DE WENTELTRAP Woensdag 6 October 1926 115s Jaargang. De voorstelling gaat door. 59 FEUILLETON KWATTA5.^ JAVA REEPEN DafsKWAIÏA N0. il8. GOESCHE Uitjfave Naamlooz. Vennootschap Goesche Conrant COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeowens ft Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. •Eenigen tijd geleden viel in een circus een trapeze-werkster van esn hoogte van dertig voet op den grond. Er was geen net of andere inrichting onder de trapéze gebracht om haar val te breken, zij brak een arm en werd zwaar inwendig ge kneusd opgenomen. Het ongeluk gebeurde midden onder Ihet trapéze-nummer, waarin zij en andere leden van haar familie op traden. Zij schoof uit en viel. Een oogenblik heerschte er verwarring. Vrouwen en kinderen gilden en mannen vlogen op, om haar te helpen. Maar de direclie van het circus liet gauw een die rennummer beginnen en de voorstelling ging door. De voorstelling moet altijd doorgaan. Een onzer zal verdwijnen; hij krijgt een s-teen op zijn hoofd of een vrachtauto overrijdt hem en het is alsof men een steentje in een poel wierp. Er is een weinigje verwarring een paar krin getjes deinen om de plaats, waar men het steentje in het water wierp en spoedig daarna is alles weer even rustig als te voren. Sommige oude menschen herinneren zich misschien den moord op Lincoln, anderen herinneren zich moorden of aan slagen op andere regeer ing s -per s o men Dergelijke voorvallen waren toen zoo ge weldig ontzettend, dat men dacht, dat de wereld zou blijven stilstaan. Zij waren verstomd, toen zij bemerkten, dat alles rus lig zijn gang ging. Niemand van ons zal gemast worden. Men verdwijnt van zijn plaats in de ge meenschap, een paar vrienden treuren een korte wijle, een enkeling merkt zijn af wezigheid op en de verdwijning veroor zaakt een tijdelijke droefenis, maar kort daarna wordt men vergeten. Waar is de sneeuw van het vorige jaar? Waar zijn de schoon© vrouwen, zooals Helena van Troje, die vroeger de geheele wereld in de war brachten? Waar zijn de helden, de machtige mannen van vroeger, die de wereld onder hun voetstappen deden dreunen? De groolen, zoowel als de kleinen zijn gedoemd onder te gaan en het leven gaat voort. Het leven der gemeenschap is ails een vloed, dien men niet weerstaan kan. Niets kan zijn voortgang verhinde ren. Hoe ontzettend de rampen ook zijn, die het gemeenschapsleven teisteren, spoe dig worden zij opgeslokt door den voort gang dier gebeurtenissen. En bij een ieder, die deze dingen over weegt moet wel de gedachte opkomen „waarom zou de geest des menschen trotsch zijn Werkelijk er is geen reden voor. jarigen geneesheer, die blijkbaar verou derd was, geheel jong heeft gemaakt door de operatie van Woroinof. Hiertoe heeft een ter dood veroordeelde moordenaar hem een ge slacht skiier afgestaan en deze heeft van het Sobranje gratie gekregen wegens zijn „offer ter wille der weten- RECHTSZAKEN. Oplichting. Te Enkhuizen heeft een Zeeuwsche schipper op 30 Aug. twee valsche divi dendbewijzen aangeboden bij Lakenman's Bank. Het waren de nummers 13 van twee aandeelen Fransche Koloniale Cultuur Mij., waarop f 125 is uitbetaald. Eenige dagen later is de vervalsching aan het licht gekomen. Een week geleden bood dezelfde schipper ook valsche dividend bewijzen aan te Appingedam. De dader, een oude bekende van de politie, is gearresteerd. KOLONIËN. KUNST EN WETENSCHAP. Langs wetenschappelijken weg verjon gd. Het Nederl. Tijdschrift voor Genees kunde meldt: II Policlimico van 13 Septem ber bericht, dat de Russische chirurg Ko- lesnikof in Joegoslavië een drie-en-zestig Verduis tering. 2e luitenant der militaire administra tie J. L„ die den 8sten September 1924 als zoodanig werd aangesteld, heeft een bedrag van f 11.500 verduisterd. Bommen geworpen. Een Aneta-telegram meldt uit Soera- baja: Op het jaarmarktterrein zijn vijf vuurwerk-bommen geworpen, waarvan één op een dansvloer. Drie dames en twee heeren werden licht gewond, een. Inlander en een Arabier ernstig. Drie Chineezen hebben ook wonden in het ga laat gekregen. De daders zijn gearresteerd Uittocht van ambtenaren. Naar de „Ind. Crt." verneemt, staat Indië tegen het volgend najaar reeds het begin te wachten van een exodus van ver lofgangers naar Nederland. Zoo men weet, worden in 1928 te Amsterdam de Olym pische Spelen gegeven, een gebeurtenis, die ook vooral in Indië met groote be langstelling tegemoet wordt gezien en door zeer velen uit die gewesten gaarne zal worden bijgewoond. Behalve dat tel van particulieren hun verlof er naar regelen, om tijdens de Olympiade in Holland te kunnen zijn, trachten ook tal van ambtenaren dit te doen. Zij, die nu aanspraak op verlof kunnen doen gelden, stellen dit zelfs uit om er tegen het voorjaar van 1928 of in het najaar van 1927 gebruik van te maken, in alle geval het zoodanig te kie zen, dat zij de Olympiade kunnen mee maken. Zoo is het thans reeds bekend, dat van de ongeveer 50 inspecteurs van Financiën er tegen het volgend najaar 30 aanspraak kunnen doen gelden op Europeesch verlof en er zijn, die het thans uitstellen. De regeering zal natuurlijk aan al die aanvragen natuurlijk niet kunnen en niet mogen 'voldoen, daar de dienst hierdoor zou worden ontwricht. Ongetwijfeld zullen bijzondere maatregelen getroffen dienen ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Naar hat Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( Er stond ook op „schoorsteen". Dat was het eenige waar we op af konden gaan, en in een groot huis als Zomnehoek waren er natuurlijk veel. Er was een open haard in mijn kleedkamer, maar niet in de slaapkamer, en terwijl ik zoo lag rond te kijken, bedacht ik plotseling iets, waar door ik recht overeind ging zitten. Op den kofferzolder, die vlak boven mijn slaapkamer lag, was een open stookplaats en een steenen schoorsteen en toch was er niets van dien aard in mijn kamer. Ik stond op en bekeek den muur tegenover mij eens nauwkeurig. Er was geen spoor van een schoorsteen, en in de hal, er vlak onder, was op die plek ook niets. Het huis werd centraal verwarmd. Alleen be neden in die huiskamer hadden we een groote open haard, maar dat was aan den anderen kant van het huis. Waarom was er op den kofferzolder een radiator en een stookplaats? Zulke dingen deed een architect toch gewoon lijk niet* Geen kwartier later was ik boven, gewapend met een centimeter in plaats van een duimstok; ik was vastbe sloten om niets van mijn vermoeden tegen Jamieson te zeggen, voor ik meer zeker heid had. Het gat op den kofferzolder was er nog steeds, tusschen den schoor steen en den buitenmuur. Ik onderzocht het opnieuw, maar zonder resultaat. Maar de ruimte tusschen binnen- en buitenmuur kreeg nu een nieuwe beteekenis. Het gat was maar aan één kant van den schoor steen, en ik besloot te onderzoeken wat voor ruimte er zich aan den anderen kant van den schoorsteen bevond. Ik werkte met kooirtsiadhtigen haast. Liddy was naar het dorp gegaan om bood schappen te doen, want ze geloofde zeker dat de winkeliers ons te weinig gaven als zij niet bij de weegschaal lette, en dat we op de kleintjes moesten passen nu de Handelsbank over den kop was; ik moest mijn plan ten uitvoer brengen vóór zij terug was. 't Gereedschap had ik niet, maar na'veel zoeken vond ik een bijl en een tuinschaar, en daarmee gewapend ging ik aan het werk. Door het pleisterwerk kwam ik gemakkelijk heen; het houten latwerk was moeilijker. Het veerde ach teruit, maar sprong dan weer terug, en het werk was des te moeilijker, omdat ik het zoo voorzichtig moest doen. Toen de bijl er tenslotte doorheen ging had ik een blaar op na'n hand; de bijl viel door de opening met een harden slag. Ik ging op een koffer zitten, en ik verwachtte niet meer of minder dan dat Liddy de trap op zou komen rennen, met de rest van het huishouden als de staart Slechts één merk kan't beste zyn te worden, opdat de staatsmachine op de gewone wijze blijft fumotioneeren. Een feit is het, dat thans reeds vele aanvragen bij de Departementen binnen komen van ambtenaren, die eerst in Oc tober of nog later van het volgend jaar denken te gaan. Men dient echter ook rekening te hou den met de ruimte op mailbooten. In bestuurskringen wordt het niet uitgeslo ten geacht, dat de groote stoomvaart maatschappijen in verband met de gewel dige aanvraag om passage, extra-mail booten in de vaart zullen brengen. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Mond- en klauwzeer. Bij de Tweede Kamer is een nota van wijziging ingediend ten aanzien van het ontwerp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1926, ter toelichting waarvan de minister van binnenlaudsche zaken en landbouw zegt Aangezien het geraamde bedrag voor de bereiding van het immumserum tegen het mond- en klauwzeer voor 1926 niet toereikend is gebleken en de bereiding van dit serum behoort te worden voort gezet, is het noodig, het aanvankelijk ge raamde bedrag te verhoogen. De verwachting, dat de tot nu toe ge dane uitgaven voor de productie van ge noemd serum door de inkomsten zouden worden gedekt, is volkomen bewaarheid. In verband met de verlaging van den prijs van het serum tegen mond- en klauw zeer tot op de helft van den tegenwoor- digen prijs en met het voornemen om van het serum gebruik te maken bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer van rijkswege, zal van het opnieuw aange vraagde bedrag van f 90.000 vermoedelijk evenwel niet meer dan f65.000 in de schatkist terugvloeien. BUITENLAND. OVERZICHT. De Spaansche toestand. Het kraakt in Europa. Van alle kanten bereiken berichten, dat de opposities elkaar in de haren vliegen en hierop maakt het Zuid-Westelijke Europeesch© schiereiland geen uitzondering. Van na ture is de Spanjaard geneigd om plotse ling door een of ander onbeteekenend woord uit zijn luien loomen droomtoe stand wakker te schrikken en naar zijn mes te grijpen. Graag luistert hij met kinderlijke aan dacht naar die woorden van den volks redenaar, die hem met zijn geestdrift van een komeet achter zich aan. Maar er gebeurde niets en tenslotte ging ik door met mijn werk en begon ik de opening wat grooter te maken. Ik bereikte er niets mee. Toen ik een brandende kaars achter de opening hield zag ik precies hetzelfde ais aan den an deren kant van den schoorsteen een opening tusschen de achtermuur esn de schijnmuur, ongeveer een kleine twee me ter lang en één meter breed. Het leek niets op een geheime kamer en het was duidelijk te'zien dat er nooit iemand in geweest was, sedert 't huis gebouwd was. Het was een verschrikkelijke teleurstelling. Meneer Jamieson was van meening dat het geheime vertrek, als er een was, zich ergens in de buurt van de wenteltrap moest bevinden. Ik begon te gelooven dat hij gelijk had, toen mijn oog plotseling viel op den schoorsteenmantel en de stook plaats. Deze laatste was blijkbaar nooit gebruikt; hij was afgesloten met een metalen vuurscherm, en pas toen ik dit niet verplaatsen kon, ©n er bij nader on derzoek bleek dat het de bedoeling was dat het onbewegelijk vast zou zitten, kreeg ik weer hoop. Ik liep naar de kamer die er aan grensde. En ja, daar was precies zoo'n schoorsteenmantel, precies zoo'n stook plaats en een dito scherm. In beide ka mers sprong de schoorsteen een heel eind naar voren. Ik begon het op te meten, en mijn handen beefden zóó, dat ik den centi meter nauwelijks kon vasthouden. Iniede- opzweept tot, een dolzinnig, fanatisme. In dit warme Spaansche land, waar de zon fel brandt, is de politiek in de laat ste weken in een felle beroering geweest. Het vallen van een kabinet is daar een zeer gewoon verschijnsel, niet alleen in den laatsten tijd, doch al sinds de in voering van het parlementaire regee- riingsstelsel en de intervenbiepoiitiek. Dat een steeds wisselende regeering die welvaart van een todh al niet ener gieke bevolking niet bevordert, is be grijpelijk. Meermalen trad dam een generaal, ge dreven hetzij door zijn patriotisme, het zij om te voldoen aan zijn eigen heersch- zucht voor die regeering op en stichtte een z.g. pronuncio amieto dit is een bewind van een hooggeplaatst militair naast den koning. In zoo'n pronunciio amieto heeft Spanje zich den laatstee tijd kunnen ver heugen. Primo de Rivera heeft naast den ko ning vrijwel alleen de macht in handen. Toch is dit niet geheel naar den wiensch van Spanje,' wat wel naar voren komt in de uitingen van verschillende schrijvers en uit de aanslagen op den dictator. Uit verschillende dingen bleek het, dat we in Spanje weer aan den vooravond van een politieke verandering staan. Zoo dieden Maandag de wildste geruch ten de ronde over een aigemeeme Spaan sche revolutie tegen de aan het bewind zijnde regeering. Koning Alphons zou als eerste slachtoffer gevallen zijn en Primo de Rivera zou .zijn heil in de vlucht gezocht hebben, terwijl het heele land in beroering zou zijn. Deze berichten déden onmiddellijk hun invloed gelden op de beurs. Van Spaansche zijde worden echter deze tijdingen absoluut ontkend de toestand heet volkomen normaal te zijn. Een tweede kwestie, die aller oog op Spanje gevestigd houdt, is de Tanger kwestie. In het Spaansche regeeringsorgaan is een mededceling verschenen, waarin ver klaard wordt, dat indien Spanje bij de besprekingen met Engeland en Frank rijk Tanger niet krijgt, wat zij wenscht, Zïj een andere taktiek zal moeten gaan volgen. De Spaansche regeering heeft blijk baar nog niet alle kaarten op tafel ge legd. Zij wil een definitieve oplossing van het Tamger-vraagstuik in overeenstemming met de verantwoordelijkheid, die zij voor het protectoraat in Marokko draagt. Dr. Stresemann over het Staalkartel. In het „Berliner Tageblatt" geeft dr. Stresemann zijn meening over de beteeke nis van het Intern. Staalkartel weer. De Duitsche minister van buitenlandsche za ken acht het een ekonomisch-politieke ge beurtenis van nauwelijks te overschatten waarde, welke hij toejuicht, ofschoon hij niet blind is voor de gevaren die in de concentratie van een zoo groote ekonio- mische macht in weinige handen ligt. „Hier toch is, aldus Stresemann, op een re kamer stak de schoorsteen bijna een meter uit, dus met *de meter tusschen- ruimte tusschen de muren mee, was dit bijna drie meter in de andere richting wat een enorme schoorsteen! Maar ik wist nu nog pas waar de ge heime kamer was. Ik was er nog niet in en drukken op het snijwerk van de schoorsteenmantel, en het zoeken op den vloer naar losse planken leverde niets op. Dat er een manier moest zijn om er te komen, en waarschijnlijk een heel een voudige manier, daarvan was ik over tuigd. Maar hoe dan? Had de detective gelijk, en lagen het geld en de effecten van de Handelsbank daar? Of was onze heele veronderstelling er naast? Zou Paul Armstrong zijn buit niet meegenomen heb ben? En als dat niet zoo was, en dokter Walker kende zijn geheim, dan zou hij toch zeker weten hoe hij in den schoor steenmantel moest komen. Wie had dan het andere gat in de muur gemaakt? HOOFDSTUK XXXII. Wat Anne Watson vertelde. Terwijl wij aan de koffietafel zaten, ontdekte Liddy het nieuwe gat in de muur en gillend liep ze de trap af. Ze beweerde dat toen zij op den kofferzolder kwam onzichtbare handen bezig waren met het wegbreken van het pleisterwerk; dat ze er mee waren opgehouden toen zij naar binnen liep en dat ze toen een koude vochtige luchtstroom had gevoeld. Om haar verhaal kracht bij te zetten bracht ze Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. v1 ander gebied het denkbeeld verwezen lijkt, waarvoor ik in de staatkunde op kom en 't welk ik als mijn levenstaak be schouw. Nijvcrheidsgroepein, wier belan gen korten tijd geleden nog onverzoenlijk tegenover elkaar schenen te staan, hebben zich vereeniigd om die tegenstelling te overbruggen en hun productie voor de wereldmarkt in onderling overleg te re gelen. Ik hoop ook dat het bestaan van het kartel de principieele houding van de groote industrieën tegenover de wereld markt anders zal maken. Terwijl voor den oorlog elke groote industrie er op uit was haar productie tot het uiterste op te voeren, ten einde op de wereldmarkt een zoo groot mogelijke plaats in te ne men (zulks ten koste van dezelfde be drijven in andere landen), is men thans tot het inzicht gekomen dat zulk een voort durende strijd tot ongezonde prijsschom- melingen moet leiden en ten slotte geen duurzaam voordeel kan opleveren. Het best bevalt mij aan het staalkar tel, dat het werkelijk internationaal wil zijn. Dat komt tot uiting in de bepaling, dat de ijzer-industrie in elk land kan toetreden. Door den verrekijker. Er zijn onderhandelingen gaande over een hervatting der beirekkingen tus schen Zwitserland en Sow jet-Rusland. De Bondsraad moet er voor zijn; slechts één lid is er tegen. Rakofsky voert de besprekingen voor Rusland. Het aantal typhuspatiënten te Hannover bedroeg gisteren 1606, het aantal do o den 185. Sinds Maan dag kon den 28 patiënten uit de ziekenhuizen worden ontslagen. Het seismografisch instituut te Faenza (N. Italië) deelt mede, dat Maan dagavond een hevige aardbeving is gere gistreerd, vermoedelijk op ongeveer 10.000 K.M. afstand. De Italiaansche ministerraad heeft het wetsontwerp aangenomen tot instel ling der doodstraf voor aanslagen op den koning, den regent, de koningin, den kroonprins en het hoofd der regeering. Dergelijke misdaden zullen worden be recht door een speciale afdeeling van het hof van cassatie, fungeerende als hooggerechtshof. Het ontwerp zal bij het parlement worden ingediend zoodra dit zijn werkzaamheden hervat. PROVINCIE-NIEUWS. Kamer van Koophandel. In de Vrijdag a.s. te houden vergadering van de Kamer van Koophandel komt aan de orde de begrooting voor 1927. De mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid, heeft er op aangedrongen deze begrooting mijn natte, modderige schoenen mee, die ik helaas verzuimd had te verstoppen en liet ze aan den detective en mij zien. „Wat heb ik u gezegd?" zei ze op dramatischer toon. „Kijk! nu eens. Het zijn uw laarzen, juffrouw Rachel vol modder en doorweekt! Ik zeg maar, u kunt spotten zooveel als u wilt, maar iets heeft uw schoenen aan gehad. Zoo zeker als u daar zit, ruiken ze naar een kerk hof! Wie weet of ze vannacht niet over het kerkhof van Casanova geloopen heb ben!" Jamieson stikte bijna van het lachen. „Het zou me heelemaal niet verbazen, Liddy", zei hij, toen hij weer op adem was gekomen. „Ze zien er wel naar uit". Ik geloof dat de detective met een plan rondliep, dat hij ten uitvoer wilde brengen, en dat op slag de oplossing moest brengen. Maar er gebeurde zooveel en dat zoo snel achter elkaar, dat hij er geen tijd voor had. In de eerste plaats werd er opgebeld door het ziekenhuis in d© stad. dat juffrouw Watson stervende was en om mij gevraagd was. Het lokte mij niets aan, maar ik ging. Toen ik ver trok, waren Jamieson en een der andere detectives bezig om iedere vierkante cen timeter van de wenteltrap te onderzoeken en ze waren overal in de buurt aan 't klop pen en onderzoeken en meten. Inwendig verheugde ik mij op de manier waarop ik hen 's avonds verrassen zou; en ik heb hen verrast en hoe! (Wordt vervolgd)»

Goessche Courant | 1926 | | pagina 4