N°. 106. DE WEHfELTRAP Rinso Woensdag 8 September 1926 115® Jaargang. Accijnsheffing. m FEUILLETON Waschmethoden zijn er vele De Rinso methode is de gemakkelijkste GK|^sch r ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i EÖERANT Uitgave Naamloozt Vennootschap Goesche Courant 011 Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ïn de tweede helft van elke maamd worden de cijfers openbaar gemaakt, waar uit imen kan zien hoeveel de schatkist heeft ontvangen uit de verschillende be lastingen. Sommige dezer cijfers spreken boek- deelen. Zij doen ons, beter dan alle re deneering, kennen, hoe de economische omstandigheden van het land zijn, hoe het staat met de algemeen© welvaart en met de takken van handel en bedrijf waar van die welvaart afhankelijk is. Doch zij doen ons ook kennen of een bepaalde belasting wel op de juiste wijze wordt geheven. Wat het laatste betreft, sedert lang is er ernstige twijfel gerezen of de accijns op het gedistilleerd wel op zoodanige wij ze wordt geheven als het meest in het belang is van de inkomsten des lands. In een zeer slechte beeldspraak, heeft ettelijke jaren geleden, een lid van die Tweede Kamer den gedistilleerd-accijns genoemd „tie reddende engel, waarop de Nederlandsche schatkist drijft." Zelfs indien men dit lichtelijk over* dreven noemt, kan niet ontkend worden, dat de Staat groot belang heeft bij een belasting waarvan de opbrengst nog al tijd op ongeveer 48 millioen per jaar wordt geraamd, dat is op ongeveer de helft van hetgeen gerekend wordt de op brengst der inkomstenbelasting te zullen zijn. Of, om het duidelijker te maken, de gedistilleerd-accijns is, volgens de ra ming voor 1926, niet minder dan tien pro cent van alle rijksmiddelen. Nu is het bekend, dat deze belasting, sedert zij gebracht is (opcenten medege- rekend) op f 660,per Hectoliter a 100 procent, gedurig minder opbrengt, zóó dat zij over de versllreken 7 maanden reeds 1 millioen 3 ton bij de raming ten achter is. Het spreekt wel vanzelf, dat de han del en de nijverheid, bij deze belasting direct betrokken, herhaaldelijk op verla ging daarvan hebben aangedrongen. Bijna dagelijks toch blijkt, dat tengevolge van smokkelarij en van frauduleus disliÜeeren, den Staat belangrijke bedragen aan be lasting ontgaan. De nadeelen hiervan, ook voor de volksgezondheid, zijn duidelijk. Er wordt niet zoo veel minder gedronken dan voor korten tijd, voor enkele jaren, maar een groot deel van wat gedronken wordt is „bocht" gesmokkeld van over de girenzen, dan wel frauduleus in Ne derland vervaardigd. Justitie en politie zijn het er vrijwel over eens, dat van a gevallen van fraude ongeveer een tiende wordt ontdekt. En ook in de kringen der intelligente drankbestrijders heeft de overtuiging veld gewonnen, dat een verla ging van den accijns wenschelijk zou zijn. Op belastinggebied is het een oude waarheid, dat een te hoog opgevoerde belasting zichzelve vernietigt. Dit is na tuurlijk het gevolg, zoodra zij voor een deel der bevolking prohibitief werkt. Dan wordt de deur voor wetsontduiking wijd open gezet. In Nederlandsch-Indië heeft men dit ingezien. Toen de fraude welig tierde, heeft men den gedistilleerd-accijns met de helft verminderd. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( lik was er al heelemaal aan gewend otm bedienden aan te nemen op goed ver trouwen; ik vroeg al lang niet meer naar schriftelijke en onberispelijke getuigen. Ik, Rachel Innes, heb geleerd om er mij niets van aan te trekken als de keuken meid rustig op een stoel neervalt in mijn zitkamer, wanneer ik haar het menu voor dien dag opgeef, en ik ben al dankbaar als het zilver niet met schuurzand wordt schoongemaakt. En ik zei dan ook alleen tegen Liddy dat ze de vrouw maar bin nen moest brengen. Maar toen ze kwam kon ik nauwelijks een kreet van verras sing onderdrukken: het was de vrouw met het pokdalige gezicht. Ze bleef vlak bij de deur staan, maar ze had een zekere mate van zelfver trouwen, die me wel aanstond. Ja, ze kon koken: niet speciaal fijne keuken, maar lekkere soep en eenvoudige puddin gen 'kon ze toch wel maken. En tenslotte nam ik haar in dienst. Het was wel waar. Halsey zei toen we het hem vertelden, De practijk in Frankrijk leert eveneens dat te hooge opvoering dezer belasting oogen blikkel ijk leidt tot vermindering van opbrengst In Juni j.l. bracht de alcohol belasting daar 1.100.000 frc. minder op dan in Juni 1923, ondanks de geweldige verhooging der belasting. Zoo slacht men de kip met de gouden eieren. Ten onzent is ook de bier-accijns ver hoogd. Over 7 maanden gaf dit, verge leken met 1925, ©2n meerdere opbrengst van f 130.000,wat niet veel betee- kent. Doch wat wèl veel beteekent is, dat, vooral te platteland©, velen zelf, in strijd met de wet, hun eigen bier brou wen, omdat het te duur uitkomt bier te koopen. In dit opzicht zijn wij nog maar aan het begin. De huisbrouwerij is een epidemische ziekte, die groote uitbreldng kan krijgen. Voor de bes'.rijding zou leger ambtenaren noodig zijn, dat millioe- nen zou kosten. Hierin ligt een waarschuwing, die re- geering en volksvertegenwoordiging zich ter harte mogen nemen. BUITENLAND. OVERZICHT. De vergadering te Genève. In Genève is gistermorgen de algemeene vergadering van den volkenbond geopend. In totaal waren 49 staten vertegenwoor digd. De Spaansdhe gedelegeerde was niet aanwezig. Chamberlain en Briamd hadden tusschen de gedelegeerden plaats genomen. Dr. Benesj, de voorzitter, opende de bijeenkomst met een rede, waarin hij een overzicht gaf van de werkzaamheden welke de volkenbond sedert de laatste gewone bijeenkomst heeft verricht. Hij sprak de hoop uit, dat de mogendheden welke zich uit den volkenbond terugge trokken hebben, zich bereid zullen ver klaren den actieven arbeid weer op te nemen. In den middag koos de vergadering den Zuid-SIavischen minister van b ui ten! and- sche zaken Nintsjitsj tot definitieve voor zitter van deze zevende bijeenkomst. In Genève is het thans een verzamel plaats van politieke kopstukken. O.a. Bri and is er, en deze heeft aan het „BerJ. Tag." in een onderhoud belangrijke mede- deelingen gedaan over de verhouding van Frankrijk tot Duitschland. De Fransche minister gaf te kennen, dat thans tusschen Frankrijk en Duitsch land geen moeilijkheden meer bestaan. Woensdag, zoo zeide hij, kan de volken bond reeds tot de toelating van Duitsch land besluiten, waarna dit aan alle ver dere stemmingen kan deelnemen. Voor Duitschland komen er geen verrassingen meer en z.i. is ook het kleinste incident buitengesloten. Duitschland krijgt zijn vas ten zetel, gelijk het als eersten eisch had Ook Briand verklaarde steeds meer overtuigd te zijn, dat de tusschen Frank rijk en Duitschland hangende quaesties zullen worden opgelost, zoodra beide lan den aan de tafel van den Volkenbond- Raad zitten en correct en loyaal met elkaar onderhandelen. De omstandigheden zijn daartoe uitermate gunstig. het gezicht van de keukenmeid deed er niet veel toe, als het maar schoon was. Ik heb gezegd dat Halsey zoo ruste loos was. Dien dag bleef hij uit tot na de lunch. Ik geloof dat hij voortdurend hoop had, da't hij Louase zou ontmoeten: misschien zag hij haar ook af en toe wel, maar uit zijn sombere stemminjg maakte ik op dat hun verhouding nog dezelfde was gebleven. s Middags zat hij, geloof ik, te le zen Gertrude en ik waren toen uit en aan het eten merkten, we allebei op dat er iets gebeurd was, dat hem hin derde. Hij was onhebbelijk, wat voor hem iets heel ongewoons is zenuw achtig, hij keek ieder oogemblik op zijn horloge en hij at bijna niets. Onder het eten vroeg hij tweemaal met welken trein Jamiesion en de andere detective zouden komen; hij was erg verstrooid en zat met zijn vork in mijn tafellaken te peu teren en hoorde niets als er wat tegen hem gezegd werd. Hij wilde geen dessert hebben en stond vroeg van tafel op met het excuus dat hij" Alex wilde spreken. Maar Alex was nergens te vinden. Om over achten liet Halsey de auto voorkomen en reed de heuvel af met een snelheid, die zelfs voor zijn doen roeke loos was. Kont daarop kondigde Alex aan dat hij klaar was om het huis door te loopen en overal voor den nacht te sluiten. Sam Bohamnon kwam om kwart P68-& Thans behoeft geen huisvrouw den wasch- dag met tegenzin tege moet zien. Door Rinso te gebruiken brengt ge Uw wasch vroeg aan de lijn. De Lever's Zeep Mij. Viaardingen. VOORDE Door den verrokijker. In Spanje hebben 1667 ontevreden ar tiller ie- o ff icaeren ontslag gekregen. Vol gens de berichtgeving, uit Spanje die zeer onbetrouwbaar is, zou in het land echter alles rustig zijn, hetgeen we ten zeerst^ betwijfelen. Volgens de „Daily Mail" hadden de Spaansche republikeinen m de Fransche grensplaatsen het voornemen koning Al fonso te ontvoeren. Door z,ijn vertrek naar Madrid werd dit complot verijdeld. In Griekenland lijkt het er op alsof men van Me een© revolutie in de andere wil vallen. Momenteel heerscht er in dat land veel geheimzinnigheid omtrent het optreden der republikeinsche garde. Toen zij Maandag naar de voorstad Aghia Pa- raskoi optrok, keerde zij eensklaps naar Athene terug, waarbeen patrouilles cava lerie en infanterie werden gezonden. Naar wordt medegedeeld, zijn er bij zondere militaire maatregelen genomen „wegens ernstige indisciplitiaire daden der republikeinsche garde. De kerkelijke strijd in Mexico is nog niet opgelost. Het r.k. episcopaat heeft een petitie gepubliceerd, welke aan het congres zal worden aangeboden en waar in om intrekking wordt gevraagd van som mige bepalingen der gewijzigde grondwet. In de petitie wordt uiteen gezet, dat de katholieke kerk niet vraagt om bijzondere gunsten, maar godsdienstvrijheid wenscht voor alle religies. Tengevolge van een gevecht te Wannsjeu op de Jangtje zijn 3 officieren en 4 leden der bemanning van het s.s. Kairo, bemand met een afdeeling mari niers, gedood. Er zouden tal van gewon den zijn. De bevelvoerders en de man schappen van de Widgeon en de Kaiwo waren besloten om hun landgenooten van de mishandelingen door de Chimeezen te redden. Zij slaagden er in om er 5 te redden, doch de zesldie zou door de Chi- voor negenen en liep heen en weer in den tuin. Nu we bovendien wisten dat er twee detectives zouden komen, voelde ik me tamelijk op mijn gemak. Om half tien hoorde ik een paard met razende vaart de oprijlaan opkomen. Het stond stil voor het huis en onmiddel lijk daarna hoorden -we haastige stap pen op de veranda. Onze zenuwen waren een beetje van streek en Gertrude rende dadelijk naar de deur. Een oogenblik later kwam Louise blootshoofds en bui ten adem de kamer binnen. „Waar is Halsey?" vroeg ze. Boven haar zwarte japon leken haar oogen groot en somber en ze had geen kleur op haar wangen. Ik stond op en schoof een stoel naar haar toe. „Hij is nog niet terug'zei ik. „Ga zitten kind, je bent nog niet sterk genoeg voor zoo'n rit". Ik geloof dat ze mij niet eens hoorde. „Nog niet terug?" vroeg ze terwijl ze van mij naar Gertrude keek. „Weet u waar hij heen is? Waar kan ik hem vinden?" „Vertel ons in 's hemelsnaam wat er aan de hand is, Louise", barstte Ger trude uit. „Halsey is hier niet. Hij is naar het station om meneer Jamieson te gaan halen. Wat is er gebeurd?" „Naar het station, Gertrude? Weet je dat zeker?" „Ja", zei ik. „Luister maar,, ik hoor neezen gedood zijn, terwijl hij naar een Fransche kanonneerboot zwom. Nu blijven er nog slechts 2 Engelsche schepen met Chineesche bemanning in handen van generaal Jamg-slem. De commissie voor de vergunnin gen in België, die aan het ministerie voor nijverheid toegevoegd is, besloot voor te stellen om de hoeveelheid varkensvleesdh, welke wekelijks uitgevoerd mag worden van 200 tot 150 ton terug te brengen en de vergunning in te trekken, die bij wijze van proef, verleend was voor den uitvoer van rundvleesch. Rekening houdend met de verbetering van den financieelen toe stand, besloot de ministerraad de wette lijke meelsoort te verbeteren. Volgens de bladen wordt op grond der schriftelijke gedachtewisseling, die tusschen de Pruisische re^eerimg en het Huis Hohenzollem heeft plaats gehad: getracht, spoedig met het voormalige ko ningshuis tot eene definitieve regeling te besluiten, nog voor eene algemeene wet telijke regeling heeft plaats, gehad. Men hoopt, voor de thans ingediende voorstel len eene meerderheid in den Landdag te vinden. KUNST EN WETENSCHAP. Een vorstel ij ke g i ft. De weduwe van graaf Alexander Ap- poyi, gravin Alexandra Esterhazy, heeft onder het voorbehoud van genot van vruchtgebruik tot haar dood haar ge- heele vermogen ter waarde van vier mil liard kronen afgestaan ten bate vah de nationale wetenschappelijke verzamelingen en de Hongaarsche geleerden. Het ge bouw van het nationale museum, aan welks boekerij graaf Alexander Apponyi aan paar jaar geleden zijn kostbare Hungaria- bibliotheek naliet, zal nu in het belang van de collectie kunnen worden uitgebreid. Het slot der gravin met paojk en landerijen net het fluitje van den trein". Door onzen zakelijken toon kwam ze een ziertje tot kalmte en ging eindelijk zitten. „Misschien heb ik me vergist", zei ze vermoeid. „Hij zal hier wel dade lijk zijn als alles in orde is". We zaten daar met ons drieën en de den geen moeite om een gesprek gaande te houden. Gertrude en ik begrepen alle bei dat het nutteloos zou zijn om Louise iets te vragen. Wij luisterden naar den motor, die we konden hooren als hij het hek inkwam en den heuvel opreed. Er gingen tien, vijftien twintig minuten voor bij. Louise klemde zich. krampachtig aan haar stoel vast. Ik zag langzamerhand alle kleur uit Gertrude's gezicht ver dwijnen en ik had zelf een gievoel of mijn keel werd dichtgeknepen. Vijf-en-twintig minuten duurde het, en toen hoorden we eindelijk een geluid. Maar het was geen auto, het was het onmiskenbare gerammel van het huurrij- tuigje uit Casanova. Gertrude schoof het godrijn opzij en tuurde naar buiten. Het rijtuigje van het station", zei ze, blijkbaar opgelucht. „De auto is zeker kapot gegaan en geen wonder, na de manier waarop Halsey den heuvel is af- Het duurde nog een tijd voor het kra kende vehikel voor de deur stil stond. Louise kwam overeind en greep met haar zal dienen als recratie-oord voor geleer den. De schenking is gedaan op den ge denkdag van den slag bij Mohacs, welke 29 Augustus 1526 plaats vond. KOLONIËN. De bestuurswisseling. Blijkens bij het departement van kolo niën ontvangen telegrafische berichten heeft de gouverneur-generaal, jhr. mr. AL C. D. de Graeff, gisteren het bestuur over Nederlandsch-Indië aanvaard. De koningin heeft den afgetreden gou verneur-generaal mr. D. Fook bevorderd tot Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. - Onder suggestie. De „Loc." geeft het volgende merk waardige relaas van hetgeen overkomen is aan den haar v. B. te Semarang, toen deze Woensdagmiddag (4 Aug.) gezeten voor zijn paviljoenkamer in een der groo- tere pensions van genoemde stad, om 5 tuur n.m. daar nog zat te werken. Hij kreeg bezoek van een Br. Indiër. Deze, een jonge man van omstreeks vijf en twintig jaar, gekleed in Zwarte jas, lichte broek en met de roode fez op 't hoofd, vroeg den heer v. B. of hij hem de toekomst zou voorspellen. De heer v. B. antwoordde ontkennend en ging door met werken. Plotseling voelde hij, aldus vertelde de heer van B., een lichte duizeling in het hoofd, hij legde den penhouder neer en stond op. De Britsch-Indiër keek hem in de oogen en de heer v. B. was geheel on der zijn invloed gebracht en moest een voudig uitvoeren, wat de geheimzinnige bezoeker hem beval te doen. „Go to your room", was het eerste bevel. De heer v. B. deed het, op den voet gevolgd door den Hindoe. Deze draaide daarop den sleutel ijp het slot om. De heer v. B. voelde toen, dat de zaak niet in orde was en maakte een beweging naar de deur, welke echter werd onder broken door een handgebaar van den Britsch-Indiër, die zeide: U behoeft geen moeite te doen, niemand kan die deur openen, noch van binnen, noch van buiten. Vervolgens beval de Oosterling den heer v. B. om zijn kast open te maken. Weer aarzelde deze. Doch het bevel werd herhaald, met de toevoegingen vlugEn de heer v. B. kon niet anders doen dan uitvoeren wat hem gezegd werd. Hij heeft nog getracht om hulp te roepen, doch het geluid bleef hem in de keel steken. Vervolgns weerd den heer v. B. gelast om den Britsch-Indiër eenig in de kast liggend geld te overhandigen, benevens een overhemd en een aantak dassen. Alles ging in een tasch, welke de grie zelige gast bij zich droeg. De oosterling nam zelf ook een aantal voorwerpen op en deed deze in de tasch en in de binnenzakken van zijn jas. Het is eigenaardig, dat de heer v. B. wel deze wegnemende bewegingen heeft ge zien, doch zich niet de voorwerpen kan herinneren, die werden meegepakt. Ten slotte was de tasch vol. Hierna ontving de heer v. B. het bevel hand naar haar keel. Toen deed Ger trude de deur open en liet meneer Ja mieson en een mageren man van middel baren leeftijd binnen. Halsey was er niet bij. Toen de deur weer dicht ging en Louise besefte, dat Halsey niet mee ge komen was, veranderde de uitdrukking op haar gezicht in radelooze wanhoop. „Halsey?" vroeg ik dadelijk, zonder op den vreemde te letten. „Heeft hij u niet afgehaald?" „Neen". Jamieson keek een beetje ver baasd. „Ik verwachtte eigenlijk wel dat de auto er zijn zou, maar we zijn er toch gekomen." „Heeft u hem heelemaal niet gezien?" vroeg Louise opgewonden. Jamieson wist dadelijk wie ze was, hoewel hij haar nooit eerder had gezien. Ze was altijd in haar kamer gebleven tot den dag van haar vertrek. „Neen, juffrouw Armstrong", zei hij. „Ik heb hem niet gezien. Wat is er! „Dan moeten we hem zoeken", zei ze. „Ieder oogenblik is kostbaar. Meneer Jamieson, ik heb redenen om te geloo- ven dat hij in gevaar verkeert, maar ik weet niet welk gevaar. We moeten hem vinden". De magere man had niets gezegd, maar nu liep hij vlug naar de deur. „Ik zal het rijtuigje achterna gaan en tegenhouden", zei hij. „Is die meneer iin de stad?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1