Bij de gemeenteraadsverkiezingen jië zijn de socialisten eenigszins achteruit gegaan, vooral in de anders overwegend socialistische provincie Hene gouwen. Liberalen en katholieken heb ben, dank zij vooral den steun der vrou welijke kiezers, eenige zetels op de so cialisten veroverd, terwijl de communis ten er aan den anderen kant hun vroe gere partijgenooten enkele afhandig heb ben gemaakt. KOLONIËN. Door een auto gedoöd. Te Tjibinoeng, nabij Buitenzorg; wer den bij een botsing van twee auto's twee op den weg spelende inlandsche kinderen verpletterd. Nadere bijzonderheden omtrent het on geluk bij Tjibinoeng brachten aan het licht dat de auto, die de kinderen aan reed, uit wilde wijken voor een fietser en daarbij in botsing kwam met een der ach ter-spa tborden van een passeerende auto, waardoor de chauffeur het stuur kwijt raakte en de auto naar den kant van den weg geslingerd werd. Daar reed zij vijf kinderen a&n, waarvan er drie in het hospitaal te Buitenzorg werden opgeno men. Twee van deze drie kinderen zijn inmiddels overleden. De beide anderen werden ter verpleging in de C.B.Z. te Batavia opgenomen. Ook van deze beiden overleed er inmiddels één. De inzittenden, een dame en een heer, benevens de chauffeur, bleven ongedeerd. RECHTSZAKEN. Krankzinnigenwet. Een zeer recent vonnis van de recht bank te 's Gravenhage vestigt nog eens weer de aandacht op de wettelijke rege ling van de opsluiting van krankzinnigen. Een verpleegde was uit een krankzinnigen gesticht ontvlucht. Hij beweerde daar ten onrechte te zijn opgesloten, doch be greep dat dit zoo toch niet ging, en wendde zich daarom met een request tot de rechtbank, verzoekende dat zijn ontslag uit het krankzinnigengesticht zou worden bevolen of dat althans zou wor den bepaald, dat hij daarheen niet moclht worden teruggebracht. De rechtbank besliste dat het gedaan verzoek niet ontvankelijk is, omdat de wet aan zulk een verpleegde zelve de bevoegdheid daartoe niet toekent. De juistheid van deze beslissing zal wel niet worden aangevochten-, want de wet noemt uitdrukkelijk de personen, die een verzoek tot beëindiging van een ver blijf in een krankzinnigengesticht kunnen doen, en daarbij wordt de verpleegde zelf niet genoemd. Een andere vraag is even wel of zulk eene wettelijke regeling - niet iets vreeselijks is. Het is zeker niet voor het eerst, dat daarop wordt gewezen, maar het genoemde vonnis toont het nog eens weer opnieuw aan: Als iemand een maal in een krankzinnigengesticht ge plaatst is al is zijn vrijheidsberooving mij om, en sloeg woedend met mijn vuisten p de deur. Deze was weer in het slot gevallen en in het donker voelde ik langs de gladde houten oppervlakte, zonder een spoor van een knop te vinden. Ik was woedend op mijzelf, op den schoorsteenmantel op alles. Ik was niet bang dat ik stikken zou; voor die gedachte bij mij opkwam had ik al gezien dat er licht kwam door de twee ventilatiebuizen in het dak. Die zorgden voor lucht, maar voor niets anders. De kamer zelfs was nu pikkedonker. Ik ging op een stoel zitten en probeer de te bedenken hoeveel dagen een mensch zonder eten en drinken in leven kon blij ven. Toen dat een beetje eentonig en pijnlijk werd, stond ik op, en zooals dat voor menschen, die in een onbekende duistere gevangenis opgesloten zijn, be taamt, begon ik langs de wanden te tas ten. Het kamertje was maar heel klein. Ik voelde niets dan ruwe planken, en toen ik weer naar den stoel ging zoeken liep ik' met mijn gezicht tegen iets aan, dat met een knal op den grond viel. Toen ik wat van den schrik bekomen was ont dekte ik dat het een electrisch lampje was geweest van een hanglicht; en als dit mij niet per ongeluk overkomen was, had ik dus den hongerdood kunnen ster ven in een verlichte gevangenis. Ik moet ingedut zijn. Flauw gevallen ben ik niet, dat weet ik zeker. Ik was volkomen rustig. Ik herinner me dat ik er over dacht, wat ze met mijn bezittin gen zouden doen, als ik niet ontdekt ook nog zoo ongerechtvaardigd dan ma!g hij niet eens zelf een beroep op den rechter doen, hij moet trachten an deren daarvoor in beweging te krijgen, hetgeen vaak niet gemakkelijk is, en als zij niet willen is hij volmaakt rechteloos. SPORT. Voetbal. Voetbal een var iét é-n ummer, In Amerika is men er in geslaagd van voetbal een variété-nummer te maken! Daarvoor heeft men de medewerking in geroepen van de Oostenrijksche beroeps voetballers, thans voor Amerikaansche clubs spelende. Het debuut van voetbal op de planken vond plaats in het Amphi theater te Philadelphia, waarin 5000 toe schouwers aanwezig waren. Begonnen werd met een film van den wedstrijd van de Brooklyn Wanderers tegen het Praagsche Sparla, daarna kwam het num mer der voetballers. We laten het pro gramma van hun „werkzaamheden" hier onder volgen. 1. Schönfeldt kopt alleen. 2. Drucker, wipt den bal afwisselend met den voet en met het scheenbeen op, zondier hem op dien grond te laten komen. 3. Eisenhöffer wipt den bal met scheenbeen op zonder hem op den grond te laten komen. 4. Neufeld houdt, op één voet staande, den bal voortdurend in de lucht. 5. Konrad stopt den bal op verschillende manieren. 6. Koppen tusschen Eisenhöffer en Kon rad. 7. Schönfeldt en Drucker stoppen op verschillende manieren den bal. 8. De vijf spelers koppen achter elkaar staande den bal geruimen tijd van den eenen naar den anderen speler. 9. Kon rad, Neufeldt en Eisenhöffer koppen met z'n drieën. 10. Konrad in het midden en de 4 andere spelers om hem heen op gesteld, demonstreeren een oefening in het koppen. Met inbegrip van de film duurde het geheele nummer 20 minuten. De spelers hadden eenigen tijd van te voren op het tooneel geoefend daar het electrisch licht en de planken vloer nu" niet bepaald over eenstemming met het voetbalveld gaven. Het nummer viel zeer in den smaak van het publiek, zoodat het voorloopig wel voor het winterseizoen op het programma zal blijven. Dit laatste tot groote voldoe ning van de Oostenrijksche spelers, die voor dit nummer uitstekend worden betaald. BINNENLAND. De storm. Betreffende het vergaan van den log- 2r K. W. 152 vernemen wij nog het In den nacht van Zaterdag op' Zondag werden te HJmuiden in Noord-Westelijke richting vuurpijlen gezien als teeken, dat een schip in nood verkeerde, doch het was door den orkaanachligen storm niet mogelijk sleepbooten of reddingbooten te doen uitvaren voor redding. Na eenige werd. Ik wist zeker dat Liddy mijn paarse japon zou willen hebben en/ paars staat haar afschuwelijk. Een paar maal hoor de ik muizen achter het beschot en ik ging dus op de tafel zitten, met mijn voeten op den stoel. Ik verbeeldde mij dat ik hooren kon, dat het huis doorzocht werd en op een oogenblik kwam er iemand op den kofferzolder, ik kon duidelijk de voetstappenh ooren. „In den schoorsteen! In den schoor steen!" riep ik zoo hard ik kon en het resultaat was een gil van Liddy en het toeslaan van de zolderdeur. Toen voelde ik mij meer op mijn ge mak, hoewel ik het erg warm begon te krijgen. Ik twijfelde er niet aan of ze zouden nu in de goede richting naar mij zoeken, en na een poosje dutte ik in. Hoe lang ik sliep weet ik niet. Het zal wel een paar uur geduurd hebben want ik had een vermoeienden dag gehad en toen ik wakker werd was ik stijf geworden door de ongewotoe hou ding. Het eerste oogenblik kon ik mij niet herinneren waar ik was en ik had een vreeselijk zwaar gevoel in m n hoofd. Langzamerhand drong alles weer tot mij door, en ik merkte dat de lucht heel slecht was, niettegenstaande de ventila tiebuizen. Ik haalde hijgend adem enmajn gezicht was klam en vochtig. Waarschijn- lijk zat ik er al een heelen tijd en waren die anderen bezig om het bosch te door kruisen of in de beek te dreggen! Ik Avist, dat ik over enkele uren bewuste loos zou zijn, en als ik niet meer in staat oogenblikken hield het afsteken van pij len op, zoodat het schip op zichzelf ge klaard moest hebben of wel verongelukt moest zijn. De Zondagmorgen bracht al eenige op heldering in het geval. Een binnengeko men stoomschip rapporteerde in den nacht te voren een zeillogger in nood te hebben zien verkeeren tusschen de brul boei en de pieren, doch niet in de gelegen heid geweest te zijn om hulp te bieden. Op het bericht, dat het schip nog zou ronddrijven op niet te verren' afstand van hier, is de sleepboot Stentor van Burau Wijsmuller uitgevaren, doch zij trof het wrak op ongeveer 300 Meter van de bui tengaats liggende brulboei met alleen de toppen van de masten boven water. Het was dus niet doenlijk om het schip op sleeptouw te nemen teneinde het binnen te brengen. Aan het strand te Wijk aan Zee waren inmiddels reeds eenige jonen, dat zijn stokken met vlaggetjes, aangespoeld met het merk K. W. 152. Het vermoeden, dat deze logger een prooi der zee was gewor den, werd al spoedig werkelijkheid door het vinden van een lijk, hetwelk later herkend werd als te zijn van den schip per K. Plug. De bemanning bestond uit dertien kop pen. Omgekomen zijn: de schipper K. Plug, de stuurman W. v. d. Plas en zijn broer, de matrozen M. Ouerhand, A. v. d. Oever, J. Blokker, K. v. d. Boon en de helpers C. Plug, P. v. Rijn, A. Sip,' A. v. d. Bent, J. v. Duivenbode en L. Schaap. Twaalf hunner woonden te Katwijk| één te Scheveningen. De tweede verongelukte logger is de Theodoor I, afkomstig uit Vlaardingen. Zooals wij reeds meldden, heeft een Duitsch stoomschip te North Shields aan gebracht den kapitein van dezen logger. Een jongen, die ook aan land werd gebracht, is in het hospitaal overleden. De naam van den schipper is Jacob van den Toom. Aan boord bevonden zich twaalf op varenden. Behalve de schipper J. van der Toom uit Scheringen, die gered is, zijn de overige opvarenden: M. P. Pronk, 30 jaar, stuurman uit Scheveningen; ma troos-kok A. Westerduin, 64 jaar uit Scheveningen; matrozen C. Plugge, 54 jaar, J. Roos, 42 jaar, J. Hartevekf, 29 jaar en L. van Zaanen, 22 jaar, even eens allen uit Scheveningen, F. van Dorp, 28 jaar, uit Vlaardingen, J. Keus (niet Kous), 18 jaar uit Scheveningen, G. van der Beek, 35 jaar uit Schiedam, reepschieter G. Gullens, 16 jaar uit Rotterdam en afhouder W. Engelbracht, 14 jaar, eveneens uit Rotterdam. Een speciale correspondent van het persbureau Vaz Dias heeft een interview gehad met 2 van de 3 overlevenden van den stoomlogger Copernicus Vlaardin gen 46, die Zondagmorgen op de Noord zee is vergaan, en met den redder dezer overlevenden, schipper J. H. Harms van de „Columbus" Vlaardingen 47. De 18- jarige D. (de Waard verklaarde het vol was om te roepen, zou mijn eenige kans op redding verkeken zijn. Ik probeerde de bewusteloosheid af te weren door in de kamer op en neer te loopen, maar ik had de kracht niet om het vol te hou den en tensloitite ging ik weer op de ta fel zitten, met mijn rug tegen de muur. Het was stil in huis. Eens dacht ik, dat ik voetstappen onder mij hoorde, waar schijnlijk in mijn eigen kamer. Ik greep den stoel beet en beukte er mee op den vloer. Maar er gebeurde niets; ik kwam tot het bittere besef, dat het 'lawaai, zoo het al gehoord werd, gehouden zou wor den voor het geklop waarvan we kort geleden zoo geschrokken waren. Het was onmogelijk om na te gaan hoe laat het zou zijn. Ik probeerde vijf minu ten af te meten door mijn pols te tellen en twee-en-zeventig slagen per minuut te rekenen. Maar het duurde eeuwen tenslotte viel het mij moeilijk om te tel len, mijn hoofd was zoo verward. En toen hoorde ik beneden in het huis lawaai. Er was een soort van tril lend geluid, dat ik meer voelde dan hoorde, zooiets als een motorbrandspuit in de stad. Een oogenblik dacht ik dat het huis in brand stond en mijn hart stond haast stil van schrik; toen begreep ik het. Het was het geronk van een auto, en Halsey was teruggekomen. Dat gaf mij weer hoop. Halsey en Gertrude zou den misschien samen wel slagen in wat Liddy en de drie detectives niet ge lukt was. - (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1