DE WENTELTRAP N°. 107. Vrijdag 10 September 1926 115" Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Na Dzerzjinski's dood. ORANGE IIr FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooz. Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kteeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ,,Der Alle verliert eins der gröszten Menscheinrechteer wia-d nicht melir von seines- gleichen beurleilt", Goethe, Het kraakt in de voegen van het Rus sische staatsgebouw. Scheuren vertoonen z-icb allerwegen. Het kost weinig moeite en het vereischt slechts geringe technische kennis, om de oorzaak van de waar te nemen ontzetting te kunnen bespeuren, lichte fundamenten, waarop na 1917 het bouwwerk opgetrokken werd, ondergu gen een aanzienlijke verzwakking in 1920, toen hierin, door overmacht gedwongen (aandrang der boeren), de economische politiek nieuw oriënteerde, het privaat bezit erkende, den arbeid om winst recht vaardigde. Het door communisten bestuur de Sovjet-Rusland werd kapitalistisch in gericht. Wat thans in Rusland geschiedt, de geleidelijke afbrokkeling van de muren van het bouwwerk, de groeiende ontevre denheid onder de bewoners', die strijd tus- schen hen, die eens leiding gaven aan den arbeid van den opbouw, dit alles is voor zien en wordt thans begrepen door hen. die in de „strategische terugtocht" van Lenin in 1920 het begin van den onder gang van de op Marxistische leerstellingen gegrondveste partij-heerschappij zagen. Al® vanzelf worden wij gedrongen tot het trekken van een vergelijking tus schen de revolutie, waarvan wij tijdgemooten zijn en de in hare bebeekenis veel groo- tere Fransche revolutie aan het einde der achttiende eeuw. De partij-heerschappij vond toen haar hoogs ten vorm in het bewind van Ro bespierre. De revolutie vond haar onder gang in dat bewind op het oogenblik, dat Robespierre met stukgeslagen kake ment naar het schavot gesleurd en over geleverd werd aan monsieur Samson, den beul van duizenden martelaren, op dat oogenblik trad de revolutie in haar laat ste phase. De terugkeer tot de werkelijk heid zette in. „Tot de werkelijkheid, wees daar ze ker van, zal men terugkeeren, tot die werkelijkheid n.l., hetzij een gezegende of een gevloekte, waarvoor men vatbaar heid heeft". Aldus Carlyle in zijn welis waar verdichte, maar toch waarachitge historie van de Fransche revolutie. Fana- tdxci, fantasten leidden tot het schrikbe wind van een partij (de Jacobijnen). Dat het zoo komen moet, heeft Mirabeau ge voeld. Op zijn sterfbed sprak hij de LIMONADESIROOP Sinaasappel. ller flesch. Pa. J. A. L. G. WITTE, Tel. 264, Goes. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( „Meneer Jamieson", zei Louise, „ik kan dat huurrijtuig wel gebruiken. Neemt u mijn paard en rijtuig, dat buiten staat; en rijdt zoo hard u kunt. Probeer Hal- sey's auto te vinden het kan niet moeilijk zijn. Een andere manier weet ik niet. Maar wacht niet langer. De nieuwe detective was weg en een oogenblik later reed Jamieson den heu vel af, zoo snel dat de vonken van de hoeveh vlogen. Louis© keek hen na. Toen ze zich omkeerde stond Gertrude ver ontwaardigd naast haar. „Je weet welk gevaar Halsey dreigt, Louis©", zei Gertrude verwijtend. „Ik gieloof, dat je alles weet, de heele op lossing van dit geheim. Als Halsey iets overkomt, vergeef ik het je nooit". Louise hief haar handen wanhopig ten hemel en liet ze toen weer zakken. „Ik houd evenveel van hem als jij' zei' ze somber. „Ik heb geprobeerd om hem te waarschuwen." „OnzinV' zei ik, zoo opgewekt moge- wooinden: „Ik draag den lijkzang der Fransche monarchie in mijn hart, hare doode overblijfselen zullen thans de buit der partijen worden". Zoo is het geworden in Frankrijk en zoo zal het worden in Rusland. Wij zijn allen het erover eens, dat het oude Czaristische Rusland op de slag velden van Oost-Europa ten onder ging. De Kerens ki-revolu'.ie was onvermijde- delijk. Kerenski wilde vóór alles een nationaal bewind. Hij en de zijnen werden uitgedreven. Het partij-regime ves'tiglde zich. Maar onafscheidelijk daarmede ver bonden wasde partijstrijd. Thans we ten wij wel, dat van 1917 af er steeds partijen zijn geweest, die voor en tegen het Leninisme streden. Na den dood van den oppermachtige, die samen met Dzerz jopslki als leider van de Tszeka, zijn schrikbewind kon handhaven, achtten de mannen van het'tweede plan hun tijd geko- en zij begonnen den strijd tegen Lemam's plaatsvervanger. Uit de berichten, die den laatsiten tijd uit Rusland tot ons komen, blijkt wel, dat de communistische partij niet in één front geschaard staat, om alle aanvallen op het partij-regime af te slaan. Verdeeldheid heerscht alomme. Het einde van den strijd der groepen is te voorzien, een nationaal bewind, een Russische regeering over een Russischen staat. Dit en niets anders zal het einde zijn van de woelingen van het oogenblik, De oude garde sterft uit. Met Dzerz- jinski ging heen de schepper, het hoofd van de geheime organisatie, die de lijf garde van de heerschers te Moskou is. Ook deze garde is thans aan het einde van haar taak. Zinowjef, Leninist in merg en been, maar iemand, die de terugtocht van zijn Meester nimmer berustend-aanvaard heeft, leeft nog, maar hij is uitgedreven, uit zijn positie van groote macht ontzet. Terug keert men tot de werkelijkheid, die werkelijkheid, waarvoor het Russi sche volk vatbaar is, al zal het wellicht nog jaren duren voor men aan die werke lijkheid vorm gegeven heeft. De oude garde sterft uit. Op hen, die er toe behoorden, passen Goethe's woor den, die wij aan het hoofd van dit artikel plaatsten. De „ouden" worden beoordeeld niet meer door hunsgelijken, maar door lieden, die het verleden zien in het licht van het heden, waarin zij moeben arbeiden. Nog heeft de Russische gemeenschap niet hare bouwmeesiters gevonden, maar dat zij eens zich van de massa zullen af zonderen om dat te kunnen verrichten wat verricht moet worden, is zeker. Steeds vond een nog levend volk zijn bouwmeesters. Bovenmenschelijk dikwerf was de taak hun op de schouders gelegd, maar volbracht werd zij. Volgen wij met aandacht het ren in Rusland. Het leven, ook m zijn maatschappelijke verschijningsvorm, ons voorbeelden, die wij als zoodanig te aanvaarden hebben, hoe afgrijzimgwekkend zij ook wezen mogen. RECHTSZAKEN. O ntvoering van een meisje. 'Voor de Arnhemsche rechtbank heeft terechtgestaan een 31-jari,ge landbouwer lijk.,, „Wij maken ons druk over iets wat misschien niets beteekenit. Halsey zal wel te laat gekomen zijn, hij is altijd te laat. De auto kan ieder oogenblik terug komen". - Maar er kwam niets,. Na een half uur vol spanning ging Louise stil naar buiten en kwam niet terug. Ik besefte pas dat ze weg was toen ik 't rijtuigje hoorde weg gaan. Om elf uur ging de telefoon. Het was Jamieson. „Ik heb uw auto gevonden, juffrouw Innes zei hij. „Hij was in botsing ge komen met een vrachtauto vlak bij het station. Neen, memeeir Innes was er niet, maar we zullen hem waarschijnlijk wed vinden. Wilt u Warner naar de auto toe sturen?" Maar ze vonden hem niet. Den vol genden morgen om vier uur wachten we nog op bericht, terwijl Alex in huis waak te en Sam in den tuin. Bij het aanbreken van den dag viel ik uitgeput in slaap. Haliseywas niet teruggekomen en van den detective hadden we niets meer gehoord. HOOFDSTUK XXVI. i i Halsey's verdwijning. Nog nooit was de toestand zoo- af schuwelijk geweest als nu. De moord en de plotselinge dood van Thomas hadden we nog min of meer als buiten ons staan- uit Doetinchem wegens ontvoering van een meisje. Het meisje 20 jaar oud, was 26 Juni met een gezelschap van vier per sonen naar Terborg gegaan om daar het circus te bezoeken. De verdachte die ook van de partij was had het meisje met wie hij tegen den wil van haar vader verkee ring had, voorgesteld om naar Rotterdam te gaan. Zij zijn daarop naar Apeldoorn gereisd en toen naar Rotterdam ver trokken. De verdachte deed het voorkomen alsof het verzoek van het meisje was uitgegaan, zij zou bang zijn geweest door haar va der naar een gesticht te worden gezon den. Hij had na lang aarzelen toegestemd. Het meisje verklaarde dat van die be wering niets waar was. De subst. officier van justitie mr. Lasonder, achtte het bewijs van de ont voering geleverd, maar meende dat het meisje ook wel aanleiding tot het gebeurde had gegeven. Tegen den verdachte, die reeds 16-maal is veroordeeld, luidde die eisch wegens schaking 4 maanden' ge vangenisstraf. Uitspraak 21 September. De pastoor en De Courant. Voor de rechtbank te Zutphen moest zich verantwoorden J. H. M. H., 61 jaar, R.K. priester en pastoor te Vaas- sen, omdat hij tijdens een huisbezoek bij een van zijn parochianen-, A. Lie lering, een nummer van De Courant, Het Nieuws van den Dag, dat hij op een wieg vond liggen, aan stukken had gescheurd. De pastoor was niet verschenen. Laeferimg, die als getuige werd ge hoord, verklaarde dat hij, door dit- feit bij de justitie aanhangig te maken, veel schade heeft ondervonden. Helm was, als loodgieter, de herstelling van de R.K. pasltorie opgedragen, doch na het ge beurde was hiepn dit karwei ontnomen, waarop de politierechter opmerkte, dat h.ij dit geval niet had moeten aangeven, daar hij vooruit kon weten, wat de ge volgen zouden zijn. De pastoor werd overeenkomstig den eisch veroordeeld tot f25 boete subs. 25 dagen hechtemisi. KOLONIËN. Aardschokken op Sumatra. Te Kabandjahé (Oostkust van Suma tra) werden twee sterke aardschokken gevoeld. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. F o k'veedag. 17 Sept. a.s. zal in Dordrecht de 8e centrale fokveedag van het zwartbont- Holiandsch veeslag worden gehouden. Onderzoek t ij dig of Uw ge reedschap vernieuwing behoeft. Als het vriezen gaat, halen onze jon gens de schaatsen van den zolder en voor het ijs houden kan, hebben zij, zoo noo- dig met vaders hulp, een- half vergaan de kunnen beschouwen. Maar toen Hal sey verdween werd het iets heel anders. Ons kleine kringetje was er door ver broken. Wij waren nu geen toeschouwers meer bij een strijd om ons heen, wij za ten en zelf midden in. Natuurlijk was er toen geen tijd oln dat idee onder woor den te brengen. Ik scheen nog maar één g te beseffen: dat Halsey het slacht offer van een booze opzet was en dat ieder verloren oogenblik noodlottig kon worden. Jamieson kwam den volgenden morgen om één uur terug; hij was met modder bedekt en zijn hoed was. weg. Het was een treurig drietal, dat dien ochtend aan het ontbijt zat en niets kon eten. Onder het drinken van sterke koffie, vertelde de detective ons, wat hij over Halsey te weten was gekomen. Tot op een ze ker punt had hij zijn spoor gemakkelijk kunnen volgen door de auto. En hij ver telde dat Burns, ide andere detective, een dergelijke auto tot zonsopgang 'had ach tervolgd en toen ontdekt had dat het een auto was, die deelnam aan een betrouw- baarheidsrit. „Ongeveer om tien minuten over ach ten is hij hier vandaan gegaan" zei Ja mieson. „Hij was alleen, en om twintig minuten over achten stopte hij bij het huis van Dokber Walker. Daar ben ik ook geweest, omstreeks middernacht,maar de dokter was bij een patiënt geroepen riempje door nieuw vervangen en voor het oude schaatsenband, dat versleten blijkt nieuw gekocht. Morgen als het ijs een maal houden kan, is er immers voor re- pareeren geen tijd meer! Zoo behoort het in het landbouwbedrijf ook te zijn. Als de winter voorbij is en het voor jaar drukken arbeid vraagt, is er geen tijd meer oni wagens en tuigen en het landbouwgereedschap aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen. Als de hooitijd en die oogsttijd met hun ingespannen en jagenden arbeid daar zijn, ontbreekt eveneens de tijd voor grondige inspectie van al hetgeen bij dien arbeid word't gebruikt en waaraan juist dan wat soliditeit betreft bijzondere zware eischcn worden gesteld. Daarom is het goed in den rustigen tijd nooit te verzuimen, alle werktuigen en gereedschappen, die als ze niet in goe den staat verkeeren, de kans op ongeval len aanzienlijk grooter maken, na te zien. Wat versleten is dient vernieuwd te wor den, wat bijna zeker breken zal, moet tijdig worden hersteld. Wie zoo handelt, zal met een vrij geringe uitgave misschien een ernstig on geval voorkomen. Wie zoo handelt, spaart niet alleen geld aan de vereeniging, diie hfet risico der verzekering draagt, hetgeen neerkomt op besparing voor zichzelve, maar, wat van meer beteekenis is, behoedt zijn ar beider en diens gezin, voor groot leed en groote zorgen. BINNENLAND. Verdronken. Woensdagmiddag is de 15-jarige J. P. uit Bloemendaal bij het baden in het on diepe gedeelte van de zweminrichting aan de Kleverlaan te Haarlem ongesteld ge worden. Hij was niet met tiet hoofd onder water geweest. Plotseling gaf hij een schreeuw en viel voorover. Eenige andere jongens vingen hem op en brach ten hem aan den kant, waar men onder leiding van dr. M. Maurits een uur lang getracht heeft de levensgeesten op te wekken. Het lijk wetel naar het St. Eli sabethgas thuis vervoerd'. Oude vliegtuigen verkoc ht. Voor eenagen tijd meLdden wij, dat een aantal oude vliegtuigen te Amersfoort door een opkooper uit Utrecht zijn gekocht. Het waren meest oude rompen van vlieg machines, losse draagvlakken, zijvleugels en staartstukken, losse onderstellen, veel houtwerk, zeil- en linnendoek, een massa ijzerwerk enz. Nagenoeg alles, wat van een vliegmachine afkomstig is, was er te vinden in grooten getale, alleen motoren ,en schroeven ontbraken. Verleden week zijn deze vliegtuig-on- derdeelen, aldus het „U. D. bij pu blieke veiling verkocht. Er bleek een goede belangstelling te bestaan en de prijzen, die werden gemaakt, waren nu niet bepaald hoog. Een mooi, groot draag vlak ging voor 70 cent; zeven hoog' roeren, nog vrij gaaf, te zamen voor een halven gulden; een partijtje van 15 klei- ging weg voor een en om vier uur nog niet terug. Het schijnt dat meneer Innes toen over het grasveld geloopen is naar het huisje, dat mevrouw Armstrong en haar dochter gehuurd heb ben. Mevrouw Armstrong was al naar bed en hij wissel4e misschien tien woor den met juffrouw Louise. Wat hij zei wil ze niet vertellen, maar het arme kind vermoedt blijkbaar wat er gebeurd is. Dat wil zeggen, ze vermoedt dat er kwaad willigheid bij te pas is gekomen, maar wat er precies gebeurd is weet ze niet. Toen is hij blijkbaar regelrecht naar het station gegaan. Hij reed verbazend hard de wisselwachter bij den overweg aan de Carolstraat zegt, dat hij de auto voorbij heeft zien komen. Hij kende de sirene. Op een donker eindje tus schen de Carolstraat en het station zwenkte hij plotseling misschien liep er net iemand op den weg en reed pal tegen een goe derentrein aan. Daar hebben we gister avond de auto gevonden. „Misschien is hij wel door den schok onder den trein gekomen zei ik be vend. Gertrude rilde. „We hebben de heele spoorbaan afge zocht. Er was niets te vinden". „Maar hij kan toch niet ver dwenen zijn!" riep ik uit. „Zijn er dan geen sporen in de modder of zoo iets? „Er is geen modder, alleen maar stof. Het heeft niet geregend. En het voetpad Rudolph Valentino, de bekende film acteur uit „De Ruiters van den Apoca- lypsus" is aan blindedarm-ontsteking en bijkomende buakvliesontsteking overleden» De menschen verdrongen elkander bij zijn begrafenis, zoodat de politie er aan te pas moest komen. kwartje per stuk. Weer een andere partij zijvlakken a 12 cent. En zoo ging het verder. Ook waren er draagvlakken met omklapbare eind stukken, nog geheel intact en beweegbaar; één gulden en een dubbeltje was het hoogste bod ervoor. Voor de vliegtuigen zelf, d. w. z. de rompen, meer of mander compleet, bestond niet zoo'n overweldigende belangstelling, alhoewel ze t och spoedig een kooper had den gevonden. O.a. stond daar een vlieg tuigramp, met bestuurshokje, nog vol ledig op een onderstel, volledig, d. w. z, zonder motor en schroef. Het was de versierde vliegmachine, die op Koningin nedag in het bloemencorso had meegedaan de overblijfselen hiervan waren nog zichtbaar doch die nu weer „ont sierd" stond te wachten op een koo per. Werd ingezet op een daalder, één drie-kwart, tweeen een kwart, twee en een half, twee drie-kwart. Niemand meer, voor f2,75 was de gelukkige koo per bezitter van een regeer ings vlieg tuig; alleen een beetje aftandsch. Ook de overige rompen hadden veel bekijks. Daar stond er een op een goed onderstel, de draagvlakken, het hoogte roer en andere toebehooren lagen er bij. Met een beetje goeden wil en een kleine dosis handigheid was er een model-vlieg- Imachine van te maken. Drie en eelt* halve gulden werd het hoogste bod voor de verzameling. Doch er gingen er ook goedkooper: f3,25, f3,f2,50, zelfs een voor 70 cent. Een massa-partij hout werk, geraamten voor f2,50. daar is met kolengruis bedekt. Juffrouw Innes, in verband met wat er totnutoe gebeurd is ben ik geneigd te denken* dat hij er slecht aan toe is. Ik geloof niet dat hij vermoord is". Ik schrok van dat woord. „Bums is bezig een spoor te volgen dat we door een be diende van den drogist hebben gekre gen. „Om twaalf uiur komen hier nog twee man en ons bureau in die stad is ook al aan het werk." i „En de beek?" vroeg Gertrude. „De beek is nu erg ondiep. Als ze gezwollen was door veel regen, zou het een heel ander geval zijn, maar er is nu bijna geen water in. Nu moet ik u 'n paar dingen vragen, juffrouw Innes zei hij, terwijl hij zich tot mij wendde. „Had meneer Halsey ook redenen, om zoo zonder eenige waarschuwing te ver dwijnen?" „Absoluut niet". ..Hij is nog eens weggegaan", hield hij vol „en toen was ui er ook zoo zeker van." .jMaar toen heeft hij de auito niet aan den kant van den weg adhter- ,;Neen, maar wel een heel eind hier vandaan bij een smid; die de wagen moest repareeren. Weet u ook of hij vijanden had? Iemand die hem uit den weg zou willen ruimen?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1