redingenalthans RECHTSZAKEN. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag werden de volgende zaken behandeld: Onvoorzichtig rijden. J. S., 44 jaar, werkman te Ierseke, was door den Kantonrechter te Goes ver oordeeld wegens het rijden met kar en paard over den. overweg van den spoor weg onder Schore terwijl toen een trein zichtbaar naderde veroordeeld tot f25 boete of 25 dagen hechtenis, tegen welke veroordeeling de verdachte in hooger be roep was gekomen. Eischbevestiging vonnis Kantonrechter. Een verlotingscomité. Fr. v. H., 65 jaar, J. L. V., 47 jaar, J. W., 51 jaar, J. V., 44 jaar, landbou wers (e Kortgene en J. A. V., 44 jaar, landbouwer te Geersdijk, P. V., 58 jaar, zonder beroep, te Kamperland, J. G. v. d. L., 45 jaar, C. L. M., 40 jaar, land bouwers te Colijnsplaat en C. P. K., 51 jaar, landbouwer te Kortgene, werden in hooger beroep ten laste gelegd dat zij als bestuurder of lid van het verlotings comité der vereeniging Landbouwbelang, door het lotengeld nief uitsluitend te be steden, waarvöOr het moest dienen. Door den Kantonrechter te Goes waren de be klaagden te dier zake vrijgesproken. De ambtenaar van het openbaar Ministerie was tegen deze vrijspraak in hooger be roep gekomen. Eischbevestiging vonnis Kantonrechter. Roekeloos. G. d. B„ 41 jaar, schilder te Rotter dam, werd ten laste gelegd dat het op 1 Juni j.l. aan zijn schuld is te wijten geweest, dat zijn zoontje Johannes in de gemeente Kapelle lichamelijk letsel heeft bekomen, doordien bij met een mo torrijwiel met zijn zoontje op de duo reea, op zeer roekélooze wijze met groote snel heid aan de linkerzijde van den weg, terwijl de hand- en voetrem in slechten staat waren en gèen signaal gaf, waardoor hij tegen een autobus aanbotste, waarbij zijn zoontje van de duo werd geslingerd en zijn rechteronderbeen brak, benevens zijn linkerbovenarm kwetste. Eisch: f25 boete of 25 dagen h. De gesloten weg. L. S., 30 jaar, chauffeur te Goes, was door den Kantonrechter te Goes als bestuurder van een autobus veroordeeld tot f25 boete of 25 dagen hechtenis, wegens het rijden over een gesloten weg. De ver dachte was in hooger beroep gekomen. Eischbevestiging vonnis Kantonrechter. Abortus. Tegen D. B., 42 jaar, te-Goes, werd wegens1 het in behandeling nemen van een vrouw te Goes op 4 Juli j.l. 2 maanden gevangenisstraf geëischt. Eischbevestiging vonnis Kantonrechter. STADS-NIEUWS. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal Woensdag 15 September des namiddags acht uur in openbare vergadering bijeenkomen. Agenda Ingekomen stukken, Verzoek van hiet bestuur der'christelijke U.L.O.-school om beschikbaarstelling van gelden voor het aanschaffen van een nieuwe handels reken methode. Verzoek van de afdeeling Goes der nationale christen geheelonth ouders- vereeniging om toepassing van art. 7, le lid der drankwet tien aanzien van Bouw plan III. Voorstel tot wijziging van de ambtenaarsverordening en het werklieden reglement. Voorstel tot aankoop van grond in Bouwplan III. Voorstel tof het nemen van een definitief besluit tot onteigening van eigendommen in Bouwplan III. Ver zoek van de commissie voor de restaura tie der Groote of St. Maria Magdalena- kerk om een voorschot uit de gemeente kas, teneinde een spoedige afwerking der restauratie mogelijk te maken. Verzoek van de afdeeling Goes der centrale com missie voor uitzending van Nederiandsche kinderen naar buiten, om subsidie. Drooglegging. Het bestuur der afdeeling Goes van de nationale christen geheelonthou ders vereeniging (N.C*G.O.V.) verzoekt om toepassing van artikel 7, le lid dier Drankwet ten aanzien van Bouwplan III. Krachtens dit wetsartikel kan de raad enkele wijken, buurten of straten aanwij zen, waarin door burgemeester en wet houders vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein niet of niet dan onder bij verordening vastge stelde voorwaarden verleend mogen wor den. I Bij besluit van den raad d.d. 4 De cember 1919, no. 16 werd een. verorde ning vastgesteld inhoudende een absoluut verbod tot het verleenen van vergunnin gen voor de bouwplan's I en II. B. en W. Stellen voor, deze verordening zoo danig aan te vullen, dat dit verbod voor taan eveneens zal gelden voor bouwplan IJl. Bouwplan III. B. en W. zijn in onderhandeling ge treden met de eigenaars der gronden, gelegen in Bouwplan III. Resultaat hier van is o.m. dat de heer A. M. Peman Kakebeeke zich bereid heeft verklaard, de peroeelen boomgaard en zij kantweg, sectie B 'no. 947, 948 en 949, te zamen groot 1 H.A. 52 A. 57 c.A.r aan de gemeente af te staan voor de som van f23.500,hetgeen B. en W. voor komt niet te hoog te zijn. Daarom wordt tot aankoop voorgesteld. Voorts bieden B. en W. den raad een concept-besluit aan inzake de onteige ning van eenige panden en terreinen. Subsidie. B. en W. stellen den raad voor aan de afdeeling Goes van de Centrale com missie voor uitzending van Nederiand sche kinderen naar buiten" een subsidie ad f 105,te verleenen. De Ker k-res tauratie. De commissie voor de restauratie der Groote of St. Maria Magdalenakerk al hier verzoekt om een voorschot uit de gemeentekas, teneinde de nog noodzake lijke restauratiewerken aan het kerkge bouw ineens te kunnen afdoen. Gevreesd wordt n.l. dat de kosten dier werkzaamheden zullen toenemen, naarmate deze langer worden uitgesteld. Als voorbeeld haalt de commissie aan de gemeente Alkmaar, alwaar de restau ratie der St. L aureus kerk op bovenbe doelde wijze is tot stand gebracht. Bij te Alkmaar ingewonnen inlichtingen is B. en W. gebleken, dat aldaar de ge meente een crediet heeft toegestaan tot een maximumbedrag, gelijk aan de kosten der restauratie verminderd met de daar voor gedurende den loop der jaren in totaal verschuldigde rente. Hiertegenover heeft de kerkvoogdij zich garant gesteld voor de verwachte particuliere subsidies en tevens de subsidies van rijk, pro vincie en particulieren aan de gemeente gecedeerd, terwijl het gemeentesubsidie met het voorschot wordt verrekend. Het voorschot is aldaar bij gedeelten toegekend, zulks naarmate er zekerheid bestond aangaande de toekenning der ver schillende subsidies. De te Alkmaar gevolgde wijze van bandelen achten B. en W. ook ten op zichte van de kerkrestauratie alhier zeer goed mogelijk. Op grond van het door de commissie gegeven overzicht zou het gemeentelijk voorschot bedragen: geduren de het eerste jaar der nog te verrichten restauratie f 97.197,771/2» gedurende het tweedejaar f55.732,29, gedurende het der de jaar f58.518,91, totaal f 211.448,97V2. Opgemerkt zij evenwel, dat in de be rekening, welke door de commissie is gemaakt, er op gerekend is, dat de ge meente gedurende de jaren 1931 tot en met 1940, dus gedurende 10 jaar, haar subsidie zal verhoogen tot f2000,per jaar en derhalve in totaal brengen op f20.000,Wij merken echter op, dat reeds thans jaarlijks tot en met 1936 wordt betaald f750,wegens annuïteit van de in 1924 verstrekte bijdrage ineens ad f6463,90; o.i. dient deze som van gemelde f2000,te worden afgetrok ken, waardoor deze wordt gereduceerd tot f 1250,per jaar of in totaal tot f 12.500,-Hierdoor wordt het voor schot verminderd tot f 198.948.97V2. De kerkvoogdij der Ned. Herv. ge meente heeft het navolgende schrijven aan den gemeenteraad gericht Dankende voor de door ons van B. en W. ontvangen missive, inhoudende het voorstel van genoemd college aan Uwen raad meent de kerkvoogdij der Ned. herv. gemeente, te dezer stede goed te doen reeds nu haar bezwaren hiertegen te moe ten indienen, opdat in den voortgang der onderhandelingen geen onnoodig opont houd behoeft te ontstaan. Het ezij de kerkvoogdij dan ook ver gund de hoofdzaken alleen in het oog te vatten, waarmede de aannemelijkheid van het voorstel, voor haar althans staat of valt. Daar is allereerst de meening van B. en W. dat van de thans aangevraagde sub sidie, groot f2000,per jaar, of f20.000,van 1930 tot 1940, afgetrok ken kan worden de f7500,die tot en met 1935 reeds door Uwen raad ver leend zijn. De hierbij gevolgde gedachtengang is voor ons eenigszins bevreemdend. Immers de thans geë'ndigde restauratiewerken eischlen een bedrag van f 150.000,On der de subsidiën hiervoor toegestaan, be hoort ook de totale som groot f 10.200, welk bedrag door Uwen raad over 15 jaar verdeeld werd, zijnde alzoo per jaar f680,Wij merken hierbij op, dat Uw college het eenige was, dat deze gelden over een zoo groot tijdvak verdeelde. Rijk, provincie, kerkvoogdij en particu lieren verdeelden hun bedragen over 10 jaar. Of dan ook de restauratie voort gezet wordt of niet, het door Uwen raad toegestane bedrag is reeds verwerkt. Nu is echter door de restauratie-com missie een berekening ingediend voor de herstelling van het overige deel van het monument. Voor dit nieuwe plan wordt dus eeh nieuwe subsidie aangevraagd van f2000,per jaar, of f20.000,over de jaren 1930-'40. En nu bevreemdt bet ons dat terwijl toch, ook het aan onze kerkvoogdij toegezonden fimantiëel over zicht uitdrukkelijk aangeeft een post: on gedekt groot f2000 per jaar de f750 per jaar die de gemeente gaf voor het eerste deel der restauratie, afgetrokken worden van de gelden benoodigd voor het tweede deel. Mocht Uw raad zich met het thans in gezonden voorstel van B. en W. vereeni gen, dan kan reeds nu worden medege deeld dat dit tweede deel der restauratie werken, omvattende het schip, toren enz. niet uitgevoerd zal worden. De kerkvoog dij althans kan geen contract aanvaarden dat gebaseerd is op de door B. en W. voorgestelde subsidieering. Verder schrijven B. en W. aan Uwen raad dat de kerkvoogdij zich vereenigd heeft met de wijze van verstrekken en terugbetaling der voorschotten. Bedoelt het college hiermede dat de kerkvoogdij zich garant stelt voor de particuliere bij dragen en het oedeeren der subsidiën, dan kan de kerkvoogdij zich hiermede venee- nigen. Overigens is haar niets bekend van het verstrekken en terugbetalen der gel den, als datgene wat in bet nu toegezon den schrijven aan Uw raad wordt mede gedeeld. Of de kerkvoogdij zicb hiermede kan vereenigen, is niet gevraagd. Daarom verbaast het haat- dat onder de voorwaarde ook opgenomen is de clausule dat bij mogelijke inhouding der sub sidiën de verstrekte gelden van de kerkvoogdij teruggevorderd zullen worden. Het is toch van algemeene bekendheid, dat de kerkvoogdij haar grootste inkom sten trekt uit collecten, huurzitplaatsen, vrijwillige bijdragen naar de finantiëele draagkracht der leden berekend, en dat de weinige vaste goederen der kerk, nimmer een bedrag als voor de restauratie ver-* eischt, bij verkoop zouden opbrengen. Het zou dus een onzedelijke d3ad harerzijds zijn een contract te onderteekenen, dat niet voor uitvoering vatbaar was. Meent ook Uw raad dat een rijkswet, als waarbij de rijkssubsidie bepaald moet worden, alsmede een eventueel te nemen besluit van prov. staten benevens de ga rantstelling der kerkvoogdij voor de post: Particuliere bijdragen, geen voldoende ze kerheid geeft voor het versltrekiken der be- noodigde gelden, dan wil de kerkvoogdij nu reeds in overweging geven de verdere onderhandelingen te staken. Want hoe wel de kerkelijke gemeente noch van het schip, noch van het transept, noch van den toren eenig practisch nut heeft voor de uitoefening harer eeredaenst, en toch dit zeldzame monument voor ondergang wil behoeden; hoewel door dezen ondergang ook de duizenden guldens verloren zouden zijn, die zij zelve ook aan het niet door haar gebruikte deel ten offer heeft ge bracht, zoo mag de kerkvoogdij niet anders handelen dan hLrboven aan Uwen raad wordt medegedeeld. Wijziging-verordening. Krachtens de voor 1 Juli 1925 be staande wettelijke bepalingen betreffen de toekenning van pensioen aan gewezen gemeente-ambtenaren, werd voor de be rekening van. pensioen de tijd, op wacht geld doorgebracht, aangemerkt als dienst tijd. Hieruit volgde, dat de gemeente nooit gedurende langen tijd wachtgeld had te betalen.' Immers, al had .een ontslagen ambtenaar op den datum van ontslag den vereischien diensttijd van 7 jaar niet be reikt, dan ontstond er zo-odra de ver- eischte tijd op wachtgeld was doorge bracht, aanspraak op pensioen en was de gemeente van de verplichting tot ver- diere betaling ontslagen. Sinds de met 1 Juli 1925 in den Pen sioenwet aangebrachte wijzigingen echter telt de tijd, op wachtgeld doorgebracht niet meer mede als diensttijd die op pen-., sioeïi aanspraak geeft, waaruit zou vol gen, dat, indien de bestaande bepalingen wérden gehandhaafd de gemeente ver plicht zou zijn aan den ontslagene tot aan zijn dood wachtgeld uit te keeren. In verband hiermede bieden B. en W. den raad een wijziging der bestaande be palingen van Amb'enaarsverordening en Werkliedenreglement aan. De malaria-film. Zooals reeds in het kort gemeld, had Vrijdagmiddag in de Landbouw-bioscoop de vertooning van de malaria-film plaats. Aanwezig waren Jhr. Quarles van Uf- ford, commissaris der koningin in Zee land leden van gedeputeerde staten, ver schillende colleges van B. en W., leden van diverse vereeinigingen en tal van ge- noodigden met hun dames. Dr. Honde link heette allen welkom en gaf vervol- gensh et woord aan Dr. J. J.-L. Doyen, inspecteur der volksgezondheid te Hil versum. x Spr. zeide met genoegen de uitnoodiging tot de lezing te hebben ontvangen. Vooral omdat Zeeland een land is met veel wa ter, hetgeen het ontstaan van een malaria- epidemie in de hand werkt. Merkwaardig is het dat momenteel in het land der Zeeuwsche koortsen, die niets anders wa ren dan malaria, deze ziekte zoo goed als niet meer voorkomt. Dr. James, een Engelsche malaria-specialist, die eenige Proloog. Tijdens de zitting van liet kantonge recht alhier, op Vrijdag j.l stelde de kantonrechter aan een deskundige de vraag, of z i. de bepaling volgens welke een motorrijwiel voorzien moet zijn van twee van elkaar onafhankelijk functionee rende remmen, voor de praktijk aanbe veling verdient opdat deze enkel als voorschrift opgevat moet worden. De des kundigen meende dat de handrem (vel- lingrem) bij een motorrijwiel, mits solide geconstrueerd, zeker van goede diensten kan bewijzen en in geen geval als over bodige luxe beschouwd mag worden. Uit welke conclusie we mogen afleiden, dat het toezicht op motorrijwielen wel versterkt zal worden, zoodat het over weging verdient, dat men zijn motorrij wielen voorziet van remmen, zooals de wet die eischt (Dit in verband met het feit, dat som mige fabrieken motorrijwielen afleveren, welke slechts in het bezit zijn van één rem). 'n Bloeddorstige. zrlk zal julder allemaal kapot stekel* Deze schrikaanjagende woorden brachten eenigen tijd geleden een zekere straat in een zeker dorp in opschudding, waarbij een moedige veldwachter ter nauwernood een paniek voorkwam. Het jonge mensch, dat zich wegens het slaken van dezen oorlogskreet voor het gerecht te verantwoorden had, maakte zeer timide zijn „joyeuze entrée en boette voor de waardigheid der drie zwarte toga's, zijn laatste brutaliteit in „vandaag aan den dag bin ik 25 jaêr en nog nooit dronkig geweest', was zijn schuchter verweer. z/Een reden te meer om de rust in de vreedzame Xsche straat niet te verstoren*, dacht toga O.M. waarschijnlijk in zichzelf toen hij den eisch uitsprak. En de veld wachter grinnikte omdat het jonge mensch hem beschuldigde van mishandeling. Terwijl hij toch waarschijnlijk niets anders heeft gedaan dan zekere maag spieren in beweging gebracht H ij w a s z i e k Dhr L. te O. is een oude bekende van 't gerecht, zooals Toga O. 'M. ons verze kert en dat verklaart wellicht den vroo- lijkeu toon, waarop hij, na te zijn be schuldigd in een 4 wielig vehikel zonder twee enz. remmen te hebben gere den, uitroept Zekerze wazze niet goed ze wazze niet in orde 1" „Ik kon nie remine, liek ak zei: *stop* voe.gt hij er uiet eep guitig lachje aan toe, alsof het zijn grootste genoegen is, jaren gelden naar hier kwam om studiën te maken, wilde dit niet gelooven. Na deze inleiding kwam spr. tot zijn eigenlijk onderwerp. De malaria-mug als zoodanig levert geen gevaren op, ze kan geen malaria veroorzaken alvorens met een malarialijder itn aanraking te zijn ge weest. Bij de bestrijding der ziekte op groote schaal doet zicb dus de vraag voor: waar moet het gevecht met de malaria- kiem aanvangen, bij den patiënt of bij de mug In ons land besJrijdt men de mug, in vele andere landen, in Italië en in de tro pen kininiseert men den mensdh. Deze laa'ste methode was voor Nederland waar de malaria zelden doodelijk is, met zijn weinig gédiscipür.eerde bevolking net aan te bevelen. Alleen de wijfjesmug is in staat te be- simetten. In getale van 10 tot 100 millioen overwinteren de vrouwelijke muggen in besloten schuren en stallen. Toen men in Noord-Holland den strijd tegen de mug inluidde besloot men ze in de schuilplaat sen op te zoeken en te verdelgen. Dit ge schiedde door een bijzonder personeel, de ontmuggers. Deze stonden onder toe zicht van controleurs, boven deze stonden- de burgemeesters der gemeenten. De bur gemeesters kregen weer wenken van een bijzondere inspecteur. Aan het hoofd van den muggemdienst stoind de inspecteur der volksgezondheid. Ondanks de fanatieke bestrijding bleven er t e veel muggen over. Had men op een plaats in een stal de muggen gedood en kwam men eenige weken later terug dan zat het er weer even vol. Dit wees erop, dat men nooit zou slagen zonder enorme kosten de mug geheel uit te roeien. Men kwam tot öfcn and/ere melhode toen men bedacht, dat de malaria-mug nooit overdag besmet, doch alleen in den nacht. Men ging den strijd tegen de mug in de slaapkamer aanbinden, men bracht de taak op de bevolking zelf over. De toe komst zal moeten leeren of deze princi- pieele verandering in de tactiek de juiste is. Er bestaat thans een geheele organisa tie, die de hulp heeft van verschillende instellingen. Noord-Holland is verdeeld in elf districten. De districts-voorzitter heeft de leiding en hij wordt bijgestaan door een bezoldigd' propagandist. De laat ste bezoekt de menschen en raadt het aan de muggen in de slaapkamers te verdel gen. In het afgeloopen jaar werden in Noord-Holland bijna 30.000 vertrekken bezocht en een kwart gedeelte der be- het leven van zijn passagiers in gevaar te brengen. De veldwachter had bekl. verboden met de bus te rijden, maar hij deed het toch Bekl zegt tot zijn verontschuldiging, dat hij ziek was. Hij was in zoo'n slechte conditie dat hij geen kracht had de voet- rem neer te drukken. Dus hoefde die ook niet in orde te zijn. kou alleen maar rijden'1 zegt Toga O. M. droog Het is zoo maar de boete is er ook I 't Wazze de heeste.! Pier z'n heeste ebbe over Arjaen z'n land eloope En van de peée évrete, weet je Pier wou een minnelijke schikking en bood f 3 schade vergoeding, maar Arjoen wou er een slaatje uitslaan. ,/Neeë, meneer de kantonrechter,zegt Arjaen op een toon alsof hem de grootste beleediging is aangedaan, „'k wou gin perces, dat doe je nie van burentwege I* Maar e 8 gulden dat was toch wel een beetje weinig Do Toga's bemerken waarschijnlijk symptomen van hebzucht, het feit is niet bewezen en per slot van rekening heeft de koewachter schuld. En Pier, na een smalenden blik op zijn tegenstander en een triomphantelijken op belangstellende vrienden te hebben geworpen, neemt met een hoogste buiging afscheid van de Toga's, terwijl Arjaên, zonder groet, baloorig afdruipt Piëteit in de Bevelanden? Een zekere B. te 's H. heeft niet met zijn auto gestopt voor een begrafenisstoet dien hij onderweg tegenkwam. Beklaagde verontschuldigt ~zich door te zeggen dat de veldwachter geen bevel tot stoppen gaf. „Uw eigen gevoel had u dit moeten zeggen',antwoordt Toga O. M zeer terecht. Maar bs-kl. begrijpt niet dat ditnoodig is. En trekt met een onverschillig gezicht af, 11a een poging om zijn boete met Toga O. M. te verrekenen. Maar., deze had daar. niet van terug I Epiloog We geven allen die zich in de toe - komst eventueel voor het gericht zullen hebben te verantwo irden, den goeden raad, den Toga K. R. niet in de rede te vallen Want dat schijnt in Goes veel te gebeuren, zooals Toga K. R. opmerkte en hij liet er de verzachting op volgeH »'t zijn me lieve jongens!" volking steunt de anti-mug-beweging al daadwerkelijk. Een goed propaganda-mld- del is de malaria-film, die op geregelde tijden 'in de dorpen in Noord-Holland wordt gedraaid. Spr. ging vervolgens over tot vertoo ning van de film. In. het eerste gedeelte wordt de malaria behandeld als ziekte, het tweede gedeelte geeft de geschiedenis van de mug, in het derde maakt men ken nis met de methoden ter bestrijding. De film is een schitterende opname, die aan duidelijkheid niets te wenschem over laat. Vooral de microcopische op namen getuigen van een schitterende tech nische vaardigheid van den operateur. We gelooven wel, dat de film veel tot de malaria-bes'.rijding zal bijdragen. Dr. Doyer werd met luid applaus voor zijn interessante lezing en vertooning be dankt. Dr. Hondelink drukte den dank der aanwezigen nog in woorden uit. Tot slot spoorde hij aan lid te wordlen van het Roode Kruis, die de gelden voor de vervaardiging van de film verstrekte. Benoemd. DeheerM.deBoretteKnabbendijke is benoemd tot onderwijzer aan de bijzon dere lagere school aan de WestwaL Ter overweging. De commissaris van politie te Tilburg geeft in overweging geen handelsrelaties aan te knoopen met Johannes Hendrlkus Hofstede, wonende Hoeksche straat 15 te Tilburg, alvorens inlichtingen te heb ben ingewonnen aan het bureau van po litie aldaar. Tevens wordt medegedeeld dat Corne lls Josephus Maria Jamssens, tegen wiens practijken onlangs werd gewaarschuwd niet meer woont Noord Besterdstraat 23, dodh dat deze thans inwoont bij Hofstede voornoemd. Concert. De Mandoline-club „Symphonetta" zal Vrijdagavond in het Schuttershof een concert geven. Nieuwe aansluitingen rijkstelefoonnet Goes. Lijst van nieuwe aansluitingen aan het rijkstelefoonnet te Goes, gedurende de maand Augustus 1926: No. 103, L. W. A. Sillevis, Voorstad 79. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier em zijh

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2