Grinnik-Pilletjes Hoofdhuid PIMOL Het gesprek in den trein ging over de hoog© tarieven. „Nu", zei een vain de reizigers, „mij kost de trein niet zooveel. Ik ga soms drie maal in de week van Den Haag naar Delft voor niets". Toen Ibij uitstapte, tilde een van zijn medereizigers hem op den schouder, legi timeerde zich als spoorwegbeambte, en verzocht hem mede te gaan naar den sta tionschef. „Deze mijnheer heeft in den trein on der getuigen verklaard, dat hij soms drie maal in de week voor niets van Den Haag naar Delft ging", sprak hij tot dein chef. „Aha", antwoordde deze, het feit no- teerende, om proces-verbaal op te ma ken. „Wilt Ui ook bekennen, hoe u dat aan legt?" vroeg hij aan den delinquent. „Met genoegen", antwoordde deze, „dan leg ik den weg te voet af, begrijpt uj?" ai* Sy i. Lilt i i i „En amuseert je man zich nogal op zijn autotocht?" „Dat kan ik nog niet zeggen. Ik heb pa9 twee brieven van hem gehad: een uit een politiebureau en de tweede uit het hospitaal". 1 Al wekenlang doet Dora moeit© om den schuch teren Dirk tot een liefdesver klaring te dwingen. Op een avond zitten ze weer bij elkaar, zij op den divan, hij in een fauteuil. Het gesprek wil niet erg best vlotten. Eindelijk zegt Dora: „Is het niet eigenaardig, dat een mannen-arm juist lang genoeg is om de taille van een meisje te kunnen omspannen?" „Heusch", vraagt Dirk verbaasd. „Laten we dat eens met een centimeter nameten Jong moedertje (trotsch)„Kijk, ik ben bezig baby te leeren loopen. Het gaat al heel aardig, vindt je niet?" Vriendin: „Och, i,s dat nou noodig om het kind loopen te leeren? Feitelijk loop je tegenwoordig nooit meer met al dat fietsen en autorijden". „Dokter, dat kind slaat maar met ar men en beenen „Dat wordt een goede balletdanseres"* „En het schreeuwt zoo". „Dan wordt het een beroemde operazangeres". „Maar het is een jongetje". „Dan wordt hij Tweede Kamerlid in' de oppositie." Prof. (aan een diner): „Interesseert U zich voor de oude Grieken, juffrouw". Vervelende juffrouw: „Neen, meer voor de jonge Hollanders". stal, wist in een onbewaakt oogemblik den .bewaker te ontsnappen en het balcon te bereiken. Voor iemand het kon verhoe den sprong hij over de balustrade en stort te ongeveer negen meter omlaag. In be den kei ij ken toestand wend hij naar het Ziekenhuis Bergweg vervoerd, waar hij binnen een uur na aankomst overleed. Snippers. Een 21//2-jarig jongetje viel Dinsdag- kniddag in de ouderlijke woning in de Haspelstraat te Rotterdam in een kuip heet water. Met ernstige brandwonden over het geheele lichaam werd het ventje naar het ziekenhuis vervoerd. Woensdag morgen is het kind na een verschrikkelijk lijden overleden. Men meldt aan de „Msb." uit Win schoten: In Oostfriesland houden zich z.g. vrou wenhandelaren op, die ondier belofte van goede betrekkingen te hebben, allerlei pogingendoen, jonge vrouwen over te balen om elders in betrekking te gaan. Justitie en politie waarschuwen tegen deze lieden, onder wie twee Nederlanders! moe ten zijn. Bij den belastingdienst schijnt men te gaan bezuinigen. Volgens „De Ambtenaar" zou men voornemens zijn het aantal verifibateurs der invoerrechten en accijnzen tot 80 te rug te brengen. PROVINCIE-NIEUWS. Moeder wascht schoon. In de „Zierikzeesche Nieuwsbode' le zen we de volgende advertentie: ATTENTIE S.V.P. Daar JOOST VAN PEER met de loting is gepalet wegens dronkenschap, moet dit door het publiek niet ten kwaad ste worden opgenomen daar JOOST den geheelen nacht gereisd had en geen eten op had. Zijn Moeder, Wed. THOMAS VAN PEER. De landbouwtentoonstelling in 1927. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de kring Walcheren der Z.L.M. voor nemens is hare beurttentoonstelling te hou den op Donderdag 21 Juli 1927. De heer J. Dommisse te Biggekerke werd be noemd tot secretaris-penningmeester van de tentoonstellingscommissie. De tentoon stelling zal zoo mogelijk te Middelburg worden gehouden. Borssele. Het mond- en klauwzeer, dat eenige weken geleden bij het vee van een landbouwer alhier werd geconi stateerd, breidt zicht uit. Thans «s ook bij de landbouwers A. Bruinooge en C. Meulpolder deze ziekte ondier het rund vee uitgebroken. Baarland. Ds. A. Wijngaarden alhier is beroepen te Lopik. Heinkenszand. Donderdagmiddag werd de brievenbesteller Walhout alhier door een auto aangereden en met zijn rijwiel omver geworpen. De besteller kon zijn dienst niet meer verrichten en heelkundige hulp moest worden ingeroepen. De dok ter kon niet direct cousitateeren of hij iets gebroken had of wel inwendig ge kneusd was. Kruiningen. Ten overslaan van no taris J. J. van Dijke werd op verzoek van de erven Wed. C. Kareis© verkocht een aan d en Grintweg gelegen woning met erf. Kooper werd de heer H. C. Baa- rens voor f 1850,plus f 20,voor losse goederen, onverminderd 8V2 pet. onkosten. Middelburg. Donderdagmiddag is in bet Gasthuis te Middelburg officieel in tegenwoordigheid van verschillende genoo- digden het radiotoestel in gebruik geno men, tot de aanschaffing waarvan kon worden overgegaan door een milde gave van een intusschen overleden weldoen ster. Het toestel, dat door de firma Handelsmaatschappij R. S. Stokvis en Zoon te Rotterdam op voordeelige voor waarden is geplaatst, is een sterling- toestel en geeft in alle zalen door kop telefoons de zieken gelegenheid mede te luisteren. Het voldeed bij den proef zeer goed en is een zeer groote aanwinst voor het gesticht. Oudelande, Tot waterbouwkundig op zichter bij het waterschap' „de 30 Ge meenschappelijke Polders" op Texel is benoemd de heer J. van der Pijl. Onder de koeien van den land bouwer C. M. alhier is mond- en klauw zeer geconstateerd. Ovezand. Woensdag werd alhier door notaris Pilaar publiek verkocht: 1. Bouw land en zij kantweg in de gemeente Ove zand, in Nieuw Ovezand, groot 1.46.66 H.A. aan Jacob Rentmeester voor f2840,per H.A. is voor het geheel f4165,14; 2. Bouwland an de Zak, groot 2.02.80 H.A. aan Cornells de Jonge Az. voor f3500,per H.A. is voor het ge heel f7098Voor klavers f20,Sa men f7118,3. Bouwland aldaar, groot 2.04.30 H.A., aan Jacob Pover en Pieter Koens Pz. voor f3490,per H.A. is voor het geheel f 7130,074. Bouwland in de Glalange, groot 1.20.50 H.A. aan Dingenis Priem, Wilhelmus en Jacobus de Jonge voor f3120per H.A. is voor het geheel f3759,60; 5. Bouwland in de Raaye, gróót 1.16.10 H.A. aan Pieter Westdorp voor f3620,per H.A. is. voor het geheel f4202,82 6. Bouwland en zijkantwegen in Middelblazekop, groot 0.93.46 H.A. aan Jan Priem en Adriaan Priem voor f3610,*per H.A. is voor het geheel f3373,91; 7. Bouwland in de gemeente Driewegen vóór den Zak, groot 1.83.70 H.A. aan4, Marinus de Jonge voor f2300,per H.A. is voor het geheel f4225,10. Samen f33.974,64; onkosten 8 procent. SCHOOL EN KERK. De synode te Assen. De synode heeft de schorsing van ds. van Duijn opgeheven. Gisteren is de synode verdaagd tot 27 October. Ds. G. J. D. Aalders In den ouderdom van 71 jaar is te Hilversum overleden ds. G. J. D. Aal- ders, emeritus-predikant der Geref. Kerk van Achlum. Ds. Aalders stond resp. te Gouda, Elburg, Nieuw-Dordrecht, Dussen, Wol- faartsdijk en isindt 1910 te Achlum. GEMENGD NIEUWS- Dooreen cigaretverraden. - Een heereboer te G ross ward ein had eenigen tijd geleden een doosje Engel sche cigaretten gekr^en, die hij als curiositeit bewaarde. Toen hij onlangs na een korte afwezigheid terugkeerde, miste hij 'de ciga retten. Zijn vrouw zeide'van niets te we ten. Dezer dagen bood een jongere vriend op een naburige hoeve, hem een Engel- sche cigaret aanuit zijn eigen doosje. Een pijnlijk onderhoud met zijn vrouw en een eisch tot echtscheiding volgdjen. Een mislukte ontsnappings poging. Woensdagnacht werd een beambte van" de strafgevangenis te Halle bij een inspec tietocht door de krankzimnigenafdeeling, waar de simulanten worden ondergebracht, door enkele gevangenen, die uitgebroken waren aangevallen en zwaar gewond. Een der gevangenen, Rauchfuss geheelen, die Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aan neemt om er des morgens een weinig door heen te wrijven* wegens „roofmoord" tot levenslange tucht huis straf was veroordeeld, had met een anderen gevangene de deuren weten te ope nen; zelfs hadden zij twee mede-gevange nen, die hieraan niet wilden meedoen,, vastgebonden. Eer echter Rauchfuss de dienstrevolver van den overvallenbeambte had weten te bemachtigen, werden zij door toesnellende beambten overweldigd en naar de cellen teruggebracht. Man overboord. De passagiers der Orbita van de Royal Mail Steam Packet Cy., die Dinsdag te Southampton aankwam uit New York, hadden een schokkend voorval te vertellen. Twee dagen na het vertrek uit New York bevond zich in het scheep shospitaal de tweede machinist A. H. Sanders. Daar de man overspannen was, werd er voort durend bij hem de wacht gehouden door twee leden van de bemanning, 's Middags om drie uur, toen voor de ventilatie de deur van de ziekenzaal aanstond, ont snapte Sanders uit zijn bed en uit de zaal. Hij vloog de trap op naar het dek, ach tervolgd door de bewakers. Sanders wilde over de verschansing in zee springen, toen de bewakers hem te pakken kregen en omvertrokken. Maar de zieke was een groote stevige kerel; hij schudde de beide mannen van zich af en slaagde er in, den sprong in zee te doen ten aanschouwe van tal van passagiers en anderen. Onmiddei-, lijk liet de kapitein volle kracht achteruit slaan en stilhouden bij de plek waar San ders in zee moest liggen. De man een uitstekend zwemmer werd echter niet meer gezien. Wel een haai, die er rond zwom. De wraak van een bediende. Op Burghill Court, een buitenverblijf in de nabijheid van Hereford, woonden de dames Woodhouse, die om hun liefdadig heid in de heel© streek zeer in aanzien1 stonden. Haar personeel bestond uit een huishoudster en drie mannelijke bedien den. De hofmeester, een man van 45 jaar, die al 22 jaar bij de familie diende, was onlangs in ongenade gevallen en werd Maandag op s taanden voet ontslagen. Den volgenden ochtend, toen een dei; dames in de keuken was, verzocht de huishoudster haar den man tenminste nog een week in dienst te houden. Mej. Woodhouse wei gerde zulks echter. Toen zij daarop de keuken verliet, klonk er een schot en stortte zij ter neer. Haar zuster snelde de gang in, waarop een tweedie schot ook haar terneer wierp. Toen de bedienden aansnelden zagen zij den hofmeester den keuken invluchten. De beide dames, die 58 en 65 jaar oud waren, lagen te zielto gen. Toen de dokter verscheen, waren zij al overleden. De onmiddellijk gewaarschuwde politie slaagde er na een uur onderhandelen in den hofmeester te bewegen uit de dienkeu- keuken te komen. Hij had getracht zich zich den hals af te snijden en zich vrij ernstige verwondingen toegebracht. Bij zijn arrestatie verklaarde hij in drift de dames neergeschoten te'hebben. Een j u wee lend ie f gepakt. Maandag kwam een kleine caféhouder van Montmarte te Parijs, bij een juwe lier en verzocht hem eenige juweelen te taxeenen. Hij had er 30 Engelsche pon den op geleend, doch was gaan twijfelen of hij niet bedrogen was. De juwelier zag dadelijk, dat hij met echte en kostbare stukken te doen had, afkomstig van een diefstal, eenigen tijd geleden gepleegd bij den graaf van Charbannes te Moulins. De waarde bedroeg een paar honderddui zenden Hollandsche guldens. De juwelier waarsichuwde de politie die met den caféhouder meeging om den beleener te arresteeren als deze de juweelen zou ko men inlossen. Inderdaad verscheen deze, een jongmenseh van 24 jaar, later op den dag in het cafétje. Hij werd dadelijk gegrepen en bekende onmiddellijk, dat de juweelen van den bedoelden diefstal afkomstig waren. Ingekrompen menu's. De meeste Par ij sche eethuizen hebben zich aan de aanschrijving van de prefec tuur tot inkrimping van de menu's gehou den. De bepaling, dat een volledig diner niet meer dan twee gangen mag tellen, ontmoet geen bezwaren. De gasten van de groote restaurants zijn met een visch- en een wildschotel, door hors-d'oeuvres en toespijzen aangevuld, wel tevreden. Lastiger staat de zaak voor de klein© eethuizen, waar men a la carte pleegt te eten. Daar levert de bepaling, dat er op de kaart niet meer dan vier vleeschge- rechten, waarvan één wild moet zijn, en drie groenten mogen voorkomen weieenig bezwaar op, voornamelijk omdat zekere rundvleeschschotels zijn verboden, welke zeer in trek zijn en die bovendien het vet moeten leveren voor het bakken van pom- mesifrites. Het bakken van aardappelen in olie komt voor de kleine restaurants duur uit. Een ander bezwaar is, dat som mige eethuizen aan contracten met leveran ciers vastzitten, waardoor het hun nog niet mogelijk is de vleeschschotels tot vier te beperken. Dit geldt ook voor zoo genaamde afvalschotels, als lever, nier, zwezerik enz., waarvan er maar één op bet menu is toegestaan. Dit zijn echter alleen bezwaren voor die restaurateurs, al zijn ze er daar «iet minder om; het publiek past zich bij den bezuinigings maatregel goedmoedig aan. Het feest der spieren. De Fransche correspondent van de „N. R. Crt." schrijft: Het „Journal des Débats", het ernstige blad, bevat een badplaats-schetsje, dat wij vertalen, en men zal het met ons eens zijn, dat het volstrekt onmogelijk is, dat zoo'n tooneeltje als in dit schetsje wordt beschreven, zich zou afspelen, laat ons zeggen teScheveningem. TeSche- venimgen doen wij Hollanders' volstrekt niet zoo raar. Wij dragen er badpakken die van den hals j?ot de efrikels ons li chaam goed bedekken. En 'ook fatsoen lijk. Wij dragen niet 'van die spannende tricotjes, die alles, nu'ja, bijna alles bloot laten en wat ze niet bloot laten toch la ten zien. En we 'loopen ook niet uren in ons badgoed in de 'open lucht rond of dansen, ontkleed voor het 'bad', op de muziek van een draagbaar 'gramafoontje, in de zon op'het strand! Wij niet. Maar die ParijzenaarsHet „Journal des Dé- bats", dat hoogst serieuze 'blad, weet het volgende van hen 'te vertellen: „De Pariisiennes, die het geheele jaar erop uiit zijn bekoorlijk 'te zijn, trachten een maand per jaar'naar schoonheid. Een paar dagen geleden zag'ik boven een duin uk, waarachter een strand 'licht, twee allerlojefste voetjes uitsteken. Ze 'waren recht naar den hemelgericht en leken op de wolken te loopen. „Wat drommel, dacht ik, wie loopt'er hier met zijn hoofd naar beneden?" Maar ik 'had weldra de stem van Cydalise herkend. „Dit mooie vrouwtje lag uitgestrekt op haar rug. Zij droeg een bad-tricot en hield de ledematen, die 'voor het loopen zijn aangewezen, uitgestoken naar het onbewogen azuur en haar beenen, die cirkels beschreven, bootsten, maar dan omgekeerd, de beweging na van een fiet ser. „Gopd voor den buijk", zeide zij licht hijgend. „Een flink ontwikkeld jonkman lag naast haar uitgestrekt; hij had alleen maar een half tricot aan, diagon&ölsgewijze over zijn romp gespannen, zoodat één schouder bedekt was. Evenals Cydalise lag ook hij op zijn rug en als zij trapte hij, met zijn beenen naar boven, de on eindige ruimte in. Maar hij was ontstemd door een bittere droefgeestigheid, die men zeiier van zijn trekken had kunnen aflezen, zoq het ons n^nschen gegeven, ware te lezen op een omgekeerd gelaat. Maar daar hij ongelukkigerwijze met het hoofd naar beneden lag, leek dit zonder uitdrukking. Slechts zijn woorden verrie den de bewegingen van zijn ziel, die juist die van zijn lichaam waren. „Ondankbaar, wreed, koket, trouweloost" zeide hij, .oprijzend en weer op den rug neerzakkend, met diepe aJdlemhalingen, die goed zijn voor bepaalde spieren. Maar Cydalise was inmiddels rechtop gaan zitten, haar beenen uitgestrekt, en met draaiende be wegingen raakte zij beurtelings haar lin kervoet aan met haar rechterhand, haar rechtervoet met haar linkerhand, wat uit stekend is voor de gekorven spieren. Deze interessante oefening nam haar geheel in beslag, want eerst antwoordde zij niet. Maar daar haar hoofd, de beweging van haar armen volgend, zich niaar rechts en dan naar links wendde, Wat het teeken is der ontkenning, bracht het gebaar ten slotte de gedachte voort, die zelf het woord voortbracht: „ik - kon niet komen", sprak zij. „Vervolgens pakte zij met twee han den haar hals vast en trachtte dezen maar haar knieën te buigen wat uistekend is voor de rugspieren. Maar terwijl zij met haar neus voorover dook, kwamen er weemoe dige gedachten bij haar op, want ze voeg de er nog aan toe: „je weet hoe .vervelend mijn man is". Bijna slaagde zij erin haar gezicht tusschen haar knieën te duwen, maar hoe dieper zij dook, hoe somberder zij werd. Zij zeide dan ook: „en jij, jij zal binnenkort net zoo vervelend zi^i als hij." „De jongeman was opgestaan en hield een voet in zijn hand; hij deed, al om draaiend, sprongen. Hij hield niet op met springen, maar hij hikte: „slecht, valsch, onstandvastig, gevoelloos! En daar hij rond zich zelf draaide, voerde de lucht zijn klacht naar alle windstreken. Cydalise scheen er niet door getroffen. Zij was ook opgestaan en zich met twee handen aan een dakken tak van een pijn boom vasthoudend, trachtte zij, onbeweeg lijk op één gesltrekt been, het andere te gen haar achterhoofd aan te brengen. „Je zoudt beter doen, riep ze, mij te hel pen mijn hoofd met mijn voet aan te ra ken". De jongeman, ophoudend met zuch ten en draaien, kwam naderbij. Met zijn eene hand nam hij de kin van Cydalise, niet de andere den voet van dit mooie persoontje en wrong den eene naar den andere en hij deed het zoo goed, dat de zool het achterhoofd raaide. „Aull" riep Cydalise, maar de jongeman bracht een tweeden keer het kleine bloote voetje te gen het naar achtergebogen hoofd aan, en telkens als hij den voet tegen het hoofd aan stootte sprak hij één woord: „ik houd van je!" „Ophouden!" riep Cydalise. Ze kon niet meer. Ze was vuurrood, bulten adem uit elkaar gerukt en volkomen tevreden. „Dat is goed voor de dijspieren", zeide ze. Terwijl- ze dit zeide sloeg het op den kerktoren tien uur en het klokje klepte oirt de geloovigen naar den Zondagsdienst te roepen. „Wacht op me, zeide Cydalise, ik moet nog even zesmaal op mijn hoofd staan en dan gaan we naar de kerk". BEURSBERICHT. Dat het huidige koerspeil als uitgangs puut zou kunnen dienen voor een nieuwe hausse lag voor de hand, althans wanneer er niet in de verhoudingen op de geld markt ingrijpende veranderingen zouden plaats vinden. Het schijnt wel alsof deze veronderstelling bewaarheid wordt. Na de vacantiedagen is er in sommige afdeelingen een nieuwe levendigheid ontstaan met het gevolg dat de koersen op een niet onbe langrijk hooger peil zijn gekomen. Een en ander heeft in de eerste plaats betrekking op de suikerafdeelingen, waar voor de daadwerkelijke belangstelling dezer dagen zeer sterk is toegeuonen. De lage suikerprijzen der laatste jaren in October van verleden jaar daalde de prijs van Cubasuiker te New-York tot 1,93 dollar ct. per lb. hebben tot ge volg gehad, dat verschillende rietsuiker producenten hun aanplant hebben ver waarloosd, terwijl de zwakste concurrenten ten onder zijn gegaan. Hierbij komen dan de door de Cubaansche regeering voor genomen maatregelen tot inkrimping van de productie dagr te lande, die, wanneer zij werkelijk ten uitvoer worden gebracht, een zeer belangrijken invloed op de wereld suikerproductie en daarmee op den suiker prijs kunnen hebben. Dat de verhouding tusschen consumptie en verbruik de laatste jaren niet meer zoo buitengemeen ongunstig* is, blijkt ook wel uit het feit, dat terwijl de oogsten sterk stegen, de voorraden lang niet in" die mate zijn toegenomen. De oogst 1925/26 wordt geraamd op 24.380.009 tondie van het jaar daar vóór op 23.616.000 ton en die van 1 923/24 op 20.116.000 ton. Op 1 Aug van 1924 bedroegen de zichtbare voor raden echter reeds 2.375 000 ton; op 1 Aug. 1925 2.938.000 en op I Aug. van dit jaar 3 510.000 ton. De zichtbare voorraden waren ö|5 1 Aug, van dit jaar dus slechts 572.000 ton grooter dan verleden jaar en 11.135.000 ton grooter ;dan voor twee jaar. Op den eersten Mei van dit jaar was de voorraad echter nog [1 400 000 ton grooter dan verleden jaar op dien datum en 2.000,000 ton grooter dan op 1 Mei 1924. Gezien dezen gang van zaken wordt dan óok aangenomen, dat aan het einde van dit jaar de voor raden niet meer grooter zullen zijn dan in Dec. 1925. Houdt men rekening met al deze fac toren, dan spreekt het weJ vanzelf, dat men een verbetering van den suikerprijs binnenkort mag verwachten. Op dit oogen blik ligt de suikerprijs in vele gevallen onder den kostprijs Eep verdere daling of zelfs een onveranderd blijven van den suikerprijs zal onmiddellijk een uitvallen van verschillende producten tot gevolg hebben, zoodat daardoor de productie 'vanzelf inkrimpt en bij een toenemende consumptie de prijs zal stijgen, De groote vraag blijft echter in hoe verre, bij een stijging van de suiker- noteering, ook suikeraandeelen verder in koers zullen stijgen. En daarbij spelen verschillende factoren een rol. In de eerste plaats wel de houding van de geldmarkt. De groote kapitaalruimte is mede een van de oorzaken van de vaste stemming, die er den laatsten tijd over vrijwel de geheele beurs, en niet in de laatste plaats voor suikerwaarden, heeft geheerscht. Onder de tegenwoordige omstandigheden vooral zijn de minder courante suiker fondsen aantrekkelijk, aangezien deze niet in handen zijn van buitenlanders, die om de een of andere reden hun bezit onver wachts aan de markt zouden brengen. Hiertoe behooren 0 a. de aandeelen der Suiker Cultuur Mij. Deze Mij heeft het groote voordeel, dat zij werkt met een buitengemeen lagen kostprijs, n.l. van circa f 6.50 per picol #all in* Ver schillende ondernemingen, waarvan de aandeelen bijkans even hoog staan, hebben een kostprijs, die één tot twee gulden hooger is Een gevolg van dezen uiterst lagen kostprijs is, dat de Suikercultuur, ook bij de uiterst lage suikerprijzen van 1926, nog een behoorlijke winst heeft kunnen maken. Zooals men weet, >zullen de dividenden over het loopende boekjaar bij de meeste Suiker Mijen sterk tegen vallen en zeer zeker niet in overeen stemming zijn met de koersen van het oogenblik. De Suikercultuur heeft* voor

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 2