makkelijker in staat zullen zijn door de bijdragen, die ze kunnen verwachten uit het Wegenfonds". Zwendel met coupons. In Juli van dit jaar is de Expressbank gevestigd aan de Emmastraat 28 te Schie dam, begonnen met het uitgeven van cou pons, gebaseerd op een combinatie-sy steem premienummers. Deze coupons, welke genummerd waren en P.N.C.-cou pons werden genoemd, kostten 25 cents per stuk en zij waren uitsluitend per twee of veelvouden daarvan bij de bank of bij haar agenten verkrijgbaar. Voor eventueel te wannen premies had de Expressbamk prijsgetallem vastgesteld. Wanneer men er in slaagdis, door optelling van het coupon- nummer van drie stuks van meer of van minder coupons waren combinaties ongeldig een getal te verkrijgen, ge lijk aan het getal als voor een ui timer ing, op een door de bank vers'rekte lijst ver meld, dan had men recht op den prijs, welke op dat nummer stond. Veertien dagen na sluiting van de uitgifte verviel dat recht. De- uitkceringslijst werd grabs bij die coupons verkrijgbaar gesteld. Er zijn thans twee series uitgegeven, welke vermoedelijk bestonden uit circa 100.000 coupons. De prijzen liepen tot f 10.000, beginnende met f 2,50 en in to taal vertegenwoordigend een. bedrag van f57.000. Den laatsten tijd kwamen ge regeld klachten binnen. Weliswaar zijn enkele premies uitbetaald van f2,50 en f5, doch hooge premies hielden de bankhouders binnen. Daar de series A. en B. geheel uitver kocht waren eo serie C. welke op een nieuw getalstelsel was gebaseerd, een dezer dagen zal Worden uitgegeven, heeft de Centrale recherche te Rotterdam met de Schiedamsclie politie huiszoeking ge: dia an en de geheele serie C., bestaande uit 100.000 coupons, in beslag genomen. Er isi gebleken, dat menschen voor f80 en f 100 aan coupons hebben gekocht. Gebleken is voorts, dat de hooge prijzen nooit konden worden uitbetaald, omdat bepaalde nummers niet werden uitgegeven. Reeksen van nummers zijn door de Exr pr3s:ban.k achtergehouden. Er zal een vervolging worden ingesteld tegen de bank wegens overtreding van de Loterijwet. Hierbij dient echter te wor den opgemerkt, dat de bank op haar pros pectus weliswaar meldt, dat de coupons tot een zeker getal genummerd zouden zijn, doch niet dat deze nummers ook inderdaad zouden worden ui'gegeven. Of een gerechtelijk vonnis, in deze zaak mo gelijk zal zijn moet dus nog blijken. Een wantrouwende gemeenteraad. Volgens de provinciale salarisregeling bedragen de jaarwedden van burgemeester en secretaris (gecombineerd) der gemeen te Jisp respectievelijk f1500 en f1100, wanneer het aantal inwoners niet hooger dan 759 is. Nu waren er, zoo deelde de burge meester aan den gemeenteraad mede, vol gens de bevollingsregisters op 31 Decem ber j.l. 774 inwoners, zoodat de gemeente dan in een hoogere salarisklasse komt. In de raadsvergadering, waar de be- grooting voor 1927 werd behandeld, deel de de burgemees'er mede, dat op grond van een en ander nu voor het volgend jaar de jaarwedden van burgemeester en secre taris op een hooger bedrag moesten wor den ui'getrokken en wel op resp. f2000 en f 1500. Op de begrooting was daarmede al re kening gehouden. Die raad bleek daar echter nog niet voor te vinden. -7 Een der leden maakte de opmerking, dat hij meermalen klachten heeft gehoord met betrekking tot uitreiking van verhuis- bilejtten. Hij zou daarom een raadscommissie willen benoemen om te onderzoeken of het register van. den burgerlijken stand klopt met het aantal inwoners. De burgemeester vond dat een blijk van wantrouwen. Een dergelijk besluit zou hij ter vernietiging voordragen. Spreker kan er toch niets aan doen dat die bevolking, is toegenomenl Het voorstel van het raadslid Nool om de registers van 'den burgerlijken stand te doen onderzoeken werd daarna met op één na algemeene stemmen aangenomen. En een raadscommissie van drie leden werd dadelijk benoemd. De posten op de begroeting voor jaar wedden 'burgemeester en secretaris, uit getrokken op f2000 en f1500, werden op f 1500 en f 1400 verminderd. De burgemeester deelde mede dat hij zich bij Ged. Staten over deze handel wijze zou beklagen. Diefstallen in kerken. De laatste maanden werden herhaal delijk in r. k. kerken in het Westen van Rotterdam diefstalién gepleegd. Ten nadeele van kerkgangers meestal vrouwen werden taschjes en beurzen gestolen. Maandag is het gelukt, een vrouw, die bezig was zich uit een taschje van een kerkgangster geld toe te eigenen, op hee- terdaad te betrappen. Het was de politie opgevallen, dat de diefstallen vooral gepleegd werden in een bepaalde kapel en men besloot daar een scherp toezicht te gaan uitoefenen. Een met het onderzoek belaste rechercheur stelde zich m de kapel op, terwijl een juffrouw', die door de poli'ie op de hoogte gebracht was, en die speciaal voor deze gelegenheid gemerkt geld bij zich in haar taschje had, plaats nam naast de vrouw, die al langen tijd van die diefstallen verdacht werd, maar die men tot nu toe niet had kunnen vangen. De rechercheur zag weldra, dat de ver dachte het taschje van de kerkgangster, toen deze geknield lag te bidden, open maakte en er eeeiig geld uitnam. Toen de vrouw zich kort daarop verwijderde, volgde hij haar en hield haar op straat aan. Ontkennen baatte niet, omdat het ge merkte geld op haar gevonden werd. Op het politiebureau aan de Watte de Wi.hstraat bleek, dat men te maken had met de 30-jarige juffrouw M. P. A. O. uit de Beverstraat. Zij is opgesloten en ter beschikking- van den officier van ju stitie gesteld. De pol.tie hoopt met haar, de daderes van alle, den Laat sten tijd hier gepleegde kerkdiefstallen in handen te hebben. Mijnongevallen, Pe samenwerkende mijnwerkersbonden hebben aan de arbeiders medegedeeld, dal dezen, wanneer een hun overkomen ongeval langer dan twee dagen arbeids ongeschiktheid tengevolge heeft, ook over de twee eerste dagen uitkeering zouden ontvangen van de Rijksverzekeringsbank. Tevens werd hun aangeraden zich voor verdere dan eërste hulp tot hun huisarts te wenden, aangezien er volgens de bon den aanwijzingen zouden bestaan, dat de menschen te vroeg als hersteld aan het werk werden gezonden. Begrooting Financiën 1926. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van het zevende hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1926. Er wordt o.m. aangevraagd voor 100 kommiezen 2de klasse (voor een gedeelte van het jaar 1926) f 42.000 en minder voor 3 surnumerairs der grondbelasting met vakexamen en 10 kommiezen verifica teurs tezamen f 33.000 meer dus f 9000. De verhooging van het aantal kommie zen 2de kl. is grootendeels een gevolg van de bezwaren,, verbonden aan de in vordering der directe belastingen in de groote steden en verder elders ook noodig voor het toezicht op de tabaksbelasting en in verband met de gedistilleerd fraude Het eindcijfer van het hoofdstuk blijft ongewijzigd. Radiovinding. Naar aan de „N. R. C." wordt mede gedeeld, is een jong Haagsch Radio ama teur er na langdurige proefnemingen in geslaagd, een gecombineerd korte-lange golfontvanger te vervaardigen. Het toestel werkt zeer eenvoudigmet een paar een voudige bewegingen wordt de korte golf ontvanger ingesteld of omgekeerd. Deze uitvindiog belooft, naar het inzicht van bekende radio-deskundigen, door haar een voudige schakel wijze, van groot nut te worden voor de luisteraars, die zoowel de korte als de lange golf goed wenschen te ontvangen, terwijl de kosten weinig meer zijn dan van een Kooijmans ont vanger. Binnenkort zullen proeven genomen worden, waarbij pers en vertegenwoordi gers van radio-vereenigingen zullen wor den uitgenoodigd. GEMENGD NIEUWS. Zijn veertigste vrouw. Solomon, de „koning der ZoeloeV, heeft /Zaterdag zijn veertigste vrouw ge trouwd te Ekupakemi in Zoeloeland Hij droeg een prachtig jacquette en was zeer trotsch op den wandelstok dien hij bij zich had en die een geschenk van den prins van Wales was. Er waren vele gasten, gekleed in een wonderlijk mengelmoes van Europeesche en barbaarsche drachten. De bruid heet Shebe en is een knap Zoeloe-meisje, dat onlangs tot het Chris tendom is overgegaan. Het huwelijk is lan ook op Christelijke wijze ingezegend en in verband'hiermede denkt men, dat Solomon's veertigste vrouw ook wel zijn laatste zal zijn. Ge vj a a r 1 ij k e methodes. In de dameswereld zijn reeds lang diverse schoonheidsmethodes bekend, die vooral in Engeland en Amerika in ver schillende instituten met succes worden toegepast Men gaat er in zonder noemenswaar dige bekoorlijkheden en komt er uit als een eerste prijswinster in een schoonheids wedstrijd. Soms echter liep het anders af en dan klaagde het vrouwtje, wier gezichtje totaal bedorven was door een of andere schoon heidsbehandeling, den bewerker van het ongeluk aan bij den rechter en eischte een formidabel hooge schadevergoeding, omdat haar glimlach bedorven was, oj omdat de lijn van haar neusje de coupe miste, zooals zij die besteld bad. Thans komt uit Los Angeles het be richt, dat ook een man het slachtoffer is gewordeu van een verkeerd uitgevallen schoonheidscultuur. Iemand had namelijk een methode uitgevonden om de manne lijke wangen voor altijd te ontdoen van den haargroei, daar deze toch niet meer gewenscht werd en het steeds scheren veel tijd in beslag neemt, terwijl ook zachte, gladde wangen veel aangenamer worden gevonden. Een ander, die deze methode op zich had laten toepassen, meende echter, dat zijn wangen ondanks de ontharing aan schoonheid hadden ingeboet en heeft deze schade in geldswaarde laten uitrekenen waarbij men kwam tot een bedj*ag van 175,000 dollars. De rechter zal moeten uitmaken, in hoeverre de man schade lijdt door zijn geschonden wangen Een koningin bij de film? Edwin Carew, een bekend filmproducer uit Hollywood, verklaarde volgens de Chicago Tribune, dat hij gisteren officieus ber cht heeft ontvangen van de Roe- meensche delegatie, dat Koningin Marie zijn aanbieding, om voor de som van 25000 dollar slechts één dag een hoofd rol in de film, welkt* naar Tolstoi's „Opstanding" vervaardigd wordt, te spe len, aaügenomen heeft. Pe aanbieding van 25000 dollar is de hoogste, welke in de filmbranche ooit aan één persoon voor het werk van één dag is gedaan. VEILINGS VEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 5 October 1926. Peren: ^Doyenne de Cornice f34 a f69, Soldat Laboreur f 15 a f25, Nou veau Poiiteau f8 a f 15, Bezy van Scho- nauwem f8 a f 16, Zwijmdr. wijnperen f 14 a f 15. Duchesse d'Augouleme f 12 a f 17. William's Duchesse f20 a f42, Triumph de Vienne f22, Triumph de Jodoigne f8 a f 12, Beurré Alexander Lucas f23, Beurré Hardy f 18 a f27, Beurré Clairgeau f 10 a f 20, Beurré Du- randeau f 16. Beurré d'Aremberg f 17, Beurré' Diel f 15 a f 16, Beurré St. Nico- laas f 10, Beurré van den Ham f 15, Beurré Superfm f20, Beurré BacheLier f9, Beurré Six f 12. Maagdeperen f 15 a f 18, Maria Louisse f 10, Herzog'.n Elsa f 12 a f 16, Conibesse de Paris f 8 a f 12, Calabasse Oberdickt f 10, Des Deux Soeiurs f22, Cons, a la Cour f8 a f 12, le Curé f9 a f 10, Jules de Arolus f 15, Groene Cbaumonlei f6 a f 10, Bruine Chaumointel f8 a f 12, President Roo sevelt f 15, Winter Louwtjes f6 a f8, Winter Bergamotten f4 a f7, Winter Rietperen f7 a f 10, Winter Suikerijen f4 a f8, Jodenperen f5 a f9, Foppe- peren f6 a f 11Peren zonder zaadhuis f7 a f9, Pondsperen f7 a f 10, St. Remey f7 a f9, Gieser Wildeman f6 a f 10, Kleiperen f4 a f7, Afval- ein kroet- peren f 1 a f 4. Appels: Transp. de Cron- oels f51 a f60, Signe Tiliislli f42 a f63, Sterappels f22 a f35, Cox Oranje Pipping f30 a 142, Lemoenappels f27 a f41, Goudreinetten f 19 a f35, Bauman's reinetten f 13 a f 18, Notarisappels f 17 a f21, Groninger Kroon f 17 af'27, Dub bele zure Bellefleur f 15 af 24,- Zure Bellefleur f 16 a f21, Fransdhe Belle fleur f8 a f20, Westi. Bellefleur f 15, Jacques Lebel f 16, Paesgood Nonsuck f 17 a f 28, Bisimarck f 14 a f 22, Grauw- zuur f 12 a f 16, Rembour Mortier f 10 a f 15, Roo.de Paradijs f 15+ Hondsmuilen f 14 a f 17, Ganzebout f 12 a f 16, Anna- nas Reinetten f 14 a f 15, Eng. Winter Gold Permain f 15, Worley Pipping f 14, Reinette d'Automme f 17, Willem Saai f21, Court Pemdu f 15 a f 17, Present van Luinteren f 14 a f20, Lady Hennyker f 17, Eva Ratlhke f21, Golden Noble f 15, Reinette d'Or f 10, Koolappels f 12 a f 16, Zomer Court Pendu f 12 a f 23, Zoele Campagner f 13 a f 16, Zoete Bel lefleur f 14 a f 17, Zoete Ruster f 12, Zoete Armgaarde f 15 a f 19, Zoete Lin- denappel f 12, Geld. Ho Haart f 12 a f 14, Dubbele Blomzoet f 12 a f 18, Pomme d'Orange f 12 a f21, Afval- en kroet- appels f2 a f8, alles per 100 K.G. Di versen Blauwe druiven f 63 a f 67, Groe ne Noten f33, Bramen f22, alles per 100 K.G., Meloenen f 14 a f22, Pom poenen f 10 a f 12, alles per 100 stuks, Hazen f2,68 a f3,42, Fazanten f0,99 a f 1,96, Patrijzen L 0,54 a f0,85, alles per ëtüik. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 772.1 te Mun- dhen. Laagste barometerstand 752.4 te Vestmanoer. De verwachting tot den avond van 7 dezer luidt: Zwakke, meest Z.O.' wind, beider tot licht bewolkt, droog weer, weinig veran dering in temperatuur. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Tannetje Maria d.v. Benja min Kolc en Tannetje Ruijsaard. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Gemeenteraad van Kattendijke. De burgemeester aangeklaagd. Hedenmiddag vergaderde de gemeente raad van Kattendijke. De voorzitter leest de notulen der vo rige vergadering voor. Wethouder Van der Kemp maakt aan merking op de notulen. De vorige vergade ring is opgemerkt, dat de belasting door den burgemeester eigenhandig verhoogd is. Hiervan komt an de notulen niets voor. De notulen worden in dezen geest gewij zigd en vervolgens goedgekeurd. Ingekomen is het proces-verbaal der kasopneming. een brief van Ged. Staten over de jaarwedden-. De voorzitter deelt mede, dat de com missie tot nazien der begrooting niet ver schenen is op zijn verzoek. De heer Molhoek zegt, dat hij er niets voor voelt als er op de secretarie zoo veel onzin gebeurd. De heer Hundersmarck zegt dat des tijds eèn voorstel is aangenomen om het geld te beleggen bij de boerenleenbank. Spr. i s tot de ontdekking gekomen, dat er echter geen geld staat. Waar is dat kasgeld? De voorzitter zegt, dat Ged. Staten destijds dit voorstel hebben goedgekeurd. Zij adviseerden echter bet geld op verschillende banken te beleggen. De boekhouder van de boerenleenbank bad nogal bezwaren, ook de ontvanger voelde er niet veel voor. Spr. heeft toen ook de Bank-Asso- ciatie genoemd als een beleggingsobject. Eenige leden: Dat hebt U ons nooit gezegd. De voorzitter: Ik weet het, wat ik zeg s niet meer waar. Doch waarvoor komen de hcereii nu plotseling daarmee. Iedere drie maanden is er kasopneming, de raad heeft het al meer diain twee jaar meegeteekend. Spr. geeft er tenslotte niet om waar het «staat. Hij probeert zooveel mogelijk rente te kweeken. Wethouder Kemp merkt op, dat de burgemeester en de ontvanger verzuimd hebben een raadsbesluit uit te voeren. De heer Hundersmurck zegt, dat hem eenige keeren geweigerd is inzage der boeken te geven. Spr. vraagt onder wie het giro-nummer der gemeente berust. Die voorzitter: Onder dien ontvanger. Eenige leden: Van 21 tot 27 Augustus onder dien burgemeester. De voorzitter: Daar is niets van aan. Ik heb nooit iets met de giro uitstaande gehad. De heer Molhoek: Waarom handelt U met de geldbelegging altijd zoo eigen handig. Het moet bewezen kunnen wor den dat van 21 tot 27 Augustus het giro nummer onder Uw berusting, was. Wethouder Kemp zegt, dat bet onder beheer van burgemees Ier De Graaff was. De heer Molhoek: Je dacht laat de boe ren hier maar praten. De voorzitter: Ik heb jullie altijd er kend. De heer Molhoek: Ons zwart gemaakt bij den directeur van den polder. Eenige leden maken bezwaren, dat de raadsbesluiten niet. worden uitgevoerd. De voorzitter: Wait willen de heeren. Wethouder Kemp: Wij wenschen niet, dat de burgemeester het beheer over bet geld heeft. De voorzitter: Dat héb ik niet. Nog nooit heb ik een cent van de gemeente gelden in handen gehad. Wij zijn ver plicht een giro-nummer te hebben. De heer MolhoekAls we zoolang een giro-nummer hebben, waarom moest dan het geld nog naar de Boerenleenbank. De voorzitter :Omdat de giro geen ren te uitkeert. Alles wat boven f 1000 is wordt gestort op de Bank-Associatie, die 4 pet. geeft. De heer Hundersmarck: U moet ons meer kennen. De voorzitter zegt, dat hij dit doet. Men moest op prijs stellen dat spr. niet voor alle futiliteiten oproept. Vervolgens komt in behandeling een verzoek om de telefoon 's nachts open te houden. B. en W. adviseeren de kos ten hiervan niet door de gemeente te doen dragen. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen. De gemeente zal de kosten dra gen. Die voorzitter brengt daarop de be grooting in behandeling. Wethouder Kemp weigert de begroo ting na te zien. Spr. dient de volgende motie in: „De raad der gemeente Kat tendijke in zijn vergadering van 6 Oc tober bijeen, neemt bij dezen gezien het door den burgemeester-secretaris gevoer de beleid, omtrent belastingverbooging, postrekening en Boerenleenbank, hiermede een motie van wantrouwen aan tegenover den burgemeester-secretaris en stelt zoo doende vast, dat hij in het beleid en beheer der gemeente Kattendijke en in hem als burgemeester-secretaris geen ver trouwen meer stelt. De motie wordt met algemeene stem men aangenomen. Vervolgens wordt aangenomen een voor stel (de heer Molhoek stemt tegen) om tegen den burgemeester De Graaff een aanklacht in te dienen bij den officier van justitie wegens valschheid in ge schrifte, gepleegd bij het eigenmachtig verb o oigen van het vermenigvuldigimgscij- fer der plaatselijke inkomstenbelasting. Daar de raad weigert de begrooting te behandelen, sluit de voorzitter de ver gadering. Drie personen verdronken. TIEL. Hedenmorgen 10 uur is een gesloten Citroën-auto, vermoedelijk door het geven van teveel gas van de gier- pont in de Waal gereden. Het was niet mogelijk onmiddellijk hulp te verleenen, zoodat het tot 11.45 duurde eer de auto op het droge ge bracht werd. De drie inzittenden bleken toen reeds verdronken. Het waren de directeur van de landbouwcourant „De Veldpost" met zijn echlgenoote jen schoonmoeder. BURGERLIJKE STAND over de maand September 1926. DRIEWEGEN. Gehuwd: 9, Krijn Saagman 23 j. jm. te Wolfaartsdijk en Jozina Abramina Mol 23 j. jd. KRUINlNGEN. Geboren: Maarten z.v. Jacob de Bat en Zegerina Poortvliet; Maarten Johannes z.v. Maarten Johannes van IJzerloo en Maria Tannetje Catha- rina PoleijPetrus z.v. Adriaan van Leeuwen en Eliza Maria van der Heijden; Adriana Janna d.v. Joost Nelis en Pie- ternella Pauwe. OndertrouwdCornells Nieuwenhuijse 22 j. en Adriana Janna Blok 21 j. Gehuwd: Cornells Nieuwenhuijse 22 j. en Adriana Janna Blok 21 j. Overleden: Cornelia Koeman 71 j. echlgenoote van Marcus Pieterse; Tan- netje Krijger 64 j. echtgenoote van Da vid Lindeobergh. OVEZAND. Geboren: 2, Johannes Cornells z.v. M. Smits en J. J. van 't Westende; 3, Jannetje Maria d.v. M. Moerdijk en C. Bommeljé; 5, Cornelis Josephus z.v. J. C. Verdonk en D. Raas; 20, Jozina Maria d.v. J. d. Jonge en A. Verbart; 30, Anthonius z.v. J. Drij- dijk en L. C. Martens. Gehuwd: 17, Pieter Koens 29 j. en Cornelia Witkam 26 j. Overleden: 1, Comeiis Rijk 84 j. we duwe van N. Rijk; 23, levenloos kind van J. Goense en M. van 't Westeinde; 28, Leonardus Slaakweg echtgenoot van M. van den Ende. SCHORE. Geboren: 9, Jan Corne lis z.v. P. H, A. Polderman en Ma. Boogaard. Huw.-aangifte: 30, Comeiis Breeweg 23 j. jm. te Kloetinge en Ca. Stroosnij- der 19 j. jd. te Schone. WISSENKERKE. Geboren: Mari- nus z.v. Pieter de Wit en Pieternella Kramer; Leintje d.v. Blaas Blaasse en Leintje Dorleijn; Jan Comeiis z.v. Izaak P. Flipse en Suzanna Versluis; Magda- lena Jerina d.v. Leendert E. van der Moere en Lena J. Marcusse. Gehuwd: Pieter Verhulst 25 j. jm. te Korigene en Cornelia Jannetje Koster 21 j. jd.; Johannes Cornelis van Schel ven 23 j. jm. on Maatje van Belzeri 22 j. jd. ,te Middelburg; Krijn Marinus de Regt 22 j. jm. en Ebrina Dielcman 23 j. jd. LICHT OP. Octoberuur Woensdag 6 5.57 Donderdag 7 5.54 442e STAATSLOTERIJ. 5e klasse 9e lijst Trekking 4 Oct. f 1000; 1255 7270 20914 f 400; 8402 15594 f 200; 32 10952 16642 17489 17693 f 100 974 3431 8629 10655 15535 18575 19456 5e klasse 10e lijst Trekking 5 Oct. f 1000 899 13521 18937 f 400 363 3383 8335 13598 14637 19833 f 200 6819 17380 18234 20042 f 100: 1958 2254 2400 3086 7929 12297 16176 17872 19414 20705 VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. October: i i 13 Wemeldinge, meubilaire goederen, Kram. 13 Wemeldinge, woonhuis met Schuurtje erf en tuin. Kram. 21 Goes, hofstede te 's Heer Arend-s kerke, Pilaar. 22 Heinkenszand. inboedel. Pilaar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. October: 12 Prins van Oranje, I Iullebrocek. 28 Prins van Oranje, Mevr. Maan Bouwmeester.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2