Miig-cirat Deposito Spaarbank Uit den Westhoek BANK voor ZEELAND GOES. De Charleston. De zaken, die in ons land momenteel de belangstelling van overheid en particu lieren hebben zijn: het verdrag met Bel gië, de wintertijd en de charleston. We hadden eigenlijk uit oogpunt van belang rijk met bet laatstgenoemde moeten aan vangen, we deden het echter niet, omdat wie nog weten wat we aan den ernst verplicht zijn. U kent de charleston, d.w.z. u hebt er toch reeds over gehoord Zoo niet, dan tot toelichting het volgende. De char leston is de nieuwste modedans, het jong ste import-artikel uit het rijk der negers, een waardige opvolgster van step en shimmy. Men voert hem ongeveer als volgt uit: begin met uw bovenlichaam te beven, krachtdadig te beven alsof éen spookverschijning ui verrasIte, laat lang zaam de rillingen van het bovenlichaam naar het onderlichaam loopen, is dit ge schiedt, betrek dan uw beenen in hel rythmisch vibreeren, plaats ze naar rechts en naar links, naar voren en naar achter, schop ze zijwaarts uit, laat de voeten el kaar kruisen, zie verder vooruit te komen en op de been te blijven, liefsit op de maat der muziek. Als ge daarbij nog tijd vindt in uw oogen de extase te leggen die kanibaLen hebben als zij om het slacht offer dansen dat ter op-soupeering gereed ligt, dan is u een chariestonnist(e) van de bovenste plank. Zooals gezegd heeft deze negerdans, in oorsprong de vertolking der primitiefste imisitinkten van een onbeschaafd -volk, de aandacht van onze autoriteiten en de liefde van vele particulieren. In Den Haag en Amsterdam is het reeds zoover, dat deze dans in verschillen de localiteiten niet beoefend mag worden. Men fluistert: „In verband met de zede lijkheid", hetgeen we echter niet geloo- ven, daar een gezelschapsdans bijna nooit onzedelijk kan zijn, en zeker niet een dans, die zooveel van de aandacht van den be oefenaar vraagt dat hem geen tijd rest aan iet® anders te denken dan aan het vast houden van het goede tempo en aan het goed neerzetten zijner voeten. We stellen ons voor, en zij die de char leston gezien hebben, zullen ons geen on gelijk kunnen geven, dat de bemoeiingen der autoriteiten niet voortvloeien uit vrees voor moreele wonden, maar voor licha melijke. Het moet ergens in Engeland gebeurd zijn, dat tijdens een cbarleston- fieest 20 personen min of meer ernstig gewond werden door de ui slaan de beenen der mededansenden. Een charleston houdt dus grooteie gevaren voor onze lichamen in dan een voetbal- of een rugby-wedsitrijd De nieuwste neger-dans zal ook spoe dig in onze streken zijn intrede doen. Zou het geen aanbeveling verdienen voor dien tijd eens over de gevaren van de char leston na te denken en plannen uit te broeden om eenige voorschriften te geven. B.v.: „Charleston mag alleen gedanst worden met scheenbeschermers aan". We zouden door dezen, maatregel velen aan ons verplichten en tevens de klip ont zeilen waarop men in Den Haag en Am sterdam gestrand isde klip der gewaande onzedelijkheid. BUITENLAND. OVERZICHT. Chamberlain en Mussolini. Sir Austen Chamberlain, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, heeft gisteren een samenkomst gehad met signor Benito Mussolini. Na de vermoeienissen van het Volkenbondswerk is Chamberlain wat gaan spelevaren op de Middellandsclhe Zee en als praktische Enigelschman ver bindt hij aan zijn pleziertocht tevens poli tieke „business". Heeft men in deze sa menkomst, zoo kort na de verbroedering van Briand en Stresemann in het idylli sche Thoary, een tegenzet daarvopr te zien? Frankrijk zal door toenadering tot Duitschland den band met Engeland wat losser maken. Geen nood, Engeland gaat zich' een nieuwen vriend verschaffen in Mussolini, den hoofdman der fascisten. Van officieele zijde is te Londen na tuurlijk ontkend, dat Engeland op het punt staat zijn politiek te wijzigen. Betoogd wordt, dat de samenkomst slechts een „beleefdheidsbezoek beleekent, maar ook de Engelsche bladen moeten erkennen, dat er politieke vraagstukken, zooals de wederzijdsche belangen in de Middelland- sche Zee en de befaamde Tanger-kwestie op het tapijt zullen komen. Mussolini heeft Chamberlain ontvangen op zijn jacht te Civita Vecchia. De uit- noodiging is van Mussolini uitgegaan, die verlangend is naar den steun van Enge land. Volgens de „Daily Telegraph" zou Chamberlain hem de verzekering geven, dat Engeland welwillend staat tegenover de wenschen van Italië om in het bestuur van, de Tamiger-zöne vertegenwoordigd te zijn. Zooals Chamberlain onlangs in het Lagerhuis verklaarde, zijn diplomatieke on derhandelingen tusschen Engeland, Frank rijk en Spanje aan den gang inzake een Tanger-conferentie, met eventueele deel neming van Italië. Engeland begunstigt Italië'© deelneming aan het Tanger-be stuur ten einde den Fransdhen invloed in die aparte zone van Marokko te vermin deren. Italië wil vasten voet krijgen in Marokko. Dit is een onderdeel van Mus solini's droom, een groot koloniaal rijk te vestigen. Hij heeft het oog geslagen op de in de Tanger-zöne liggende ijzer-erts- mijrnen. Engeland heeft Italië en Abessy- nië en aan de grens van Egypte in Tripoli reeds de behulpzame hand geboden, waar tegenover Mussolini Chamberlain steunde in de Mosoel-kwestie. De kosten van de Engelsch-Italiaansche toenadering zullen grootewdeels voor rekening van Frankrijk komen en deswege koestert men te Pa rijs veel belangstelling voor Chamber lain's Italiaansche uitstapje. Bedenkelijke incidenten. In het Duitsche bezette gebied zijn een paar incidenten voorgeyallen, die niet zeer bevorderlijk kunnen zijn voor den goeden geest van Locarno, Geoève en Thoiry. Zondagnacht n.l. hebben twee Fran- sche officieren te Germersheim, waarvan de een tot het 31e artilleri enegiment be hoorde, t wist met enkele burgers gekregen. De Fransche officieren waren in burger- klceding. Een der officieren trok zijn revolver en bracht den schoenmaker Richard Holz- manm een ernstige verwonding aan het hoofd toe. Voorts werd de 22-jarige ar beider Eich Mueller door een schot in het hoofd gedood en de koetsier Jozef Ma the s zoo ernstig gewond, dat aan zijn behoud gewanhoopt wordt. De dader is later door een Fransche wachtpatrouille gearresteerd. De Fransche luitenant, die alzoo van den moord verdacht wordt, is, nadat hem door een Fransch generaal en een kolonel der gendarmerie een verhoor was afgeno men, naar Landau overgebracht. In een en ander heeft het gemeente bestuur van Germersheim aanleiding ge vonden een telegram naar den Volkenbond en de regeeriogen van Duitschland en Beieren te richten, om te protesteeren tegen hel voortduren van de Fransche bei- zet tingen. Sedert 8 jaar, aldus wordt in het tele gram gezegd, zucht de Palts onder 't juk 'Van de Fransche bezetting. Wat de bevol king in dezen tijd heeft geleden is niet met woorden te schilderen. Ondanks alle redevoeringen over vrede en verzoening, ondanks Lccarno en Genève is het stelsel der bezetting een ware geesel voor de be volking. Vooral de gemeente Germersheim is sedert lang blootgesteld aan den wille keur van de Fransche troepen. De bur gers zijn hun leven niet meer zeker. De bevolking protesteert voor de ge- beele wereld legen de een beschaafde na tie onwaardige mishande'ingetn, waaraan zij is blootgesteld, en stelt den Volken bond verantwoordelijk voor hetgeen heeft plaats gehad. Bij dit eene incident is het niet geble ven. Ook in den omtrek van Trier heeft een militair van het bezettingsleger om tot nog toe onopgehelderde redenen, 'n Duit- sdher, een wielrijder, op straat neergescho ten. De dader is in hechtenis genomen. Nog eens: dergelijke incidenten verbit teren ouderwetsch de gemoederen, juist nu men in Frankrijk de begane wreedheden van den oorlog, en in Duitschland de Roer bezetting wat gaat vergeten, en overal, op alle mogelijk gebied, toenadering wordt ge zocht en gevonden. Het komt de hooge politiek niet in haar kraam te pas op dit oogenblik veel ophef te maken van derge lijke gebeurtenissen, doch de bevolking zelve wordt er door opgewonden, en in een Rijnland sch lebiperament is men maar al te zeer geneigd tot repiressailles Door den verrekijker. Bij de opening der landdagzilting in Polen, deelde de Sejm-maarschalk Ra- taj mede, dat het kabinet-Bar tel is af getreden en dat de staatspresident het ontslag heeft aangenomen. De zitting werd daarop gesloten. Over het soc.-dem. voorstel, dat de landdag zou besluiten zichzelf te ontbin den, zal eerst in de volgende zitting, waarvan de datum nog niet is vastgesteld, worden gestemd. Naar aanleiding van den s odalis - tischen veldtocht tegen hem wegens zijn toetreden tot het ministerie Poincaré, heeft Herriot besloten als voorzitter van de so- ciaiistiscb-radicale partij af te treden. Sedert Woensdagavond zijn in Hannover opnieuw 30 typhuslijders op genomen. Twaalf personen werden ont slagen. Thans bedraagt het aantal zieken 1724. In den loop van den dag stierven zeven personen, zoodat het totaal aantal dooden thans 150 bedraagt. Naar de „Roel" verneemt zijn den 15en September een 34-tal Leden der communistische oppositie, die in een der Moskousche gevangenissen verblijf hou den, in hongerstaking gegaan. Zij eischen, dat hun een gedetailleerde acte van be schuldiging zal worden beteekend, dat zij vrijen omgang zullen mogen hebben met hun bloedverwanten en dat de uitwijzing van een 9-tal vooraanstaande communisten, aanhangers der oppositie, uit Azerbeids- zjan, zal worden ingetrokken. 43 mijnwerkers telronwood, die Vrijdag 1.1. door een instorting, welke drie hunner makkers doodde, van eÜke ver binding met de buitenwereld werden af gesloten, zijn nog in leven. Gisteren slaag de men er in een verbinding met hen tot stand te brengen. Voor het eerst, aldus een tele gram uit Rome aan Engelsche bladen, "heeft een Paus den koepel van de St. Pieterskerk bestegen. Zijne Heiligheid had de klimpartij ondernomen om een blik te slaan op het seminarie, dat in aanbouw is. Hij verklaarde verrukt te zijn over het prachtige uitzicht. Pius XI, die 69* jaar oud is, was voor zijn verkiezing tot Paus een stoutmoedig bergbeklimmer. SPORT. Voetbal. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor de Zuidelijke 2e klasse A luidt: RoosendaalZeelandia. D.O.S.K.O.^-Dongen Mi ddelburgBreda ViissinganV. S. V. L.O.N.G.A.Alliance. Zuidelijke 3* klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor de Zuidelijke derde klasse A luidt: T erneuzenS. I .N .O.T .O Zeelandia II -Vlisslngen II. Walcheren—Middelburg 11 RECHTSZAKEN. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van helen werden de vol gende vonnissen uil gesproken: Zware mishandeling den dood van een ander tengevolge hebbende: P. J., 22 jaar, opperman le Zierikzee, gedefileerd, 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De eisch was zes jaar. BeschadigingD. d. K., 39 jaar, ma kelaar te Hansweert, vrijspraak. Politierechter te Middelburg. In de zitting van heden werden de volgende zaken behandeld: Onbruikbaar. J. H. K., 59 jaar, zonder beroep te Hansweert, werd ten laste gelegd dat hij te Hansweert de schoorsteen van een waschhok, toebehooremdc aan S. v. d. Kalk heeft onbruikbaar gemaakt, door dien schoorsteen met steoo en cement dicht te maken. Eisch: f5 boete subs. 5 dagen hech tenis. Uitspraak idem. Goesche overtreders. De kantonrechter te Middelburg ver oordeelde H. B. P. te Goes wegens het in de gemeente Vlissingen met een motor rijtuig sneller rijden van 20 K.M. per uur tot f 10 boete s. 10 d. hechtenis. Wegens het in de gemeente Vlissingen de wegen in verboden richting berijden, werd J. E. C. uit Goes veroordeeld tot f2 boete s. 2d. hechtenis. De Culemborgsche moordzaak. De heer O Ito de Beus is overeenkom stig den eisch wegens smaadschrift tegen een ambtenaar in de rechtmatige uitoefe ning van zijn bediening (commissaris Blok te Culemborg) veroordeeld tot 2 maal f 50 boete oF2 maal 10 dagen hechtenis. De civiele vordering ten bedrage van f 150 werd toegewezen en bepaald dat het vonnis zal worden aangeplakt aan de hoofddeur van het gerechtsgebouw ge durende een maand. STADSNIEUWS. J. Buijse. Als dit nummer verschijnt heeft de hoofdredacteur van het dagblad „De Zeeuw", de heer J. Buijse zijn functie neergelegd. Op 70-jarigen leeftijd gaat deze Zeeuwsche journalist, die vooral op het gebied der politiek zijn lauweren ver diende, de rust zoeken, welke hij gedu rende zijn journalistieke loopbaan met zorgvuldigheid ontliep. Het is niet aan ons de beteekenis te schetsen., die de heer Buijse voor zijn partij en orgaan heeft gehad. Wij zien hem van deze plaats slechts als de toegewijde} hardwerkende oudere col iega, die het zijns heeft bijgedragen om de journalistiek in onze provincie in goede banen te leiden, als de knappe politieke schrijver die de stof in zijn macht had, als de hoogstaande eerlijke tegenstander, die tot devies had: vizier geopend. Buijse is een der oudste journalisten in het land, een van de garde die onder de moeilijkste omstandigheden zich aan ons beroep wijdde, het is hem gelukt ondanks het feit dat zijn opleiding niet naar die journalistiek drong deze om standigheden meester te worden, en in latere jaren was zijn positie dermate als de journalisten van heden eindelijk bijna allen kennen. Gelukkig! Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74. (2 lijnen). IERSEKE KAPELLE 's HEERENHOEK. Een periode van zwaren arbeid, een le venstaak is nu afgesloten. De heer Bijse heeft zijn werk aan een jongere generatie overgedragen, als toe schouwer zal hij in den avond van het leven toeven. Tenminste: als hem dit volkomen ge lukt, hetgeen we, gezien de jeugd van den 70-jarigen en zijn levendige belangstel- ting m alles, sterk betwijfelen. We wenschen den scheidenden collega bet beste toe wat we hem kunnen toe wen schen gelul'. Eerste steenlegging. Hedenmiddag heeft onder groote be langstelling de eerste steenlegging plaats gehad van het r.-k. ziekenhuis aan den Kloelingschen weg. De voorzitter van het bestuur der vereenigkig, de heer Geij- sen heette de aanwezigen, de le Jen van gedeputeerde staten, dè algemeene overste van het ziekenhuis te Maastr.cht, de pa stoors en dominé's, de gemeentebesturen, de architecten en aannemers, de doktonvn en zusters welkom. Spr. ging uitvoerig na oprichtingsplannen na en memoreerde ver volgens het succes der r.-k. ziekenverple ging. In U/2 jaar warden 346 patiënten verpleegd en 315 operaties verricht. De heer Gei jsen las vervolgens de oor konde voor, die ingemetseld zou worden. Nadat pastoor L. Dolle, de kerkelijke inzegening had verricht, sprak hij de ge- noodigden toe. Spr. betuigde zijn vreugde 'over het welslagen van dit werk, bracht dank aan allen die aan de oprichting van het ziekenhuis bijdroegen, inzonderheid aan dien heer Witkam en aan de moeder overste van het zusterhuis in Maastr.cht. Hij bad, dat het werk voltooid zou wor- den. zonder dat het offers onder de bou wers zou vragen. Vervolgens begaven de genoodigden zich naar de „Tol", waar ververschin- gen werden aangeboden. Een opdracht Aan de orgelbouwers A. S. J. Dekker alhier is opgedragen den bouw van een eiectrisch kerkorgel met 30 registers voor de Reformed Church te Fouriedburg (Oranje Vrijstaat). Het orgel dat naar het modernste systeem wordt gebouwd, zal van alle denkbare spee'hiulpen worden voorzien en van de meest duurzame mate rialen worden geconstrueerd. Dit is het vierde orgel dat in 7 maanden tijd voor Afrikaansche rekening aan de Dekker- fabriek wordt opgedragen^ Gegund. De Woningbouw vereenigiing „Nieuw- Goes" heef t den bouw van de 30 woningen ten behoeve van het spoorwegpersoneel op een terrein aan de Vogelzangswegeling, opgedragen aan de laagste inschrijvers P. F. Voet en P. F. de Waal te Hontenisise. De zonnestraalcoilecte. Dc Zonsves Ir aal- co Ueoto heeft in Goes opgebracht f 207,43; in Wilhel- minadorp f 11,25. Emiel HuIIebroeck. De bekende Vlaamsche zanger Hutie- broeck zal Dinsdag 12 October in de „Prins vain Oranje" optreden. Voor bij zonderheden verwijzen we naar de be trekkelijke advertentie in dait nummer. Nieuwe telefoonaansluitingen. Lijst van nieuwe aansluitingen en wijzi gingen aan het locaal Rijkstelefoonnet te Goes over de maand September 1926. J. Reijnhout, No. 126, Goes, Voorstad 81, brandstoffenhandel Holl. Algemeene Verzekeringsbank, bij kantoor Goes, Dir. W. L. B. J. Dekker, No. 298, Goes, Groote Markt 16; J. Torbijn Jnr., No. 216, Goes, ver huisd van Lange Vorststraat 39 naar Gan- zepoortstraat 22. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 3 October, des morgens te half elf: Ds. J. Koekebakker. Gevonden voorwerpen. In September zijn aan het bureau van politie onderstaande voorwerpen als ge vonden aangegeven: drie portemonnaies met inhoud, twee duimstokken, een kaats bal, een koperen brander van een lamp, een kist, een zakmes, twee studenten- mutsen, twee Rozenkransen, een zilveren armband, drie ploegscharren, een gouden ring, twee lasten en zes manden, een gummi-regenjas, een zonnebril, een doos met pennen, een rijwielbelastingmerk, een zakje met brood, een ijzeren bagagedrager, een sierspeld, een horloge-étui, een post duif, een wit mandje, twee pakken ledige zakken, een kist met inhoud, een mandje en een heerenrijwiel. BEURSBERICHT. Goes, 30 September 1926. Voor en aleer in Europa een volkomen economisch herstel een feit zal zijn ge worden, zal er nog wel het een en ander moeten gebeuren. Wij denken hierbij in de eerste plaats aan het nog steeds voort durende conflict in Engeland. Engeland maakt op het oogenblik zeer zeker een uiterst moeilijken tijd door; do kolenuitvoer is in het tegendeel verkeerd; elke maand kost het de gemeenschap schatten ge Ids het benoodigde stookmate- riaal uit het buitenland aan te voeren. Ook de overige industrie heeft onder dit alles te lijden. Hierbij komt, dat dit alles in het voor deel is van Engeland's gevaariijksten con current, Duitschland. Daar is men name lijk bezig de vroeger ingenomen vooraan staande plaats weer te herwinnen. Vooral de trust- en kartelvorming is daarbij een zeer geliefd middel. Wat hierbij den gang van zaken vooral voor Groot-Brittannië zoo gevaarlijk maakt, is het feit, dat dit land in vele gevallen buiten de Europee - sdhe kar'.els blijft. Dezer dagen nog bleek dit bij de onderhandelingen omtrent een te vormen staalkartel, waartegenover En geland alle mogelijke pogingen in het werk stelt om deze besprekingen te doen mis lukken. Het Vereenigde Koninkrijk dreigt in derdaad zijn vooraanstaande positie te ver hezen, vooral door het steeds inniger sa mengaan van Duitschland en Frankrijk. De resultaten van dezen gang van zaken zullen voor Engeland wel allereerst in zijn financieele positie tot uiting komen. En ook op geldmarkt zal dit alles niet zonder uitwerking blijven. Het aantrekken van de geldkoersen in Engeland en in de Unie zal, in welke ma'.e dan ook, tot ge volg hebben een verder terugtrekken van gelden uit centra met een lagere rentevoet, in die eerste plaats dus ons land. Een voor proefje hiervan krijgt men reeds bij het beschouwen van de jongste weekstaat der Nederlandsche bank, waarop de saldi in het buitenland reeds een vermindering met circa 6 millioen te zien geven, blijkbaar een gevolg van het afgeven van buiten landsche saldi tegenover verkoopen vain guldens. Intusschien heeft de geldmarkt hier te lande de gevolgen van dit alles nog slechts in zeer beperkte mate ondervonden. Het aantrekken van de geldkoersen op het oogenblik kan men voor het grootste deel wel als een gebeurtenis van tijdelijken aard bescphouwen en den invloed, die er van op het koersverloop ter beurze uit ging, is dan ook zeer gering geweest. 'Een vrij groote belangstelling heeft er deze week bestaan voor rubberaandeelen, die algemeen in koers konden verbeteren. De aanleiding hiertoe lag in. de niet onbe langrijke stijging van den rubberprijs, die namelijk te voorschijn werd geroepen door de geruchten omtrent een op handen zijinde verandering in de bestaande restric tieregeling. Het betreft hier waarschijn lijk de nog niet gebruikte uitvoerconsenten waarvan men verwacht, dat zij waardeloos zullen worden verklaard. Wat nu de vooruitzichten betreft, zij er in de eerste plaats op gewezen, dat de stand van zaken op dit oogenblik wel eenigstzims anders is dan in 1925 of ook in dit jaar. De prijs is thans op een niveau, waarbij een stijging van enkele pence, of zelfs van een halven shilling, aan het ver bruik geen afbreuk zal doen. Men mag er verder op rekenen, dat in de uitvoervoor- schriften een verandering wordt gebracht, zoodat, gezien het feit dat in de jaren 1920-1921 de aanplant sterk verwaarloosd werd, de productie over 1927 wei geen noemenswaardige stijging te zien zal ge ven. Hiertegenover staat, dat volgens men- schelijke berekeningen het verbruik wel zal toenemen. De geheele economische positie van Europa is in dit jaar er op vooruit gegaan en het autoverbruik neemt gestaag toe. Voor petroleum-aandeelen en met name voor aandeelen Koninklijke bleef de stem ming ongeanimeerd. De vorige week som den wij reeds de oorzaken op, die o.i. tot deze mieder gunstige tendenz aanleiding kunnen zijn geweest. Het is echter een niet te ontkennen feit, dat de positie van het artikel petroleum den laatstee tijd zienderoogen verbeterd is. De productie der benzine in de Unie is gedurende de eerste zes maanden van dit jaar nog 11 pet. toegenomen, terwijl het verbruik met 15,6 pet. steeg. De voorraden namen dirt jaar toe met 65 mill, gallons, en verleden jaar met 401 mill, gallons. De uitvoer ten-slotte steeg met 45 pet., terwijl men voor het geheele jaar 1926 rekent op een stijging v an 30 pet.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2