Uit d-en Westhoek De Kanaalzwemmerij. Vroeger was de Kanaalzwemmer ij een bijzonderheid, thans is ze een rage ge worden em een puzzle te gelijk. Sedert 6 Augustus, toen de 18-jarige Gertrude Ederle de ruim 30 K.M. in iets meer dan 141/2 uur aflegde, is de overtocht over het Kanaal thans vijfmaal vol bracht. In 42 dagen vijf keer! Hier duikt de puzzle op, want uien vraagt zich vanzelf af, indien de Kanaal- tocht voor een goed zwemmer klaarblij kelijk zoo'n peulschilletje is, waarom het dan 36 jaren geduurd heeft eer na ka pitein Webb, die in 1875 de tocht vol bracht, een ander er in slaagde van de Fransche naar de Engelsche kust te zwemmen. Zijn wij sands 1875 dan zoo geweldig in zwem-capaciteit vooruitge gaan, dat thans jonge meisjes en moeders van twee kinderen volbrengen kunnen, wat toenmaals maar voor één enkeling onder de mannen was weggelegd? Of zijn sinds 1875 de toestanden in het Kanaal veranderd? Is de golfslag er minder hevig, zijn de stroomingen er min der sterk geworden», zoodaj: de moeilijk heden, welke -f40 zwemmers ondervinden, verminderd zijn? Beideuis moeilijk aan te nemen. Juist de zwemkunst is een sport, die de mensch tienduizend jaren geleden vermoedelijk even goed machtig was als thans en ofschoon door gestadige oefe ning de recordtijden op wedstrijden steeds korter worden, zullen er toch ten allen tijde corypheeën in de zwemsport zijn geweest, die individueel niet onderdeden voor de beste zwemmers uit .onzen tijd. Maar als we in zwem-capaciteit niet zoo geweldig zijn vooruitgegaan is het Ka naal op het oogenblik nog even breed is a®?' in 1875, dan vragen, we nogmaals waarom loktthans vijf maal in zes weken, wat vroeger eens in de 36 jaren gelukte? We meenen, dat hierop slechts één antwoord te geven is: de betere voorbe reiding van de tocht, waardoor van de zwemmers niet de helft" gevraagd wordt, wat een kapitein Webb moest presteeren: Het lichaam wordt deskundiger be schermd tegen de inwerking van het zee water, de oogen zijn uitstekend bevei ligd, de- voeding is beter verzorgd, men zwemt vlak achter een b opt je, dat de krachtigste golfslag opvangt, door de vele pogingen heeft men den loop der stroo mingen beter leeren kénnen, enz. Stel daartegenover een kapitein Webb, die eenvoudig aan den eenen kant in zee stapte "en aan den anderen kant er uit kwam, zonder eigenlijk over een enkel der genoemde hulpmiddelen te beschikken en met voldoende kennis van het water, dat hij over moest zwemmen. Het is niet zoozeer de verbeterde zwemkunst, welke thans de Kanaaltocht mogelijk maakt als wel de verbeterde techniek. Op dit ge bied zien we hetzelfde, wat we zien bij motor- en auto-rennen, bij wielrijden en meer andere sporten: men maakt de moei lijkheden kleiner en daardoor schijnen de de prestaties zooveel beter. Zoodra we dit inzien komt echter een Kanaaltocht van een Webb in 1875, ook al deed hij er toen bijna 22 uren over, tegen een Michcll thans maar 11 uren, in een heel ander licht en krijgen wij eerbied voor zijn prestatie, omdat we het stille vermoeden hebben, dat als de vijf Kanaalzwemmer de laatste zes weken de tocht onder precies dezelfde omstandig heden hadden mceten volbrengen als hij, vermoedelijk ^^een van hen de Engelsche kust zou hebben bereikt. —ga—■B*—a—aa Hansweert. Met ingang van 28 dezer wordt de heer J. Donderwinkel, kom mies bij de* belastingen alhier, overge plaatst naar Stampersgat. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van Scheldegalm, had alhier Za terdagnamiddag het muziekfeest plaats. 1 Iet dorp was prachtig versierd, en er heerschte een prettige drukte dat lot laat in den avond duurde. STADSNIEUWS. Afscheid mevr. Mann. Mevr. M ann-B ouwmees ter gaat het too- neel verlaten. Alvorens zij het planken- land voor goed vaarwel zegt, onderneemt zij een tournee door ons land met een eigen gezelschap. Donderdag 28 October treedt onze grootste en laatste tragedienne hier ter stede in „De Prins van Oranje" op. We vernemen, dat pogingen in het werk worden gesteld om mevr. Maun, bij haar afscheid van Goes te huldigen. Oefening Baart Kunst. Vrijdagavond hield de zangvereeniginig „Oefening Baart Kunst" alhier in de melk salon vafi dhr. C. Bus traan, haar jaarlijksdhe algemeene 'vergadering, welke goed bezocht was. NoÖnfeu jaarversla gen van secretaresse én penningmeester werden onveranderd goedgekeurd.' Onder de ingekomen stukken was een uitvoerig schrijven van een der leden, waarin werd aangedrongen op' het bewan delen van een anderen weg, teneinde den ouden roem van de vereeniging wederom te doen terugkesren, o.a. door ijveriger studie en daardoor meer optreden in het openbaar, waardoor ongetwijfeld meer dere sympathie van de zijde van he t kunst lievend publiek zal worden herkregen. Na eenige besprekingen werd besloten alle middelen daarvoor in toepassing te brengen. Tot bestuurslid werd herkozen de heer H. de Kok en gekozen de hee*- ren J. de Bruijne, W. van Hemert en P. de Kramer. Tot afgevaardigde naar de vergadering van den Z. Z. Z. V. werd de voorzitter aangewezen, die van de vergadering de opdracht kreeg er voor te pleiten dat in in het reglement op de concoursen wordt opgenomen de instelling van een eere- afdeelingi te vormen "door die vereenigin- gen, welke in hun respectievelijke afdee- .ingen het hoogst aantal punten behalen. Voorts werd besloten dezen winter een .iedeirenavond te houden. Na eenige be- sprekingeln van huishoudelijken aard, sluit de voorzitter deze vergadering. Pluimvee voor Duitsciiland. Men schrijft ons: Hoewel onder het slachtpluinjvee in Zeeland reeds een aardige opruiming is gehouden, zullen nog enkele verladingen plaats vinden, o.a. 28 Sept. in Goes en 7 October in Middelburg. Boeren zoowel als handelaren kunnen aanvoeren. Maatregelen zullen genomen worden om dieren, die voor transport naar Berlijn ongeschikt zijn, voor zoover zij niet ziek en waardeloos zijn, naar elders te zenden. Aan het bezwaar dat sommigen enkele afgekeurde dieren weer mee moesten te rugnemen zal daarmede dus tegemoet ge komen worden. De waarde der afge keurde dieren is natuurlijk geringer, zij wordt voor ieder afgekeurd dier afzonder lijk door den heer Van Asperen Vervemine vastgesteld en zal contant worden uit betaald. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd geen pluimvee in gesloten kisten aan te voeren, maar steeds in kevie's man den of kratten. Kisten zijin wel bruikbaar te maken, als men er in de zijwanden een plank uithaalt en door een lat ver vangt. Hierdoor verkrijgt men de venti latie, die voor het transport van levend pluimvee absoluut noodzakelijk is. „De Breede Watering". In „De Prins van Oranje" is heden middag een openbare vergadering gehou den van ingelanden van het waterschap „De breede waerin'g bewesten Ierseke" Aanwezig waren 51 ingelanden, uitbren gende 79 stemmen. De dijkgraaf, de heer C. D. Vereeke, opende de vergadering en heette de aan wezigen welkom. Mededeelmg werd ge daan van de samenstelling van de com missie Kot nazien der rekeningen, van het in orde bevinden van de kas Aan den kassier. Tot gezworenen zijn benoemd de heeren Zandee, Mol, De Koeijer en Glerum. Van gedeputeerde staten zijn enkele beslissingen afgekomen. Naar aanleiding van het jaarverslag stelde de heer Dekker een vraag over het boeken van enkele posten. De toe lichting op' de onvoorziene uitgaven' is niet goed. Spr. merkte op, dat men de post on voorzien niet had moeten aanraken, nu het jaar zoo gunstig is geweest. De voorzitter zegde toe, dat men voor taan zooveel mogelijk zich aan de raming zal houden. De heer Trimpe merkte op, dat in het jaarverslag gesproken wordt over bezin king ein oeverversterking. Dit zuilen be langrijke uitgaven worden. Heeft men hiervoor geld aanwezig. De voorzitter antwoordde, dat de pei lingen niet direct zoo ongunstig zijn. Men zal nog niet dadelijk behoeven in te grij pen. De heer Trimpe vroeg voorts of bij een eventueels leening voor die werken het dijkbeschot verhoogd zou moeten worden. De voorzitter deelde mede dat men dat nu nog niet kan zeggen. De heer Staal verzocht inlichtingen over een weg. Het verslag werd daarna aangenomen. De commissie tot nazien der rekeningen bracht vervolgens verslag uit. In ontvangst sloot de rekening met een bedrag ad f 234.121,65 V2, in uitgaaf met f 231.564,87 V2. aldus met een goed slot ad f2556,78. De commissie had enkele opmerkingen over de uitgaven gemaakt, o.a. over de overschrijding van den post steenslag, over de onderhoudskosten van het polderhuis, over het verstrekken van rioolbuizen. Voorts beval zij aan de aan stelling van een machinist voor het stoom gemaal. De voorzitter, zegde toe, dat het be stuur met de opmerkingen rekening zal houden. De commissie werd dank gebracht voor haar werk. - De heer Trimpe merkte op, dat hij de bezwaren der commissie niet deelt wat betreft de opmerking over het verstrekken van rioolbuizen. Dit kan wel eens in het belang zijn van particulier en gemeente, dat geeft hij toe, het grootste belang heeft er echter de polder bij. Namens de com- tnissie werd geantwoord, dat het niet aangaat werken door den polder te laten betalen, die op rekening van de gemeente moesten komen. De heer Trimpe repliceerde. In behandeling kwam het verzoek van den sluiswachter J. Ferdinandusse te We- mcldinge om eervol ontslag en om een billijke toelage. Het bestuur adviseerde den sluiswachter ieder jaar f 200 uit te keeren. (Wordt vervolgd). Vergadering Kantoorhouders. Zondag vergaderden de Kantoorhou ders uit Zeeland te Goes op uitnood!ging van de vakgroep ia dein ,,Cs£>-P-T.T.". Behandeld werd het voorstervan den heer Directeur-Generaal tot her classificatie der hulpkantoren met ingang van 1 Januari 1927. Waar de voorgestelde reorganisatie plannen enkel leiden tot een verslechtering van de reeds zeer treurige levenstoestand vai? deze plattelands-ambtenaren en een aanval op het platteland sper sone el bij het dienstvak posterijen in het algemeen, werd na bespreking de volgende motie aange nomen. „De vergadering van de kantoorhou ders in Zeeland uitgeschreven door den C.B.P.T T. op 26 September met veront waardiging kennis genomen hebbende van de voorstellen van het Hoofdbestuur voor de kantoorhouders van meening, dat zulle een slechte en hoogst onbillijke regeling niet kan worden aanvaard, verzoekt het Bond sbe stuur met klem deze voorstellen te bestrijden en te trachten verbetering voor deze te veel getroffen categorie te verkrijgen. Onze schoonste taal. In een „Westhoek" hebben* we on langs gesignaleerd dat de Goesche over heden met de Nederlandslche taal van meening verschillen door een onberijdbare straat af te sluiten met de bordjes ^„On- rijbaar". Voorbeelden eischen navolging. Ook de particulier blijft niet achter. Op een winkelruit lazen we# dezer da gen: „Tabak en saharen", op een schut ting „Peterolje te koop", weer elders\: „gramevoon te koop". Dammen. Vrijdagavond hadden wederom de wed strijden plaats voor het kampioenschap voor Goes. De uitslag was: dhr. Jac. van Zweedendhr. J. de Kramer 1 1dhr. B. Piïagielsedhr. I. van Houten 11. BINNENLAND. In het hol van den leeuw. Te Goirle bij Tilburg zijn een paar smokkelaars gearresteerd, welke arresta tie wel een bijzonder vermakelijk ver loop had. Omstreeks halfeen des middags kwa men de bekende smokkelaars P. V. en F. J. uit Tilburg, kalm en argeloos van de grens het dorp binnengefietst, met eenige flessehen cognac, jenever, elixer en wat speelkaarten bij ziich. Zij reken den i n het geheel niet meer op de ambte naren, ze waren immers reeds midden an Goirle en over enkele minuten zouden zij veilig en wel in Tilburg zijn. Ze hadden echter buiten de politie ge rekend. Juist zouden zij het huis van veldwachter v. D. passeeten, toen plots een kommies voor hen stond. V. werd gegrepen, doch J. dacht te ontsnappen. Flij rent het schoolstraat je in en ziet daar een pooltje openstaan. Gauw hierin gevlucht en zich dan snel verstopt. Doch, o strop, laat hij nu juist het poortje van de veldwachterswoning zijn binnengestapt en laat hij tot overmaat van ramp juist de cel binmenloopen. Dat was wel benauwd. In een wip een paar flessehen onder de matrassen verstopt en dan eruit, dochde eerstvolgende deur brengt hem op het bureau van den politieman. De veldwachter is hem imtusschen vlak op de hielen gekomen, zoodat de vluchte ling niet terug kan. Dan maar de deur op slot ep nog is hij vrij. Nu heeft hij evenwel zichzelf inge sloten, want er is geen enkele andere deur te vinden. Hij kiest dan ook ten slotte Tnaatf de wijste partij en geeft zich pver. Geheimzinnige inbraken. Te Ede hebben eenige geheimzinnige inbraken plaats gehad waarbij zoo goed als niets werd ontvreemd De dief of dieven hebben zich toegang weten te ver schaffen tot het postkantoor, waar alJe laden en kasten werden opengebroken en doorzocht. Er wordt echter niets, zelfs geen postzegel vermist. Van het kantooi' is men in de directeurswoning gekomen door de tusschendeur, waarschijnlijk met een looper, te openen. Men is er blijk baar van op de hoogte geweest, dat de directeur met verlof in het buitenland vertoefde en dat de waker niet voor elf uur zou komen. Ook daar heeft men alles nagesnuffeld en zooals thans gebleken is, alleen eenige trommels met familiepapieren en een zich toevallig daarin bevindend klein bedrag aan geld, meegenomen. De verschillende sleutel^ van kasten en tus> schendeuren zijn later \>p zolder terug gevonden. Ook in een paar bureaux bij de kazerne is op een dergelijke wijze ingebroken. Alles is nagesnuffeld, doch geld of gelds waarden worden niet vermist, ofschoon deze zeer gemakkelijk mee te nemen waren geweest. Wat er van kwam.. Het zou, van psychologisch standpunt beschouwd wel eens interessant zijn, te onderzoeken welke plaats [onze handhavers vau orde en recht in de'opinie van den individueelen mensch bëkleeden. Een ieder zal er van overtuigd ziju dat een politieman een persoón van be teekenis is geworden; vooral in den tegen woordigen tijd van verscherpte verorde ningen en bepalingen, welke de veiligheid van het publiek moeten waarbo-gen, komt dit sterker uit dan vroeger. Deze beteekenis wordt bepaald door den aard van elk individu, en er is überhaupt dan ook geen definitief karakter aan te geven: Voorbeelden echter heeft men voor het grijpen. Bijvoorbeeldmenschen die er heel hun levensmet een ziekelijke angstvallig beid voor waken om //met de justitie in aanraking te komen", die eiken politie agent met een schichtigen blik voorbij loopen, zich voortdurend bespied wanen en een zucht van verlichting slaken, waimeeu de demonisch blinkende knoopen uit heugezicht verdwenen zijn. Enmenschen die den politieagent beschouwen als- een noodzakelijk kwaad, die, wanneer zij bekeurd worden, met een berustenden glimlach hun schouders op halen alsof zij willen zeggen/,wat ben j e weer lastig", en- met -een zelfden glimlach voor de balie verschijnen om den tol van hun overtredingen, althans... te betalen. Er zijn nog honderden andere soorten van menschen van evenveel verschillende opvattingen. Een concreet voorbeeld moge toelichten Het typeert een gangbare opvatting. Een man rijdt zonder licht en wordt aangehouden. Furiosum *Pus jij mot mij hebbe voor zulleke flauwe kulzeker omdat je niets anders te doen hebt Veldwachter repliceert en bekeurt. De aangehoudene laat het hier echter niet bij zitten, en snauwtjinaar je zal wel eens zien wat er van komt, als ik ze t in Goes is ga vertelle Maar „ze" lieten zich niet intimideeren. En beklaagde heeft aan zijn beurs ondervonden /ywat er van kwam". 'n Onware geschiedenis. Truns is een kleine stad De Trunssche krant een kleine krant Ds Trunssche menschen foei lezer verstandige menschen. En zuinig Meneer Dingeman Pé was dat ook, al was hij geen Trunsenaar. Hij kwam zich in het kleine stadje vestigen in de onwrikbare overtuiging, dat men als ontwikkeld mensch van het plaat selijk nieuws op de hoogte dient te zijn Tevens bewijs van groots verstan delijkheid dar dit op de meest goed- koope wijze behoort te geschieden. Om zijn overtuiging aan de praktijk dienstbaar te maken, begaf hij zich naar mej Muntvast om haar in staat te stellen van haar buurvrouwelijke genegenheid blijk te geven door de Trunssche courant met hem samen te lezen. Toen de heer Dmgeman Pé, na zijn schuchterheid met eenige kopjes thee over wonnen te hebben, met zijn verzoek voor den dag kwam, schudde mej. Muntvasf verschrikt, doch vastberaden het duifgrijze hoofd. Met een smar elijke lach, als of haar een buitenkansje voor goed ontglipt was, spoelde in één adem d« volgende woorden rijkdom naar buiten. aarde heer buur man, hoe graag ik u in deze ook tegemoet gekomen was, (deze klemtoon op ^was" sloot de mogelijkheid eens en voor goed uit) hethet is mij onmogelijk Ik l^s de courant al samen met mijn buren rechts, mijn overbuurvrouw, een nichtje van me en notaris Peppelaar, daarna gaal zij naar de respectievelijke keukens (niet waar, de dienstboden be- hooren toch óók op de hoogte te blijven dan naar de naaisters en 4° wasch- vrouwen, om ten slotte in de ménage verwerkt te worden. üe heer Dingeman Pé, zeer geïntimi deerd door een dergelijke economie, ver dween na een pijnlijk afscheid. Maar den volgenden morgen om 9 uur stond mej. Muntvast reeds op zijn stoep en blaatte op zegevierenden toon de gang in dat de familie Zeerduf een vennoot- abonné zocht en De rest van haar woorden mogen in het graf zinken, voldoende zij, te ver tellen dat dhr. Dingeman Pé van een groote financieele catastrophe was gered Met de fam. Zeerduf werd een bewe digende overeenkomst getroffen en kon de heer Dingeman Pé zich genoeglijk in de kleinstedelijke rust daten inglijden. Edoch deze rust duurde niet lang Den eersten avond verscheen de krant stipt 7 uur, den tweeden avond half 8, den derden 9 uur, en tenslotte heelemaah niet meer. Dhr. Dingeman Pé had een zachte in borst en zijn diervriendelijke klacht had tengevolge dat de krant nooit meer later dan 8 uur verscheen. rertreöingen, althans Zelfs scheen de* fam Zeerduf deze zake lijke relatie te willen benutten om haar verzuim tegenover dhr Pé goed te maken, en, bij intuitie voelende dat deze een gastronoom van het eerste water was, plaveiden ze het blad met de restanten van hun uitgebreide diners Ten slotte ontdekte dhr Pé in de meest verborgen schuilhoeken zelfs volledige soupers Wat voor hem aanleiding was de relatie te verbreken, niet zonder*gedwongen te zijn f 2,50 schadevergoeding te betalen. Een andere vennoot abonné werd ge vonden en de krant verscheen weer nor maal op tijd Toen de heer Dingeman Pé haar voor de eerste maal openvouwde, werd zijn oog dadelijk getroffen door een rijk-gekleurd vierkantje, dat hem eerst een futuristische advertentie toescheen, maar bij nadere beschouwing een stuk van zijn gebloemd tafelkleed bleek, dat een poging deed om de stabiliteit van de beurskoersen te be wijzen Want deze waren snoodelijk uit geknipt. En daar blvef het niet bij. Weldra vertoonde het blad bedenkelijke hiaten, en toén op een zekeren avond de courant niets meer bevatte dan het weerbericht, het kopje „stadsnieuws* en twee regels van het feuilleton, luidende „Zuinigheid met vlijt, bouwt huizen als kasteelen", glimlachte Adolf sarcastisch, besloot de heer Dingeman Pé een andere vennoot te zoeken, roor dat hij bet gevaar liep zijn geduld te verliezen, 't Was weer een juffrouw Ze conditionneerde dat de heer Pé zelf zijn krant moest komen halen, waarin deze aanvankelijk grif toestemde. pen eersten keer dat hij de woning binnenschreed, vergastte mej. Doorenhaag hem met de krant op een kopje thee en nam daarbij de gelegenheid te baat, hem op geheimzinnigen toon alle nieuwtjes uit de krant mede te deelen. Deze handelwijze ergerde den heer Dingeman Pé zoodanig dat hij ontstemd opstond en afscheid nam Maar mej. Doorenhaag nam de gelegenheid te baat om te toonen, dat zij een opvoeding ge noten had en deed haar gast al pratende tot aan de deur uitgeleide, waarna zij hem door het raampje nog de laatste berichten" nariep Meneer Dingeman maakte dat hij weg kwam. Thuis gekomen bemerkte hij, dat hij de krant had vergeten Maar dat deed er immers niet toe. Een oogen blik overpeinsde hij de mogelijkheid om het abonnement op te zeggen, zonder mej. Dooreuhaag te kwetsen of met andere woorden of het mogelijk zou zijn bij haar eiken avond een kop thee en graas nieuwtjes te gaan veroveren. De scène welke volgde toen mej. Dooren- haag haar vennoot //in de link* kreeg, willen wij gevoegelijkerwijze buiten be schouwing laten Maar om het tragisch karakter van deze historie te doen uitkomen, willen wij toch nog even het licht der waarheid laten vallen op het laatste stadium van dhr. Pé's lijdensperiode. Nadat,' deze heer, alle stadgenooteu, welke voor een kranten combi- atie in de termen vielen, had afgewerkt, kwam hij ten slotte terecht bij een paardenkooper, die op de grens van Truns en een andere gemeente woonde. Hier werd afgesproken dat, dhr. Pé de courant, zelf zou komen halen 't Ging een week goed. Eiken avond trippelde de heer Dinge man Pé ondanks de vele voetbaden op den moaderigen landweg vol kuilen ver genoegd neujiënde met het netjes opge vouwen blad naar huis en kon tenvolle van zijn lectuur genieten. Maar de lijdensbeker was nog niet gevuld. Het gebeurde dat dhr. Dingeman Pé een avond vijf minuten op de krant moest wachten Men liet hem in de mooie kamer. Den volgendén avond duurde het tien minuten. Men liet hem in de huiskamer. Toen een kwartier, men liet hem in de koude tochtige gang wachten. Den vierden dag nmoest hij maar eens terug komen''. //Geduld is zulk een schoone zaak", zuchtte meneer Dingeman Pé, toen hij tot aan zijn knieën in een modderkuil gleed Den vijfden dag werd boven zijn hoofd een raam opengeschoven er brulde de heesehe stem van den paardenkooper naar beneden dat meneer het niet meer moest wagen «om de krant te komen. De beer Dingeman Pé meende dat de paardekooper dronken was en ging den volgenden avond welgemoed op weg. Nauwelijks had hij de bel overgehaald of de deur vloog open en hij kreeg een schop in zijn maagstreek. #Wie geeft jou het recht om aan mijn bel te trekken donderde de stem van den paardekooper. Het was zijn goed recht, dat hij voor de balie verdedigde. Hij h&d gewaarschuwd. En het werd een overtreding, althans. Meneer Dingeman Pé leest de krant alleen

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2