DE WENTELTRAP Kvwnm ZIJ N\ 114. Maandag 27 September 1926 115* Jaargang. ABONNEKKEN GRATIS. JS FEUILLETON VOLLE MELK KEEPEN Dats KWATTA ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooz» Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kteeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. dia zich met ingang van heden, voor min stens 3 maanden op de Goasche Courant ontvangen de nummers tot 1 October a.s. BUITENLAND. OVERZICHT. De vergadering van de Volkenbond. Zaterdagmiddag is de zevende zitting de volkenbond geëindigd. Vrijdagavond werd nog het belangrijke besluit' geno men om de ontwapeniingsjbonferentie, be houdens materieele onmogelijkheden, vóór de a.s. Vol kenbonds vergadering te doen plaats hebben, d.w.z. vóór September 1927 De vraag is of men in den a.s. zomer al zoover zal gevorderd zijn, dat er tot beperking van bewapening zal worden besloten, maar de Volkenbonders al thans de optimisten onder hen zouden het al een grooten stap voorwaarts ach ten, indien men volgend jaar kwam tot een s'abiliseeririg van de bewapeningsver houdingen. Op deze wijze hoopt men in theo rie aan den wedstrijd in bewapeningen een eind te maken. Ten aanzien van de ontwapeningsconferentie zelve beerscht, naar bekend is tusschen Frankrijk en Engeland nog veel meningsverschil, zoo- dat men zich geen al te groote illusies zal hebben te maken over „ontwapening", zelfs beperking van bewapening van de groo'e mogendheden Duitschland uit gezonderd. Dit alles is toekomstmuziek. Na het vertrek van de ministers uit Genève bleef er voor de overige Volken bonders nog wat „klein goed" af te wer ken o.a. credie'en voor Syrische en Ar- ■mcensche vluchtelingen, welke door de 4e commissie geweigerd, maar door Nan- sen in de 3e commissie weer opnieuw aangevraagd werden. Sedert lange jaren heeft de Volkenbond beloofd iets te doen voor de Armeniërs, Men wil hen nu een tehuis geven te Eriwain, dat tot Sovjet- Rusland behoort en waarvoor een lee ning van 1 millioen francs noodig zal zijn. Vermoedelijk zal de Volkenbonds- vergadering nog moeten beslissen over het geschil tiftscben de 4e en 5e com missie en definitief uitmaken of de vluch telingen al dan niet zullen worden ge steund. Belangrijker was het protest, dat de Chineesche gedelegeerde Sjoe (die on langs in den Volkenbondsraad werd ge kozen) in de Assemblee ter tafel bracht inzake het optreden van Bngelsche strijd krachten in China. De ernstigste dezer gebeurtenissen, al dus de Chineesche verklaring, werd ver oorzaakt door een Engelsche kanonneer boot, die op 5 September een Chineesche stad (Wanhsien aan de Yangstse) be schoten heeft en meer dan honderd solda ten heeft gedood. Vervolgens hebben En- gelsche kruisers gebruik gemaakt van hun zwaar geschut en duizenden burgers ge dood en tal van huizen verwoest. De Chi- Naar hat Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( Misschien was het allemaal wel een goede afleiding. Het maakte, dat ik eens aan iets anders dacht dan aan Halsey, en aan wat we dien vorigen avond ge hoord hadden. De dag duurde erg lang, en iedere keer als de telefoon ging, wa ren we vol spanning. Vroeg in den mid dag kwam dokter Walker en wilde mij spreken. „Ga naar hem toe", zei ik tegen Ger trude. „Zeg maar dat ik uit ben zeg vooral niet dat ik ziek ben. Pro beer er achter te komen wat hij wil en zeg aan de bedienden dat ze hem voortaan niet mogen toelbten. Ik kan dien man niet uitstaan". Gertrude kwam al heel gauw terug en met een vuurrood gezicht. „Hij kwam vragen of we hier van laan wil'den gaan zei ze, terwijl ze ïaar boek weer opnam. „Hij zegt, dat Louise Armstrong zoo graag hier wil meesche soldaten waren verplicht het vuur te beantwoorden om zich- te verdedigen. Tengevolge van deze incidenten, die van internationale beteekenis zijn en den vrede in het Oostten in gevaar brengen, heeft de Chineesche delegatie bevel ge kregen kennis dezer feiten aan de Ver gadering te geven. Lord Cecil, de Engelsche gedelegeer de, wa® boos, dat de Chineesche kwestie zoo maar ineens, zonder voorbereiding, in de Volkenbondsvergaderiing werd gebracht. Cecil verklaarde, dat de Engelsche regeering het volstrekt niet eens is met den Chineeschen afgevaardigde en dat haar zienswijze volkomen anders Er zijn thans onderhandelingen gaande om die incidenten te regelen., maar een der gelijke verklaring is niet geschikt om een vreedzame regeling te bevorderen., voegde Cecil er aan toe. De andere Volkenbonders waren het met Cecil eens. De vreedzame atmos feer van. den Bond waarin men de laatste dagen druk over de „ontwape ning" had gekeuveld - mag "niet zoo bruusk verstoord worden door eraan te herinneren, dat er in China oorlog is, dat Engeland daar gebruik maakt van zijn oorlogsschepen en dat een gewapen de interventie in het Chineezenrijk door Engeland en Japan niet tot de onmoge lijkheden behoort. Cecil's scherpe antwoord aan Sjoe, verkreeg applaus van de Volkenbonders, die niet graag de handen in het Chinee sche wespennest steken. Stresemann's politiek goedgekeurd. Het Duitsdhe rijkskabinet heeft de houding der Duilsche delegatie te Genève en de onderhandeingen door Stresemann goedgekeurd, terwijl een oommissie uit het kabinet i s benoemd, die de vraagstuk ken zal moeten onderzoeken., die voor behandeling in aanmerking komen bij de onderhandelingen, die teThoiry, zijn aan geknoopt en die later zullen worden voort gezet. Deze commissie zal naar nader gemeld wordt, bestaan uit den rijksminister van buitenlandsche zaken., den rijksminister voor Economische zaken en den rijksmi nister van financiën. Van de instemming van het rijkskabinet met de voortzetting van deze onderhan delingen werd den Frainschen gezant te Berlijn mededeeling gedaan. Deze aan gelegenheid is daardoor b enen de diplo matieke arbeidsfeer gebracht. Van de Engelsche mijnen. Er bestaat geen vooruitzicht op eeni zeer spoedige wijziging in den toestand betreffende het geschil in de mijnindustrie. Het bestuur van den mijnwerkersbond kwam evenwel heden bijeen en besloot, na bespreking van den brief van den pre mier een nieuwe geclelegeerdencoofenentie bijeen te roepen, die Woensdag te Lon den zal worden gehouden ter bespreking van den toestand. Het steenkooldebat in het Lagerhuis heden, wint aan beteekenis door het feit, dat het bestuur van den mijnwerkersbond vandaag een samenkomst zal hebben met de fractie der arbeiderspartij en de mijn werkersleden van het parlement. Het be komen, nu ze weer beter wordt". „En wat heb je gezegd?" „Ik zei dat het ons speet, maar dat we hier niet vandaan konden gaan, en dat we het erg prettig zouden vinden als Louise hier wilde komen logeereu. Hij was woedend. En hij wou weten of we Eliza konden aanbevelen als keukenmeis je. Hij heeft een patiënt uit de stad bij zich in huis genomen, en zegt, dat hij nu meer personeel noodig heeft". „Ik wensch hem veel plezier met Eli za", zei ik venijnig. „Vroeg hij nog naar Halsey?" „Ja. Ik zeide dat we hem gisteren op het spoor waren gekomen, en dat het nog maar een kwestie van tijd was. Hij zei, dat hij blij was, hoewel hij er niet naar uitzag, maar hij zei, dat we maar niet al te veel op succes moesten rekenen". „Weet je wat ild geloof?" zei ik. „Ik geloof vast en zeker dat dokter Walker iets weet over Halsey, en dat hij hem zou kunnenvinden, als hij wou". Dien dag gebeurden er verschillende dingen die ik niet begreep. Ongeveer om drie uur belde Janneson op van het sta tion in Casanova en Warner ging hem met de auto afhalen. Ik stond op en kleedde me vlug aan, en de detective werd in mijn zitkamer gelaten. „Is er nog nieuws?" vroeg ik, toen hij ct. Slechts een merk kan aan de spits staan stuur zal den toestand eveneens bespre ken met den raad van het Vakverbond. Door den verrekijker. De bijdrage, welke Duitschland voor 1926 aan den Volkenbond moet betalen, is thans defini'ief vastgesteld op 76.800 pond sterling, hetzelfde bedrag dat ook Frankrijk be'aalt. De diplomati eke mede werker van de „Daily Telegraph' wil we ten, dat men aanvankelijk de bijdrage van Duitschland op een hooger bedrag bad willen vaststellen, doch dat Frankrijk daartegen heeft geprotesteerd, aangezien Frankrijk's prestige daardoor benadeeld zou kunnen worden. Naar de „Shanghai Times" ver neemt, ^hebben soldaten van het Chinee sche zuiderleger te Yuanchow (provincie ■Kingsi), twee vrouwen van Britsche zen delingen mishandeld, en haar hu zen ge plunderd. Te Riba Lomga in het noorden van Portugal is Vrijdag een kerk door een bomaanslag vernield. Er werden 20 per sonen gewond, waarvan velen zwaar. Zaterdagmorgen bedroeg het aan tal typhusgevallen te Hannover 1744 en het aantal gestorven patiënten 117. De „Peitt Parisiien" verneemt uit Rome, dat het bestuur van de fascisti sche partij vergaderd heeft om den poli- tieken toestand te bespreken in verband met den aanslag op Mussolini. Ricci, de commissaris te Triest, waar zich de anti-Fransche incidenten voorgedaan heb ben, is van zijn ambt ontheven. RECHTSZAKEN. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag werd nog veroordeeld P. J. L., 23 jaar, smid te Eindhoven gedetineerd, werd beklaagd dat hij op 16 Aug. j.l. te Vrouwepoider heeft weg genomen een rijwiel, toebehoorende aan J. Bimmel, 2e. te Middelburg een rijwiel toebehoorende sCan S. B. Suurland, 3e. te 's Heer Arendskerke een rijwiel toe behoorende aan C. Goense. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. KOLONIËN. De Nieuw-Gu ine a- expeditie. De Nieuw-Guinea-expeditie is thans een belangrijke phase ingetreden door het bereiken van het eigenlijke terrein van a,clie voor het doel der expeditie, waar omtrent het' tot dusver dubieus was of er bevolking aanwezig was. Deze is thans aangetroffen. De bevolking ziet er uit als die van de Swartvallei en bestaat binnen kwam. Hij probeerde een bemoe digend gezicht te zetten, maar het kikte niet. Ik vond dat hij er vermoeid en stof fig uitzag, en hoewel hij gewoonlijk zeer precies op zijn uiterlijk was, kan men duidelijk zien dat hij zich zeker in twee dagen niet geschoren had. „Het duurt nu niet lang meer, juf frouw Innes", zei hij. „Ik kom hier met een eigenaardig doel waarover ik u later wel meer zal vertellen. Eerst moet ik u een paar dingen vragen. Is er gisteren iemand geweest om de telefoon te repa- reeren en de draden op het dak na te zien?" ,^Ja", zei ik „maar hij kwam niet om de telefoon. Hij zei dat de draden misschien den brand dn den stal, veroor zaakt konden hebben. Ik ben er zelf met hem heengegaan, maar hij keek alleen maar rond". Jamieson glimlachte. „Mooi zoo!" zei hij goedkeurend. „Laat vooral niemand in huis, die u niet ver trouwt, en vertrouw niémand. Alle men- schen met gummihandschoenen aan zijn nog geen electriciens". Hij weigerde om er verder iets over te zeggen, maar hij nam een stukje papier uit zijn portefeuille en vouwde het voor zichtig open. „Luister!" zei hij. „Ik heb u dit al dus uit pygmeeën, terwijl een aangetrof fen brug duidt op de aanwezigheid van verkeerswegen. Jordans bereikte na tien gen kappen langs de Rouffaerrivier, een rottanbrug van bergpapoeas over de hoofdrivier. Hij wacht nu op prof. Stir ling, kapitein Posthumus en den heer Leroux, die 29 Aug. uit het hoofdbivak vertrokken en op 3 Sept. op de Zuid- Oost-helling op een hoogte van 2550 M. een explorateursbivak vestigden. De be volking is zeer vriendschappelijk. SPORT. Voetbal. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. De beide Middelburgsche tweede klas siers hebben gisteren een overwinning kunnen boeken bij de eerste gespeelde competitie-wedstrijden. Zeelandia speelde op het gemeentelijk sportterrein aan de Nadorst tegen Vlissingen en won met 32, terwijl Middelburg met een zelfde overwinning op D.O.S.K.O. uit Bergen op Zoom terug keerde. Zuidelijke 3« klasse N.V.B. Voor de derde won Vlissingen II met 42 van Zierikzee, terwijl wedstrijd Si- notoGoes 03 tot uitslag had. UIT DE PERS. De hotelbelasting. In „De Hotelhouder" schrijft Mr. Joh. J. Belinfante een artikel over het wetsr ontwerp van minister De Geer tot aan vulling dier Zegelwet 1917. Speciaal wordt gewezen op het verschil van behandeling der wet op de weeldeverteringsbelasting en der zegelwet. Beiden zijn, zegt de schrijver, door den minister geraamd op f 10 millioen, maar de weelde ver terings^- belasting is nu reeds uitgesteld. Waarom heeft de minister niet evengoed kunnen redeneeren: mijn begrooting 1927 is slui tend gemaakt, zonder dat op de hotelbe lasting als acquivalent voor de voorge stelde belastingverlaging was gerekend. Dat de minister wel de weeldeverterings belasting en niet die op de hotels enz. op de v. lange baan schuift, is vermoedelijk hieraan toe te schrijven, dat bij de eerste veel meer categorieën van belanghebben den betrokken zijn dan bij de laatste. Er is ook steeds veel heftiger gereageerd tegen die belasting dan tegen de belas ting op die eet-, drink- en slaapgelegenhe den. Maar dat wil allerminst zeggen, dat de bezwaren tegen laatstgenoemde belas ting intrensiek minder sterk en zwaar wichtig zijn 1 De 10 millioen der weeldeverterings- belasting drukken ook op de buitenland sche producten, terwijl de 10 millioen der Zegelwet geheel moeten opgebracht door het -binnenlandsch bedrijf. Tevens betoogt de schrijver dat de heffing van 10 pCt. veel te hoog is, ook vergeleken met het buitenlandi, waar al gemeen pl.m. 5 pet. geheven wordt. PROVINCIE-NIEUWS. Ellewoulsdijk. De plaatselijke afdee ling van de maatschappij- tot nut van t eens eerder voorgelezen en toen spotte jj. er mee. Nu er weer zooveel meer ge beurd is, zou ik wel graag willen, dat u het nog eens las. U is een verstandige vrouw, juffrouw Innes. Ik ben er zeker van, dat er zich iets hier in huis be vindt, dat door een aantal menschen be geerd wordt. Lees ui maar eens.' Het papiertje was datgene, dat hij tusschen Arnold Armstrong's bezittingen had gevonden en ik las het weer.door de teekening voorkamers te ver anderen zou het mogelijk zijn. Naar mijn meening zou de beste manier zijn om het plan voorin een van deka mers schoorsteen' Ik geloof, dat ik het wel begrijp", zei ik langzaam. „Iemand is bezig te zoeken naar de geheime kamer, en de nachte lijke bezoeken „En de gaten in de muur.... „Waren alleen om zijn „Of haar doel te bereiken". „Haar?" vroeg ik. „Juffrouw Innes", zei de 'detective, terwijl hij opstond. „Ik geloof dat er er gens achter de muren van dit huis een deel van het geld van de Handelsbank verstopt is. Ik geloof ook zeker, dat de jonge Walker dit wist toen hij terug kwain uit Califo-rnië, en nu hij er niet in geslaagd is om mevrouw Armstrong en Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren eu sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth en Drogisten. a'gsmeen kwam Donderdag in openbare vergadering bijeen. De voorzitter heette de aanwezigen welkom en gaf een over zicht van het afgeloopen jaar. De notu len der vorige vergadering werden goed gekeurd. Blijkens het verslag van den penningmeester sluit de rekening met een goed slot ad f49,53. De burgemeester, die afgevaardigde was geweest naar de vergadering van het hoofdbestuur bracht een nauwkeurig rapport uit over zijn be vindingen. Punt 6 van de agenda was de verkiezing van 2 bestuursleden, wegens periodieke aftreding. De heeren J. Schip per en J. C. van Wijk werden met alge- meene stemmen herkozen. Bij punt 7 kwam de wintercampagne ter sprake. De tuinbouwcursus die gegeven zal worden en waarvoor zich reeds 29 candidate» hebben opgegeven, belooft veel. Evenals verleden jaar is 't plan om weer een cur sus in vervolgonderwijs te geven. Met al gemeen© stemmen werd besloten om aan 't bestuur over te laten, welke sprekers er op de nutsavonden genoodigd zullen wlorden. Door den voorzitter werd aan de leden gevraagd om elk voor zich ook eens wat voor te dragen of te lezen. Gaar ne ziet hij dat elk naar vermogen wat zal bijdragen tot meerderen bloei van onze afdeeling. Hoedekenskcrke. Opnieuw is in deze gemeente een geval van rondvonk gecon stateerd. Ierseke. De N.V. brandspuiitenfabriek te Rotterdam zal Woensdag des namid dags om 4 uur in Ierseke een demonstra tie geven met een Ford-automobiel-motor- brandspuit", voorzien van roteerende pomp met een capaciteit van pl4m. 800 liter per minuut. Krabbendijke. Zondagmiddag nam Ds. W. A. Dekker afscheid van zijn ge meente. Tot tekst had hij gekozen Math. 11 vers 28. Het kerkgebouw was stamp vol, velen uit de omliggende dorpen wa ren opgekomen. Aanwezig waren de ring- predikamten van Waarde, Kruiningen en. Rjlland. Na de afscheidspreek, richtte Ds>. Hartjes, consulent, het woord tot den vertrekkende en werd hem toegezon gen Ps. 121 vers 4. Rilland-Bath. Vrijdag j.l. herdacht den heer Pieter C. Walraven den dag dat hij 25 jaar verbonden was als werkend lid aan het muziekgezelschap „Rillandia". Voor de woning van den jubilaris waren door de buurt versieringen aangebracht, 's Avonds werd door het muziekkorps een serenade gebracht, waarbij door den heer Zandee na een toespraak een zilveren horloge werd aangeboden. Daarna wer den bloemen aangeboden en werd een omgiang door het dorp gemaakt met de jubileerende familie. In het repetitielokaal dat voor die gelegenheid mooi was ver sierd, werd het woord gevoerd door de bestuursleden. haar dochter hier in huis te brengen heeft hij of 'n medeplichtige van hem, gepro beerd om hier in te trekken. En daarin is hij meen ik, twee keer geslaagd". „Minstens drie keer", verbeterde ik hem. En toen vertelde ik wat er den af- geloopen nacht was gebeurd. „Ik heb er nog eens goed over nagedacht", besloot ik, „en ik geloof niet dat de man boven aan den wenteltrap dokter Walker was. Ik geloof niet, dat hij in huis had kunnen komen, en het was ook zijn stem niet". Jamieson stond op en begon met zijn handen op zijn rug heen en weer te loopen. „Er is nog iets, dat ik niet begrijp'\ zei hij. „Wie en wat is die Nana Car- rington? Als zij het was die hier als Matti Bliss in dienst is gekomen, wat heeft ze dan tegen meneer Halsey ge zegd, waardoor hij zoo hals over kop naar dokter Walker is geloopen en toen naar juffrouw Armstrong? Als we die vrouw konden vinden, zouden we geloof ik, het geheim kunnen oplossen". „Meneer Jamieson, is ooit de mogelijk heid bij u opgekomen, dat Paul Ann- strong wel eens geen natuurlijken dood gestorven kon zijn? (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1