uiterlijk 31 October ter goedkeuring in te zenden en bij de samenstelling, zooveel mogelijk aan een bij gevoegd schema te bonden. Verder om er naar te streven de in 1927 aan kosten van eerste inschrijving in het Handelsregister te iinmen gelden voor uitbreiding van het stamkapitaal te kunnen bestemmen. Uit liet ontwerp-begrooting blijkt, dat de jaarlijksche bijdragen konden worden geraamd op f11450, tegen f10430 voor 1926 toegestaan en f 10548,64 ontvangen in 1925. Deze hoogere raming slaat in ver band met de meerdere inschrijvingen als gevolg van de controle, die gehouden is. Het eindcijfer is f 14.800 'n ontvang en uitgaaf, met een post onvoorzien van f 1097.20. Biezelinge. Ds. T. A. Bakker te IJmuiden heeft bedankt voor lilt beroep naar hier. Colijnsplaat. In de Maan dagnamiddag gehouden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Ingekomen was een verzoolt van A. Jan se Jz. om aanleg van een pad naar zijn woning in den westelijken Achter weg. Met algemeene stemmen werd dit verzoek toegestaan, evenals een verzoek van L. W. Leendertse,' timmerman al hier, om ook een beurt te krijgen voor leveranties en werkzaamheden. Doof B. en W. wordt voorgesteld ver gunning te verleenen aan de American Petroleum Company tot het plaatsen van een benzinepomp voor het perceel van den heer J. D. de Koster, tegen een ver goeding van f 10,per jaar, tot we- deropzeggens toe. Met 4 stemmen voor en 3 tegen wordt de vergunning verleend tegen een jaarlijksche vergoeding van f25. Op verzoek van Ged. Staten wordt de voordracht voor zetters nog met een twee tal namen aangevuld, n.l. die der heeren C. J. Anemaet en M. H. Kievit. De gemeente-begrooting 1926 onder gaat eenige wijzigingen. Daarna komt in behandeling een voor stel van B. en W. tot reorganisatie van het vervolgonderwijs. Besloten wordt den tegenwoordigen cursus op te heffen, aan de leerkrachten eervol ontslag te verlee nen en een nieuwen cursus in 't leven te roepen, waarvoor de leerkrachten door B. en W. zullen worden aangewezen. De vergoeding bedoeld in art. 101 der L, O.-wet, aan de bijzondere school over 1924 wordt vastgesteld op een bedrag van f 1429,84. Tevens kwam aan de orde de afreke ning van genoemde school over het 3- jarig tijdvak. Door het bestuur was een rekening ingediend van f 457h32V2. Op voorstel van B. en W. worden evenwel met 43 stemmen eenige posten tot een gezamenlijk bedrag van f790,94V2 ge schrapt. De vergoeding voor het vervolgonder wijs aan de bijzondere school wordt voor 1924 vastgesteld op f337,56. De (giemeente-begrooting 1927 wordt goedgekeurd met eindcijfers voor ont vang en uitgaaf van f67.452,33, waaron der een post voor onvoorzien van f 1443.63V2- De begrooting voor het Gemeentelijk Electrisch bedrijf wordt vastgesteld op f 11.923,661/2. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten tot aankoop van een strook grond langs de openbare school, ter grootte van 70 vierk. M. tegen f 1,50 per vierk. M. .Naar aanleiding van dit besluit wordt de gemeentebegrooting 1926 weder ge wijzigd. Verder wordt op voorstel van B. en W. besloten een rekening-courant aan te gaan bij de Bank voor Nederland sche gemeenten, tot een maximum van f5000. Ten slotte wordt op voorstel van B. en W. besloten om sollicitanten op te roe pen voor machinist en reserve-machinist bij de nieuw aangekochte motor-brand spuit. lerseke. Met de verzending van Zeeuw- schie mosselen per wagon naar Duitsch- land en Frankrijk is wederom een,aan vang genomen. Dagelijks worden zoon 200300 zakken verzonden. De prijs is niet zeer hoog, maar gelet op hetgeen gemaakt wordt in België, niet onbevredi gend. De vraag naar le klas mosselen is het beste. In September bedroeg de oester verzending uit geheel ZeelandNeder land 122.900; België 20.225; Puitsch- land 89.080; Engeland 1.149.414; An dere landen 7450. Totaal 1.389.069. Vo rig jaar 1.207.222. Kapelle. In het veilingsgebouw is in tegenwoordigheid van den rijkstuinbouw- consulent en het bestuur der veiling K. B. O., de te houden verpakkingscursus van fruit voor meisjes geopend met 13 leerlingen. Als onderwijzer treedt op den beer Johs. Oele Lz. Verschillende hee ren voerden bij deze opening het woord. Wolfaartsdijk. Maandagavond hield het Dep. tot Nut van 't Algemeen een algemeene vergadering ten huize van den heer J. Poleij. De rekening van den pen ningmeester wees aan een ontvangst van f224,50, uilgaaf f223,35, batig slot f 1,15. Uit het verslag van de bibliotheek commissie bleek dat er in het afgeioopen l ees seizoen een druk geb ruik werd ge maakt van de boeken der bibliotheek. Als bestuurslid werd gekozen den heer A. Sinke in plaats van den heer J. J. Klompie, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Uit het verslag van dien secretaris^ bleek, dat het ledental met 7 is toegenomen en thans 51 bedraagt. Uit het verslag van de spaarbankcom missie bleek dat de mobilisatie- en na- mobilisalie-moeilijkheden schitterend te boven zijn gekomen en reeds een aardige winst is geboekt kunnen worden. Beslo ten werd.in den loop van den komenden winter 2 volkslezingen te houden en 1 amusementsavond. STADSNIEUWS. Goes groeit. Vergissen we ons niet, dan is Goes vrijwel de eenige stad in onze provincie die nog aan inwoners wint. Ook dit jaar is de bevolking weer vooruitgegaan. 1 Januari woonden in onze stad 4132 mannelijke en 4519 vrouwelijke inwoners, totaal 8651. Tot 1 October werden 134 menschenkinderein geboren, waarvan 74 van het sterke en 60 van het zwakke geslacht. Er vestigden zich 161 mannen en 228 vrouwen of totaal 389 personen. De totale vermeerdering in dat tijdvak bedroeg 523. Er overleden echter 66 personen, 39 van het mannelijke en 27 van het vrou- lijke geslacht. 405 personen vertrokken naar elders, 172 mannen en 233 vrou wen. Het verlies bedroeg 471. Het eindresultaat is dat van 1 Januari tot 1 October het aantal inwoners steeg met 52, waarvan 24 mannen en 28 vrouwen In onze stad wonen thans 4156 per sonen van het mannelijke geslacht en 4547 van het vrouwelijke of totaal 8703 personen. Benoemd. Aan den openbaren leergang voor de praktijk voor jongens alhier is alsnog be noemd tot onderwijzer de heer W. A. van Dool. Verplaatst. De heer W. Visser, landmcte- bij het kadaster alhier, wordt 1 Januari a.s. ver plaatst naar Den Haag. Vergadering. Het hoofdbestuur der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland zal Maandag 18 October te 11 Va uur v.m. in het latidbouwhuis al hier vergaderen. De toondagen in Goes. De heer Tjeerd Adema, hoofd-redac-* beur van de „Alkmaarsche Courant", vroeger redacteur der „Goesche Courant" schrijft in „Ons eigen tijdschrijft" over de toondagen. „Als ik denk aan het oude Zuiê- Bevelandsche stadje, waar ik zooveel zon nige jaren heb doorgebracht, dan kom ik onwillekeurig weer onder den indruk van wat lucht en land en water daar in hiet Zuiden tot een wereldje van zeld zame schoonheid en bekoring gemaakt hebben. Wie in dat polderland over de binnen dijken wandelt, geniet rondom van den wijden blik over vruchtbare akkers, waar in het voorjaar de paarden moeizaam het zware ploegijzer door den vetten grond trekken, waar in oogsttijd de halmen van het goudgele graan de zware koppen bui gen en weldra onafzienbare reeksen ko renschoven van den rijken opbrengst van een goed bewerkten grond getuigen. Waar spant de hemel zijn blauwen koepel wijder uit dan over dit van zon doortrokken landschap Waar vindt de schilder een heerlijker beeld dan aan den Schelde-oever, waar bij eb de zeemeeuw parmantig over die schorren stapt en de vloed het aanrollend water tegen het bazalt van de dijkglooi- ing stuwt. Daar, breed-uit, ligt de Schelde en de zeiltjes van verre scheepjes blinken als sneeuwwitte vlekjes in de groengrijze kleur schakeeringen van het rustelooze water. Hier laat de natuur een onuitwischba- ren indruk achter. Dit is het land waar de weiden dicht bevolkt zijn met het blanke, goed doorvoede vee, dat in het sappige gras rus lig te herkauwen ligt of, met den kop op een houten landhek, droo- merig den wandelaar nastaart. Overal blinkt de zon in de gouden haantjes van oude dorpstorems, die zich breed en zelfbewust verheffen boven kerkjes met een poort van levend groen van de kerkdeur naar het marktplein. Hier en daar is klimop tegen den ver weerden steen opgekropen en als de wij zerplaat een vol uur aangeeft, galmt er uit hooge torengaten een Idokkeslag, die wijd wegdrijft over de huisjes die rond dien toren tot een schilderachtig dorpje gegroeid zijn. Als een trouwe wachter staat hijdaar- busschen en ziet neer op de roode panne- daakjes, op hekjes en bruggetjes en op de groene zonneluiken, die hier de boe renhuisjes het cachet van het pittoreske Zuid-Bevelandsche landschap geven. Hier en daar ligt een weg-omkransit vijvertje en kleine huisjes spiegelen zich coquet in het rimpelooze water. Hoog en sterk is het geboomte overal tusschen ge schoten en zoo ligt het dorp in een om lijsting van levend groen en maakt het, met zijn bewoners in de karakteristieke Zeeuwsdlie dracht, een onvergetelijken in druk. Nu is het herfst geworden. Een natte, klamme hand heeft aan boomen en strui ken geschud, zoodat de bladeren lang zaam neergedwarreld zijn en em bont tapijt, een mozaik van kleurplekjes, over veld en wegen gespreid ligt. De naakte knoestige takken der boo men zijn dreigend naar de loodgrijze luchten geheven. Nu prijkt het land niet in den bruids tooi van witte bloesems, nu nadert de winterttijd en de boerinnetjes, die op baar klompen over de gladde kleiwegen stappen, «trekken de bonte doeken vaster om hals -en schouders en verbergen de bloote armen in de warm wollen be schutting. Het is herfst, straks zal het winter zijn. Maar eerst moet het feest van den landbouw gevierd worden. Eerst zullen er toondagen gehouden worden en uit alle deelen van het eiland zullen de feest gangers over de door het bietemrijden glad besmeurde kleiwegen naar het oude Ter Goes komen om er, na een jaar van ingespannen arbeid, naar' hartelust van zang en dans te kuinnen genieten. De toondagen, dat zijn de Dinsdagen in November waarvan de eerste de „blinde", de tweede, tot den tijd, dat op Sint Maarten de werkzaamheden wa ren afgeioopen, de „goede" genoemd werd. Nu heeft de veranderde toestand in den landbouw die dagen opgeschoven, waardoor de derde en vooral de vierde November-Dinsdag de drukste zijn ge worden. Het zware landwerk is achter den rug en de breede akkers van het aan de zee ontwoekerde land liggen.op het zaad voor een nieuwen oogst te wachten. - Knechten en meiden verlaten hun dienst en verwisselen van hofstee. Het weldoorvoede vee moet aan den man gebracht worden, van heinde en \er trekken de boeren met hun dieren naar de hoofdplaats van het eiland en op de Goesche beestenmarkt worden de koeien in dichte rijen in een vierkant aan de touwen gebonden. 't Is toondag in Goes en in alle banket en bakkerswinkels liggen achter de ramen groote en kleine speculaas-koeien, die in dikke suikerletters een mannen- of vrou wennaam dragen. „Jan" of „Mieke" of wat anders en wie er voor weinig geld wil genieten, kan in achterstraatjes hier en daar nog wei een klein beestje koopen, dat die bakker in beverige suikerletters met eiken verlangden naam wil versieren. 't Is feest in Goes, het feest van den landbouw. En alles wat jong van hart is en schreeuwen en springen1 kan, komt naar het stadje, dat weinige jaren geleden zijn 500-jarig bestaan herdacht heeft. De zware Zeeuwsche paarden trekken uit alle deelen van het eiland de wagens met montere feestgangers en te voet en per fiets komen zij in d'.ohbe drommen van den kant van Kloetinge of 's Heer Hendrikskinderen, van Noord en Zuid het oude stadje binnenstro omen. Enkele tientallen jaren geleden stond de Goesche markt des nachts vol wachtende boeren wagens en nu nog stallen ze in het slot Oostende en de Prins van Oranje. (Dit is tegenwoordig anders. Red.). Al zijn zij voor een groot deel door de fiets verdrongen, wie op toondag de achter plaats van het slot Oostende eens op loopt, ziet hoe deze herberg, die eens als kasteeltje de verblijfplaats van Ja- coba van Beieren was, nog een respectabel aantal wagens en paarden een onderkomen verschaft heeft. Hier vindt men de veelbesproken moer bei-boom, die door Jacoba geplant zou zijn en een bezienswaardigheid voor de touristen is geworden. Maar de Zuid-Bevelandsche boeren hebben er geen oog meer voor. Die schud den elkaar de hand en praten over den oogst en het weer en over hun plannen om op dezen dag eens heerlijk vrij te zijn en naar hartelust feest te vieren. Dan slaan zij eikaar joviaal op den schouder en gaan er eentje pakken in de gelagkamer bij het groote biljart en zij vinden er andere luidruchtige groepjes en trekken zingend en hossend de stad in. Uit alle straten komen ze aanzetten. De mannen hebben klep-broeken met zilveren knoopen als kleine boterham- bordjes op den buik en mouwvesten met dikke gouden knoppen aan den halsdoek en fluweelen hoedjes met wijd-uitstaande of opgeslagen randen. Hier en daar zijn kramen en tenten verrezen en naar mate de feeststemming stijgt, wordt het drukker en vult de Goesche Markt zich met een schilder achtige menigte. Pittoresk in hooge mate, want daar zijn uit heel het eiland, uit die stille huisjes met hun groene blinden^ hun hekjes en bruggetjes, de Zuid-Beve landsche boerinnetjes naar Goes gekomen. En wie heeft nooit van de Goesche meisjes gehoord waaronder de boerinne tjes uit heel dit land van melk en,honing zijn begrepen. Overal ziet men in het druk gewoel tn markt en straten het heldere wit van tallooze wijd-uitstaande mutsen. Daar zijn de frissche boerinnetjes met haar kleu rige doeken en beuken en haar gezonde bloote armen. Tot kostbare hoofdtooisels bewerkt, schittert het goud aan het stijf gestreken kantwerk era om de hal sen, daar waar de beuk-doeken tusschen hoofd en romp een plekje openlaten, hangt het in dubbele sloten tusschen dikke bloedkoralen die tot zesdubbele snoeren zijn geregen. Elk groepje boerinnetjes is een schil derijtje van harmonische kleurenpracht en al spoedig heeft elke jongen zijn uitver korene aan den arm en gaat het in dichte rijen hossend en springend door de nauw© straten. Hooge en lage stemmen vereeni gen zich tot een gemeemsehappelijken feestzang en naarmate het drukker wordt, botsen de rijen overal tegen elkaar en wordt het tijd, dat de herbergen de feest gangers tot een vroolijken dans nooden. Alle cafés hebben hun deuren wijd- opengezet en de feestgangers hossen in en uit en overstemmen de klanken van orchestrion, piston en clarimetten. De kastelein komt handen te kort om alle bezoekers naar behooren te bedie nen. Tallooze borrels worden in de kleine dikke glaasjes geschonken en de voor standers van plaatselijke keuze doen het best hier niet een der toondagen voor hun propaganda uit te zoeken. De boeren wensdhen het feest zcoals zij dat van geslacht op geslacht gevierd hebben. De danszaal behoeft niet mooi en de consumptie niet van goede kwaliteit te zijn, ais er maar gelegenheid is in zang en dans alle levenslust en levensvreugde te uiten, die in een heel jaar van, zwaren landarbeid onderdrukt is geworden. In de danslokalen hangt een bedorven atmosfeer, maar het doet er niet toe, de stemming zit er in en de bezoekers, zóó binnen gedrongen, doen den vloer dreu nen bij lederen stamp van hun zware b oeren schoenen In het slot Oostende, maar vooral in de Prins van Oranje concentreert zich de feestvreugde. Drie of vier muzikanten hebben op een houten stellage in een heekje ►van een der zalen een veilig plekje gevonden en van hieruit bonkt die trom en schetteren piston en clarinet de walsen,' steps en mazurka's, die het rumoer ternauwernood kunnen overstemmen. Langs de wanden staan de Zuid-Beve landsche meisjes ten dans gereed. Hier is een weelde van frissche kleu ren, van doeken en beuken in vouwen en plooien boven de donkere rokken vracht om borst en schouders geschikt. Er is een schittering van goud en zilver en bloedrood© kralen en uit de breed-ui1- staandie kanten mutsen kijken de rood- warmie knappe gezichtjes verlangend naar die dansers uit. Voor de toonbank verdringen de feest gangers elkaar om een har tsver ster king en een legertje van expres selijk voor de zen- dag in dienst genomen kellners ma noeuvreert met bladen vol kleine glaasjes tusschen de menigte door om de paartjes aan de vervelooze tafeltjes de bestelde citroentjes en advocaatjes te bezorgen. In een steeds nauwer wordenden kring van kijkers, botsen de dansenden tegen elkaar, tot de geheel© troep één samen- klittende massa van springende en schreeu wende feestgangers is geworden. Tot laat in den nacht klinkt het ru moer door de straten van het anders zoo stille stadje. Tot laat in den nacht rijden wagens vol zangers van de uitspanningen naar alle richtingen van het eiland. Langs alle bui tenwegen dansen de licht-vlekken van fietslantaarns en trekken hossende groepjes bet duister van den nacht in. Ver weg klinken nog hooge meisjes stemmen, maar al gauw wordt het stiller en een uurtje later laveeren wat naplak kers stamel-zingend huiswaarts. De toondag is ten einde, de boeren hebben voor een heel jaar feest gevierd en bij dit robuste, goedhartige volk ver loopt alles in de beste harmonie en be hoeft de politie slechts zelden op te treden. Als de zon weer opgaat, staan de stoe re werkers in alle dorpjes weer gereed om den zwaren landarbeid te hervatten. Aanrijding. Een autobus komend van het Katsche veer reed hedenmorgen bij de brug op de Kade tegen een boerenwagen aan. De buis werd ernsig beschadigd, de passa giers kwamen met den schrik vrij. De Vrijbuiter. Door de tooneelvereeniging „Onder ling Kunstgenot" is in studie genomen, om waarschijnlijk half November a.s. op te voeren, „De Vrijbuiter", spel in drie bedrijven van Hans Martin. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding; Leerplichtwet: J. d. J. te 's Hee renhoek f5 s. 5 d., D. C. H. te Co lijnsplaat f2 s. 2 d. Leerplichtig kind arbeid doen verrich ten gedurende de schooltijden: M. S. te RiliLand-Bath f20 s. 20 d., K. d. J. te 's Heerenhoek f 15 s. 15 d. Strooperij: C. O. te Ellewoutsdijk f25 s. 25 d. Vee laten loepen op eens anders wei land: J. D. te Wolfaartsdijk, vrijge sproken. Loopen over grond met verboden toe gang: P. v. d. D. te s Heer Arend s- kerke, J. d. B. aldaar f0,50 s. 1 d„ A. B. le 's Heer Abtskerke, C. d. B. en M. d. B. te 's Heer Arendskerke vrijgesproken. Warenwet: D. S. te Kortgene 7 maal f2 s. 7 maal 2 d. Over een spoorweg loopen als den trein nadert: H. J. W. te Krabbemdijke f 10 s. 10 d. Zonder vergunning fietsen over een spoorweg: P. P. te Woensdrecbt f5 s. 5 d. Loopen op het gras van het plantsoen te Goes: B. G. te Goes, terug aan ouders, M. v. L. te Goes f2 s. 1 week tucht school, F. C. v. d. V. en M. B. te Goes f 1 s. 1 week tuchtschool. Zonder vergunning alcoholhoudende drank ver koopen, en zijn nachtregister niet behoorlijk bijhouden: P. v. E. te 's Heerenhoek 2 maal f25 s. 2 maal 25 d. Na sluitingsuur tapperij niet sluiten: B. V. te Ovezande f 10 s. 10 d. Te Wissenkerke op straat vloeken: G. H. te Colijnsplaat f15 s. 15 d. Naam van den schipper niet op zijn schip hebben: J. E. te Groningen f5 s. 5 d. Op straat luidruchtig schreeuwen! L. J. te Wissenkerke f5 s. 5 d. Zonder noodzaak met auto over een rijwielpad rijden: J. H. te 's Heer Arendskerke f5 s. 1 week tuchtschool, P. d. H. te Wolfaartsdijk f 10 s. 10 d., P. V. te Zevenbergen f 10 s. 10 d. Met twee gekoppelde wagens rijden: J. C. W. te lerseke f5 s. 5 d. Met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: M. J. V. te Kapelle f 10 s. 10 d., C. P. V. te Kapelle terug aan ouders, C. T. te Hein- kenszaod f20 s. 20 d. Met den hoorn geen signaal geven als veiligheid van het verkeer zulks vordert: J. J. d. N. te Bergen op Zoom f 10 s. 10 d. Met auto rijden zonder nummerbewijs W. S. S. te Bergen op Zoom f5 s. 5 d. Als voren en zonder goede remmen: C. S. te Schone terug aan ouders. Overtreding wet openbare vervoermid delen: J. L. te Wemeldinge f 15 s. 15 d. Met voertuig niet behoorlijk uitwijken: E. M. te Wolfaartsdijk 2 maal f20 s. 2 maal 20 d. Met #auto te hard rijden: J. R. te Goes vrijgesproken. Met auto rijden in verboden richting in een straat te Goes: J. H. te Goes geen straf toegepast. 's Avonds met auto rijden zonder licht: A. M. te Ovezande f 15 s. 15 d. 's Avonds fietsen zonder licht: J. V. le Goes, terug aan ouders, M. B. te Ka pelle f2 s. 2 d., J. A. v. D. te Krab bendijke f3 s. 1 week tuscbtschool, C. H. H. te Goes f5 s. 5 d., J. W. te Hansweert f5 s. 5 d. Dronkenschap bij herh.: M. A. te Ka pelle 3 d. hechtenis. Door P. v. d. D. en J. d. B. beiden te 's Heer Arendskerke is cassatie aan- geteekend tegen het vonnis van den Kan tonrechter te Goes, waarbij zij zijn ver oordeeld tot f 0,50 subs, een dag hech tenis wegens het loopen over grond met verboden toegang. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 60 biggen. BINNENLAND. Het einde der slechte wegen. Het „Hbld." heeft den minister van waterstaat, mr. H. van der Vegie, ge} vraagd zijn meening over het wegen-vraag* stuk te willen geven. De minister voldeed daaraan gaarne. „Alles is mogelijk", verklaarde hij met nadruk, „behalve dat er, zooials sommigen schijnen le vreezen, niets zal gebeuren. Zonder in een bespreking van detailpun ten te vervallen, kan ik weL zeggen, dat ik vast overtuigd ben, dat de geldmiddelen zullen worden gevonden, om met de werk zaamheden aan de nieuwe wegen, die on derhanden zijn, in 1927 met kracht te kunnen doorwerken. Ik ben evenzeer over tuigd, dat óók voor het ter hand nemen van de verdere wegen de geldmiddelen zullen worden gevonden. „Mijn overtuiging is, dat we binnen enkele jaren de rubriek „slechte wegen" in de couranten zullen kunnen sluiten en dat we kort daarna een andere rubriek in de bladen zuilen kunnen openen, onder den titel „dieuwe wegen". Het depar tement zal tezijnertijd de berichten léve ren, om die rubriek te vullen. „Ik meen wel te mogen verwachten, dat ook de provinciën, op het voorbeeld van het rijk, zich in edelen wedijver aan de verbetering der provinciale wegen zullen wijden, waartoe ze zooveel te ge-

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1