deren, om ter vergrootJmg van zijn wo ning een sfcutkje grond aan te koopen ter grootte van 1.63 c.A. Besloten werd dit strookje groncfïte<>verkoopen voor de som van f 1,65. Voorloop! g vastgesteld werd de reke ning der gemeente voor het dienstjaar 1925. De onlvangs'en voor d'erT^ewonen dienst bedragen f107.471,79, en de uitgaven f91.216,81, zoodat het batig slot be draagt £16.254,98. De ontvangsten en de uitgaven voor den kapitaal dienst wer den vastgesteld op f 9862,-f-. Verder werden achtereenvolgens goed gekeurd de rekening van het burgerlijk armbestuur te 's Heer Arendskerke, en die van het groot armbestuur van 's Heer Hendrikskinderenbeiden over het dienst jaar r1925, eerstgenoemde in ontvang op f 20.012,90V2 en in uitgaaf op f 10.518,72 V2, alzoo irtèt een goed slot vap .f9494,18 en laatstgenoemde in ont- vapg op f7540,18 en in uitgaaf op f 5358,88 V2, mitsdien met een goed slot van f 2181,29Vs. Nadat in die begrooting dezer gemeente vdpr '1926 eenige Wijzigingen waren aan gebracht, werd in behandeling gebracht het verzoek van méj\ J. J. van Houite om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare lagere school te 's Heer Arendskerke, dat m.a.s. werd ingewil ligd. Daarna werd besloten aan de open bare lagere «school te Nieuwdorp zulks wegens vertrek van mej. J. Willemsen eerne onderwijzeres in de nuttige hand werken aan te stellen tegen eene bel00- ning. van f300,per jaar. Tot onderwijzer aan de openbare la gen^ school te 's Heer Arendskerke werd met 8 stemmen benoemd no. 2 van de voordracht den heer J. Crucq, assistent aan de openbare lagere school te Veere. Bij de rondvraag vroeg de heer Schip per wanneer in behandeling komt het reeds vroeger den raad medegedeelde ver zoek van de Ned. Chr. Land arbeiders bond, &rh' toetreding tot het Werkloos heidsbesluit. De voorzitter zei dat dit verzoek nog steeds in voorbereiding is, Tenslotte wees de heer Schipper op een put voorkomende in den 's Heer Aremdskerkschen weg. De voorzitter ant woordde dat de klinkers voor herstel van dezen dijk binnenkort worden ver wacht, en daarna do-verbetering van dien weg zal plaats hebbep. Hans weert. Zaterdagnamiddag is het ijzeren zeilschip van schipper J. de Nijs van Temeuzen volgeslqgen door den storm. Het schip was geladen met bie ten op de Wester-Schekle; het zit tegen den dijk bij Ossenisse. Zaterdagmiddag ié tijdens het storm weer het Fransche ,;s£eepsdhip ,,Georg Sand'' tegen het zeilschip „Dankbaar heid" geslagen, waardoor hei. zwaard is afgebroken en in het water is gevallen. Men zal trachten het. 2 Waard te vissc'hen. Het Fransche sleepschip „Nodier is Zaterdagmiddag ,tijjjens bet stormweer op het steigerwerk te Wemeldinge geva ren, waardoor dit ernstig beschadigd werd. Na te hebben borg gesteld, heeft het schip de reis naar Duitsdhland kunnen voortzetten. De4 edige schepen „Wiliibrordus en „Hema" zijn Zaterdag- tijdens het stormweer op een in de haven s taanden due d'Alve gevaren, waarbij -beide sche pen belangrijke averij bekwamen. Daar dit boven water was konden de schepen de reis naar Dordrecht voortzetten.' De sleepboot „En Avant" is tijdens het stormweer op de Schelde nabij Lillo gestrand, en zat an zeer gevaarlijke po sitie. Dezen nacht met hoog water is de boot echter vlot gekomen, en heeft de reis voortgezet. Heinkenszand. Bij het stellen van zijn maaimachine kreeg de landbouwer v. I. een zwaar stuk ijzer op zijn hand. Deze werd ernstig gewond, geneeskundige hulp méyést J worden ingeroepen. Op de höf stede Doelman kreeg dezer dagen een goudvos van hooge waar de^} een beroerte. Het dier stierf bijna onmiddellijk. Het vleesch werd voor de consumptie afgekeurd. M. P. alhier bezit een kip, die in 85 dagen 81 .eieren h^éft gelegd. Als een bijzonderheid kan worden..- gemeld dat het dier niet in het vrije veld loopt. Hoedekenskerke. De keetbaas alhier is aan typhus overleden. Vrijdagavond is de schuur van den klein-landbouwer Chr. den D., zeer waar schijnlijk door den bliksem getroffen en in vlammen opgegaan. Een zieke koe en het overige aanwezige vee Son nog in veiligheid worden gebracht. De schuur die midden op het dorp stond leverde een odgenfcïik groot gevaar op voor de aangrenzende peroeelen. Dank zij de wa terleiding en windstilte wist de brand weer echter erger te voorkomen. Verze kering dekt de^ schade. De nachUihister belast met de ver pleging van de typhus-pat i enten in de barak alhier is als lijdende aan die ziekte in het ziekenhuis te Goes ter verple ging opgenomen. lerseke. Door het stormweer en zeer hooge waterstand verrast, leden Zondag morgen verschillende eigenaren schade door het wegdrijven van palen masten en perkoenpalen. Van den beurtman Porrey werd een motorsloep die op de helling lag, ernstig beschadigd. Kapelle.' In het gebouw van de Chr. School te Kapelle-Biezelinge werd de Tuinbouwcursus alhier geopend met 12 leerlingen. Bij deze opening waren tegen woordig burgemeester Bierens, alsmede de raad van toezicht en de rijkstuinbouw- consulent den heer v. d. Plassche. Als onderwijzers treden op de heeren: F. P. de Graaf hoofd der school, vooir het theo retisch gedeelte en dien hear W. Glas voor het praclisch gedeelte. Kattendijke. Naar aanleiding van ons verslag over de jongste raadszitting deelt de heer Molhoek mede, dat niet hij het was, die tot den voorzitter zei: „Je hebt me destijds zwart genaakt bij den direc teur van den Polder! De heer Pieper was de spreker van deze woorden. Krabbendijke. Bevorderd met ingang van 1 October j,l. tot kantoorbediende le klasse A. D. de Kok, thans kantoor bediende 2e klasse alhier. Ovezande. Het vee is bier als elders bijina niets meer waard. Toen W. L. een één-jarige koe van de hand wilde doen, bood een slager hem f 60,W. L. besloot daarop het beest zelf te slach ten en te veilen. Hij maakte er toen f 100 van. Verschillende veebezi Iters zijn voor nemens voorlaan dezen weg te volgen. SPORT. Voetbal. Het Nederlandsche elftal. De technische commissie van den N. V. B. heeft na den wedstrijd Zuid-Ne Ier landLuxemburg te Den Bosch verga derd tot samen stelling van het Neder landsche elftal, dat op 31 dezer in het Amsterdamsche Stadion den interland wedstrijd zal spelen tegen Duitschland. De ploeg werd als volgt gekozen: Van der Meulein (H.F.C.) doel; De- nis (aanv.) (H.B.S.) rechtsachter; Van Kol (Ajax) Linksachter; Verlegh (N.A. C.) rechtsmidden; Massy (Roermond) midden-midden;- Van Heel (Feijenoord) linksmidden; Elfring (Alcm. V.) rechts buiten; Ruisch (D.F.C.) rechtsbnnen; Tap'CA.D.O.) oentervoor; Ghering (Lon- ga) linksbinnen; v. Gelder (V. U. C.) linksbuiten. Reserves zijn: Quax (A.D.Ó.); Ver metten (H.B.S.)Krom (R.C.H.) en Landaal (A.G.Ó.V.V.). Gis-teren Hiaddein de volgende wedstrij den plaats met uitslagen als volgt: Zuidelijke 2e klasse N.V.B. AllianceMiddelburg 2—1. ZeelandiaL.O.N.G.A. 1 2. V.S.C.Roosendaal 42. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Vlissingen II Terneozen 62. Middelburg IIZierikzee 23. De wedstrijd GoesWalcheren, werd door onbespeelbaarheid van het terrein afgelast tot nader aan te kondigen datum. RECHTSZAKEN. Gegierd spek. Voor den kantonrechter te Beet ster- zwaag heeft terechtgestaan A. d. J„ koop man te Klazinga onder Oosterwolde, we gens het in voorraad hebben van spek, ongeschikt voor voedsel van mensch en dier. Een door een landbouwer geslacht varken was door den keuringsdienst af gekeurd en, na met gier oVergoiten te zijn, begraven in een gat van een paar meter diepte. Een paar dagen later hoor de de keurmeester, dat dit varken weer was opgegraven. Vermoedens rezen er tegen de J., omdat zijn vrouw aan an deren spek had verkocht, dat een sterke gierlucht afgaf. Eisch zeven dagen hechtenis. BINNENLAND. Auto tegen boom. De hevige storm heeft te Groningen Zaterdagnacht vele boomen, vooral van den jongen aanplant, ontworteld. In het Sterrebosch legden ook andere boomen bet af. Toen de familie G. Toxopens in een open auto terugkwam van een bruiloft, viel over den Heereweg in het Sterre bosch een eik. Hij beschadigde de tram geleiding en kwam vervolgens met zijn kruin op die zes inzittenden neer. De chauffeur van den huurauto en de heeren Toxopens en Roelofs kregen lichte hoofd wonden door glasscherven; de achter hen gezeten dames mevr. Toxopens, haar schoondochter, en haar dochter werden ernstiger getroffen. Eerstgenoemde kreeg een lichte hersenschudding en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, haar schoondochter bekwam een scbouderkneu- zing en klaagde over pijn in het rechter dijbeen, dat vermoedelijk gekneusd is, ter wijl de dochter een kneuzing aan een der beenen had. Dc toestand van de getroffenen is be vredigend. De carosserie van den auto is grooten- dieels vernield. Schip vergaan. Zaterdagavond te half negen is op de Maas, ter hoogte van de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij een sleepboot over varen, bij welk ongeval vier menschen- levens te betreuren zijn. Het binnenkomende 'stoomschip „La renberg" van de Stoomvaartmaatschappij Hillegersberg te Amsterdam, dat in bal last van Baltimore kwam, requireerde sleepboothulp, om naar de Waalhaven te worden gebracht. De sleepboot .„Euro pa" assisteerde achter, terwijl de sleep boot „Denemarken" zich ter hoogte van de Heyplaat gereed maakte den tros van het voorschip aan te slaan. Beide sleepboo'.en zijn van den Neder- lanidschen Sleepdienst voorheen Piet Smit Jr. De „Denemarken" kwam langszij om den aan stuurboordzijde uitgegooiden tros op le vangen. Aanvankelijk voer de „Dene marken" met de „Larenberg" mee. Daar na kwam de sleepboot schuins voor de „Larenberg" varen. De bedoeling was om den tros te vangen en daarna weer op te draaien, doch de „Denemarken" is vermoedelijk te veel naar stuurboordzijde uit den koers gegaan, waardoor men niet meer klaar kon draaien. Dit had tot gevolg, dat de sleepboot door de „Larenberg" werd overvaren. De „Larenberg" duwde de „Denemar ken" omver en voer er overheen. Toen men voorbij was, bleek de sleepboot reeds in de diepte verdwenen, de bemanning, bestaande uit een kapitein, een machinist, een stoker en een matroos met zich mee sleurende. Van de opvarenden werd niets meer ontdekt. boofdconducteur gedood. Zaterdagavond ongeveer halfzeven is de hoofdconducteur tt. E. H Speron, die in trein 225, welke van station Delftsehepoort te Rotterdam naar het em placement Beukelsdijk werd gerangeerd, een portierraampje wilde sluiten, van de treeplank gevallen Hij kwam tussclieu den trein en het perron terecht. Ka acht malen te zijn omgewenteld, werd hij met op verschillende plaatsen gebroken armen, inwendige kneuzingen en een hoofdwond door den U. G. L>. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, bij bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. Boot gezon Ir e n. Het uitgaande Duitsche stoomschip „Sollenfelde" is Zaterdag bij Hoek van Holland in aanvaring geweest met den voor anker liggenden Belgischen stoom hopper „Yproise». t'e „Sollenfelde" is daarna op den Koordwal aan den grond geraakt. De „Yproise" werd aan den voorsteven zwaar beschadigd en is aan den Zuidwal gezonken l e bemanning van den hopper is door de sleepboot „Rozenburg" van de fa. „Li. Smit Go's Internationale Sleep dienst» gered. Gezelschapsbiljetten. Het voordeel van het gezelschapsbiljet voor groote afstanden wordt, naar het »Vad." met eenige voorbeelden uiteen zet, vrijwel een fictie/ omdat men dan van het retour-gezelschapsbiljet niet profi- teeren kan, daar men geen tijd heeft, zich behoorlijk in een „plaats op te hou den Men moet dus twee enkele reizen nemen. Het gezelschapsbiljet voor langen afstand schiet zijD doel voorbij. De minister van waterstaat heeft het blad meegedeeld, deze aangelegenheid met de directie van de .Nederlandsche Spoorwegen nader te zullen bespreken. Dit zal deze week reeds geschieden. Een geschil. De gasfabriek te Coevorden weigert om voor hel gebruik van gemeentegronden ten behoeve van het buizennet een ver goeding aan de gemeente te betalen vaD f3001) per jaar. Nu heeft de gemeente bij de gasfabriek de hoofdleiding van het net bloot laten leggen en de exploitee rende firma Thijssen uitgenoodigd de buis te verwijderen waardoor de levering van gas onmogelijk zou worden, Deze firma heeft geweigerd om de buis weg te nemen B. en W„ die reeds pro ces-verbaal hebben laten opmaken tegen arbeiders, die in gemeentegrond een gas buis bloot legden teneinde deze te kunen herstellen en die bovendien op een ver zoek van eenige burgers, om een tege moetkomende houding aan te nemen een weigerend antwoord hebben gegeven, zul len thans krassere maatregelen nemen en vermoedelijk de buizen laten verwijderen met gevolg dat de gaslevering onmogelijk wordt gemaakt en vele burgers het dus zonder kookgas en in verscheidene ge vallen ook zonder lichtgas zullen moeten stellen. Het gasgtibruikend deel van tie burgerij wacht met spanning af welke maatrege len zullen worden genomen en op welke wijze het geschil zal ttorden opgelost. De typhus. De typhus te Breda e.o. schijnt tot stilstand gekomen Reeds kon één patiënt worden ontslagen, terwijl deze week nog meerderen zullen volgen, Het aantal zie ken, wier toestand over het geheel gunstig is, bedraagt thans nog 84. Op grond van adviezen van gezondheidscommissie en inspecteur van de volksgezondheid, is door B. en W. van Breda besloten, de kermis deze maand niet te doen doorgaan. Aan de adviezen heeft deze overwe ging ten grondslag, dat, hoewel nieuwe typhusgevallen zich minder voordoen en er een goede keer is te constateeren, toch een afwezigheid van nieuwe gevallen ge durende veertien dagen moet kunnen worden vastgesteld, om voor het houden van kermis zonder gevaar gelegenheid te geven Nagegaan zal worden of alsnog opeen later tijdstip in het najaar het houden van een kermis mogelijk is. Handel in diploma's. De politie te Amsterdam heeft een man gearresteerd, die het plan had op gevat handel te gaan drijven in machi- uistendiploma's voor de groote vaart. De man, die heel weinig van het vak afwist, had natuurlijk echte diploma's noodig om de andere te laten nadrukken. Daartoe plaatste hij in een der bladen een ad ver ten'ie, waarin machinisten voor de goote vaart werden gevraagd Gezien het aantal vaklieden, dat geen emplooi kan vinden, kwamen er veel brieven binnen. De man ontbood nu verschillende personen, die gesolliciteerd hadden en vroeg of hij de diploma's een paar dagen mocht houden. De machinisten steraden toe en in die paar dagen liet hij vier soorten diploma's nadrukken. Dit-waren het voor loopig diploma, benevens A, B en C. De drukker koesterde niet den minsten arg waan tegen den man die 'zich uitgaf voor „technisch expert van het expertwezen". Twee dezer diploma's1 verkocht hij grif tegen een paar honderd gulden het stuk. Doch juist, toen hij de diploma's van de hand had gedaan greep de Cen trale Recherche in, daarbij bet kwaad bijtijds keerende. Snippers, Een 30-jarige man werd Vrijdag avond in zijn woning aan dien Loosduin- schen weg te Den Haag door zijn moe der In bewusteloozen toestand gevonden. Het bleek, dat hij bij vergissing zuringzout ingenomen had. De ongelukkige is in le vensgevaarlijken toestand" i maar het zie kenhuis gebracht. Over de afgeloopen week, ein digende 7 October zijn in Nederland uitgesproken 91 failLssementen tegenover 77 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 7 Octo ber 1926 2910 faillissementen tegen over 3233 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. STADSNIEUWS. Een coöperatieve slachterij Elders in dit nummer kan men ver nemen hoe in den omtrek gereageerd is op de prijsvermindering van -het vee en op de vleeschprijzen der slagers. De veebe zitters beslo en voortaan zelf de ineDschen van vleesch te voorzien. Ook hier in Goes worden plannen be raaind teneinde het vleesch goedkooper te kunuen betrekken. Men deelt ons mede, dat eenige personen bezig zijn met het oprichten van een coöperatieve slachterij. Rijkspostspaarbank. In September werd aan het postkantoor Goes en zijne bij- en hulppostkantoren op spaarbankboekjes ingelegd f 45.428,33 en terugbetaald f 40.074,derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 5.354,33 Hqt aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 36. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsscbuldboekjes inge schreven nominaal f 1700,en afge schreven nihilderhalve meer in- dan afgeschreven f 1700/ Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg 1. Dammen. Vrijdagavond werden de volgende par tijen gespeeld om het kampioenschap van Goes en omgeving. Jac. van Zweeden8. Magielse 20 K. L. KramerJ. J. Snoodijk 1J Vermoedelijk zal deze wedstrijd binnen 14 dagen geëindigd zijn. UIT DE PERS. Het zwarte" beest. Wat er ook op de wereld gebeurt, waarover en hoe men daarvan verhaal geeftof hoe men er op reageertde krant is „het" zwarte beest, schrijft de „Tel.» Toen de vorige week een paar mên- schelijke krachtpats-machines mekaar up percuts op de harde koppen en tegen de resistente kinnebakken gaven, wat hun een millioen dollars opleverdeen de twee honderdduizend menschen, die toe zagen veel meer dan drie millioen kostte, kwamen allerwege de pennen in beweging. De krant was »het» zwarte beest; de krant had „het» gedaan. Al die brave menschen, die nog, stammen uit „den tijd» eener geestelijke renaissance, die Richard Wagner mee hoorden scheppen, Ibsen zagen werken met het prae-Freu- diaansche ei en die Marconi's en Edi son's en Nobels ontdekkingen voor luis terrijk hebben gehouden, beweerden in eens dat de pomp tegen de maag, en de zweislag op het oog kortom het naakte boksbeest in den mensch was opgewekt doorde booze suggesties van „de» krant. Overal zag men deze gevoelens door breken. In een Fransche krant schreven twee gymnasiumleeraren, die 18.000 pa- pierfrank den man verdienden, een gloeiend betoog, dat haast meer dan hun salaris waard was over het grand événement van Philadelphiaover dé waarde van één jaar pliysica tegenover één t'endui- zendsie seconde boksvermaakj?). In een Hollandsehe krant zag ik 'n arts opstui ven, tegen de kranten, die een Nobel prijswinnaar met een achtste kolom afdoen tegen zu k een kneuskaak -ontmoeting van twee spierbeesten met een pagina. Een krant kan het den menschen nu eenmaal nooit naar den zin maken zelfs daar niet, waar de krant het algemeen belang schroomloos dient. Dat ziet men weer in verband met de typhus-epidemie We hébben typhus in Hannover, in Cechië, in Maastricht en Breda een zonnevlek heeft de bacil- lenstammen weer wat vil'ulenter of on dernemender gemaaktof misschien wie weet wéar het kwaad .elders van daan komt. In ieder geval de krant heeft het toch weer méé gedaan. Vraag het de kamer van koophandel of de winkeliers en middenstandsbonden van Hannover. Zij zullen het er roerend over eens zijn, dat de persdurch uebertriebene Nach- riehten das Wirtschaftsleben der Stadt' Hannover geschadigt hat». Nota bene: ten overstaan van 1800 gevallen en 100 dooden. Twee herfstcongressen afbe steld. Maar dat is nog het ergste niet. Alle bladen, waarvan de berichten over de Hannoversche epidemie niet strooken met de zuiver-ambtelijke bulletins van den gezondheidsdienst worden door de Hannoversche kioskmagnaten in den ban gedaan, mogen uergens meer verkocht worden. En in Berlijn regent het brieven, op de redacties, die gedurfd hebben typhus typhus te noemen, en de openbare ge zondheidszorg ginder niet opgewassen tegen de haar toevertrouwde tak rot- kerels. Het een en het andere is typisch. De krant, die he.t groote openbare belang dient, omdat het haar inuerlijkste en meest loonende. roeping is, werkt de boy cot en de haat van particuliere belangeu dragers op, die in het gedrang komen (omzet vermiudering. inp Hannover partout tot vijftig percent). Fen halve eeuw geleden heeft iemand het gevleugelde woord uitgeroepenun journal, c'est un monsieur Dat is al lang niet meer waar. Een krant is een veel heid en vee] minder dan een persoon - lijkheid eenspiegel. Een spiegel spiegeltmisschien zit er w-1 eens een kleine krinkel in het glas, een gaatje in de foelie. Maar het beeld dat men te zien krijgt, is door de bank dat van den tijd en. zijn deining daarvoor. Waar elders komt men op het zotte idee den spiegel verantwoordelijk te stellen voor liet beeld? De leelijkste juffer is nog zóó onrechtvaardig niet. Maar als de spiegel krant heet pats dan wil beurtelings iedere gemeente scherven hooren rinkelen GEMENGD NIEUWS. Een nieuwe wereldtaal Een zekere Edward Forster, wonende in Waverly, welke stad gelegen is in den Amerikaanschen staat Virginia, heeft een nieuwe wereldtaal uitgevonden, die hij met den naam Ro versierd heeft. Ro bestaat slechts uit enkele woordstammen, die als kapstokken gebruikt worden, waaraan de verschillende letters worden opgehangen. In het geheel kunnen op die wijze 5500 woorden gevormd worden. De taal is heel gemakkelijk te leeren. J beteekent b.v. niets. J is een stam, maar Ja beteekent verwijdering en nu kan men voortgaan. Jaa is millimeter, Jab centimeter, Jac decimeter, Jae kilometer, enz. Wil men kleinere maten dan 1 millimeter aanduiden, dan loopt men echter spoedig vast. Jaaa is een tiende millimeter, Jaaaa een hon derdste millimeter, Jaaaaa een duizendste millimeter. Jaaaaa schrijven gaat best, maar uitspreken Een mijnontploffing. Aan de bladen wordt uit Kaapstad

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2