DE WENTELTRAP lie. De hoofdweg Zeeland—Noord-Brabant Vrijdag I October 1926 i 15° Jaargang. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. SAMOS PRIMA f 1,10 si FEUILLETON Pijnlijke Kloven TEE# PUROL De jijne pijptabak is ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOËSCHE i COURANT Uitgave Naamïoozt Vennootschap Goesche Courant Ëg|p||||p en Kteeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. De oude Postwegdriemaal overzetten voordat men buiten Zeeland was de ver beteringen van den hoofdweg de plannen voor het stuk KloetingeOoster-Schelde. Eenigen tijd geleden is op een andere plaats in de „Goesdhe Courant" al eens de aandacht geves'.igd op den toestand der wegen in Zeeland in het algemeen op dien van den hoofdweg Bergen op ZoomVlissingen in het bijzonder. Ge constateerd werd toen, dat Zeeland eeu wenlang verwaarloosd is geworden door hel rijk, hetgeen in de verbindingen met het overige gedeelte van ons land tot ui ing komt. Gedurende de laatste jaren is er een kentering in de belangstelling gekomen en vergeleken bij vroeger is onze provincie een gewest geworden dat zich over zeer veel tegemoetkoming van Den Haag mag verheugen. Ongeveer 10 jaren geleden werd ingezien dat de ver binding Zeela ndN o or J - B raban t all erbe- droevendst was en dat er iets gedaan moest worden om aan een zeer slechten toestand een einde le maken. De regee ring stelde gelden' ter beschikking, de rijkswaterstaat maakte plannen en in den loop dier laatste tien jaren hebben suc cessievelijk verbeteringen plaats gelhad. Het leek ons belangwekkend een over zicht te verkrijgen der verbeteringen die reeds tot stand kwamen en van die, welke nog staan te gebeuren. De heer W. J. H. Harmsen, hoofd-ingenLur van den rijks waterstaat te Goes was zoo welwillend om een onderhoud toe te staan en ons een blik te gunnen op de geschiedenis en op de plannen van de verbinding Zeeland- Noord-Brabant. Wie vóór 1865 van Walcheren naar het Brabantsche wilde reizen, ging over Middelburg naar Nieuwiand, liet zich per boot het Sloe overzetten, trok in Zuid- Beveland over een aantal polderwegen, die tot rijksweg geproclameerd waren over 's Heer Arendskerke, Goes, Kloetinge, Kapelle naar Iersekendam. In Ierseken- dam werd het veer gebruikt dat overzette naar het eiland Tholen. Hij volgde daar na weer den rijksweg Scherpenisse, Poortvliet, Tholen, zette zich op het Thoolschö veer en bewandelde vervolgens opnieuw dei rijkswt g. die naar Bergen op Zoom voerde. Dat zoon reis, die drie maal over het water leidde heti wat voe len in aarde haJ behoeft g.en betoog. .1 in luxe rietverpakking Fa. J. A. L. G WITTE Wijnhandel, Goes. Naar hat Amerikaanscfi van MARY ROBERTS RINEHART. )o( Een nachtelijke expeditie. Het was Woensdag toen Riggs ons dit alles vertelde. Halsey was al sedert den vorigen Vrijdag verdwenen en lede ren dag voelde ik dat de kans dat hij terug zou komen geringer werd. Ik be greep heel goed, dat hij duizenden kilo meters ver meegevoerd kon worden in dien goederenwagen, zonder eten of drin ken misschien. Ik had wel gelezen van lijken, die in dichte goederenwagens ge vonden waren op een afgelegen zijspoor in het westen en ik werd met 't uur somberder. We zouden hem bijna even onver wacht terug vinden als hij gekomen was en dat hadden we te danken aan den- land- looper, dien Alex had meegebracht naar Zonnehoek. Het schijnt dat de man dank baar was voor het feit, dat we hem vrij gelaten hadden en toen hij van een ander lid van zijn broederschap want het is een broederschap hoorde waar Halsey was, liet hij het ons dadelijk weten. Tengevolge van het aanleggen der spoor- wegdammen d oor d e Oo ster schel de en het Sloe kwam in 1865 in de verbinding met het Oosten een groote verbetering. De oude postweg van Kapelle naar Ier sekendam 'werd verlaten en men maakte gebruik van den zandweg langs den spoor weg die eerst in 1917 zoodanig verhard werd, dat hij aan het snelverkeer dienst baar kon worden gemaakt, 1917 is dus feitelijk het jaar waarin Zui-d-Bevcland toegankelijk werd gesteld voor het moder ne vervoermiddel, de auto. Een gedeelte van den ouden postweg was voor het inter provinciale verkeer over'aod g geworden tengevolge waarvan het veer bij Goris hoek zijn betcekems verloor en in handen van particulieren overgng. Als erfenis van den ouden postweg behielden we in Zu''d-Beveland echter een aantal sterk kronkelende wegen-, die er wei nig aanspraak op kondein maken een goede verbinding te worden gebeeten. Vele ge deelten waren van oorsprong polderwe gen, zij lagen meest op polderdijken, die aangelegd waren voor de waterkeering doch niet voor doelmatige verbindingen tusschen diverse dorpen. In den tijd toen rijtuigen, wagens en fietsen de vehikels waren die de menschen vervoerden deed de kronkelende rijksweg niet dermate de behoefte aan verbetering ontstaan dat er gevolg aan gegeven werd. Deze behoefte kwam eerst met de auto en het motorrij wiel in het land. Er werd, zij het dan nog aarzelend, gevolg aan gegeven. Begonnen werd met de verbetering van den beslaande rijksweg, van het westen naar het oosten, in Zuid-Beveland uitgaande van den SLoe- dam. De weg in den Kraaijtert- en Ja- cobpolder die destijds een zig-zag-beloop had verkreeg een meer rechtlijnig aan zien door gedeeltelijk nieuwe wegvakken aan te leggen en gedeeltelijk den bestaan- den weg te verb reeden. .Bij 's Heer Arendskerke verbreedde men den weg tot op den Ankerveeredijk en ook in de buurt der kom van deze gemeente. Een der grootste verbeteringen vond plaats bij Goes waar de rijksweg buiten de stad werd geleid. Vroeger liep de traverse door de 's Heer Hendrikskiuderenslraat, langs de Turf kade, Opril, Markt, Lange Kerkstraat, Ganzepoort straat, Ganzepoort brug tot de Voorstad, voorts moest men tweemaal den spoorweg kruisen om in Kloetinge te komen. De nieuwe weg diie inderdaad een prachtige oplossing bracht werd gedeeltelijk door het rijk betaald, en ten deele door de gemeente met sub sidie van het rijk. Ten slotte vermelden we nog de ver betering, die de vorige maand plaats vond bij 's Heer Hendrikskinderen. Woansdagsavonds ontmoette Jamieson, die naar de Armstrongs was geweest en tevergeefs getracjht had Louise te spreken te krijgen bij het hek van Zonnehoek een man die er even vies en afstootelijk uitzag als degeen, die door Alex gevan gen was genomen. De man kende den detective en gaf hem een vuil stukje pa pier waarop geschreven stond: ,,Hij is in het stedelijk ziekenhuis in Johnsville". Degeen, die hem het papiertje gaf, be weerde dat hij niets van de zaak afwist behalve dat het papiertje afkomstig was van een collega" uit Johnsville, die ge zegd had, dat het bericht voor ons van belang was. Weer moest er interlocaal getelefo neerd worden. Jamieson belde het zieken huis op, terwijl wij allemaal om hem heen stonden. En toen bleek, dat het wer kelijk Halsey was en dat hij waarschijn lijk wel beter zou worden, lachten en huilden we allemaal tegelijk. Ik weet ze ker dat ik Liddy een. zoen heb gegeven en af en toe bekruipt me de vrees tlat ik in in n opwinding missdhien ook Ja mieson heb gekust! Hoe het ook zij, denzelfden avond om elf uur was Gertrude op weg naar Johnsville, driehonderd-en-taclitig mijl van ons vandaan en Rosie ging met haar mee. De „staf van ons huishouden was nu teruggebracht tot Mary Anne en Liddy, terwijl de vrouw van den tuinmansknecht ook icderen dag wat kwam helpen. verzacht en geneest 4 <fea3tC men met Wat nog komen zal. Tot zoover hetgeen geschied is. Tus schen Goes en Walcheren is de toestand nog niet geheel ideaal. Op het program ma dier toekomst (in 1927 reeds) komt voorvoorziening van den weg bij den spoor weg-overgang in de buurt van 's Heer Arendskerke en verbetering van. de ver binding ten westen van dit" dorp. op den Ankerveeredijk iin de nabijheid van de wegkruising met dein locaalspoorweg door Zuid-Bcveland. Voorts zal de aandacht besteed worden aan enkele kleine ge deelten op den 's Heer Heudrikskinderen- dijk zelf. Ten oosten van Goes is er nog heel wat te doen. Bij Kloetinge zal de rijks weg omgelegd worden ten zuiden van de kom der gemeente, zoodat hij i.n de buurt van het kerkhof van Kloetinge op den bestaarden weg uitkomt. Tot beoosten Kapelle zal de rijksweg verbeterd wer den door verbrceclimg en door afronding der bochten. Van Kapelle tot de Oos ter-Schelde komt een geheel nieuwe weg, die onge veer 20 K.M. lang zal worden. De weg zal de spoorlijn tusschen Kapelle en Biezelinge kruisen, zal langs Biezelinge en Schone over de Schorebrug langs Kruiningen naar Krabbendijke leiden. Daar zal hij de spoorweg weer kruisen ten oosten van Krabbendijke en zal ver der ten Noorden van den spoorlijn blijven tot den provincialen weg in den eersten Balh-polder. Alleen Krabbendijke zal door deze nieuwe verbinding onmiddellijk worden aangedaan. Er is over gedacht om den weg door de overige dorpen te doen loopen, doch dit stuitte op technische bezwaren. Men zou dan te veel huizen hebben moeten afbreken. De aanlegkosten van dezen 20 K.M. langen weg zullen rond 1 miliioen gulden bedragen. Als richtsnoer is aangegeven een weg die in het vlakke gedeelte een kruinbreedte van 14 M. heeft, 12 M. aan opritten (met mogelijkheid van latere verbreeding tot 14 M.). De verhardings'- breedte zal 6 tot 7 M. bedragen, terwijl de hellingen der opritten niet steiler zul len zijn dan 50 op. 1. Gedeeltelijk wordt gebruik gemaakt van bestaande wegen, tengevolge waarvan de nieuwe weg niet geheel recht zal zijn. Het laatste gedeelte -in Zeeland van den hoofdweg, beginnende in den eersten Ba.th- polder zal geen verbetering meer van noode hebben, daar hij in goeden slaat verkeert. De provincie zal dit stuk aan het rijk overdoen en in ruil daaryeor ont vangen den weg KapelleIerseksche dam en de rijksweg op Tholen. Ook in Brabant liggen plannen gereed Gelukkig zorgden Warner en de detec tives op hun manier voor hun"eigen huis houden in de portierswoning. Uit achting voor Liddy waschten ze ééns per dag af en ze maakten al naar hun bekwaamheden de wonderlijkste brouwsels klaar. Er was één ding, waarin ze volleerd schenen te zijn, en dat ze eiken dag aan 't ontbijt aten, zoodat de lucht er van den heelem g in hun haren en kleeren bleef han gen. Dat was spek, uien en scheepsbe schuit, alles -met elkaar gebakken. Af en toe stuurden wij hun een stukje gebra den vleesch en dan waren ze kinderlijk dankbaar. Pas toen Gertrude en Rosie weg waren en alles op Zonnehoek klaar was voor den nacht en Winters onderaan de wen teltrap zat, begon Jamieson over een om der werp, waar hij blijkbaar al van ver vuld was geweest vóór hij kwam. „Juffrouw Innes", zei hij, net toen ik op het punt stond om naar boven te gaan, „is u vanavond erg zenuwachtig?" „Heelemaal niet", zei ik opgewekt. „Nu Halsey terecht is, zijn al mijn zor gen verdwenen" r „Ik bedoel", drong hij aan, „denkt u dat u iets heel ongewoons zoudt kunnen meemaken?" „Het ongewoonste wat ik bedenken kan zou een rustige nacht zijn. Maar als er iets gaat gebeuren moet u er mij zeker niet buiten laten!" ,Er gaat iets gebeuren", zei hij. „En Deze beide padvinders zijn de gasten geweest van H. M. Wilhelm ina, die hen ui'noodigde op baar Scheven in gsche Villa „Ruygsrihoek" het avon :aal te gebruiken, nadat zij hen eerst op een wandeling ontmoet cn met hen gesproken had. Een heele eer voor deze beide jongens, die zich deze invitatie hun ge- heele verdere leven wel zullen blijven herinneren! om den weg WoensdrechtZeeuwsche grens te verbeteren. Het wachten is nog slechts op de Ka mer die de uitgaven moet goedkeuren. Zoodra dit geschied is, kan met de uit werking dier plannen' een begin worden gemaakt. Gehoopt mag worden dat van regee- ringswege zal worden ingezien dat de nieuwe tijd voor alles snelheid eischt, en Zeeland heeft hierbij groot belang. KOLONIËN. Een trieste herinnering. De ouderen onzer lezers zullen zich ongetwijfeld nog wel herinneren aldus de Semarangsche correspondent der „Java* Bode" de geruchtmakende misdaden, die de beruchte Brinkman op zijn ge weten had, welke niet alleen Batavia, waar ze gepleegd werden, maar heel In- dië in opschudding brachten. De moord zaak van Fientje de Feniks, waarvoor Brinkman toen terecht moest staan als verdachte, heeft vele dagbladkolommen gevuld, die door de lezers gretig verslon den werden. Het resultaat was echter, dat Brinkman vrijgesproken werd. Onge veer een jaar later, werd in de hoofdstad een inlandsche vrouw Aisah op gruwe lijke wijze vermoord en weer was het Brinkman, die deze misdaad op zijn ge weten had, weshalve hij ter dood werd veroordeeld. In de gevangenis opgesloten, beroofde hij zich echter door ophanging van het leven. Hij bleek echter de daad niet alleen bedreven te hebben, want met hem stond voor den. Bataviaschen. raad van justitie zekere Söffing terecht, een Duitscher, die wegens medeplichtigheid twintig ja ren gevangenisstraf kreeg. Deze man, die zeer slechte antece denten had, werd dus voor heel Langen tijd onschadelijk gemaakt, maar eenmaal in de gevangenis hier ter stede opgebor gen zijnde, paste hij bewonderenswaardig goed op, waarvoor de belooning in den vorm van remise van straf niet uitbleef. Op deze wijze wist hij den tijd van zijn uit zondering terug te brengen van twintig tot twaalf jaar. Zoo was thans de dag u is de eenige vrouw die mij geschikt lijkt om er bij te zijn". Hij keek op zijn horloge. „U moet mij niets vragen, juffrouw Ininies. Trek ste vige schoenen aan en donkere kleeren en neem u vast voor, dat u zich nergens over verbazen zult". Liddy sliep vast toen ik boven kwam en ik kleedde mij heel voorzichtig aan. De detective wachtte in de hal en tot mijn verbazing zat dokter Stewart bij hem. Ze waren in een vertrouwelijk ge sprek gewikkeld, dat ophield toen ik be neden kwam. Er moesten nog een paar dingen gedaan worden: de sloten en gren dels moesten nog worden nagezien. Win ters kreeg instructies om dubbel op te passen en toen, nadat we het licht in de hal hadden uitgedraaid slopen we door de voordeur naar buiten in den nacht. Ik vroeg niets. Ik besefte, dat het een heele eer was, dat ze mij meevroegen en ik wilde hun toornen, dat ik even goed zwijgen kon als zij. Wij liepen over een grasveld, toen door het bosdh en klommen af en toe over een hekje of een lage schutting. Niemand zei een woord, be halve één keer dokter Stewart toen hij tegen prikkeldraad aanliep. Toen we vijf minuten onderweg wa ren, kwam er nog een andere man bij, die zwijgend naast den dokter ging loo pen. Hij droeg iets over zijn schouder, maar wat het was kon ik niet zien. Op deze manier liepen we ongeveer twintig waarop hij voor het eerst weer .in vrijheid het zonlicht zou zien. Is het.een goede gewoonte om goed op gepast hebbende gedetineerden aan een positie in déze maatschappij te helpen, ten aanzien van Söffing stond de zaak anders gesteld. Weliswaar had hij ,goecl opgepas maar zijn antecedenten waren van dien aard, dat de autoriteiten het geraden vonr dien hem op kosten van den landenaar zijn vaderland terug te zenden, omdat er bovendien nog bijkwam, dat zijn toela tingspapieren heelemaal net in orde wa ren. Het bevelschrift van den i ei Jent, om hem uit Ned.-Indië te verwijderen lag dan ook gereed, toen hij uit de ge vangenis stapte, waarvan het gevolg was, dat hij subiet onder geleide naar Welte vreden werd getransporteerd waar hij met de eerste de beste gelegenheid naar Duitschland zal worden teruggeveerd, zoo dat wij dit gevaarlijk individu voorgoed hier kwijt zijn. minuten door. Ik had geen benul meer van richting; zwijgend liep ik mee en Jamie son hielp mij af en toe. Wat ik eigenlijk verwachtte, weet ik niet. Toen ik een te korten sprong nam over een slootje en tot over mijn enkel in dé modder zakte, vroeg ik mezelf af of ik het wer kelijk was, die dit alles meemaakte, en of ik vóór diezen zomèr wel ooit echt ge leefd had! Ik liep door, terwijl het water uit mijn schoenen siepelde, en bleef er beuscli nog opgewekt onder. Ik nerinner mij dat ik Jamieson toefluisterde dat de sterren zoo helder waren en dat het toch eigenlijk jammer was om 's nachts, als het zoo mooi was buiten, te gaan slapen! De dokter hijgde een beetje toen we tenslotte stil stonden. Ik moet bekennen, dat ik op dat moment Zonnehoek een aanlokkelijk oord vond. Wij stonden aan den rand van een vlak terrein, omgeven door keurig gesnoeide groenblij ven de hees ters. Daar tusschen door zag ik het licht van de sterren schijnen op rijen van witte grafstieenen en hier en daar een meer indrukwekkend monument. In weerwil van al mijn goede voornemens stokte mijn aidem. Wij stonden bij het kerkhof van Casanova. Ik kon nu ook den derden man zien en de dingen die hij bij zich had. Het was Alex, gewapend met twee schoppen met lange, stelen. Toen de eerste schrik voorbij was, werd ik weer heel kalm en rustig. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1