KWA.TTA-&1 Dat s RWATTA Uit den Westhoek VOLLEMEIK REEPEN Ziekte en Pijn De uitbraak. De bewoners van het land van Goes zijn na het verschijnen van den vorigen „Westhoek" opgeschrikt door den bril- lenkoopmam, die de politie te ving ad was en door het W.-C.-raampjetiit het niet door hem gewenschte. instituut op hol sloeg. Toen de ontzetting over h^t geval ge weken was en de ergernis,ten onrechte opgelaaid, was gaan. liggen, zag men den humor van de vlucht-scène in, en enkele dagen heeft men er zich een tikje vroo- lijk over gemaakt. Dit laatste leek ons het verstandigst wat men doen kon, de ont snapping was een ongelukje, het gevolg van een teveel aan goede trouw van een der agenten van politie, de konsekwènte van een soepele politiemacht die wars is van militarisme en verfoeilijke' starre ambtenarij en overhelt naar het gemoede lijke „wat geven, en nemen". Er is een foutje begaan, dat toevallig een gevolg had, niet eens van zeer ernstigen aaird, men heeft een kleine onnauwkeurigheid bedreven zooals ieder onzer er meer dan een per dag bedrijft. Als zoodanig heb ben we het geval dan ook te bezien en niet als een®fout in een systeem, als een gebrek aan het bureau van politie of als een uitvloeisel van een niet goede leiding. Wie bedenkt dat de politie een corps is, dat 24 uren van den dag aan den weg timmert, en een etmaal aan elk zuchtje der critiek is blootgesteld, dat bet een van de lichamen is waarvan alleen de fouten in het oog der burgerij vallen, zal het drama van den vluchteling niet zoo droefgeestig beschouwen als de zeer klei ne minderheid der toeschouwers. Onze politie heeft bovendien een te goede repu tatie, dat zij dióor een enkelen misstap< de waardeering zou kunnen verspelen. BUITENLAND. OVERZICHT. De heksenketel. De Zuid-Oostelijke hoek van ons werelddeel is niet de beste. „De Hek senketel" noemde Gladstone dien, om dat 't er altijd kookt en borrelt en aller lei kwaads gebrouwen wordt. Altijd ru zie, bedreiging, geschreeuw, gevecht een achterbuurtje. Van tijd tot tijd hoort men ook wel eens van onderlinge verdragen, maar dan brengen direct daarna grensincidenten weer beroering. Een vergelijking lu§schen een kaart van voor den wereldoorlog en een van na dien tijd toont aan dat de grenslijnen niet alleen in aantal, doch ook in grillig heid gewonnen hebben. Toen na de debacle van de Cenlralen in den grooten oorlog de^ Oostenrijksche dubbelmonarchie uiteenspatte, over- heerschte bij de bewoners het nationali teitsgevoel in hooge mate. Uit een groote monarchie, die stelselmatig verschillende nationaliteiten en rassen als tot een lap pendeken verzameld had, kwamen repu blieken en monarchiën te voorschijn. Al lereerst scheidde zich de Hongaarsche republiek af. De Tsjechen en de bewo ners van Slowakije vormden de 1 sjecho- Slowaaksche republiek, waar eerst een harde strijd gevoerd werd tusschen de Tsjechen en de .op de bergranden wo nende Duitschers, téfvvijl ook de minder ontwikkelde Slowaken in de Tsjeóhen, die door hun groo tere ontwikkeling de voornaamste ^ambten vervullen, de over- heerschers zien. De Duitsch-Oostenrijk&che republiek zag zich in haar verwachting, om zich bij Zuid-Duitschland aan te sluiten, be drogen, terwijl Bosnië, Herzogewina, Dahnatië en Slavonic opgingen in het Groot-Servische koninkrijk en met Ser vië en Montenégro en eenige kleinere ge bieden Yoego-Siavië vormden, een staat, waarvan de Zuid-Slaven steeds ge droomd hadden en die nog steeds vol gens hen voor uitbreiding vatbaar is. De Duitsch-Oostenrijksche republiek moesi *!Zuid-Tirol afstaan aan Italië, dat van de Duitsche inwoners en Italianen en fascisten wil maken. Het gebied dat eerst als veroverd land beschouwd werd, zal nu een afzonderlijke provincie vor men met Bozen als hoofdstad. Roemenië kreeg ook een hap van den buit; niet alleen kreeg het de Boekowina, doch ook moest Hongarije een deel van haar gebied afstaan,, terwijl het tevens zich vergrootte met liet Oekrainische Bes- sarabië. In Roemenië is voortdurend twist tus schen de verschillende nationaliteiten enin de koninklijke familie. Om sterker te staan tegenover de rest van Europa hebben zich Roemenië, Yoego-Slavië en Tsjecho-Slowakije aan eengesloten tot de Kleine Entente, ter wijl voornamelijk de Zuid-Slaven er voor ijveren om ook Hongarije en Bulgarije tot zich te trekken om op die wijze een Zuid-Oostelijke Europeesche Statenbond te krijgen. De politieke verhoudingen in deze lan den verschuift zich nog steeds en er zullen nog wel eenige jarenover Slechts een merk kan aan de spits staan heen, gaan, voordat hier alles tot een normaal peil is teruggekeerd. De Belgische franc. De stabilisatie van de Belgische franc schijnt toch te vorderen. De minister van financiën Francqua, die zijn portefeuille alleen aanvaard had tot de financieele toestand hersteld zou zijn, schijnt aan aftreden te denken. Dit zal waarschijnlijk in November plaats hebben. In zijn rede te Ath, een dag of wat geleden, sprak Vandervelde de meening uit, dat over enkele weken de regeeriing zou kunnen aftreden en dan de kan sen voor een sociaal-democra'isclie en christen-democratische coalitie schoon zouden zijn. Het is nog onzeker, of Francqui's af treden door het gdieele kabinet gevolgd zal worden. De burgerpartijen zijn hier zéker niet voor, doch de socialisten staan hier anders tegenover. Generaal von Seeckt. Generaal von Seeckt, de organisator van de Duitsche rijksweer, heeft zijn ontslag-aanvrage als chef van de legerlei ding bij Hindenburg ingediend. Het schijnt, dat de rijilsweermin i ster Gess- ler hem een teelten heeft gegeven te verdwijnen, nu aan het -licht gekomen is, dat de oudste zoon van den ex-kroon prins met medeweten van den generaal aan de rijksweermanoeuvres, die dezer dagen te Meinsinger zijn gehouden, heeft deelgenomen. Hindenburg heeft nog geen beslissing genomen, maar het lijdt geen twijfel, of bij zal generaal von Seeckt zijn ontslag verleenen. Regeling met de Hohenzoilerns. Zooals bekend is men in Duitschland lang doemde geweest om een regeling te treffen tusschen Pruisen en de Hohen zoilerns. Op 12 October 1925 ontstond het z.g. compromis-voorstel van den rijks dag, waarbij de hoofdtak der familie HohemzoHerm slechts 200.009 morgen land en 6 tot 7 miëioen mark contant kregen, maar Babels berg en Bellevue, die alleen op 34 miliioen geschat worden, behouden terwijl over de kunstvoorwerpen nog moeilijke onderhandelingen te wachten waren. In het aanvullingsverdrag, dat reeds geteekend is onder voorbehoud van goed keuring door het parlement krijgt Prui sen de beschikking over en den eigendom van de beide kasteelen met meubelen en opstal, alle kunstvoorwerpen in de Ber- lijnsche musea, bet Schackmuseum te Miinchen, de Kroon-insign;ënhet Hohen- zollera-museum, de theaters, de renten van de Kroondomeinen en onder bepaal de voorwaarden het huis-archief. De zijtakken Albrecht en Karei hebben vrij willig den eigendom over 47.000 morgen lanid afgestaan waartegenover de staat bun het landgoed Flotow Krojanke teruggegeven heeft. De toestand in Spanje. Volgens eeiu telegram uit Hendaye aan •de „Matin" is het conflict tusschen Primo de Rivera en de Spaansche artillerie officieren nog verre van geëindigd. De verschillende krijgsraden hebben zeer ver schillende uitspraken gedaan. 80 officie ren zijn bezig hun straf te ondergaan, 300 zijn gedeporteerd. In de dorpen zijn de kanonnen uit de kazernes weggevoerd, uit elkaar genomen en opgeborgen in ar- liilerie-parken. De soldaten, die de stuk ken bedienen, zijn voor 4 maanden met verlof gezonden. Alleen de manschappen, die met de zorg voor de paarden belast zijn, zijn gebleven. .U' II r.s^»tl^ 7"JggCgSg-y iT<"—trrr~—ia; STADSNIEUWS. Jiet ziekenhuis aan den Oostwal. Een bericht van het bestuur van het Gasthuis, (dat de bouw van liet zieken huis aan den Oostwal zijn voltooiing na derde, werd voor ons gistermorgen aan leiding om het nieuwe tehuis voor de zieleen van Goes en omgeving eens te bezichtigen. Het nieuwe gebouw is opgetrokken op de driehoekvormige ruimte (destijds stond er het kleine oude ziekenhuis) ingesloten door de gebouwen waar de ouden van dagen gehuisvest zijn, door de keukenlo kalen en door het zusterhuis sedert eeni- gen tijd voor nood-ziekeninrichling be stemd. De entrée tot het nieuwe gebouw bevindt zich aan den Oostwal. Door breede deuren, eventueel bestemd om een zieken,auto doorgang te verleenen, komt men in een ruime hal, die rechtstreeks met het inwendige van de inrichting in verbinding staat, hetgeen het vervoer der patiënten kan vergemakkelijken. Links daarvan bevindt zich een vestibule als introductie tot den langen" gang, die bet gebouw in twee gedeelten scheidt. Ter weerszijden van den gang bevinden zich de kamer der direc'rice, de onderzoek- kamer met wachtkamer (vooral bestemd voor niet-verpleegdem) en een Röntgen- kamer. Voorts treft men gelijkvloers de grpote ziekenzaal, die 16 pat enten kan bergen, een kraamkamer voor 2 personen, een zaal voor 8 patiënten, een prachtig uitgeruste badkamer en eanige kleine ver trekken, bestemd vpor keukentje zooals men die in alle ziekenhuizen treft. In de ziekenzalen zijn in drie wanden groote ven sters aangebracht (van een constructie die het tochten onmogelijk maakt), bovendien zijn zij zoo gelegen, dat den geheelen dag door de zon kan invallen. Aan licht en lucht is dus meer dan voldoende gedacht* De zalen grenzen aan een zuidelijk ter ras, waarop de zieken, die herstellende zijn, op geschikte dagen van de buiten lucht zullen kunnen genieten. De indeeling op. de eersite verdieping jé ongeveer dezelfde als die gelijkvloers, een zaal voor 8 patiënten, een groot labo ratorium met een dienstvertrek, een ope ratiezaal, een sterilisa'iekamerkeukentjes, 6 klassekamers voor 2 patiënten, badkamer en de slaapkamer der directrice. In totaal zal men in bet ziekenhuis 56 patiënten onder dak kunnen brengen. Het ligt in de bedoeling de vrouwelijke verpleegden ge lijkvloers te huisvesten, de mannelijke bo ven. Op de eerste verdieping is verder nog een zolder, die ingericht zal worden tot bewaarplaats en magazijn. De gangen ,in het gebouw en de dienst vertrekken zijn voorzien van terrazzo- vloeren, de vloeren der zalen zijin van hout en zullen bedekt worden met dik lino leum. In het geheele gebouw zijn wasdhta- fels voor koud en warm water. Hiertoe bevindt zich onder het ziekenhuis een kelder met een drietal ketels, die ook voor de centrale verwarming dienen. Een e'gen electrische installatie zal voorzien inlicht en in kracht voor het bedienen van de lift. Hoewel nog niet geheel gereed treft thans reeds het doelmatige van de nieuwe inrichting. De bouwer heeft mét allerlei behoeften., die zich in een moderne- ver pleging doen gelden, rekening gehouden. Er is gedacht aan ruimte, aan geluiddem ping aan lucht en zon, aan het indriing- vermogen van stof enz. Nog dit jaar zal het nieuwe Goesche verblijf voor zieken gereed komen. Bij de opening vinden we nog wel gelegen heid op de bijzonderheden van het ge bouw in te gaan, thans kunnen we vol staan met de groote lijnen en met de verzekering, dat het Gastthuis waardig voor den dag Is gekomen. Ter aanvulling zij nog vermeld, dat de ruimte om het gebouw benut zal wor den voor een klein plantsoen. Rijkssubsidie. Bij beschikking van de ministers van arbeid en van handel, is het maximum bedrag der bij beschikking "van 20 April 1923, aan de gemeente Goes toegekende bijdrage uit 's rijks kas in bet tekort op de exploitatie van 30 woningen, gebouwd door de Vereeniging „Ons Streven' na der bepaald op f547,02. Huldigings-comité. Men deelt ons mede, dat eenige kunst lievende dames en heeren een comité ge vormd hebben, hetwelk mevr. Tiheo Manin- Bouwmeester bij haar laatste optreden bier ter stede op. 28 October a.s. zal huldigen. De heer Abelevcn is voorzit ter van het comité. Geslaagd. Heden slaagde te Amsterdam voorcan- didaat in de geneeskunde de heer J. A. Ross. Nieuwe telefoonaansluitingen. Lijst van nieuwe aansluitingen over de maand September 1926: No. 296 Inspec teur Rijksbelastingen Goes. De regels van den weg, Gisteren had tengevolge van verkeerd uitwijken door den bestuur dei- van een rijwiel op de Stationsweg een, aanrijding plaats tusschen een wielrijder -en een auto. Het rijwiel werd geheel vernield, de wielrijder kwam er goed af. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Zondagmorgen 10 Vh uur zal een gods dienstoefening gehouden worden onder lei ding van Ds. M. C. van Mourik Broek man van Breda. PROVINCIE-NIEUWS. De Marine te Vlissingen. Met den trein van 12.22 kwamen gis terenmiddag te Vlissingen aan de offi cieren- en onderofficierren-gelieiders met het geheele opleidings-personeel der ma rine, 't welk van Gorinchem naar hier is overgeplaatst. Op het perron waren aanwezig het gemeentebestuur van Vlis singen, verschillende militaire autori teiten, het bestuur van „Vlissingen Voor- ontstaan door Gevatte Koude, bestrijdt men spoedig en goed met Mijnhardt's Sanapirin-tabletten. Glazen Buisje 75 ct. bij.Apoth en Drogisten uit" en vele andere belangstellenden. De burgemeester, fle heer C. A. van Woel- deren, heette in een toespraak de marine hartelijk welkom in Vlissingen. Monument-Morks. Op initiatief van enkele oud-leden van het Middelburgsch Muziekkorps was te gen Woensdagavond cene vergadering be legd met het doel te komen tot de op richting van een monument voor wijlen den heer Jan Morks, die van 1891 tot 1925 directeur van het korps was en dit in die jaren tot een groote hoogte op voerde. Het resultaat der gevoerde be sprekingen was, dat het comité werd op gericht en dat dit zich over een paar we ken tot de vrienden, bekenden en vereer ders van den overledene een. circulaire zal richten met verzoek om het plan te steunen. Provinciale Huisvlijt-tentoonstelling. Zooals destijds gemeld is hebben de vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" en afd. Middelburg van den Volksn bond, vereeniging tegen drankmisbruik, een comité gevormd dat een Provinciale Zeeuw sche H ui svlijttento onstelling zal voorbereiden. Aanvankelijk werd half No vember als tijd voor de tentoonstelling doch thans besloot het comité de tentoon stelling te doen plaats hebben van. Don derdag 3 tot en met Maandag 7 Febr. a.s^ Tot Januari zal er gelegenheid zijn zich als inzender of inzendster op te geven bij een der bestuursleden (bij voor keur bij den voorzitter, den heer E. Ber denis van Berlekom, Molenwater). Het comité hoopt echter dat men zich veel eerder zal opgeven, voornamelijk mede om aan het aantal te verwachten inzen dingen van de te huren zaal te doen aan passen. Ieder die zich aanmeldt ontvangt ter zijner tijd een inschrijvingsformulier waarop verschillende vragen worden ge steld ten opzichte van de inzendingen. Waar het comité de data naar het einde van den winter heeft verschoven is er alle reden aan te nemen, dat ook nu weer velen zich geroepen zuilen gevoe len in te zenden. Eliewoutsdijk. Woensdagmiddag werd alhier in de herberg van den heer J. van Zweeden, ten overstaan van den notaris L. A. Beth te Ovezande, tea verzoeke van de familie Van Hattum, in het open baar verkocht: 3.64.00 H.A. bouwland, weiland en zij kantweg in de gemeente Ellewouilsdijk. Kooper werd de WelEd. Fleer J. F. van Hattum te Scheveningen voor de som van f 10.313,56 den hoop. 's Gravenpolder. Woensdagmiddag om 2 uur vergaderde de gemeenteraad. Af wezig zijn de heeren Vermue, Lokerse en de Koster. Overgelegd wordt bet proces-verbaal van de opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat op den 24sten September j.i. in, kas was f2408,84. Ingekomen is een besluit van Ged. Slaton van Zeeland, houdende een nieu we regeling van de jaarwedden van Bur gemeester, secretarissen, wethouders en gemeente-ontvangers. In verband met de stichting van een nieuw gemeentehuis en het aangaan van een geldieening wordt de gemeewte-be- grooling, dienst 1926 gewijzigd in dier voege, dat op. den kapitaaldienst in ont vang en in uitgaaf wordt gebracht een bedrag van f 17.000,-. Dan wordt besloten om het nieuwe ge meentehuis te verzekeren tegen brand schade. De heer Joziasse stemt tegen. Hij zegt dat verzekering in strijd is met het geloof in de Voorzienigheid Gods. De heer Verhuist bestrijdt deze mee ning. Behandeld wordt de gemeente-begroo ting voor 1927. De heer Joziasse vindt 'diet onbillijk dat de lagere ambtenaren niet hun lage salarissen nog voor hun pensioen moeien bijdragen. De heer Schouten zegt dat de jaar wedden van de lagere ambtenaren vroe ger zijn verhoogd, juist met het oog^ op die te verhalen pensioenbijdragen. Stelt men de lagere ambtenaren vrij, dan moiet men ook principieel de hoogere vrijstellen. De heer Joziasse vraagt waarom de gangvloer van de bijzondere school nog niet is vernieuwd. Dit is reeds het vorige jaar bij de behandeling toegezegd. De privaten voldoen niet aan de wette lijke eischen. De voorzitter zegt dat B. en W. zich hebben overtuigd dat de gangvloer al is hij niet mooi, in goeden staat verkeert. Daarna wordt de vergadering wegens onvoltalligheid voor eenigen tijd geschorst. Bij de verdere behandeling der be- groofing zegt de beer Verhuist dat hij de belooning voor den grafdelver, die f 1,per graf ontvangt, veel te laag vindt. t? De heer Schouten geeft dit toe. B. en W. zullen met een voorstel tot verhooging komen. De heer Verhuist vindt de subsidie voor de ouderavond der openbare school groot f 15,te veel. Hij stelt voor om f7,50 te geven. Dit wordt verworpen met 3 tegen 1 stem, die van den heer Verhulst. i Na ampele discussie wordt de ge meen tebegrooting vastgesteld met een eind- r cijfer van f 29.438,OOVk en een post voor onvoorziene uitgaven van f 645,46V2. Tenslotte wordt aan de Chr. Jonge- lingsvereeniging „Weest Getrouw" toe stemming verleend voor het 'houden van een vergadering in een lokaal van de open- 1 bare school. Hoedekenskerke, Woensdag is bier wederom een geval van typhus geconsta teerd, onder één van de alhier in verband met den aanleg van den spoorweg door Zuid-Beveland, tijdelijk verblijf houdende polderjongens. Hij is in de ziekenbarak opgenomen. Een collega van hem met wien hij eenigen tijd samen woonde, is in obser vatie genomen. Kapelle. Gisterenmiddag had in het veilingsgebouw te Kapelle* de demonstra tie plaats van de Cutler sorteermachine. De belangstelling was bizonder groot lot laat in den avond was men bezig. In den tijd van U/2 minuut had men een kist appels gesorteerd, op een wijze die aller bevrediging oogstte. Met lof sprak men over deze zoo uitstekend wer kende Cutler-sorteermachine. Het bestuur heeft besloten een ma chine aan te koopen. Zoo zal dan, naar men ons mee deelde de veilings vereeniging K.B.O. te Kapëlle-Biezelinge de eerste in Neder land zijn, die tot aankoop van deze ma chine overging. Drie partijen werd ge- sortieerd, 1 van 72 kisten, 1 van 27 en 1 van 45 kisten. Oudelande. Voor de betrekking voor hoofd dier openbare lagere school alhier hebben zich veertien sollicitanten aange- f meld. Rilland-Bath. In de maand September hebben zich in deze gemeente gevestigd: 4, J. Rottier uit Wilnis; 4, M. Rottier uit Zierikzee; 11, C. de Block uit Vlis singen; 21, E. van der Maas uit Rot terdam. Vertrokken: 2, J. J. van Gorsel naar Bunnik6, G. Krijger naar Utrecht; 7, M. Akkerman naar Princenhage; 15» 5. J. Lobbezoo naar Rijswijk; 23, J. Ch. Traas naar Antwerpen; 29, J. P. Quist naar Krabbendijke. Schore. Een zoontje van den heer W. viel uit een boom, tengevolge waarvan hij zich ernstig bezeerde. De g3neesheer constateerde inwendige -kneuzingen en ver leende hulp. De toestand is niet zorg wekkend. Bij hel houthakken kreeg het zoontje van den heer D. een splinter in het oog, welke door den ontboden ge neesheer werd verwijderd. Hoewel een en ander eerst een ernstig aanzien had, beslaat volgens verkregen inlichtingen geen gevaar voor verlies van het oog. Dezer dagen is in den Smokkel- hoek een kleine gutapercha ballon ge vonden, waaraan een label was beves tigd met in het Engelsch gesteld adres en opschrift. Vermoedelijk was de bal lon afkomstig van een in Engeland ge houden wedstrijd. De label is door den vinder aan den geadresseerde verzonden. SCHOOL EN KERK. Waterbouwkundig opzichter. Voor het te Middelburg afgenomen examen voor waterbouwkundig opzichter, uitgaande van den groep Waterbouwkun dige Ambtenaren in Zeeland van den Bond van Technische Ambtenaren in Overheidsdienst, zijn geslaagd de heeren: C. Adamse te Veere; A. den Bakker te Oostvoorne; D. van den Beig te Hans- weert; L. A. van Bers te Kloetinge; S. W. Blok te Cadzand; W. J. Griep te Kruiningen; J. de Hamer te Krabben dijke; P. C. Heere te ljmuiden; D. Keur te Scherpenisse; C. van Koeverin- ge te Schore; P. Leis te Vlissingen; J. L. Lindhout te Middelburg; G. A. van der Maas te Kats; J. Meertens te Hoek; H. Ph. Meijer te Vlissingen; J- W. Moelker te Goes; J. A. Nortier te Poortvliet; A. van Sighem te Westka- pelle; J. C. C. Smallegange te Nieuwer- kerjc; J. Stevense te Middelburg; W. C. Stolk te 's Gravenhage en P. de Vuijst te Oostburg. Afgewezen werden 22 Candida ten-. BEURSBERICHT. De vooruitzichten van onze beurs wor den door een groot aantal factoren be- heerscht. In de eerste plaats zijn daar de economische verhoudingen in het eigen landen deze blijven zich bevredigend, zij het ook uiterst langzaam, ontwikkelen. In verschillende industrieën kan men een iets groolere levendigheid bespeuren

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2