DE WENTELTRAP N\ 120. Maandag tl October 1926 115" Jaargang. Onbezonnen. «i FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt'. Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooz» Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeowens k Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. In Zwitserland heeft zich een merk waardige slaking voorgedaan, welker be denkelijke gevolgen ook wel eens voor ons land zouden kuinnen geilden. Aan het meer van Zurich bestond een groote textielfabriek, welker eigenaar eiein gelijksoortige fabriek in Duitschland be zit. Daar die Zwitsersche fabriek niet rendeerde, wendde de fabrikant zich tot de arbeiders met de mededeeling, dat hij met de bestaande loonen het bedrijf niet kon voortzetten en daarom met hen over een loonsvermindering wilde onderhande len. De arbeiders waren hiertoe wel be reid, doch moesten den fabrikant naar hun vakvcreenigiugs-leiders verwijzen. De ze leiders bleven echter elite onderhan deling weigeren, met het gevolg, dat de fabrikant het personeel ontsloeg en maat regelen nam tot liquidatie der Zwitser- sche fabriek en vergrooting van zijn, be drijf an Duiitschlamd. Honderden arbeiders werden werkloos, het administratief per soneel kwam zonder betrekking, de ne ringdoenden in het sitadje leden geduchte schade. In dezen nood meldden de vak- vereenigingsleiders zich bij den fabrikant om met dezen eens over de zaak te spre ken, maar toen was het te laat. Inderdaad is men in Zwitserland zeer in zorg over de verplaatsing van de ii dustrie naar het buitenland. Maar ook in ons land' kent men veie ondernemin gen, die fabrieken in het buitenland be zitten, en die bij onbesuisde stakingen ernstig zouden moeten overwegen of zij hier te lande dan wel in het buitenland tot uitbreiding zullen overgaan. Zoo mag met name niet worden onderschat het gevaar, dat aan onbezonnen stakingen als bij de „Heemaf" voor de werkgelegen heid in ons land is verbonden. Eén uur van onbedachtzaamheid BUITENLAND. OVERZICHT. De Duitsche Keizer. De laatste dagen heeft de vroegere keizer van Duitschland weer de aan dacht der pers gehad. Het bericht cir culeerde n.l. dat hij het voornemen zou hebben naar zijn land terug te keeren, Dit bericht, dat inmiddels tegengespro ken is, heeft de Fransche bladen in be weging De „Temps'' protesteert uiterst heftig tegen een mogelijken terugkeer, waarin de overeenkomst tusschen de Hohenzol- lerns en den P rui si schen staat voorziet. Duitschland was al onvoorzichtig, schrijft het blad, om den kroonprins te laten teruggaan, zooals uit tal van in cidenten gebleken is. Maar ditzelfde toe le staan aan den verantwoordelijken be werker van den oorlog, aan den vorst, die in strijd met den elemeotairen plicht gevlucht is voor het debacle, waartoe hij zijn volk had gedreven, zou een fout zijn tegen de republiek, waarvan de gevol gen zich weldra zouden doen gevoelen. Naar fiat Amarikaantcfi van MARY ROBERTS RINEHART. )o( Zij had om mij gestuurd, om mij te vra gen of ik met de Armstrongs over Lucien wilde praten. Toen ze merkte, dat ze achteruit ging, had ze aan mevrouw Arm strong geschreven, haar verteld dat Ar nold's wettige kind in Richfield was, en haar gesmeekt hem te erkennen. Ze was stervende. De jongen was een Armstrong had recht op een deel van de nalaten- Im haar koffer op Zonnehook zaten papieren met brieven van den doode, aar door alles bewezen zou worden. Op dien avond dat Jamieson iemand op wenteltrap had hooren loopen, was zij geweest. Toen hij haar achtervolgde ze door de eerste de beste deur ge en in den waschkelder gevallen, stond een mand waschgoed, die haar had gebroken. Ik had wel kun- huilen van opluchting, omdat het toch slotte Gertrude niet geweest was! Dat was haar verhaal. Tragisch als et was, scheen het de stervende vrouw verluchting te geven om het te ver- Ze wist niet, dat Thomas dood as, en ik vertelde het haar niet. Ik be- De politiek van ontspanning en toenade ring mag niet het voorwendsel worden tot een soort moreele rehabilitatie der Hohenzollerns. Want zoo men al onder bepaalde voorwaarden kan denken over een verzoening van het Duitsche volk, dat voortaan naar den vrede is georiën teerd, de geciviliseerde wereld zal nooit een verzoening toelaten met den van zijn ambt vervallen keizer, wiens misdadig ge baar Europa met ruines en stapels doo den heeft overdekt. Liet men toe dat de keizer, als ware hij een vreedzaam bur ger, zitting nam aan den haard der Duit sche republiek, dan zou dit de dubbel hartigheid van Duitschland zóó schaam teloos blootleggen, dat het vertrouwen, hetwelk men hebben kan in de mogelijke regeneratie van het rijk door de demo cratie en den republikeinschen geest, er definitief door zou worden ondermijnd. De aanslagen. Ook een ander onderwerp heeft de courantenmenschen opnieuw in spanning gebracht. De aanslagen, sinds het gesprek van Thoiry op Fransche militairen in het bezette gebied gepleegd, hebben de openbare meening in Frankrijk geprikkeld. Op die manier wil men zich de ontrui ming niet laten afdwingen. De zaak der genen, die tegenover deze politiek die van wantrouwen voorstaan, wordt erdoor versterkt. Men vreest voor een uitbar sting op grooter schaal, die het karakter eener Rijnsche vesper zou kunnen aan nemen. Het streven naar toenadering van de laatste jaren zou daardoor ernstig wor den achteruitgesteld. Hetzelfde is het ge val met het oprakelen van de schuldkwestie. Mussolini's volgelingen. De fascistische Groote Raad heeft een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de partij vastbesloten is te strijden voor de economische onafhanke lijkheid van het land en het herstel van de lire. De provinciale leiders worden uit- genoodigd het doen en laten der. tegen standers nauwkeurig gade te slaan, ten- eindet e verhinderen, dat misdadige aan slagen of daden van vijandelijkheid den voortgang van het fascistische revolutie of de toekomst van het Italiaansche volk zul len storen. Mussolini gaf een overzicht van den binoenlandschen en builen! and schen toe stand. Graaf Vqlpi rapporteerde over de financieele maatregelen. Hij was zeer op timistisch. Door den verrekijker. De inzegening van het huwelijk tusschen den Belgischen kroonprins en prinses Astrid zal op 10 November in de Sinte Gudulakerk te Brussel plaats heb ben. Het feit, dat de religieuze plechtig heid in de Brusselsche hoofdkerk plaats heeft, wijst er op, dat prinses Astrid zich in tusschen tot den katholieken godsdienst zal bekeeren. Men verwacht, dat zij van haar bekeerling zal doen blijken, zoodra zij den Belgischen bodem betreedt. loofde haar dat ik voor Lucien zou zorgen en bleef bij haar zitten tot de heldere oogenblikken al minder en min der werden en ze tenslotte bewusteloos werd. Dien zelfden nacht stierf ze. HOOFDSTUK XXXIII. Onder aan de trap. Toen ik in het huurrij tuigje van het station in Casanova naar huis reed, zag ik den detective Burns heen en weer slen teren in de straat bij het huis waar Dok ter Walker woonde. Jamieson begon er dus haast achter te zetten blijkbaar. In huis was alles stil. Het onderzoek van de wenteltrap had niets opgeleverd, en behalve een tweede telegram van Ger trude, dat Halsey er op stond om naar huis te gaan en dat ze dienzelfden avond nog kwamen, was er geen nieuws. Toen Jamieson er niet in geslaagd was om de geheime kamer te ontdekken was geweest, onder voorwendsel dat hij plotseling erge maagpijn had, en dat hij bij hem ge ïnformeerd had welke treinen er 's avonds naar de stad liepen. Hij zei, dat hij al een heeleboel tijd aan deze geschiedenis had verknoeid en dat een groot deel van die geheimzinnige dingen alleen maar in mijn verbeelding bestonden! De dokter dacht dat "t huis dag en nacht bewaakt werd. Nu als je er maar voor zorgde, dat iedereen dit dacht, had je heelemaal geen bewaking noodig beweerde Ja- Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door deZentiwstilIende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Toen Vrijdagavond in den konin klijken stadsschouwburg te Kopenhagen de eerevoorstelling naar aanleiding van het bezoek van den Fin schen president zou beginnen, werden op de galerij door een! ge jongelieden kreten geuit tegen Finland ge richt. De voorstelling kon evenwel zon der stoornis plaats hebben. De politie ver richtte zes aanhoudingen. De Amerikaansche federatie van den arbeid heeft zich met algemeene stem men uitgesproken ten gunste van het ope nen eener uitgebreide campagne over het geheele land voor het progressief verkor ten der arbeidsuren en arbeidsweek. In weerwil van het besluit van het politiebureau te Moskou om de partij- rechtbank le verzoeken disciplinaire straf fen op te leggen aan de oppositieleiders, gaan de leden der opposi'ie voort de par tij vergaderingen in alle belangrijke cen tra in de war te sturen. Reizigers uit Rusland deelen mede, dat de communistische partij in een toestand van gisting verkeert en dat de officieele berichten geen zuiver beeld geven van de werkelijke situatie. RECHTSZAKEN. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Vrijdag j.l. werden dè volgende zaken behandeld: Weggenomen. F. d. E., 24 jaar, arbeider te Wis- senkerke, werd, ten laste gelegd, dat hij op 10 en 11 Augustus j.l. een konijn van J. Clement en een van J. Schrier, beiden te Wissenkerke, heeft weggeno men. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak: idem. Beleediging. D. M., huisvrouw van H. T. v. S., 35 jaar, werd beklaagd dat zij op 11 Augustus j.l. te Goes Maria Zweedijk heeft beleedigd. Eischf 10 boete s. 10 dagen hechtenis. Uitspraak: f 10 boete s. 10 dagen hechtenis. Weggenomen. R. W., huisvrouw van H. D., 28 jaar, reizende in een woonwagen, werd ten laste gelegd, dat zij op 21 Augustus j.l. te Kapelle een bedrag van een gulden toebehoorende aan J. Hoogstrate heeft weggenomen. Eisch: f20 boete s. 20 dagen hechtenis. Uitspraak: f20 boete s. 20 dagen hechtenis. Geschopt. L. P., 31 jaar, timmerman te 's Hee- renhoek, werd beklaagd, dat hij op 23 Augustus j.l. te 's Heerenhoek A, Z. de Hond heeft geschopt. Eischf 20 boete s. 20 dagen hechtenis. Uitspraak: f 15 boete s. 15 dagen hechtenis. mie son. En laat in den middag liepen de twee andere detectives met Jamieson door de hoofdstraat van Casanova en stapten later in een trein naar de stad. Dat ze er bij het eerstvolgend station weer uitstapten en in donker naar Zonne- hoek terug wandelden, wist toen niemand. Persoonlijk wist ik van de heele geschie denis niets af ik werd op dat oogenblik door andere dingen in beslag genomen. Toen ik wat uitrustte van mijn tocht naar de stad, bracht Liddy mij thee en op het theeblad lag een klein boekje uit de bibliotheek van Casanova. Het heette: De onzichtbare Wereld en er zat een op wekkend omslag om, waarop een stuk of zes in lakens gehulde gedaanten om een grafsteen heen dansten! De sombere stemming, waarin mijn Be zoek aan het ziekenhuis mij gebracht had, verdween bij het vooruitzicht dat ik des avonds Halsey weer zou zien. Het was ongeveer vijf uur toen Liddy mij een grijze zijden kimono en een paar pantoffels aan trok en zei dat ik een dutje moest gaan doen. Ik wachtte dat ze weg ging, en zoo dra ze veilig en wel beneden was, ging ik naar boven naar den kofferzolder. Er was in dien tusschentijd niemand geweest en ik begon dadelijk weer te zoeken naar den ingang van de geheime kamer. Door de openingen aan weerskanten van den schoor steen kon ik niets anders ontdekken dan een stuk steenen muur van een meter. Ner gens was een knop of een scharnier te ont dekken. De toegang moest te vinden zijn Geslagen. A. Z. d. H., 23 jaar, werkman te 's Heerenhoek werd ten. laste gelegd, dat hij op 24 Augustus j.l. L. Peeters te 's Heerenhoek met een riek heeft geslagen. Eisch: f25 boete s. 25 dagen hechtenis. Uitspraak: f25 boete s. 25 dagen hechtenis. KOLONIËN. Botmmen. De zaak van het werpen van bommen tijdens de jaarmarkt te Soerabaja is op gehelderd. Het geheele complot is punc tueel nagegaan, vele personen zijn ge arresteerd. Zaterdag is er echter wederom een bom geworpen, welke ontplofte zonder schade aan te richten. PROVINCIE-NIEUWS. Het Ziekenhuis te Vlissingen. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben goedkeuring onthouden aan het be besluit van den raad der gemeente Vlis- singen, waarbij gelden op de begroo ting werden gébracht voor den bouw van een nieuw ziekenhuis. Kamer van Koophandel. In die Vrijdagavond te Middelburg ge houden vergadering van de K. v. K. voor de Zeeuwsche eilanden te Middel burg is aangenomen een voorstel van het Bureau der Kamer, een adres te richten aan de Tweede Kamer waarin verzocht wordt aan de wetsontwerpen tot aanvul ling der Zegelwet 1917 en tot heffing van een weeldeverberingsbelasting haar goedkeuring te onthouden. De heer Stofkoper bracht daarbij den dank over van de vereeniging „Handels belang", dat het bureau denzelfden weg volgt als de vereeniging en wijst er op, dat de Duitsche belasting op weelde en vertering was ontstaan in een tijd van in flatie en te verklaren was. Maar zij is ook daar spoedig weer ingetrokken, toen die oorzaak van haar ontstaan weg was, daar zij werkloosheid schiep- en den fis cus geen voordeel bracht, door vermin dering van andere belastingen. De P.Z.E.M. Vrijdag 8 October 1926 werd in een der lokalen van de Abdijgebouwen gehou den eene vergadering van aandeelhouders der N.V. „Provinciale Zeeuwsche Elec- triciteits Maatschappij", ten gevolge van de goedkeuring, door de Kroon aan de gewijzigde statuten dier maatschappij ver leend. Tot leden van den raad van bestuur werden benoemd de heeren Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford' te Middelburg, J. A. van Ro-mpu te Neuzen, P. F. Fruijtieir te Hontenisse, Mr. P. Diele- man te Middelburg, A. van der Weijde te Zierikzee, Mr. R. M. van Dussel- dorp te Middelburg, G. van de Putte te Vlissingen, H. J. G. Hartman te Middelburg, Mr. J. H. M. Stieger te in den schoorsteenmantel of op het dak, dacht ik, en toen ik na een half uur met den schoorsteenmantel nog niets bereikt had, besloot ik het op het dak te probeeren Ik houd niets van een hoogste. Als ik nog eens een enkelen keer een ladder op geklommen ben, voel ik me altijd duizelig en slap in m'n beemen. En toch klom ik zonder eenige aarzeling op het dak van Zonnehoek. Zooals een hond, die een spoor ruikt, zooals mijn voorvaderen uit den oertijd op de berenjacht moeten zijn gegaan, zoo voelde ik mij nu ook. Van de onafgemaakte balzaal uit klom ik door een raam op het dak van den oostelijken vleugel, die maar twee verdiepingen hoog was. Toen ik daar eenmaal was', was het makkelijk, tenminste het leek gemakke lijk om op het dale van het midden stuk te komen, langs een smal verticaal ijzeren laddertje, dat aan den buitenmuur van de balzaal was vastgemaakt en mis schien vier meter hoog was. Dae vier me ter leek van onderen af maar heel weinig maar het klimmen viel niet mee. Ik sloeg mijn grijze kimono om mij heen en slaag de er eindelijk ie om bovenaan den lad der te komen. Maar toen ik daar een maal stond, was ik volkomen buiten adem. Ik ging zitten met mijn voeten op de bo venste sport van den ladder, en stak mijn haarspelden wat beter vast, terwijl de wind van mijn kimono een zeil maakte. Ik had een scheur in de zij gemaakt en trok er nu zonder aarzeling een heele reep Goes en D. W. Lindenbergh te 's Heer Arendskerke. Besloten werd tot het instellen van een algemeenen Raad1 van advies; eene aanbeveling tot benoeming zal van den Raad van bestuur worden ingewacht. In de denzelfden dag gehouden ver gadering van den Raad van bestuur, waarvan de heer Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford ambtshalve voorzitter is, wer den aangewezen tot plaatsvervanger van den voorzitter de heer van Rompu, tot secretaris de heer Hartman en tot diens plaatsvervanger de heer Mr. Dieleman. 's Heer Arendskerke. In de Zater dag gehouden raadsvergadering, die door alle leden werd bijgewoond, werd voor dat met de afwerking van de agenda werd begonnen, door den voorzitter er aan her innerd, dat het 3 September 1926, 25 jaar geleden was, dat de heer Jacs. Nijsse als raadslid werd geïnstalleerd. In zeer hartelijke bewoordingen, wensch- te de voorzitter, mede als tolk van den geheelen raad, hem van harte geluk met dit feit, en sprak de hoop uit, dat het den -heer Nijsse mag gegeven worden nog vele jaren in het belang der gemeente 's Heer Arendskerke werkzaam te zijn. De heer Nijsse dankte den voorzitter voor de hem toegesproken woorden. Hierna werden de notulen der vorige' vergadering gelezen en goedgekeurd. In verband met het in de vorige ver gadering genomen raadsbesluit tot op heffing van de openbare lagere school te 's Heer Hendrikskinderen en de be stemming van die lokalen tot Hervormde Christelijke School, deelde de voorzitter medet dat alvorens deze school over te dragen, daarin nog enkele verbeteringen moeten worden gebracht, waarmede be reids een aanvang is gemaakt. Verder deelde de voorzitter mede, dat de minister van financiën bericht heeft ingezonden, dat het door den raad dezer gemeente bij zijn "besluit van den 22 Maart 1926 aangevraagde voorschot ad f 10.800,voor den bouw van 3 plaats jes ingevolge de Landarbeiderswet niet voor inwilliging vatbaar is, wegens de te hooge kosten, waarop deze plaatsjes komen te staan. Op verzoeken van Jacs. de Kok en W. de Kok om vergoeding ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 werd gunstig beschikt en besloten f25 per kind en per jaar als tegemoetkoming toe te kennen. Naar aanleiding van een voorstel van B. en W. werd besloten de aan A. Geerts indertijd toegekende vergoeding, ingevolge art. 13 der Lager Onderwijs wet 1920 in te trekken met ingang van 1 November a.s., aangezien door den aan leg en openstelling van den nieuwen ver bindingsweg met Goes, de woning van voornoemden Geerts op minder dan 4 K.M. afstand van de R.K. Bijz. Lagere School te Goes, alwaar het door hem voor zijn kinderen gewenschte onderwijs kan worden verkregen, is komen te lig gen. Eene verordening ingevolge art. 178 der Gemeentewet werd vastgesteld. Ver volgens kwam aan de orde een verzoek van J. Proost te 's Heer Hendrikskin- af, dje ik om mijn hoofd heen bond. De kleinste geluiden van beneden kon ik hier merkwaardig duidelijk hooren. Ik hoorde den krantenjongen fhiiten op de oprijlaan, en ik hoorde nog iets. Ik hoor de dat er iemand met een steen gooide en toen een langgerekt en verschrikt „miauw" van Beulak. Ik vergat mijn af keer van een groote hoogte en liep bijna tot den rand van het dak. Het was i ntusschen half zeven gewor den, en al bijna donker. „Hei daar, jongen!" riep ik. De krantenjongen keerde zich om en keek. Toen hij niemand zag, keek hij naar boven. Het duurde een oogenblik voor hij mij an het oog kreeg; toen bleef haj een oogenblik als verlamd staan, gaf een vreeselijke gil, gooide zijn kranten neer en rende over het grasveld naar den weg toe zonder om te zien. Op een oogenblik viel hij, en hij had zoon vaart dat hij tegen wil en dank kopje duikelde. Onmiddellijk stond hij weer overeind en holde door en hij sprong over de heg heen wat onder gewone omstandig heden voor een volwassen man al een heele toer is. Dit is de verklaring van. het verhaal van De Dame in het Grijs, dat nog al tijd in Casanova de ronde doet. In het dorp maakten ze er de gevolgtrekking uit, dat het altijd ongeluk brengt als je een zwarte kat met een steen gooit! (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1