DE WENTELTRAP N\ li7. Maandag 1 October 1926 1152 Jaargang. ss FEUILLETON U kunt het zelf ook! ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooz. Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Rass' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. OVERZICHT. Geheime diplomatie. Sedert den oorlog is men zeer bezorgd geworden voor alles wat maar eenigszins lijkt op geheime diplomatie en geheime verdragen, waarvan men de slechte ge volgen heeft ondervonden, en een der eerste dingen, die als w'.nst van den nieuwen tijd werden beschouwd, was, dat bet uit moest zijn met de geheime behan deling van de buitenlandsche politiek. De geheirhe verdragen werden als de oorzaak beschouwd van alle ellende en geen ver betering werd mogelijk geacht dan door openbare behandeling. Inderdaad hebben de politici getracht eenigen tijd in dezen geest te bandelen, Het volkenbondspact was berekend op dit stelsel, en bet stelde de verplichting van de mededeeling der verdragen aan bet bureau van den bood. Langzamerhand echter is men opnieuw van den goeden weg afgegleden, Stresemann en Briand ontvluchtten Genève en kwamen in 't ge heim in Thoiry samen, Chamberlain en Mussolini trokken aan bet spelevaren op de Middeliandsche Zee, en dezer dagen confereerde Chamberlain en Briand even eens met gesloten deuren. De geheime diplomatie is weer welig opgebloeid. Na de conferentie tusschen vier oogen ver schijnen weliswaar communiqué's, doch men kan daarin schrijven wat men wrl. Niemand komt van bet behandelde bet ware te weten, uitgezonderd zij, die bij bet onderhoud direct betrokken waren. De geheime politiek is nog even ge vaarlijk als vroeger! Dezer dagen heeft Briand met jour nalisten gesproken en verklaard, clat de besprekingen van Chamberlain met Mus solini en die van Chamberlain met hemzelf bijdragen tot de handhaving en de conso lidatie van den vrede. Hij bevestigde, dat Chamberlain en hij op alle punten accoord gingen ten aanzien van een gemeenschappelijk optreden» Hij vo-gide er bij, dat Chamberlain de plannen en voorwaarden inzake de Fransch-Duit- sche toenadering kende. De besprekin gen met Berlijn zullen onmiddellijk wor den hervat. Het verdrag van Locarno is tegen niemand gericht; het heeft ten doel de betrekkingen tusschen alle mo gendheden nauwer te maken en de kansen op een conflict tot een minimum te redu- ceeren. Frankrijk wenseht met name met Italië een zeer nauwe en vriendschappe lijke samenwerking. De verdragen van en na Locarno moeten Europa bedekken met een uitgestrekt „vredesnet". De kwestie van Tanger behoeft niet het onderwerp uit te maken eener inter na' iomale conferentie; zij kan gemakkelijk worden opgelost binnen het kader der vroeger gesloten contracten. Men ziet het: geheimzinnig is Briand r.iet over zijn besprekingen achter ges; ten deuren. Laten we hopen, dat hetgeen hij niet gezegd heeft, niet zóó gewichtig ist. Naar hat Amarikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( Achter elkaar liepen wij tusschen de grafsteenen door en hoewel ik, doordat ik achteraan liep, voortdurend geneigd was om achter om te kijken* kwam ik toch tot de conclusie, dat het 's nachts op een kerkhof niets griezeliger is dan op een andere plek buiten waar je vage schaduwen ziet en onverwachts geluiden hoort. Een oogenblik dacht ikmaar Jamieson zei, dat het een uil was, en ik probeerde hem te gelooven. Bij het graf van de Armstrongs bleven we staan. Ik geloof, dat de dokter mij terug wilde sturen. „Hier hoort een vrouw niet", hoorde ik hem zeggen. Maar de detective zei iets over getuigen en toen kwam de dok ter naar mij toe en voelde mijn pols. „Ten slotte geloof ik niet dat u er hier erger aan toe is dan in dat vreese lijke huis", zei hij, en legde'zijn overjas op den grond, zoodat ik er op kon gaan zitten. Er is voor mij iets gruwelijks en te gennatuurlijks in het openmaken van een graf. E£n toch bleef ik er dien nacht in Casano va rustig bij zitten en keek toe ter Poincaré's bezuiniging. Poincaré houdt onwrikbaar vast aan zijn bezuinigingsprogram, dat tengevolge van opheffing van arrondissementsrechtbanken, onder-prefecLuren e.d., een groot aantal ambtenaren treft, die hun ontslag niet zon der protest in ontvangst wenscihen te ne men. De ontslagenen hebben de groots trom geroerd. Burgemeesters en parle mentsleden hebben het voor hen opgeno men en een groote protestvergadering is te Parijs gehouden. Hierop werd een mo tie aangenomen, waarin zij verklaarden alle maatregelen, welke doeltreffende bezui nigingen met zich brengen, te willen goed keuren-, doch verzochten de hervormingen in den administratieven dienst der justite niet. dan na een nieuw diepgaand onderzoek van kracht te doen worden. Een depu'atie der protestvergadering, welke haar opwach'ing bij Poincaré maak te, werd door senator Francois Mar sal, oud-minister-president en senator Henry de Jouvenel, den zoo juist afgetreden hoo- gen commissaris in Syrië, geleid. Maar Poincaré wil van geen toegeven weten. Hij antwoordde kortaf, dat de ge- heele (regeering de maatregelen goedge keurd had, zij wil zich er stipt aan houden en is voornemens bij de behandeling in de Kamer de kwestie van vertrouwen te stel len.. Het Kamerlid Falcaz, de voorzitter van de vereeniging van burgemeesters, uitte nog de bedreiging, dat de parlementsleden, die vóór de maatregelen ziSien stemmen, bij de eerstvolgende verkiezingen met de grootste kracht zullen worden bestreden. Alleen Verdun heeft er zich tot dusver vrijwillig bij neergelegd^ dat zijn recht bank wordt opgeheven. De gemeenteraad heeft een resolutie, aangenomen, waarin wordt gezegd, dat Verdun van oordeel is, dat de regeering geen moeilijkheden in den weg mogen worden gelegd, temeer nu zich een man als Poincaré aan het hoofd ervan bevindt. De bezuiniging gaat door. Vrijdag heeft president Doumergue in den ministerraad een besluit geteekend, waarbij 92 kantoren van hypotheekbewaarders, 2 algemeene douanedirecties en 1700 nieuwe betrek kingen bij de financieeLe administratie wor den opgeheven. Ook op „Onderwijs" en „Openbare werken" wordt bezuinigd. Door den verrekijker. In Polen is de kabinetscrisis weer overwonnen. Pilsoedski heeft een nieuw Kabinet samengesteld, hij zelf is minister president en minister van oorlog, terwijl Zalewski minister van buitenlandsche za ken blijft, Barthel, de afgetreden minister president, zal in het nieuwe kabinet als vioe-voorzitter optreden. De portefeuille van financiën, is opgedragen aan dr. Klar- ner. Een uit Hankau afkomstig telegram meldt, dat het Amerikaansche stoomschip „Hing" door de troepen van generaal Jang- sen (denzelfden die den Engel schen te Wannsien moeilijkheden bezorgde) te wijl Alex en Jamieson het werk deden, zonder gewetensbezwaren,behalve de angst dat het ontdekt zou worden. De dokter stond op den uitkijk, maar er vertoonde zich niemand. Eens kwam hij naar mij toe en klopte mij bemoedi gend 'op den schouder. „Ik had nooit gedacht dat het nog eens zoo ver met me zou komen", zei hij. „Een ding is wel zeker, ze zullen mij niet van medeplichtigheid verdenken. Er wordt van een dokter gewoonlijk ver ondersteld dat hij handiger is in het be graven, dan in het opgraven!" Er Trwam een oogenblik dat Alex en Jamieson hun spaden neergooiden en ik moet bekennen dat ik toen niet meer durfde kijken. Ik hoorde hem hijgen van inspanning, waarschijnlijk terwijl ze de zware kist optilden. Ik voelde, dat.ik mij niet goed zou kunnen houden en uit angst dat ik zou gaan schreeuwen, probeerde ik aan iets anders te denken, b.v. hoe laat Gertrude bij Halsey zou jkunnen zijn alles liever dan aan dat vreeselijke dat daar vlak bij me op liet gras lag. En toen hoorde ik een uitroep van den detective, en voelde ik dat de dokter mijn arm greep. „Nu, juffrouw Innes", zei hij vriende lijk „wilt u nu even komen kijken?" Ik hield hem krampachtig vast en op de een of andere manier kwam ik er, en keek ik. Het deksel van de kist was op gelicht en een zilveren naamplaat er op bewees ons, dat» we geen fout hadden gemaakt. Maar het gezicht, dat ik daar bij Wellicht heeft U reeds vaak het waschgoed van anderen bewonderd dat er zoo frisch en helder uitzag alsof het pas nieuw was. Zoo kunt U het zelf ook krijgen. Neem slechts de proef met Rinso en U zult ver baasd zijn over de resultaten. Koop nog heden een pakt Kweitsjoufoe is opgeëisdnl en gedwongen troepen te vervoeren. KOLONIËN. Aardschok te Padang. Te Padang werd een hevige, korte aardschok gevoeld. De menschen ont vluchtten hun huizen. Staking van telegram bestellers De telegrambestellers te Soerabaja, dreigden Zaterdag een staking te beginnen in verband met de verlaging van de be- stelpremie. De politie heeft voorzorgs maatregelen genomen. JavaGhinaJapan lijn. De JavaChinaJapan Lijn nam ten behoeve van de vaart op Japan de aan de Mij „Nederland" behooremde vracht schepen Bat jan, Ban ka en Boeton over! SCHOOL EN KERK. Schisma te Tienhoven. Zaterdagavond had tegen zes uur de consulent der kerk te Tienhoven, ds. Chr. Bruins, een kerkeraadsvergadering bijeen geroepen. Hier protesteerden drie broe ders van den kerkeraad tegen de afzetting van ds. Smelik en deelden mede hem als wettig dienaar des Woords te erkennen. De scheuring in de Kerk was hiermede dus een feit geworden. De kerkeraad der „Geref. Kerk buiten het kerkverband" vergaderde onder ds. Smelik om zeven uur. In dezen kerkeraad zijn dus vier broeders gezeten, terwijl de andere Synodale er vijf telt. Enkele voor- loopige beslissingen werden in deze ver gadering genomen. Ds. Smelik zou Zon het schijnsel van de lantaarn zag, had ik nooit eerder gezien. De man, die hier voor ons lag, was niet P^ul Armstrong. HOOFDSTUK XXXI. Tusschen twee stook plaatsen in. Door de opwinding van deze ontdekking de wandeling naar huis in .den nacht met natte schoenen en vochtige kleeren, was ik volkomen uitgeput toen ik mij, zonder Liddy wakker te maken, ging uit- kleeden. De grootste moeilijkheid was nog, wat ik met mijn laarzen moest doen. want er was geen plekje in huis dat voor Liddy veilig was. Eindelijk besloot ik om den volgenden morgen naar boven te sluipen en ze in het gat te verstoppen dat „het spook" uit den muur van de koffer zolder had gemaakt. Zoodra ik tot dit besluit gekomen was, viel ik in slaap en in mijn droom maakte ik alles nog eens door wat er dien nacht gebeurd was. Weer zag ik hen allen om het lijk been staan en boorde ik de triom fantelijke stem van Alex: „Dan zijn ze er bij". Maar in mijn droom zei hij bet telkens en telkens weer, tot het in mijn ooren dreunde. Niettegenstaande mijn vermoeienis werd ik vroeg wakker en begon na te denken. Wie was Alex? Dat hij 'n tuinman was, geloof ik niet meer. Wie was de man, wiens lichaam we hadden opgegraven En waar was Paul Armstrong? Waar schijnlijk zat die veilig in een land, waar hij niet uitgeleverd' kon worden, met het dagochtend om 10 en om zeven uur te Tienhoven optreden im het achterbus van die boerderij van Jac. Verhoeff. KUNST EN WETENSCHAP. Heijermans' „Ghetto" te B e r 1 ij n Ih het theater van de Klosterstrasse te Berlijn is Heijermans' „Ghetto" op gevoerd onder regie van Paul Henckel. De bladen zeggen, dat de vertolking de bedoelingen van den schrijver geen recht laat wedervaren, zoodat het publiek, of schoon enthousiast, niet schijnt te begrij pen, dat het stuk als drama bedoeld is. RECHTSZAKEN. Politierechter te Middelburg. In de Vrijdag gehouden zitting werden de volgende vonnissen uitgesproken: Klap tegen het hoofd. M. J. B., 19 jaar, schoenmaker te Wemeldinge, werd beklaagd, dat hij op 4 Sept. j.L te Ierseke Cornelia Flipse tegen het hoofd geslagen en in den arm geknepen heeft. Eisch: f 10 boete of 10 d. hechtenis. Uitspraak: f 10 boete .of 10 d. hechtenis. Toegeëigend. E. P., 35 jaar, werkman te Ierseke, werd verdacht dat bij te Ierseke in 1925 of 1926 een paar schoenen of laarzen, toebehoorende aan A. Mol, welk schoeisel bij in gebruik had, zich heeft toegeëigend. Eisch: vrijspraak. Uitspraak: diem. PROVINCIE-NIEUWS. Het verdrag met België. Verschenen is de nieuwe memorie van fortuin, dat hij gestolen had. Waren Louise en haar moeder van dit schandelijk bedrog op de hoogte? Wat bad Thomas geweten en juffrouw Watson? Wie was Nina Carrington? Deze laatste vraag was naar mijn over tuiging nu beantwoord. Op de een of andere manier was zij achter het ge heim gekomen, en had zij er voordeel uit willen trekken. Nina Carrington had haar geheim meegenomen in den dood, maar hoe het ook gebeurd was, het was duidelijk dat ze het aan Halsey had verteld, dien middag toen Gertrude en ik probeerde om een spoor te ontdekken van den man, op wien ik had geschoten. Halsey was buiten zichzelf geraakt door wat hij ge hoord had. Het was duidelijk dat Loui se met dokter Walker trouwde om ter wille van haar moeder het vreeselijke geheim te bewaren. Halsey, roekeloos als hij was, was dadelijk naar dokter Walker geloopen en had hem ervan be schuldigd. Toen was er een heftige scène gevolgd en eindelijk ging hij naar het station om Jamieson af te halen en hem te vertellen wat hij te weten was geko men. De dokter zat intusschen niet stil. Misschien samen met Rigss, die voordat hij ruzie met hem kreeg, ook niet veel last van z'in'geweten scheen te hebben, was hij naar het station gegaan, en door voor de auto te springen, had hij Halsey genoodzaakt te zwenken. De rest van het verhaal kenden we. Zoo stelde ik mij voor dat het gegaan was, en later bleek dat het bijna juist antwoord inzake het verdrag met België Over de kanalen door Walcheren en Zuid- Bevelamd wordt daarin gezegd „Tegenover Nederlands toestemming in den aanleg van het nieuwe kanaal stond als onmiddellijk compensatie, dat de op ons land rustende internationale verplich ting van art. IX 8, van het verdrag van 1839 kwam te vervallen, krachtens welke het zich indertijd genoopt heeft gezien, de kanalen door Walcheren en door Zuid-Beveland aan te leggen en krachtens welke het in de toekomst nog voor aanzienlijke geldelijke opofferingen kon komen te staan. En nu is het vólkomen waar, dat, zoo als in het Voorloopig Verslag werd op- opgtemerkt, Nederland zich bij art. IV 12 van het nieuwe verdrag verbindt, de kanalen door Walcheren en Zuid-Beve land in hun tegen woord igen staat van be vaarbaarheid te houden en op een des betreffend verzoek van België er in zou moeten toestemmen, dat die kanalen zul len worden verruimd, maar daarbij valt in aanmerking te nemen, dat Nederland's lasten met betrekking tot die twee kana len voortaan belangrijk geringer zullen zijn dan voorheen, toen niet alleen het onderhoud, maar ook alle verbeteringen geheel voor rekening van Nederland kwa men. Deze regeling lag trouwens in den aard der zaak, immers in afwachting van de totstandkoming van het kanaal Ant werpenMoerdijk blijft de scheepvaart op het kanaal van Hansweert aangewezen en behoort met de mogelijkheid rekening gehouden te worden, dat de behoefte aan verbetering zich dringend doet gevoelen. Onder de gewijzigde omstandigheden zou er echter geen aanleiding bestatan de kos ten van zulk een voorziening uitsluitend ten laste van Nederland te nemen. Dat thans had moeten worden bepaald, dat, wanneer het kanaal AntwerpenMoer dijk zal zijn tot stand gekomen, 12 van art. IV van het verdrag buiten wer- knig behoort te worden gesteld, kan niet worden toegegeven. De verdere loop van zaken zal eerst zijn af te wachten. Bij de nadere onderhandelingen, die over het kanaal in de toekomst zullen zijn te voe ren, zal de oppositie opnieuw onder de oogen zijn te zien. Overigens valt in aanmerking te nemen, dat met name het kanaal van Hansweert voor de Nederlandsche binnenscheepvaart! van belang blijft, ook al komt het nieuwe kanafal tot stand. Nederland bereikte dus tegenover een toestemming, welke het, nu eenmaal de herziening der regeling van 1839 door de mogelijkheden aan de orde was gesteld, meende niet te moeten wei geren, een verlichting van financieele las ten en opheffing van een soort servituut, dat op een deel der Zeeuwsche en Zuid- Hollandsche wateren rustte en dat in de toekomst zeer bezwarend had kunnen blij ken te zijn. Met grooten nadruk zijn intusschen, zoo in de afdeelingen der Kamer als daar buiten, in woord en geschrift de bezwa ren en gevaren uiteengezet, welke voor onze eigen havens van de totstandkoming van het Moercjijkkanaal worden geducht. was niet heelemaal. 's Morgens kwam er een telegram van Gertrude. „Halsey bij kennis en herstellende. Ko men waarschijnlijk over een paar dagen terug". j i Gertrude» Nu Halsey gevonden was en beter werd, en we eindelijk een deel van het geheim ontdekt hadden, begon ik dien Donderdag met fris schen moed. Zooals Jamieson al gezegd had, langzamerhand kwamen we er achter. Dat ik op het laatst nog bijna het slachtoffer zou wor den, wisten we toen gelukkig nog niet. Het was al Iaat toen ik opstond. Ik lag in mijn bed te kijken naar de vier muren en probeerde mij voor te stellen achter welke van de vier een geheime kamer zou kunnen liggen. Bij dag ver diende Zonnehoek in alle opzichten zijn naam, het was een vroolijk, open huis en alles behalve somber. Schijnbaar was er geen enkel donker hoekje in, en toch ge loofde ik vast dat er ergens achter de keurig behangen muren een geheime kamer moest zijn met al de mogelijkheden die daaruit voortvloeiden. „Ik besloot om dien dag het heele huis te laten opmeten om er achter te komen of er ook ergens e&i groote opening tus schen binnen- en buitenmuren kon zijn en ik probeerde mij weer te herinneren wat er precies op het papiertje had gestaan dat Jamieson gevonden had. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1