BULLETIN. Goesehe Courant DE TROONREDE. 's GRA.VENHAGE, 21 September 1926. De Koningin heeft heden bij de ope ning der Staten-Gencraal de navolgende troonrede uitgesproken In Uw midden verkeerend Leden van de Staten-Generaal verheug ik mij dat de toestand van ons volk in menig op zicht tot dankbaarheid stemt al ontbre ken de schaduwen niet. Niet da,n zeer geleidelijk voltrekt zich het economisch herstel. Inzinkingen blijven daarbij niet achterwege. Handel en nijverheid, even als een deel der scheepvaart ondervinden nog steeds de ongunst der tijden. De onstandvastige waarde der munt eenheid in verschillende landen, vertraagt de gezondmaking van het Internationaal ruilverkeer. De land- en tuinbouw wordt in verschillende van zijn takken bedreigd door ongewone naar gehoopt mag worden tijdelijke belemmeringen in den afzet van zijn producten elders. Er wordt met kracht naar gestreefd dat euvel een einde te doen nemen. Sedert ik de laatste maal in Uw midden verkeerde, is een ernstige beproe ving van een deel van ons land gekomen. Een vriendelijke zonnestraal is in dit leed gevallen door de groote deelneming in het lot der slachtoffers, die zich in wijden kring in woord en daad heeft geopenbaard. Deze uiting van nationale saamhoenigheid heeft mij met dankbaar heid vervuld, evenzeer als de toewijding zoowel van burgerzijde als door het per soneel van land- en zeemacht in de ure van het gevaar betoond. De financieele toestand van het land blijft voortdurend zorg eisehen. Verlich ting van de voorwaarde voor een duur zame verbetering van den economischen toestand is slechts mogelijk bij een zuinig beheer. Op politiek gebied zal in afwachting van het herstel van normale verhoudingen de lijn in den loop van het achterliggende zittingjaar uitgestippeld blijven gevolgd. De betrekkingen welke wij met de andere mogendheden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Het verheugt mij dat de Volkenbond door de toetreding van Duitschland aan beteekenis heeft gewonnen. Met verschil lende mogendheden worden besprekingen gevoerd over het sluiten van arbitrage en verzoeningsverdragen. Naast de in den loop van dit jaar aangekondigde maat regelen en wetsvoorstellen worden nog eenige andere voorbereid. Daartoe behooren voorzieningen op het gebied der justitieele wetgeving; een wij ziging van de provinciale wet; een par tieels herziening van de wettelijke be palingen op de forensen en eene wette lijke regeling van het handelsonderwijs. Voorstellen tot het wegnemen van enkele onnoodige beperkingen van de vrijheid op het gebied van het lager onderwijs zullen U binnenkort bereiken. Een wets ontwerp- zal worden ingediend ten einde de niet binnen het Rijk wonende Neder landers die daarvoor in aanmerking, ko men naar billijke regelen te doen bij dragen in de inkomsten-, vermogens- en verdedigingsibelastingen en de nalaten schappen van dezelfde personen te be trekken in de successiebelasting. Tot /be vordering van het behoud van natuur schoon zal U een voorstel worden aan geboden om zekere fiscale verzachtingen te verbinden aan een vrijwillige beperking van het beschikkingsrecht over bepaalde landelijke eigendommen. Voorstellen zullen worden gedaan tot wijziging en aanvulling onzer sociale wet geving ten einde te geraken tot ratifica tie van sommige ontwerp-verdragen der Internationale organisatie van den arbeid. Invoering der Ziektewet ligt in het voornemen, nadat deze gewijzigd zal zijn in het bijzonder in dien zin, dat meer plaats wordt ingeruimd aan de voorzie ningen welke uit het maatschappelijk le ven opkomen. De droevige ramp die Nederlandsdh- ïndië heeft getroffen, beeft mij met deer nis vervuld. De gevoelens die ook daarbij velen tot leniging van nood hebben bewo gen, waren mij een oorzaak van blijdschap. De steun in donkere dagen wederzijds verleend, heeft den band tusschen het moederland en Nederlanttsch-Indië ver sterkt. In het aanstaande voorjaar zal de nieu we Indische Staatsregeling ten volle in werking treden. Het streven zal zijn de grootere zelfstandigheid 'in inwendige aan gelegenheden welke zij aan Nederlandscb- Indië geeft zoo spoedig en zoo volledig mogelijk tot haar recht te doen komen. De ook in dit gebiedsdeel ter hand ge nomen welvaar ts-poli tiek zal krachtig wor den voortgezet,inzonderheid ten bate van de inheemsche bevolking. De te verwachten opening van een derde inrichting van hooger onderwijs, de medische hooge school te Batavia zal van -groot belang blijken voor de geestelijke ontwikkeling van Indië. Suri name eischt nog steeds de bijzondere aandacht der Regeering al is eenige ver betering in den economischen toestaand van dat Gewest te bespeuren. In Cura sao blijft die toestand gunstig. Moge Gods milde zegen op Uwen arbeid rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Sta ten-Generaal geopend.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 5