DE WENTELTRAP N°. 112. Woensdag 22 September 1926 115e Jaargang. ZIJ ABONNEEREN GRATIS. De Troonrede. u FEUILLETON j )o( ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwen9 Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. die zich met ingang van heden, voor min stens 3 maanden op de Goasdhe Courant ontvangen de nummers tot 1 October a.s. Het gaat met de troonrede ieder jaar als met alle zaken, aan welke men hooge verwachtingen stek. Na kennisneming voelt men zich teleurgesteld. Zoo erg als thans is het echter nog niet voorgekomen, de rede, die de koningin gisteren voor de opening der sta ten-generaal uitsprak is vrijwel gespeend van alles, wat een goede troonrede behoort in te houden. Zonder twijfel houdt dit verband met het karakter van het kabinet, dat zijn bestaansrecht ontleende aan den regeeiringscrisis die ons allen nog heugt, hetgeen echter niet be- teekenen wil, dat wij een troonrede, zooals de jongste is gebleken te zijn, als een noodwendig gevolg van een buiten de par tijen staande regeering beschouwen. Inte gendeel! Het is begrijpelijk dat in deze troonrede velerlei zaken ontbreken die b.v. de troonrede tijdens Colijn's bewind inhield, zij hadden echter vervangen kun nen worden door andere lijnen, en dan betere dan thans het geval is. Momenteel kan men het openings tuk der kamer zien als een spiegelbeeld der regeering, en men doet dan minder fraaie - ervaringen op. Nergens ontwaart men een poging om boven de politieke partijgeschillen uit te stijgen, wel een compromis, een trachten tusschen de klippen door te zeilen» het geen zeer kleintjes aandoet. Wat we zooal missen is: de handha ving der christelijke grondslagen voor ons volksleven als richtsnoer voor bestuur en wetgeving, verlaging van de militaire uit gaven, verbetering der wegen, voorziening in den nood der venen, inkrimping van de onnoodige kosten voor het onderwijs. Wat in de troonrede wordt gezegd is min of meer een copy van de troonrede van het vorige jaar. Er wordt gesproken van een ramp, een zuinig beheer, betrek kingen met de andere mogendheden van den meest vriendschappelijken aard, in voering der ziektewet nadat deze is ge wijzigd, het wegnemen van enkele on noodige beperkingen van de vrijheid van het L. O., enz. Nieuw zijn feitelijk alleen de aan kondiging van een wet om in het bui tenland wonende Nederlanders ook bij te doen dragen :n de belastingen en hun na latenschappen te treffen met successie belasting (een voorstel dat in verband met de belasting-vluchtelingen reden van be staan heeft), het plan om door toepas sing van zekere fiscale verzachtingen het houd van landgoederen en natuurschoon te bevorderen» de herziening van de wet telijke bepalingen op de forensen en feen wettelijke regeling van het handelsonder- wij». Al het andere is of geredeneer in de ruimte of een herhaling, zoowel wat ons land als de koloniën betreft. Naar een zoo slappe troon rede als die van 1926 zal wel niemand ooit verlangen. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. Hij haalde een horloge uit zijn zak en legde het op tafel. Het was Halsey's nor loge. Ik had het hem op zijn een-en- I jj twintigste verjaardag gegeven en de schrik sloeg mij om het hart. „Hij zegt dat hij nog een paar man- jietknoopen heeft gehad ook, maar die «ïeeft hij verkocht". „Voor anderbalven dollar", zei de Iiandlooper met heesche stem en keek oven naar den detective. „Hij is toch- niet dood?" vroeg ik. De landlooper schraapte z'n keel. „Nee, juffrouw", zei hij. „Hij was pr. leelijk aan toe, maar dood was ie liet. Hij begon met bij te komen toen ik hij zweeg en keek naar den detec- ive. „Ik heb het niet gegapt, meneer Winters", jammerde hij „eerlijk op len weg gevonden!" Winters nam geen notitie van hem, naar keek steeds naar Alex. BUITENLAND. OVERZICHT. Frankrijk en Italië. Zooals men weet is in Ital na den jongste# aanslag op Mussolini een cam pagne tegen Frankrijk gevoerd. De ge volgen daarvan zijn ook thans nog merk baar. In Italië ziet men met wantrou wen naar de Fransche grenzen. De Fransche gezant, die Vrijdagavond te Rome was teruggekeerd», werd Zater dag door Mussolini ontvangen. Hij had met dezen een langdurig onderhoud over den toestand, zooals die door den jongsten aanslag op den ItaÜaanschen premier is ontstaan. Bij het bespreken van dien toe stand werd de houding der beide regee- rigen verduidelijkt. Mussolini en de ge zant waren het er over eens, dat alles moet worden vermeden wat kan leiden tot een vertroebeling der vriendschappe lijke en hartelijke betrekkingen welke tus schen de twee negeeringen bestaan. Het bekend worden van het bericht, dat de kapitein van een Fransche mailboot in de haven van Livorno gedwongen is de Fransche vlag te strijken en deHta- liaansche vlag te hijschen, heeft echter op Corsica groote verontwaardiging ge wekt. Dientengevolge hebben zich te Bas- bia enkele incidenten voorgedaan. Voor het Italiaansche consulaat is ©en groote anti-fascistische betooging gehou den en de consul werd gedwongen de Fransche vlag naast de Italiaansche te hijschen. De betoogers trokken vervol gens naar de haven, waar zij de kapiteins vain Italiaansche schepen dwongen de Fransche vlag te hijschen.. Van de Italiaansche grens wordt ge meld, dat Zondag alle Franschen, die uit het grensplaats je Mont Cenis over de grens wilden gaan, door de carabinieri daarin verhinderd werden. Dezen had den strenge opdracht ontvangen geen en kelen Franschman over de grens te laten. De „Information" meldt uit Rome, dat de campagne tegen Frankrijk in de Itali aansche bladen opnieuw is begonnen. Een vorstelijke verloving. Koning van Albert van België en ko ningin Elisabeth hebben gisterochtend ten paleize de hooge dignitarissen van het civiele en, militaire huis en vervolgens de vertegenwoordigers van de Belgische en van de bui ten land sche pers ontvangen. De koning zeide, dat de koningin en hij er aan hadden gehecht persoonlijk aan' de pers mededeeling te doen van de verloving van prins Leopold met prinses Astrid van Zweden, dochter van prins Karei Oscar, nicht van den koning van Zweden en van moederszijde nicht van de koningin van Noorwegen en Denemarken. Prinses As trid, zeide koning Albert verder, is een jong meisje van groote verstandelijke ont wikkeling en eenvoud, opgevoed in een land als het onze. Zij zal zich dan ook, ik ben er van overtuigd, zonder moeite weten aan te passen aan ons nationaal leven en in ons land aller sympathie weten te verwerven. „Ik zal u maar ver tellen wat hij heeft verteld", viel Alex hem in dé rede. „Dat gaat vlugger. Als Jamieson als me neer Jamie son opbelt, kunnen we hem meteen op de hoogte brengen. Meneer Winters, in de Vijfde Straat ontdekte ik dezen man, .terwijl hij probeerde dat hor loge te verkoopen: Hij bood het mij aan. voor drie dollars". „Hoe herkende je dat horloge?" vroeg Winters plotseling. „Ik had het vaak eerder gezien, en het 's nachts gebruikt als ik onderaan de trap de wacht hield". De detective was voldaan. „Toen hij mij dat horloge aanbood, herkende ik het, en ik deed net of ik het wilde koopen. We liepen een zijstraatje in en ik kreeg 't horloge". De landlooper rijde. Het was duidelijk op welke manier Alex dat horloge in han den had gekregen. „Toen heb ik dezen kerel uitgehoord. Het schijnt dat hij alles gezien heeft. Hij zegt dat hij in een lee- gen goederenwagen lag, in denzelfden wa gen, waar de auto tegenop reed". Toen viel de landlooper hem weer in de rede, en vertelde de heele geschiede-» nis, af en toe onderbroken door Alex en Winters. Het ging een beetje omslachtig en hij gebruikte af en toe wonderlijke uitdrukkingen, maar over 't algemeen werd het ons wel duidelijk. De jonge lieden hebben elkaar de laatste zes maanden herhaaldelijk ontmoet en hadden gelegenheid elkaar te leeren ken nen en waardeeren tijdens hun verblijf aan het Zweedsche hof en gedurende de ge- heele maand Augustus te Ciergnon. Het is in alle vrijheid, dat zij het besluit namen zich voor het geheele leven te vereenigen. Dit huwelijk is er een van wederzijdsche genegenheid en liefde. Het huwelijk zal zoo spoedig mogelijk te Brussel worden in gezegend. Housiaux, voorzitter van de Bel gische journalistenvereniging, wenschte het koninklijk echtpaar geluk en verzocht eerbiedig de gelukwenscnen van de pers aan prins Leopold en prinses Astrid over te maken, waarmede het onderhoud ten einde liep. Spanje en de Volkenbond. De Spaansche minister van buitenland - sche zaken heeft in den ministerraad meegedeeld, dat Spanje is uitgenoodigd om deel te nemen aan de ontwapeningst- conferentie. De raad, van meening zijn de, dat de Ver. Staten ook deel nemen aan die conferentie, hoewel zij geen lid van den volkenbond zijn, en aangezien de aanwezigheid van Spanje op die conferen tie geen enkele verplichting voor dit land meebrengt, heeft besloten, aan die confe rentie deel te nemen. Yanguas deelde den raad den indruk mede, dien de leden van den volkenbond hadden gekregen bij het uittreden van Spanje. Prima de Rivera gaf een uiteenzetting van den bevredigenden toestand des lands en zei, dat de regeering omgeven wordt door een atmosfeer van, hartelijkheid. Door den verrekijker. Men verwacht dat het Engelsche parlement weer tegen Maandag bijeenge roepen zal worden om de verlenging van de buitengewone bevoegdheden van de regeering goed te keuren, die telkens her nieuwd moeten worden zoo lang de sta king bij de mijnen duurt. BINNENLAND. De opening der Staten-Generaal. De Koningin heeft gisteren bij de ope ning der Staten-Generaal de navolgende troonrede uitgesproken: In Uw midden verkeerend Leden van de Staten-Generaal verheug ik mij dat de toestand van ons volk in menig op zicht tot dankbaarheid stemt al ontbre ken de schaduwen niet. Niet dan zeer geleidelijk voltrekt zich het economisch herstel. Inzinkingen blijven daarbij niet achterwege. Handel en nijverheid, even als een deel der scheepvaart ondervinden, nog steeds de ongunst der tijden. De onstandvastige waarde der munt eenheid in verschillende landen, vertraagt de gezondmaking van het Internationaal ruilverkeer. De land- en tuinbouw wordt in verschillende van zijn takken bedreigd door ongewone naar gehoopt mag worden tijdelijke belemmeringen in den afzet van zijn producten elders. Er wordt met kracht naar gestreefd dat euvel een einde te doen nemen. Sedert ik de laatste maal in Uw midden verkeerde, is een ernstige beproe- Op dien bewusfen avond had de land looper zich ter ruste gelegd in een lee- gen goederenwagen- die op een zijspoor bij Casanova stond. De trein zou bij het aanbreken van den dag in westelijke rich ting vertrekken. De landlooper en de remmer van den trein waren goede vrien den, en alles ging schitterend. Om tien uur, misschien nog iets eerder, werd hij wakker door een vreeselijken schok tegen den kant van de wagen. Hij probeerde de deur open te doen, maar er was geen be weging in te krijgen. Toen stapte hij er aan den anderen kant uit, en net op dat oogenblik hoorde hij iemand kreunen. Zijn levenswijze had hem geleerd voor zichtig te zijn. Hij stapte op een buffer en keek om zich heen. Er was een auto tegen de goederenwa|gen aangereden en het ding stond nog op- twee wielen. De koplichten waren uit, maar achteraan brandde nog een lamp. Twee mannen buk ten zich over iemand heen die op den grond lag. Toen liep de grootste van de twee den trein langs om een Leegen wa gen te zoeken. Vier wagens' verder vond hij er een, en liep weer terug. Met z'n tweeën tilden zij den bewuslbeloozen man in den leegen goederenwagen en gingen toen zelf naar binnen; ze bleven er een minuut of vier. Toen ze er uit kwamen liepen ze nadat ze de deur dichtgeschoven vang van een deel van ons land gekomen. Een vriendelijke zonnestraal is in dit leed gevallen door de groote deelneming in het lot der slachtoffers, die zich in wijden kring in woord en daad beeft geopenbaard. Deze uiting van nationale saamhoorigbeid heeft mij met dankbaar heid vervuld, evenzeer als de toewijding zoowel van burgerzijde als door het per soneel van land- en zeemacht in de ure van het gevaar betoond. De financieele toestand van het land blijft voortdurend zorg eisdhen. Verlich ting van de voorwaarde voor een duur zame verbetering van' den economischen toestand is slechts mogelijk bij een zuinig beheer. Op politiek gebied zal in afwachting van het herstel vani normale verhoudingen de lijn in den loop van het achterliggende zittingjaar uitgestippeld blijven gevolgd. De betrekkingen welke wij met de andere mogendheden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Het verheugt mij dat de Volkenbond door de toetreding van Duitschland aan beteekenis heeft gewonnen. Met verschil lende mogendheden worden besprekingen gevoerd over het sluiten van arbitrage en verzoeningsverdragen. Naast de in den loop van dit jaar aangekondigde maat regelen en wetsvoorstellen worden nog eenige andere voorbereid. Daartoe behoonen voorzieningen op het gebied der justitieele wetgeving; een wij ziging van de provinciale wet; een par- tieele herziening van de wettelijke be palingen op de forensen en eene wette lijke regeling van het handels onderwijs. Voorstellen tot het wegnemen van enkele onnoodige beperkingen van de vrijheid op het gebied van het lager onderwijs zullen U binnenkort bereiken. Een wets ontwerp zal worden ingediend ben einde de niet binnen het Rijk wonende Neder landers die daarvoor 'in aanmerking ko men naar billijke regelen te doen bij dragen ie de inkomsten-, vermogens- en verdedigingsbelastingen en de nalaten schappen van dezelfde personen te be trekken in de successiebelasting. Tot be vordering van het behoud van natuur schoon zal U een voorstel worden aan geboden om zekere fiscale verzachtingen te verbinden aan een vrijwillige beperking van het beschikkingsrecht over bepaalde landelijke eigendommen. Voorstellen zullen worden gedaan tot wijziging en aanvulling onzer sociale wet geving ten einde te geraken tot ratifica tie van sommige ontwerp-vetrdragen der Internationale organisatie van den arbeid. Invoering der Ziektewet ligt in het voornemen, nadat deze gewijzigd zal zijn in het bijzonder in, dien zin, dat meer plaats" wordt ingeruimd aan de voorzie ningen welke uit het maatschappelijk le ven opkomen. De droevige ramp die Nederlandsch- Itndië heeft getroffen, heeft mij met deer nis vervuild. De gevoelens die ook daarbij velen tot leniging van nood hebben bewo gen, waren mij een oorzaak van blijdschap. De steun in donkere dagen wederzijds verleend, heeft den band tusschen het moederland en Nederlandsdh-Indië ver sterkt. In het aanstaande voorjaar zal de nieu we Indische Staatsregeling ten volle in werking treden. Het streven zal zijn de hadden, dwars over het stations-empla cement, naar de stad terug. De kleinste van de twee liep een beetje mank. De landlooper bleef voorzichtig en wachtte nog een minuut of tien. Er kwa men een paar vrouwen aanloopen, om de automobiel te bekijken. Toen zij ook weer weg waren, kroop hij in den wagen waar ze den man ingedragen hadden en deed de deur weer dicht. Toen streek hij een lu cifer aan. In een hoekje lag een bewuste- looze man, vastgebonden en met een prop in zijn mond. De landlooper liet geen moment verloren gaan; hij doorzocht de zakken, vond een klein beetje geld en de manchetknoopen, die hij meenam. Toen maakte hij de prop wat los' en ging heen, nadat hij de deur van den wagen weer achter zich had gesloten. Buiben op den weg vond hij het horloge. Een poosje la ter vejrstopbe hij zich op een, goederentrein, die naar het oosten ging en bereikte zoo de stad. Hij had de manchetknoopen ver kocht, maar toen hij Alex^ het horloge aanbood, was hij „geknipt Het verhaal was uit. Ik wist niet of ik meer of minder ongerust was, nu ik alles gehoord had. Ik twijfelde er niet aan, of de bewustelooze man was Hal- sey geweest. Hoe ernstig hij gewond was en hoe ver hij meegevoerd was in den trein, waren de eerste vragen die bij mij op grootere zelfstandigheid in inwendige aan gelegenheden welke zij aan Nederlandsch- Indië geeft zoo spoedig en zoo volledig mogelijk tot haar recht te doen komen. De ook in dit gebiedsdeel ter hand ge nomen welvaarts-politiek zal krachtig wor den voortgezet, inzonderheid ten bate van de inheemsche bevolking. De te verwachten opening van een rde inrichting van hooger onderwijs, de medische hooge school te Batavia zal van groot belang blijken voor de geestelijke ontwikkeling van Indië. Suri name eischt nog steeds de bijzondere aandacht der Regeering al is eenige ver betering in den economischen toestand van dat Gewest te bespeuren. In Cura sao blijft dae toestand gunstig. Moge Gods milde zegen op Uwen arbeid rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Sta ten-Generaal geopend. Bij de openingsplechtigheid der staten- generaal droeg ook dit jaar de statiestoet waarmede de koningin, vergezeld door den Prins, zich van het Paleis Noord einde naar de Ridderzaal op het Binnen hof begaf ter opening van het nieuwe par lementaire zittingsjaar 't sobere karakter dat sedert den mobilisatietijd gebruikelijk is. Hetgeen niet belette dat toch duizen den langs den weg geschaard stonden om den toch nog altijd kleurrijken stoet te zien voorbijtrekken. Vooral in de omge ving van het Paleis en de Ridderzaal was een talrijke menigte bijeen. De vor stelijke personen werden hartelijk toege juicht. De commissie uit de beide Kamers der staten-generaal voor ontvangst en uitgeleide der koningin in de Ridder zaal bestond uit de Eerste Kamerleden: Hofmans, Heerkens, Thijssen, mr. A. A. de Veer, v. d. Bergh Jr., de Savorniin Lehman en de Tweede Kamerleden dr. J. Th. de Visser, Duymaer van Twist, Aalberse, Fleshing, Dresselhuijs, Winter- mams, mej. Westerman, J. J. C. van Dijk, mevrouw Bakker-Nort en Knottenbelt. Militaire relletjes» Maandagavond omstreeks half tien heb ben op het terrein van de Emmakazema te Assen ernstige militaire relletjes plaats gehad. Maandag was een zeer vermoeien de marsch gehouden. Tengevolge daarvan waren de militairen, die voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn, Maan dagavond rumoerig. In de can tine werd door d e mi litairen groote schade aangericht. De opstandig heid werd zoo groot, dat de wacht in het geweer moest komen. De commandeerende officier gelastte den militairen heen te gaan. Nadat hier aan, ook na eenige sommatie, niet werd voldaan, gelastte de officier te vuren, eerst werd met los kruit, en toen dit geen resultaat had, werd met scherp ge schoten. Tengevolge hiervan is de millicien-ser- geant Munneke uit Terapel, die tegen een boom geleund stond, door een ver- dwaalden kogel gedood. Een soldaat werd door een kogel getroffen en ernstig gewond; hij is naar het hospitaal over kwamen. Maar ik wist nu tenminste ook, dat hij niet in koelen bloede vermoord was. Vermoedelijk was hij wel gevonden en lag hij in het een of andere vreemde ziekenhuis op de kostelooze afdeeling. We -wisten toen' nog niet, dat het in werke lijkheid veel erger geweest was. Ik ril er soms nog 's nachts van als ik bedenk hoe vreeselijk Halsey het de eerste drie dagen na zijn verdwijning gehad moet Winters en Alex lieten den landlooper met een flink standje vrij. Het bleek dui delijk, dat hij ons alles verteld had, wat hij wast. En een paar dagen later waren we heel dankbaar dat we hem zijn vrij heid weer gegeven hadden. Toen Jamieson dien avond opbelde hadden wij een nieuwtje voor hem; hij vertelde me, wat ik niet eerder beseft had, dat we zelfs met deze gegevens Halsey wel niet dade lijk zouden kunnen vinden. Er waren drie dagen overheen gegaan en die vrachtwa gens waren in dien tijd waarschijnlijk over de heele provincie verspreid. Maar hij gaf mij den raad om moed te houden, omdat dit het beste bericht was, dat we tot nu toe hadden. En in dien tus schentijd bleef het in huis ook allesbehalve rustig. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1