DE WENTELTRAP KWATTAS N°. ill. abonneeren feuilleton Maandag 20 September 1926 IIS6 Jaargang. ZIJ GRATIS. De Indische Suiker-Industrie. a Bij Kleine Kinderen IPUROL VOLLE-MELK REEPEN DatsKWATTA ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant «MANT en Kleeuwena ft Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. die zich mot ingang van heden, voor min stens 3 maanden op de Goesdhe Courant ontvangen de nummers tot 1 October a.s. gekweekt, niet de minste aanleiding, en past dan ook zeker een ernstig woord /an waarschuwing aan die geldbeleggers, welke door onvoldoende kennis der fei ten maar al te liclhit gehoor zouden geven aan raadgevingen of het voorbeeld van anderen! BUITENLAND. Het voortbestaan der Java-suikercul tuur is geheel afhankelijk van de positie van deze industrie op dia wereldmarkt. En nu wij staan aan het begin van het nieuwe oogstjaar 19261927, blijkt de ze positie over de afgeloopen campagne wederom aanmerkelijk ongunstiger te zijn geworden in vergelijking met de voor gaande jaren. Immers, Java's grootste concurrent op de wereld-suikermarkt is Cuba, maarniet alleen op dit eiland, doch ook in andere voorname cultuur-centra ontstond een zoo danige overproductie, dat de suikercultuur aldaar niet meer loonend werd. Dat ook op Java niet dezelfde debacle is ontstaan als die, welke de heftige prijsdaling op Cuba heeft veroorzaakt, is te danken aan den betrekkelijk lagen kostprijs en het ruime afzetgebied. Toch dient men op beide punten zeer beducht te zijn voor Cuba's mededinging. Immers, wat het klimaat betreft is Cuba in het voordeel, terwijl het ook een veel vruchtbaarder bodem heeft. Zou in Cuba aan den aanplant en de fabricage even groote zorg worden besteed als op Java geschiedt, de positie van onze suikercul tuur zou wel heel sterk worden bedreigd. En dat de tegenwoordige lage suikerprijs Cuba tot die meerdere zorg zal prikke len, kan stellig worden verwacht. Doch ook op ons afzetgebied' staat de Cubaansche mededinging te vreezen. Im mers de geweldige oogstopbrengsten moe ten Cuba wel noodzaken, voor zijn be langrijk surplus tot eiken prijs een afzet gebied te vinden. Reeds is dan ook ver nomen van het plan om een half millioen ton Cuba-suiker tegen ^erk conourree> rende prijzen naar het Verre Oo-sten, het afzetgebied van Java bij uitnemendheid te consigneeren. En wat de Amerikanen op het gebied van prijspolitiek e.d. vermo gen, is wel gebleken bij hun verzet tegen de rubber-restrictie. Inderdaad, voor onze suikercultuur bestaat geen angstiger kreet dan: „De Amerikanen komen!" De positie onzer Java-suikerindustrie is derhalve allesbehalve aangenaam, en reeds bij een nog maar weinig belai rijke daling der suikerprijzen gaat het er voor vele fabrieken treurig uitzien. In 1922 nog werkten van de 142 fabrieken niet minder dan 36 met verlies, terwijl 14 andere quitte speelden! Summa summarum 'bestaat dan ook voor het onbegrijpelijke vleqgje optimisi- lïie, dat in de laatslte weken met name voor suikeraandeelen schijnt te worden 52 Naar hat AmerikaanscK van MARY ROBERTS RINEHART. )o( Bij het huisje was die toestand bijna nveranderd. Juffrouw Tate, de kinder agen en de kinderen bij dien schommel ze waren er allemaal weer. Zij kwam :j tegemoet en 't viel mij op dat haar -jcht niet meer zoo zorgelijk stond, e zag er jonger uit. „Ik ben blij dat ui teruggekomen is", ei ze. „Ik zal maar eerlijk zijn en ui uw teruggeven". „Waarom?" vroeg ik, „is de moeder 'er geweest?" „Neen, maar wel een andere dame, e voor een maand kostgeld voor hem betaald. Ze praatten een heelen 'jd met hem, maar toen ik er hem later ar vroeg, wist hij haar naam niet.' „Een jonge vrouw?" „Niet bijzonder jong. Ongeveer veer- jaar, denk ik. Ze was klein en blond, a beetje grijs al, en heel treurig. Ze as zwaar in den rouw en ik geloof "jk, dat ze van plan was om dade- heen te gaan. Maar Lucien trok haar Ze praatten een heelen tijd met hem OVERZICHT. - Briand over Genève. De Fransche staatsman is in Parij: teruggekeerd en heeft daar met vertegen woordigers der pers gesproken. Hij ver klaarde, dat hij uit Genève een voor- treffelijken indruk meebracht. Zijn hoop was geslegen dat een duurzame vrede in Europa zou worden gevestigd. Hij legde den nadruk op de voldoening, welke de raadsverkiezingen hebben gewekt in de kringen, die met Frankrijk sympathi- seeren. Hij zou pas na zijn uiteenzetting in den ministerraad, Dinsdag a.s. bijzonder heden mededeelen over zijn onderhoud met Stresemann. Hij stond er echter op thans reeds te verklaren, dat zijn on wankelbare gehechtheid aan den vrede en de wil om hem in Europa te organi- seeren zijn uitsluitende richtsnoeren wa ren. Frankrijk heeft tijdens den oorlog voldoende schitterende bewijzen van held haftigheid gegeven om geen schaduw van vernedering te duchten, op het. oogen'blik waarop het zich aan vredelievende bezig heden gaat wijden. Als president van den ministerraad gedurende den oorlog weet hij welk leed een Europeesch conflict in zich draagt. Ik ben besloten alles te doen aldus Briand om een einde aan het oorlogsbegrip te maken. Ontspanning in Rijnland. De Rijnland-commissie heeft, overwe gende dat de overeenkomsttein van Lo carno in het bezette gebied een atmos feer van ontspanning en toenadering moe ten brengen, etm bezield van den wensch dat de betrekkingen tusschen de bevol king en de Duitsche overheid aan de eene en de bezetting aan de andere zijde te bevorderen en mede te werken aan het werk der toenadering tusschen de vol ken, een verordening uitgevaardigd, waar door alle verordeningen tot bescherming van de bezettingstroepen opgeheven wordèn. Bovendien is overeengekomen, dat bin nen twee weken alle Duitsche rijkson derdanen, die zich in de gevangenissen in het bezette gebied bevinden, en door de krijgsraden achtervolgd worden of reeds veroordeeld zijn wegens daden, die in het Roergebied, de bruggenhoofden van Duisburg, Rdhrfort, Dusseldorf en de Keulsche zone zijn begaan, „uitge leverd zullen worden aan de Duitsche overhead. Uitgezonderd zijn slechts die personen, die zich aan misdaden tegen bet menschelijk leven hebben schuldig ge maakt, waarvan de dood het gevolg is ge weest. Ook alle bij de krijgsraden aanhan gig gemaakte zaken voor delicten sed het begin der bezetting begaan, zullen en ze zag er veel gelukkiger uit toen ze weg ging." „Weet u zeker dat dit niet zijn wer kelijke moeder was?" „O hemel, neen! Ze wist niet eens wie van de drie Lucien was. Ik dacht dat ze misschien een vriendin van. u was, maar ik heb het haar natuurlijk niet ge vraagd." „Had ze lidteekens van pokken?" vroeg ik op goed geluk. ,,Neen, heelemaal niet, 'n volkomen gladde huid. Maar misschien kent u haar voorletters. Ze gaf Lucien een zakdoek en vergat later om hem mee te nemen. Het was een mooi zakdoekje, met een zwarten rand en drie geborduurde letters in den hoek: F. B. A." „Neen, dat is niet van een, vriendin van mij", zei ik, volkomen overeenkom stig de waarheid. F. B. A.-was onge twijfeld Fanny Armstrong! Nadat ik juffrouw Tate nogmaals op het hart had gedrukt om te zwijgen, re den we terug naar Zonnehoek. Dus Fan ny Armstrong wist van het bestaan van Lucien Wallace af, en stelde genoeg be lang in hem om hem te gaan opzoeken en tgeld voor hem te betalen. Wie was de moeder van het kind en waar was ze? Wie was Nina Carrington?-Wist een van hen waar Halsey was, of wat er met hem gebeurd was Op weg naar hiuis reden we langs het kleine kerkhof, waar Thomas ter ruste H behandelt men de roode en smettende plekken met definitief worden ingetrokken. Personen, die wegens diergelijke delicten reeds ver oordeeld zijn, worden vrijgelaten. De kwestie van Tanger. In een nota omtrent Tanger, gelijk tijdig aangeboden te Londen en te Parijs stelt de Spaansche regeering voorberei dende besprekingen voor tusschen Groot- Brittannië, Frankrijk en. Spanje ter be raadslaging over de toelating van Italië op grond, van een herzien statuut. Verno men wordt dat de nota niet aandringt op de opneming van Tanger in de Spaansche zone van Marokko. Dergelijke besprekingen zouden echter natuurlijk Spanje de gelegenheid geven zijn standpunt naar voren te brengen in zake het thans geldende internationale bestuur over Tanger. In Britsche officieele kringen heerscht de meening, dat het niet noodig is de on derhandelingen te overhaasten en dat het practischer zou zijn als er allereerst niet- officieele besprekingen werden gehouden tusschen Frankrijk en Spanje, de het naast er bij betrokken mogendheden. Het wordt onwaarschijnlijk geacht dat ingegaan zal worden op- het denkbeeld eener daarna te houden volledige conferentie van de mogendheden die het verdrag van Alge- siras geleekend hebben. Door den verrokijker. De bijzondere correspondent van de „Daily Chronicle" te Madrid meldt, dat de toestand in Spanje opnieuw ernstig geworden. De infanterie is in de kazernes geconsigneerd, omdat zij het aftreden van den dictator Generaal Primo de Rivera heeft geëjscht. Primo de Rivera voelt zich ziek, doch begeeft zich toch naar San Sebastian, waar hij een onderhoud zal hebben met koning Alfons. Bij een dé-jeuner, dat de Engelscbe gezant te Tokio Donderdag ter eene van den, kroonprins en de kroonprinses van Zweden gaf, heeft een onbekende Japan ner een dolk door het openstaande venster, tegenover de kroonprinses gegooid. De zoon van den gezant snelde toe om den dolk af te wenden, die. op. een sigaretten koker in zijn zak afstuitte. Niemand is gedeerd. De Japanner is ontkomen. Onder de Duitschers, die op 16 Sept. Rusland hebben verlaten tegen uit wisseling van eenige Russen onder wie ook Skoblewski is bevinden zich ook de beide Duitsche studenten Wolsch en Kindermann. Deze beide waren ongeveer anderhalf jaar geleden tezamen met een zekeren Dittmar op hun studiereis door Rusland in Moskou op last der Tsjeka gearresteerd, omdat zij van spionnage verdacht werden. was gelegd. Ik' peinsde er over of Thomas ons misschien had kunnen helpen om Hal sey te vinden, als hij nog in leven was. Verderop was de veel grootere begraaf- lats waar Arnold Armstrong en zijn va der lagen. Ik denk, dat van hen drieën, Tho mas nog het meest oprecht betreurd werd. HOOFDSTUK XXVIII. Een landlooper en kiespijn. Het gevoel van bitterheid jegeins den overleden directeur van de Handelsbank scheen mettertijd nog erger te worden. Populair was hij nooit geweest en er werd nu aan alle kanten, op hem afgege ven ook door menschen die zelfs niets verloren hadden, maar die zich ergerden aan al de verhalen over de grenzeniooize gierigheid van den man. De Handelsbank telde onder cliënten veel kleine winkeliers en in de spaarbank afdeeling namen ze zelfs de kleinste bedragen aan. Menschen, die gedacht hadden dat ze een appeltje voor den dorst hadden liggen, moesten nu het armenhuis, omdat hun armzalige spaarduitjes verdwenen waren. Maar dergelijke dingen komen bij elk bank- faiiiissemient voor en de commissarissen deden vage beloften over twintig procent vergoeding van de deposito's. Maar Gertrude en ik dachten eigenlijk weinig meer aan die bank-historie. Over Jack Bailey spraken we heelemaal niet. Er RECHTSZAKEN. De moord te Zierikzee. Voor de rechtbank' te Middelburg stond Vrijdag terecht P. J„ 22 jaar, opperman te Zierikzee. Hem werd ten laste ge legd, dat hij in den nacht van 14 op 15 Augustus- j.l. te Zierikzee opzettelijk Cornelis Herman de Graaf zwaar licha- lijk letsel heeft toegebracht, terwijl dat feat diens dood tengevolge hieeft gehad, door hem opzettelijk met een mes een steek of snede in zijn borst te geven ongeveer ter hoogte van de borst 2 c.M. rechts van de middellijn, ter hoogte van de aanhechtingsplaats van de 5e rib, waar bij achtereenvolgens zijn doorboord: de huid, het onderhuidsche \yeefsel, de groo te schuine borstspier, het ribbenkraakbeen van de 4e en 5e rib en de rand van het borstbeen, heit weefsel van het mediasti num auticum, het hartezakje, de voor wand van de rechterkamer, de achterwand van de rechterkamer, terwijl het kamer- tussdhenschot Was afgesneden, tengevol ge van welke verwondingen de Graaf kort nadien is overleden.. Althans dat hij op tijd en plaats voor noemd voormelde Cornelis Herman de Graaf op vorenomschreven wijze opzet telijk van het leven heeft beroofd. Eósch: 6 jaar gevangenisstraf met af trek voorarrest. Mr. J. W. Goedbloed, verdachtes raads man achtte het opzet onbewezen en refe reerde betreffende de straf zich aan het oordeel van de rechtbank. Vervoer van buskruit. R. E. D., 51 jaar, stoombootkapitein te Parsimador, werd ten 'laste gelegd dat hij op 18 Juni. 1926 als gezagvoerder van het Engelscbe stoomschip „Florence Cooke" daarmede een hoeveelheid van 30.000 K.G. buskruit heeft vervoerd van Sas van Gent naar Temeuzen, door het kanaal zonder dat tot dit vervoer toestem ming was verleend door den Commissa ris der Koningin. Eisch: f175 boete s. 45 dagen h. KUNST EN WETENSCHAP. Expositie R. de Constant R e b e c q u e. Het bekende museum-antiquariaat „In de Steenrotse" te Middelburg, biedt de in Zeeland verblijvende kunstenaars een ideale expositie-ruimite. Als laatste seizoen-tentoonstelling resi- deenen er tot 15 October werken van den schilder R. de Constant Rebecque, werk van goede kwaliteit, dat ongetwij feld veel bezoekers en koopers zal Lokken. SCHOOL EN KERK. Op tijd naar bed. In „Child Welfare Magazine" schrijft Pulh Peck McLeod over de waag: „Is your child ready for school?" (Is. een kind goed toegerust voor het on derwijs). Zij beweert, dat in het algemeen het schoolkind, in Amerika althans, veel te was niets gebeurd, dat voor mij zijn on schuld kon bewijzen en Gertrude wist precies hoe ik er over dacht. Wat den moord op den zoon van den bankdirec teur betrof, hinkte ik nog op twee ge dachten. Den eenen dag meende ik, dat Gertrude wist, of tenminste vermoedde, dat Jack het gedaan had; den volgenden dag vreesde ik dat het Gertrude zelf was geweest, dien nacht op de wenteltrap. En dan kwam mij de moeder van Lucien Wallace weer voor den geest er was jenlijk evenveel reden om te denken dat zij het gedaan had. Er waren natuur lijk o ogenblikken dat ik al deze veron derstellingen opzij zette en er van over tuigd was1, dat een onbekende het ge daan had. Het zoeken naar Nina Carrington le verde niets dan teleurstellingen op. Zij was verdwenen zonder een spoor achter te laten. Men zou zoo denken dat ze ge makkelijk te vinden zou zijn door haar mismaakte gezicht, maar neen. Ik had haar signalement aan, een der detectives gegeven en hij trok er onmiddellijk op uit, maar 's avonds was ze nog niet gevonden. Toen vertelde ik Gertrude van het tele gram voor Louise toen ze bij ons ziek lag, over mijn bezoek aan dokter Walker en mijn vermoeden dat Matbie Bliss en Ninna Carrington een en dezelfde vrouw waren. Ze dacht er net zoo over als ik. Maar ik vertelde haar niet, wat de detective over Alex had gevraagd. Plot- Slechts een merk kan aan de spits staan laat naar bed gaat en daardoor op school niet in staat is zijn werk naar behoorem te doen. Zoo'n kind zit op school met open oogen te slapen en geeuwt onophou delijk. Haar ervaring is dat de goede leer lingen alleen die zijn, die op tijd naar bed gaan, d.w.z. vóór negen uur. Vol gens haar is dit hoogstens zoo. met 20 pet. van alle leerlingen. Een tweede punt waarvoor ze belang stelling vraagt, is de voeding van het kind. Er zijn kinderen die, doordat ze veel te laat naar bed gaan, 's morgens zoo laat opstaan, dat er veelal van een behoorlijk ontbijt niets komt. En een kind dat 's morgens voordat het naar school gaat niet eet, is niet in staat om voor het middagmaal om twaalf uur van het onderwijs te profifeenen. Zorg dus dat uw kind vroeg opstaat, laat het desnoods voor het ontbijt nog wat spelen. In ieder geval moet men gedaan zien te krijgen dat het kind, voor het zijn taak begint, eet, al is het weinig. Geef het vooral veel goedrijp fruit, raadt ze aan. Vele ouders mogen zich wel eens af vragen, of bij de opmerkingen van de schrijfster ook een en ander is, dat op haar kinderen van toepassing is. Het rapport van de Londensche school artsen enkele jaren geleden klaagde ook over te weinig nachtrust voor de kinde ren en dat Engelsche onderwijzers de zelfde klacht meermalen uitten. KOLONIËN. Uit Atjeh. Gedurende het patrouilleeren van kapi tein Gosenson in Dureaubangan hebben zich twaalf verzetslieden aan^föSld. SPORT. Voetbal. Voor de eerste bekerronde hadden gis teren o.a. de beide volgende wedstrijden plaatsMiddelburgV.S.C. (Tilburg) 13 en VlissingenHelmond 52. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Voor de derde klasse van den N.V.B. hadden de volgende ontmoetingen plaats: Zeelandia IISenoto (Zierikzee) 60; WalcherenVlissingen II 00 en Goes- Middelburg II 2-2. i Korfbal. Zaterdag gingen de korfbalclubs Zee landia te Hansweert en E. L. T. O. te Kloetinge, eenige wedstrijden spelen te Zierikzee. E. L. T. O. speelde tegen Zierikzee II en wist met 70 te win nen. Scheidsrechter was hier de heer D. v. d. Berg te Hainsfweert., Zeelandia II speelde tegen een Zie- seling herinnerde ik mij allerlei kleinig heden, die eerst geen indruk op mij had den gemaakt. Ik was bang dat Alex mis schien een spion was, en dat ik den vijand in de kaart had gespeeld door heart in huis te nemen. Maar dien avond om acht uur verscheen Alex zelf, en niet hem een vreemd en afstootend iemand. Het was een wonderlijk paar, want Aliex zag er bijna even slordig uit als de landlooper en zijn eene oog was erg gezwollen. Gertrude had lusteloos zitten wachten op het dadelijksche telefoontje van Ja- mieson, maar toen dit wonderlijke stel zonder omslag de kamer inliep, sprong ze op en keek hen verbaasd aan. Winters de detective, die 's nachts het huis be waakte, volgde hen en hield Alex gevan gene scherp in het oog. Want het bleek, dat zóó de situatie in elkaar zat. Het was een lange magere kerel, vuil en in lompen gekleed, en hij zag er op dat oogenblik verlegen en verschrikt uit. Alex was vol zelfvertrouwen en tot op i huidigen dag geloof ik niet, dat ik hem ooit heb gevraagd waarom hij den vorigen dag zoo maar was weggegaan zonder permissie te vragen. „Juffrouw Inmes", begon Alex „deze man kan ons iets heel belangrijks vertellen over de verdwijning van meneer Halsey. Toen ik hem ontdekte, was hij aan 't probeeren om dit horloge te ver- koopen." i (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1