vertegenwoordiger van den eersten eldeie, later van de familie Hurgronje, tot dat het in 1816 tot Roomsch-Ka- iholieke kerk werd ingericht. Driewegen. Het beroep naar de Geref. Kerk DriewegenBorssele heeft de heer C. van Schae, cand. Ie Voorburg aange nomen. Hansweert. De sleepboot „Leendert", kap. Bijl met sleeptrein van Dordrecht naar Gent, heeft gistermorgen de schroef en schroefas afgeslagen hier in de buiten haven. Door de sleepboot „Transport 3" is de boot naar Dordrecht teruggesleept om te repareeren, terwijl Öe schepen door 1de sleepboot „En Avant" naar Gent zijn gesleept. Hoedekenskerke. In de Vrijdag ge houden vergadering van den raad der ge meente was den heer M. Walraven met kennisgeving afwezig. De voorzitter deelde mede dat de be kende brief van den commissaris der Ko ningin in zake de jaarwedde van den ge meente-veldwachter (waarvan voorlezing geschiedt) zal behandeld worden bij de behandeling van de gemeente-begrooting 1927. Vervolgens werd de gemeente-rekening 1925 voorloopig vastgesteld in ontvang ad f 48.549,67V2, in uitgaaf ad f 42.589,53V2, dus met een goed slot van f 5960,14, em wat de kapitaaldienslt betreft in ontvang en uitgaaf tot een be drag van f 10.001,30. De gemeente-begrooting 1927 werd den raad aangeboden in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f37.834,10. De opbrengst wegens plaatselijke be lasting is daarbij evenals voor 1926 ge raamd op f 10.000,terwijl de op brengst van de haven f2000,- beneden die voor 1926 werd geraamd, zulks in verband met de tot stand koming van de spoorweg door Zuid-Beveland. Besloten werd Ged. Staten machtiging te vragen om wederom met het gemeente bestuur van Baarland te onderhandelen over verlenging van het contract tot aan stelling van een gemeenschappelijke wijk verpleegster. De voorzitter deelde dien aangaande nog mede dat de tegenwoor dige wijkzuster per 1 November 1926 eervol ontslag heeft aangevraagd en dat van den heer pastoor J. Nieuwendijk te Kwadendamme een voorstel was ingeko men tot de aanstelling van een religeuse wijkverpleegster. De bespreking hiervan werd tot de volgende vergadering aange houden. Bij de gewone rondvraag door den voor zitter, niemand meer het woord verlan gend, deelde deze ten slotte nog mede, dat hij met ingang van 25 Augustus 1926 was herbenoemd als burgemeester dezer gemeente en als zoodanig de daarvoor vereischte eed had afgelegd, zijnde' hij thans 30 jaar als burgemeester aan deze gemeente verbonden. Daarna verkreeg de gemeente-secretaris het woord die hem namens den raad en de gemeente-ontvan ger als aandenken aan deze dag twee gravures in lijst aanbood, waarvoor de voorzitter zijn oprechten dank betuigde. Kapelle. Geslaagd voor corresponden tie Duitsch, den heer W. Veriare te Ka pelle. I i De postduivenvereeniging ,,De Snelle vlucht" hield Zaterdag een wed vlucht van Vilvoorde (België), afstand 70.8 K.M. In concours 76 duiven. Losge laten 2 u. 26 m. met Westelijken wind. Ie, 5e, 8e, 11e en 12e prijs J. L. de Jager, Kapelle; 2e en 3e prijs Th. Kos ten, Ierseke; 4e prijs Z. de Groene* Ka pelle; 6e en 13e prijs W. Rijn, Schore; 7e, 9e en 14e prijs J. M. Fraanje, Bie- zelinge; 10e prijs E. Zoeteweij, Ierseke; 15e en 16e prijs Gebrs. Potter, Schone. Eerste duif werd opgenomen 3 u. 45 m. 47 sec. Laatste duif om 3 u. 51 m. 09*sec. Het bestuur der veiling „K. B. en O." deelt mede, dat op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 9, 10 en 11 Septem ber, op welke dagen het veilingsgebouw beschikbaar is gesteld voor de fruit-, groenten- en bloemententoonstelling geen veilingen zullen worden gehóuden. Het verdient ook aanbeveling op Woensdag 8 Sept. niet te veel aan te voeren, daar het gebouw nog dien dag geheel ledig moet zijn, om gelegenheid te geven tot opstelling voor de tentoonstelling. Wij ontvingen het volgende rapport van de commissie tot -regelen van het sorteeren en verpakken van fruit aan de veiling te Kapelle-Biezelinge en Omge ving: 1 Met het'oog op de slechte fruitoogst werd overwogen of ook dit jaar resds moest worden aangevangen met het sor teeren en verpakken van fruit. Opgemerkt werd, dat juist daardoor gelegenheid is, om op kleine schaal een proef te nemen. Wel werd het een bezwaar geacht, dat er zoo weinig kooplust viel op te nierken. In verband daarmee moet men de verwach ting niet te hoog stellen. Geconstateerd werd, dat de tegenwoor dige manier van aanbieding van het fruit niet deugt. De naam van gesorteerd fruit kan bijna wel weggelaten worden, daar pien het mengelmoes niet als zoodanig mag noemen. Mooi en leelijk, gaaf en gevlekt, klein en groot, alles door elkaar, is niet geschikt om den koopman, die uitgaat om mooie waar te koopen, aan te moedi gen de veilingen te bezodlcen. VerschilJenide kooplieden, die ter vei ling komen, vervoeren het fruit naar hun pakhuizen, om het daar nogmaals te sor teeren, om daardoor soorten te krijgen, die aanpassen aan de behoeften der ver schillende gegadigden. De meerdere kosten voor pakhuizen en de eveneens dure stedelijke arbeids krachten, drukken den prijs op de vei lingen. Ook de distributie van het fruit over de consumenten is te lang en te duur. Bij de verpakking dient rekening te worden gehouden met de behoeften van de verbruikers. Niemand koopt b.v. in eens een kist Clapp's. Deze hoeveelheid is te groot. Bij kleinere verpakking zou veel kunnen worden bereikt. Als voorbeeld werd genoemd de suiker. Waar vroeger uitsluitend in balen werd verpakt, heeft men aan de febrieken rekening gehouden met de behoeften van den consument en kreeg irnen de 5 kilo's en de 1 kilo-ver pakking van de Centrale suiker Mij. te Amsterdam, van Dinteloord en andere. Het buitenland gaat ons in menig op zicht voor. De nette verpakking lokt het publiek uit tot koopen. Het buitenlandsche fruit is dan ook al mooi en verkoopt zich zelf. Schore. Loop der bevolking Augus tus 1926. Ingekomen12, P. Wisse en gezin van Kruiningen; 19, J. W. Kools, van Goes; 7. P. J. Luijk, van Haarlem. Vertrokken: 6, Ma. Paauwe, naar Rot terdam. STADS-NIEUWS. Athletiek-dag. Zaterdagmiddag te half twee verzamel- den de deelnemers aan den athletiekdag. georganiseerd ter gelegenheid van het ■"iö-jarig bestaander Goesche Ver. Volhar ding, zich in de tooneelzaal van het chuttershof, waar de voorzitter derjubi- leerende vereeniging, dhr. Bartelse een woord van welkom sprak. Nadat eerewijn was rondgediend sprak namens de vereenigingen Sparta en Zee macht te Vlissingen dhr D. Lap, waarbij aan den voorz van Volharding bloemen werden aangeboden. Verder werd nog het woord gevoerd door de leiders der Middelburgsche athl. vereenigingen Vios, Achilles en E. M. M. welke eveneens hun gelukwensch verge zeld lieten gaan van bloemen, tenslotte door dhr. D. A. Constandse als bestuurs lid van het gewest, welke wees op het groot aantal vereenigingen van buitenaf, die door hun deelname getuigen van hun belangstelling voor dezen dag. Daarna werd de stoet opgesteld en voorafgegaan door het fanfarecorps Eupho- nia en de afd. Goesche padvinders, mar cheerden de deelnemers naar het sport terrein. Van de wedstijden zelf valt niet meer te zeggen dan dat zij zeer geslaagd zijn te neomen en'dat de jubileerende vereeni ging ondanks haar 35-jarigen leeftijd, zich nog over spieren van jeugdige sterkte mag verheugen. „Volharding" heeft heel wat prijzen in cïe wacht gesleept, en maakte tusschen de overige vereenigingen een uitstekend figuur. Er is trouwens door alle deelne mende vereenigingen hard gewerk, en er zijn goede prestaties geleverd. Alleen van de Ierseksche ploeg van Volharding'' hadden wij meer verwacht. Deze vereeni ging mag bedenken dat zij een zekere reputatie heeft hoog te houden. De uitslagen waren als volgt 100 M. snelloop le pr. Th v Eckel en, Mevo, Bergen op Zoom 2e pr. C. Schipper, Volharding, Goes; 3e pr J. Witjes, Mevo, Bergen op Zoom. Hoogspringen le pr. M. Schipper, Vorharding, Goes 2e pr. F. Lauwereins, Sparta, Vlissingen 3e pr. S. Vreeke, E. M. M. Middelburg Kogelstooten le pr. C. Verbrugge, Zeemacht, Vlis singen; 2e pr. A. v. Houte, E. M. M., Middelburg. 60 M. snelloop van adspiranten le pr. J. de Koninck, Volharding, Goes2e pr. J. Leijs, Olympia, Kapelle, 3e pr. H. Schipper, Volharding, Goes; 4e pr. H. v. Elsakker, Volharding, Goes 15e pr. Kramer, Olympia, Kapelle6e pr. Meloen, Sparta, Krabbendijke. Duitsche driesprong le pr. J. P. Schipper, Volharding. Goes2e pr. A. Giljon, E. M. M., Mid delburg; 3e pr. J. Schipper, Olympia, Kapelle. 4 X 50 M. estafette (voor dames) Beide prijzen gewonnen door Achilles, Middelburg. 1500 M. snelloop q en„?e PJ*.Verpalen en C. Heeren, Goes' Nispen; 3e pr. J. Wester weel, Speerwerpen, le pr. M. Padmos, Quick. Goes; 2e pr. M. Schipper, Volharding, Goes. Touwtrekken, le pr. Volharding, Goes; 2e pr. E M. M., Middelburg. 400 M. snelloopen le pr. Th. v. Eckelen, Mevo, B rgen op Zoom 2e pr. C. Sinke, Zeemacht, Vlisingen 3e pr. P. v. Eckelen, Mevo, Bergen op Zoom 4 X 1000 M. estafette, le pr. 8. D. W., Nispen; 2e pr Vios, Middelburg3e pr. Quick, Goes. Pols, verspringen, le pr. J. J. Kroese, Zeemacht, Vlis singen 2e pr. D. Lap, Zeemacht, Vlis singen 8e pr. S Vreeke, Mid delburg. Balwerpen dames, le pr. J. Lauwereins, Sparta, Vlissingen 2e pr, M v. Boven, Volharding, Ierseke. 4 X I"" M. estafette, le pr. Volharding, Goes 2e pr. Mevo, Bergen op Zoom 3e pr. Zeemacht, Vlis singen Vijfkamp. le pr M. Schipper, Volharding, Goes; 2e pr. C. Sinke, Zeemacht, Vlissingen ■3e pr. J. J. Schipper, E M. M., Mid. delburg. In het Schuttershof werden door den voorzitter van Volharding met een toe passelijk woord de prijzen uitgereikt. Een geanimeerd hal besloot den avond. Ernstige val. Toen Zaterdagmiddag de heer Giljon uit Middelburg aan het Jos-hoogspringen was (deelnemende aan de athletiek-wed- strijden) had hij het ongeluk daarbij op de kant van de springput te springen, met het gevolg dat hij zijn voet uit het lid sprong. Dr Snoek, commissie-lid, stelde pogingen in liet werk om den voet weer in het normale te brengen, wat hem niet mocht gelukken Direct daarop is de patiënt per anto naar liet Goesche zie kenhuis gebracht. Motorongeval. Hedenmorgen reden de heerein J. Holl- mann en M. Constandse onder Wouw met een motorrijwiel tegen een boom. Beiden werden over den weg geslingerd. M. C. brak een been, J. H. geraakte bewusteloos. Bij het afdrukken van de courant kon men ons nog geen nadere gegevens betref fende den toestand van den heer Holl- mann geven. De ooi-zaak van het ongeluk is niet bekend. Dammen. Vrijdagavond had de voortzetting plaats om het kampioenschap dammen voor Goes. Er werd gespeeld als volgt J. van Calmthout—K. L. Kramer 20. A CorstanjeJ. J. Snoodijk 1 1. SPORT. Voetbal. Te Vlissingen speelde gisteren Vlissin gen I tegen Middelburg I een vriend schappelijke]] wedstrijd. Vlissingen won met 5 1. Te Middelburg ontving Zeelandia I Goes 1 en won daarvan met 43. Ten slotte speelde Middelburg II tegen Walcheren, welke ontmoeting met gelijk spel (44) eindigde Motorrijden. De K.N.M.V. naar Zeeland. Zaterdagmiddag vereenigden zich onge veer een 24-tal leden van de Kon. Nederl Motorwielrijders Vereeniging in hotel de .raak te Bergen op Zoom om te samen een toer door Zeeland te maken. Te onge veer één uur werd van daar vertrokken en met een kalm gangetje met motor rijwielen en een paar auto's naar Goes gereden. Gedurende ruim een uur werd aldaar vertoefd, enkele der meest beziens waardige punten van de stad werden be zocht. Had men tot nu toe vele nauwe wegen moeten passeeren, thans werd de op vele plaatsen verbeterde en vooral verbreede weg naar Middelburg genomen, waar niet werd gerust, maar door gereden naar Vlissingen, met als eindpunt Hotel Britannia, waar spoedig de hongerige magen werden gestreeld door een goed verzorgde maaltijd. De naeht werd in dit hotel doorge bracht. Zondag was bestemd om de deelnemers aan den tocht nader kennis te doen maken met Walcheren en zijn bevolking. Over Zoutelande en Westkapelle werd naar Domburg gereden, waar het strand en de bosschen werden bezocht en de lunch werd gebruikt. In den middag werd naar Veere gereden, waar de verschillende oude gebouwen en natuurlijk ook het Stadhuis in oogensehouw werden genomen. Ook Middelburg werd nu niet doorgereden, maar er werd halt gehouden om rustig een kijkje te nemen op de vele oude ge bouwen der stad. Nog even de vervoer middelen bestegen en korten tijd later was men weer terug in het gastvrije oord op den Boulevard, om ook den tweeden avond en nacht daar door te brengen. Hedenmorgen werd Vlissingen en ook Walcheren weer verlaten. Het einddoel was nu weer Bergen op Zoom maar onder weg stonden een bezoek aan een Zuid- Bevelandsch Boerenbedrijf, het gebruik van een echt Zeeuwsch Koffiemaal en bezichtiging van een Oesterbedrijf te Ierseke op het programma. Te Pergen op Zoom zou worden gedineerd en gelogeerd en morgen vertrekken de deelnemers weer allen naar hun respectievelijke woon plaatsen. Dat de tocht g. ed geregeld was, mogen o.a blijken uit het feit, dat een motor met zijspan mede reed die allerhande materiaal voor eventueele reparatie in hield BINNENLAND. V erkeers verbetering. De Koninklijke Nederlandsche Auto mobielclub, de Algemeene Nederlandsche Aielrijdersbond en de Koniuklijke Neder landsche Motorwielrijdersveieeniging heb ben tot de Provinciale Staten van Noord Brabant het volgende adres gericht Geven met verschuldigden eerbied te kennen de bestaren van de Koninklijke Nederlandsche Automobielelub, van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Neder land en van de Koninklijke Nederland sche Motorwielrijdersvereeniging, van welke vereenigingen de statuten resp. laatstelijk zijn goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 22 September 1920, No. 785, van 2 October 1925, No. 22 en van 6 Sep tember 1921, No 51 en welke vereeni gingen in dezen worden vertegenwoordigd door hare voorzitters en hare secretarissen; dat een der voornaamste verbindingen tusschen de provincie Zuid-Holland (Rot terdam) eenerzijds en de provinciën Noord Brabant en Zeeland anderzijds, alsmede de belangrijke verbinding Nederland België voert over' liet aloude veer Numansdorp-Willemstad, de z g. I'ransche weg; dat op dit oogeublik de toestand van de voor die verbinding in aanmerking komende wegen weinig te wenschen over laat, doch dat het zwakke punt in dien schakel wordt gevormd door bedoeld stoomveel' dat de besturen meenen bij Uw College te moeten aandringen op zooveel mogelijk verbetering der verbindingen tusschen de drie Zuidelijke provinciën des lands met het overige gedeelte er van, zoowel uit een nationaal als uit een economisch belang dat dit stoouiveer eigendon van en geëxploiteerd door de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij iu alle opzichten tekort schiet (behalve voor wat betreft de toewijding van het personeel) en wel voornamelijk op de navolgende punten le. zijn de stoombooten belangrijk te klein van capaciteit voor liet vervoer van motorrijtuigen 2e zijn de tarieven buitensporig hoog, zoowel voor motorrijtuigen als voor de passagiers 3e. is het aantal vaarten, speciaal des Zondags, in liooge mate onvoldoende 4e. Voldoet de vaste steiger te Willem stad geenszins aan de eischende moge ijkheid van het laden en lossen der motorrijtuigen, bij zeer hoogen en zeer lagen waterstand alsmede bij ruw weer derhalve speciaal in het ongunstige jaar getijde, is daardoor allerminst verzekerd dat het den besturen bekend is dat de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij alleen dan tot verbetering van liet stoom» veer kan overgaan wanneer zij een vitaal belang in de provincie Noord-Brabant kan verkrijgen, in casu door de totstand koming eener tramlijn Steenbergen Willemstad, welke lijn dan door de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij zoude zijn te exploiteeren dat de besturen van meening zijn, dat de bijdragen toegezegd door de z.g, loca- liteit (aanliggende Gemeenten en Polders lang6 de route ^RotterdamBergen op ZoomPutte) voor het tot sfandkomen van bedoelde tramverbiuding toch als vol doende mogen worden beschouwd, getui gende deze toezeggingen toch van groote belangstelling van die zijde en van inge nomenheid met het doel dat de besturen Zijne Excellentie den Minister Van Waterstaat bereids verzochten om bevordering van de totstandkoming van bedoelde tramverbinding, doch ook om de zoo noodige verbetering van de haven te Willemstad Redenen, waarom opgemelde besturen Uw College eerbiedig verzoeken de tot standkoming der tramverbindiug Steen bergenWillemstad zooveel mogelijk te willen voorstaan. De besturen veroorloven zich hierbij over te leggen afschrift van een verzoek schrift ter zake aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat. Een adres van gelijke strekking werd tevens aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat verzonden. Valsche zilverbons. Zaterdag bracht een tweetal mannen, vergezeld door een vrouw, bezoeken in een aantal winkels om geld te wisselen schrijft de »Crt.» Het ging om kleine bedragen en zij betaalden met een zilver bon van f 2,50. Ook bij den hotelhouder C was het drietal geweest. Deze kwam, toen zij weer vertrokken waren, tot de conclusie, dat de zaak eenigszins verdacht moest zijn en waarschuwde de politie. Inderdaad bleek de in betaling ont vangen zilverbon valseh te zijn. Zij was echter bijzonder goed nagemaakt, doch de omstandigheid, dat het papier eenigszins vettig aanvoelde, terwijl bovendien in de strafbepalingen liet woord «jaren* met twee a'B was gedrukt, stelden de verval, selling boven allen twijfel vast. Het drietal had alleen in de omgeving van de Markt twaalf slachtoffers gemaakt. De politie, die onmiddellijk een uit gebreid onderzoek instelde, wist nog den zelfden dag een verdachte te arresteeren. De marechaussee arresteerde een tweeden, terwijl te Maastricht nog een derden verdachte werd aangehouden Weggestopt in hun sokken vond men een belangrijk aantal zilverbons Zij zijn allen afkomstig uit Heerlër- lieide. In totaal heeft men thans zestig biljetjes van f2,50 opgespoord. Vermoed wordt, dat nog meer bons in omloop zijn gebracht. T at men in de strafbepalingen het woord «jaren» met twee a's heeft gedrukt kan gebeurd zjjn om de politie er toe te brengen de daders in Duitsch land te zoeken. Groole brand. Vrijdagmiddag ongeveer vijf uur is te Rotterdam een felle brand uitgebroken in een gewezen locomotiefloods, thans her stelplaats van rijtuigen, enz. van de Hol- landselie IJzeren Spoorweg Maatschappij aan den Beukelsdijk De brand ontstond, doordat een werk man een zg „snotneus»-lamp uitblies, waarbij een vonk terecht kwam in een wagen, staande in deze loods en opgevuld met stroohulzen In een oogwenk stond de groote houten loods, waarin zich nog twee nieuwe afgewerkte rijtuigen van het electrisch bedrijf, twee oude rijtuigen en een locomotief met tender bevonden, in lichten laaie. Geweldig dikke, zwarte rook wolken ontwikkelden zich en dreven over de stad, waardoor het zonlicht in de straten der binnenstad verduisterd werd, alsof er een zware bui hing. In den beginne heeft de man, die de lamp uitblies, nog getracht, het .vuur te blusschen, waarbij hij brandwonden aan zijn rechterband bekwam Tot laat in den avond is debrandweer, die met tien stralen van handbtandspuiten en een stoomspuitstraal werkte, met de blussehing bezig geweest. Het was geen gemakkelijk werk, om het bluschwater aan te voeren. De loods stond tusschen de spoorbaan naar Den Haag en de ceintuurbaan. De spuiten waren op een landweg opgesteld en moes ten het water aan de poldersloot ont trekken. De loods stortte spoedig in en is ge heel verbrand Ook het zich daarin be vindende materiaal is verwoest. Door het flink optreden van enkele spoorwegwerkers zijn een paar in de na bijheid van de brandende loods staande goederenwagens weggereden en behouden gebleven. De schade wordt op l'/a ton geschat. Een man in een koffer. In den nacht van 18 op 14 November van het vorig jaar werd er ingebroken in een pand aan de üelftsche Vaart te Rotterdam, waar bij den importeur P. R. en den architect T. A. door ongenoode gasten een bezoek werd gebracht. Op beide adressen werden de brandkasten aangeboord, doch de inbrekers werden vermoedelijk gestoord. Overhaast hadden ze blijkbaar de vlucht genomen, met achterlating van eenige jassen, in den zak waarvan zich o.m. een portefeuille met papieren vaii zekeren W. S. bevond. Na eenigen tijd werd de los werkman A. D. in verband hiermede aangehouden en bij het door de politie ingestelde onderzoek aangewezen door een politie hond, die daarbij aan het werk werd gezet. Uit gebrek aan bewijs moest men D. toen evenwel weder op vrije voeten stellen, daar hij alle medeplichtigheid bleef ontkennen. De koopman W, S. bleef, hoe men ook zocht, onvindbaar, tot men Donder dagmiddag vernam, dat hij zich in een pand aan de Vlietkade zou ophouden. Onmiddellijk stelden rechercheurs van hef politiebureau Oppert aan dat adres een onderzoek in. Men vond evenwel niets, fot dat de aandacht der politiemannen werd getrokken door een grooten koffer, welke in een alcoof stond. De huisge» nooten verklaarden evenwel, dat de koffer op slot was en dat men den sleutel niet had. Desondanks konden de politiemannen hun nieuwsgierigheid niet bedwingen en openden zij den koffer, waaruit tot hun niet geringe verbazing de gezochte koopman W. S. te voorschijn kwam I Hij werd uitgenoodigd mede te gaan naar het politiebureau aan den Oppert, waar hij aan een scherp verhoor werd onderworpen Hierbij ontkende hij iets van den inbraak af te wetende ter plaatse

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2