Purol verzacht en geneest Kloven in de handen. Doos 30 et. Grinmk"Filletjes Onderofficier in de manege: „Nu, jij was zeker schoolmeester, Jansen?" Cavalerist: „Om u te dienen!" Onderofficier: „Ja, ja, dat kan men dadelijk zien; de anderen grijpen naar de manen als zij er af vallen, jij echter al tijd naar de ooren!" „En u, meneer, moet u ook op raad van uw dokter de zeereis naar Amerika doen?" „Neen, mevrouw. Op raad van mijn advocaat". u „Is u wel eens eer aan een kruisver hoor onderworpen?" vroeg de rechter. „Jawel, Edelachtbare", antwoordde de beklaagde dof, „ik ben getrouwd". I' Dame tot tandarts: „Brengt gij uwe patiënten voor het trekken der kiezen ook onder bedwelming?" Tandarts: „Wel neen, mevrouw, dat is volstrekt niet noodig. Ondier het trek ken verliez'en ze vanzelf wel het be wustzijin." Pa: „Kijk eens, Ma de bruid is in het wit gekleed". Ma: „Stommerd bruiden zijn in 't wit Pa: „Waarom?" Ma: „Omdat wit de kleur is voor al wat vroolijk is 't is een teeken van vreugde en toekomstig geluk". Pa: „O ja? Dus daarom is de brui degom altijd in 't zwart". Schoolmeester, de geschiedenis van Teil verhalende, eindigt met deze opmerking: „Indien het zoontje zich bewogen had, zou Teil den appel niet geraakt hebben. Maar de moedige knaap stond als een beeld en redde daardoor beider leven". Aandachtige leerling: „Gaf Teil zijn zoontje een anderen appel om op te eten?" i L*. t Mevrouw: „Ik heb een drinkbak voor mijn hond noodig". Winkelier: „Met het woord „Hond" erop, mevrouw?" Mevrouw: „Dat hoeft niet: de hond kan niet lezen, en mijn man drinkt geen water". Oude jongejuffrouw: „Ik zou tijdens de reis gaarne alleen in deze coupé blijven". Conducteur: „Niets gemakkelijker dan dat. Kijkt ui aan alle stations maar even uit het raampje Het is gebleken, dat, voordat de Ar- beids-inspectie kwam, een mandoer is rondgegaan en gezegd heeftStraks komt de toean fiskaal, en als jullie een bek durft open te doen, dan- zal je eens zien wat er morgen met je gebeurt. Met het gevolg, dat er geen enkele klacht was. De zaak is dan ook uitgekomen, door dat een der spionnen van den mantri- politie van Kisaran toevallig iets betref fende de gebeurtenissen op Poelau Mandi vernam, toen hij vertoefde in den grooten Maleischen kampong, die aan den ingang van de onderneming i-s ge legen. Op grond van deze vage gege vens is men toen aan het onderzoeken gegaan, waarna het bovenstaande is gebleken. De schrik zat er echter zoo onder, dat ook thans nog de menschen slechts met de uiterste moeite aan het spreken waren te krijgen. KUNST EN WETENSCHAP. Charlie Chaplin. De Engelsche bladen brengen het be richt, dat Charlie Chaplin, de beroemde filmkomiek, voornemens is, filmland den rug toe te keeren. Bij wijze van afscheid zou hij van plan zijn het leven van Napo leon op de film»uit te beelden. Chaphn heeft volgens veAlaring van een zijner managers altijd den wensch gejkoesterd op te treden in bioscoopfilms, waarin de artistieke kant naar voren trad, doch het publiek wensch te dit niet en. heeft hem tegen zijn wil gedwongen, comedie te spellen. Chaplin is dit moe en na de ver toon 'mg van het leven van Napoleon scheidt de film-artisit er op het hoogtepunt van zijn roem mee uit. Staartmenschen. „De mensch verschilt van de meeste zoogdieren en speciaal van de apen. door het gemis van een staart. In embryonalen toestand (tusschem de vijfde en zesde week van de ontwikkeling van het em bryo) is duidelijk een staért aanwezig, maar in de volgende weken wordt dit vormsel weer geresorbeerd en het pasge boren kind komt zonder staart ter we reld. Af en toe echter worden kinderen met een werkelijken staart geboren en dit jaar is aan het museum van het Royal College of Surgeons of England een staart van 10 c.M. lengte geschonken, die door een operatie bij een kind van eenige weken was verwijderd. De men- schelijke staart was met huid bedekt, bevatte spierweefsel, maar geen beende ren. Een ander geval van een staart bij een menschelijke zuigeling werd inder tijd door dr. Ross Harrison waargeno men; deze staart werd duidelijk bewo gen, als het kind aan de borst van de moeder werd aangelegd. Vele chirurgen schijnen wel eens een geval in hun prak tijk te hebben gezien, maar meestal zwijgt de familie der patiënten over het geval; men vindt een staart iets dierlijks en schaamt zich er over, zegt de „Brit. Med. J.". Reeds eeuwen oud zijn de verhalen van menschenrassen uit verwijderde stre ken, die in het bezit zijn van een staart. Meestal wordt gezegd, dat deze men schenrassen in de buurt van de Philippij> nen wonen; ook wel in Centraal Azië, En onlangs werden in -Londen fotogra fieën vertoond van een volwassen inlander met een duidelijken staart, die een klein eiland in het Zuidelijk deel der Philip- pijimen bewoonde. Deze zelfde fotografie met nog een enkel andere werd in de „Presse Médicale" afgebeeld; in dit blad werd opgemerkt, dat op dit eiland vele inwoners een gre o'er of kleiner staart- aanhangsel hadden en de schrijver ver klaarde dit door de wetten der erfelijk heid en de vele consanguine huwelijken. Zeer onlangs is echter., gebleken dat de fotografieën vervalscht waren; een han ige fotograaf had de staarten er bij ge maakt. Verscheidene Engelsche anatomen hadden de vervalsching eerst niet be merkt. Hoewel het dus zeker is, dat af en toe een staart bij een zuigeling voorkomt, moeien de verhalen van de gestaarte-men schenrassen voorloopig naar het rijk der fantasie verwezen worden. BINNENLAND. Een eigenaardige schilde- rijen-k wes tie. Men schrijft uit Den Haag aan de N. R. C.: Een merkwaardige kwestie over een paar schilderijen houdt op het oogenblik de gemoederen bezig in de kringen, die erbij zijn betrokken. De zaak komt hierop neer. Iemand te Amsterdam, zekere heer B., had van een ander een beleenbriefje ge kocht, recht gevende op twee schilde rijen, welke bij de Gemeentelijke Bank van Leening in pand waren gegeven. Bij het beleenbriefje was een foto overgelegd, waarop de beide schilderstukken, een Christuskop en een naaktfiguur, de laat ste uit de school van Rubens, waren af gebeeld. Alvorens het briefje te koopen had de heer B. zich aan, de Bank van Leening vergewist of inderdaad die beide stukken daar waren beleend. Hij had een bevestigend antwoord gekregen. De heer B. betaalde f 800 voor het briefje en be- zich daarop opnieuw naar de Bank van Leening om de schilderijen in ont vangst te nemen. Daar werd hem geant woord, dat de schilderijen z:ch in het fili aal te Scheveningen bevonden, waar hem twee schilderijen, waarvan de nummers klopten met die op het beleenbriefje, wer den ter hand gesteld. De schilderijen wa ren verpakt en eerst later, toen de heer B. uitpakte, bleek hem, dat een der schil derijen niet het werk was, dat op de foto voorkwam, doch een portret, waar van hem de waarde niet bekend was. De heer B. stelde de directie van de Bank van Leening hiermee in kennis en eischte het stuk, dat hem volgens de foto toekwam. Hem werd echter geantwoord, dat de nummers klopten, dat deze beidie stukken de beleende waren en dat van een naaktfiguur niets bekend was. Een ver gissing achtte de directie uitgesloten. Ten slotte gaf men den heer B. in overweging, genoegen te nemen met hetgeen hem was ter hand gesteld - te meer omdat de Bank aan de foto geenerlei waarde kan hechten onder opmerking, dat een naaktfiguur hier te lande toch minder verkoopbaar is dan het schilderij dat hij had gekregen. Hierin schikte zich de heer B., die kort daarop het portret, dat hij voor de naakt figuur in de plaats had gekregen, van de hand wist te doen. Groot was zijn verwondering, toeneen paar maanden later vanwege de Gemeen telijke Bank van Leening b ij den heer Bde boodschap kwam, dat inderdaad een ver lossing had plaats gehad en dat de Bank alsnog ruiling van het portret, dat gebleken was een echte Albert Cuyp te zijn, ver langde. De heer B. zeide, hieraan niet te kun nen voldoen., daar hij het portret reeds had verkocht. Kort daarop werd hij bij-de politie op het Alexamderplein ontboden, waar hem te kennen werd gegeven, dat hij diende te zorgen, dat de Gemeentelijke Bank van Leening weer in het bezit van het portret werd gesteld, in de plaats waarvan hij dan. de naaktfiguur zou ontvangen. De heer B. antwoordde, dat hij aan dit verinnigen niet kon voldoen. Hij zou er dan, zoo werd gezegd, later nog wel meer van hoeren. Gebleken is nu, dat de Albert Cuyp bij de Bank van Leening in pand was gegeven door iemand, die dit kostbare schilderij tijdelijk in bewaring had van een hier ter stede wonende dame, en dat deze eischte, de Albert Cuyp weer in haar bezit te krijgen. Wij meenen te we ten, dat zij een bedrag van. f30.000 als waarde van dit schilderij, dat buiten haar toestemming zou zijn beleend, had op gegeven. Intisschen heeft het gemeentebestuur door tusschenkomst van zijn advocaat den heer B. laten weten, dat in de weigering van den heer B. niet zal worden berust en dat een civiele actie tegen hem zal worden ingesteld. De heer B., die van meeding is dat de gemeente geen recht meer heeft op het schilderij, heeft zijnerzijds de zaak in handen gesteld van mr. Pourlier. Een verdwenen berg. De Boschberg bij Boekei, vanwaar men een 40 jaar geleden meer dan 30 kerktorens kon tellen, is vrijwel verdwe nen. Schop bij schop, kar bij kar zand is er voor de talrijke in dien tijd verre zen woningen uitgegraven, zoodat er nu nog slechts een paar nietige hoopen van deze hoogte over zijn. De fokkerfabriek. In een onderhoud met de „N. R. Ct.» heeft de directie van de Fokkerfabriek o.a. het volgende opgemerkt In alle landen, die een vliegtuignijver heid bezitten, ondervindt zij van regee- ringswege steun en bescherming Pe ver schillende regeeringen trachten de nationale vliegtuignijverheid, uithoofde van haar groote beteekenis voor de verdediging zoowel als voor de ontwikkeling van de internationale 1 uch t ver bi n dingenop een hoog peil te brengen. Voor eigen be hoeften gaan zij slechts bij de inheem- sche nijverheid ter marktzij garandeeren haar een bepaalde hoeveelheid af te nemen machines, dragen haar reparaties op, be vorderen de ontwikkeling van nieuwe type's door aankoop tegen prijzen, waaruit de daaruit voortvloeiende extra-kosten geheel of grootendeels kunnen worden bestredeneischen dat gesubsidieerde luchtvaartmaatschappijen haar uitrusting slechts bij de inheerasche nijverheid aan schaffen stellen deze in staat leveringen op crediet naar liet buitenland te doen, enz In Nederland echter is van zulke maat regelen tot nu toe geen sprake geweest, en is het slechts te danken aan de om standigheid, dat de Nederlandsche in dustrie steeds vliegtuigen heeft kunnen leveren, die aan de spits stonden van wat de techniek kon produceeren, dat de van staatswege gesubsidieerde Nederlandsche Luchtvaart Maatschappij met Nederland sche vliegtuigen werkt en dat Neder landsche vliegtuigen althans het hoofd aandeel hebben in de uitrusting der ver schillende vliegdiensten van de Neder landsche regeering. In vergelijking tot de gelijksoortige industrie in andere landen verkeert de Nederlandsche vliegtuignijverheid dus in een minder gunstige positie die te sterker gevoeld wordt door de valutaconcurrentie. De belastingplannen De „Vrijheid» kan meedeelen, dat het standpunt der Tweede Kamerfractie van den Vrijheidsbond isgeen nieuwe be lastingen In liberale kringen overheerschl de meening, dat in dezen tijd geen nieuwe belastingen mogen worden opgelegd, ook al met het oog op het feit, dat elke be lasting de neiging heeft, zich uit te zetten Het is thans de tijd voor afschaffing van belastingen. Leiden zonder electriciteit. Gisterenmorgen omstreeks 9 uur is de electrische centrale te Leiden defect ge raakt. De electrische kracht te Leiden wordt opgewekt door vier turbo-genera toren. Hiervan was er Zaterdag een defect er werden toen twee van de drie overige in gebruik gesteld, In een dezer stond gisterenmorgen kortsluiting, waardoor de derde overbelast werd, met. het gevolg, dat de stang van den regulator brak. Het tramverkeer te Leiden heeft van 9 uur tot kwart vóór 10 geheel stilge staan daarna werd met een rechtstreek - schen kabel stroom door den overgebleven vierden generator geleverd. Een deel van den interlocalen tram- dienst werd van Den Haag af van stroom voorzien. In het Academisch ziekenhuis werd veel hinder door de stoornis ondervonden. De Röntgen-^fdeeling was geheel stop gezet, en de broeds!oven, die steeds op een temperatuur van 37 graden gehouden moeten worden, werden afgekoeld. In de keldervertrekken werd met kaarsen gewerkt. Ook de vele plaatsen in den omtrek, die stroom van Leiden ontvangen, waren zonder electrische kracht, met uitzondering van Alphen, dat stroom van het provin ciale net uit Noord-Holland ontvangt. Om 12 uur was er weer stroom be schikbaar, doch te haïf-één stond alles weer stroomloos Een mooie schenking. l)e heer M. G. van Heel, fabrikant te Rijssen, stelde, ter gelegenheid van zijn vijftigsten verjaardag een bedrag beschik baar voor het bouwen van een school met conciërgewoning, waar nijverheidsonderwijs zal gegeven worden aan jongens en meis jes De school staat kosteloos open voor de jeugdige fabrieksarbeiders, die er hun kennis kunnen uitbreiden; voor de meis jes wordt een kook- en naaicursus aan de inrichting verbonden Ministers in gevaar. Volgens „Pe Courant" bleek bij de al- gemeene beschouwingen over de fctiaats- begrooting 1927, Woensdag in de af- deelingen der Tweede Kamer aangevan gen opnieuw, dat vooral de minister van arbeid, handel en nijverheid en die van oorlog het hard te verduren zullen heb ben. Over den eerstgenoemden bewindsman was eigenlijk bijna geen enkel Kamerlid goed te spreken. Alleen de Chr. Historischen en de Vrij— heidsbonders verdedigden eenigszins zijn beleid. De typhus te Breda. Uit de barakken te Preda is gisteren een patiënt ontslagen Overigens is de toestand stationnairer zijn in Breda en omstreken 84 gevallen. Pr. Struycken, voorzitter van de ge zondheidscommissie te Breda, bericht, dat de volgende week het ontslag van genezen patiënten op ruime schaal zal worden voortgezet, zoodat het getal in de barakken spoedig zal verminderen. Van- de kostelooze voorbehoedende inenting wordt nog slechts weinig gebruik gemaaktbesloten is nu, bij de werk gevers in eëtwarenbedrijven, melkslijters, vruchtenhandelaars, slagers, bakkers, enz. er op aan te dringen hun personeel daartoe aan te manen, en de woonwagen bewoners, die nog steeds een dreigend gevaar blijven opleveren, te verplichten, hiertoe over ie gaan Verborgen in een kast. Gisterenmorgen heeft de Haarlemsche recherche in zijn woning aan de Breestraat te Haarlem gearresteerd J. K S„ onlangs door het gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf wegens inbraak bij de Ame rican Petroleum Co. te Haarlem, waarbij door de daders een brandkast werd mee genomen. K. S. heette reeds enkele maan den voortvluchtig. Het is nu gebleken, dat hij zich al dien tijd in een vernuftig bedachte schuilplaats in een kast op de bovenverdieping van zijn woning heeft verborgen gehouden, waarin hij ook ver bleef, toen de recherche vanmorgen huis zoeking kwam doen. Door nauwkeurige meting en vergelijking werd de schuil plaats ontdekt Snippert. Volgens „Het Vad." zal het rijks- paspoortenkantoor met ingang van 16 Oc tober worden opgeheven. Te Nieuw Schoonebeek (D.) is najaarsmarkt gehouden. De aanvoer was nihil, geen koe, geen schaap of geit; to taal was er niets aanwezig. RECHTSZAKEN. Liefdadigheidsgelden verduisterd De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren M. J. Verschoor, wegens ver duistering van f 26000 van ingekomen gelden voor de noodlijdenden in Drente tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van -3 maanden preventief. De Officier van Justitie had 3 jaar geëischt. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. De veeteelt in Nederland, yTelde men de ureu werk, in Neder land verricht in een jaar op, en verdeelde men dat totaal over de verschillende bedrijven, dan zou zeer waarschijnlijk blijken, dat het grootste getal kwam te staan achter veeteelt.» Zoo begint een artikel van dr. Van Weideren baron Rengers in Econ. en Stat.berichten, waarin hij betoogt, dat de intensieve ontwikkeling der veeteelt nog steeds voortgaat, ondanks het feit, dat een groot percentage der boeren nog niet tot het inzicht is gekomen, dat met eco nomisch, op wetenschappelijke voorlichting berustend werk, de beste resultaten zijn te bereiken. Zoo kan het nog voorkomen, dat van twee boerderijen, die dicht bij elkaar gelegen zijn, de eerste 98 K.G, en de tweede 184 KG. boter per koe per jaar aflevert. Het grootste belang bij de veeteelt is wel langs rationeelen weg, het hoogst bereikbare aantal calorieën uit iedere hectare groenland te halen. Door doetmatig fokken en uitschifting kan veel verbetering in het vetgehalte worden aangebracht. In Friesland is in een twintigtal jaren bij een groote groep vee, het vetprocent van 3.'4 op 3.52 gebracht, terwijl de boteropbrengst van 127 tot 175 K.G. per koe steeg. GEMENGD NIEUWS. Butler-gauwdief. Te Londen heeft een buitier zijn mees teres, Lady Spacer, juweelen ter waarde van duizend pond sterling ontstolen. Het heerschap had een aanstelling verkregen door het overleggen van uitmuntende ge tuigschriften. Toen Lady Spicer op een avond van een diner thuiskwam, en zij haaar necessaire voor den dag wilde halen bemerkte, zij dat deze met al haar jujweelen verdwenen was en bij infor matie bleek haar ook, dait de butler het huis had verlaten. Scotland Yard zoekt den gauwdief. Verloren geld terug. Eenige dagen geleden lieten twee amb tenaren van het departement van buiten- landsche zaken te Berlijn een actentasdh met 53.000 mark in een auto liggen. De chauffeur en de auto konden niet terug gevonden worden. Het eenige aanknoo- pingspiunt was wel het terug vinden vAn de tasch iin het Noorden van Berlijn. Het geld was er echter unit verdwenen. Het gelukte ten slotte het nummer van de auto vast te stellen. De chauffeur had sedert het verdwijnen van het geld niet meer gereden en was ook niet meer in zijn dienst teruggekomen. De politie liet de chauffeurs, die in de omgeving van de plaats, waar de ambtenaren uit den wagen waren gestapt, wonen, achtervol gen en tenslotte kwam zij te weten dat de chauffeur Horneberger niet meer in zijn woning was teruggekeerd'. Eerst Woensdag gelukte het Horneberger, toen hij zijn woning weer wilde binnen gaan, te arresteeren. Na eerst ontkend te heb ben, gaf hij later toe het geld meegenomen te hebben. De som van 51.440 mark is in zijn woning terug gevonden. De rest van het geld had Horneberger reeds uitgegeven. Levend en dood. Een Franschen hou'Jhakker is dood en levend tegelijk, zoo schrijft de *?,Tel.". En die dubbele status bezorgt hem heel wat last. Lang geleden reeds had een onbekende naar den burgemeester van des hout hakkers geboortedorp geschreven om poste-restante toezending van een af schrift van diens geboorte-akte. Eenige weken later werd in een Fransche stad iemand levenloos uit het water opgehaald, in wiens portefeuille de geboorte-akte werd' gevonden. De autoriteiten gingen op het document af en gaven den burge meester kennis van den dood van den houthakker. De overlijdens-akte werd op gesteld en de man beschouwd als voor goed ter groote reize vertrokken. Echter, op den. datum der dood-akte, 11 Juni 1911, was de houthakker fiksch en wel aan het werk ergens in de om geving van Parijs. De oorlog kwam, de man volbracht zijn militairen dienst zon der daartoe opgeroepen te zijn, werd naderhand gepensionneerd en inde zonder moeite regelmatig zijn pensioen. De zaak liep eerst spaak toen hij wilde gaan stemmen. Men wilde hem niet op de kiezerslijst zetten: dooden hebben geen sitem. En nu vroeg de houthakker wel zijn papieren op, maar zonder succes. „Neen", zei de burgemeester van zijn geboortedoup, „die kan ik u niet sturen, want u bent dood". „Da's nietes", zea de houthakker, „als ik dood was, zou ik 't toch wel het eerste weten". De bur gervader was niet te overtuigen. Dies kwam de zaak voor de rechtbank. De rechters verklaarden zich echter on bevoegd om een of andere duistere reden. Voor een tweede beroep op vrou we Jusititia ontbrak den man het geld. En zoo heeft hij zich tot Louis Forest van de Matin gewend, met verzoek een „laat ste poging te ondernemen. De journalist weet niet wat hij doen moet. Hij heeft al heel wat aan de hand gehad, maar de dooden doen herleven dat ligt niet in zijn macht. En al was dat *wel zoo, hij zou het niet doen blijken, want zijn clien tèle zou wat te groot zijn. i Een lastig geschenk. Toen de heer Tsjoe, de Chineesche gedelegeerde bij den Volkenbond, onlangs het voornemen zijner regeetring kenbaar maakte om den Bond de volledige editie der Chineesche Encyclopaedic ten ge schenke aan te bieden., heeft men te Ge neve dankbaar geglimlacht, blijde met zulk

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 2