JQESGHE COURANT LOUIS DOBBELMANN BIJVOEGSEL ^Onze nieuwe gouverneur-generaal VAN E)E VAN VRIJDAG 1 OCTOBER 1926 Het is zeker wel voor eèn ieder duide- ijk, dat het belang van Nederland bij een goeden gang van zaken in Nederlandsch- ndië niet gering is. Het is zeker de moeite vaard bij het optreden van den nieuwen jouveraeur- Generaal dien gang van za- :en eens na te gaan. Het door Holland in vroeger jaren over net Indische eilandenrijk gevoerde beheer vas goed. Vooral het bestuur van den /roegenen Gouverneur-Generaal Van deutsz heeft Nederland sch-lndië groote oordeelen gebracht. Tijdens diens be wind werden de grondslagen gelegd noo- dig voor Indië's verdere ontwikkeling. Het Gouvernement volgde toenmaals een erstandige financieele politiek en de be- astingen waren matig, en hoe de vroegere erstandige politiek van de Indische re dering het land tot voordeel heeft ge- vtrekt, kan blijken uit de navolgende cij- ers. In 1906 bedroeg de import f219.4 niilioen en de export f 329V2 milioen; deze bedragen stegen tot resp. f761.6 ■en f 1148.3 millioen «in 1922; in 16 jaren >s dus de import en export in Neder- andsch-lndië meer dan verdriedubbeld. Van 1906 tot 1920 moest het Gouverne ment voor de behoefte van dein geldsom loop f 93 millioen aan zilveren munt en f41 midioen aan pasmunt invoeren^ Helaas is de verstandige financieele politiek van het Indische Gouvernement na 1917 gewijzigd. Niettegenstaande Ne- derlanclsch-Indië door den oorlog sterk proüteerde, daar de prijzen zijner pro ducten sterk omhoog gingen, toonde het budget van Indië na 1916 steeds stijgende tekorten. Deze tekorten op den gewonen dienst bedroegen zelfs f 124.7 miliiioen en f 122.3 millioen m de jaren 1920 en 1921. Door deze ruïneuze financieele po- poi.iek steeg de schuldenlast van Indië na 1910 met meer dan f 1 milliard, terwijl de bevolking van Indië, die uit 46 millioen zielen bestaat, aan belastingen nauwelijks f 5,per hoofd opbrengt en zelfs die opbrengst alleen verkregen kan worden door den belastingrduk tot het uiterste op te voeren. De belastingdruk op de be volking is1 na 1903 dan ook verdubbeld en trof het meest de Europeesohe nijverheid, landbouw en handel, omdat de Indische bevolking, die 98 pet. uitmaakt van de ge- heeie bevolking, prac'.isch geen draag kracht heeft. De voortdurende geldnood, waarin de Indische regeermg zich bevond bracht haar er zelfs toe om op fiscaal gebied de beginselen van recht en billijk heid over boord te gooien, door in haar fiscale wetgeving in te voeren het systeem van uilzonderingsbelastingen voor bepaal de bedrijven. De groot-landbouw en de petroleumindustrie moesten speciale be- ias'ingen opbrengen,, waarvan andere tak ken van bedrijf waren vrijgesteld. Boven dien was de rechtspraak in belastingza ken zoo slecht ingericht, dat de belasting schuldigen practisch overgeleverd waren aan den willekeur der met de inning be laste ambtenaren. Deze politiek van het Indische Gouver nement heeft tengevolge gehad, dat de gr00le vooruitgang, waarop wij hierboven wezen, plaats maakte voor een adhter- ui gang. De inlandsche bevolking verarm de, de zilveren munt stroomde weer uit haar handen terug in de kassen van de Javasche Bank. De opbrengsten van de spoor- en tramwegen, van den post- en telegraafdienst liepen achteruit. Gelukkig hebben deze verschijnselen aan de regee ring onder G. G. Fock de oogen geopend en er haar too gebracht om terug te kee- ren tot haar vroegere verstandige finan cieele politiek. Men mag slechts van harte hopen, dat de nieuwe Gouverneur-Gene raal eveneens deze politiek op krachtige wijze zal voortzetten een stevige hartver sterking. B Z K wekt nieuwen moed en doet vermoeidheid verge ten Door de stevig heid is B Z K 't voor- deehgst in het gebruik. ROTTERDAM. WORDT VERVOLGD. Kosten 55 cents. Het andere jurkje is gemaakt van bruin wollen marrecain en wordt afge werkt met een kraagje en. manchetjes van zij in een iets lichtere tint. Aan de voor zijde is een pand geplooid en afgezet met origineele van knoopjes voorziene band jes. Zeer geschikt voor meisjes van 610 jaar. Knippatronen verkrijgbaar onder op gave van No. 1149. Kosten 55 cents per stuk. Bestellingen op knippatronen worden ingewacht vóór Dinsdags, aan het bureau van de Goesche Courant. Bij de bestelling moet het verschul digde bedrag betaald worden, terwijl voor buiten de stad f 0,15 voor porto voor de toezending berekend wordt. Twee herfstjurkieai. De herfstmode is nu vrijwel definitief vastgesteld en voor jongere meisjes blijft de rechte lijn voorLoopig nog dep hoofd schotel vormen, hoewel zoo nu en dan eenige andere modellen worden gesigna leerd. Het eerste japonnetje, afgebeeld onder No. 1148, is meer speciaal voor rtijtjes bedoeld, daar het zonder mou rn gemaakt is en het wordt vervaardigd van bladgroen crêpe-de-chine. Het hangt vanaf de schouders recht af en wordt alleen lichtelijk opgenomen onder de ron de halslijn en de eenige versiering bestaat uit een borduursel langs den rok, welke gewerkt wordt in lathyrus kleuren. Voor kinderen, van 48 jaar is dit jurkje zeer geschikt. Knippatronen zijn verkrijg baar onder opgave van No. 1148. Nuttige wenken. Aluminium moet men nooit met soda schoonmaken. Wasschen met warm water en zeep is volkomen voldoende. Macaroni moet men bewaren in een luchtdicht blik en voor men ze gaat ko ken, eerst even in kokend water met zout dompelen. Haarborstels moet men schoonmaken met koud water, waaraan men een wei nig ammoniak heeft toegevoegd.Nooit warm water daarvoor gebruiken. De branders van een gasmachine moe ten zeer schoon gehouden worden, daar schoone branders veel zuiniger in het ge bruik zijn. Van tijd tot tijd moet men ze schoonmaken met water, waarin men een handvol soda heeft opgelost. Vuil en verkleurd linoleum reinige men met terpentijn. Teneinde te voorkomen, dat linoleum vuil wordt, drage men zorg bij het wrijven steeds schoone lappen te nemen. Vooral bij lichtgekleurd linoleum verdient dit aanbeveling. Als men veel koperen versierselen in huis heeft, dan doet men er goed aan het eens per week in te wrijven met een fla nellen lapje, waarop men een paar drup pels naaimachine-olie gedaan heeft. Het aldus gepoetste koper zal veel minder snel vuil worden. Gewoon poetsen helpt laing zoo goed niet, daar er vrijwel niets zoo spoiedig vuil wordt als koper. teervlekken op het lakwerk van kin derwagens, auto's, etc., kunnen gemak kelijk verwijderd worden door middel van een goed poetsmiddel voor metaal, waar van mem een wieiniig op- een zaclh'e lap doe\ Met die lap wrijft men zachtjes totdat de vlekken verdwenen zijn. waarna men de vlek met meubelpolitoer behandelt. (Bovengenoemde methode slechts toe te passen, als de vlekken zich door een voor zichtige behandeling met terpentijn nie'. laten verwijderen). LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. R h i z 0 c t o n i a-z ie k te. In verband met de gunstige resultaten, verkregen met de ontsmetting van poot- aardappelen met sublimaat ter bestrijding van de Rhizoctonia-ziekte, lean deze ontsmetting aanbevolen worden in alle ge vallen waarin de bekende bruine of zwatrt- achlige korstjes van deze schimmel (de z.g. sclero'ien) meer dan sporadisch op de schil der aardappelen aanwezig blij ken te zijn. Aangezien tevens gebleken is, dat ont smetting in het najaar, vóór het inkuilen, meer aanbeveling verdient dan ontsmet ting in het voorjaar, wordt de aandacht van belanghebbenden hierbij thans op deze ontsmetting gevestigd. Zij geschiedt in een sublimaatoplossing van een tiende pot. (dus 1 op 1000). Het gemakkelijkst zijn hiervoor te gebruiken sublimaat-pastilles, die 1 gram sublimaat bevatten. Men gebruikt daarvan dan 1 pastille op elke liter water. Ter ontsmetting van 1 H.L. aardappe len van 70 K.G. is 50 Liter oplossing voldoende, welke oplossing driemaal ach tereen gebruikt kan worden. Tijd van onderdompeling U/2 uur, het water mag niet kouder zijn dan 5 gr. C. Aardappe len, waaraan grond hecht, moeten vooraf gewas schen worden. Daar sublimaat metalen aantast, mag de ontsmetting slechts uitgevoerd worden in houten of steenen vaatwerk. In verband met de groote giftigheid van sublimaat (dat een zeer sterk maaggif is) moet de behandeling met zeer groote voorzich tigheid worden uitgevoerd. Voor meer uitvoerige inlichtingen en aanwijzingen wordt verwezen naar het vlugschrift No. 41 van den Plantenziek- tenkundigen Dienst Ontsmetting van poot- aardappelen met sublimaat. Door het hoofdbureau van den dienst te Wage- ningen en door de op verschillende plaat sen gestationeerde ambtenaren wordt ver der gaarne alle gewenschte voorlichting en advies inzake deze ontsmetting ge geven. PROVINCIE-NIEUWS. Het einde van den Zomertijd. De Zomertijd eindigt in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. Men zal dus goed doen morgenavond de klokken een uur terug te zetten of een uur stil te la ten staan. Zeeuwsche soldaten in Harderwijk. Een deelnemer aan de herhaüngs-oefe- ningen van het 14e R. I. te Harderwijk, H. Flfeurbaay, schrijft in de ,,N. R. Ct. naar aanleiding der beschouwingen over Katastrophe in een Iersche Bioscoop. De begrafenis van 40 slachtoffers, van de ka'astrophe in de bioscoop te Drumcoliogher in Ierland. Het was een houten gebouw en, waarschijnlijk door het achteloos wegwerpen van een sigaret, heeft een rol films vlam gevat. de relletjes .tè Assen en te Ede, o.a. het volgende: „Van 13 Sept. af tot 25 Sept. hebben te Harderwijk pl.m. 1100 manschappen deelgenomen aan de oefeningen. Mannen weggenomen uit hun gezinsleven, hun werkkring etc., om hun vaderlandschen plicht te vervuilen. Met genoegen heb ik kunnen consta- beeren dat deze 1100 ronde Zeeuwen him plicht gedaan en dat zij na afloop der dagelijksdhe oefeningen, de vrije avon den doorbrachten op ordelijke wijze, zon der dat iets buitensporigs is voorgevallen. Waar was dat aan te danken? Niet hieraan, dat alle Zeeuwschen be paald lieve brave jongens zijn! Geloof mij, dat wanneer men, evenals te Assen etc., die jongens na afloop der oefenin gen had losgelaten, zonder dat de overheid had gezorgd voor voldoende afleiding, het wis en zeker ook te Harderwijk tot buitensporigheden was gekomen. Daarom hulde aan het „Christelijk mi litair verband" en de „Cantine-commis- sie", welke' op zoo uitnemende wijze gezorgd hebben door lezingen, bioscoop, zang, goochelen, voordrachten etc., en vooral niet te vergeten door de schit terende muziek van de stafmuziek van het 6e Reg. Inf., de zoo moodige ontspan ning te brengen, waardoor gezorgd werd, dat onze jongens de lange avonden op nuttige wijze doorbrachten in het do,ode stadje Harderwijk. Natuurlijk waren er ook hier eenige lawaaimakers onder, en dat kan niet anders. Evenwel zij kregen geen kans. Vooral doordat alle manschappen het werken der commissies zeer op prijs stelden, zorgden die manschappen er wel voor, dat die oproerige elementen, het stilzwijgen bewaarden". 's Heerenhoek. Uitslag openbare ver knoping gehouden door notaris E. C. van Dissel te Goes te 's Heerenhoek den 29sten September j.l. van een woon huis met erf ter plaatse 's Heerenhoek aan de Julianastraat waarvan kooperwerd ■den heer C. Westdorp te 's Heer Arends* kerke voor f 2880, Heinkeiiszand. Woensdagnamiddag ver gaderde de raad dezer gemeente, waarbij alle leden tegenwoordig waren. De notu len der vorige vergadering worden onver anderd vastgesteld. Als ambtenaar van den burgerlijken stand wordt in de plaats van. den heer Steketee benoemd, de heer Mr. Mes, op een jaarwedde van f20, Goedgekeurd wordt met algemeene stem men een verordening regelende de verdee ling der werkzaamheden van den. burger lijken s tand. Op een verzoek van den heer A, Vermeulen om de gronden, vrijkomeo de door verbouwing aan het steenenslop door de gemeente te koopen, wordt met allé stemmen op een voorstel van B. en W. besloten, voor den strook grond f 10 per vierk. M. te geven bij aankoop door de gemeente. Wegens periodiek 'aftreden van den heer H. v. 1 waarden als lid van het burgerlijk armbestuur wordt door B. en. W. een voordracht ingediend, op gemaakt door het burgerlijk armbestuur, welke bestaat uit den heer H. v. Iwaar den en M. de Wilde; met 6 van de 7 stemmen en 1 blanco wordt gekozen den heer H. v. Iwaarden. Na voorlezing van de begrooting der gemeente voor 1927 wordt deze met algemeene stemmen voor- loopig vastgesteld, zooals ze is opgemaakt door B. en W., op in omlvamg f 50.181,96, in uilgaaf f49.447,18 eti eau post voor onvoorzien van f734,78. Bij de rondvraag vestigt de heer Domi- nicus de aandacht van B. eai W. op een heg, die het uitzicht belemmert langs openbaren weg aan den kraaijendijk. Wet houder Simonse zegt dat deze belemme ring inmiddels is weggenomen. De heer G. Kuzee vraagt of B. en W, in verband met een voorgekomen auto-ongeluk niet van meening zijn, dat het wenschelijk is, dat alsnog wordt 'overgegaan tot het maken van een verordening op1 maximum snelheid voor deze gemeente of dat het aanbeveling verdient borden te plaatsen met „Rijd voorzichtig' en „Dank U zooals in meerdere andere gemeen en waar tevens de politie actief is. De voorzat ter zegt dat het reeds een bespreking in een B. en W.-vergadering heeft uit gemaakt en dat B. en Wde volgende vergadering met voorstellen zullen ko men. Verder wijst de heer Kuzee op de onvoldoende verlichting van het Claras- pad. De voorzitter zegt, dat hij reeds een boodschap aan de lichtleverancier heeft gezonden, doch dat dit vermoede lijk niet voldoende is. Een volgende weck zal hij zich persoonlijk overtuigen en maatregelen nemen. Ierseke. Woensdagmiddag demonstreer de de fa. A. Bikkers en Zn. van Rot terdam onder veel belangstel.ing een Ford autobrandspuit. B. en W. en de gemeente raad van, Ierseke" waren onder het kijk- lusitige publiek. Op 't eerste zicht is de Ford-spuit een gewone U/2 tons vracht wagen, die door den eersten besten chauf feur kan worden bediend, met 6 zitplaat sen en uitgerust met 500 M. persslang. De pomp is een gewone roteerende zieif- aanzuigeode perspomp, welke door de auto wordt gedreven. De kracht waarmede water gegeven kan worden is verrassend en met een enkele slang werd op een kleine 100 M. water gegeven. De leider ver zekerde dat met zoo'n Ford-spuitje tot ruim 800 M. vanaf de standplaats der spuit het water geperst kan worden met nog 2 flinke stralen. Kapelle. Onder groote belangstelling is de cursus voor sorteeren en verpakken van fruit met aanvankelijk 14 leerlingen geopend in het vei lings gebouw te Kapelle. Als onderwijzer treed op de heer W. Glas, voorzitter van de vereenig.ng van oud-leerlingen van de tuihbouwcursussen. Door het bestuur van de veilingsvereeni- ging K. B. O. wordt alle medewerking verleend. Eén der gebouwen is vrijwillig afgestaan. Rilland-Bath. Het huldigingscomité voor het 35-jarig jubileum van de muziek- vereeniging „Riliandia" heeft zijn eind- vergadering gehouden in de zaal van den; heer Traas. Voorzitter Dr. Moree. De meeste leden der commissie waren tegen woordig. Na opening stelde de voorzitter voor verschillende voorwerpen, zooals kis ten, enz. te ver koopen. Hiertoe werd na goedkeuring overgegaan en de opbrengst den penningmeester overhandigd. Hierna werd rekening en verantwoording gedaan door den heer L. K. Straub, penning meester. Er is een batig slot van f4, De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn beheer. De rekening werd door 2 leden nagezien en goedgekeurd. De voorzitter bracht dank aan allen die hun medewerking hebben verleend, in het bij zonder aan den heer P. A. van Boven, secretaris, voor de vele werkzaamheden die hij heeft verricht. De secretaris richtte wederkeerig het woord tot den voorzitter en dankte hem namens het ge- hieele comité voor de bereikte resultaten van het comité, daar de invloed van den voorzitter hierin een voorname rol speel de. De voorzitter stelde daarna voor het bedrag van het batig slot in kas te houden en te trachten een fonds te stich ten tot het verkrijgen van een muziektent. Hiertoe weid met algemeene stemmen beslo'en en bepaald, cat het bestuur, van het nu bestaande feestcomité, deze werk zaamheden verder zuLlen behandelen. KOLONIËN. Moord. Een werklooze Zwitser, M. geheeten, heeft den employé van de Holland sche Beton Maatschappij te Medan, den heer C. H. van Eggclen, doodgeschoten. De aanvaller werd zeer ernstig ge-kwetst. De uitbarsting van den Batoer. Een lezeres van het „Nieuws" dae een bezoek heeft gebracht aan den steeds werkenden Batoer op Bali, vertelt hier over o.a.: Na een tocht van ruiin twee uur in de bergen met schitterende uitzichten over zee en de bergen, bereikt men een ge weldige, reeds oude kraterinzinking, over welker rond de weg is aangelegd. Onge veer 4 K.M. ver ziet men omlaag een kam, waarlangs de vlammen lustig dansen. Zware rookpluimen gaan omhoog. Even wordt de blik afgetrokken naar iets rus tigs, lieflijks, iets dat daar links achter ligt. Een groot meer, rimpelloos, onbe roerd, stil aan den voet van een Loogen berg. Wolkbanken drijven om den top. 't Is hier koud, vooral ook nu mistbanken over den kraterrand drijven. Nog verder gaat

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 1