baar definitief vastgestelde onderbond tus- schen Mussolini en Chamberlain, niet in verband staat met bet onderhoud van Bri- and en Stresemann te Thoiry, maar aan de twee ministers van buitenlandsche za- de gelegenheid zal geven van gedachten te wisselen over de kwesties van Abes- synië en Tandzjer evenals over de kwes tie in verband met de intrede van Duitsdh- lamd in den Volkenbond. PROVINCIE-NIEUWS. Niet de oudsfce. Niet de te Leeuwarden overleden vrouw was de oudste inwoonster van ons land; idit is> Mej. Wed. Asselmande Witte te Hengstdijk, die 1 November 104 jaar hoopt te worden. On d er w ijs-kr in£. In een kort geleden gehouden verga dering van de afdeelmgem van Volkson derwijs, gevestigd op Zuid- en Noord- Beveland, heeft men besloten in navolging van andere streken, o.a. van Walcheren een kring te vormen. De heer Jac. Wel- Leman te Krabbendijke werd tot voorzit ter, de heer v. Veen te Goes tot secre taris en de heer H. de Priester te Bors- sele tot penningmeester gekozen. Hansweert. De verplaatsing van den kommies A. H. Holtkamp van Hansweert naar Stampersgat met ingang van 28 is ingetrokken. Hoedekenskerke. Een der typhus-pa- tiëntesi; de 15-jarige dochter van den keetbaas, is overleden. Kortgene. De gemeenteraad kwam Maandagavond in openbare zitting bijeen. De heeren Dees en Verbuirg waren af wezig. Aan de mei s je svereenigin g werd het gymnastieklokaal der O. L. school in gebruik afgestaaln gedurende drie achter eenvolgende dagen in de maand November n.s. tot het houden van een bazar ten bate der zending. Het voorstel van B. en W. om de jaar wedde van den veldwachter niet te ver- hoogen, waarover in de vorige vergade ring de stemmen staakten', werd thans met 2 tegen 1 stem, die van den heer Heij- boer aangenomen. Aan het Ambacht Cortgene zal in erf pacht worden gevraagd het stukje grond aan den voet van den westelijken haven- dijk, waarop voor rekening van den heer L. van Oeveren alhier een wachtlokaal met klapbank zal worden gebouwd, ten behoeve van ouden van dagen, renteniers e. d. Van den heer A. G. C. Danckaerts was een schrijven ingekomen, houdende verzoek de nieuwe straat niet naar hem te noemen. In verband hiermede werd met algemeene stemmen besloten aan die straat de naam van: van Cilters-straat te geven, waarvoor de voorzitter aan de ver gadering zijn dank betuigde. Een wijziging der gemeentebegrooting voor 1926, verband houdende met het aanzienlijk bedrag aan meerder werk voor de havenbeschoeiïng, werd goedgekeurd. Bij de behandeling der gemeen te-be grooting voor 1927 gaf de heer Heij boer in overweging ook aan de gemeente Wis- senkerke een bijdrage te verzoeken in de kosten van de U.L.O.-school, daar ver schillende leerlingen uit die gemeente het onderwijs alhier volgen. Hiertoe werd besloten. Aangenomen werden de voor stellen van B. en W. om de subsidie aan de plaatselijke vereeniging „Het Groene Kruis" terug te brengen van f 100,op f40,en de subsidie aan de autodienst KamperlandKortgene v.v. te schrappen, alles ingaande met 1927. De subsidie voor den dienst Wolfaartsdijksche veerGoes is reeds vervallen. De begrooting werd vervolgens vastgesteld in ontvang en uit gaaf op f 69.284,71. Ten slotte werd nog besloten een con tract aan te gaan met het gasthuisbegtuur te Goes inzake de beschikbaarstelling van een bed in de barak voor besmettelijke zieken. STADSNIEUWS. Onze electricifceitsvoorziening. Het licht in 't zicht? In ons nummer van Vrijdag hebben we (tot groote verontwaardiging van on zen collega van die „Zeeuw", die nog al eens gaarne de methode aangeeft volgens welke wij onze reportage zouden moeten verrichten) reeds melding gemaakt van het verschijnen van het rapport der tech nici, die hadden na te gaan tegen welk bedrag Goes zichzélve van electriciteit zou kunnen voorzien. Het rapport (dat nog niet aan de pers verstrekt is, en dat zooals te doen gebruikelijk, om onbegrij pelijke redenen nog een 6-tal weken in de sfeer van stadhuis-geheimzinnigheid zal blijven vertoeven) geeft aanleiding jegens dé electriciteitsvoorziening meer opti mistisch te zijn dan ooit het geval was. De lijdensgeschiedenis der electrifica- tie is genoeg bekend om er hier nog eens tot in de finesses in af te dalen. We her inneren er slechts aan, dat destijds door gedeputeerde staten een commissie is be noemd, de commissie-Wellcman gehee- ten, die met assistentie van den deskundige den heer Van Itersum een kostenbereke ning maakte van de electrifieatie der mid dengroep. Vergissen we ons niet, dan kwam deze commissie tot de conclusie, dat electriciteit voor de Bevelanden f 0,45 per K.W.-uur zou kosten. Dit bedrag was zeer hoog. Zijn we goed georienteerd dan zou thans gebleken zijn, dat een Goesche cen trale de inwoners electriciteit kan leve ren, die slechts 0,30 per K.W.-uur be hoeft te kosten. Economisch loopt dit bedrag parallel met f0,10 per kub. M. gas, het is dus zeer normaal. Prachsch gesproken zou dus Goes zeer goed in staat zijn zelf electriciteit op te wekken en te distribueeren. Zonder twij fel zou daartoe kunnen worden overge gaan als.... de provincie er niet was, die zei: „Voorloopig mag het niet, we moeten eerst zien of wij ons plan niet doordrij ven". Hoe staat het met deze plannen? Zooals hierboven opgemerkt is de pro vincie als lichtverstrekster aanzienlijk duur dier dan Goes zal zijn. Komt over ©enigen tijd de provincie met voorstellen dan zal Goes kunnen opmerken: „Alles goed en wel maar wij doen het zelf veel goedkoe- per. We zitten nog met een prijsverschil van f 0,15 per K.W.-uur". In Goes zal het succes der provincie dus niet groot zijn. In de dorpen al evenmin vermoeden we. Per aansluitbaar perceel wordt een garantie ad f25 gevorderd, het lijkt ons niet buitengesloten dat hierop de elec trifieatie van de meeste gemeenten zal stuiten. Het komt ons voor, dat de provincie binnen niet te langen tijd haar plan zal moeten laten varen en dat zij daarna de gemeenten toestemming zal geven naar eigen goeddunken te handelen. Zijn we zoover, dan krijgt Goes elec triciteit, omdat het in onze stad geleverd zal kunnen worden tegen een prijs, die boven «iemands draagkracht gaat. Deze conclusie lijkt ons de meest ver heugende uit het rapport, dat nog in de la van B. en W. ligt. Het „daghet" eindelijk! Na 10 jaren! De typhus. De zorgen verwekkende berichten over de typhus-epidemie in Duitschland en ook de toeneming van deze ernstige ziekte in Noord-Brabant en ook in onze omgeving, heeft de vraag doen ontstaan of ook in Goies sprake is van typhus. Bij informatie is ons gebleken-, dat Goes tot dusver in dit opz.cht gespaard is gebleven. In het Gasthuis 'heeft men gelukkig geen plaatsen behoeven in tie ruimen voor typhus-lijders, terwijl voorts in particuliere huizen nergens patiënten lijdende aan deze zoo besmettelijke ziek te verpleegd worden. Er is dus geen enkele aanwijzing die voor Goes doet denken aan eenigen in vloed van den toestand die thans in de omgeving heerscht. Bijzondere maatrege len zijn dan ook tot nu toe niet getroffen. Natuurlijk blijft het steeds geraden, met de levensmiddelen de grootste rein heid te betrachten, geen ongekookte melk en geen ander water dan leidingwater te gebruiken. Benoemd. De heeren A. M. Overhoff en M. G. van den En de zijn voor den cursus 1926- 1927 benoemd tot respectievelijk hoofd en onderwijzer aan den openbaren leer gang voor de praktijk voor jongens- alhier. „De Breede Watering". (Slot). 0 De heer Ganseman vond deze toelage te laag. De sluiswadh'ter heeft den polder 30 jaren onafgebroken gediend. Als men dit in aanmerking neemt is deze som een weinig beschamend. Spr. vroeg dit voor stel in te trekken en later met een beter voorstel te komen. Zou het ook geen aanbeveling verdienen met een voorstel te komen waarvan ook andere oude be ambten later nut kunnen hebben. De voorzitter antwoordde, dat het be stuur de aanvrage rijpelijk heeft overwo gen. De verzoeker was niet alleen voor den polder werkzaam. Was dit wel het geval geweest dan zou het bestuur zeker met een ander voorstel zijn gekomen. De heer Poleij stelde voor het bedrag te vedhoogen tot 300 gulden. Dit voorstel werd verworpen met 73 tegen 6 stemmen. Het voorstel van het bestuur werd aangenomen. (De heer Gansieman verliet bij de stemming de zaal). Bij de rondvraag vesrigd© de heer Staal do aandacht op de gronden van den polder bij Kattendijke, waarvan een strook is verloren gegaan door den aanleg van de spoorweg. Er is te weinig onteigend. (Reeds in vroegere vergaderingen heeft de heer Staal hierover gesproken, zoodat de kwes tie bekend kan worden verondersteld Red.). Spr. deed uitkomen dat hij uit sluitend het belang van den polder op het oog had bij zijn actie. Hij wenschte een behoorlijke „afscheiding. De voorzitter deelde mede, dat de grond eigendom is gebleven van den pol der. De spoorwegen hebben er alleen grond opgebracht. De verpachting heeft nog niet plaats gehad in verband met op handen zijpde werken. Het bestuur zal deze zaak onderzoeken. De plannen van de spoorweg zijn trouwens goedgekeurd door gedeputeerde staten. De spoorweg heeft den grond in gebruik genomen met volle toestemming van den polder. De heer Hoogstrate vroeg of het niet billijk zou zijn dat de spoorwegen vergoe ding gaven. Zij hebben op bedoelden weg particulier bezit in beslag genomen. Als de spoorwegen meer terrein onteigend hadden, zouden zij geen grond van den polder noodig hebben gehad. Aan het jaarverslag ontleenen we nog: Het onderhoud der zeedijken kon met een zeer bescheiden bedrag worden be streden; de herstelling van schade, ont staan door hooge vloeden, vereischte slechts igeringe kosten, terwijl voor kram- mat, bezoding, bezaaiing, oeververdediginig en soortgelijke werken geenerlei uitgaven zijn geschied. Onder Schone werd een vak betonglooiïng aangelegd en in diverse kwartieren hier en daar een wegeling geheel of gedeeltelijk verhard, doch ove rigens zijn geen buitengewone werken van eenig aanbelang, noch ten behoeve der zeeweringen, noch in het waterschap uit gevoerd. De aanbestedingen hadden een zeer be vredigend verloop en de uitgaven voor de waterafvoerkanalen, sluizen, heulen enz. benevens voor de gebouwen, waren over t algemeen genomen normaal. De kosten ten behoeve der wegen gingen evenwel de raming te boven en die voor het Stoom gemaal waren buitengewoon hoog. De rekening 1925'26 sluit met een klein overschot. Over 't algemeen verkeert het water schap in gunstige omstandigheden. Kostbare werken aan de dijken en oevers behoefden sedert vele jaren niet te worden uitgevoerd en de onderhouds kosten daarvan zijn, in tegenstelling met vroeger, in den laatsten tijd, zeer gering geweest. De dijken, oevers, wegen, ge bouwen en middelen tot waterafvoer ver- keeren, over 't algemeen genomen, in een goeden s taa t, alho ewel hier en da ar een i ge verbetering wenschelijk is om ze op de hoog'e te brengen met de tegenwoordige eischen des tijds. Inzonderheid dient de aandacht gevestigd te blijven op cenige streken die dikwijls en lang met water zijn bezwaard. De schuldenlast van het waterschap, ruimschoots gedekt door eenige gebouwen en een aanzienlijk grondbezit, is, zijn groote uitgestrektheid en draagkracht in aanmerking genomen, zeer gering en wordt door geregelde aflossingen jaar lijks kleiner. Over 't algemeen kunnen de uitkomsten der peilingen verr cht in de Ooster-Schelde en ook die onder Sdhore vrij bevredigend worden genoemd. Op enkele plaatsen wer den wel is waar minder ge wenschte diep ten gelood, doch voorloopig behoeft er nog geen reden tot bezorgdheid te bestaan. Echter dient toch de aandacht op de oevers ge\estigd te blijven en veiligheids halve zou in de toekomst tot versterking en uitbreiding der bestaande werken die nen te worden overgegaan, terwijl het bezinken en bestorten van het onver dedigde vak bij de Stelhoeve, ter verkrij ging van een aaneengesloten geheel, ware aan te bevelen. Mocht na eenige jaren de oever voor tien Schoorschen dijk achteruitgaan, dan zal aldaar wel een aanvang dienen ge maakt te worden met den aanleg der noodige werken. Konden het Stoomgemaal en de sluizen den regenval in de eerste helft en in de laatste maanden van het dienstjaar ta melijk wel behecrschen. het duurde echter in den afgeloopen winter veel te lang eer men van het overtaliige water was ontlast en zeer duidelijk is aan 't licht gekomen, dat er over 't geheel genomen aan den waterafvoer nog al wat hapert en inzonderheid bleek opnieuw dat de be kende jongste groote delfwerken enz. on der Schor© en andere gemeenten wel is waar niet vergeefs zijn geweest, doch ge heel en al aan de gestelde verwachtingen hebben ze geenszins beantwoord. Zooals vanzelf spreekt, hebben de lage gedeelten der Breede Watering in den af geloopen winter in een zeer ongunstige conditie verkeerd, doch ook in hoogere s(reken, alwaar anders zelden of nooit overtollig water wordt aangetroffen, ston den thans op ettelijke plaatsen de af voerkanalen boordevol. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtredingt Het loopen over grond met verboden toegang: A. Z. te Rilland-Bath f5s. 5d. Nachtrumoer verwekken: A. L. te Vlake f 10 s. 10 d. Invaliditeitswet (geen zegeTs plakken voor arbeider): J. R, te 's Hem* Arends- kerke 14 maal f3 s-. 14 maai 3 d. 'Zonder vergunning als liedjeszanger op straat zingen: H. I. S. te 's Gravenhage f5 S. 5 d. Als schipper zijn naam niet op het door hem bevarende schip hebben: L. d. K. te Antwerpen, B. W. te Emmerik f5 s. 5 d. Zonder vergunning reclamebord aan zijn huis hebben: C. D. te Kattendijke f5 s. 5 d. i Zonder vergunning fietsen langs spoor weg: I. C. L. te Rilland-Bath f 5 s. 5 d. Met motorrijtuig rijden zonder dat dit is voorzien van minstens twee onafhan kelijk van elkander goed werkende rem men: L. J. L. te Kamperland f25s. 25 d. Met motorrijtuig rijden zonder nummer- bewijs: A. d. M. te Borssele f3 s. 3 d. 's Avonds fietsen zonder licht: I. S. te -Wissenkerke f 5 s. 1 week tuchtsch. J. B. te Nisse f5 s. 5 d. Dronkenschap: C. F. W. L. Ie Hans weert le herh. f 15 s. 15 d. Vrijgesproken beklaagd van het met een motorrijtuig rijden niet behoorlijk uit wijken: J. v. d. W. te Goes. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd 42 biggen. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Het bietenrooivraagstuk. Verschenen is het verslag over het bie^ tenrooivraagstuk van de commissie inge steld door de maatschappij tot bevordering van den landbouw en veeteelt in Zeeland den bond van coöperatieve suikerfabrieken in Nederland, en de Centrale Suiker Maatschappij. Prof. M. E. Visser 1. i hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool en directeur van het Instituut voor Land bouwwerktuigen en -gebouwen Wage- ningen. De conclusies zijn: i. Het machinaal bietenrooien met ge combineerde kop- en rooimachines levert in vergelijking met de resultaten van handrooien, gelijk dat in ons land wordt verricht, op het punt van loofbehande- ling, zuiver koppen en rooien zulk minder 'waardig werk, dat aan de invoering van die machines vooreerst niet gedacht kan worden. 11. De nieuwe zoogenaamde „Pomm- ritzer'' kop- of rooimethode leent zich in verband met de daardoor te verkrijgen uitstekende loofbehandeling in het bij zonder voor die bedrijven, waar het loof grootendeels vervoederd wordt. Maar ook daar waar het loof niet of tot nu toe niet vervoerd wordt, met een ernstige proef worden aangeraden, omdat waarschijnlijk, althans op niet te zware gronden, de mogelijkheid bestaat tot ver laging van de rooikosten en beperking van den rooitijd. Dr. Pomraritzer rooimethode komt in het kort op het volgende neer I. de bieten worden met een hak, of met een schoffel gekopt; 11 het loof wordt daarna met een zwadleggende hark op rijen gebrachtHl de bieten worden met een door Pommritz aanbevolen bie- tenhefter gerooid, die de bieten tot op den grond brengtIV. de bieten worden ge reinigd door één of meermalen met een akkereg met de tanden naar achter gericht of met een kettingegge daarover te gaan. Ie Duitsche methode wordt in bijzon derheden beschreven en aangegeven hoe zij in ons land bijtijds moet worden toe gepast. BINNENLAND. Mr. A. R. Zimmerman. Volgens de „N. R. Crt." is van mr A. R. Zimmerman uit San Francisco be richt ontvangen, dat hij door een keel aandoening genoodzaakt is geworden, zijn lezingen in Amerika tijdelijk te schorsen Mr. Zimmerman hoopt ze binnenkort te kunnen hervatten, doch zijn terugkomst hier te lande zal tengevolge van zijne ongesteldheid niettemin moeten worden vertraagd De berichten luiden overigens geenszins verontrustend Mr. Zimmerman was zeer tevreden over de goede medi sche verzorging, die hem ten deel valt. De'oudste inwoonster. Maandagmiddag is naar de //Leeuw. Ct.M meedeelt, de oudste inwoonster van Leeuwarden, tevens van het geheele land, de weduwe Grietje van Heerewaarden, die op 6 Augustus j 1. nog in volle op gewektheid haar J03en verjaardag heeft gevierd, in het Diaconiehuis der Ned Hervormde gemeente aldaar overleden. Tot kórt voor haar dood heeft zij zich in een goede gezondheid mogen verheugen alleen de laatste weken is zij bedlegerig geweest. De typhus. De secretaris van de gezondheidscom missie te Preda deelt ons mede, dat de typhus aldaar zich dagelijks nog met enkele gevallen uitbreidt en nog niet ge stuit is kunnen worden. Een honderd gevallen, zooals vermoed werd, zijn er echter nog niet. Ten hoogste een 70. Ook in Princenhage valt nog eenige uitbreiding te eonstateeren. Men meldt een nieuw geval Intusschen werd de toestand gis teren niet zoo pessimistisch ingezien als de laatste dagen. De medici hebben goede hoop den toestand meester te worden. Groote brand. Omstreeks half een in den afgeloopen nacht brak een geweldige brand nit in Waddinxveen in een meubelfabriek. De dorpsbrandweer kon de vlammen niet meester worden, zoodat hulp uit Gouda moest komen. Vele autoriteiten en belangstellenden sloegen de vuurzee gade. Een naast de fabriek staande woning werd eveneens aangetast, een oude zieke man daar woon achtig moest in den nacht naar buiten worden gedragen. Tegen den morgen was men het vuur meester. De schade wordt op 3 d 4 ton geschat. Dood getrapt. Maandagavond is te No rdwijkerhout in het café van v. D. een hevige ruzie ontstaan Hierbij is de 38 jarige schoen maker M. J. S, uit Amsterdam, tijdelijk werkzaam als orgeldraaier in een draai molen, ernstig mishandeld Hij werd tegen den grond geworpen en door verschillende personen tegen bors' en hoofd geschopt. Op straat gekomen heeft hij nog eenige meters geloopen en is toen in elkaar gezakt. Kort daarop overleed hij. Een ontploffing. Gistermorgen omstreeks half twaalf heeft er in den delicatessenhandel der N.V. „Emporium", gevestigd aan het Noordeinde te Hen Haag, *en ernstige ontp'offing plaats gehad, welke wonder boven wonder zonder persoonlijke onge lukken is afgeloopen. Het bleek dat de ijskast, welke zich in een ruimte achter den winkel bevindt, uit elkaar gesprongen was. In deze ijskast, van groot formaat, bevond zich een vrij groote hoeveelheid ammoniak, water en gas voor ijsfabrikatie. Ooor een tot nu niet bekende oorzaak is het gas doorgelekt, waardoor het ammo niak ontplofte. Door den hevigen lucht druk werd de ijskast uit elkaar geslagen. De ruiten in den winkel werden ver nield Een groote verwoesting werd in de étalag§ aangericht en het meeste glaswerk werd stuk geslagen, terwijl de dampen van het ammoniak het fruit voor het gebruik ongeschikt maakten Ook op de eerste verdieping werden de meeste ruiten vernield, terwijl in de muren groote sple ten ontstonden en eenigè deuren uit de scharnieren werden gerukt. I e aangerichte schade is zeer aanzien lijk, doch wordt door verzekering gedekt. GEMENGD NIEUWS. Een Pool-tragedie. Men herinnert zich, dat in 1909 Peary op een sledelocht over het ijs doordrong tot de Noordpool. Hij kwam van Kaap Columbia op Grantland en trok vandaar over het zeeijs Noordwaarts tot- hij aan de Pool was. Maar onderweg op de uit reis stuurde hij twee groepen terug; de eerste onder leiding van den 29-jarigen prof. Ross. G. Marvin en de tweede onder kapitein Bartlett. De eer, de Pool als eerste te bereiken, wilde Peary, niet deelen met een anderen blanke. Marvin keerde terug van een punt op 86 graden 38' N.Br. maar hij kwam niet met de Eskimo's, die hem begeleidden, aan den wal. De Eskimo's vertelden, dat Marvin onderweg door dun ijs was ge zakt en verdronken. Thans is uitgekomen dat Marvin op de terugreis door den Eskimo Kuklook- too was vermoord, en dat het verhaal om trent de verdrinking verzonnen was. De Eskimo was kort geleden tot het christen dom bekeerd en hij had zijn daad leeren betreuren. De knagingen van zijn geweten hadden hem er in het eind toe gebracht zijn gemoed door een bekentenis te ont lasten. Het volgende drama had zich in 1909 afgespeeld. Marvin was op den terugtocht door de ontberingen en het meedoogenlooze weer zoo sterk aangepakt, dat hij aan verstandsverbijstering ten prooi was ge worden. In een onverantwoordelijke bui- had hij een der Eskimo's, Inukitsog zonder leeftocht uit de groep willen wegjagen en hulpeloos in de barre ijswoestenij wil len laten omkomen. Hierop had Inukit- sog's rasgenoot, Kuklooktoo, den profes sor neergeschoten. Deze Eskimo's behooren tot de bevol king van Noord-west-Groenland, en zijn dus Deensche onderdanen. De Deensche autoriteiten hebben de bekentenis van Kuk looktoo laten verifieerem. Zij lieten ook aan den anderen Eskimo, Inuksitsog, een verhoor afnemen door Knud Rasmussen, die de taal, zeden en denkwijzen der Eskimo's geheel beheerscht. En Knud Rasmussen kreeg van Inukitsog de volle dige bevestiging van 't relaas van den an deren Eskimo. Vermoedelijk zullen de beide Eskimo's ongemoeid worden gelaten. Een 40-urige werkweek. Henry Ford heeft opnieuw de indu- strieele wereld in even groote verbazing gebracht als 12 jaar geleden, toen hij vijf dollar vaststelde als minomum-dagloon in zijn fabrieken. Hij heeft thans een 40- urige werkweek van vijf dagen ingevoerd zonder overuren. De arbeiders zullen be taling van zes dagen voor vijf dagen werk krijgen en dc Zaterdagen en Zondagen vrij hebben. Het is een kwestie van zakendoen, ver klaarde Ford; het gros van alie artikelen wordt verbruikt door de menschen die ze vervaardigen. Geef hun voldoenden vrijen

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2